POLEMIC: ICOANĂ vs IDOL

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie
Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde electric77 » 10 Noi 2010, 21:55

Si dc in NT nu o considerati tot o forma de salut?
dar am zis eu ca nu o consider forma de salut in NT? :roll:

poftiti de cititi:

Matei 18:25  Fiindcă el n-avea cu ce plăti, stăpânul lui a poruncit să-l vândă pe el, pe nevasta lui, pe copiii lui şi tot ce avea şi să se plătească datoria.
26  Robul s-a aruncat la pământ, i s-a închinat şi a zis: „Doamne, fii răbdător faţă de mine, şi-ţi voi plăti tot.”
27  Stăpânul robului aceluia, făcându-i-se milă de el, i-a dat drumul şi i-a iertat datoria.


cand isi acordau respect unii altora, evreii se aruncau la pamant.

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde dumio » 11 Noi 2010, 00:23

Si dc in NT nu o considerati tot o forma de salut?
dar am zis eu ca nu o consider forma de salut in NT? :roll:

poftiti de cititi:

Matei 18:25  Fiindcă el n-avea cu ce plăti, stăpânul lui a poruncit să-l vândă pe el, pe nevasta lui, pe copiii lui şi tot ce avea şi să se plătească datoria.
26  Robul s-a aruncat la pământ, i s-a închinat şi a zis: „Doamne, fii răbdător faţă de mine, şi-ţi voi plăti tot.”
27  Stăpânul robului aceluia, făcându-i-se milă de el, i-a dat drumul şi i-a iertat datoria.


cand isi acordau respect unii altora, evreii se aruncau la pamant.
Macar daca am acorda si noi acest respect sfintilor lui Dumnezeu!

Avatar utilizator
sandoval
Mesaje:91
Membru din:03 Noi 2010, 00:10
Confesiune:martor al lui Iehova

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde sandoval » 11 Noi 2010, 00:27

Si dc in NT nu o considerati tot o forma de salut?
dar am zis eu ca nu o consider forma de salut in NT? :roll:

poftiti de cititi:

Matei 18:25  Fiindcă el n-avea cu ce plăti, stăpânul lui a poruncit să-l vândă pe el, pe nevasta lui, pe copiii lui şi tot ce avea şi să se plătească datoria.
26  Robul s-a aruncat la pământ, i s-a închinat şi a zis: „Doamne, fii răbdător faţă de mine, şi-ţi voi plăti tot.”
27  Stăpânul robului aceluia, făcându-i-se milă de el, i-a dat drumul şi i-a iertat datoria.


cand isi acordau respect unii altora, evreii se aruncau la pamant.
Macar daca am acorda si noi acest respect sfintilor lui Dumnezeu!
Pacat ca o dati in venerare..respectul e respect, adorarea e altceva. O dam din fanta-n cola.
Omul e cel mai important proiect al lui Dumnezeu.

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde dumio » 11 Noi 2010, 00:41

Pacat ca o dati in venerare..respectul e respect, adorarea e altceva. O dam din fanta-n cola.
Daca ai sti ce inseamna venerare, n-ai mai fi atat de cinic! Venerare inseamna cinstire, dar in mod duhovnicesc. Adorarea este inchinare care se acorda numai lui Dumnezeu. Daca folosim termenul de inchinare (proskinisis) si pentru sfintii lui Dumnezeu, aceasta doar in sensul de venerare, de respect, care se manifesta fizic, exterior, prin plecarea genunchilor, a capului, atingere, sarutare, emotie sfanta, rugaciune etc.

Avatar utilizator
sandoval
Mesaje:91
Membru din:03 Noi 2010, 00:10
Confesiune:martor al lui Iehova

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde sandoval » 11 Noi 2010, 00:55

Pacat ca o dati in venerare..respectul e respect, adorarea e altceva. O dam din fanta-n cola.
Daca ai sti ce inseamna venerare, n-ai mai fi atat de cinic! Venerare inseamna cinstire, dar in mod duhovnicesc. Adorarea este inchinare care se acorda numai lui Dumnezeu. Daca folosim termenul de inchinare (proskinisis) si pentru sfintii lui Dumnezeu, aceasta doar in sensul de venerare, de respect, care se manifesta fizic, exterior, prin plecarea genunchilor, a capului, atingere, sarutare, emotie sfanta, rugaciune etc.
A VENERÁ ~éz tranz. (ființe sau lucruri) A trata cu dragoste sau admirație exagerată; a respecta în mod deosebit; a adora; a idolatriza; a diviniza; a zeifica; a deifica. /<fr. vénérer, lat. venerari
Omul e cel mai important proiect al lui Dumnezeu.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde electric77 » 11 Noi 2010, 07:00

Pacat ca o dati in venerare..respectul e respect, adorarea e altceva. O dam din fanta-n cola.
Evreii, si atunci cand se inchinau si cand aduceau omagiu cuiva, si cand salutau, se plecau la pamant. Dar asta nu are legatura cu idolii. Cand crestinii de astazi isi confectioneaza imagini si statuete, pentru a le saruta, pentru a invoca spiritele acelor sfinti, ca sa-i ajute, asta nu mai e nici salut, nici respect, ci inchinare.

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde dumio » 11 Noi 2010, 11:07

Pacat ca o dati in venerare..respectul e respect, adorarea e altceva. O dam din fanta-n cola.
Daca ai sti ce inseamna venerare, n-ai mai fi atat de cinic! Venerare inseamna cinstire, dar in mod duhovnicesc. Adorarea este inchinare care se acorda numai lui Dumnezeu. Daca folosim termenul de inchinare (proskinisis) si pentru sfintii lui Dumnezeu, aceasta doar in sensul de venerare, de respect, care se manifesta fizic, exterior, prin plecarea genunchilor, a capului, atingere, sarutare, emotie sfanta, rugaciune etc.
A VENERÁ ~éz tranz. (ființe sau lucruri) A trata cu dragoste sau admirație exagerată; a respecta în mod deosebit; a adora; a idolatriza; a diviniza; a zeifica; a deifica. /<fr. vénérer, lat. venerari
Ai cautat intr-un dictionar teologic (si daca se poate ortodox), ca sa vezi sensul vb. a venera si cel al lui a adora?

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde Doriana » 11 Noi 2010, 23:05

Am citit si eu referatul si incep sa vad altfel lucrurile. Am si ceva obiectii, pe care le voi expune cu alta ocazie. Pentru inceput insa, am o curiozitate personala:
Frate, noi nu reprezentăm Dumnezeirea, căci fiinţa nu poate fi reprezentată (aşa cum nici gândirea dvstră nu poate fi pictată sau cel puţin aşa...).
Noi ÎL reprezentăm pe Dumnezeu făcut Om (real). .
Ce reprezinta icoana aceea cu un batran stand pe tron cu un triunghi in jurul capului? Din cate stiu eu e Dumnezeu Tatal si nu a fost om niciodata. Cum se impaca asta cu afirmatia din citat?
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde dumio » 12 Noi 2010, 13:52

Am citit si eu referatul si incep sa vad altfel lucrurile. Am si ceva obiectii, pe care le voi expune cu alta ocazie. Pentru inceput insa, am o curiozitate personala:
Frate, noi nu reprezentăm Dumnezeirea, căci fiinţa nu poate fi reprezentată (aşa cum nici gândirea dvstră nu poate fi pictată sau cel puţin aşa...).
Noi ÎL reprezentăm pe Dumnezeu făcut Om (real). .
Ce reprezinta icoana aceea cu un batran stand pe tron cu un triunghi in jurul capului? Din cate stiu eu e Dumnezeu Tatal si nu a fost om niciodata. Cum se impaca asta cu afirmatia din citat?
Nu este reprezentare ortodoxa sau,cel putin, acceptata de ortodoxie, chiar daca din pacate se afla in multe BO. Este o influenta bogomilista de prin sec. 12. Cea mai autentica reprezentare a Sfintei Treimi este cea cu cei Trei Ingeri de la Stejarul din Mamvri (pictata remarcabil de pictorul rus Rubliov).

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde Doriana » 13 Noi 2010, 10:17

Cea mai autentica reprezentare a Sfintei Treimi este cea cu cei Trei Ingeri de la Stejarul din Mamvri (pictata remarcabil de pictorul rus Rubliov).
Sa inteleg ca totusi Sfanta Treime este reprezentata in icoane, desi Tatal si Duhul Sfant nu au trup de om?
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde electric77 » 13 Noi 2010, 10:38

Cea mai autentica reprezentare a Sfintei Treimi este cea cu cei Trei Ingeri de la Stejarul din Mamvri (pictata remarcabil de pictorul rus Rubliov).
Sa inteleg ca totusi Sfanta Treime este reprezentata in icoane, desi Tatal si Duhul Sfant nu au trup de om?
Voi luati concluzia drept ipoteza. Intai argumentati ca cei trei ingeri de la stejarul Mamvri sunt Tatal, Fiul si Duhul Sfant. Eu am citit ca sunt 3 ingeri, nu ce spuneti voi, speculand fara nicio baza. La Sodoma si Gomora, unul din ingeri a fost in concediu? ca Biblia vorbeste doar de doi. S-au dus doar Tatal si Fiul? Duhul Sfant a ramas in Ceruri ca sa gateasca cina?

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde Ioan Cr » 13 Noi 2010, 11:23

Sa inteleg ca totusi Sfanta Treime este reprezentata in icoane, desi Tatal si Duhul Sfant nu au trup de om?
Icoana lui Rubliov este o icoana in icoana: Cei Trei Tineri intruchipau Sf Treime (ca o icoana).
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
sandoval
Mesaje:91
Membru din:03 Noi 2010, 00:10
Confesiune:martor al lui Iehova

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde sandoval » 13 Noi 2010, 11:49

Ai cautat intr-un dictionar teologic (si daca se poate ortodox), ca sa vezi sensul vb. a venera si cel al lui a adora?
Cand te apuci de scoala de soferi, inveti dupa o legislatie..nu fiecare cu legislatia lui, nu? Care-i faza? Fiecare religie isi face un dictionar dupa cum ii convine, da inteles cuvintelor dupa bunul plac? In limba romana VENERARE=A IDOLATRIZA=A DIVINIZA=A ZEIFICA. Atatea nuante de gri se dau..mai rar asa ceva.
Omul e cel mai important proiect al lui Dumnezeu.

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde silvestru » 13 Noi 2010, 12:58

Cand te apuci de scoala de soferi, inveti dupa o legislatie..nu fiecare cu legislatia lui, nu? Care-i faza? Fiecare religie isi face un dictionar dupa cum ii convine, da inteles cuvintelor dupa bunul plac? In limba romana VENERARE=A IDOLATRIZA=A DIVINIZA=A ZEIFICA. Atatea nuante de gri se dau..mai rar asa ceva.
Cand te apuci sa inveti o limba straina cauti sa inveti gramatica si definirea termenilor asa cum sunt in acea limba, nu cum ti-se par tie dupa nu stiu ce alte dictionare,ca sa poti sa comunici in acea limba,inainte de a acuza ,ca sa nu fi ridicol crezand ca esti destept insa toti te vad ca esti prost,asa e si cu teologia si definirea termenilor stabiliti de o comunitate,vrei sa o intelegi ?vezi ce limba are si vorbeste-i pe limba ei,nu ti-se pare normal?ai venit in casa celor care vb un anume fel de limba.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

Avatar utilizator
sandoval
Mesaje:91
Membru din:03 Noi 2010, 00:10
Confesiune:martor al lui Iehova

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde sandoval » 13 Noi 2010, 13:30

Cand te apuci de scoala de soferi, inveti dupa o legislatie..nu fiecare cu legislatia lui, nu? Care-i faza? Fiecare religie isi face un dictionar dupa cum ii convine, da inteles cuvintelor dupa bunul plac? In limba romana VENERARE=A IDOLATRIZA=A DIVINIZA=A ZEIFICA. Atatea nuante de gri se dau..mai rar asa ceva.
Cand te apuci sa inveti o limba straina cauti sa inveti gramatica si definirea termenilor asa cum sunt in acea limba, nu cum ti-se par tie dupa nu stiu ce alte dictionare,ca sa poti sa comunici in acea limba,inainte de a acuza ,ca sa nu fi ridicol crezand ca esti destept insa toti te vad ca esti prost,asa e si cu teologia si definirea termenilor stabiliti de o comunitate,vrei sa o intelegi ?vezi ce limba are si vorbeste-i pe limba ei,nu ti-se pare normal?ai venit in casa celor care vb un anume fel de limba.
ortodoxia e un soi de stat in stat ? limba OFICIALA in Romania e cea romana, nu exista limba ortodoxa. DEX-ul e reperul cand e vorba de definit cuvinte. Vii cu niste argumente cel putin puerile..."nu stiu ce alte dictionare", auzi acolo..
Omul e cel mai important proiect al lui Dumnezeu.

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde silvestru » 13 Noi 2010, 13:53

Cand te apuci de scoala de soferi, inveti dupa o legislatie..nu fiecare cu legislatia lui, nu? Care-i faza? Fiecare religie isi face un dictionar dupa cum ii convine, da inteles cuvintelor dupa bunul plac? In limba romana VENERARE=A IDOLATRIZA=A DIVINIZA=A ZEIFICA. Atatea nuante de gri se dau..mai rar asa ceva.
Cand te apuci sa inveti o limba straina cauti sa inveti gramatica si definirea termenilor asa cum sunt in acea limba, nu cum ti-se par tie dupa nu stiu ce alte dictionare,ca sa poti sa comunici in acea limba,inainte de a acuza ,ca sa nu fi ridicol crezand ca esti destept insa toti te vad ca esti prost,asa e si cu teologia si definirea termenilor stabiliti de o comunitate,vrei sa o intelegi ?vezi ce limba are si vorbeste-i pe limba ei,nu ti-se pare normal?ai venit in casa celor care vb un anume fel de limba.
ortodoxia e un soi de stat in stat ? limba OFICIALA in Romania e cea romana, nu exista limba ortodoxa. DEX-ul e reperul cand e vorba de definit cuvinte. Vii cu niste argumente cel putin puerile..."nu stiu ce alte dictionare", auzi acolo..
baaaaaaa tu chiar ai o problema serioasa,eu nu m-am referit la limba in adevaratul sens al cuvantului ci doar ca exemplu.
Si daca o arzi in figuri cu DEX-ul ,uite in DEX
Ultima oară modificat 13 Noi 2010, 14:07 de către silvestru, modificat de 3 ori în total.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

Avatar utilizator
sandoval
Mesaje:91
Membru din:03 Noi 2010, 00:10
Confesiune:martor al lui Iehova

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde sandoval » 13 Noi 2010, 13:57

baaaaaaa tu chiar ai o problema serioasa,eu nu m-am referit la limba in adevaratul sens al cuvantului ci doar ca exemplu.
Hai, nu o mai da cotita.Zi-mi cum iti explici faptul ca a venera e sinonim cu a idolatriza. Cand nu mai aveti argumente incepeti cu "baaa, "imbecil" si "dobitoc"? In limba engleza, a venera are acelasi inteles ca si in limba romana, asa ca, nu ma lua cu dictionarul vostru teologic, ca are greutate numai pentru voi.
Omul e cel mai important proiect al lui Dumnezeu.

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde silvestru » 13 Noi 2010, 14:03

Citeste acolo ,tu chiar ai probleme serioase cu dictionarul ,uite ti-am mai trimis o adresa sa vezi ce inseamna ''ba'',ca sa nu mai acuz ca vad ca doar la asta te pricepi
Ultima oară modificat 13 Noi 2010, 14:14 de către silvestru, modificat de 2 ori în total.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

Avatar utilizator
sandoval
Mesaje:91
Membru din:03 Noi 2010, 00:10
Confesiune:martor al lui Iehova

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde sandoval » 13 Noi 2010, 14:08

Citeste acolo ,tu chiar ai probleme serioase cu dictionarul ,uite ti-am mai trimis o adresa sa vezi ce inseamna ''ba'',ca sa nu mai acuz ca vad ca doar la asta te pricepi
Eu nu acuz..tu nu poti sa imi dai un raspuns convingator, iar asta nu e problema mea. E o "crapatura" in teologia voastra.
Omul e cel mai important proiect al lui Dumnezeu.

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde silvestru » 13 Noi 2010, 14:12

Iar eu incerc sa-ti dovedesc ca tu ai probleme dar tu nu ma crezi desi ti-am dovedit
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 46 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron