Ce au confesiunile crestine in comun?

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox
Re: Ce au confesiunile crestine in comun?

Mesaj necititde dumio » 15 Mar 2011, 23:00

1 Timotei 2
1 Vă îndemn, dar, înainte de toate, să faceţi rugăciuni, cereri, mijlociri, mulţumiri pentru toţi oamenii,
2 pentru împăraţi şi pentru toţi cei ce sunt înălţaţi în dregătorii, ca să putem duce astfel o viaţă paşnică şi liniştită, cu toată evlavia şi cu toată cinstea.
3 Lucrul acesta este bun şi bine primit înaintea lui Dumnezeu, Mântuitorul nostru,
4 care voieşte ca toţi oamenii să fie mântuiţi şi să vină la cunoştinţa adevărului.
5 Căci este un singur Dumnezeu şi este un singur mijlocitor între Dumnezeu şi oameni: Omul Isus Hristos,

Sa ne rugam pentru Japonia.
Nu cred că este cazul să te apuci tu să faci mijlociri. Îl au pe unicul mijlocitor, omul Isus Cristos.
Doar rugaciuni, nu si mijlociri! :D Asa ceva este imposibil la ei! :mrgreen:

politistul

Re: Ce au confesiunile crestine in comun?

Mesaj necititde politistul » 16 Mar 2011, 15:01

Mijlociri pot face doar cei vii.

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Ce au confesiunile crestine in comun?

Mesaj necititde dumio » 16 Mar 2011, 15:25

Mijlociri pot face doar cei vii.
Si pana la urma cum e? Parca doar un singur mijlocitor avem-Omul Iisus Hristos (ITim. 2, 5).

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Ce au confesiunile crestine in comun?

Mesaj necititde Dionysie » 16 Mar 2011, 16:06

Mijlociri pot face doar cei vii.
aici zis bine mă garcea: SFINŢII BISERICII LUI HRISTOS SUNT TOŢI VII, chiar mai vii decât îţi închipui

politistul

Re: Ce au confesiunile crestine in comun?

Mesaj necititde politistul » 16 Mar 2011, 16:37

or fi ei vii dar nu au putere de a interactiona cu lumea nostra pentru ca nu sunt Dumnezeu sa auda,sa vada si sa ajute la tot ce se intampla pe pamant.
Ex.Duminica se roaga 1.000.000 .000 de oameni la un sfant mort dar viu in lumea cealalta cum ii aude,cum ii vede,cum poate sa-i ajute.
Dumezeu ne aude,ne vede si ne raspunde dupa voia Sa tuturor.Amin!
SFINŢII BISERICII LUI HRISTOS SUNT TOŢI VII adevarat,dar tot atat de adevarat este ca se odihnesc pentru ziua cea mare a Domnului.

9 Când a rupt Mielul pecetea a cincea, am văzut sub altar sufletele celor ce fuseseră înjunghiaţi din pricina Cuvântului lui Dumnezeu şi din pricina mărturisirii pe care o ţinuseră.
10 Ei strigau cu glas tare şi ziceau: „Până când, Stăpâne, Tu, care eşti sfânt şi adevărat, zăboveşti să judeci şi să răzbuni sângele nostru asupra locuitorilor pământului?”
11 Fiecăruia din ei i s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească puţină vreme, până se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi al fraţilor lor, care aveau să fie omorâţi ca şi ei.

4 Şi am văzut nişte scaune de domnie; şi celor ce au şezut pe ele li s-a dat judecata. Şi am văzut sufletele celor ce li se tăiase capul din pricina mărturiei lui Isus şi din pricina Cuvântului lui Dumnezeu, şi ale celor ce nu se închinaseră fiarei şi icoanei ei şi nu primiseră semnul ei pe frunte şi pe mână. Ei au înviat şi au împărăţit cu Hristos o mie de ani.
5 Ceilalţi morţi n-au înviat până nu s-au sfârşit cei o mie de ani. Aceasta este întâia înviere.

O fi eu garcea, dar Dumnezeu s-a indurat de mine si in bunatatea Sa mi-a aratat lucrarile Sale pe care dvs.numai le vorbiti eu le-am experimentat si trait si de aceea aduc laude si multumiri Dumnezeului viu toata viata, asa sa ma ajute Dumnezeu.Stiu si cred ca jerfa lui Isus este desavarsita si completa de aceea cred in El,in numele Lui voi avea biruinta peste boli,draci,incercari.Iar la sfarsitul alergarii pe acest pamant voi primii din mana Sa cununa.

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Ce au confesiunile crestine in comun?

Mesaj necititde dumio » 17 Mar 2011, 00:52

or fi ei vii dar nu au putere de a interactiona cu lumea nostra pentru ca nu sunt Dumnezeu sa auda,sa vada si sa ajute la tot ce se intampla pe pamant.
Ex.Duminica se roaga 1.000.000 .000 de oameni la un sfant mort dar viu in lumea cealalta cum ii aude,cum ii vede,cum poate sa-i ajute.
Dumezeu ne aude,ne vede si ne raspunde dupa voia Sa tuturor.Amin!
SFINŢII BISERICII LUI HRISTOS SUNT TOŢI VII adevarat,dar tot atat de adevarat este ca se odihnesc pentru ziua cea mare a Domnului.

9 Când a rupt Mielul pecetea a cincea, am văzut sub altar sufletele celor ce fuseseră înjunghiaţi din pricina Cuvântului lui Dumnezeu şi din pricina mărturisirii pe care o ţinuseră.
10 Ei strigau cu glas tare şi ziceau: „Până când, Stăpâne, Tu, care eşti sfânt şi adevărat, zăboveşti să judeci şi să răzbuni sângele nostru asupra locuitorilor pământului?”
11 Fiecăruia din ei i s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească puţină vreme, până se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi al fraţilor lor, care aveau să fie omorâţi ca şi ei.

4 Şi am văzut nişte scaune de domnie; şi celor ce au şezut pe ele li s-a dat judecata. Şi am văzut sufletele celor ce li se tăiase capul din pricina mărturiei lui Isus şi din pricina Cuvântului lui Dumnezeu, şi ale celor ce nu se închinaseră fiarei şi icoanei ei şi nu primiseră semnul ei pe frunte şi pe mână. Ei au înviat şi au împărăţit cu Hristos o mie de ani.
5 Ceilalţi morţi n-au înviat până nu s-au sfârşit cei o mie de ani. Aceasta este întâia înviere.

O fi eu garcea, dar Dumnezeu s-a indurat de mine si in bunatatea Sa mi-a aratat lucrarile Sale pe care dvs.numai le vorbiti eu le-am experimentat si trait si de aceea aduc laude si multumiri Dumnezeului viu toata viata, asa sa ma ajute Dumnezeu.Stiu si cred ca jerfa lui Isus este desavarsita si completa de aceea cred in El,in numele Lui voi avea biruinta peste boli,draci,incercari.Iar la sfarsitul alergarii pe acest pamant voi primii din mana Sa cununa.
Toate se fac prin puterea lui Dumnezeu! Sfintii sunt inzestrati cu anumite daruri inca din viata pamanetasca si cum darul nu se ia niciodata, ci ca in pilda talantilor, se dubleaza sau chiar se insutesc (dupa pilda semanatorului), Sfintii isi amplifica aceste daruri dincolo de mormant. Ba mai mult, potrivit Mantuitorului, unde este El, acolo vor fi si slujitorii Lui. In plus, trebuie sa ne gandim ca atunci cand cinstim un sfant, noi dovedim dragostea fata de oameni, chiar si fata de cei trecuti dincolo, care in constiinta noastra sunt vii, mai ales daca au dus o viata conforma voii lui Dumnezeu (pentru ca ei chiar de mor, traiesc). Sfintii sunt cei care sunt mereu in preajma lui Dumnezeu si daca noi ii cinstim, Il cinstim pe Dumnezeu care a lucrat in ei si i-a sfintit si s-a preamarit si se preamareste prin ei pana la sfarsitul lumii. Sfintii sunt cei care s-au smerit pe sine si au fost inaltati (preamariti) de Dumnezeu. In ce consta preamarirea? Doar intr-o rasplata vesnica la judecata finala? Tocmai in aceasta cinstire din partea noastra. Sfintii, daca au iubit pe Dumnezeu si semeni in viata pamanteasca, nu sfarsesc sau pun capat acestei iubiri la moartea lor, ci o continua in mod vesnic. Asta e taina noastra, a ortodocsilor! Nu suntem egoisti si cu ochelari de cal, ci cautam sa cinstim pe adevaratul om, care este cel dupa chipul lui Hristos, care este Sfantul.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Ce au confesiunile crestine in comun?

Mesaj necititde Dionysie » 18 Mar 2011, 07:59

dar Dumnezeu s-a indurat de mine si in bunatatea Sa mi-a aratat lucrarile Sale pe care dvs.numai le vorbiti eu le-am experimentat si trait si de aceea aduc laude si multumiri Dumnezeului viu toata viata, asa sa ma ajute Dumnezeu.
Păi şi eu am trăit şi am experimentat îndurarea şi bunătatea lui Dumnezeu în ceea ce mă priveşte, şi pedeapsa Lui asupra mea, dar asta nu mă împinge la a mă filma şi la a publica filme în care să mă laud cu experienţele mele în relaţia mea cu Dumnezeu, nu mă împinge deci la a face un teatru public doar din dorinţa de a îmi rezolva nişte frustrări personale şi de a mă lăuda oamenii pentru "cât sunt eu de credincios".

politistul

Re: Ce au confesiunile crestine in comun?

Mesaj necititde politistul » 18 Mar 2011, 14:45

Romani 10:17
Astfel, credinţa vine în urma auzirii; iar auzirea vine prin Cuvântul lui Hristos.

Marcu 16:15
Apoi le-a zis: „Duceţi-vă în toată lumea şi propovăduiţi Evanghelia la orice făptură.

Daca spun vestea buna la oameni si ce mare,minunat si bun este Dumnezeu ,eu zic ca-L laud pe El.

Avatar utilizator
descoperire
Mesaje:164
Membru din:27 Dec 2011, 22:55
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:teologie,internet,sport,sanatate

Re: Ce au confesiunile crestine in comun?

Mesaj necititde descoperire » 30 Dec 2011, 22:51

aletheea scrie:
SFINŢII BISERICII LUI HRISTOS SUNT TOŢI VII, chiar mai vii decât îţi închipui
Poate lamuriti cand in biblie scrie mort inseamna mort si cand se spune mort inseamna viu?
Acceptati ca este sens metafizic acolo?
Cand se spune ca a inviat se are in vedere trezit?Noi toti vom fi treziti?
Va rog sa desfasurati subiectul(daca nu va oboseste)
Adă Doamne ziua aceea mai devreme!

marius1
Mesaje:5
Membru din:28 Dec 2016, 18:12
Confesiune:greco-catolic
Preocupări:ciclism

Re: Ce au confesiunile crestine in comun?

Mesaj necititde marius1 » 28 Dec 2016, 18:58

Ura o avem in comun, pacatul, ritul, mandria

MarcusAurelius
Mesaje:118
Membru din:13 Noi 2014, 18:23
Confesiune:alta religie
Preocupări:idolatru

Re: Ce au confesiunile crestine in comun?

Mesaj necititde MarcusAurelius » 04 Apr 2018, 10:36

Si monofizitii si arienii si nestorienii au in comun cu noi pe Tatal si Pe Iisus si pe Duhul, dar au fost anatematizati, considerati eretici spurcati si Biserica s-a rupt in ce priveste comuniunea euharistica de ei. De ce? Tocmai ca aceste "elemente" nu erau in comun.
Pai cum spuneti ca elementele acestea nu sunt in comun din moment ce tocmai inainte ziceati ca ele sunt comune? Deci arienii, monofizitii si nestorienii cred in Tata, Fiu si Duh Sfant sau nu? Pentru ca daca spuneti ca ei cred, atunci ei au ceva in comun cu ortodocsii. Iar daca spuneti ca ei nu cred, atunci spuneti un neadevar.
considerati eretici spurcati....sectarii si ereticii si paganii, potrivit duhului minsinos si filosofiei si ratiunii acestui veac! Asa ca va mai ganditi ce avem impreuna cu voi in comun. Poate natura umana!!!!
Da, si inca o natura rea, ingamfata si dusmanoasa...
Dumneavoastra sau sustineti ca natura umana e rea, iar atunci nu mai puteti afirma ca si dumneavoastra aveti aceasta natura umana, deoarece va dati singura in cap, sau sustineti ca natura umana e buna, iar atunci natura umana a ereticilor fie e buna, fie ei nu mai sunt oameni. Dar dupa cum observ insa, dumneavoastra considerati ca ei au totusi o natura umana. Prin urmare, iesiti singura din acesta incurcatura logica in care ati intrat. Asta desigur, daca doriti.
luciferism se numeste asta. Ce urasc ei este chiar natura umana.
Vorbiti despre sectari, eretici, si pagani si spuneti despre ei ca urasc natura umana. Dar v-as propune sa vorbiti cu un sectar si sa-l intrebati daca uraste natura umana. Sau cu un pagan, de exemplu cu un amerindian sioux, sa-l intrebati cum ar trebui sa se comporte oamenii unii cu altii (asa cum s-au comportat albii cu stramosii sai?)

Pe langa faptul ca faceti generalizari pripite (daca unii din membrii acestor categorii ii urasc pe ceilalti oameni, atunci toti membrii acestor categorii ii urasc pe oameni), comiteti eroarea logica a "omului de paie", adica atribuiti ereticilor, paganilor etc. anumite conceptii pe care acestia nu le au. De fapt e mai usor sa ataci o opinie eronata pe care o atribui adversarului tau decat o opinie pe care acesta o sustine si deci o poate apara.
Toate confesiunile np au in comun nihilismul.
Adica neoprotestantii neaga sensul moralitatii si afirma ca binele si raul nu au o valoare in sine? Sau neoprotestantii neaga valorile sociale promovand dezordinea si anarhia? Adica neoprotestantii afirma ca totul este permis? Cam asta ar insemna nihilism, cel putin in sens moral. Cum se face ca nu-i vedem pe neoprotestanti dand foc bisericilor de alta confesiune sau ucigand oameni pe strada? Pai inseamna ca totusi dau importanta moralitatii si nu au o atitudine antisociala. Dar pentru dumneavoastra e mai usor sa-i atacati daca ii infatisati drept nihilisti (poate se gaseste totusi cineva care s-o creada), decat daca ii infatisati asa cum sunt ei de fapt, iar atunci sa le puneti in lumina punctele negative. Asta se numeste a umbla cu cioara vopsita.
Fratior, imi iertati interventia, insa ceea ce cred ca toate religile au in comun, se numeste: prostia.
Prostia e ecumenica.
Printre oamenii religiosi exista si intelepti si prosti. Nu putem generaliza. Eventual putem analiza convingerile lor eronate.

Exista probabil unele trasaturi comune tuturor cultelor crestine. Toate presupun sa crezi ceva fara sa ai nevoie de dovezi in sprijinul credintei, toate au o anumita forma de ritual, toate cred intr-un fel sau altul in Iisus Hristos considerandu-l fie fiul lui Dumnezeu (si intelegand prin "fiu" tot felul de lucruri), fie o faptura creata in mod special de Dumnezeu si superioara tuturor celorlalte fapturi si, nu in ultimul rand, toate folosesc Biblia pentru a-si sustine ideile (uneori chiar realizand versiuni ale Bibliei special facute ca sa le sustina doctrina). La aproximativ 20000 de culte si secte crestine, fara sa mai punem la socoteala grupari din interiorul unor culte, precum Oastea Domnului sau Nepomenitorii (cei impotriva Sinodului de la Creta), nici nu e de mirare ca exista atat de putine trasaturi comune. Mai e o chestiune: cultele sataniste si masoneria intra tot in aceasta categorie a cultelor crestine? Pentru ca atunci trasaturile comune s-ar reduce si mai mult.
Ultima oară modificat 04 Apr 2018, 10:40 de către MarcusAurelius, modificat 1 dată în total.
Caut crestin cu bun simt. Gasitorului ofer recompensa.


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX