Goana după bani şi după număr a "pocăiţilor"

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova
Re: Goana după bani şi după număr a "pocăiţilor"

Mesaj necititde dimitrie » 12 Apr 2011, 18:59

In primul rand ca voi adventistii nu ati tinut sambata de la inceput.
E adevărat, însă primii adventişti au trecut la pasul următor: au început să şi păzească ziua a şaptea când au aflat care este.
Ca să vezi CREDINŢĂ APOSTOLICĂ!Imagine
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
iulianbracau
Mesaje:80
Membru din:17 Sep 2010, 23:25
Confesiune:ortodox

Re: Goana după bani şi după număr a "pocăiţilor"

Mesaj necititde iulianbracau » 14 Apr 2011, 01:25

Aş ruga să nu se mai abată discuţia de la subiectul ei: GOANA DUPĂ BANI ŞI DUPĂ NUMĂR A "POCĂIŢILOR".
OK. În acest caz "discuţia" o să devină un monolog al dumitale, secondat în cel mai bun caz de alte monologuri de-ale coreligionarilor.
Domnule laodicean va deranzeaja atit de tare faptul ca va sunt aratate nelegiuirile?
Eu cred ca dv. ar trebui sa spuneti , oamenilor ca in secta adventista se platesc in jur de vreo 20 de taxe in afara de zeciuiala.
Sau acelea sunt asa benevol???dar de o zi,dar de ziua nasterii,dar de ziua cununiilor?Va spun toate acestea ceva domnule laodicean :D
si lista poate continua SI CHIAR VA CONTINUA.
1.Odata ce dv.sustineti ca aveti adevarul,la ce va deranjeaza ce se spune despre neoprotestanti aici?
2.De ce ati intrat pe acest site?ati crezut ca veti gasi vreo oita sa o ciuguliti???
:lol: ehe lupule!!!!!Apoi sa stii matale ca de atitia lupi a cam prins si oaia a musca.
3 nenea lupu dati blana de oaie jos de pe tine ca nu prea merge pe aici, se vede clar scopul dumitale.Ai intrat poate ,poate mai gasesti vreo oita ratacita sa o faci sa plateasca zeciuiala.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Goana după bani şi după număr a "pocăiţilor"

Mesaj necititde Floryan » 14 Apr 2011, 07:09

Un mucenic care a suferit martiriul in tara hamburgerilor, care este de asemnea leaganul sectelor si a bisericii sataniste infiintata de A. Lavey, care nu putea sa apara in alta parte decit acolo

http://apologeticum.wordpress.com/2011/ ... more-11179
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Goana după bani şi după număr a "pocăiţilor"

Mesaj necititde Floryan » 14 Apr 2011, 08:45

Chiar aşa de naiv mă credeţi? versiunile KJV şi Cornilescu zic bine "ziua Domnului" - aşa cum scrie şi-n originalul grecesc. Doar traducătorul ortodox şi-a permis să stâlcească Cuvântul Domnului.


Naiv esti matale.
In primul rand Cornilescu mult iubit de voi sectarii nu era sambatar stia exact ca Ziua Domnului este duminica
In al doilea rand, Parintele Protosinghel a dat explicatii foarte clare a versetului din Apoc 1,10, dar din pacate petru sectanti ca mataluta conteza doar ce spune profetesa si mijolcitoaraea voastra Lenuta, care a schimbat duminica cu sambata.

I-a citeste matale originalul grecesc si vezi ce scrie acolo. Ca sa-ti usurez munca, dar fara a avea vreo speranta ca vei voi macar sa arunci un ochi si ca nu vei starui in prostelile lenutei; in Apoc 1,10 scris ca Ioan a fsot in Duhul in ziua Domnului. Dupa noi duminica, dupa voi sambata.
Traducerea corecta este ziua data Domnului, expresia fiind la dativ.
Sabatul a fost ziua pe care a dat-o Dumnezeu lui Isreal, iar ziua data Domnului care e? In nici un caz sabatul ci ziua Invierii Domnului, adica duminica.

Si totodata sa nu uitam ca in NT sabatul nu este o zi ci persoana DOmnului Hristos, cel care a Inviat in zi de duminica.

Veniţi la Mine toţi cei osteniţi şi împovăraţi şi Eu vă voi odihni pe voi Mt 11,28


Cu asta am inchieat acest subiect, ti-a raspuns ca sa nu crezi ca nu avem sufieciente argumente. Avem atit scripturistice cit si istorice, iar sectantii ca matele au doar viziunile "profetesei" si modul cum a inteles ea Sf Scripura. Asta va e credinta apostolica? MIe mi-ar fi rusine sa fac astfel de afirmatii!
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

dumitru85
Mesaje:71
Membru din:21 Mai 2011, 22:49
Confesiune:alta religie
Preocupări:IT,religie,sport
Localitate:Bastionul Ortodocsilor,Republica Moldova,Chisinau

Re: Goana după bani şi după număr a "pocăiţilor"

Mesaj necititde dumitru85 » 25 Dec 2011, 21:31

aletheea scrie:
Nu cu mult timp în urmă am revăzut un video cu o adunare "pocăită" la care erau mulţi tineri. Ceea ce m-a mişcat, fără să mă mire, era apelul pe care "pastorul" [ciobanul] făcea apeluri extrem de insistente ca în cel mai scurt timp, la viitoarele adunări fiecare tânăr sau tânără să mai racoleze, să mai agaţe pe cineva [vreun coleg, vreo colegă, orice fel de cunoştinţă] pentru a îi duce la gruparea lor eretică. Astfel de metode de racolare în care fiecare "pocăit" de vârstă fragedă, fără nici un fel de aşezare temeinică în credinţă trebuie să se facă, pentru că aşa le poruncesc pastorii, "apostol" pentru a atrage cât mai mulţi de vârsta lor la gruparea lor eretică, pentru ca încasările din zeciuieli să devină cât mai mari. Nu le-a ajuns şi nu le ajunge ereticilor cât de abundent au fost şi sunt finanţaţi din exteriorul României pentru ca grupările eretice np să semene dezbinarea, ura şi vrajba pe plan religios pe care şi-au dorit-o pentru societatea românească. Acum încearcă să atragă cât mai mulţi adepţi la grupările lor eretice pentru ca să semene şi să rodească dezbinarea în continuare şi pentru ca să racoleze cât mai mulţi furnizori de zeciuială.
Cred ca e normal sa indemne pe credinciosi sa raspandeasca vestea buna.Tu daca ai vreun vecin caruia ii arde casa la ora 2 de noapte te duci sa-l trezesti
ori il vei lasa sa arda din considerente ca iti este incomod sa vii la el asa de tarziu?Problema este in abordarea ta a problemei,fiecare judeca dupa dinsul.
ortodox Evanghelic

DANIEL78
Mesaje:18
Membru din:09 Mar 2011, 05:22
Confesiune:ortodox
Localitate:PLOIESTI

Re: Goana după bani şi după număr a "pocăiţilor"

Mesaj necititde DANIEL78 » 25 Dec 2011, 23:33

Craciun fericit !
Domnul sa va lumineze viata !
Multumesc voua pentru munca depusa aici spre binele nostru.

Doamne ajuta,
Daniel

Avatar utilizator
descoperire
Mesaje:164
Membru din:27 Dec 2011, 22:55
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:teologie,internet,sport,sanatate

Re: Goana după bani şi după număr a "pocăiţilor"

Mesaj necititde descoperire » 28 Dec 2011, 23:28

aletheea scrie:

Nu cu mult timp în urmă am revăzut un video cu o adunare "pocăită" la care erau mulţi tineri. Ceea ce m-a mişcat, fără să mă mire, era apelul pe care "pastorul" [ciobanul] făcea apeluri extrem de insistente ca în cel mai scurt timp, la viitoarele adunări fiecare tânăr sau tânără să mai racoleze, să mai agaţe pe cineva [vreun coleg, vreo colegă, orice fel de cunoştinţă] pentru a îi duce la gruparea lor eretică. Astfel de metode de racolare în care fiecare "pocăit" de vârstă fragedă, fără nici un fel de aşezare temeinică în credinţă trebuie să se facă, pentru că aşa le poruncesc pastorii, "apostol" pentru a atrage cât mai mulţi de vârsta lor la gruparea lor eretică, pentru ca încasările din zeciuieli să devină cât mai mari. Nu le-a ajuns şi nu le ajunge ereticilor cât de abundent au fost şi sunt finanţaţi din exteriorul României pentru ca grupările eretice np să semene dezbinarea, ura şi vrajba pe plan religios pe care şi-au dorit-o pentru societatea românească. Acum încearcă să atragă cât mai mulţi adepţi la grupările lor eretice pentru ca să semene şi să rodească dezbinarea în continuare şi pentru ca să racoleze cât mai mulţi furnizori de zeciuială.
Ce este aici de mirare?Unica obiectie poate fi la insistenta extrema dar in rest este normal sa-i indemne sa vesteasca evanghelia altor oameni.Dar vorbind de varsta frageda sunt de acord dl Laodiceean.
dimitrie scrie:
Ştiţi ce fericiţi sunt ortodocşii că nu dau zeciuială? Dacă aş lua şi eu zeciuială, incluzând şi alocaţiile copiilor (sau nu este aşa la adv.?), aş ajunge la un venit total anual de aprox. 240.000 lei în bugetul parohiei. Ce mai trai! Dar noi ca Biserică Ortodoxă nu am căutat arginţii.
Apoi mai pui la socoteală cei aprox. 7.000 lei, venit anual în bugetul parohiei, realizaţi fără zeciuială?
Noi nu ne plângem, ci punem accentul pe nepunga noastră, şi asta că nu v-a tăcut guriţa. Dar vă întreb: Ce păţeşte (ori ar păţi) un adv. care intenţionat nu plăteşte zeciuiala luni la rând din rea voinţă?
Parinte nu vorbesc patetic dar zeciuala este secretul binecuvintarii(nu este obligatoriu si nici nu este 10%)
De cand practic situatia s-a schimbat.Nu vrea sa credeti ca fac vreun fel de publicitate dar problema voastra este ca voi nu le vorbiti oamenilor(lipsa de cuvint) despre acest subiect important.
Lipsa contributiilor banesti la voi produce in consecinte metode de intretinere necrestine precum taxe p\u botez.Ar trebuie sa spuneti oamenilor ca si cei care se ostenesc la evanghelie trebuie sa traiasca din evanghelie.
Ati vazut in vreo biserica evanghelica(baptista sau crestina dupa evanghelie) sa se duca contul cine da si cine nu da zeciuala?
Adă Doamne ziua aceea mai devreme!

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Goana după bani şi după număr a "pocăiţilor"

Mesaj necititde dimitrie » 29 Dec 2011, 00:08

Parinte nu vorbesc patetic dar zeciuala este secretul binecuvintarii(nu este obligatoriu si nici nu este 10%)
De cand practic situatia s-a schimbat.Nu vrea sa credeti ca fac vreun fel de publicitate dar problema voastra este ca voi nu le vorbiti oamenilor(lipsa de cuvint) despre acest subiect important.
Nu mă cunoaşteţi nici unul dintre dvs. personal, ca să puteţi vorbi ceva rău sau bine despre mine. Însă, banii nu sunt subiect de discuţie pentru mine cu oamenii. De cunoaşterea lui Hristos şi de întoarcerea oilor celor pierdute ale Noului Israel îmi este mie. Cine vrea să mă cunoască personal spre a discuta acestea, bucuros îl voi întâmpina.

Apropo de secretul binecuvântării, în Evanghelie spune altceva:

25. De aceea zic vouă: Nu vă îngrijiţi pentru sufletul vostru ce veţi mânca, nici pentru trupul vostru cu ce vă veţi îmbrăca; au nu este sufletul mai mult decât hrana şi trupul decât îmbrăcămintea?
26. Priviţi la păsările cerului, că nu seamănă, nici nu seceră, nici nu adună în jitniţe, şi Tatăl vostru Cel ceresc le hrăneşte. Oare nu sunteţi voi cu mult mai presus decât ele?
27. Şi cine dintre voi, îngrijindu-se poate să adauge staturii sale un cot?
28. Iar de îmbrăcăminte de ce vă îngrijiţi? Luaţi seama la crinii câmpului cum cresc: nu se ostenesc, nici nu torc.
29. Şi vă spun vouă că nici Solomon, în toată mărirea lui, nu s-a îmbrăcat ca unul dintre aceştia.
30. Iar dacă iarba câmpului, care astăzi este şi mâine se aruncă în cuptor, Dumnezeu astfel o îmbracă, oare nu cu mult mai mult pe voi, puţin credincioşilor?
31. Deci, nu duceţi grijă, spunând: Ce vom mânca, ori ce vom bea, ori cu ce ne vom îmbrăca?
32. Că după toate acestea se străduiesc neamurile; ştie doar Tatăl vostru Cel ceresc că aveţi nevoie de ele.
33. Căutaţi mai întâi împărăţia lui Dumnezeu şi dreptatea Lui şi toate acestea se vor adăuga vouă.
34. Nu vă îngrijiţi de ziua de mâine, căci ziua de mâine se va îngriji de ale sale. Ajunge zilei răutatea ei. (Mt.6)
Lipsa contributiilor banesti la voi produce in consecinte metode de intretinere necrestine precum taxe p\u botez.Ar trebuie sa spuneti oamenilor ca si cei care se ostenesc la evanghelie trebuie sa traiasca din evanghelie.
Cine caută cele spuse de mine mai sus, nu va păcătui şi nici păcătuieşte, deoarece are inimă de părinte iar nu de perceptor.

Cu advărat,
24. Nimeni nu poate să slujească la doi domni, căci sau pe unul îl va urî şi pe celălalt îl va iubi, sau de unul se va lipi şi pe celălalt îl va dispreţui; nu puteţi să slujiţi lui Dumnezeu şi lui mamona. (Mt.6)
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
descoperire
Mesaje:164
Membru din:27 Dec 2011, 22:55
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:teologie,internet,sport,sanatate

Re: Goana după bani şi după număr a "pocăiţilor"

Mesaj necititde descoperire » 29 Dec 2011, 00:57

dimitrie scrie:
Nu mă cunoaşteţi nici unul dintre dvs. personal, ca să puteţi vorbi ceva rău sau bine despre mine. Însă, banii nu sunt subiect de discuţie pentru mine cu oamenii. De cunoaşterea lui Hristos şi de întoarcerea oilor celor pierdute ale Noului Israel îmi este mie. Cine vrea să mă cunoască personal spre a discuta acestea, bucuros îl voi întâmpina.
Pai nu asta am avut in vedere.Vorbesc in ansamblu.Dar taxele pentru botez sau alte rituri este un subiect pentru dvs?Daca nu dvs atunci pentru cine?Doar nu de asta vorbesc.
Orice subiect se discuta cu oamenii dar in masura si context potrivit.Cand am spus de secret al binecuvantarii am avut in vedere faptul ca pe
langa viata evlavioasa ajutorarea bisericii este o datorie a credinciosilor.
Adă Doamne ziua aceea mai devreme!


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX