Din ce an a incetat Darul vorbirii in limbi ?

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
CristinaThenewone
Mesaje:47
Membru din:09 Mar 2011, 18:46
Confesiune:ortodox
Din ce an a incetat Darul vorbirii in limbi ?

Mesaj necititde CristinaThenewone » 02 Iun 2011, 23:00

Ce surse vorbesc despre incetarea Darului vorbirii in limbi ?
In Sfanta Scriptura la I Corinteni 13, 8 spune ca limbile vor inceta . Dar cand ?
Am gasit pe internet ca Sf Ioan Gura de Aur ar fi spus ca din sec IV a incetat acest Dar. Intrebarea mea este in ce scriere a sa ? Si unde as putea sa gasesc sa citesc si eu ? Eventual sa downloadez...
Alta sursa ar mai fi Omilia la Ioan 6,10 a Fericitului Augustin (tot dupa o cautare pe google am gasit). Dar la fel v-as ruga, daca stiti pe unde sa gasesc sa citesc...un link ar fi foarte binevenit.
Ce alte surse mai stiti ? (Care sa sustina ideea ca acest Dar al vorbirii in limbi s-a sfarsit) Daca ar fi si altele in afara de Sf Parinti ar fi nemaipomenit de bine caci, sectarii nu cred deloc ce spun Sf Parinti.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Din ce an a incetat Darul vorbirii in limbi ?

Mesaj necititde protosinghel » 03 Iun 2011, 01:18

Despre asta am avut un topic aici.
Veţi constata că după secolul I nimeni nu a mai avut această harismă. Nici vorbă de sec. II, dar nu încă şi de sec. IV.

CristinaThenewone
Mesaje:47
Membru din:09 Mar 2011, 18:46
Confesiune:ortodox

Re: Din ce an a incetat Darul vorbirii in limbi ?

Mesaj necititde CristinaThenewone » 03 Iun 2011, 15:53

Multumesc pt promptitudine !

Din ce am citit, am inteles ca exista Omilia XXV a Sfantului Ioan Gura de Aur la 1 Corinteni. Poate acolo o sa comenteze si despre faptul ca Darul vorbirii era deja incetat in sec IV.
Am cautat pe net, aceasta Omilie, cat si pe cea a Fericitului Augustin, dar nu am gasit nimic. Am obosit cautand. Poate nu am cautat unde trebuie. Daca are cineva idee unde pot sa gasesc, sa citesc cu ochii mei - atat eu cat si altii- ar fi nemaipomenit.

In cautarea mea pe net, am gasit ceva ce m-a lasat cam perplexa. Am vazut mici secvente pe youtube dar, ce am citit aici intregeste tabloul mult mai bine...O fata povesteste ce a vazut la o adunare a penticostalilor. Horror ! http://forum.psihologie.ro/index.php?topic=33.0
Fereasca Dumnezeu de sectanti !

CristinaThenewone
Mesaje:47
Membru din:09 Mar 2011, 18:46
Confesiune:ortodox

Re: Din ce an a incetat Darul vorbirii in limbi ?

Mesaj necititde CristinaThenewone » 20 Iun 2011, 19:43

Salutari!

Revin cu unele precizari:
- in Omilia xxv a Sf Ioan Gura de Aur se vorbeste mai mult despre existenta iadului si nu despre Darul vorbirii in limbi.
- despre Omilia Fericitului Augustin la Ioan 6,10 am aflat din articolul de la linkul : http://cuvseraphimrose.wordpress.com/20 ... -in-limbi/ Insa in Sfanta Scriptura la Ioan 6,10 nu pomeneste despre vorbirea in limbi ci despre cateva din minunile savarsite de Iisus Hristos. Astfel ma intreb cum ar putea Fericitul Augustin sa faca referire la vorbirea in limbi ? Inca nu am gasit Omilia sa o citesc ca sa verific.
- singurul loc unde am gasit despre incetarea darului vorbirii in limbi a fost intr-o cuvantare a Sf Ioan Gura de Aur tinuta la Rusalii. Dau linkul : http://www.ioanguradeaur.ro/653/cuvant-la-rusalii-i/
Insa e cam putin doar o singura sursa. Ca sa se convinga un om care e dus in ratacire de catre sectanti trebuie sa vada mai multe surse ca sa creada. Asftel, astept de la Dvs, cu mare interes si alte surse.

Doamne ajuta!

CrestinRoman
Mesaje:24
Membru din:04 Ian 2012, 10:08
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:muzica

Re: Din ce an a incetat Darul vorbirii in limbi ?

Mesaj necititde CrestinRoman » 09 Ian 2012, 09:30

Din ce an a incetat Darul vorbirii in limbi ?
Sa citim mai intai afirmatia apostolului Pavel: Dragostea nu cade niciodată. Cât despre proorocii – se vor desfiinţa; darul limbilor va înceta; ştiinţa se va sfârşi 1 Corinteni 13:8. Termenii: „se va desfiinta”, „va inceta”, „se va sfarsi” sunt variante stilistice ale aceluiasi verb: „a se termina”.


Prin urmare raspunsul e simplu: darul vorbirii in limbi a incetat in acelasi an in care s-a desfiintat proorocia si s-a sfarsit cunostinta.

Avatar utilizator
descoperire
Mesaje:164
Membru din:27 Dec 2011, 22:55
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:teologie,internet,sport,sanatate

Re: Din ce an a incetat Darul vorbirii in limbi ?

Mesaj necititde descoperire » 09 Ian 2012, 20:44

Din ce an a incetat Darul vorbirii in limbi ?
Sa citim mai intai afirmatia apostolului Pavel: Dragostea nu cade niciodată. Cât despre proorocii – se vor desfiinţa; darul limbilor va înceta; ştiinţa se va sfârşi 1 Corinteni 13:8. Termenii: „se va desfiinta”, „va inceta”, „se va sfarsi” sunt variante stilistice ale aceluiasi verb: „a se termina”.


Prin urmare raspunsul e simplu: darul vorbirii in limbi a incetat in acelasi an in care s-a desfiintat proorocia si s-a sfarsit cunostinta.
Este propria concluzie?Ori te bazezi pe ceva?Cum ramane cu contextul istoric?
Adă Doamne ziua aceea mai devreme!

CrestinRoman
Mesaje:24
Membru din:04 Ian 2012, 10:08
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:muzica

Re: Din ce an a incetat Darul vorbirii in limbi ?

Mesaj necititde CrestinRoman » 10 Ian 2012, 12:51

Este propria concluzie?Ori te bazezi pe ceva?
Tot ce veti citi in postarile mele sunt propriile mele concluzii. Nu gandesc cu capul altuia.
Si intotdeauna se vor baza pe ceva. A trage propriile concluzii nu e in antiteza cu a te baza pe ceva.

In acest caz concluzia mea se bazeaza pe afirmatia apostolului Pavel citata in postarea anterioara.
Cum ramane cu contextul istoric?
Asa cum am stabilit.
Aici: viewtopic.php?f=76&t=1892&p=26887#p26884
Ultima oară modificat 19 Ian 2012, 14:35 de către CrestinRoman, modificat 1 dată în total.

ddc
Mesaje:217
Membru din:10 Oct 2009, 16:35
Confesiune:ortodox
Preocupări:Adevarul

Re: Din ce an a incetat Darul vorbirii in limbi ?

Mesaj necititde ddc » 12 Ian 2012, 18:22

vorbirea in limbi nu a incetat in sec I.. ea apare si mai tarziu la montanisti, cult al carui fan se va dovedi si Tertulian.. vorbirea in limbi apare azi la penticostali, carismatice, etc.

Avatar utilizator
descoperire
Mesaje:164
Membru din:27 Dec 2011, 22:55
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:teologie,internet,sport,sanatate

Re: Din ce an a incetat Darul vorbirii in limbi ?

Mesaj necititde descoperire » 12 Ian 2012, 18:48

vorbirea in limbi nu a incetat in sec I.. ea apare si mai tarziu la montanisti, cult al carui fan se va dovedi si Tertulian.. vorbirea in limbi apare azi la penticostali, carismatice, etc.
Aduca s-a inventat la penticostali,carismatici.Fiecare cu jucaria lui defapt......
Adă Doamne ziua aceea mai devreme!

ddc
Mesaje:217
Membru din:10 Oct 2009, 16:35
Confesiune:ortodox
Preocupări:Adevarul

Re: Din ce an a incetat Darul vorbirii in limbi ?

Mesaj necititde ddc » 12 Ian 2012, 22:51

vorbirea in limbi nu a incetat in sec I.. ea apare si mai tarziu la montanisti, cult al carui fan se va dovedi si Tertulian.. vorbirea in limbi apare azi la penticostali, carismatice, etc.
Aduca s-a inventat la penticostali,carismatici.Fiecare cu jucaria lui defapt......
cum sa se inventeze la penticostali daca exista de pe vremea apostolilor?

Avatar utilizator
descoperire
Mesaje:164
Membru din:27 Dec 2011, 22:55
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:teologie,internet,sport,sanatate

Re: Din ce an a incetat Darul vorbirii in limbi ?

Mesaj necititde descoperire » 13 Ian 2012, 19:07

cum sa se inventeze la penticostali daca exista de pe vremea apostolilor?
Exista(a fost) pe vremea apostolilor :idea:Stiti ce observ?Penticostalii si carismatii cauta un minim argument sau ceva sa se agate(macar formal) ca sa argumenteze toate practicile dracesti care au loc la ei in locasuri.Macar odata sa vedem cum cineva de la ei dupa rugaciune sa vesteasca evanghelia in japoneza sa zicem,dar nimic.Toata manifestarea se reduce la vorbirea care nu se poate ferifica din punct de vedere critic.Intelegeti???Toti vorbesc cu ingerii :x4 Chiar nu este suspect felul cum se manifesta astazi limbile si cum se manifestau atunci?Vorbeste cineva clar intr-o limba straina?Ioc!!!Nimeni.Doar niste sunete neclare care nu se pot verifica.Eu cred ca este totul clar.
Adă Doamne ziua aceea mai devreme!

enohabel
Mesaje:16
Membru din:20 Mar 2014, 11:57
Confesiune:protestant
Preocupări:apologetica

Re: Din ce an a incetat Darul vorbirii in limbi ?

Mesaj necititde enohabel » 20 Mar 2014, 12:22

Darul vorbirii in limbi nu a incetat, si nici celelalte daruri de profetie, deosebirea duhurilor, dar sunt foarte rare= a cauta un ac in carul cu fan, Domnul m-a binecuvantat cu acest dar, ma rog in limbi si cand mi se da cantare primesc si melodie originala inexistenta in sfera noastra, aud cateodata coruri ingeresti

Nu, nu suntem un vis sau intamplare
Un lut de sine insusi framantat
Ci ne-a zidit o minte creatoare
Si-o ntelepciune fara de hotare
Exista Dumnezeu ; cu adevarat…

Avem cu noi Scriptura ca dovada
Avem minuni si semne neincetat
Si cine vrea pe Dumnezeu sa-l vada
Sa stea in fata Lui pe baricada
Exista Dumnezeu ; ce minunat !!!

N-ar fi simtit in veci de veci tarana
Surasul unui crin imaculat
De n-ar fi intins Atotstapanul mana
Sa umple-n noi de simtamant fantina
Exista Dumnezeu; cu-adevarat ce minunat…

Nu nu suntem jivine-ntunecate
Supremul Adevar s-a revelat
Isus in noi lumina-i si iubire
Iar moartea e un zbor spre nemurire
Exista Dumnezeu; ce minunat !!!

Nu-i calea noastra vesnic insorita
Nu-i totdeauna viata ca-n palat
Dar o traim ca merita traita
Caci peste lumea asta marginita
Exista Dumnezeu; cu adevarat… ce minunat !!!

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Din ce an a incetat Darul vorbirii in limbi ?

Mesaj necititde dimitrie » 26 Mar 2014, 00:08

Darul vorbirii in limbi nu a incetat, si nici celelalte daruri de profetie, deosebirea duhurilor, dar sunt foarte rare= a cauta un ac in carul cu fan, Domnul m-a binecuvantat cu acest dar, ma rog in limbi si ...
Daca nu înțelegi cele ce le zici in alte limbi, atunci ești posedat de demoni, iar nu dăruit cu darul glossolaliei.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron