POLEMIC: ICOANĂ vs IDOL

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
Avatar utilizator
don_razvan
Mesaje:122
Membru din:26 Sep 2009, 21:47
Confesiune:protestant
Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde don_razvan » 29 Dec 2010, 11:19

In primul rind sa nu uitam ca insusi iconele sunt mai vechi decit voi sectarii
si ce vrei sa spui cu asta ? Diavolul este mai "vechi" decat toti oamenii... Pe baza vechimii unui lucru se stabileste autenticitatea lui ? Daca este vechi, nu inseamna ca este si bun. Mergand pe rationamentul tau, homosexualitatea este foarte indicata, pentru ca si locuitorii Sodomei si Gomorei ai practicat-o... (daca ai auzit de numele astea). Incearca alte argumente... poate iti ies !
Primul care a facut o icoana este insusi bunul Dumnezeu .Omul creatia lui Dumnezeu facut dupa chipul si asemanarea Lui.Apoi vedem pe Moise, pe Solomon care la porunca lui Dumnezeu a facut icoane.
:lol: asa le numiti dvs... Domnule Iulian, aveti mari probleme de interpretare si de intelegere a Scripturii... Mari de tot !
Domnul meu se pare ca fugiti de Biblie ca dracul de tamaie ocolind subiectele dar latrind in continuu ca o potaie de aia turbata .
Asta este vorbirea aceea la care se refera Domnul Isus prin apostolul Pavel, nu ? "Vorbiti intre voi cu psalmi, cu cantari de lauda si cu cantari duhovnicesti..." Prin aceste expresii n-ati facut altceva decat sa aratati o acuta lipsa de educatie, cultura si bun simt !
Daca asa doriti dvs sa aduceti "oile ratacite" (cum ne considerati) pe calea cea buna...e clar !
Cum e casa Tatalui ????plina de icoane a se vedea 3regi, si iesirea .
:lol: din postarile dvs imi dau seama ca nu aveti o baza solida de cunoastere a Scripturii... Dati informatii vagi, gen "Iesirea", care are 50 capitole...
Mai concret as dori: Cartea - Capitolul si versetul.
Multumesc.
Care este textul noutestamentar ce porunceşte cultul icoanelor?[/b][/u]. Abia când o să răspundeţi punctual la această întrebare, va începe adevăratul dialog pe subiect.
raspuns: nu avem o porunca biblica in acest sens. Nici pro nici contra.
In sfarsit este cineva care are demnitatea de a recunoaste un adevar: nu exista porunca biblica pentru cultul icoanelor.
ca sa va citez, "Unde scrie asta? .... Trebuie să scrie"?
Da, trebuie sa scrie !!! Domnul Isus a raspuns Diavolului cand a fost ispitit, prin "STA SCRIS!"
evident ca ortodocsii nu pupa Crucea lui Hristos ci un simbol al acesteia. Ceva interdictie in acest sens?
Da, este interdictie, pentru ca Hristos nu a incurajat astfel de practici. Nu este nevoie sa facem lucrul asta si nici sa apelam la sfinti, atata timp cat Hristos a venit pe pamant ca sa-i putem spune "AVA, adica TATA".
Arhanghelul Mihail primeşte închinăciune de la Isus
:lol: mda... am trait sa o aud si pe-asta... :lol: Domnule Floryan, vad ca va pricepeti foarte bine la povesti :lol:

Avatar utilizator
don_razvan
Mesaje:122
Membru din:26 Sep 2009, 21:47
Confesiune:protestant

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde don_razvan » 29 Dec 2010, 11:23

A...domnule Iulian, am omis un sfat pe care l-am dat si altora: consultati un DEX si vedeti ce inseamna "secta" si "eretic" si apoi folositi cuvintele acestea... V-as putea demonstra foarte usor cine este "ratacit" dintre noi doi, insa n-am sa ma cobor la nivelul dvs...
V-am facut recomandarea respectiva nu ca ma deranjeaza in vreun fel felul in care va adresati, dar tot dvs va faceti de ras...dovedind ce spuneam in postarea de mai sus ;)

vasinec

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde vasinec » 29 Dec 2010, 11:31

Diferenta intre Chivotul Legamantului si icoane este ca de la cer la pamant sau ca de la Dumnezeu la diavol:
1. chivotul a fost facut la porunca lui Dumnezeu, dupa indicatiile stricte si amanuntite date de Insusi Dumnezeu; icoanele (ca forma de inchinare) au fost facute de oameni, dupa capul lor, contrar poruncii lui Dumnezeu "Fiindcã n-ati vãzut nici un chip în ziua cînd v-a vorbit Domnul din mijlocul focului, la Horeb,vegheati cu luare aminte asupra sufletelor voastre, ca nu cumva sã vã stricati, si sã vã faceti un chip cioplit, sau o înfãtisare a vreunui idol, sau chipul vreunui om sau chipul vreunei femei,"(Deuteronom 4:15,16).
Astfel az7 se fac calcatori de porunca. Chivorul nu exista in secta az7.
CHiar daca a fost facut la porunca lui Dumnezeu, nu ai raspuns: ce sunt acei heruvimii cind porunca spune clar sa nu-ti faci. Acuma cum s-a sucit treaba?
1. Chivotul esta in cer. "si Templul lui Dumnezeu, care este în cer, a fost deschis: si s-a vãzut chivotul legãmîntului Sãu, în Templu Sãu."(Apocalipsa 11:19). Poate nu a vazut bine Sfantul Evanghelist Ioan si or fi fost si niste icoane pe acolo, prin Templul lui Dumnezeu, care este in cer.

2. Nu stiu ce sunt acei heruvimi (nu am studiat semnificatia lor). Dar, stiu sigur ca nimeni nu s-a inchinat heruvimilor. De altfel, inchinarea la ingeri este categoric interzisa. Chiar un inger l-a mustrat pe Sfantul Evanghelist Ioan, cand a incercat sa se inchine la un inger (si inca unul adevarat):
"Eu, Ioan, am auzit si am vãzut lucrurile acestea. si dupã ce le-am auzit si le-am vãzut, m-am aruncat la picioarele îngerului, care mi le arãta, ca sã mã închin lui. Dar el mi-a zis: "Fereste-te sã faci una ca aceasta! Eu sunt un împreunã slujitor cu tine, si cu fratii tãi, proorocii, si cu cei ce pãzesc cuvintele din cartea aceasta. Închinã-te lui Dumnezeu."(Apocalipsa 22:8,9)
Si, un verset pentru cei care se cred mai intelepti decat Sfintii Apostoli, si isi fac icoane sa se inchinew inaintea lor:
"S-au fãlit cã sunt întelepti, si au înebunit, si au schimbat slava Dumnezeului nemuritor într-o icoanã ("eikon" - in originalul grecesc) care seamãnã cu omul muritor,"(Romani 1:23)
Aici nu spune de icoane nea Vasinec,
Interesant. In originalul grecesc se foloseste termenul "EIKON", si totusi nu este vorba de icoane. Asta poate in talcuirea ortodoxa a Bibliei (ca nu se poate numi traducere).
Despre datele stabilite de Miller şi Snow, privitor la aşazisa a doua venire, susţinea că ele nu au în vedere venirea a doua, ci curăţirea templului ceresc de păcatele fiilor lui Dumnezeu (Evrei 9, 23) şi că acel timp este şi de judecată, (I Petru 4, 17) şi de aceea sfârşitul lumii va fi curând sau, după Apocalipsă (14, 6-7), a şi sosit. Previziunile şi fixarea datei au continuat, fiind propuşi pe rând anii: 1845, 1849, 1851, cea din urmă fiind certificată şi de o „viziune" a lui H. White. Tot printr-o „viziune cerească" a profetesei, adventiştii au preluat serbarea sâmbetei de la baptiştii de ziua a şaptea, în 1860 secta luându-şi denumirea de „Adventiştii de ziua a şaptea". Pfiu tare secta asta.
Auzi, dle vasinec iti dau un sfat: luati frate toti ani pe interval, ceva de genul 2010- 2030. Odata si-o data poate aveti noroc si pica, ca la 6 din 49 :lol:
Domnule Floryan, dumneata parca esti un personaj din bancul acela cu basca ("ba, tu iar nu ai basca"). Cand nu mai aveti ce zice, reveniti la aceleasi minciuni.

O scurta lamurire, off topic: inainte de aparitia Bisericii Adventiste de Ziua a Saptea, au avut loc anumite miscari (numite si miscari advente - adica asteptatoare a lui Hristos). Multi oameni, din diferite religii si din diferite locuri (de pe tot globul, inclusiv Europa), au "calculat" si prezis date calendaristice referitoare la revenirea Mantuitorului. Au avut loc niste dezamagiri crunte. In urma acestor dezamagiri a aparut Biserica Adventista (mai tarziu, Biserica Adventista de Ziua a Saptea).

Dar, adventistii de ziua a saptea nu au prezis nici o data calendaristica a revenirii Mantuitorului. Ei sunt asteptatori ai revenirii Mantuitorului, asemena Sfantului Apostol Pave (primul adventist - care nadajduia ca Mantuitorul va reveni chiar in timpul vietii sale pamantesti - vedeti 1 Tesaloniceni cap. 4:13-18).

Avatar utilizator
iulianbracau
Mesaje:80
Membru din:17 Sep 2010, 23:25
Confesiune:ortodox

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde iulianbracau » 29 Dec 2010, 11:34

A...domnule Iulian, am omis un sfat pe care l-am dat si altora: consultati un DEX si vedeti ce inseamna "secta" si "eretic" si apoi folositi cuvintele acestea... V-as putea demonstra foarte usor cine este "ratacit" dintre noi doi, insa n-am sa ma cobor la nivelul dvs...
V-am facut recomandarea respectiva nu ca ma deranjeaza in vreun fel felul in care va adresati, dar tot dvs va faceti de ras...dovedind ce spuneam in postarea de mai sus ;)
Domnule Razvan este nevoie sa va enumerez ceea ce sunteti????Poate dv sunteti mai in tema decit colegul vasinec si imi puteti spune de unde si pina unde elen white a prezis ora si clipa cind Mintuitorul va veni pe pamant odata ce Hristos spun clar ca nu stim ziua ????
O intrebare simpla la care tare as vrea un raspuns :?

Avatar utilizator
iulianbracau
Mesaje:80
Membru din:17 Sep 2010, 23:25
Confesiune:ortodox

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde iulianbracau » 29 Dec 2010, 11:40


Dar, adventistii de ziua a saptea nu au prezis nici o data calendaristica a revenirii Mantuitorului. Ei sunt asteptatori ai revenirii Mantuitorului, asemena Sfantului Apostol Pave (primul adventist - care nadajduia ca Mantuitorul va reveni chiar in timpul vietii sale pamantesti - vedeti 1 Tesaloniceni cap. 4:13-18).

:lol: Domnul meu se p are nici macar nu stii istoria sectei dumitale
uite un link aici te va ajuta sa cunosti istoria sectei dumitale

http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... fnvHoA55Ng
tu nu stii nici macar ce e cu dumneata si mai vrei sa inveti si pe altii :lol: :lol: :lol:

vasinec

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde vasinec » 29 Dec 2010, 11:42

vasinec scrie:
Si, un verset pentru cei care se cred mai intelepti decat Sfintii Apostoli, si isi fac icoane sa se inchinew inaintea lor:
"S-au fãlit cã sunt întelepti, si au înebunit, si au schimbat slava Dumnezeului nemuritor într-o icoanã ("eikon" - in originalul grecesc) care seamãnã cu omul muritor,"(Romani 1:23)

:lol: Imi place ca iti faci autoportetul tie si la toti sectarii.Chiar nu ai inteles ca acest verset se refera chiar la voi sectarii :D
Pai chiar voi sunteti aceia care ati schimbat slava lui Dumnezeu .
Voi sectarii va inchinati unui idol pe care in nebunia voastra il numiti hristos. Un hristos ... fara icoane nu este decit un hristos mincinos.
Sfintii Apostoli ai Domnului Iisus Hristos s-au inchinat la un Hristos fara icoane. Este grav. Chiar si Sfintii Apostoli s-au inchinat la un hristos mincinos?
Inventie la mina a saptea :shock: scuze de ziua a saptea sau mai bine zis un hristos de mina a saptea inventat de o debila mintal ca ellen white .
Fii atit de bun si raspundemi cu ce drept a prezis ea sfirsitul lumii inclusiv ziua, ceasul si clipa cind Mintuitorul a spus clar
Privegheaţi deci, că nu ştiţi în care zi vine Domnul vostru.
"P[u]rivegheaţi deci, că nu ştiţi în care zi vine Domnul vostru[/u]."Adventistii (inclusiv Ellene White) cunosc foarte bine aceasta invatatura si nu au prezis nici o data calendaristica (nici vorba de ceas si clipa) a revenirii Mantuitorului.

P.S. Cat priveste debilitatea mintala: este pe forum unul care spune minciuni despre altii, jigneste (folosind cuvinte urate), etc. Cred ca face si spume la gura (dar, nu poate fi vazut). Sa fie acestea niste simptome?

Avatar utilizator
iulianbracau
Mesaje:80
Membru din:17 Sep 2010, 23:25
Confesiune:ortodox

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde iulianbracau » 29 Dec 2010, 12:05

In primul rind sa nu uitam ca insusi iconele sunt mai vechi decit voi sectarii
si ce vrei sa spui cu asta ? Diavolul este mai "vechi" decat toti oamenii... Pe baza vechimii unui lucru se stabileste autenticitatea lui ? Daca este vechi, nu inseamna ca este si bun. Mergand pe rationamentul tau, homosexualitatea este foarte indicata, pentru ca si locuitorii Sodomei si Gomorei ai practicat-o... (daca ai auzit de numele astea). Incearca alte argumente... poate iti ies !

Domnule razvan
:lol: Simplu si la obiect pe cind erau icoanele pe pamant voi ereticii nici nu erati .Ce a creat bunulDumnezeu dumneata ai curaj sa numesti idol?
2. voi sectarii chiar practicati homosexualitatea si chiar casatoriti homosexuali

Primul care a facut o icoana este insusi bunul Dumnezeu .Omul creatia lui Dumnezeu facut dupa chipul si asemanarea Lui.Apoi vedem pe Moise, pe Solomon care la porunca lui Dumnezeu a facut icoane.
asa le numiti dvs... Domnule Iulian, aveti mari probleme de interpretare si de intelegere a Scripturii... Mari de tot !
Domnule razvan
Oare??? se pare ca dumneata este acela nu eu.
Domnul meu se pare ca fugiti de Biblie ca dracul de tamaie ocolind subiectele dar latrind in continuu ca o potaie de aia turbata .
Asta este vorbirea aceea la care se refera Domnul Isus prin apostolul Pavel, nu ? "Vorbiti intre voi cu psalmi, cu cantari de lauda si cu cantari duhovnicesti..." Prin aceste expresii n-ati facut altceva decat sa aratati o acuta lipsa de educatie, cultura si bun simt !
Daca asa doriti dvs sa aduceti "oile ratacite" (cum ne considerati) pe calea cea buna...e clar !


Domnule razvan
Eu nu doresc sa aduc pe nimeni la calea adevarului ci fiecare e liber sa aleaga domnule .De aceea sunt biserici si preoti trebuie doar sa mergi sa cauti .
Cum e casa Tatalui ????plina de icoane a se vedea 3regi, si iesirea .
din postarile dvs imi dau seama ca nu aveti o baza solida de cunoastere a Scripturii... Dati informatii vagi, gen "Iesirea", care are 50 capitole...
Mai concret as dori: Cartea - Capitolul si versetul.
Domnule razvan
Daca vei citi in urma vei vedea domnule ca au fost toate aceste versete de care vorbesc exact capitolul si versetul te rog cauta in urma sau poate ca le ignori ???
Multumesc




Arhanghelul Mihail primeşte închinăciune de la Isus
:lol: mda... am trait sa o aud si pe-asta... :lol: Domnule Floryan, vad ca va pricepeti foarte bine la povesti :lol:

:lol: Se pare ca nu degeaba am spus ca sectarii sunt nesimtiti
Eu te invit sa mai citesti odata ce a spus fratele Florian a spus Isus Navi nicidecum cum ai spus dumneata Isus .Taind navi din text si lasind sa se inteleaga ca fratele Florin ar fi spus ca Iisus Hristos s-ar fi inchinat Sf.Arhanghel Mihail .
De fapt nimic nou un adventist obraznic si nesimtit care minte.Tot ce pot saiti spun este sa iti fie rusine .E frumos asa sa pui in spate omului cuvinte pe care nu lea spus?

Iata ce a acris fratele Florin Arhanghelul Mihail primeşte închinăciune de la Isus a lui Navi (Iosua 5, 14-15)
Deci dami voi sa te numesc un mincinos

vasinec

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde vasinec » 29 Dec 2010, 12:39

credeti ca Sfintii Apostoli erau totdeauna in situatii extreme si le era teama, de nu-si faceau semnul crucii? Sau, aveau un alt mod de a propovadui Crucea lui Hristos? Caci, sa vorbeasca despre Cruce nu le-a fost teama.
In traditia liturgica a sec 2
Vorbim despre Sfintii Apostoli, care au trait in sec. 1 si au lasat o multime de scrieri. In aceste scrieri ale Sfintilor Apostoli vedem cum se inchinau primii crestini: fara semnul crucii, fara inchinare la sfinti, fara inchinare la maica Domnului si fara inchinare in fata icoanelor (tema noastra).

Nu o mai dati cotita cu "traditia liturgica" de mai tarziu sau alte povesti. Sa ramanem la marturiile Sfintilor Apostoli. Banuiesc ca nu aveti vreo indoiala asupra credibilitatii lor.

Modelul meu (si a altor credinciosi) de inchinare, este cel al Sfintilor Apostoli. Modelul "traditional liturgic" ma intereseaza doar pentru cultura mea generala.

Avatar utilizator
iulianbracau
Mesaje:80
Membru din:17 Sep 2010, 23:25
Confesiune:ortodox

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde iulianbracau » 29 Dec 2010, 12:45

[quote="vasinec"]

Sfintii Apostoli ai Domnului Iisus Hristos s-au inchinat la un Hristos fara icoane. Este grav. Chiar si Sfintii Apostoli s-au inchinat la un hristos mincinos?

:lol: Dovedeste-o domnule vasinec ca nu sau inchinat in prezenta icoanelor . Sau ce vrei sa te credem ca asa spui tu?De unde stii tu ca nu sau inchinat in prezenta icoanelor ?Ai dumneata 2000 de ani in spate ca sa cunosti adevarul?




zice vasinec:
."Adventistii (inclusiv Ellene White) cunosc foarte bine aceasta invatatura si nu au prezis nici o data calendaristica (nici vorba de ceas si clipa) a revenirii Mantuitorului.


oare domnule vasinec chiar va cunoasteti istoria nu cred cer scuze ca ma abat putin de la topic
William Miller (1782-1849), un baptist, a început să studieze pe cont propriu Biblia si în special cartea profetului Daniel, trăgând de acolo concluzia că sfârsitul lumii e aproape si că Hristos se va reîntoarce în anul 1843. El a publicat concluziile cercetărilor lui biblice într-o brosură, Învederare din Sfânta Scriptură a celei de-a doua veniri a lui Hristos în anul 1843.

În anul 1831 el a început să predice în public noile idei. În asteptarea evenimentului anuntat multi dintre adeptii lui si-au vândut proprietătile si si-au lichidat afacerile. Întrucât anul 1843 a trecut fără ca profetia să se împlinească, un adept al lui Miller, S. Snow, a calculat o nouă dată, mai exactă ca prima – 10 octombrie 1844. De data aceasta publicitatea a fost mult mai mare, data fiind preluată de ziare, reviste, în conferinte publice, provocând un entuziasm care i-a făcut pe multi să-si părărească locurile de muncă, să-si vândă proprietătile si să urmeze adventistilor. Noaptea de 9 spre 10 octombrie i-a aflat pe adventisti adunati într-o sală mare din Boston, asteptând cu mari emotii trâmbita îngerului ce avea să vestească a doua venire a Domnului. Noaptea a trecut fără să se întâmple nimic, spre marea dezamăgire a multora care au părăsit secta. Miller a recunoscut public că a gresit si i-a îndemnat pe adeptii săi să se întoarcă în bisericile de unde veniseră. Acestea nu i-au primit si astfel secta adventistilor s-a risipit în 1845. Cei care au rămas s-a rupt în patru grupuri principale, dintre care cel mai important a fost si este cel al "adventistilor de ziua a saptea". Trei dintre urmasii lui Miller, Joseph Bates si sotii James si Ellen G. White au pus bazele noii "Biserici Adventiste de Ziua a Saptea".


Ellen G. White avea numai 17 ani când era deja o adeptă înfocată a lui Miller. Ea a început să aibă vedenii prin care promova teoriile acestuia. Există mai multe opinii medicale care arată că vedeniile lui White erau de fapt crize de epilepsie provocate de un accident din copilărie, când aceasta a fost lovită cu o piatră în fată si a rămas inconstientă un număr de zile. De asemenea, mai multi apropiati care s-au aflat în preajma ei în momentul vedeniilor au declarat că nu era vorba de vedenii de la Dumnezeu, ci de crize de epilepsie. Treptat, Ellen White a devenit figura centrală a sectei, producând multe scrieri cu valoare de profetii pentru adventisti: Tragedia veacurilor, Profeti si împărati etc. Ea a reinterpretat profetiile lui Miller si Snow, sustinând că ele nu se refereau la a doua venire a Domnului, ci la curătirea templului ceresc de păcatele fiilor lui Dumnezeu (Evrei 9:23). Previziunile si calculele de date au continuat, fiind propusi, pe rând următorii ani: 1845, 1849 si 1851, acesta din urmă fiind chiar certificat de o viziune a lui Ellen White. Tot printr-o "viziune cerească" a profetesei, adventistii au preluat serbarea sâmbetei de la baptistii de ziua a saptea, în 1860 secta schimbându-si numele în "Adventistii de Ziua a Saptea".

Imi cer iertare ca nu era acesta topicul am facut doar o mica abatere pentru a se vedea caci elen white este urmasa unor alti sectari rataciti ratacita fiind ea insasi.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde Floryan » 29 Dec 2010, 12:51

Interesant. In originalul grecesc se foloseste termenul "EIKON", si totusi nu este vorba de icoane. Asta poate in talcuirea ortodoxa a Bibliei (ca nu se poate numi traducere).
Saracu` de tine. Esti de plins.


Asa si cu asta gata s-a demonstrat ca e vorba de icoane acolo.
BIne.
hai sa luam textul original si uite acelasi cuviant de care te legi mataluta il gasim si aici
Acesta este chipul lui Dumnezeu celui nevăzut, mai întâi născut decât toată făptura. Colo 1,15 deci dupa mintea ta creata, Chipul lui Dumnezeu spui ca e o icoana - care e IDOL. :lol:

Mai departe
Căci pe cei pe care i-a cunoscut mai înainte, mai înainte i-a şi hotărât să fie asemenea chipului Fiului Său, ca El să fie întâi născut între mulţi fraţi. Rom 8,29 La fel, chipul Fiului e idol. :lol:

În care Dumnezeul veacului acestuia a orbit minţile necredincioşilor, ca să nu le lumineze lumina Evangheliei slavei lui Hristos, Care este chipul lui Dumnezeu. 2 Cor 4,4
Deci dupa matale, idol.
Si sunt multe altele.
Domnule Floryan, dumneata parca esti un personaj din bancul acela cu basca ("ba, tu iar nu ai basca"). Cand nu mai aveti ce zice, reveniti la aceleasi minciuni.
Nu te-am mintit cu nimic, deci nu vad de ce te iei de mine.
Au avut loc niste dezamagiri crunte. In urma acestor dezamagiri a aparut Biserica Adventista (mai tarziu, Biserica Adventista de Ziua a Saptea).
Ce tare. Dle vasinec, biserica matale s-a nascut in urma unor dezamagiri. Bravo, frumoasa observatie.
Biserica cea acevarata, adica cea ortodoxa s-a nascut prim jerta Mantuitorului pe Cruce, prin Pogorarea Duhului Sfant la CIncizecime. Şi El [Hristos] este capul trupului, al Bisericii Colos 1,18, iar casa lui Dumnezeu este Biserica Dumnezeului celui viu, stâlp şi temelie a adevărului 1Tim3,15. O dezamagire si vor mai urma si altele numai la sectari.
Apropo unde scrie in BIblie ca biserica se va naste in urma unor deamagiri?
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

vasinec

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde vasinec » 29 Dec 2010, 12:55


Sfintii Apostoli ai Domnului Iisus Hristos s-au inchinat la un Hristos fara icoane. Este grav. Chiar si Sfintii Apostoli s-au inchinat la un hristos mincinos?

:lol: Dovedeste-o domnule vasinec ca nu sau inchinat in prezenta icoanelor . Sau ce vrei sa te credem ca asa spui tu?De unde stii tu ca nu sau inchinat in prezenta icoanelor ?Ai dumneata 2000 de ani in spate ca sa cunosti adevarul?
Luati Sfanta Scriptura, de la cartea Faptele Apostolilor pana la cartea Apocalipsei (22 de carti). Veti gasi zugravita, in detaliu (tot ce este semnificativ), viata de inchinare si credinta a Bisericii din vremea Sfintilor Apostoli. Nu veti gasi nici un exemplu de inchinare in fata icoanelor.

Dimpotriva, Sfantul Apostol Pavel vine in intampinarea inchinarii pagane / idolatre (care avea sa patrunda si printre crestini) cu urmatoarele avertizari :
"S-au fãlit cã sunt întelepti, si au înebunit, si au schimbat slava Dumnezeului nemuritor într-o icoanã (EIKON - in originalul grecesc) care seamãnã cu omul muritor,(Romani 1:23)

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde Floryan » 29 Dec 2010, 13:00

Arhanghelul Mihail primeşte închinăciune de la Isus
:lol: mda... am trait sa o aud si pe-asta... :lol: Domnule Floryan, vad ca va pricepeti foarte bine la povesti :lol:
Domnule don razvan esti o dovada vie ca nici macar biblia nu o stii. Halal Sola Scriptura. Sola varza.
Uite cum se face: Luati Sf Scriptura, deschideti prima parte, adica Vechiul Testament, mai la inceput da, apoi mergeti la Cartea Iosua Navi, si dechideti aici: Capitolul 5 verset 14. Ati gasit da. Scrie asa:
Atunci Iosua a căzut cu fala la pământ, s-a închinat şi a zis către acela: "Stăpâne, ce porunceşti slugii tale?"

Dle don razvan inainte de an e recomnada carti scrise de tot felul de autori obscuri, puneti mina pe Sf Scriptura, macar cu asta sa nu va faceti de rusine.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde Floryan » 29 Dec 2010, 13:03

Dimpotriva, Sfantul Apostol Pavel vine in intampinarea inchinarii pagane / idolatre (care avea sa patrunda si printre crestini) cu urmatoarele avertizari :
"S-au fãlit cã sunt întelepti, si au înebunit, si au schimbat slava Dumnezeului nemuritor într-o icoanã (EIKON - in originalul grecesc) care seamãnã cu omul muritor,(Romani 1:23)
Vezi ca ti-am dat raspuns detaliat. Macar termina cu prostia asta.E spre binele tau
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

vasinec

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde vasinec » 29 Dec 2010, 13:04

Nu te-am mintit cu nimic, deci nu vad de ce te iei de mine.
Pentru ca imi pareti simpatic.
Apropo unde scrie in BIblie ca biserica se va naste in urma unor deamagiri?
Nu scrie. Stim ca Biserica "s-a nascut" la pogorarea Duhului Sfant. Si, aceasta Biserica a fost formata, de-a lungul veacurilor din credinciosii care "au pazit poruncile lui Dumnezeu si credinta lui Hristos"(Apocalipsa 12:17sau 14:12).

Avatar utilizator
iulianbracau
Mesaje:80
Membru din:17 Sep 2010, 23:25
Confesiune:ortodox

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde iulianbracau » 29 Dec 2010, 13:12


Sfintii Apostoli ai Domnului Iisus Hristos s-au inchinat la un Hristos fara icoane. Este grav. Chiar si Sfintii Apostoli s-au
"S-au fãlit cã sunt întelepti, si au înebunit, si au schimbat slava Dumnezeului nemuritor într-o icoanã (EIKON - in originalul grecesc) care seamãnã cu omul muritor,(Romani 1:23)
domnule vasinec ai ajuns sa te repeti ca televizorul?????????? :lol:Versetul asta lai scris de 3 ori pina acum
Eu team rugat sa dovedesti nu afirmatiile tale Ia toata Biblia si aratami ca nu sau inchinat in prezenta icoanei precum afirmi dumneata .Deci tu cind afirmi asa ceva vino cu acel verset Biblic care spune ca nu sa inchinat in prezenta icoanei.

vasinec

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde vasinec » 29 Dec 2010, 13:24

domnule vasinec ai ajuns sa te repeti ca televizorul?????????? :lol:Versetul asta lai scris de 3 ori pina acum
Si o sa-l mai scriu, pentru ca stiu ca va place si vreti sa-l memorati (spre invatatura): "S-au fãlit cã sunt întelepti, si au înebunit, si au schimbat slava Dumnezeului nemuritor într-o icoanã (EIKON - in originalul grecesc) care seamãnã cu omul muritor,(Romani 1:23)
Eu team rugat sa dovedesti nu afirmatiile tale Ia toata Biblia si aratami ca nu sau inchinat in prezenta icoanei precum afirmi dumneata .Deci tu cind afirmi asa ceva vino cu acel verset Biblic care spune ca nu sa inchinat in prezenta icoanei.
Buna logica. In felul acesta pot si eu sa sustin ca Sfintii Apostoli mergeau la carciuma in fiecare zi si jucau table (sau alt joc asemanator). Scrie undeva ca nu mergeau?

Haideti sa nu fim caraghiosi. Sa vedem ceea ce este scris si sa luam ca pilda. Daca s-ar fi inchinat vreodata in fata icoanelor, Sfintii Apostoli ar fi spus acest lucru (in cele 22 de carti). Este vorba de un aspect important al vietii de inchinare si nu l-ar fi omis.

laodiceean

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde laodiceean » 29 Dec 2010, 13:42

zice domnul sectar
- nu confecţionaţi reprezentări în scop de închinare (Ieşirea 20,4-6)
- nu vă închinaţi la sfinţi (Fapte 10,26)
- nu vă închinaţi la îngeri (Apoc.19,10; 22,8-9)
Iată cum ard textele, precum focul Iadului! Imagine

Domnul meu bineinteles ca dumneata cauti doar ce versete care iti plac scotind adevarul si alegind minciuna :lol:
Îmi pare rău pentru dumneata dacă numeşti versetele Dumnezeieştii Scripturi "minciună". Alege dumneata din Scriptură "adevărul" cultului icoanelor şi postează aici Porunca Divină (6)!
Daca vom deschide Biblia vom vedea ca insusi Bunul Dumnezeu a creat primul o icoana
Haideţi domnu Iulian, lăsaţi copilăriile! Probabil după ce a creat "icoana" S-a şi închinat la ea...
Si exemplele pot continua dar ma voi opri aici am vrut sa iti arat doar citev versete care te contrazic total .
Domnule, puteţi continua să-mi citaţi tot VT, oricum nu veţi găsi decât un singur exemplu în care evreii să se roage la o icoană, iar acea ICOANĂ (în sens ortodox, deci reprezentare a lui Hristos) este definită de Scriptură ca IDOL. Ghici icoană ce-i!
După care reiterez rugămintea cu nr. (7): Care este textul noutestamentar ce porunceşte cultul icoanelor?
Biblia spune clar sa nu iti faci nici o infatisare corect ???
Parţial corect. În întregime corect: să nu-ţi faci reprezentări cu scop de închinare. Aceasta e ideea poruncii a II-a din Decalog!
Domnilor care atacati icoanele oare nu toti cind va inchinati in casa nu aveti si tablori prin casa va inchinati lor ?sau in prezenta lor?inseamna ca sunteti idolatri nu?
Nu. Pentru că nu ne facem cruce în prezenţa lor (şi nici în absenţa lor), nu le pupăm şi nu le aprindem candele. Dacă aţi păstra tot astfel icoanele (doar în scop decorativ-imagistic) nu le-am mai "ataca". Deşi încă n-am auzit vreun neoprotestant să vandalizeze biserici ortodoxe. ;)
- nu vă închinaţi la sfinţi (Fapte 10,26)
25. Şi când a fost să intre Petru, Corneliu, întâmpinându-l, i s-a închinat, căzând la picioarele lui.
26. Iar Petru l-a ridicat, zicându-i: Scoală-te. Şi eu sunt om.

Sf. Apostol Petru respinge inchinarea ce i-o aduce Corneliu, sub cuvant ca si el este om. Sutasul roman era familiarizat cu notiunea de zeu, ca unul ce fusese pagan. Deci, socotind pe Petru ca pe un trimis al lui Dumnezeu, era foarte inclinat a-l socoti zeu, sau macar un om superior celorlalti oameni sau semizeu, caruia i se cuvenea nu venerarea, ci adorarea, ca zeilor, ceea ce Petru a refuzat sa i se aduca.
In citatul din Faptele Apostolilor, 14, 3-15, Pavel si Varnava resping inchinarea ce li s-a adus, pentru acelasi motiv ca si mai sus, caci erau socotiti ca zei si li s-a adus adorare, nu cinstire. Contextul ne spune clar ca locuitorii pamantului din Listra, uimiti de minunea vindecarii ologului din nastere de catre Pavel, intr-un glas au strigat: "Zeii luand asemanare omeneasca s-au pogorat la noi". Si ziceau de Varnava ca este Zeus, iar de Pavel ca este Hermes, de vreme ce este "purtatorul cuvantului" (Fapte, 14, 8-12). Astfel, este lesne de inteles refuzul apostolilor de a fi adorati ca niste zei, de vreme ce ei tocmai impotriva zeilor predicau intoarcerea la Unicul Dumnezeu (Fapte, 14, 15-17). "Si vorbind acestea, de abia au domolit multimile ca sa nu le aduca jertfe" (Fapte, 14, 18), se spune in continuare.
Heeeei! Ce vreţi să spuneţi? Că au respins închinarea ca la nişte zei, însă au acceptat închinarea ca nişte sfinţi? Adică au permis să li se pupe picioarele şi să li se cânte osanale în calitate de sfinţi? Să fim serioşi, domnule Iulian! Nu scrie aşa ceva!

In primul rand, trebuie sa spunem ca Sf Ap. Ioan, in ciuda impotrivirii ingerului, a incercat si a doua oara sa i se inchine, in cap. 22:8-9. Insa, din nou, ingerul nu l-a lasat.
Curios este faptul că vă rezemaţi dogmatica pe greşelile unor sfinţi (care au fost şi ei oameni), şi omiteţi porunca clară a lui Dumnezeu! De ce? De ce? De ce?
Dar ca sa nu ne ramana nicio indoiala ca inchinarea la Sfinti este permisa in gest de respect, hai sa vedem parerea Domnului nostru Iisus Hristos, care se gaseste in Apocalipsa 3:7-10. Aici Domnul Iisus Hristos ii vorbeste „ingerului” Bisericii din Filadelfia. Este vorba despre Episcopul Bisericii locale si nu despre un inger ceresc, dupa cum se vede din versetul 10, unde constatam ca ingerul este numarat printre „cei ce locuiesc pe pamant”. Din moment ce locuia pe pamant era o fiinta umana!
Dupa ce Domnul il lauda pentru lucrarile sale, ii spune urmatoarele cuvinte importante: „Iata, iti dau din sinagoga satanei, dintre cei care se zic pe sine ca sunt iudei si nu sunt, ci mint; iata, ii voi face sa vina si sa se inchine inaintea picioarelor tale si vor cunoaste ca te-am iubit.”
Luati aminte! Domnul Insusi declara ca ii va face pe oameni sa i se inchine la picioarele Episcopului Bisericii din Filadelfia, fiindca il iubeste. Este posibil ca Domnul sa nu fi stiut ca acest lucru ar fi un pacat? Oare ar fi facut sa i se inchine Episcopului ca lui dumnezeu? Bineinteles ca nu, deoarece afirma ca i se vor inchina (Episcopului) si vor cunoaste, astfel, ca Domnul l-a iubit. Prin urmare, este evident ca i se vor inchina in gest de respect, ca unui slujitor al lui Dumnezeu si nu ca lui dumnezeu.?[/color] Cred că vă aventuraţi cam mult pe tărâmul speculaţiilor, mai ales că e vorba de Apocalipsa- o carte eminamente simbolică! Chiar acceptând că pasajul se referă la un episcop, nu vă pune pe gânduri că e simbolizat printr-un înger? Adăugaţi la aceasta faptul că cuvintele „să vină să se închine la picioarele tale” sunt luate din Septuaginta, de la Isaia 60,14 (compară cu cap. 49,23). Aşa cum străinii aveau să vină la Israelul din vechime ca să înveţe despre Dumnezeu, tot aşa şi necreştinii aveau să vină la lumina Evangheliei şi să găsească mântuirea.
Iată cum ard textele, precum focul Iadului!
;) Vezi sa nu fii chiar tu acela care vei arde in iad cu biblia in brate 8-)
Se vede că v-a afectat... nicio problemă... important e să fie întru pocăinţă!
Ultima oară modificat 29 Dec 2010, 14:02 de către laodiceean, modificat 1 dată în total.

laodiceean

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde laodiceean » 29 Dec 2010, 13:48

1. raspuns: nu avem o porunca biblica in acest sens. Nici pro nici contra.
Iar inchinarea la icoane este forma de respect aratata unei persoane sfinte (nu se cinsteste pinza, lemnul sau culoarea).In acest sens avem ex. Imparatului David care s-a inchinat inaintea unui om (Saul), forma de cinstire.
repetarea scenei cu David închinându-se lui Saul începe să miroasă a... lipsă de argumente. Dar eu n-am cerut argument veterotestamentar, ci:
Care este textul noutestamentar ce porunceşte cultul icoanelor? (8)
Dacă cultul icoanelor ar fi fost o practică obişnuită în timpul apostolilor, ar fi trebuit să existe o "poruncă pro" care s-o certifice, deşi e absurd ca Dumnezeu să dea porunci ce contravin Decalogului.
2. dvs raspundeti prin intrebarea, "Unde scrie asta? .... Trebuie să scrie"?
Absolut! Pentru o practică atât de importantă, generalizată, definitorie chiar pentru Biserica Ortodoxă, ar fi trebuit să existe un text indubitabil.

Avatar utilizator
iulianbracau
Mesaje:80
Membru din:17 Sep 2010, 23:25
Confesiune:ortodox

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde iulianbracau » 29 Dec 2010, 13:54

vasinec
Si o sa-l mai scriu, pentru ca stiu ca va place si vreti sa-l memorati (spre invatatura): "S-au fãlit cã sunt întelepti, si au înebunit, si au schimbat slava Dumnezeului nemuritor într-o icoanã (EIKON - in originalul grecesc) care seamãnã cu omul muritor,(Romani 1:23)

vasinec tata :
Iar daca te uiti in urma tiam spus clar ca se refera la voi sectarii dar vad ca te faci ca ploua :lol:



Iulian Bracau :Eu team rugat sa dovedesti nu afirmatiile tale Ia toata Biblia si aratami ca nu sau inchinat in prezenta icoanei precum afirmi dumneata .Deci tu cind afirmi asa ceva vino cu acel verset Biblic care spune ca nu sa inchinat in prezenta icoanei.
vasinec
vasinec:Buna logica. In felul acesta pot si eu sa sustin ca Sfintii Apostoli mergeau la carciuma in fiecare zi si jucau table (sau alt joc asemanator). Scrie undeva ca nu mergeau?

domnule vasinec :lol: :lol: eee asta imi arata mie cam ce ai dumneata in cap nimic gol
Cu adevarat tu esti un biet eretic fara minte .A crede chiar si pentru o clipa ca Sfintii Apostoli jucau table sau mergeau la circiuma esti intro ratacire totala .
Daca citeai Biblia ai fi vazut ca Sfintii Apostoli se rugau ,propovaduiau,sufereau palme si ocari temnite si moarte de martir pentru Hristos nici macar nu indrazneai sa afirmi ca Sfintii Apostoli ar fi umblat prin crisma sau ar fi pierdut timpul jucind table .

vasinec:Haideti sa nu fim caraghiosi. Sa vedem ceea ce este scris si sa luam ca pilda.

Iulian Bracau:Domnule vasinec eu iti sugerez sa nu fii dumneata caragios fa bine si nu ne pune pe toti cu tine in aceiasi oala .

vasinec:Daca s-ar fi inchinat vreodata in fata icoanelor, Sfintii Apostoli ar fi spus acest lucru (in cele 22 de carti). Este vorba de un aspect important al vietii de inchinare si nu l-ar fi omis.[/quote]

Iulian Bracau:
Domnule vasinec nu mai afirmati ceea ce nu stiti.Dovediti.
Mie Biblia imi spune cu totul alceva :
Multe având a vă scrie, n-am voit să le scriu pe hirtie si cu cerneală, ci nădăjduiesc să vin si sa vă vorbesc gură către gură, ca bucuria noastră să fie deplină» (2 Ioan I, 12).
Iaca ca nu sa scris tot.

laodiceean

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde laodiceean » 29 Dec 2010, 13:55

În Testamentul Vechi icoanele au fost făcute chiar cu porunca lui Dumnezeu
În disperata încercare de a valida cultul icoanelor, văd că nu vă daţi în lături de la această gogonată şi umflată minciună. Dumnezeu nu a făcut şi nu a poruncit niciodată confecţionarea unor icoane.
preoţii le tămâiau cu mare cinste, după porunca lui Dumnezeu şi iudeii le venerau şi se închinau la ele
Imaginea aceasta este luată din templele păgâne, vă rog n-o suprapuneţi peste imaginea Templului din Ierusalim, chiar dacă vă este prea familiară! Preoţii păgâni într-adevăr venerau, se prosternau, tămâiau şi pupau (mai făceau şi alte lucruri, dar nu-mi permit să le amintesc în acest context) imaginile şi statuile din templele lor. O spune chiar VT, numind respectivele imagini venerate "o urâciune".
Atât Mântuitorul cât şi Sfinţii Apostoli au cinstit şi s-au închinat în templu înaintea acestor chipuri făcute de mâini omeneşti (Fapte 24, 11 ).
Altă gogoaşă umflată! Hristos şi sfinţii apostoli nu erau mari preoţi ai Templului ca să intre în Sfânta Sfintelor (în care se găseau acele reprezentări).
Cel ce primeşte pe sfinţi, primeşte pe Hristos şi pe Cel ce L-a trimis pe El (Matei 10, 40-41).
A "primi" pe sfinţii apostoli nu înseamnă a le pupa caricaturile, ci a-i găzdui şi a le adopta învăţăturile. Asta spune textul.
Sfinţii sunt slăviţi de Dumnezeu după moarte cu slavă în ceruri (Luca 20, 36).
Vor fi. Însă doar după înviere, aşa cum spune textul (citiţi şi versetul dinainte). Însă în slava viitoare nu va mai nici urmă de "urâciuni". Ele împreună cu închinătorii la ele, vor pieri în focul final. <------Se simte deja dogoarea lui...
Sfinţii în cer au posibilitatea de a mijloci la Dumnezeu pentru oameni şi de a contribui la mântuirea noastră (Apoc. 5, 8; Iacov 5, 16)
Niciunul din texte nu vorbeşte de închinare adusă unui sfânt din cer. Ba, al doilea vorbeşte de drepții de pe pământ ce se roagă unul pentru altul pentru iertarea păcatelor și vindecarea bolilor. În cer există păcat și boală?!
Avem datoria de a-i cinsti (Fapte 16, 29).
Din text nu reiese o asemenea "datorie". Temnicerul din Filipi era un păgân, iar aceștia se închinau și demonilor, nu doar zeilor. Halal model v-ați găsit!
Avem datoria de a-i ferici pe sfinţi (Iacov 5, 11).
Fericiți-i domnule dragă, dar faceți-o așa cum cere textul! Apropos, aveți și o icoană a sf. Iov spre pupare în Biserica Ortodoxă? :)
Iată, noi fericim pe cei ce au răbdat: aţi auzit de răbdarea lui Iov şi aţi văzut sfârşitul hărăzit lui de Domnul; că mult-milostiv este Domnul şi îndurător.” (Iacov 5,11)

... M-am plictisit deja de atâtea ”argumente” pe lângă și închei aici. Nu vreau să fiu ”fericit” de dvs. și să-mi venerați icoana. Doamne ferește!


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX