Protestanţii răspund...

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
Octav
Mesaje:62
Membru din:14 Noi 2010, 15:05
Confesiune:alta religie
Re: Protestanţii răspund...

Mesaj necititde Octav » 25 Iul 2011, 14:03

Domnule MDumitru,
cu toata stima si respect, biserica ortodoxa si cea catolica au multe lucruri in comun, fiecare biserica cu plusurile si minusurile sale, iar un minus semnificativ comun este preamarirea reprezentantilor bisericii si preamarirea autoritatii bisericii, preotilor asupra tuturor, este scris in Sf Scriptura ca chiar ingerii din ceruri au fost blestemati pentru faptul ca din mindrie s-au preamarit, nu mai zic chiar ca si Moise a gresit o data in aceasta privinta, dar cine sunt conducatorii bisericilor catolice-ortodoxe pe linga ingeri si Moise si sfinti ca sa nu cada in asa ispite ? - poftim, asa si s-a intimplat, in loc sa se recunoasca acest lucru ca nu e bun, acest lucru se numeste: Sf Parinte, Sf Traditie, Sf Predanie, Preasfintitul si preamaritul si preamindritul parinte a zis asa...si se sfinteste. Desigur BO este mai aproape de adevar ca BC, fara doar si poate, insa lucrurile si valorile comune cu BC ale BO o "ponegresc". Este scris in Sf Scriptura ca din mindrie apar toate celelate pacate, deci lista cu greseli ale BO inca urmeaza...a fi descoperite, de persoanele care cred orbeste in ceea ce zic reprezentantii bisericii.

5. De ce se afirma ca nu trebuie studii speciale/pregatire pentru a studia Scriptura?
Depinde de om, un om are nevoie de studii speciale, alt om singur (cu ajutorul Domnului) gaseste adevarul, fiecare are calea sa si drumul sau, nu putem zice ca e bine doar singur de studiat Scriptura sau doar cu cineva, fiindca cazuri sunt diferite. Cert este faptul ca multe idei si valori din Biblie sunt scrise foarte simplu in asa fel ca si cel mai nepriceput om sa inteleaga si sa creada si sa se mintuiasca. Cine a zis ca e nevoie doar de studii speciale in care el sa fie invatatorul sau tot deal de dinsul, dupa parerea mea, doreste sa te influenteze si sa te manipuleze. Cel mai sfint, in ziua de azi, e prima sa citesti singur si sa te informezi singur, pe urma in discutii si cercetari sa faci concluzii.

10. Aveti curajul sa afirmati ca primii crestini faceau/ziceau/credeau exact ca dvs, nici mai mult, nici mai putin?
Iata unii nu au curajul, dar vad ca BO si BC au chiar prea mult curaj de a afirma asa lucruri, ma intreb: de unde au ei asa mare curaj ? Ce ziceau si ce credeau primii crestini ne este dezvaluit chiar in Sf Scriptura, mai este si istoria, iar pe baza istoriei se incepe speculatia...si afirmatii de tot genul.

11. Cine este autorul redactorial al Bibiliei?
Sf Scriptura este inspirata de Duhul Sfint, in Sfinta Scriptura gasim chiar cuvintele personale ale Domnului, prin urmare autorul/"mama" acestor cuvinte este Dumnezeu dar nu biserica sau traditia, dupa cum afirma BO si BC preamarinduse. Desigur mai sunt in unele traduceri in unele contexte si citeva cuvinte care i-si au originia din alta parte, aici e alta intrebare.

12. De ce primiti Biblia in forma si numarul de carti asa cum e acuma, fara a va intreba de ce altele nu sunt incluse/excluse?
Noi ne intrebam, chiar de ce in cadrul sinoadelor s-au exclus unele carti, dar principalul ramine evanghelia, evanghelia dupa cite stiu este una la toti in toate timpurile.

13. "Cine va adauga [..] sau va scoate din cartea asta [..]" se refera la intreaga Biblie sau doar la Apocalipsa?
In primul rind la Aapocalipsa, in al 2-a rind la evanghelie si intreaga Sf Scriptura.

14. Cuvintul lui Dumnezeu se contine doar in Bibilie?
Nu, dar ia si ghiceste, cerceteaza ani de zile daca cuvintul care nu este in biblie, vine de la Dumnezeu sau de la alt duh...cercetind tot la biblie ne intoarcem.

15. Este destula spre mintuire cunoastea doar a Cuvintului lui Dumnezeu din Biblie?
"Credinta fara fapte este moarte", faptele vin din dragoste si credinta, nu poti sa crezi in ceea ce nu stii si nu cunosti, biblia ne ajuta sa cunoastem Dumnezeu si voia Sa. Da, este destula cunoasterea+credinta, exemple in Evanghelie vedem foarte multe cum omul prin credinta, cu toate ca nu facut inca practic nimic, a zis doar din suflet: "Da, cred", si credinta l-a mintuit. Cine este impotriva acestei afirmatii - nu este mai bun ca fariseii de pe timpurile de atunci. Dar daca este doar o simpla cunoastere, atunci...nimic bun nu va fi.

16. In general, mintuieste pe om cunoastea versetelor?
Cine lucreaza - i-si primeste plata. Cine nu munceste - nu maninca (proverb). A sti si a face - sunt 2 lucruri diferite. Raspunsul: cunoasterea fara fapte nu ne garanteaza mintuirea, poate chiar din contra. Daca rezultatul cunoasterii este credinta, pocairea, dragostea, speranta in Dumnezeu - atunci acestea ne duc spre mintuire.

17. De ce operati cu versete selectiv, indragind cele cara va confirma pozitia si ignorind care ar fi la prima vedere contradictorii?
Este asa o zicala: "ride hirb de oala sparta" - cea mai buna comparatie.
Ultima oară modificat 25 Iul 2011, 14:45 de către Octav, modificat de 2 ori în total.

Octav
Mesaje:62
Membru din:14 Noi 2010, 15:05
Confesiune:alta religie

Re: Protestanţii răspund...

Mesaj necititde Octav » 25 Iul 2011, 14:26

Domnule valerscosma,

Cum se raspunde la acest text biblic: "omul care din mindrie ,nu v-a asculta ,de PREOTUL pus acolo ca sa slujeasca Domnului Dumnezeului tau sau care nu va asculta de judecator ,omul acela sa fie pedepsit cu moartea. Sa scoti,astfel raul din mijlocul lui Israel" Deuteronom,17,12.

Citeste in VT unde se descrie cum chiar preotii care slujeau la Templu greseau si erau omoriti de Dumnezeu pentru aceasta, nu uita ca inca chiar de la inceput Aaron (preot, din VT) a facut un vitel si s-a inchinat lui, nu uita de faptul cum tot preotii au dat voie sa se tirguiasca in Templu (din evanghelie), nu uita de levitul (din neam de preoti, din evanghelie, pilda smariteanului) care nu ajutat pe un sarac ce zacea in mijlocul drumului, nu uita cum Iisus a zis despre preotii, fariseii si carturarii ca leaga legi grele oamenilor dar ei singuri nu le indeplinesc, nu uita de multe alte lucruri. Deci preotii tot sunt oameni, iar cuvintele acestora pot si trebuie fi cercetate, daca nu cumva sunt gresite, iar daca sunt gresite - trebuie incalcate. Preotul este sluga Domnului, preotul nu este parintele nostru (Matei 23, Ioan) si toata puterea pe care o are, daca o are, vine sau de la Dumnezeu sau de la cel rau.
1 Corinteni 4:
7. Căci cine te face deosebit? Ce lucru ai, pe care să nu-l fi primit? Şi dacă l-ai primit, de ce te lauzi ca şi cum nu l-ai fi primit?
Matei 10:
5. Pe aceşti doisprezece i-a trimis Iisus, poruncindu-le lor şi zicând: În calea păgânilor să nu mergeţi, şi în vreo cetate de samarineni să nu intraţi;
6. Ci mai degrabă mergeţi către oile cele pierdute ale casei lui Israel.
7. Şi mergând, propovăduiţi, zicând: S-a apropiat împărăţia cerurilor.
8. Tămăduiţi pe cei neputincioşi, înviaţi pe cei morţi, curăţiţi pe cei leproşi, pe demoni scoateţi-i; în dar aţi luat, în dar să daţi.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Protestanţii răspund...

Mesaj necititde IOACHIM » 26 Iul 2011, 19:21

Acuma... dupa ce ai facut matale o tzâr de copy/paste [vad ca te-ai ostenit putin si-ai incercat neshte traaductiuni in m multe limbi- probabil asta e ideea ta de argumentare exhaustiva. E bine totusi ca ai o conexiune buna la internet altfel aveai multe batai de cap cu search-ul... hi-hi] ia sa spui si CAND a fost scrisa Apocalipsa.
. Daca nu e suficient de transparent, te indemn sa incerci si o abordare istorica. Sigur te lamuresti...
Stiti cum se spune, cum nu mai dai - nu va place, daca avea sa vin fara fragmente din biblie - avea sa ziceti ca am venit cu idei si ginduri personale patologice si neintemeiate; daca vin cu fragmente din biblie dupa cum si ar trebui sa fie in mod normal - ma invinuiti de copy/paste. Nu aveti nici un drept sa ma invinuiti de copy/paste fiindca nu am facut-o intr-un mod haotic, ci analizind lucrurile-scripturile (Matei 22:29), in masura posibilitatilor personale. Din contra, in cazul dat eu am dreptul de a va invinui de faptul ca nu aduceti macar un argument/fragment din Sf. Scriptura. Se intreaba: ce fel de crestini sunteti - daca nu iubiti Sf. Scriptura ? si nu va referiti cu adevarat la adevarata Scriptura cind faceti unele concluzii ?

Eu m-am ostenit nu doar pentru a demonstra cuiva ceva, am facut-o pentru a afla adevarul, "adevarul ne va face liberi", este scris undeva in biblie...nu mai vin cu citate fiindca fugiti de cuvintul Domnului ca "dracul de tamie", ma scuzati de expresie, dar dupa cum se vede asa este.

In acest proces de cautare a adevarului nu utilizez doar internetul, fiindca nu sunt de azi de ieri, daca sa trec la experientele personale, sa atrag atentia la lucrurile practice care au loc in cadrul BO, la bani, ierarhii-birocratii si tot asa...atunci mai bine ma abtin, fiindca nu acesta este scopul meu, de a arata cu degetul, dar de a afla adevarul si asta am facut-o pina acum, am studiat. Conexiunea cu internet si personalitatea mea nu au nici o atributie si tangenta cu tema de discutie, as ruga sa trecem peste aceste subiecte, fiindca astfel ne abatem de la tema, stiu ca acesta va este scopul, dar...mai exista un dar. Si nu hihi-iti, ca nu suntem la circ, va rog...

Cind a fost scrisa Apocalipsa ? - cind Ioan se afla exilat pe insula spre sfirsitul sec 1. Acest fact istoric nu da dreptul bisericii sa schimbe cuvintele scrise in Sf. Scriptura, din "ziua Domnului" in "ziua de Duminica", cine credeti ca sunteti, dumnezei ? aveti dreptul asa pur si simplu sa schimbati Sf Scriptura dupa cum va place ?!

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Protestanţii răspund...

Mesaj necititde IOACHIM » 26 Iul 2011, 20:00

Inchinarea la o pictura si inchinarea in Duh si Adevar sunt doua lucruri diferite, oare nu se inchina la lemne picturi si alte statui paginii ? Daca da - atunci care este diferenta dintre pagin si sluga a Domnului ? (care nu este nici lemn, nici sculptura, nici imaginea-fantezie a unui om)
La ce pretentii de `telectual vad ca emiti ti-as sugera sa faci o incercare pe Goagăl [sic.], tot copy/paste, ca ai conexiune buna, si vezi ce inseamna "inchinare". E suficient si DEX-ul. Daca totusi reusesti , chiar si fara Goagăl [sic], sa sesizezi ca una e inchinarea in Duh si alta inchinarea idolatra a paganilor, ai sanse mari sa-ti dezvolti capacitatile cognitive in a descoperi sensuri noi ale notiunii. si pt. asta .. uite... eu inchin un pahar in cinstea ta. De must, fara indoiala. Nefermentat. Si nu e taiat cu aspirina sau conservant.

Un om duhovnicesc stie ce doreste cu adevarat Dumnezeu, Dumnezeu doreste fapte, anume fapte bune facute pentru altii, Fara plata si fara lauda si fara interes personal, dar spre slava Domnului. Acum sa atragem atentie la ceea ce se face in BO...numai sincer si cu intelepciune, faceti concluzii singuri.
Daca tot esti om duhovnicesc si stii care este cu adevarat voia lui Dumnezeu, uite, iti dau voie sa te verifici singur, sa vedem daca stii sa ne spui si nou, repede, care este VOIA LUI DUMNEZEU? Da sa fii sincer cu sinele tau si sa nu dai search. Stai asa si gandeste-te... apoi uimeste-ne. Promit sa te felicit daca stii, desi am certitudinea ca vei bate campii (din nou). Povestile pe care le-ai amintit mai sus... :oops: ... rusinica! Nu prea par a fi de om duhovnicesc...mai degraba seamana a povestioare de sectar cu retard duhovnicesc acut. Sincer. Te ajut cu placere (daca nu reusesti sa raspunzi).
Te rog, fara sa ne legam de cuvinte, cuvinte din dex; daca sa incercam sa studiem cuvintul Domnului din Sf Scriptura - merita efortul, dar daca sa ne invirtim 10 ani la un cuvint din dex - atunci nu stiu. Pot aduce argumente spre exemplu despre cuvintul "post", in Isaia se spune despre post intr-un fel, dar in dex se spune despre post in alt fel, asa ca pentru mine dex-ul nu este o autoritate si apelez la el in foarte putine cazuri. Nu te lega de ceea ce nu ar trebui sa te intereseze ! - adica de faptul de cite ori eu accesez dex-ul sau google, fiindca in primul rind nu stii, in al 2-ea rind nu e treaba ta !
1. Nu era nevoie sa mai spui ca DEX-ul nu este o autoritate pt. tine, se vede si cu ochiul liber... Nici gramatica nu reprezinta ceva in ochii tai, dupa cum bine se vede. Ma tem ca nici Scriptura nu-ti este AUTORITATE. Singura autoritate e sinele, eul, parerea proprie. Scriptura nu ti-e altceva decat un IDOL. Adica dincolo de litera ei nu vezi nimic. Aproape ca nici cuvintele nu le vezi... daramite CUVANTUL.
2. dA... TREBUIE SA NE LEGAM DE CUVINTE. Cuvantul inchinare, bunaoara are m. multe sensuri. un link ajutatot ai aici: http://dexonline.ro/definitie/inchinare. Daca matale, intelectualiceste vorbind, nu esti in stare sa folosesti sensul potrivit, amice... fie esti idiot (n-o zic eu, Doamne fereste, e doar un citat din Caragiale)... fie esti rau intentionat. Hotaraste-te singur acum si spune-ne si noua cum poti tu mai bine, care din doua. Eu unul sunt sigur ca mai exista si o a treia varianta, una in care doar ai exagerat, de dragul unei imaginare si puerile reusite a tentativei de rationament. Evident, esuat.
. Ca sa nu te incurci in alambicate sensuri ale limbi romane (clar, inca straina tie), te intreb: Ai citit linkul? FĂ-O. Chiar acum!!! Pana atunci... mai INCHIN un pahar pt. tine... pană nu inchini tu steagul de tot. Pana una alta... promit sa ma inchin(inclin) inaintea ta daca iesi onorabil din dilemă. Restul le mai cauti in DEX.
3. Mda.. ai zis bine. Nu stii. Dupa capul tau DEX-ul e ceva de prisos facut de niste oameni care nu aveau alta treaba.... :lol: In schimb ai invatat sa citesti si deja ai trecut la Scriptura... nu oricum... ci duhovniceste
4. LA chestiunea cu sensul postului... uite te ajut din nou, ca sa nu crezi cumva, eretic - Doamne fereste, ca DEX-ul e autoritatea ultima si cea mai inalta. Ia matale un dictionar teologic... offff, imi pare rau, iar te trimit la dictionar, ce sa-i faci..... si vezi ce intelege B.O. prin post.... si dupa aia, daca-ti mai da ghes vrajmasul sa mai spui ceva, inseaman ca ai o probl. grava, aproape medicala, cu propria-ti constiinta. Ori e amortita, ori e adormita... ori e in pragul decesului. CLAR... te vei lamuri singur.
5. Doar nu credeai ca-ti raspund chiar la toate elucubratiile... (vezi dexul)
Daca nu va place tema studiului biblic, hai sa trecem la tema "rolul si semnificatia banilor in activitatea bisericeasca", putem sa discutam mult pe tema data, insa concluzia va fi doar una: "daca nu ai bani - nu meriti sa fii mintuit", dupa principiile promovate de asa numita biserica, cam asa suna concluzia finala. Sa trecem la argumente ? - sau deja stiti si recunoasteti care sunt ele ?
Hai ... sa trecem! De mult astept un asemenea topic. Parca am si deschis unul, nu mai tin minte. Bunurile si averea materiala.. ceva de genul asta. HAi! Te tin curelele? Da` sa promiti mai intai ca te documentezi si cercetezi ca sa vezi ce spune B.O.... altfel... te trimit iar la Craragiale si-o sa te superi din nou. Tot fara motiv. Si pt. echilibrul discutiei, daca tot te dai viteaz, sa ne spui si noua ce hram porti (nu ca n-am sti) :lol: Pt. orice eventualitate am un folder blindat cu/despre AZS :o . (ca evreu nu esti)

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Protestanţii răspund...

Mesaj necititde IOACHIM » 26 Iul 2011, 21:28

Cum se raspunde la acest text biblic: "omul care din mindrie ,nu v-a asculta ,de PREOTUL pus acolo ca sa slujeasca Domnului Dumnezeului tau sau care nu va asculta de judecator ,omul acela sa fie pedepsit cu moartea. Sa scoti,astfel raul din mijlocul lui Israel" Deuteronom,17,12.

. Citeste in VT unde se descrie cum chiar preotii care slujeau la Templu greseau si erau omoriti de Dumnezeu pentru aceasta, nu uita ca inca chiar de la inceput Aaron (preot, din VT) a facut un vitel si s-a inchinat lui, nu uita de faptul cum tot preotii au dat voie sa se tirguiasca in Templu (din evanghelie), nu uita de levitul (din neam de preoti, din evanghelie, pilda smariteanului) care nu ajutat pe un sarac ce zacea in mijlocul drumului, nu uita cum Iisus a zis despre preotii, fariseii si carturarii ca leaga legi grele oamenilor dar ei singuri nu le indeplinesc, nu uita de multe alte lucruri. Deci preotii tot sunt oameni, iar cuvintele acestora pot si trebuie fi cercetate, daca nu cumva sunt gresite, iar daca sunt gresite - trebuie incalcate. Preotul este sluga Domnului, preotul nu este parintele nostru (Matei 23, Ioan) si toata puterea pe care o are, daca o are, vine sau de la Dumnezeu sau de la cel rau.
1 Corinteni 4:
7. Căci cine te face deosebit? Ce lucru ai, pe care să nu-l fi primit? Şi dacă l-ai primit, de ce te lauzi ca şi cum nu l-ai fi primit?
Matei 10:
5. Pe aceşti doisprezece i-a trimis Iisus, poruncindu-le lor şi zicând: În calea păgânilor să nu mergeţi, şi în vreo cetate de samarineni să nu intraţi;
6. Ci mai degrabă mergeţi către oile cele pierdute ale casei lui Israel.
7. Şi mergând, propovăduiţi, zicând: S-a apropiat împărăţia cerurilor.
8. Tămăduiţi pe cei neputincioşi, înviaţi pe cei morţi, curăţiţi pe cei leproşi, pe demoni scoateţi-i; în dar aţi luat, în dar să daţi.
Bre`... matale n-ai raspuns omului. Nu vezi intrebarea? Mai ceteste odata? Lasa logoreea.... Ai acolo neshte chei... nu vezi? I-auzi: din mindrie,
pus acolo, ca sa slujeasca, Domnului . Poezii pe de rost invatai cand erai la gradinita. Acu` trebuie sa gandesti singur.
Tu nu vezi ca de fapt TEXTUL iti da tie in cap pt. ca din mandrie nu asculti de prEotia lasata(PUSĂ) de Hristos prin succesiune apostolica in Biserica. La asta trebuie sa raspunzi. Omul nu te intreaba ca un nestiutor ca sa-i bagi repede poezia. Te intreaba ca unul care-a mai mancat de-alde tine pe pâine.

Dupa aia dai cu bâta-n baltă si spui că preotul nu este parintele nostru . Si aberezi, c-asa te-au invatat (ne-)fârtaţii, confundand preotia lui Hristos cu fariseii si carturarii. Din smerenie, cuvantul e valabil pt. oricare dintre noi dar asta e altceva. Pana una alta... nu te mai grabi, fii mai atent, verifica-ti sursele, re-configureaza-ti motorasu` de cautare, fa un check-up la cărticicile americăneşti/străineşti de le-nvăţaţi pe de rost... si ca sa MORI de-a dreptul ia de-aici:

ICor. 3, 5. Dar ce este Apollo? Şi ce este Pavel? Slujitori prin care aţi crezut voi şi după cum i-a dat Domnul fiecăruia.
ICor. 4, 15. Căci de aţi avea zeci de mii de învăţători în Hristos, totuşi nu aveţi mulţi părinţi. Căci eu v-am născut prin Evanghelie în Iisus Hristos.

Sa mori pacatului si sa (in)viei dreptatii, nu care cumva sa intelegeti gresit. Ma simt dator s-o spun... ca tu ERETIC fiind, sigur ai sa-ntelegi gresit.

Cu darul... ce sa-ti zic? Esti eretic. Dar asta stiai deja... numa` ca te supara cand ti se aminteste. Acu` sa-ti spun si de ce. De ce esti eretic? Asta nu stiu. Cert e ca din vina ta, nu a lui Hristos. Asta-i clar.
în dar aţi luat, în dar să daţi. Imi place si c-ai subliniat. Numa` ca n-ai inteles nic`. Nici din B.O., ca exact asa se-ntampla, ca-n Scriptura, da` nici din Biblie n-ai inteles nica`. Dupa capu` tau il faci vinovat si pe Sf. Ap. pavel.... si in general pe toti apostolii, care, in privinta asta spun clar. Tot I Corinteni te faulteaza... ce sa-ti fac? da un search pe-acolo... pe la cap. 9-10.

Nu mai spun de : versetul 11. Dacă noi am semănat la voi cele duhovniceşti, este, oare, mare lucru dacă noi vom secera cele pământeşti ale voastre?

Mda... numai ca la voi nu e cu secerişu`.... e cu zeciuiala :lol: . Am uitat ... scuze.

Octav
Mesaje:62
Membru din:14 Noi 2010, 15:05
Confesiune:alta religie

Re: Protestanţii răspund...

Mesaj necititde Octav » 27 Iul 2011, 22:30

care este VOIA LUI DUMNEZEU?
Matei 22:
37. El i-a răspuns: Să iubeşti pe Domnul Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău şi cu tot cugetul tău.
38. Aceasta este marea şi întâia poruncă.
39. Iar a doua, la fel ca aceasta: Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi.
40. În aceste două porunci se cuprind toată Legea şi proorocii.

Ioan 14:
23. Iisus a răspuns şi i-a zis: Dacă Mă iubeşte cineva, va păzi cuvântul Meu, şi Tatăl Meu îl va iubi, şi vom veni la el şi vom face locaş la el.
24. Cel ce nu Mă iubeşte nu păzeşte cuvintele Mele. Dar cuvântul pe care îl auziţi nu este al Meu, ci al Tatălui care M-a trimis.

1 Corinteni:
4. Dragostea îndelung rabdă; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieşte, nu se laudă, nu se trufeşte.
5. Dragostea nu se poartă cu necuviinţă, nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândeşte răul.
6. Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr.
7. Toate le suferă, toate le crede, toate le nădăjduieşte, toate le rabdă.
8. Dragostea nu cade niciodată.

sa nu dai search
Cuvintele acestea le am in minte si...sper ca nu doar in minte, pot spune la fel fara sa dau citate fara search sau alte surse, insa sunt niste cuvinte superbe, nu mam putut abtine...fara sa le impart cu altii.

desi am certitudinea ca vei bate campii (din nou)
Daca cuvintul Domnului pentru tine inseamna "a bate cimpii", atunci sincer imi pare rau...
Macar de aduceai vreun argument pentru afirmatia data, dar asa...

Povestile pe care le-ai amintit mai sus
Din nou fara argumente pentru afirmatiile Dumneavoastra.
As vrea ele sa fie povesti, dar din pacate 90% (10% pot gresi si eu ca orice om) sunt niste facte, ca niste axiome, fiindca povestile nu au un suport real, dar eu daca sa fiti mai atent am adus si ceva argumente, sunt doar citeva eu pot aduce si mai multe, dar probabil oricum nu ma veti crede...

.. rusinica!
Da, rusine pot avea, din cauza ca prea mult am aratat cu degetul, daca nu ar fi la ce arata - nu as arata, as fi vrut sa fie asa, sa fie totul sfint si perfect, dar nu a fost sa fie.

Nu prea par a fi de om duhovnicesc
Pot spune acelasi lucru, dar oricum acest lucru nu schimba valoarea si importanta Cuvintului Domnului, adevarul ramine adevar, chiar daca il spune cel mai rau om de pe lume. Iata problema bisericii ortodoxe si in general a lumei, faptul ca daca vine o persoana cu vorbe "asezate", dupa cum zicea Sf Pavel "ma faceam cu evreii evreu si cu grecii grec", dar eu am stilul meu si sunt departe de Sf Pavel, deci daca vine o persoana cu autoritate si spune o prostie atunci prostia are autoritate si toti o accepta ca adevar, iar daca vine o persoana necunoscuta si fara autoritate si spune un adevar atunci adevarul cela nu mai are valoare si importanta, e o logica gresita, fiindca adevarul pe care il putem gasi partial in biblie ramine adevar indiferent de toate celelate. Adevarul trebuie cercetat, aflat, inteles, nu e totul asa simplu cum pare, sa inveti ca papagalul ce a zis biserica sa faci exact cum a zis biserica si sa te crezi sfint, nu te grabi, nu e chiar asa...deciziile nu trebuie sa vine doar de la asa numita biserica, decizia trebuie sa vina din inima, iar in inima ar trebui sa fie o dragoste ca cea descrisa de Sf. Pavel la Corinteni, asa o dragoste si asa o putere duhovniceasca nu se da asa usor. Ca spre exemplu poti sa nu maninci carne(asa numitul post) toata viata, a fi vegetarian nu te face sfint. Darul/harul Domnului de ce crezi ca se numeste DAR ?

povestioare de sectar cu retard duhovnicesc acut
Judecama cum doresti, nu stiu de unde ai asa drept ! dar daca totusi ai inceput sa ma judeci...timpul va arata, toate vor iesi la iveala, mai devreme sau mai tirziu. Eu recunosc ca nu sunt sfint si imi cer iertare, eu am incercat sa aflu adevarul, prin discutii si nu doar, dar dupa cum comunica unele persoane pe acest forum, ce doresti poti afla in special despre mine, dar nimic concret despre adevar.

daca nu reusesti sa raspunzi te ajut
Poti sa ma ajuti dind intrebari si raspunsuri mai concrete, adeseori nu aud/nu vad nici un raspuns la intrebarile mele deci nu stiu cine are nevoie de ajutor, fiindca aceasta fraza legata de voia Domnului nu a fost o intrebare exacta, fiindca porunci sunt multe, situatii sunt multe, iar a iubi...in genere dragostea nu se incadreaza in ceva exact, cum ar fi zile de sarbatori sau calendare si/sau mincare.

Nici gramatica nu reprezinta ceva in ochii tai
De parca numai eu am gresit unele norme gramaticale...Sincer nu am atras atentie la gramatica, dar nici nu am facut asa mari greseli, caci nu ne invatam acum a scrie mai bine (dupa toate normele gramaticale) cuvintele, ne invatam a scrie cuvinte mai bune, deacord ?

Singura autoritate e sinele, eul, parerea propri
Daca crezi asa...daca crezi ca toate citatele aduse de mine din Sf Scriptura reprezinta doar parerea mea, atunci imi pare rau...atunci autoritate pentru tine nu mai este Dumnezeu, dar niste oameni. Dumnezeu iti va darui viata vesnica si multe altele, dar oamenii ce iti vor darui ? un ceas(cadou) ? o minuta ? un an ? cite din aceste lucruri nu ti se vor lua sau nu le vei pierde ?

Scriptura nu ti-e altceva decat un IDOL
Scriptura ma ajutat uneori sa fiu mai aproape de Dumnezeu, mai mult ca orice om cunoscut de mine, Scriptura nu e un idol - e o cale care ar trebui parcursa, dar nu omisa. Scriptura ne ajuta sa intelegem pe Dumnezeu, ce doreste El de la noi, e o forma de comunicare dintre om si Dumnezeu, nu trebuie de omis importanta Sf Scripturi, mai ales atunci cind aceasta contravine direct cu practica/obiceiurile si ordinele bisericesti !

Aproape ca nici cuvintele nu le vezi...
Nu abera

...sa te superi din nou
Eu am inteles deja...ca nu ai pe cine te supara. Deci nu ma supar. Nu arat cu degetul, fiindca primele citate din acest post, iti sunt "cunoscute" deja...si le aplici cu toata intelpciunea "fara indoiala" in practica.

promiti mai intai ca te documentezi si cercetezi
In genere nimic din ce face un om duhovnicesc, cum se socot toate fetele bisericesti, nu ar trebui sa se faca ceva pentru bani, "fara plata ati primit fara plata sa dati" (Matei), dar fiecare dupa cit doreste cum doreste daca doreste si daca are de unde, Dumnezeu va avea grija, chiar daca nu este impusa de biserica o taxa fixa/obligatorie. Care este atunci diferenta dintre vama si biserica ?
Eu nici nu ar trebui (fii sigur ca sunt...) sa aduc cazuri concrete, nici nu ar trebui sa fie discutii pe tema data, ca si cum as zice 2+2=4, tu inca doresti documentare si cercetare ?
doresti "sa arat cu degetul" in continuare ?

cu/despre AZS :o . (ca evreu nu esti)
Ai ghicit, drept in tinta, fix adventist, ma mira capacitatea ta de a ghici (caci logica si intelepciune adeseori nu o putem numi), da...interesanta e lumea in ziua de azi, lumea este cel mai bun cuvint spus pentru preasfintenia Dumneavoastra.

Restul nu comentez, aberatii, cum am mai zis, citeste si reciteste inca o data ce ai scris si de la ce s-a pornit si vei fi deacord cu mine, daca ai destula intelepciune desigur.

P.S. toti gresim, dar nu chiar asa...rusinica!

Octav
Mesaje:62
Membru din:14 Noi 2010, 15:05
Confesiune:alta religie

Re: Protestanţii răspund...

Mesaj necititde Octav » 27 Iul 2011, 23:44

Bre`... matale n-ai raspuns omului. Nu vezi intrebarea?
- am raspuns indirect la intrebare, vina mea, trebuia mai direct si mai concret, oricum ideia raminea neschimbata.
Bre, matale ai putea mai putin sa arati cu degetul ? ...macar putin ?

Poezii pe de rost invatai cand erai la gradinita. Acu` trebuie sa gandesti singur.
Da, eu am mai zis, aceste poezii nu sunt poezii, daca nu ai contraargumente normale/demonstrate/concrete - tacerea e de aur.

din mandrie nu asculti de prEotia lasata(PUSĂ) de Hristos prin succesiune apostolica in Biserica.
Buna intrebare, de unde eu sa stiu ca anume aceasta este preotia lasata de Hristos, de unde eu sa stiu ca anume acesti preoti spun si fac anume adevarul lasat de Hristos ? Daca sa ne orientam dupa Sf Scriptura sunt multe argumente impotriva preotilor, nu sunt poezii si sunt multe, de ar fi poezii toate aceste argumente nu ar fi acum in lume miliarde de oameni necredinciosi si milioane de oameni protestanti, iar citi ortodoxi sunt in realitate, 2-3 mii ? (A te numi si a fi sunt 2 lucruri diferite) Demonstreaza...caci din biblie si din istorie nu se prea demonstreaza, 2 mii de ani nu sunt 2 ani, timp de 2 mii de ani multe ce se intimpla si se schimba, chiar din scrisorile lui Pavel se vede acest lucru, ca oamenii repede schimba unele lucruri, dar nu mai zic de mii de ani. Daca aduci un argument serios - voi crede.


Dupa aia dai cu bâta-n baltă si spui că preotul nu este parintele nostru . Si aberezi
Atunci de ce crezi ca Iisus a zis anume aceste cuvinte "tata(in greaca "pater", in rusa "tata") sa nu va numiti" ? A fost doar un cuvint asa...in vint si care se referea doar la evrei ? Gindestete, mai gindestete pina vei intelege, ca acum nu mergi impotriva mea, dar mergi impotriva Sf Scripturi si a cuvintelor zise chiar de Iisus !

c-asa te-au invatat (ne-)fârtaţii...........cuvantul e valabil pt. oricare dintre noi dar asta e altceva.....verifica-ti sursele
Asa am citit in biblie, nu din alta sursa. Si teas ruga sa nu fii asa impulsiv si agitat, calmeazate, la nervi si nebunie devii la fel nebun.

Sa mori pacatului si sa (in)viei dreptatii
Cine esti tu ? Dumnezeu ? Dumnezeu judeca si stie mai bine cine sa moara si cine sa invie, poate omul are pacate, dar Dumnezeu doreste sal invie, fiidnca sau s-a cait, sau asa a dorit din mila Sa sa o faca...cine esti tu sa spui asa lucruri ? Nu e dreptul tau si niciodata nu va fi, dati seama la vorbe ca ajungi prea departe, fii atent sa nu se intoarca impotriva ta ! fiindca gresesti acum serios, citeste 1 Corinteni 13, caci "nu stii de ce Duh esti stapinit", daca esti stapinit de acest Duh inca.

ICor. 4, 15. Căci de aţi avea zeci de mii de învăţători în Hristos, totuşi nu aveţi mulţi părinţi. Căci eu v-am născut prin Evanghelie în Iisus Hristos.
Aplauze Domnule, probabil pentru prima data am vazut un argument, de mult trebuia asa sa faci, dar nu sa dai cu bâta-n baltă.
Hai sa cercetam, eu stiu ca tu ai cercetat, ti s-a cercetat totul de mult timp, dar mai sunt eu si multi altii, care nu au avut parte de discutii cu matale...
Prin urmare nu poate fi scris ca "a+b=3" si in alta parte in scriptura ca "a+b=7", adica scriptura nu se contrazice, dar care e chestia ca acesti "a" si "b" pot fi variabili, adica Iisus vorbea de una iar Pavel de altceva care au tangenta dar sunt diferite, corect ?
Hai sa vedem despre ce merge vorba:
Adica tu socoti/crezi ca toti preotii si toti invatatorii de astazi se compara cu Pavel si pot fi numiti parinti ?
"Căci de aţi avea zeci de mii de învăţători în Hristos, totuşi nu aveţi mulţi părinţi" - deci nu conteaza ca avem si poate vom avea inca multi invatatori, dar ei nu pot fi numiti parinti, dar unul din acesti putini "parinti in Hristos" este Pavel. Intelegi ?!

Concluzie: slujitori ai Domnului sunt multi, invatatori sunt multi, dar "parinti in Hristos" si nu simpli parinti avem foarte putini, unul din ei este Pavel, dupa cum zice insusi Pavel. In realitate noi numim parinte si nu parinte in Hristos, numim parinte practic pe toti preotii, a absolvit facultatea de teologie, a lucrat in biserica ca la carte si peste o perioada de timp ajunge a fi numit parinte, asa e normal ? asa poate deveni parinte si nicudita si cel mai fariseu fariseu. Cum eu sa inteleg acest lucru ? cum sa inteleg faptul ca 99% dintre persoanele care nici pe departe nu se compara cu Pavel au ajuns "parinti" ? Nu in zadar Iisus a mentionat acest lucru, stia ca pot fi unele greseli in acest sens si ne-a preintimpinat sa fim atenti, sa fim atenti pe cine numim si pe cine il apreciem drept parinte, fiinda e un lucru important. Parinte poate fi numit, dupa parerea mea si dupa acele cuvinte pe care le-a scris chiar Pavel, poate fi doar 1% din 100%, dar nu 99% din 100%, dupa cum afirmi tu si BO. Intelegi diferenta ?
Cu toate ca si acel 1% este pus sub semnul de intrebare...fiindca nici 1% din acei parinti nu mi-au dat viata, nu mi-au dat un nume, nu m-au crescut, nu stiu cum ma cheama si nici nu stiu ca exist, si eu le dau lor bani dar nu ei mie, cu toate ca parintii fac invers, cu toate ca Dumnezeu da viata dar nu ei, iar ei nu pot face nimic fara Dumnezeu/Iisus.
Eu accept fraza spusa de Pavel si cind am citit-o prima data, nu acum o citesc prima data, nu am fost impotriva ei, fiindca prima ce mi-a dat in cap a fost lucrul si efortul enorm depus de Pavel, dar nu accept ca fiecare persoana "X" care uneori nu lucreaza pentru Dumnezeu, dar pentru bani si pentru lucru si pentru...sa fie numit "Parinte", nici chiar asa, gindestete logic, fara minie, fara blesteme si fara prejudecati. Asa e corect ?

P.S. De blestemat e usor, de iertat e mai greu, de iubit e mai greu, dati dovada ca puteti face lucruri grele, lucruri usoare toti "blestematii" pot face.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Protestanţii răspund...

Mesaj necititde IOACHIM » 27 Iul 2011, 23:56

Nenea... vad ca ai logoree desi cu LOGOSUL, sau fie si macar cu minuscula, nu prea pari a avea multe in comun.

Iti atrag DIN NOU atentia ca nu ai corectat/indreptat atitudinea rau-voitoare fata de Ortodoxie/ortodocsi in ceea ce priveste INCHINAREA si PREOTUL ca parinte. Ca nu ai mai zis nimic, n-o iau ca pe o diversiune tipic p/np (cum dealtfel sunt sigur ca si este, nici nu te consider capabil de m. mult). Sa banuiesc oare ca te-ai lamurit? Atunci cere-ti scuze ca bati campii aiurea! STIU ca inca nu ti-e clar (am scris mare ca sa arat ca mai ai muuuult de mers pana la a te edifica)de aia te-am si trimis la dictionar, pt. ca asta nu e o tema reologica (pt tine cel putin) ci de LOGICA ELEMENTARA.
DECI... ai aberat pe cel putin 2 teme iar acum o dai cotita si fugi idolatru la adapostul unor trimiteri scripturistice. NENEA.... nici macar Scriptura nu te poate scapa de ereziile si neadevarurile pe care le regurgitezi. Nu stii oare ca toti cu Scriptura se apara si la fel vor face si la judecata? Ia mai cauta... mai da un search si-ai sa vezi singurel.
. Pana una alta ai cel putin 2 vargute si un rusinica. Plus incartiruirea la E.R.E.T.I.C.I.


Care este VOIA LUI DUMNEZEU? Pai de unde sa stii tu? Am impresia ca nici macar nu stii sa faci search... asta te-ar fi putut salva, totusi. Elementar! MAcar din curiozitate, faceai o a doua postare si spuneai: in prima din memorie, in a doua cu verificare biblica. Dar ca sa te lamuresti si tu, uite, ma tin de promisiune:
  • Ioan 6. 39. Şi aceasta este voia Celui ce M-a trimis, ca din toţi pe care Mi i-a dat Mie să nu pierd nici unul, ci să-i înviez pe ei în ziua cea de apoi.
    40. Că aceasta este voia Tatălui Meu, ca oricine vede pe Fiul şi crede în El să aibă viaţă veşnică şi Eu îl voi învia în ziua cea de apoi
Ei... acu` vezi? E deja altceva. Stau sa-ti si explic daca vrei, dar m atem ca altceva doresti, de aceea-ti si raspund , anticipat, pe plac. Sau mai bine zis, pe masura. Noi.. margaritarele le tinem bine, nu le aruncam.

Acu` ... sper ca nu vrei sa-ti raspund punct cu punct la toate ratacirile tale. Nu in sens teologic, rataciri pur si simplu. Esti cats e poate de inconsistent.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Protestanţii răspund...

Mesaj necititde IOACHIM » 27 Iul 2011, 23:59

Ioi... iote c-a scris. Hai ca daca tot esti online iti mai dau o mana de ajutor.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Protestanţii răspund...

Mesaj necititde IOACHIM » 28 Iul 2011, 00:05

As incepe cu atitudinea ta. Mi-am facut un obicei (prost obicei, e drept, da` nu ma poci abtine) de a trata marlania si reaua intentie ca atare. Daca in schimb reusesti sa retractezi exagerarile si malitiozitaile, atunci deja demonstrezi ca esti un om onest si sincer cauti un dialog constructiv. Daca vrei invective, crede-ma , pana la urma nici macar de astea nu vei avea parte. Eventual ne vom plictisi si unii si altii de aruncat cu pietre si cuvinte bine (saumai putin bine) ticluite.
.. rusinica!
Da, rusine pot avea, din cauza ca prea mult am aratat cu degetul, daca nu ar fi la ce arata - nu as arata, as fi vrut sa fie asa, sa fie totul sfint si perfect, dar nu a fost sa fie.
. nu.... rusine nu ai. Pe romaneste esti nerusinat sau nesimtit. Cum ar zice bunica mea.... ruşânatule tu ci eşti!!!! Ea, sărmana, era prea buna ca sa+i vada pe altii far] de rusine.
. Daca vrei sa arati cu degetul... te ajut eu. Vezi ce faci si poate gasesti pana la urma bârna aia... stii tu. Duapa aia ne+o arati si noua... cu degetul.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Protestanţii răspund...

Mesaj necititde IOACHIM » 28 Iul 2011, 00:13

Auyi... daca tot esti online... de ce stai ascuns? Lucrezi in umbra? :lol: Sau privesti in propia umbra.... :idea: oooops. Aici deja sunt rau. Nepermis. Retrag cuvantul.

Adevarul trebuie cercetat, aflat, inteles, nu e totul asa simplu cum pare, sa inveti ca papagalul ce a zis biserica sa faci exact cum a zis biserica si sa te crezi sfint, nu te grabi, nu e chiar asa...deciziile nu trebuie sa vine doar de la asa numita biserica, decizia trebuie sa vina din inima, iar in inima ar trebui sa fie o dragoste ca cea descrisa de Sf. Pavel la Corinteni, asa o dragoste si asa o putere duhovniceasca nu se da asa usor. Ca spre exemplu poti sa nu maninci carne(asa numitul post) toata viata, a fi vegetarian nu te face sfint. Darul/harul Domnului de ce crezi ca se numeste DAR ?
Auzi ce minuni face omu`.... Dupa ce abereaza cat abereaza, scoate si perla (una la cateva randuri).
. Sa evidentiem putin: Adevarul trebuie cercetat, aflat, inteles, :lol: , :oops:
ROG din suflet ADMIN sa puna si un omulet care plange.
Nenea... auzi? Ia incearca sa scrii acolo ADEVARUl. Daca inca nu-ti dai seama.... esti dus rau de tot. Aflat... inteleg. Dar cercetat, inteles?

Dar tu esti constant si mergi mai la vale: nu e totul asa simplu cum pare :lol: BA DA!!! E chiar simplu. Totul se reduca la IUBIRE. Ai aici toata Scriptura.

Dupa aia amesteci deciziile, incurci sensurile (unele si-asa ascunse pt. tine si muuult prea ermetice)... cat despre autoritate, ce sa-ti zic? NADA, zero barat. Cu postul... IAR.. elementar. Aceeasi idiotenie. PROBABIL s-a transmis ATAVIC (te invit la DEX) ca parintii tai , sunt sigur, sunt oameni de treaba.
. Caragiale de ce crezi ca e genial? Matale chiar nu pricepi? Postul e una... poeziile de le-nghiti tu de la năimiţi... e alta. Cum sa fii atat de ... (ma abtin - a trebuit sa modific textul, ca dădui drumu` la porumbel) sa confunzi postul crestin cu...dieta? :

Octav
Mesaje:62
Membru din:14 Noi 2010, 15:05
Confesiune:alta religie

Re: Protestanţii răspund...

Mesaj necititde Octav » 28 Iul 2011, 01:01

Fericiti facatorii de pace, ca aceia fiii lui Dumnezeu se vor chema.
Rog de ne iarta Doamne si ne pazeste de cel rau !

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Protestanţii răspund...

Mesaj necititde IOACHIM » 28 Iul 2011, 01:04

Vad ca te diluezi asa ca nu mai continui. Incearca sa ramai pe topic si raspunde la intrebarile adresate, specifice topicului, da? Despre preotie avem alt topic sau mai facem cate vrei... acolo poti sa te diluezi cat vrei. Aici... daca o mai lalaim mult... se va sterge totul sau va fi mutata discutia in alta parte.

. Vrei sa faci contabilitate? Be my guest! În rusă nu stiu cum se spune. Te astept... fa topicul, da` nu uita conditiile minimale ale unui dialog. Spune+ne si confesiunea... ca sa stiu ce folder aleg. Desi mirosi a H.G.W. te dai strain de gruparea lor. :lol: Iti garantez ca te ajut sa n+ai incotro si sa spui, chiar si fara sa vrei, cum si cui slujesti. Deja... daca ma gandesc bine... ai mai dat o mostra de poeyie eretica americaneasca undeva mai sus.
promiti mai intai ca te documentezi si cercetezi
In genere nimic din ce face un om duhovnicesc, cum se socot toate fetele bisericesti, nu ar trebui sa se faca ceva pentru bani, "fara plata ati primit fara plata sa dati" (Matei), dar fiecare dupa cit doreste cum doreste daca doreste si daca are de unde, Dumnezeu va avea grija, chiar daca nu este impusa de biserica o taxa fixa/obligatorie. Care este atunci diferenta dintre vama si biserica ?
Eu nici nu ar trebui (fii sigur ca sunt...) sa aduc cazuri concrete, nici nu ar trebui sa fie discutii pe tema data, ca si cum as zice 2+2=4, tu inca doresti documentare si cercetare ?
doresti "sa arat cu degetul" in continuare ?
Subiectul tocmai mătăluţă l+ai adus in discutie, ca acum sa te dai duhovnicesc mielusel si sa spui: nici nu ar trebui sa fie discutii pe tema data
. Faci si erori de logica grave... nu mai spun cat de impartial esti (desi te laudai mai sus ca tu cercetezi, tu CAUTI , studiezi ca totul nu e asa de simplu... nu e cum pare). Ai tras concluzia inainte de a deschide cartea. E probabil o obisnuinta gradinareasca (adica de la gradinita... ca asat-i nivelu`) sa judeci cartea dupa coperti. Ca si cum ai zice 2+2=4, nu? :D
. Evident ca nici ce-i Biserica nu stii. Cu vama ... cu atat mai putin :o . Mda... nici aia nu stii ce-i, nu fi surprins. Te-ai antrenat pe-un subiect si crezi ca daca mesteci guma traiesti ca-n filmele americane.
. Behăi ca un lup cu panatlonii rupţi :lol: ca stii tu cazuri concrete. Concret, si iti spun sigur... tu nu stii nici cati dinti ai in gura, trebuie sa dai search. Si sansul cuvantului concret tot cu searchul tre` sa+l afli. Povesti stim si noi. Chiar daca nu confundam cazul particular cu generalul, cum este logic, se pare ca tu vrei sa exceptiile. Hai sa vb. si despre asta. Oi fi vreun Arghezi sau vreun Baudelaire si matale.... mai stii? Scuye ca te tot trimit la search pe net, dar stiu ca ai o conexiune buna si asta e un maaaaaaaaare avantaj. Pacat ca nu prea stii sa le folosesti. Cum ce sa cauti? Nici macar nu te-ai prins.... of of of.
. Revii la deget. Nu stii ce sa faci cu el? Vrei sa-ti spun eu unde altundeva ti-l poti baga in afara de ochiul ortodox? Ei... nu te gandi la traznai! Bagati-l in propriul tau ochi... cu f.f.f.f mare grija, exact pe langa bârna din dotare. Cu MARE GRIJA... ca sa nu provoci leziuni, ca barna e mai mare decat paiul ortodox. PRICEPI?
. Acuma... ce sa-ti mai zic. eu te cred ca ai si tu internet si te bucuri! Apropo, cine-ti plateste facturile? Fratii? Sau muncesti tu singurel.... unde? La frati? :) DEci, ai internet si te bucuri ca un copil... da` sa stii ca si noi stim sa dam search pe Goagăl. Daca vrem gasim si singuri, dintr+un click, tăti şeli dispri popi orotodocşi ori ba.

Si ca sa+nchei, ma-ntrebi: tu inca doresti documentare si cercetare ?
Iti raspund elementar (ai noroc mare ca inca nu mi s-a terminat cerneala din tastatura): Amice , esti idiot? (Caragiale dixit)
Tu asa intelegi, ca-ti cer sa cercetezi tu (tocmai tu) chestiile astea? Cu ce te-ar ajuta la mantuire?
BREEEE` IO-TI CEREAM SIMPLU sa fii inteligent. Adica sa lasi poezia din cărticicile alea viu-colorate si sa gandesti singur. Asa cum te lauzi- tu caui, tu cerceteyi, da... tu studieyi. Ia bre si veyi mai intai ce spune biserica, veyi cum invata!
Ca pana acum si cu postul, si cu preotul-parinte, si cu INCHINAREA.. cu toate ai inteles anapoda. Si te faci de ras! in fata celor de sus... si a celor de jos. Asta , ultima, numai daca esti ortodox o prinzi.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Protestanţii răspund...

Mesaj necititde IOACHIM » 28 Iul 2011, 01:15

Fericiti facatorii de pace, ca aceia fiii lui Dumnezeu se vor chema.
Rog de ne iarta Doamne si ne pazeste de cel rau !
Auzi... daca citesti toate aberatiile pe care le tot scriu pe forumu` asta , vreo 1000 la numar, te lamuresti si cu pacea (in ce ma priveste). Stiu strategia, stai cuminte ca nu tine. Daca doreste vreun confrate de-al tau... s-o ceara public si-i demonstrez cu subiect si predicat. Aaaaaaaaaaaaa... ca nu-s intruchipare a rabdarii! am rabdare bre`... da cu omu` care chiar cauta dialog. Nu cu de-astia care vin cu 3 lulele 3 surcele si baga povesti rasuflate cu inchinarea. ABIA asta e mojicie. Zi-le fţrtaţilor sa faca un update la cărticici ca e (sic!) depasite rau.

Si pt. tine personal, acum. Mai intai n'o lua in nume personal.... tot ce mai bavardam noi p+acilea.
secundo, si acum serios.... e la fel ca si cu bârna!!!!!!!!! Pai n+ai venit matale ca un facator de razbel ş+ai zis povesti mincinoase
1. cu inchinarea?
2. Cu preotu` care nu e voie sa-l numesti parinte.. ca asa scrie la Carte. Si eu ti-am demonstart ca minti?
3. cu postul ca e doar a nu manca una sau alta deci = dieta, cura de slabire, vegetarianism.

Pai? te mai numesti altfel decat fiu al minciunii? De unde facator de pace? Ai mai vazut tu drac sa faca pace? (Sati calm ca nu de tine zic acum. Zic de tatal minciunii).

CristinaThenewone
Mesaje:47
Membru din:09 Mar 2011, 18:46
Confesiune:ortodox

Re: Protestanţii răspund...

Mesaj necititde CristinaThenewone » 28 Iul 2011, 01:17

Referitor la ziua de odihna...

O carte scrisa intre anii 150-155 (anul l-am aflat de la pg 76 din Istoria bisericeasca universala de Pr Prof Dr Ioan Ramureanu) , deci foarte aproape de perioada in care au trait Apostolii, reda un dialog dintre un iudeu si un crestin. In acest dialog se atinge si subiectul ziua a saptea de odihna. Iudeul reclama nerespectarea sambetei, iar crestinul raspunde.( Se vorbeste inclusiv de animalele curate/necurate, de circumciderea cea dupa trup si de cea a inimii/sufletului.) Concluzia la care se va ajunge, printre altele: in anul 150 crestinii nu mai tineau sambata ci duminica. Pentru mai multe detalii cititi Dialogul cu iudeul Tryfon scrisa de Iustin Martirul. In limba romana o gasiti la pg 89 aici: http://www.scribd.com/doc/61084592/02-A ... n-Radacina, iar in engleza la : http://www.newadvent.org/fathers/0128.htm

Eu am intalnit si pastori care au citit cateva scrieri de ale Sfantilor Parinti. Chiar daduse un exemplu din ce spunea un Sfant. Nu mai tin minte ce. Dar cineva din grupul cu care se facea lectia (momentul in care copiii pleaca in alta camera iar adultii raman in sala) cand a auzit cuvantul Sfantul Y a protestat ca nu ia in considerare alta carte in afara Bibliei. Ceea ce evocase Pastorul nu contrazicea vreo idee de-a celor "de alte religii", ca altfel nu ar mai fi pomenit-o in plina Adunare, in fata grupului cu care tinea lectia. Asa ca...daca Pastorul a citit ce spunea un Sfant Parinte (poate din curiozitate) de ce n-ar putea sa faca la fel si alte persoane ? Oricum suntem liberi sa gandim si sa citim ce vrem. Iar carticica, Dialogul cu Iudeul Tryfon, e mica. Daca m-as pune in locul unei persoane "de alta religie" poate ca as zice: nu dau crezare scrierilor aparute mai tarziu (fiecare intelege ce secol vrea) . Dar intr-o carte scrisa in primul secol de ce sa nu cred ? Pentru ca imi spune Cutarica (pastor sau oricine altcineva) in ce sa cred si in ce nu ? Ingradire mascata sau libertate ? Ce alegeti ?
Ultima oară modificat 28 Iul 2011, 01:28 de către CristinaThenewone, modificat de 3 ori în total.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Protestanţii răspund...

Mesaj necititde IOACHIM » 28 Iul 2011, 01:24

Fericiti facatorii de pace, ca aceia fiii lui Dumnezeu se vor chema.
Rog de ne iarta Doamne si ne pazeste de cel rau !
Octav... daca tot ai intrat in duhul rugaciunii... poate incepem si noi un dialog constructiv. Ce-ar fi sa incepi cu retractarea greselilor privitor la cele 3 puncte, pt. inceput?
1. Inchinarea are, in lb. rom. mai multe sensuri. A folosi intentionat gresit sensurile pt. a demonstra fortat o prejudecata e cel putin penibil.
2. Postul, privit restrictiv fie si de un ateu, e mult mai mult decat vrea sa recunoasca un p.np rau voitor. Deci esti mai rau decat un ateu? N-as crede/ Spalat pe creier? Depinde cum raspunzi!
3. PREOTUL este parinte ! PUNCT. Lasa teoria ca e, ca unii, ca nu toti.... ca stai sa vezi procentele. Astea-s detalii. Discutam separat. Simplu spus: Preotul care e preot e parinte. Care nu, nu. Tu insa ai dat-o-n bara si ai spus o minciunica. Rusinica e putin spus. Da` fie de la noi.... scapi numa` c-o mustare. Iertaciune tre` sa-ti ceri c-asa-i frumos.

Fii curajos. Eu deja te-am iertat! Fii facator de pace, Octav!

Octav
Mesaje:62
Membru din:14 Noi 2010, 15:05
Confesiune:alta religie

Re: Protestanţii răspund...

Mesaj necititde Octav » 28 Iul 2011, 09:02

Tu te vezi pe tine, asa...dintr-o parte ? ai o vorba de tigan mafiot de la piata care se tine tare mindru si tot asa mai departe....crezi ca daca incepi cu tactica de a ma lua pe sus eu voi ceda ? sau ti se va primi sa ascunzi adevarul ? fara argumente, fara nimic serios, vorba multa de la piata, cine te crezi ? Dumnezeu ? te crezi deja in rai ? - mai stai putin...fiindca dupa cum te comporti vei mai sta inca mult.
O faci din cazua orgoliului si mindriei proprii, valorile si principiile crestine iti sunt necunoscute. Am zis "pace" fiindca continuind discutia cu tine in asa mod placut de tine eu voi avea fata de ortodoxi o mai mare apatie, iar aceasta nu se va transforma in pace, ci intr-o lupta si mai activa impotriva asa numitor ortodoxi ca tine, la fel si tu ura fata de mine vei avea mai mare si lupta va fi, dar nu pace cum doreste Dumnezeu. Trebuie sa intelegi acest lucru, facind rau cuiva - faci rau tie.

Daca vei reveni la normal, fara aiureli si aberatii - putem continua discutia, daca decizi sa ramii un ***, ramii *** ....

Octav
Mesaje:62
Membru din:14 Noi 2010, 15:05
Confesiune:alta religie

Re: Protestanţii răspund...

Mesaj necititde Octav » 28 Iul 2011, 09:33

Care este VOIA LUI DUMNEZEU? Pai de unde sa stii tu? Am impresia ca nici macar nu stii sa faci search... asta te-ar fi putut salva, totusi. Elementar! MAcar din curiozitate, faceai o a doua postare si spuneai: in prima din memorie, in a doua cu verificare biblica. Dar ca sa te lamuresti si tu, uite, ma tin de promisiune:
  • Ioan 6. 39. Şi aceasta este voia Celui ce M-a trimis, ca din toţi pe care Mi i-a dat Mie să nu pierd nici unul, ci să-i înviez pe ei în ziua cea de apoi.
    40. Că aceasta este voia Tatălui Meu, ca oricine vede pe Fiul şi crede în El să aibă viaţă veşnică şi Eu îl voi învia în ziua cea de apoi

Ei... acu` vezi? E deja altceva. Stau sa-ti si explic daca vrei, dar m atem ca altceva doresti, de aceea-ti si raspund , anticipat, pe plac. Sau mai bine zis, pe masura. Noi.. margaritarele le tinem bine, nu le aruncam.


37. El i-a răspuns: Să iubeşti pe Domnul Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău şi cu tot cugetul tău.
38. Aceasta este marea şi întâia poruncă.
39. Iar a doua, la fel ca aceasta: Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi.
40. În aceste două porunci se cuprind toată Legea şi proorocii.

Daca aceste 2 porunci cuprind totul, oare nu cuprind si frazele citate de tine ? Oare nu este cuprins textul si de la Ioan 6. 39 ? Interesanta logica ai. Ce sa imi explici ? faptul ca nu esti crestin dar numai te faci ? - eu aceasta si singur am vazut. Margaritarule...aici se vede cit e de mare mindria ta, cum am mai zis din mindrie procedezi asa. Cu timpul iti vei da seama.

Plus incartiruirea la E.R.E.T.I.C.I.
Fix ca in perioada inchizitiei, ai vrea tu sa ma poti arde pe rug, dar te temi de ce vor zice altii, dar daca altii nimic nu vor zice, cu cea mai mare bucurie probabil imi vei da foc. Bravo, cel mai mare crestin din lume esti. Eretic este un nume relativ, este un instrument utilizat de asa numitii parinti-crestini mindri si ingimfati pentru a lupta cu oamenii care isi pun prea multe semne de intrebare si nu asculta ca zombii comenzile parintilor. Aha, asteapta...

Iti atrag DIN NOU atentia ca nu ai corectat/indreptat atitudinea rau-voitoare fata de Ortodoxie/ortodocsi in ceea ce priveste INCHINAREA si PREOTUL ca parinte
Ramin pe pozitia mea, cu toate ca am gasit deja un lucru comun, faptul ca Apostoli pot fi numiti parinti, dar in rest pentru a crede in celelalte este nevoie de argumente, dar nu de vorbe de mafiot pe care foarte des le utilizezi.

Auyi... daca tot esti online... de ce stai ascuns? Lucrezi in umbra?
Eu nu stau ascuns, iar informatia de pe site nu se reactualizeaza momentan, desteptule.

Despre preotie avem alt topic sau mai facem cate vrei... acolo poti sa te diluezi cat vrei. Aici... daca o mai lalaim mult... se va sterge totul sau va fi mutata discutia in alta parte.
Da eu nici nu am de gind sa lalaiesc ca tine, fiindca tu ai inceput sa aduci toata murdaria aceasta pe forum, eu asa macar incercam, dar tu nici nu incerci sa te retii, tot ce gindesti, totul scrii, nu stiu citi ani ai, dar dupa minte - putini.

Spune+ne si confesiunea...eu am raspuns la intrebarea aceasta de mii de ori, zau ca esti ca un copil mic.

Si eu ti-am demonstart ca minti?
ce ai demonstrat ? ca esti... ? ca nu vezi clar ce scrie in biblie. Las-o mai moale.

Octav
Mesaje:62
Membru din:14 Noi 2010, 15:05
Confesiune:alta religie

Re: Protestanţii răspund...

Mesaj necititde Octav » 28 Iul 2011, 09:48

Fii curajos. Eu deja te-am iertat! Fii facator de pace, Octav!
Pace va fi doar atunci cind unul din noi doi se va opri de luptat, tu nu te vei opri, macar cu cuvintul cel spurcat, dar tot o vei face, si nici eu nu voi fi mai sfint, asa va continua la nesfirsit. Prin urmare unul din noi trebuie sa cedeze/sa plece, cum se mai zice: cel destept cedeaza.
Pacea este o notiune inca putin inteleasa de tine, pacea si toate cuvintele tale spurcate nu se leaga una de alta. Daca esti asa mare crestin si te crezi deja in rai, cum de ai uitat de asa o fraza: vorba multa saracia omului, in biblie suna altfel, dar ideia e aceiasi. Aceasta ideie este prezenta in biblie din VT si in NT de nenumarate ori. Ideia ca in multe cuvinte se omit multe greseli si se fac multe pacate. Fii barbat si tinete in miini. De ai fi o femeie atunci te mai credeam, dar asa...eu miam cerut scuze de cel putin 3 ori, dar tu dupa cite tin minte niciodata, si te mai crezi crestin ? Dupa cum iertati - vi se va ierta. Dupa cum judecati - veti fi judecati. Dumnezeu nu este doar al tau. Dumnezeu este pentru toti, El este Dumnezeul celor vii, vii suntem cu totii. Nu tu decizi si nici toti preotii autointitulati parinti, dar Dumnezeu.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Protestanţii răspund...

Mesaj necititde dimitrie » 28 Iul 2011, 13:37

Octav, cât despre sabat, am văzut că nu poţi face nici măcar rezumatul la ceea ce citeşti din Biblie ori de la Sf.Ioan Hrisostom. Ţi-o dovedesc mai târziu (dar azi). Stai calm până atunci.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron