Ce au confesiunile crestine in comun?

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
politistul
Ce au confesiunile crestine in comun?

Mesaj necititde politistul » 09 Mar 2011, 20:33

Filipeni 3
13 Fraţilor, eu nu cred că l-am apucat încă; dar fac un singur lucru: uitând ce este în urma mea şi aruncându-mă spre ce este înainte,
14 alerg spre ţintă, pentru premiul chemării cereşti a lui Dumnezeu, în Hristos Isus.
15 Gândul acesta, dar, să ne însufleţească pe toţi care suntem desăvârşiţi; şi, dacă în vreo privinţă sunteţi de altă părere, Dumnezeu vă va lumina şi în această privinţă.
16 Dar, în lucrurile în care am ajuns de aceeaşi părere, să umblăm la fel.

Fratilor hai sa vedem lucrurile care le avem in comun.
Dumnezeu(Tatal,Isus,Duhul Sfant) il avem toate confesiunile crestine,atat cat crestin vine de la Hristos.
Dumnezeu sa fie laudat!

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Ce au confesiunile crestine in comun?

Mesaj necititde dumio » 09 Mar 2011, 21:35

Filipeni 3
13 Fraţilor, eu nu cred că l-am apucat încă; dar fac un singur lucru: uitând ce este în urma mea şi aruncându-mă spre ce este înainte,
14 alerg spre ţintă, pentru premiul chemării cereşti a lui Dumnezeu, în Hristos Isus.
15 Gândul acesta, dar, să ne însufleţească pe toţi care suntem desăvârşiţi; şi, dacă în vreo privinţă sunteţi de altă părere, Dumnezeu vă va lumina şi în această privinţă.
16 Dar, în lucrurile în care am ajuns de aceeaşi părere, să umblăm la fel.

Fratilor hai sa vedem lucrurile care le avem in comun.
Dumnezeu(Tatal,Isus,Duhul Sfant) il avem toate confesiunile crestine,atat cat crestin vine de la Hristos.
Dumnezeu sa fie laudat!
Si musulmanii au in comun cu noi pe Isa, ca si Kalam (Cuvant) si Ruch (Duh) si Masiah (Mesia) a lui Dumnezeu si o cinstesc cu mult mai mult pe Fecioara decat toti protestantii si np la un loc (ei i se acorda si o sura numita Maryam, a XIX-a) si multe altele! Deci avem comuniune cu ei sau nu? Si monofizitii si arienii si nestorienii au in comun cu noi pe Tatal si Pe Iisus si pe Duhul, dar au fost anatematizati, considerati eretici spurcati si Biserica s-a rupt in ce priveste comuniunea euharistica de ei. De ce? Tocmai ca aceste "elemente" nu erau in comun. Depinde cum le priveste si le defineste si le concepe fiecare! Biserica in Duhul lui Dumnezeu, potrivit mintii lui Hristos, sectarii si ereticii si paganii, potrivit duhului minsinos si filosofiei si ratiunii acestui veac! Asa ca va mai ganditi ce avem impreuna cu voi in comun. Poate natura umana!!!!

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Ce au confesiunile crestine in comun?

Mesaj necititde Doriana » 09 Mar 2011, 23:26

considerati eretici spurcati....sectarii si ereticii si paganii, potrivit duhului minsinos si filosofiei si ratiunii acestui veac! Asa ca va mai ganditi ce avem impreuna cu voi in comun. Poate natura umana!!!!
Da, si inca o natura rea, ingamfata si dusmanoasa...
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Ce au confesiunile crestine in comun?

Mesaj necititde esenin » 10 Mar 2011, 00:17

Si musulmanii au in comun cu noi pe Isa, ca si Kalam (Cuvant) si Ruch (Duh) si Masiah (Mesia) a lui Dumnezeu si o cinstesc cu mult mai mult pe Fecioara decat toti protestantii si np la un loc (ei i se acorda si o sura numita Maryam, a XIX-a) si multe altele! Deci avem comuniune cu ei sau nu? Si monofizitii si arienii si nestorienii au in comun cu noi pe Tatal si Pe Iisus si pe Duhul, dar au fost anatematizati, considerati eretici spurcati si Biserica s-a rupt in ce priveste comuniunea euharistica de ei. De ce? Tocmai ca aceste "elemente" nu erau in comun. Depinde cum le priveste si le defineste si le concepe fiecare! Biserica in Duhul lui Dumnezeu, potrivit mintii lui Hristos, sectarii si ereticii si paganii, potrivit duhului minsinos si filosofiei si ratiunii acestui veac! Asa ca va mai ganditi ce avem impreuna cu voi in comun. Poate natura umana!!!!
luciferism se numeste asta. Ce urasc ei este chiar natura umana. Dar..."cine va voi sa-şi scape sufletul il va pierde...."

politistul

Re: Ce au confesiunile crestine in comun?

Mesaj necititde politistul » 10 Mar 2011, 08:10

Avem acelasi Testament Sfant.(Noul Testament),semnat in sangele Mantuitorului.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Ce au confesiunile crestine in comun?

Mesaj necititde protosinghel » 10 Mar 2011, 13:26

Dacă un musulman sau chiar budist v-ar propune să discutaţi cu el ce au religiile în comun, cum aţi califica intenţia lui?
Eu apreciez tot ceea ce ne uneşte, dar problemele între noi provin din ceea ce ne deosebeşte, iar deosebirile sunt f. mari. Aţi spus că avem în comun "un Testament"? Dar câte diferenţe doar în înţelegerea şi practicarea acestei singure expresii?

Deci consider că tb să abrodăm deosebirile şi să vedem de când şi de ce apar ele!

politistul

Re: Ce au confesiunile crestine in comun?

Mesaj necititde politistul » 10 Mar 2011, 13:45

Cred ca daca as sta de vorba cu oricine i-as spune ca avem un Creator care atat de mult ne iubeste ca ne-a trimis pe Fiul sau Isus sa moara pentru noi si ne-a trimis si Duhul Sfant ca sa ne ajute,sa ne sfintim si sa ne pregatim pentru imparatia Sa.
Noi suntem crestini si avem un Dumnezeu viu si este o trinitate Tatal,Fiul Isus si Duhul Sfant.
Efeseni 4:5
Este un singur Domn, o singură credinţă, un singur botez.
Eu zic ca avem multe in comun dar nu ne lasa firea sa o recunostem.
Un lucru comun este dorinta de inchinare.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Ce au confesiunile crestine in comun?

Mesaj necititde dimitrie » 11 Mar 2011, 00:42

"Ce au confesiunile crestine in comun?"

1. BO cu celelalte confesiuni, nimic
. BO are dreapta credinţă, ceilalţi călcând dogma într-un singur loc, e suficient ca prin aceasta să calce întreaga dreaptă-credinţă, cf. Iacov.2;10:
- "Pentru că cine va păzi toată legea, dar va greşi într-o singură poruncă, s-a făcut vinovat faţă de toate poruncile."
2. Celelalte confesiuni au în comun erezia.

Dar cred că afară de dreapta-credinţă nu este mântuire.

Mai cred că, dintre ortodocşii, care având talantul Botezului adevărat, fără de care nu există mântuire (Ioan.3:5), trăim "ca nişte nevrednici de Evanghelia lui Hristos şi de micşorarea Lui cea pentru noi", ni se va lua acest preascump talant la Judecată. Şi luându-l Domnul, îl va da acelora dintre eterodocşi care, având talanţii faptelor bune le mai lipseşte doar indispensabilul talant - al naşterii celei de sus (In.3:3).[ Acest lucru îl spune Fericitul Părintele Arsenie Boca].

Istorisire.Ortodocşii îşi amintesc de acel eveniment cutremurător din istoria Lavrei Peşterilor, cum printr-o descoperire a lui Dumnezeu, făcută unui Sfânt din Lavră, monahii au purces la deschiderea a două morminte în care fuseseră îngropaţi de câteva zile doi vieţuitori din Lavră. În unul din morminte era pus un monah de curând călugărit, care toată viaţa a ocolit îmbrăcarea schimei monahale, fiindu-i lene de a se apuca de nevoinţele duhovniceşti specifice acestui cin. Vroia să ia plata acestui cin, dar fără osteneală, cu viclenie. Şi a gândit să se călugărească pe patul de moarte; lucru ce s-a şi întâmplat.
Alături de el, era îngropat un altul care şi-a dorit schima monahală, arătând aceasta şi cu fapta ostenelilor. Dar cu toate acestea, fiind şi foarte bolnav în ultima vreme, stareţul Lavrei a tot amânat călugăria sa. El a procedat astfel ori din negrijă, ori din pronia lui Dumnezeu, că să se slăvească dreptatea Sa prin cele ce aveau să fie descoperite în urma deshumării celor doi.
Când au fost deschise cele două morminte, părinţii din mânăstire au constatat un lucru ce i-a înfricoşat pe toţi: cel care fusese îngropat îmbrăcat în schima monahală, n-o mai avea pe el, iar schima au găsit-o pusă pe trupul celui care, deşi a dorit schima monahală, nu i-a fost dată, adormind în Domnul aşa.
Aşadar, mulţi ortodocşi cultivaţi, se amăgesc cu acest gând: dacă noi care suntem botezaţi în Biserica lui Hristos, nu mergem în Rai, cine va mai merge atunci? Primind în sine acest cuget, se lenevesc şi nu mai lucrează la asemănarea cu Dumnezeu, prin practicarea virtuţilor. Şi astfel, îngroapă prin lenevie talantul Botezului adevărat.Şi zic aceasta, gândind la felurimea religiilor şi ereziilor în care atâtea miliarde de oameni se nasc şi petrec. Uitând că Dumnezeu e drept şi va ţine cont de toate acestea: de bunăvoinţa omului, de sinceritate, de posibilităţile intelectuale, de dragostea faţă de semeni, de intenţie, etc. Dar mai ales dacă acesta a avut sau nu posibilitatea (omeneşte vorbind) de a întâlni şi cunoaşte Ortodoxia. Şi vai nouă dacă întâlnindu-ne, în loc de a se slăvi numele lui Dumnezeu între oameni prin noi, se întâmplă contrariul. Mare este responsabilitatea ortodocşilor în acest sens, înaintea oamenilor şi a lui Dumnezeu.

Şi mai cred că, acest talant nu va fi dat:
- hulitorilor dreptei-credinţe ce, polemizând cu ortodocşii, au stat împotriva adevărului biblic învederat (pers.de faţă nu se exclud) despre care Scriptura zice:"Vai de cei ce zic răului bine şi binelui rău; care numesc lumina întuneric şi întunericul lumină; care socotesc amarul dulce şi dulcele amar!"(Isaia.5:20);
- hulitorilor împotriva Duhului Sfânt, despre care Scriptura zice:"Vai de cei ce zic răului bine şi binelui rău; care numesc lumina întuneric şi întunericul lumină; care socotesc amarul dulce şi dulcele amar!"(Isaia.5:20);"Celui care va zice cuvânt împotriva Fiului Omului, se va ierta lui; dar celui care va zice împotriva Duhului Sfânt, nu i se va ierta lui, nici în veacul acesta, nici în cel ce va să fie."(Mt.12:32) . Şi aici numim pe cei ce văd minuni mai presus de fire lucrate de Duhul Sfânt în Biserica Sa (şi văzându-le, le numesc lucrări diavoleşti) cum ar fi:
a)osemintele sau trupurile Sfinţilor ce au devenit biserici ale Duhului Sfânt (cf. 1Cor.6:19) şi prin care Dumnezeu lucrează semne şi minuni, cum a fost învierea mortului ce a căzut peste osemintele lui Elisei (şi încă acelea erau umbră celor viitoare);
b) Aghiasma ce nu se împute (simbol al adevăratei învăţături, "apa cea vie");
c) Sfânta Lumină de la Ierusalim;
d)Iordanul ce curge înapoi de Bobotează (cf. Ps.113:5);
e) minunate vindecări de boli incurabile,etc.;

CONCHIDEM
Pentru toţi aceştia Domnul spune:
"24. De nu aş fi făcut între ei lucruri pe care nimeni altul nu le-a făcut păcat nu ar avea; dar acum M-au şi văzut şi M-au urât şi pe Mine şi pe Tatăl Meu.
25. Dar (aceasta), ca să se împlinească cuvântul cel scris în Legea lor: "M-au urât pe nedrept".
26. Iar când va veni Mângâietorul, pe Care Eu Îl voi trimite vouă de la Tatăl, Duhul Adevărului, Care de la Tatăl purcede, Acela va mărturisi despre Mine.
27. Şi voi mărturisiţi, pentru că de la început sunteţi cu Mine."(Ioan.15).
Noi cu adevărat mărturisim, că dintr-u început avem dreapta-credinţă şi succesiunea Apostolică, şi Duhul Adevărului dă mărturie de aceasta lucrând minuni şi semne mai presus de fire în Biserica Sa. Ceilalţi însă, ori au avut succesiunea apostolică dar o au pierdut odată cu dreapta-credinţă (catolicii, copţii, armenii,etc.), ori nu au avut şi nu au nici una nici alta (p./np.)
Ultima oară modificat 12 Mar 2011, 23:36 de către dimitrie, modificat de 7 ori în total.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Ce au confesiunile crestine in comun?

Mesaj necititde Floryan » 11 Mar 2011, 08:44

Toate confesiunile np au in comun nihilismul.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Ce au confesiunile crestine in comun?

Mesaj necititde Pr Haralambie » 11 Mar 2011, 14:24


[/b]Mai cred că, dintre ortodocşii, care având talantul Botezului adevărat, fără de care nu există mântuire (Ioan.3:5), trăim "ca nişte nevrednici de Evanghelia lui Hristos şi de micşorarea Lui cea pentru noi", ni se va lua acest preascump talant. Şi luându-l Domnul, îl va da acelora dintre eterodocşi care, având talanţii faptelor bune le mai lipseşte doar indispensabilul talant - al naşterii celei de sus (In.3:3).[ Acest lucru îl spune Fericitul Părintele Arsenie Boca
In sensul ca unii eterodocsi care au viata curata vor descoperii ortodoxia, nu in sensul ca, li se va da acel talant ramanand eterodocsii in erezie...
Cu mult respect.

politistul

Re: Ce au confesiunile crestine in comun?

Mesaj necititde politistul » 11 Mar 2011, 19:03

[quote="dimitrie"]"Ce au confesiunile crestine in comun?"


Dar cred că afară de dreapta-credinţă nu este mântuire.

De acord cu dvs.dreapta credinta este cea aratata de Domnul Isus si cea transmisa apostolilor sai si bisericii primare.Cercetand N.T.gasim acesta credinta plina de lucrarea Duhului Sfant vindecare,eliberare de duhuri necurate,profetii,botez in apa ca marturie a credintei(adult),botez cu Duhul Sfant,partasie frateasca,etc.
Sunt sigur ca cunosteti ca implinrea legii lui Moise nu ne aduce mantuire ci mantuirea vine prin credinta in jerfa Domnului Isus si prin respecatea noi legi aduse de El,legea iubirii sa iubesti pe Dumnezeu si pe apropele tau.
Vrem sa ne asemanam cu Dumnezeu trebuie sa iubim si sa fim dispusi sa ne jerfim pentru apropele nostru,chiar si pentru cel care citeste acest mesaj.
Dumnezeu sa fie laudat!

politistul

Re: Ce au confesiunile crestine in comun?

Mesaj necititde politistul » 11 Mar 2011, 19:15

Ioan 1:9
Lumina aceasta era adevărata Lumină, care luminează pe orice om, venind în lume.
c) Sfânta Lumină de la Ierusalim; este Domnul Isus

d)Iordanul ce curge înapoi de Bobotează .Acesta afirmatie este falsa.Iordanul nu a mai curs cand l-au trecut evrei cu chivotul,cand a trecut Ilie si Elisei.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Ce au confesiunile crestine in comun?

Mesaj necititde dimitrie » 11 Mar 2011, 19:16


[/b]Mai cred că, dintre ortodocşii, care având talantul Botezului adevărat, fără de care nu există mântuire (Ioan.3:5), trăim "ca nişte nevrednici de Evanghelia lui Hristos şi de micşorarea Lui cea pentru noi", ni se va lua acest preascump talant. Şi luându-l Domnul, îl va da acelora dintre eterodocşi care, având talanţii faptelor bune le mai lipseşte doar indispensabilul talant - al naşterii celei de sus (In.3:3).[ Acest lucru îl spune Fericitul Părintele Arsenie Boca
In sensul ca unii eterodocsi care au viata curata vor descoperii ortodoxia, nu in sensul ca, li se va da acel talant ramanand eterodocsii in erezie...
Aoleoo..., iertaţi-mă! Am uitat să precizez că "la Judecată".
În sens eshatologic, am vorbit. Deci, voi corecta mai sus, adăugând "la Judecată".
Pilda talanţilor este redată la Mt.25, şi este exprimată tot în sens eshatologic.
Revin mai târziu şi cu corectura necesară, dar şi cu câteva lămuriri.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

politistul

Re: Ce au confesiunile crestine in comun?

Mesaj necititde politistul » 11 Mar 2011, 19:50

Eu nu hulesc pe Dumnezeu eu il laud pentru ca El este vrednic de lauda de inchinare.Cine sunt sfintii,ce sunt obiecte,ce este creatia in comparatie cu Dumnezeu.
Romani 11:36
Din El, prin El şi pentru El sunt toate lucrurile. A Lui să fie slava în veci! Amin.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Ce au confesiunile crestine in comun?

Mesaj necititde dimitrie » 12 Mar 2011, 18:09

Am adăugit şi înbunătăţit postarea. Uitaţi-vă mai sus.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

ClaudiuT
Mesaje:14
Membru din:06 Sep 2009, 18:36
Confesiune:ortodox

Re: Ce au confesiunile crestine in comun?

Mesaj necititde ClaudiuT » 14 Mar 2011, 02:44

Fratior, imi iertati interventia, insa ceea ce cred ca toate religile au in comun, se numeste: prostia.
Prostia e ecumenica.

politistul

Re: Ce au confesiunile crestine in comun?

Mesaj necititde politistul » 14 Mar 2011, 08:00

1 Adevărat, adevărat vă spun că cine nu intră pe uşă în staulul oilor, ci sare pe altă parte, este un hoţ şi un tâlhar.
7 Isus le-a mai zis: „Adevărat, adevărat vă spun că Eu sunt Uşa oilor.
9 Eu sunt Uşa. Dacă intră cineva prin Mine, va fi mântuit; va intra şi va ieşi şi va găsi păşune.
27 Oile Mele ascultă glasul Meu; Eu le cunosc, şi ele vin după Mine.
Evanghelia dupa Ioan,cap.10
Aveam un singur pastor,fiul lui Dumnezeu Isus,jertfa Sa este desavarsita si completa,oamenii nu mai pot face nimic,totul a facut Domnul.Laudat sa fie numele sau!
Mantuirea este prin credinta in Isus,faptele nostre facute in credinta nu ne aduc mantuire ci rasplata.Unii ne silim sa facem ce este placut Domnului si ce ne arata Biblia,altii se silesc sa faca ce este placut Domnului din perspectiva omului fara a asculta de invatatura Biblica.Putem trai sub efectul complet in jertfa lui Isus sau numai partial,putem trai liberi,in pace,sanatosi,cu bucurie,domnind in viata sau putem trai bolnavi,nervosi,stresati,etc.

politistul

Re: Ce au confesiunile crestine in comun?

Mesaj necititde politistul » 14 Mar 2011, 10:05

Întâia epistolă a lui Pavel către Corinteni
Capitolul 13
1 Chiar dacă aş vorbi în limbi omeneşti şi îngereşti, şi n-aş avea dragoste, sunt o aramă sunătoare sau un chimval zăngănitor.
2 Şi chiar dacă aş avea darul prorociei şi aş cunoaşte toate tainele şi toată ştiinţa; chiar dacă aş avea toată credinţa, aşa încât să mut şi munţii, şi n-aş avea dragoste, nu sunt nimic.
3 Şi chiar dacă mi-aş împărţi toată averea pentru hrana săracilor, chiar dacă mi-aş da trupul să fie ars, şi n-aş avea dragoste, nu-mi foloseşte la nimic.
4 Dragostea este îndelung răbdătoare, este plină de bunătate; dragostea nu pizmuieşte; dragostea nu se laudă, nu se umflă de mândrie,
5 nu se poartă necuviincios, nu caută folosul său, nu se mânie, nu se gândeşte la rău,
6 nu se bucură de nelegiuire, ci se bucură de adevăr,
7 acoperă totul, crede totul, nădăjduieşte totul, suferă totul.
8 Dragostea nu va pieri niciodată. Prorociile se vor sfârşi; limbile vor înceta; cunoştinţa va avea sfârşit.
9 Căci cunoaştem în parte şi prorocim în parte;
10 dar, când va veni ce este desăvârşit, acest „în parte” se va sfârşi.
11 Când eram copil, vorbeam ca un copil, simţeam ca un copil, gândeam ca un copil; când m-am făcut om mare, am lepădat ce era copilăresc.
12 Acum, vedem ca într-o oglindă, în chip întunecos; dar atunci, vom vedea faţă în faţă. Acum, cunosc în parte; dar atunci, voi cunoaşte deplin, aşa cum am fost şi eu cunoscut pe deplin.
13 Acum, dar, rămân acestea trei: credinţa, nădejdea şi dragostea; dar cea mai mare dintre ele este dragostea.

politistul

Re: Ce au confesiunile crestine in comun?

Mesaj necititde politistul » 15 Mar 2011, 18:37

1 Timotei 2
1 Vă îndemn, dar, înainte de toate, să faceţi rugăciuni, cereri, mijlociri, mulţumiri pentru toţi oamenii,
2 pentru împăraţi şi pentru toţi cei ce sunt înălţaţi în dregătorii, ca să putem duce astfel o viaţă paşnică şi liniştită, cu toată evlavia şi cu toată cinstea.
3 Lucrul acesta este bun şi bine primit înaintea lui Dumnezeu, Mântuitorul nostru,
4 care voieşte ca toţi oamenii să fie mântuiţi şi să vină la cunoştinţa adevărului.
5 Căci este un singur Dumnezeu şi este un singur mijlocitor între Dumnezeu şi oameni: Omul Isus Hristos,

Sa ne rugam pentru Japonia.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Ce au confesiunile crestine in comun?

Mesaj necititde Dionysie » 15 Mar 2011, 21:23

1 Timotei 2
1 Vă îndemn, dar, înainte de toate, să faceţi rugăciuni, cereri, mijlociri, mulţumiri pentru toţi oamenii,
2 pentru împăraţi şi pentru toţi cei ce sunt înălţaţi în dregătorii, ca să putem duce astfel o viaţă paşnică şi liniştită, cu toată evlavia şi cu toată cinstea.
3 Lucrul acesta este bun şi bine primit înaintea lui Dumnezeu, Mântuitorul nostru,
4 care voieşte ca toţi oamenii să fie mântuiţi şi să vină la cunoştinţa adevărului.
5 Căci este un singur Dumnezeu şi este un singur mijlocitor între Dumnezeu şi oameni: Omul Isus Hristos,

Sa ne rugam pentru Japonia.
Nu cred că este cazul să te apuci tu să faci mijlociri. Îl au pe unicul mijlocitor, omul Isus Cristos.


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX