POLEMIC: ICOANĂ vs IDOL

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
laodiceean
Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde laodiceean » 29 Dec 2010, 14:01

Odata ce postati cruce pe bisericile adventiste si motivati ca ati luat-o din "crestinismul universal" inseamna ca nu folositi decat in teorie sloganul nebiblic "sola scriptura".
Credinciosul adventist are toate motivele de sminteala,pe o parte sustineti ca crucea este un simbol al paganismului iar pe alta parte acest simbol al paganismului apare ca blazon al adventistilor.
Trebuie sa va hotarati este crucea un simbol pagan sau acest simbol pagan a fost crestinat?
Pana nu exista o hotare oficiala la nivel de secta adventista plutiti doar in ceata.
In cazul in care hotarati ca crucea a devenit un simbol crestin apar o multime de probleme pt voi si anume: trebuie sa acceptati ideea ca Biserica are putere de redresare, purificare, de regasire a semnificatilor originara a acestor simboluri pagane degradate printr-o lunga degenerescenta folosindu-le pentru a exprima mintuirea implinita prin Intrupare.
Prin urmare toata teologia vostra cu paganismul intrat in Biserica se va narui.
Deci intrebare: crucea este un simbol crestin sau pagan? Argumente?
Te-ai agăţat cu atâta disperare de aspectul acesta marginal, nedefinitoriu şi fără relevanţă în dogmatica adventistă, uitând că aici dezbatem o problemă mult mai gravă. Ţi-o reamintesc:
Care este textul noutestamentar ce porunceşte cultul icoanelor? (9)

vasinec

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde vasinec » 29 Dec 2010, 14:11


domnule vasinec :lol: :lol: eee asta imi arata mie cam ce ai dumneata in cap nimic gol
Cu adevarat tu esti un biet eretic fara minte .
Ati inceput sa "va intrat in mana". Stiu ca puteti mai mult. Aratati cat sunteti de crestin.

Iaca ca nu sa scris tot.
Si, credeti ca nu au fost scrise tocmai aspecte importante ale viatii de inchinare?

Sfantul Apostol Pavel ne spune ca in Sfanta Scriptura gasim toata intelepciunea care duce la mantuire (2 Timotei 3:16). Insemna ca inchinatul in fata icoanelor nu are nici o importanta in procesul de mantuire.

Dimpotriva, este o uraciune pentru Dumnezeu (o incalcare a poruncii Lui). Iata ce spune Sfantul Apostol (cu dedicatie, pentru iulianbracau): "S-au fãlit cã sunt întelepti, si au înebunit, si au schimbat slava Dumnezeului nemuritor într-o icoanã (EIKON - in originalul grecesc) care seamãnã cu omul muritor,(Romani 1:23).

Avatar utilizator
don_razvan
Mesaje:122
Membru din:26 Sep 2009, 21:47
Confesiune:protestant

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde don_razvan » 29 Dec 2010, 14:19

Poate dv sunteti mai in tema decit colegul vasinec si imi puteti spune de unde si pina unde elen white a prezis ora si clipa cind Mintuitorul va veni pe pamant odata ce Hristos spun clar ca nu stim ziua ????
O intrebare simpla la care tare as vrea un raspuns
Domnule Iulian, se pare ca nu sunteti in tema absolut deloc in privinta sorei Ellen White. Cred ca v-ati inspirat din linkul recomandat de dvs de pe youtube, nu ?
As vrea, ca sa va pot raspunde la intrebare, sa-mi aratati textul scris de Ellen White, in care EA SPUNE ziua si data revenirii Domnului Hristos... Eu nu l-am intalnit inca..
Se pare ca dvs faceti o mare confuzie intre Ellen White si William Muller...
Va recomand pe viitor sa mergeti direct la sursa pentru informatii si sa nu mai apelati in alta parte, unde se scrie despre Ellen White cu aceleasi prejudecati pe care le aveti si dvs...
Domnule don razvan esti o dovada vie ca nici macar biblia nu o stii. Halal Sola Scriptura. Sola varza.
Uite cum se face: Luati Sf Scriptura, deschideti prima parte, adica Vechiul Testament, mai la inceput da, apoi mergeti la Cartea Iosua Navi, si dechideti aici: Capitolul 5 verset 14. Ati gasit da. Scrie asa:
Atunci Iosua a căzut cu fala la pământ, s-a închinat şi a zis către acela: "Stăpâne, ce porunceşti slugii tale?"
:lol: Domnule Floryan, stau si ma intreb ce Biblie aveti dvs... Cred ca una in traducere proprie. Am cautat si in Biblia mea, si intr-o Biblie online si n-am gasit inca acel text, in care arhanghelul MIHAIL SE INCHINA lui Iosua. Este un non sens... o absurditate. Vezi in Apocalipsa 22 un episod asemanator, in care nu ingerul se inchina omului, ci omul doreste sa se inchine ingerului, dar este oprit de acesta (de inger) din motiv ca... (poate ai curiozitatea sa te uiti si singur).

Dle don razvan inainte de an e recomnada carti scrise de tot felul de autori obscuri, puneti mina pe Sf Scriptura, macar cu asta sa nu va faceti de rusine.
Cu cata mandrie o spuneti... parca va vad batandu-va cu pumnul in piept :lol: M-ati inchis, ce sa mai !

Avatar utilizator
iulianbracau
Mesaje:80
Membru din:17 Sep 2010, 23:25
Confesiune:ortodox

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde iulianbracau » 29 Dec 2010, 14:26

Floryan":În Testamentul Vechi icoanele au fost făcute chiar cu porunca lui Dumnezeu [/quote]
laodician:În disperata încercare de a valida cultul icoanelor, văd că nu vă daţi în lături de la această gogonată şi umflată minciună. Dumnezeu nu a făcut şi nu a poruncit niciodată confecţionarea unor icoane.

Iulian Bracau: Oare domnule laodinician intrebarea mea se pune ai citit bibla sau faci copy paste la ce spun altii?Mie mi se pare ca dumneata chiar ai nevoie a citi Biblia
Iesirea cap 26 vs1"Cortul însă să-l faci din zece covoare de în răsucit şi de mătase violetă, stacojie şi vişinie; în ţesătura lor să faci chipuri de heruvimi alese cu iscusinţă.
31. Să faci o perdea de în răsucit şi de mătase violetă, stacojie şi vişinie, răsucită, iar în ţesătura ei să aibă chipuri de heruvimi alese cu iscusinţă;
Oare aceste ce crezi dumneata ca sunt?????Si din porunca cui lea facut marele Moise?
"Floryan"Atât Mântuitorul cât şi Sfinţii Apostoli au cinstit şi s-au închinat în templu înaintea acestor chipuri făcute de mâini omeneşti (Fapte 24, 11 ).[/quote]
laodician :Altă gogoaşă umflată! Hristos şi sfinţii apostoli nu erau mari preoţi ai Templului ca să intre în Sfânta Sfintelor (în care se găseau acele reprezentări).
Iulian Bracau:Domnul meu sunteti sigur ca ati citit Biblia ?tare imi este mie ca vati facut de ris afirmind lucruri pe care nu ati avut macar buna cuviinta a le citi
IIIRegi cap 6 vs 29. Pe toţi pereţii templului de jur împrejur, pe dinăuntru şi pe dinafară, a făcut chipuri săpate de heruvimi, de copaci, de finici şi de flori îmbobocite.Asadar uite ca se gaseau si pe peretii templului bine?
"Floryan"Cel ce primeşte pe sfinţi, primeşte pe Hristos şi pe Cel ce L-a trimis pe El (Matei 10, 40-41).
laodicean :A "primi" pe sfinţii apostoli nu înseamnă a le pupa caricaturile, ci a-i găzdui şi a le adopta învăţăturile. Asta spune textul.
Iulian Bracau:Nu vreau sa jicnesc dar dumneata chiar pari o creatura fara minte .Necitirea Bibliei de catre dumneata se poate vedea de la distanta.In capul dumitale este o mare bezna.
Ultima oară modificat 29 Dec 2010, 18:40 de către iulianbracau, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
don_razvan
Mesaje:122
Membru din:26 Sep 2009, 21:47
Confesiune:protestant

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde don_razvan » 29 Dec 2010, 14:33

Adepţii lui Miller au stabilit o nouă dată, 22 octombrie 1844, iar liderii mişcării călătoreau prin toate bisericile şi comunităţile locale încercând încă o dată să-i mişte pe oameni cu avertismentul că Hristos revine în curând.
Am gasit textul asta intr-un alt topic. Cred ca s-a facut lumina in cazul intrebarii adresate lui Vasinec si mie: dumneata faci o confuzie intre Muller si Ellen White, dar sunteti atat de inversunat impotriva acestei femei... nu stiu din ce motiv.
Numele de adventist e extras din latinescul “adventus” (venire), sunt preocupati de a doua venire a Domnului
Mai sunt si picaturi de adevar prin minciunile spuse de dvs in celalalt topic. Intr-adevar, asta inseamna "adventist": asteptator al revenirii Domnului Hristos.
Insa, din cate imi amintesc, si crezul dvs spune la fel: "si iarasi va sa vina..."
Din felul in care v-ati exprimat in topicul celalalt, reiese ca este o rusine pentru un om sa fie "adventist", adica "asteptator al revenirii Domnului Isus"



Ps: domnule Iulian, n-as vrea sa va suparati pe mine, dar incercati sa rezolvati si problema utilizarii forumului, pentru ca nu se intelege nimic din mesajele dvs !

Avatar utilizator
iulianbracau
Mesaje:80
Membru din:17 Sep 2010, 23:25
Confesiune:ortodox

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde iulianbracau » 29 Dec 2010, 14:42


Iaca ca nu sa scris tot.
visnec:Si, credeti ca nu au fost scrise tocmai aspecte importante ale viatii de inchinare?
IulianBracau :Uite ca nu au fost ci Sfintii Apostoli au considerat sa lase aceste inchinari prin Traditie .

Ca am dreptate o dovedeste chiar acest verset Biblic .
Multe având a vă scrie, n-am voit să le scriu pe hirtie si cu cerneală, ci nădăjduiesc să vin si sa vă vorbesc gură către gură, ca bucuria noastră să fie deplină» (2 Ioan I, 12).
visinec:Sfantul Apostol Pavel ne spune ca in Sfanta Scriptura gasim toata intelepciunea care duce la mantuire (2 Timotei 3:16).
Iulian Bracau :D Domnul meu chiar crezi ca vorbesti cu vreun ,,frate obosit de al tau de la Toflea,, :lol:
Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu şi de folos spre învăţătură, spre mustrare, spre îndreptare, spre înţelepţirea cea întru dreptate,

Se refera doar la Vechiul Testament nu si la Noul Testament .Noul Testament nu era scris tot. Mult mai tirziu a aparut Noul Testament in forma in care il avem astazi .
Ultima oară modificat 30 Dec 2010, 00:28 de către iulianbracau, modificat de 3 ori în total.

Avatar utilizator
iulianbracau
Mesaje:80
Membru din:17 Sep 2010, 23:25
Confesiune:ortodox

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde iulianbracau » 29 Dec 2010, 14:48

Am gasit textul asta intr-un alt topic. Cred ca s-a facut lumina in cazul intrebarii adresate lui Vasinec si mie: dumneata faci o confuzie intre Muller si Ellen White, dar sunteti atat de inversunat impotriva acestei femei... nu stiu din ce motiv.

Domnule razvan in primul rind tin sa iti atrag atenia ca aici este cu totul al topic cit despre legatura dintre muller si ellen white e simpla este urmasa unui sectant care sa fondat din start pe erezie .Si odata ce miler a gresit din start e simplu ca si ia tot gresita este Ce e asa greu de inteles ???
Te invit pe celalalt topic despre adventisti si vorbim linistiti despre ereziile adventiste.

laodiceean

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde laodiceean » 29 Dec 2010, 14:52

Iulian Bracau: Oare domnule laodinician intrebarea mea se pune ai citit bibla sau faci copy paste la ce spun altii? .
Nu stimabile, sunt chiar cuvintele mele; dacă o să vezi însă câte un "lea facut", "vati facut de ris","jicnesc" în postările mele, vei şti că te-am copiat pe matale. :)
Mie mi se pare ca dumneata chiar ai nevoie a citi Biblia.
Aşa este, chiar zilnic.

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde daniel tuduran » 29 Dec 2010, 15:07

Care este textul noutestamentar ce porunceste cultul icoanelor? (9)
Eu ti-am raspuns de mai multe ori,te rog sa nu mai ignori raspunsul meu caci iti voi citata toate raspusurile date si te voi rusina.Nu in virtutea unui text noutestamentar a introdus Biserica icoanele ci in virtutea mesajului revelat,in virtute Traditiei. NT nu vorbeste in mod explicit de necesitate cultului icoanei ci in mod implicit.
Temeiul icoanei este realitatea Întruparii Fiului lui Dumnezeu: "Si Cuvântul trup S-a facut" (Ioan 1, 14). Dumnezeu, în El însusi, nu este reprezentabil prin icoana. Dar Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, a doua persoana din Sfânta Treime, este reprezentat pentru ca El nu este doar Dumnezeu adevarat - "unul din Sfânta Treime" -, ci si om adevarat, care a luat trup concret (si deci un chip anume) "pentru noi si a noastra mântuire".
Icoana este deci o consecinta a Întruparii, caci Hristos este "chipul lui Dumnezeu cel nevazut" (Coloseni 1, 15).
Odata ce postati cruce pe bisericile adventiste si motivati ca ati luat-o din "crestinismul universal" inseamna ca nu folositi decat in teorie sloganul nebiblic "sola scriptura".
Credinciosul adventist are toate motivele de sminteala,pe o parte sustineti ca crucea este un simbol al paganismului iar pe alta parte acest simbol al paganismului apare ca blazon al adventistilor.
Trebuie sa va hotarati este crucea un simbol pagan sau acest simbol pagan a fost crestinat?
Pana nu exista o hotare oficiala la nivel de secta adventista plutiti doar in ceata.
In cazul in care hotarati ca crucea a devenit un simbol crestin apar o multime de probleme pt voi si anume: trebuie sa acceptati ideea ca Biserica are putere de redresare, purificare, de regasire a semnificatilor originara a acestor simboluri pagane degradate printr-o lunga degenerescenta folosindu-le pentru a exprima mintuirea implinita prin Intrupare.
Prin urmare toata teologia vostra cu paganismul intrat in Biserica se va narui.
Deci intrebare: crucea este un simbol crestin sau pagan? Argumente?
Te-ai agatat cu atâta disperare de aspectul acesta marginal, nedefinitoriu si fara relevanta în dogmatica adventista, uitând ca aici dezbatem o problema mult mai grava. Ti-o reamintesc:
Tema topicului esde "icoana vs idol" .Crucea de pe biserica adventista ce este icoana sau idol?
Un coleg iehovist,sola scriptura,nu atinge biblia cu "idolul" (adica cu crucea),voi cum argumentati ca crucea vostra nu este idol odata ce o considerati provenita din paganism si citati din (Deuteronom 4:15,1)

„ Idolatrii îşi aveau zeii lor pe la răspântii."140
„Crucea străluceşte... la răspântiile drumurilor ,.."143

http://www.scribd.com/doc/26152761/Cres ... Petru-Blaj

Deci dupa logica vostra crucea adventista de pe biblii,mormite,biserici este idol si prin urmare acei adventisti care o folosesc sunt idolatri.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde Floryan » 29 Dec 2010, 15:40

:lol: Domnule Floryan, stau si ma intreb ce Biblie aveti dvs... Cred ca una in traducere proprie. Am cautat si in Biblia mea, si intr-o Biblie online si n-am gasit inca acel text, in care arhanghelul MIHAIL SE INCHINA lui Iosua. Este un non sens... o absurditate. Vezi in Apocalipsa 22 un episod asemanator, in care nu ingerul se inchina omului, ci omul doreste sa se inchine ingerului, dar este oprit de acesta (de inger) din motiv ca... (poate ai curiozitatea sa te uiti si singur).
Uite da clic aici:
http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=41&cap=5
si aici:
http://biblia.resursecrestine.ro/citeste/iosua/5
Cu cata mandrie o spuneti... parca va vad batandu-va cu pumnul in piept :lol: M-ati inchis, ce sa mai !
Aveti multa imaginatie, probabil va uitati mult la tv.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

laodiceean

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde laodiceean » 29 Dec 2010, 15:50

Nu in virtutea unui text noutestamentar a introdus Biserica icoanele ci in virtutea mesajului revelat,in virtute Traditiei.
Mulţumesc pentru acest răspuns! Deci Biserica Ortodoxă nu se bazează pe NT în acest principal punct al practicii bisericeşti. Rămâne de văzut de unde provine acest "mesaj revelat", iar cu "virtutea Tradiţiei" suntem pe cale să ne lămurim pe topicul dedicat (de nu cumva veţi fi Salvaţi de... lăcăţel).
Temeiul icoanei este realitatea Întruparii Fiului lui Dumnezeu: "Si Cuvântul trup S-a facut" (Ioan 1, 14). Dumnezeu, în El însusi, nu este reprezentabil prin icoana. Dar Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, a doua persoana din Sfânta Treime, este reprezentat pentru ca El nu este doar Dumnezeu adevarat - "unul din Sfânta Treime" -, ci si om adevarat, care a luat trup concret (si deci un chip anume) "pentru noi si a noastra mântuire".
Icoana este deci o consecinta a Întruparii, caci Hristos este "chipul lui Dumnezeu cel nevazut" (Coloseni 1, 15).
Aşadar nu era suficientă întruparea "concretă" "luînd chip" a lui Hristos, mai era nevoie şi de o icoană a "icoanei" (rămâne de văzut cum veţi jongla echilibristic cu necesitatea celorlalte icoane în afară de cea a lui Hristos) care să izvorască har, mir, miracole şi alte cele după chipul şi asemănarea lui Hristos. Un fel de hristos prefabricat şi manufacturat de iconar- noul demiurg al universului ortodox. Dar ce zic eu "nou"? Că e vechi de când lumea- nu-i aşa? (Apocalips 12,9)
Tema topicului esde "icoana vs idol" .Crucea de pe biserica adventista ce este icoana sau idol?
"Crucea de pe biserica adventistă" este o pistă falsă şi diversionistă pentru a eluda tematica topicului. Apropos de numele topicului: eu nu văd nici un versus, toată istoria introducerii icoanelor şi statuilor în Biserică a demonstrat că s-au împăcat perfect unele cu altele. Sincretismul a triumfat până la urmă. Dacă un cetăţean roman ar fi înviat şi ar intra într-o biserică catolică/ortodoxă nu prea ar vedea ceva deranjant, toate i-ar fi extrem de familiare.
voi cum argumentati ca crucea vostra nu este idol odata ce o considerati provenita din paganism si citati din (Deuteronom 4:15,1)

„ Idolatrii îşi aveau zeii lor pe la răspântii."140
„Crucea străluceşte... la răspântiile drumurilor ,.."143

http://www.scribd.com/doc/26152761/Cres ... Petru-Blaj
Gata, m-aţi convins! O să mă apuc să citesc cartea căreia îi faceţi atâta reclamă. Pastorul meu ar putea să vă felicite :D Mai aveţi şi alte cărţi adventiste de recomandat? O să vă propun drept "colportor fruntaş al lunii decembrie" (nu există o asemenea nominalizare la editura "Viaţă şi sănătate", dar o creem special pentru dvs.).

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde daniel tuduran » 29 Dec 2010, 17:58

Tema topicului esde "icoana vs idol" .Crucea de pe biserica adventista ce este icoana sau idol?
"Crucea de pe biserica adventistă" este o pistă falsă şi diversionistă pentru a eluda tematica topicului. Apropos de numele topicului: eu nu văd nici un versus,
Daca nu vedeti nici un versus inseamna ca crucea de pe biserica adventista este un idol.Atata vreme cat nu aveti nici un argument serios pt acesta cruce consider discutia incheiata.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

Avatar utilizator
don_razvan
Mesaje:122
Membru din:26 Sep 2009, 21:47
Confesiune:protestant

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde don_razvan » 29 Dec 2010, 19:58

odata ce miler a gresit din start e simplu ca si ia tot gresita este. Ce e asa greu de inteles ???
Of...domnule Iulian, chiar vreti sa aratati tuturor cat de penibil sunteti ? Ati reusit sa stiti...
In primul rand nu mi-ati adus nici un text scris de Ellen White in care aceasta stabileste data revenirii Domnului Hristos
In al doilea rand, habar nu aveti cine este Ellen White si de cine este Muller...
Domnule Floryan, am citit si in Biblia indicata de dvs si n-am gasit ca Arhanghelul Mihail s-ar fi inchinat lui Iosua... Repet, cred ca dvs aveti o traducere proprie.
N-am gasit in toata Biblia ca vreun inger (mai ales Isus) sa se fi inchinat inaintea vreunui om, cat ar fi fost el (omul) de bun, sfant, drept, etc...

laodiceean

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde laodiceean » 29 Dec 2010, 20:10

Daca nu vedeti nici un versus inseamna ca crucea de pe biserica adventista este un idol.Atata vreme cat nu aveti nici un argument serios pt acesta cruce consider discutia incheiata.
O.K. este un idol, când treceţi pe lângă biserica respectivă puteţi să vă faceţi cruce! Imagine

Avatar utilizator
don_razvan
Mesaje:122
Membru din:26 Sep 2009, 21:47
Confesiune:protestant

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde don_razvan » 29 Dec 2010, 21:00

Daca nu vedeti nici un versus inseamna ca crucea de pe biserica adventista este un idol.Atata vreme cat nu aveti nici un argument serios pt acesta cruce consider discutia incheiata.
Domnule Daniel, am mai raspuns la intrebarea dvs, insa vad ma vad nevoit sa repet... Dvs cred ca ati ramas blocat cu "crucea de pe biserica adventista".
Am mai spus: crucea nu are nimic rau in sine, ci inchinarea inaintea crucii este interzisa; la fel si cu icoanele, nu au nimic rau in sine, ci inchinarea adusa lor este pacat. E chiar asa greu de inteles ?

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde dumio » 29 Dec 2010, 21:18

Daca nu vedeti nici un versus inseamna ca crucea de pe biserica adventista este un idol.Atata vreme cat nu aveti nici un argument serios pt acesta cruce consider discutia incheiata.
Domnule Daniel, am mai raspuns la intrebarea dvs, insa vad ma vad nevoit sa repet... Dvs cred ca ati ramas blocat cu "crucea de pe biserica adventista".
Am mai spus: crucea nu are nimic rau in sine, ci inchinarea inaintea crucii este interzisa; la fel si cu icoanele, nu au nimic rau in sine, ci inchinarea adusa lor este pacat. E chiar asa greu de inteles ?
Mai, frate, tu chiar esti analfabet? Nu intelegi ca nu ne inchinam la icoane ci in fata lor, cinstind persoana reprezentata pe ea? De cate ori sa repetam sau sa ne invartim in cerc vicios? Icoana reprezinta esenta credintei noastre (maturitatea ei) ca Hristos a luat chip (eikona) de om, asumandu-si firea noastra, ca pe noi sa ne faca fii ai lui Dumnezeu. Daca cinstim icoanele, inseamna ca marturisim tocmai acest adevar, ca Hristos a fost vazut, atins, simtit, circumscris etc., dand posibilitatea omului de a deveni fiu al luminii, partas dumnezeiestii firi (II. Pt. 1,4). A-propos de porunca a III-a din Decalog.... Acolo (in Septuaginta) scrie sa nu-ti faci idol (eidolon) cioplit, si nu chip (eikona) cioplit, prin aceasta neinterzicandu-se reprezentarile pioase ale credintei (asa cum vedem chiar din VT). Dar oricum vorbim in van! E vorba de duh aici! Nu aveti darul evseviei si de aceea nu intelegeti sub nicio forma ortodoxia! Asadar, nu ramane decat sa va compatimim si sa ne rugam ca Dumnezeu sa va lumineze mintile si inimile.

Avatar utilizator
don_razvan
Mesaje:122
Membru din:26 Sep 2009, 21:47
Confesiune:protestant

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde don_razvan » 29 Dec 2010, 21:25

Nu aveti darul evseviei si de aceea nu intelegeti sub nicio forma ortodoxia!
Poate primim acum, de Craciun, darul asta... :lol:
Asadar, nu ramane decat sa va compatimim si sa ne rugam ca Dumnezeu sa va lumineze mintile si inimile.
Va multumim! Avem nevoie de rugaciunile dvs ;)
Mai, frate, tu chiar esti analfabet?
Nu trebuie sa-mi dovediti faptul ca aveti un vocabular bogat... la fel si Iulian ;)

laodiceean

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde laodiceean » 29 Dec 2010, 21:47

Nu intelegi ca nu ne inchinam la icoane ci in fata lor, cinstind persoana reprezentata pe ea? De cate ori sa repetam sau sa ne invartim in cerc vicios? [...] A-propos de porunca a III-a din Decalog.... Acolo (in Septuaginta) scrie sa nu-ti faci idol (eidolon) cioplit
. Acolo în textul masoretic scrie să nu te închini înaintea lor, nu neapărat lor. Şi apropos dom' părinte: e porunca a II-a din Decalog...

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde Floryan » 29 Dec 2010, 22:41

odata ce miler a gresit din start e simplu ca si ia tot gresita este. Ce e asa greu de inteles ???
Of...domnule Iulian, chiar vreti sa aratati tuturor cat de penibil sunteti ? Ati reusit sa stiti...
In primul rand nu mi-ati adus nici un text scris de Ellen White in care aceasta stabileste data revenirii Domnului Hristos
In al doilea rand, habar nu aveti cine este Ellen White si de cine este Muller...
Domnule Floryan, am citit si in Biblia indicata de dvs si n-am gasit ca Arhanghelul Mihail s-ar fi inchinat lui Iosua... Repet, cred ca dvs aveti o traducere proprie.
N-am gasit in toata Biblia ca vreun inger (mai ales Isus) sa se fi inchinat inaintea vreunui om, cat ar fi fost el (omul) de bun, sfant, drept, etc...
1 Cred ca iti trebuie ochelari iar acolo Iulian vorbea de Miller.Muller e altcineva
2. Isus Navi nu Iisus Hrsitos :lol: In Vt nu se intrupase Domnul Iisus, macar atita sa stii si tu
3 Arh Gavriil se inchina Maicii Domnului. Cornilescu a tradus salut.

Care este textul noutestamentar ce porunceşte cultul icoanelor?
Ti-l dau eu, daca imi arati unde este textul noutestamentar care porunceste scrierea a fix celor 27 carti care alcatuiesc Nt precum si textul noutesntamentr care porunceste adunarea tuturor si alcatuirea Bibliei.
Zi-mi unde este textul nou testamentar unde arata clar ca biserica primului veac a apostat si a fost nevoie de 1900 de ani ca Miller si white sa aduca invatatura din nou la modelul Biblic, motiv pentru care a luat nastere secta iudaica Az7 de ex.
Daca sola scriptura a fost de la inceput,asa cu amrturisesc sectarii, unde gasim Evanghelia lui Andrei sau Petru sau sau Toma sau Bartolomeu?
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
don_razvan
Mesaje:122
Membru din:26 Sep 2009, 21:47
Confesiune:protestant

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde don_razvan » 29 Dec 2010, 23:21

Iulian vorbea de Miller.Muller e altcineva
Primiti scuzele mele... Stiu cine e Muller. A fost doar o greseala, insa cred ca stim cu totii la cine m-am referit ;)
Arh Gavriil se inchina Maicii Domnului. Cornilescu a tradus salut
Maica Domnului nici macar nu apare in paragraful acela... Inca ma mai intreb ce Biblie aveti...
Ti-l dau eu, daca imi arati unde este textul noutestamentar care porunceste scrierea a fix celor 27 carti care alcatuiesc Nt precum si textul noutesntamentr care porunceste adunarea tuturor si alcatuirea Bibliei.
Domnule Floryan, vad ca recunoasteti inexistenta vreunui text care sa incurajeze cultul icoanelor... Ma bucur ca ati avut demnitatea aceasta pe care multi nu o au...
Problema ridicata de dvs poate fi tratata in alta parte...


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX