Goana după bani şi după număr a "pocăiţilor"

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox
Re: Goana după bani şi după număr a "pocăiţilor"

Mesaj necititde dumio » 11 Apr 2011, 14:33

Ca tăierea împrejur a pruncilor evreieşti, a opta zi?
Nu. Circumcizia era o obligaţie naţională de la care nu te puteai sustrage. Dacă te năşteai evreu nu puteai deveni grec.
De unde ai scos asta? Inseamna ca arabul, daca se taie imprejur devine evreu? Si prozelitii care intrau in iudaism si se taiau imprejur? In ce categorie se incadrau? Taierea imprejur era legamantul de credinta intre Avraam si urmasii acestuia si Dumnezeu! Dar pentru ca Hristos S-a taiat imprejur cu trupul, noi toti cei ce-i urmam Lui am fost taiati imprejut odata cu El! Acest legamant vesnic a fost transfigurat intr-unul spiritual: se vorbeste de o taiere imprejur a mintii, a inimii, a sufletului! Asadar, taierea imprejur este legata in mod implicit de Legea cea veche si ea cade odata cu aceasta! Sabatul tine de taierea imprejur si cade odata cu aceasta. Se vorbeste despre taierea imprejur ca despre o lege vesnica, asa cum se vorbeste despre Sabat ca o lege vesnica, dar asa cum taierea imprejur nu mai ramane la starea aceasta legata de trup, tot asa si sabatul. Ele au fost schimbate de Hristos, care le-a asumat in Sine, pentru ca erau legaminte cu caracter profetic, ce duceau la Insusi Hristos! Daca voi mai tineti Sbatul, atunci trebuie sa tineti si taierea imprejur si sa nu luati numai ce va convine. Iar daca ramaneti la astfel de prescriptii vechi, atunci sunteti in afara lui Hristos!

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Goana după bani şi după număr a "pocăiţilor"

Mesaj necititde esenin » 11 Apr 2011, 15:01

Prietenii np ...chiar ca nu inteleg. E adevrat ca in geneza este intemeiata ca obligatie a evreilor, dar SI musulmanii se taie imprejur, nu e deci chestie "nationala". Si Coranul cunoaste si el "circumcizia inimii" cu acelasi sens la la crestini. Si la musulmani nu taierea imprejur fizica, care "se vede" (in Romani, undeva....) este cea care conteaza in fata lui Dumnezeu. E "lege veche" care insa continua doar sub forma spirituala. caci era "spirituala' si in VT "Taiati preputul inimii voastre si plecati capul"....cam asa zice. In Numeri, ceva, nu mai stiu unde.

laodiceean

Re: Goana după bani şi după număr a "pocăiţilor"

Mesaj necititde laodiceean » 11 Apr 2011, 15:41

D-le adventist, stiu ca ai ramas la religia omului "natural", a celui cazut, a evreului, de aceea pentru tine Invierea Domnului nu inseamna mai nimic, ci un simplu eveniment intre multe altele pe care le-a experimentat Hristos ca om. Pentru crestinii de la inceput si pana astazi, incepand cu Apostolii, tocmai Invierea Domnului este evenimentul central si de maxima importanta care a schimbat fata lumii si pe insusi omul! Ea sta la temelia credintei noastre si prin ea Hristos a adus dovada finala ca nu era un simplu om.
Învierea Domnului nu este un "simplu eveniment" cum încercaţi să-mi imputaţi ceea ce n-am spus de fapt. Însă Învierea n-ar fi existat dacă n-ar fi existat mai întâi Moartea Jertfitoare a Mântuitorului. Iar aceasta fără Întruparea şi vieţuirea Lui printre noi n-ar fi putut avea loc. Cum nici fără finalitatea Revenirii Lui şi deci a învierii noastre n-am putea ajunge în veşnicie alături de El. Cam aşa văd eu evenimentele legate de Domnul Hristos în care toate sunt importante şi fără de care Planul de Mântuire n-ar fi putut exista.
Asadar, bateti joc de inviere si isi va bate joc de tine Hristos, perete varuit ce esti!
Mâniosul meu domn, eu nu bate joc la înviere ;) şi să ştiţi că sunt perete văruit cu lavabil, astfel că oricât noroi aţi arunca pe mine, Domnul e în stare uşor a-l şterge... slăvit să fie pentru asta!
Cat despre a doua afirmatie a ta, ca a intregului adventism eretic si spurcat: Dumnezeu are sau nu are maini? Explica in mod concret!!!! M-ati innebunit ca Dumnezeu a scris cu mana Lui! Sa vad ce intelegeti voi prin mana lui Dumnezeu, idolatri ce sunteti!
Vă recomand un ceai de tei spre calmare, apoi studiaţi ce înţelege Scriptura prin "Mâna lui Dumnezeu". Copilaşii adventişti de la Primara (grupa cea mai mică de copii a Şcolii de Sabat) ştiu să vă răspundă frumos la întrebările dumneavoastră. Mai puţin la cuvintele urâte pe care vi le-aţi permis pe forum...

laodiceean

Re: Goana după bani şi după număr a "pocăiţilor"

Mesaj necititde laodiceean » 11 Apr 2011, 15:46

Inseamna ca arabul, daca se taie imprejur devine evreu?
Dacă se taie împrejur după ritul evreesc, da, intră în poporul evreu. În urmă cu trei decenii, un întreg trib etiopian (toţi negrii!) au devenit evrei.
Dacă însă se taie împrejur după ritul musulman, devine musulman - logic. De fapt, în virtutea aceluiaşi legământ al strămoşului lor Ibrahim Al Halil (Avraam - prietenul lui Dumnezeu).
Acest legamant vesnic a fost transfigurat intr-unul spiritual: se vorbeste de o taiere imprejur a mintii, a inimii, a sufletului!
De acord cu dvs.
Sabatul tine de taierea imprejur si cade odata cu aceasta.
Cum aţi putut ajunge la o asemenea concluzie deplasată? Sabatul există înainte de tăierea împrejur şi înainte de apariţia primului evreu, având in Decalog o poruncă specială. Pe când circumcuzia apare la mii de ani distanţă şi e legată doar de poporul evreu.

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Goana după bani şi după număr a "pocăiţilor"

Mesaj necititde dumio » 11 Apr 2011, 16:19

Cum aţi putut ajunge la o asemenea concluzie deplasată? Sabatul există înainte de tăierea împrejur şi înainte de apariţia primului evreu, având in Decalog o poruncă specială. Pe când circumcuzia apare la mii de ani distanţă şi e legată doar de poporul evreu.
Imi pare rau ca te dezamagesc, dar sabatul ca porunca si tinere este ulterioara circumciziunii, cu toate argumentele voastre puerile, scoase din context. Imi vei spune ca Adam a tinut sabatul, ca Noe a tinut sabatul si ca Avraam a tinut sabatul. Citeste Scriptura si vezi ca pana la Moise, inainte de a iesi poporul evreu din Egipt, nu s-a tinut Sabatul. Altfel, Dumnezeu i-ar fi amintit lui Avraam, care a fost chemat dintr-un popor pagan, ca sa tina si Sabatul, pe langa circumciziune. De asemenea, lui Noe, dupa potop, pe langa cele 7 prescriptii nohaitice, sintetizate in 4, pe care le regasim si in Fapt. 15, s-ar fi aflat si tinerea sabatului. In Facere 2, 2 se spune ca Dumnezeu s-a odihnit in ziua a 7-a, dar n-a dat-o nimanui ca sa fie tinuta pana la Moise. Daca citesti bine cap I din Facere, vei observa ca daca in primele 6 zile exista o incheiere a lor cu formula: "si a fost seara, si a fost dimineata: ziua...", dupa ziua a 7-a nu mai apare aceasta formula. Concluzia e ca noi ne aflam in ziua (etapa/perioada) a 7-a, cand Dumnezeu nu mai creaza nimic nou, dar lucreaza in mod continuu (cf. Ioan 5,17) prin pronie, mantuire, sfintire, judecata si se odihneste in inima celui drept. Am mai spus undeva ca tinerea poruncii de a cinsti sabatul de catre evrei (si numai de ei), incepand cu Moise, avea un caracter profetic si tipologic, referindu-se la odihna lui Dumnezeu intrupat, prin Persoana lui Hristos, in ziua Sambetei (celei Mari-Pastile iudaic) in mormant cu trupul, dupa recrearea lumii si a omului, prin jertfa Sa.

laodiceean

Re: Goana după bani şi după număr a "pocăiţilor"

Mesaj necititde laodiceean » 11 Apr 2011, 18:51

Imi pare rau ca te dezamagesc, dar sabatul ca porunca si tinere este ulterioara circumciziunii, cu toate argumentele voastre puerile, scoase din context.
Păi chiar mă dezamăgiţi, dar nu printr-un lucru neştiut de mine (argumentele acestea sunt vechi de când cu părăsirea Legii lui Dumnezeu), ci prin infantilismul imaginii create. Anume că cele 10 principii enunţate în Decalog n-ar fi existat şi înainte de Sinai.
Imi vei spune ca Adam a tinut sabatul, ca Noe a tinut sabatul si ca Avraam a tinut sabatul.
Spuneţi-i unui evreu că respectivii au ţinut duminica (sau joia, sau niciuna din zile) şi vedeţi ce semn vă va face cu mâna. Eu însă sunt mai îngăduitor cu dvs: Imagine (acolo scrie Facerea 26,5).
Citeste Scriptura si vezi ca pana la Moise, inainte de a iesi poporul evreu din Egipt, nu s-a tinut Sabatul.
Că în timpul robiei egiptene poporul evreu nu prea a ţinut legile şi poruncile lui Dumnezeu e adevărat, asta nu înseamnă cu nu ştia despre ele. La fel cum şi poporul român nu prea ţine poruncile lui Dumnezeu în timpul acesta de robie a păcatului...
In Facere 2, 2 se spune ca Dumnezeu s-a odihnit in ziua a 7-a, dar n-a dat-o nimanui ca sa fie tinuta pana la Moise.
Probabil că S-a odihnit doar aşa de flori de măr, ori că ar fi fost foarte obosit după şase zile de muncă - alte două posibile imagini infantile pe care încercaţi să mi le zugrăviţi pe monitor. Ţin să vă informez că nu apreciez pictura naivă pe sticlă, fie ea sfinţită ori ba.
Daca citesti bine cap I din Facere, vei observa ca daca in primele 6 zile exista o incheiere a lor cu formula: "si a fost seara, si a fost dimineata: ziua...", dupa ziua a 7-a nu mai apare aceasta formula. Concluzia e ca noi ne aflam in ziua (etapa/perioada) a 7-a, cand Dumnezeu nu mai creaza nimic nou
Altă concluzie puerilă, ce o ştiam proprie doar martorilor lui Iehova. E poziţia oficială a Bisericii Ortodoxe cumva, sau e rodul propriei dumneavoastră gândiri? În acest ultim caz, n-o mărturisiţi vreunui astrofizician că s-ar putea să vă facă acelaşi semn...
Am mai spus undeva ca tinerea poruncii de a cinsti sabatul de catre evrei (si numai de ei), incepand cu Moise, avea un caracter profetic si tipologic, referindu-se la odihna lui Dumnezeu intrupat, prin Persoana lui Hristos, in ziua Sambetei (celei Mari-Pastile iudaic) in mormant cu trupul, dupa recrearea lumii si a omului, prin jertfa Sa.
Vă cam încurcă această tipologie pe care o invocaţi, căci după după ce a/S-a muncit vinerea pe cruce, El S-a odihnit tot în Sabat, duminica reluându-şi munca Sa pentru mântuirea oamenilor. O nouă confirmare a valabilităţii sabatului în era creştină.

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Goana după bani şi după număr a "pocăiţilor"

Mesaj necititde dumio » 11 Apr 2011, 19:03

Imi pare rau ca te dezamagesc, dar sabatul ca porunca si tinere este ulterioara circumciziunii, cu toate argumentele voastre puerile, scoase din context.
Păi chiar mă dezamăgiţi, dar nu printr-un lucru neştiut de mine (argumentele acestea sunt vechi de când cu părăsirea Legii lui Dumnezeu), ci prin infantilismul imaginii create. Anume că cele 10 principii enunţate în Decalog n-ar fi existat şi înainte de Sinai.
Imi vei spune ca Adam a tinut sabatul, ca Noe a tinut sabatul si ca Avraam a tinut sabatul.
Spuneţi-i unui evreu că respectivii au ţinut duminica (sau joia, sau niciuna din zile) şi vedeţi ce semn vă va face cu mâna. Eu însă sunt mai îngăduitor cu dvs: Imagine (acolo scrie Facerea 26,5).
Daca prin textul de la Facere 26, 5 voi gasiti argument pentru sabat, atunci nu mai avem ce discuta! Voi unde vedeti cuvantul lege si porunca, imediat faceti trimitere la Sinai. Dar de ce a mai dat Dumnezeu aceasta lege pe Sinai daca ea exista dinainte? Este logic ca legea morala, cea inscrisa in constiinta si inima omului (Cf. Rom. 2,14-16) sa fie o lege universal-valabila pentru toti oamenii, dar se refera la moralitatea in sine. Ar fi absurd sa crezi ca Adam in Rai tinea sabatul pana la cadere, precum si ceilalti oameni, pana la Moise. Nu uita ca Pentateuhul a fost scris de Moise si definitivat prin timpul lui Ieremia. Am mai adus un argument cu referire la Sabat, cum ca potrivit textului din Decalog de la Iesire cap. 20 se include in respectarea prescriptiei si sluga si dobitocul, ori in contextul iesirii din Egipt a poporului evreu e greu de crezut ca ei care erau robi, aveau la randul lor slugi si sclavi. Asadar, nu orice cuvant care se refera la lege si porunci inseamna Decalog. Decalogu, in general, este redat prin "legea lui Moise" sau "Lege". Lui Avraam, de exemplu, Dumnezeu ii da circumciziunea tot ca pe o lege, si inca vesnica. Apoi credinta e vazuta ca o lege. Legamantul e vazut ca o lege. In concluzie, nu merge cu astfel de argumente. Cercetati in context si nu veniti cu abureli!

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Goana după bani şi după număr a "pocăiţilor"

Mesaj necititde dumio » 11 Apr 2011, 23:19

Dacă se taie împrejur după ritul evreesc, da, intră în poporul evreu. În urmă cu trei decenii, un întreg trib etiopian (toţi negrii!) au devenit evrei.
Dacă însă se taie împrejur după ritul musulman, devine musulman - logic. De fapt, în virtutea aceluiaşi legământ al strămoşului lor Ibrahim Al Halil (Avraam - prietenul lui Dumnezeu).
Afla ca etiopienii, ca si coptii din Egipt, se taie imprejur, chiar daca sunt crestini, aceasta ca o influenta, in primul rand iudaica, apoi islamica si tin, pe langa ziua duminicii, si sambata, precum si prescriptiile cu privire la mancarurile curate si necurate. Dar, cu toate acestea, chiar daca sunt eretici monofiziti, au preotie, taine, cinstirea sfintilor, a moastelor, a crucii, a Nascatoarei de Dumnezeu, cultul foarte dezvoltat, calendarul plin de sarbatori, impartasirea cu paine dospita si vin fermentat si toate celelalte elemente ale traditiei crestine apostolice.

laodiceean

Re: Goana după bani şi după număr a "pocăiţilor"

Mesaj necititde laodiceean » 12 Apr 2011, 07:30

Daca prin textul de la Facere 26, 5 voi gasiti argument pentru sabat, atunci nu mai avem ce discuta! Voi unde vedeti cuvantul lege si porunca, imediat faceti trimitere la Sinai.!
Nu la Sinai, ci la Legea lui Dumnezeu care spunea că e păcat să minţi, să furi, să curveşti, etc. şi înainte de Sinai. Avraam (ca şi toţi bărbaţii credinţei din perioada patriarhală) au păzit poruncile, orânduirile şi legile lui Dumnezeu - termeni care desemnează tot ce înseamnă legislaţie divină inclusiv Sabatul.
Dar de ce a mai dat Dumnezeu aceasta lege pe Sinai daca ea exista dinainte?!
Pentru că nu exista în formă scrisă. De asemenea pentru ca să nu poţi spune dumneata că nu trebuie păzită. Şi uite că totuşi spui!!
Ar fi absurd sa crezi ca Adam in Rai tinea sabatul pana la cadere!
La fel de "absurd" precum faptul că Dumnezeu Însuşi S-a odihnit în Sabat. Oare pentru cine, pentru maimuţe şi păpădii?
Am mai adus un argument cu referire la Sabat, cum ca potrivit textului din Decalog de la Iesire cap. 20 se include in respectarea prescriptiei si sluga si dobitocul, ori in contextul iesirii din Egipt a poporului evreu e greu de crezut ca ei care erau robi, aveau la randul lor slugi si sclavi.
Un argument în plus că porunca se referea [şi] la viitor, cum de altfel era valabilă şi în trecut.
Asadar, nu orice cuvant care se refera la lege si porunci inseamna Decalog. Decalogu, in general, este redat prin "legea lui Moise" sau "Lege". Lui Avraam, de exemplu, Dumnezeu ii da circumciziunea tot ca pe o lege, si inca vesnica. Apoi credinta e vazuta ca o lege. Legamantul e vazut ca o lege. In concluzie, nu merge cu astfel de argumente. Cercetati in context si nu veniti cu abureli!
Abureală e încercarea aceasta a dumneavoastră de a eluda textul biblic. Poruncile, orânduirile şi legile lui Dumnezeu (Facerea 26,5)nu se pot referi toate la "Legea lui Moise" care nici nu fusese dată încă.

laodiceean

Re: Goana după bani şi după număr a "pocăiţilor"

Mesaj necititde laodiceean » 12 Apr 2011, 07:32

Afla ca etiopienii, ca si coptii din Egipt, se taie imprejur, chiar daca sunt crestini, aceasta ca o influenta, in primul rand iudaica, apoi islamica si tin, pe langa ziua duminicii, si sambata, precum si prescriptiile cu privire la mancarurile curate si necurate. Dar, cu toate acestea, chiar daca sunt eretici monofiziti, au preotie, taine, cinstirea sfintilor, a moastelor, a crucii, a Nascatoarei de Dumnezeu, cultul foarte dezvoltat, calendarul plin de sarbatori, impartasirea cu paine dospita si vin fermentat si toate celelalte elemente ale traditiei crestine apostolice.
Şi ce dacă?

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Goana după bani şi după număr a "pocăiţilor"

Mesaj necititde Floryan » 12 Apr 2011, 07:48

Învierea Domnului nu este un "simplu eveniment" cum încercaţi să-mi imputaţi ceea ce n-am spus de fapt. Însă Învierea n-ar fi existat dacă n-ar fi existat mai întâi Moartea Jertfitoare a Mântuitorului. Iar aceasta fără Întruparea şi vieţuirea Lui printre noi n-ar fi putut avea loc. Cum nici fără finalitatea Revenirii Lui şi deci a învierii noastre n-am putea ajunge în veşnicie alături de El. Cam aşa văd eu evenimentele legate de Domnul Hristos în care toate sunt importante şi fără de care Planul de Mântuire n-ar fi putut exista.
Degeaba incerci sa o dregi dle loadicean e clar. Pe dumneata si celor asemenea tie Comemorarea Invierii Domnului nu-i importanta, e pusa cu rosu si impropriu in calendar dupa cum spui dumneata.
Creştinismul e fundamentat pe Hristos, nu pe un anumit eveniment din Planul Lui de Mântuire
La acesta afirmatie te(va) contrazice insusi AP PAvel:

Şi dacă Hristos n-a înviat, zadarnică este atunci propovăduirea noastră, zadarnică este şi credinţa voastră.

Iar dacă Hristos n-a înviat, zadarnică este credinţa voastră, sunteţi încă în păcatele voastre; Cor 1 14-17

Observati cit este de important pe AP PAvel Invierea Domnului?! Imi puteti spune unde spune AP APvel, daca nu tinem sabatul zadarnica este credinta noastra? Nu spune asta.

Mai departe:

Şi cu mare putere apostolii mărturiseau despre învierea Domnului Iisus Hristos şi mare har era peste ei toţi. Fapte 2,33
Unde porpavaduiau depsre sabat?
Daca tot a fost scrisa Legea cu degetul dupa cum tot insisti, cum de nu apare absolut nimic depsre sabat?
Însă Învierea n-ar fi existat dacă n-ar fi existat mai întâi Moartea Jertfitoare a Mântuitorului. Iar aceasta fără Întruparea şi vieţuirea Lui printre noi n-ar fi putut avea loc
Moarte Jertfitoare pe ce dle loadicean. PE CRUCE

Intruparea Mantuitorului - de la MAICA DOMNULUI
Deci nici daca acestea n-ar fi existat intruparea Mnatuitorului nu ar fi putut avea loc. Corect dle loadicean da?

Cum nici fără finalitatea Revenirii Lui şi deci a învierii noastre n-am putea ajunge în veşnicie alături de El.
Dle loadicean, ce spune Crezul :
"Si într-unul Domn Iisus Hristor, Fiul lui Dumnezeu, Unul-Nascut, Care din Tatal S-a nascut mai înainte de toti vecii. Lumina din Lumina, Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, Nascut, nu facut; Cel de o fiinta cu Tatal, prin Care toate s-au facut.
....
Si iarasi sa vina cu slava, sa judece vii si mortii, a Carui împaratie nu va avea sfîrsit."
Noi stim ca Hrsitos va reveni, dar nu stim cand. Poate sa vina acuma, peste o ora, peste 10 ore, miine , peste un an. peste 10 000 de ani. NU STIM.
Mai important este pentru noi starea noastra in care ne va afla moartea. Caci in starea in care ne va gasi aceasta in aceea vom fi judecati.
Ce spune Sf Scriptura:
Iar Dumnezeu i-a zis: Nebune! În această noapte vor cere de la tine sufletul tău.Luca 12,20


Topicul era depsre goana dupa bani a pocaitilor. Inevitabil discutiie duc la aceleasi probleme: sabatul, urmeaza invierea mortilor. :lol:
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

laodiceean

Re: Goana după bani şi după număr a "pocăiţilor"

Mesaj necititde laodiceean » 12 Apr 2011, 09:03

Degeaba incerci sa o dregi dle loadicean e clar. Pe dumneata si celor asemenea tie Comemorarea Invierii Domnului nu-i importanta, e pusa cu rosu si impropriu in calendar dupa cum spui dumneata.
Referirea o făceam cu privire la "anumite evenimente" trecute impropriu cu roşu în calendar. O să vă dau şi 3 exemple ca să nu mă mai interpretaţi greşit:
1. Ziua de odihnă şi de cult - trecută cu roşu deşi nu e ziua a şaptea cum cere porunca lui Dumnezeu.
2. Ziua Naşterii Domnului - (25 decembrie - zi importată din păgânătate) necerută de Scriptură.
3. Ziua Învierii Domnului - care cade oricând, doar pe 16 Nisan (adevărata zi când a înviat Hristos) nu. Necerută de asemenea scripturistic.
Creştinismul e fundamentat pe Hristos, nu pe un anumit eveniment din Planul Lui de Mântuire
La acesta afirmatie te(va) contrazice insusi AP PAvel:
Şi dacă Hristos n-a înviat, zadarnică este atunci propovăduirea noastră, zadarnică este şi credinţa voastră.
Iar dacă Hristos n-a înviat, zadarnică este credinţa voastră, sunteţi încă în păcatele voastre; Cor 1 14-17
Nu mă contrazice defel! Spune cumva că creştinismul n-ar fi fundamentat pe Hristos? Deloc! Dimpotrivă, tot el spune exact ce am afirmat eu:

"Căci nimeni nu poate pune altă temelie, decât cea pusă, care este Iisus Hristos." (1 Cor.3,11)
Topicul era depsre goana dupa bani a pocaitilor. Inevitabil discutiie duc la aceleasi probleme: sabatul, urmeaza invierea mortilor. :lol:
Uitaţi-vă puţin şi cine a adus vorba despre zecime, White şi sabat. De altfel aveţi dreptate, acest topic ar trebui închis. A fost iniţiat doar pentru batjocorirea neoprotestanţilor.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Goana după bani şi după număr a "pocăiţilor"

Mesaj necititde dimitrie » 12 Apr 2011, 09:25

Uitaţi-vă puţin şi cine a adus vorba despre zecime, White şi sabat. De altfel aveţi dreptate, acest topic ar trebui închis. A fost iniţiat doar pentru batjocorirea neoprotestanţilor.
Acest topic a fost deschis pentru a arăta adevărul despre ce i-a impulsionat şi-i impulsionează pe mai departe pe începătorii de eresuri, cât şi pe continuatorii lor (nu doar np.) Uite o dovadă:
1. Dar au fost în popor şi prooroci mincinoşi, după cum şi între voi vor fi învăţători mincinoşi, care vor strecura eresuri pierzătoare şi, tăgăduind chiar pe Stăpânul Care i-a răscumpărat, îşi vor aduce lor grabnică pieire;
2. Şi mulţi se vor lua după învăţăturile lor rătăcite şi, din pricina lor, calea adevărului va fi hulită;
3. Şi din poftă de avere şi cu cuvinte amăgitoare, ei vă vor momi pe voi. Dar osânda lor, de mult pregătită, nu zăboveşte şi pierzarea lor nu dormitează. (2Pt.2)
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Goana după bani şi după număr a "pocăiţilor"

Mesaj necititde Floryan » 12 Apr 2011, 10:46

"anumite evenimente" trecute impropriu cu roşu în calendar. O să vă dau şi 3 exemple ca să nu mă mai interpretaţi greşit:
1. Ziua de odihnă şi de cult - trecută cu roşu deşi nu e ziua a şaptea cum cere porunca lui Dumnezeu.
Discutia depsre tinerea duminicii este de mult lamurita. NU are sens sa mai spun ceva. Lamuriti-va pe dv.

2. Ziua Naşterii Domnului - (25 decembrie - zi importată din păgânătate) necerută de Scriptură.
Nici NT nu se cere pe el insusi si cu toate astea dv il tineti cu sfintenie. Ba si musulmanii au o carte tinuta cu sfintenie, asa ca atunci cind en acuzati de paganism ganditi-va de 2 ori inainte
3. Ziua Învierii Domnului - care cade oricând, doar pe 16 Nisan (adevărata zi când a înviat Hristos) nu. Necerută de asemenea scripturistic.
Si care e data adevarata?

Mai sunt si alte sarbatori cu rosu, nesemnificative si impropiru trecute in calendar:
Buna vestire
Pogorarea Duhului Sfant
Botezul Domnului
Schimbarea la Fata
Taote sunt nesemnificative, neimportante si necerute de Biblie.
Tot ce tb sa facem este sa dam zeciuiala si sa tinem sabatul. Prin acestea ne vom mantui sufletele.
DIn pacate nasterea Domnului, Invierea, Vestea cea Buna de Impacare a lui Dumnezeu cu omul, Pogorarea Duhului Sfant, sunt neimportante, necerute de Biblie dupa judecata stramba a pierzatorilor de suflete sectanti Az7
Nu va batjocorit nimeni, lasati astea deoparte. SInguri va batjocoriti.


Dle loadicean, daca nu exista decat un singur Mijlocitor, dupa cum spuneti depsre ce afirma asta aici asa de curizitate?


Dar ii rugam pe toti np sa ne lamureasca, care sunt argumentele Sf Scripturi a unei astfel de inchinare si care ar fi dovezile istorice care sustin asta


La fel si asta
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

laodiceean

Re: Goana după bani şi după număr a "pocăiţilor"

Mesaj necititde laodiceean » 12 Apr 2011, 12:48

Acest topic a fost deschis pentru a arăta adevărul despre ce i-a impulsionat şi-i impulsionează pe mai departe pe începătorii de eresuri, cât şi pe continuatorii lor (nu doar np.)
Ştiţi prea bine că Adevărul nu se apără prin minciuni, iar paranteza nu vă disculpă de imaginea falsă creată în dreptul neoprotestanţilor asimilaţi cu orice sectă eretică din această ţară

laodiceean

Re: Goana după bani şi după număr a "pocăiţilor"

Mesaj necititde laodiceean » 12 Apr 2011, 12:56

Discutia depsre tinerea duminicii este de mult lamurita.
Vreţi să spuneţi că e de mult tăinuită, abia de anul acesta (de când cu noul calendar) au început să-şi pună ortodocşii serioase întrebări legate de ziua a şaptea şi care este aceasta. Şi tot mai mulţi vor afla adevărul şi mistificarea în legătură cu adevărata zi de odihnă. E un proces ce nu-l puteţi opri, căci vine de la Dumnezeu.
Nici NT nu se cere pe el insusi si cu toate astea dv il tineti cu sfintenie.
O daţi cotită căci vă deranjează, adevărul supără... Dar chiar şi formula dumneavoastă de a eluda punctul 2. e incorectă. "... să nu treceţi peste ce e scris..." (1 Cor.4,6)
Si care e data adevarata?
Nici măcar nu contează (oricum nu e cerută sărbătorirea Paştelor 1.Cor 5,7), atâta vreme cât la baza stabilirii datei s-a avut în vedere chiar evitarea datei Paştelui evreesc.
Mai sunt si alte sarbatori cu rosu, nesemnificative si impropiru trecute in calendar:
Buna vestire
Pogorarea Duhului Sfant
Botezul Domnului
Schimbarea la Fata
Taote sunt nesemnificative, neimportante si necerute de Biblie.
Sunt nesemnificative şi neimportante ca dată ("trecute cu roşu în calendar", amintiţi-vă), nu ca evenimente. Iar faptul că comemorarea acestor evenimente e necerută de Biblie, e cât se poate de adevărat. Dacă n-ar fi, aţi putea aduce versete justificative. Repet: pentru comemorarea lor, nu pentru istoricitatea evenimentelor! Singurul eveniment cerut spre comemorare este Cina Domnului, pe care suspect aţi omis-o din listă.
Tot ce tb sa facem este sa dam zeciuiala si sa tinem sabatul. Prin acestea ne vom mantui sufletele.
Ultima propoziţie este o minciună, minciună fiind şi orice încercare de a o pune în gura adventiştilor! Vreţi să vă faceţi vinovat de ea?

P.S. Nu mă interesează filmuleţele de pe Youtube, cu atât mai mult cu cât nu mă vizează.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Goana după bani şi după număr a "pocăiţilor"

Mesaj necititde Floryan » 12 Apr 2011, 14:00

Vreţi să spuneţi că e de mult tăinuită, abia de anul acesta (de când cu noul calendar) au început să-şi pună ortodocşii serioase întrebări legate de ziua a şaptea şi care este aceasta. Şi tot mai mulţi vor afla adevărul şi mistificarea în legătură cu adevărata zi de odihnă. E un proces ce nu-l puteţi opri, căci vine de la Dumnezeu.
PARANOIA.
Care ortodocsi? Il confundati pe vasinec cu asa zisii ortodocsii care se intrebaba de sabat?
In primul rand ca voi adventistii nu ati tinut sambata de la inceput. Lenuta albu randuise duminica, ca apoi sa "corecteze" cu sabatul ;)

Hai sa luam un pic biblia J King:

I was in the Spirit on the Lord's day Apoc 1,10
În ziua Domnului eram în Duhul. Biblia Cornilescu
Am fost în duh în zi de duminică Biblia ortodoxa

Trecem peste ce e scris dle loadicean?
... să nu treceţi peste ce e scris...[/i][/i]" (1 Cor.4,6)
Si daor peste ce este scris? Asa spune?
Nici măcar nu contează (oricum nu e cerută sărbătorirea Paştelor 1.Cor 5,7), atâta vreme cât la baza stabilirii datei s-a avut în vedere chiar evitarea datei Paştelui evreesc.
Pt dumneata oricum nu conteaza nimic, decat sabatul, si problema cu nemurirea sufletului.


P.S. Nu mă interesează filmuleţele de pe Youtube, cu atât mai mult cu cât nu mă vizează.
Cum sa va itnereseze, cind pastorul AZ7 este mijlocitor :D
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

laodiceean

Re: Goana după bani şi după număr a "pocăiţilor"

Mesaj necititde laodiceean » 12 Apr 2011, 16:51

PARANOIA.
Care ortodocsi? Il confundati pe vasinec cu asa zisii ortodocsii care se intrebaba de sabat?
Nu e vorba de vasinec, ci de ortodocşi. Urmăriţi toate forumurile creştine şi vedeţi cât de discutată e problema de când a apărut noul calendar.
In primul rand ca voi adventistii nu ati tinut sambata de la inceput.
E adevărat, însă primii adventişti au trecut la pasul următor: au început să şi păzească ziua a şaptea când au aflat care este.
Lenuta albu randuise duminica
Sunteţi în eroare. Altcineva "rânduise" (a se citi "ticluise") duminica.
Hai sa luam un pic biblia J King
Cine e J King ăsta? Vreun cântăreţ de rap? :D
I was in the Spirit on the Lord's day Apoc 1,10
În ziua Domnului eram în Duhul. Biblia Cornilescu
Am fost în duh în zi de duminică Biblia ortodoxa
Chiar aşa de naiv mă credeţi? versiunile KJV şi Cornilescu zic bine "ziua Domnului" - aşa cum scrie şi-n originalul grecesc. Doar traducătorul ortodox şi-a permis să stâlcească Cuvântul Domnului. Pentru apostolul Ioan, "ziua [de odihnă a] Domnului" era sâmbăta, nu duminica. De fapt în timpul acela, în Imperiul Roman prima zi a săptămânii nici nu era numită "ziua Domnului", ci "ziua Soarelui".
Trecem peste ce e scris dle loadicean?
Trecem peste ce este contrafăcut, domnule Floryan. Şi vom vedea dacă va trece şi Dumnezeu [cu vederea] peste ce este contrafăcut...

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Goana după bani şi după număr a "pocăiţilor"

Mesaj necititde Dionysie » 12 Apr 2011, 17:12

Aş ruga să nu se mai abată discuţia de la subiectul ei: GOANA DUPĂ BANI ŞI DUPĂ NUMĂR A "POCĂIŢILOR".

laodiceean

Re: Goana după bani şi după număr a "pocăiţilor"

Mesaj necititde laodiceean » 12 Apr 2011, 17:52

Aş ruga să nu se mai abată discuţia de la subiectul ei: GOANA DUPĂ BANI ŞI DUPĂ NUMĂR A "POCĂIŢILOR".
OK. În acest caz "discuţia" o să devină un monolog al dumitale, secondat în cel mai bun caz de alte monologuri de-ale coreligionarilor.


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron