POLEMIC: ICOANĂ vs IDOL

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie
Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde electric77 » 13 Noi 2010, 16:19

E prima data cand rog ca cineva sa fie oprit.

Sa speram ca e si ultima oara. Nu este cazul sa fie oprit, pentru ca Sandoval nu a jignit cu nimic pe nimeni.

p.s.: domnule Esenin, parca ati fi copil.

Avatar utilizator
sandoval
Mesaje:91
Membru din:03 Noi 2010, 00:10
Confesiune:martor al lui Iehova

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde sandoval » 13 Noi 2010, 16:21

Protosinghel,

Opriti-l pe handicapatul asta, va rog frumos. E prima data cand rog ca cineva sa fie oprit. E chestiune de igiena. Miroase urat.
Continuam? Se lasa cu injuraturi, pana la urma? Asa e cand ramai fara argumente logice, incepi sa faci zgomot, sa ameninti. Nu am vrut sa tensionez topicul,sincer.
Omul e cel mai important proiect al lui Dumnezeu.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde esenin » 13 Noi 2010, 16:25

Nu se lasa cu injuraturi daca ASCULTI SI CE SPUNE CELALALALT (la fel si ptr Electric). Un dialog e in doi.
care sunt argumentele mele ILOGICE, te rog ?

Avatar utilizator
sandoval
Mesaje:91
Membru din:03 Noi 2010, 00:10
Confesiune:martor al lui Iehova

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde sandoval » 13 Noi 2010, 16:26

Nu se lasa cu injuraturi daca ASCULTI SI CE SPUNE CELALALALT (la fel si ptr Electric). Un dialog e in doi.
In dictionarul ortodox A asculta = a fi de acord?
Omul e cel mai important proiect al lui Dumnezeu.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde electric77 » 13 Noi 2010, 16:26

Nu se lasa cu injuraturi daca ASCULTI SI CE SPUNE CELALALALT (la fel si ptr Electric). Un dialog e in doi.
care sunt argumentele mele ILOGICE, te rog ?
AUDIATUR ET ALTERA PARS.

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde silvestru » 13 Noi 2010, 16:27

Continuam? Se lasa cu injuraturi, pana la urma? Asa e cand ramai fara argumente logice, incepi sa faci zgomot, sa ameninti. Nu am vrut sa tensionez topicul,sincer.
Pt mine nu este nici incingere nici tensionare,dar tu nu aduci argumente,nimic constructiv,decat lasi impresia unei superioritati arogante,vb in zemflemea,deci te rog vino cu argumente serioase,informeazane,dovedeste ca esti abil,convingator,folositor...
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde esenin » 13 Noi 2010, 16:28

Nu de asculta este vorba ci de a adora, venera, idolatriza.
revino le subiect. te rog sa remarci ca citatul l-ai pus tu, si nu eu. In orice dictionar, primul sens descris e cel uzual.

Avatar utilizator
sandoval
Mesaje:91
Membru din:03 Noi 2010, 00:10
Confesiune:martor al lui Iehova

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde sandoval » 13 Noi 2010, 16:31

Nu de asculta este vorba ci de a adora, venera, idolatriza.
revino le subiect. te rog sa remerci ca citatul l-ai pus tu, si nu eu. In orice dictionar, primul sens descris e cel uzual.
Am mai zis, daca primul sens e cel uzual, inseamna ca nu va incadrati acolo. In cazul asta, ceea ce faceti voi, nu e venerare, chiar daca o numiti asa!
Omul e cel mai important proiect al lui Dumnezeu.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde esenin » 13 Noi 2010, 16:32

Nu se lasa cu injuraturi daca ASCULTI SI CE SPUNE CELALALALT (la fel si ptr Electric). Un dialog e in doi.
care sunt argumentele mele ILOGICE, te rog ?
AUDIATUR ET ALTERA PARS.

pai chiar asta nu faceti ! Voi va ascultati pe voi insiva. (in domeniul sexual ar fi ceva foarte nociv).

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde electric77 » 13 Noi 2010, 16:34


pai chiar asta nu faceti ! Voi va ascultati pe voi insiva. (in domeniul sexual ar fi ceva foarte nociv).
faptul ca postez pe forumuri demonstreaza indubitabil ca audiez si parerile altora, altfel cum as raspunde la postari?

adica eu nu ma inchin la icoane, dar hai sa vad ce argumente aduc in favoarea acestei practici cei care se inchina.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde esenin » 13 Noi 2010, 16:39

Dar nu raspunzi, electric ! Te faci ca raspunzi. Alegi intotdeauna interpretarea care confirma ce crezi tu. ”Audiatur....” inseamna s-o asculti cu tot atata atentie si pe a celuilalt.
Reveniti la discutieş confuzia a aparut cand ziceai ca a te arunca la pamant este acelasi lucru, cu a te apleca la pamant, dar care e teza ? ati citit ce a zis protosinghel acolo ? El explica fonctionamentul icoanei. Ce reprosati la ce scrie acolo ?

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde silvestru » 13 Noi 2010, 16:46

Am mai zis, daca primul sens e cel uzual, inseamna ca nu va incadrati acolo. In cazul asta, ceea ce faceti voi, nu e venerare, chiar daca o numiti asa!
Si asta e o problema la tine ,ca minti in fata,da cautare aici si vezi care e primul sens.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

Avatar utilizator
sandoval
Mesaje:91
Membru din:03 Noi 2010, 00:10
Confesiune:martor al lui Iehova

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde sandoval » 13 Noi 2010, 16:47

Dar nu raspunzi, electric ! Te faci ca raspunzi. Alegi intotdeauna interpretarea care confirma ce crezi tu. ”Audiatur....” inseamna s-o asculti cu tot atata atentie si pe a celuilalt.
Reveniti la discutieş confuzia a aparut cand ziceai ca a te arunca la pamant este acelasi lucru, cu a te apleca la pamant, dar care e teza ? ati citit ce a zis protosinghel acolo ? El explica fonctionamentul icoanei. Ce reprosati la ce scrie acolo ?
Neavand cunostinte de limba greaca si ebraica si observand disputa cu fratii ortodocsi de mai sus, asupra unor simpli termeni DIN LIMBA ROMANA, nu pot sa am incredere in explicatiile unui alte frate ortodox, care citeaza dictionare grecesti sau care interpreteaza termeni ebraici.
Omul e cel mai important proiect al lui Dumnezeu.

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde silvestru » 13 Noi 2010, 16:48

adica eu nu ma inchin la icoane, dar hai sa vad ce argumente aduc in favoarea acestei practici cei care se inchina.
De ce sa aducem noi? aduceti voi care nu sunteti de acord cu invatatura noastra,cred ca sa vb destul la capitolul asta.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

Avatar utilizator
sandoval
Mesaje:91
Membru din:03 Noi 2010, 00:10
Confesiune:martor al lui Iehova

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde sandoval » 13 Noi 2010, 16:51

Am mai zis, daca primul sens e cel uzual, inseamna ca nu va incadrati acolo. In cazul asta, ceea ce faceti voi, nu e venerare, chiar daca o numiti asa!
Si asta e o problema la tine ,ca minti in fata,da cautare aici si vezi care e primul sens.
Si eu ce am zis mai sus? Sa presupunem ca da!, primul termen e cel folosit. Dar ceea ce faceti voi nu e simpla cinstire, pretuire...cautati alt cuvant care sa exprime ceea ce faceti voi..
Later edit: Acum observ mai atent titlul topicului...Cred ca e nepotrivit ICOANA VS. IDOL. Mai la locul lui ar fi ICOANA aka IDOL.
Omul e cel mai important proiect al lui Dumnezeu.

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde silvestru » 13 Noi 2010, 16:59

Am mai zis, daca primul sens e cel uzual, inseamna ca nu va incadrati acolo. In cazul asta, ceea ce faceti voi, nu e venerare, chiar daca o numiti asa!
Si asta e o problema la tine ,ca minti in fata,da cautare aici si vezi care e primul sens.
Si eu ce am zis mai sus? Sa presupunem ca da!, primul termen e cel folosit. Dar ceea ce faceti voi nu e simpla cinstire, pretuire...cautati alt cuvant care sa exprime ceea ce faceti voi..
Cat de greu e sa recunoesti,spune da ,clar,pt ca a gresi nu e o rusine,ci a te impotrivi si a ramane in greseala.
Aici cu cautare este problema de intelegere care ti-am spus ca o ai ,cred ca mai degraba ramane sa-ti schimbi tu optica...
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

Avatar utilizator
sandoval
Mesaje:91
Membru din:03 Noi 2010, 00:10
Confesiune:martor al lui Iehova

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde sandoval » 13 Noi 2010, 17:04

Aici cu cautare este problema de intelegere care ti-am spus ca o ai ,cred ca mai degraba ramane sa-ti schimbi tu optica...
Dream on! Pacat ca impiedecati pe altii sa cunoasca adevarul, lasandu-i sa creada ca daca pupa niste icoane sau fac un pelerinaj, rezolva ceva. Ii tineti in ratacire de atatea sute de ani, crezand ca drumul spre Dumnezeu trebuie netezit de slujbe inutile, formalitati, traditii si sfortari personale! Dar, trebuie sa existe o masa de oameni de manipulat. Pacat ca sunt asa de multi..
Omul e cel mai important proiect al lui Dumnezeu.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde electric77 » 13 Noi 2010, 17:07

De ce sa aducem noi? aduceti voi care nu sunteti de acord cu invatatura noastra,cred ca sa vb destul la capitolul asta.
si nu am adus?

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde esenin » 13 Noi 2010, 17:07

Dar nu raspunzi, electric ! Te faci ca raspunzi. Alegi intotdeauna interpretarea care confirma ce crezi tu. ”Audiatur....” inseamna s-o asculti cu tot atata atentie si pe a celuilalt.
Reveniti la discutieş confuzia a aparut cand ziceai ca a te arunca la pamant este acelasi lucru, cu a te apleca la pamant, dar care e teza ? ati citit ce a zis protosinghel acolo ? El explica fonctionamentul icoanei. Ce reprosati la ce scrie acolo ?
Neavand cunostinte de limba greaca si ebraica si observand disputa cu fratii ortodocsi de mai sus, asupra unor simpli termeni DIN LIMBA ROMANA, nu pot sa am incredere in explicatiile unui alte frate ortodox, care citeaza dictionare grecesti sau care interpreteaza termeni ebraici.
Sandoval, nu sunt ”frate” cu tine si nici cu pr. Silvestru. Sunt dezolat, dar asta e situatia. (sun fobic la frati si tovarasi autodeclarati de pe vremea comunismului)

Toata disputa de mai sus e falsa si creata de voi. Ortodoxul, ca tot omul, vorbeste cu oarecarea aproximatie. In plus ortodoxul in special are inclinatia sa ”emfatizeze” vorbele. De pilda cand spune ”icoana are puterea X si ma rog la ea sa-mi dea Y” acesta nu este decat un fel de a vorbi. Daca ai sa asculti unul obisnuit cu severitatea carteziana, (dar e ceva putin cultivat in ortodoxie) o sa observi ca pozitia lor fata de icoana e perfect articulata. Iti va spune ca icoana in sine nu are nicio putere, nu face minuni, nu te scapa de boli....etc. Mecanica icoanei este ”tranzitiva”: face ca mintea ta sa sa fie ascultata de faptura duhovniceasca careia i te adresezi, daca o stii. E un aide memoire, sans plus.

Daca voi aveti pretentia preciziei de la ortodocsi, ei bine ati nimerit rau. Nu o au. (Dar nu o aveti nici voi ! ) cand pr silvestru foloseste inchinare se gandeste mai degraba la gest. . (desi s-ar putea sa spuns altceva) Daca voi vreti s-o luati mecanic, si sa-i cereti sa foloseasca vorba ca in dictionar, v-ati gresit interlocutorul. nu e genul ortodoxiei. n-o spun ca pe ceva depreciativ. Am avut si eu exigenta asta, pana mi-am dat seama ca, cu ei, e o greseala. A mea - se intelege. Cu sau fara mine ortodoxia ramane asa cum e, e ca un fenomen natural: nu ea trebuie sa ma inteleaga pe mine, ci eu pe ea. Tocmai ca spunea electric: audiatur et altera pars. Faceti-o ! cazniti-va sa intelegeti ce are in cap ortodoxul. E alta cultura decat voi.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde electric77 » 13 Noi 2010, 17:09

Reveniti la discutieş confuzia a aparut cand ziceai ca a te arunca la pamant este acelasi lucru, cu a te apleca la pamant, dar care e teza ? ati citit ce a zis protosinghel acolo ? El explica fonctionamentul icoanei. Ce reprosati la ce scrie acolo ?
Inutilitatea inchinarii in fatza unor bucati de lemn. Daca primii crestini au practicat rugaciunea fara alte obiecte ci numai in duh, atunci noi astazi de ce sa ne fabricam bucati de lemn pictate? Suntem mai spirituali decat primii crestini? Le lipsea ceva primilor crestini?


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 47 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron