Protestanţii răspund...

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
Octav
Mesaje:62
Membru din:14 Noi 2010, 15:05
Confesiune:alta religie
Re: Protestanţii răspund...

Mesaj necititde Octav » 28 Iul 2011, 21:14

Despre sabat eu am mai zis anterior, eu cred ca ambele zile atit sabatul cit si duminica sunt importante pentru crestini, sunt si evrei crestini apropo care inca tin sabatul din considerentul legamintului vesnic dintre evrei si Dumnezeu care cuprinde si sabatul, nu am o concluzie finala referitor la aceasta intrebare, ea inca poate fi schimbata tinind cont de faptul ca sunt multe argumente atit pentru o zi cit si pentru alta. Sunt argumente chiar si pentru ideia ca sarbatorile au fost anulate, nu schimbate cele vechi pe altele noi, dar in general notiunea de sarbatori si calendar cu sarbatori are o alta forma si inteles. Deci idei sunt multe si eu sunt persoana care ia in consideratie toate variantele posibile, daca nu as fi asa nu as fi crezut niciodata in Dumnezeu, nu zic ca tare cred, dar...
Rezumat la biblie - nu stiu cit de atent au fost citite cele scrise de mine, daca nu a fost observata ideia ca ambele zile de odihna pentru mine au o importanta.
Ce tine de Sf.Iustin, am reusit sa citesc mai mult de 100 de pagini din cele aproape 400 care sunt in sursa propusa mai sus, sunt niste cuvinte intelepte, am observat cum Sf.Iustin aduce foarte multe citate din scriptura argumentind ideile sale, ceia ce aici pe forum nu am prea vazut, doar invinuiri mai mult si atac la persoana, citate am vazut multe si din Isaia, Isaia care pentru unele persoane(chiar si preoti) de pe forum (din alta tema) nu reprezinta mare lucru, o ideie total gresita, demonstratie fiind chiar cuvintele lui Sf.Iustin

Da, Sf.Iustin a zis [pag.71]ca in asa numita zi a soarelui (ziua 1 din saptamina) avea loc impartasirea, euharistia. Nu neg faptul ca asa se proceda si se procedeaza de 2mii de ani. Deaceia nici nu neg faptul ca ziua de duminica este importanta pentru crestini, dar ce a mai scris Iustin despre aceasta zi ? - A zis ca in acea zi se stringeau darurile/ajutoarele materiale pentru cei saraci/nevoiasi, iar de grijile nevoiasilor si impartirea acestor daruri avea grija "intiistatatorul". Cine este aceasta persoana in ziua de azi ? - probabil preotul care este capul bisericii respective si care are grija de toate activitatile respective. Deci aceste persoane imparteau darurile enoriasilor celor nevoiasi. Dar cum e in ziua de azi ? - preotii sunt cei mai bogati oameni, au castele masini si toate celelate pe care cei nevoiasi nici nu le-au visat. Corect asa ? - nu.

Sf.Iustin a mai atras atentia [pag. 61, nu doar aici] la faptul ca Dumnezeu a blestemat pe persoanele care se inchina la lucruri facute de mina omeneasca, nu a zis chip cioplit, dar a zis anume "lucrare omeneasca". Lucrare omeneasca poate fi si icoana in ziua de azi sau nu ? - evident ca icoana este creatia pictorului, a omului.

Sf.Iustin a atras atentie [pag. 106] care botez este adevaratul botez, a aratat care este partea cea mai importanta a botezului si anume partea ce tine de duh si suflet, care curata inima si sufletul. Nu e un argument direct pentru botezul persoanelor la maturitate in schimbul pruncilor, dar oricum ne pune pe ginduri, la faptul cit de corect este botezul pruncilor. A mais zis ca important este botezul vietii si nu a gropii [pag.111], cuvinte care la fel ne pun pe ginduri, chiar daca nu e direct la tema botezului pruncilor.

Sf.Iustin a atras atentie [pag.107] si la adevaratul post placut Domnului, nu a ezitat sa aduca citate din Isaia, citate pe care le-am citat si eu, iar majoritatea mi-au dat in cap pentru aceasta, nu e corect, insusi Sf.Iusitn a precizat faptul ca cuvintele din Isaia referitor la post sunt importante si actuale pentru crestini. Cuvinte partial negate de BO si multe persoane de pe forum.

Voi citi mai departe, sunt niste cuvinte intelepte, argumentate, demne de atentia tuturor. Iar ce tine de post se vede clar ca notiunea de post de pe timpurile bisericii primare, de pe timpurile lui Isaia si de pe timpurile noatre difera mult. Este un fact, nu incercati sa negati, ca si in cazul Sf. Ioan Gura de Aur de pe acest topic anterior, faptul ca B.O. o da in bara la unele capitole. Sfintii si prorocii mult apreciati de B.O. vorbesc de un post, iar persoanele de pe forum si din B.O. se fac a nu intelege si vorbesc despre alt post. E corect asa ?

Cum evreii timp de mii de ani nu intelegeau cum poti sa te inchini la o lucrare omeneasca, la fel cum Sf.Iustin din sec. 2 nu intelegea , asa nu inteleg nici eu, cum este posibil si cit este de corect ? Numai nu ziceti ca icoana nu este lucrare omeneasca, aveti putin simt.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Protestanţii răspund...

Mesaj necititde IOACHIM » 28 Iul 2011, 21:50

....crezi ca daca incepi cu tactica de a ma lua pe sus eu voi ceda ? sau ti se va primi sa ascunzi adevarul ? fara argumente, fara nimic serios, vorba multa de la piata, cine te crezi ? Dumnezeu ? te crezi deja in rai ? -
. Bre`... nu te ia nimeni pe sus. :lol: Poate voiai sa spui ca te iau de sus, in orice caz, ai inteles gresit. Nu fac decat sa te pun la locul tau, pricepi? LOCUL tau, deocamdata, e mai mult pe langa dictionar. Dupa ce pricepi cele elementare poti sa treci si de la lăptic la ceva mai tare.

. Daca e aici vreo tactica, singura pe care o putem vedea (pt. a nu stiu cata oara) este cea tipica sectarului-eretic slab-pregatit care mereu EVITA raspunsul atunci cand da de greu. Asta e... nu poti nicimacar sa recunosti atunci cand gresesti, nu mai spun de cainta sau indreptare.
ASADAR revin. Ai ramas in continuare DATOR cu raspunsul la cele 3 puncte. Te-o mancat limba... ce sa+ti fac.
O faci din cazua orgoliului si mindriei proprii, valorile si principiile crestine iti sunt necunoscute.
Nu bre`... din D.E.M.N.I.T.A.T.E.. Da` tu nu stii ce-i aia. Dac-ai avea macar o umbra de demnitate n-ai profera asemenea minciuni si aberatii nedemne nici macar de un PAGAN. Noi, crestinii ortodocsi, nu ne inchinam idolatru la icoane, nici nu intelegem postul ca pe o dieta iar pe preoti ii consideram, asa cum zice Sf. Scriptura, parinti duhovnicesti
. Imi pare rau ca nu-ti place Caragiale, ar trebui sa-l citesti!!!!

Si iarasi imi pare rau ca demonstrezi din nou cat de slab esti pregatit (si asat nu-i mandrie - e constatarea unei realitati. Ce? Ai vrea sa mint si sa te laud ca nu esti eretic si ca nu bati campii? Nu bre`... iti spun adevarul verde-n fata.)
Am zis "pace" fiindca continuind discutia cu tine in asa mod placut de tine eu voi avea fata de ortodoxi o mai mare apatie, iar aceasta nu se va transforma in pace, ci intr-o lupta si mai activa impotriva asa numitor ortodoxi ca tine, la fel si tu ura fata de mine vei avea mai mare si lupta va fi, dar nu pace cum doreste Dumnezeu. Trebuie sa intelegi acest lucru, facind rau cuiva - faci rau tie.
. Tu nu cauti pace, ai demonstart-o din plin. Daca veneai cu alta abordare te-as fi crezut. Vezi? De-aia ma sacxrific eu si fac un pic de curatenie pe forum, adica te tin ocupat ca sa nu impietezi asupra Sfintei Ortodoxii. Altfel spus, te aduc cu picioarele pe pamant, ca prea uitasi sa mai cobori printre pamanteni, locuitorule al sferelor inalte. Nici macar de dictionar n-aveai nevoie.
. Nu ne intereseaza ce crezi matale despre ortodocsi!!!! E nesemnificativ. Pe mine ma intereseaza ce crede Hristos despre fiecare dintre noi. Poezioara asta e o scorneala pietist-americaneasca pe care noi nu dam 2 bani. Ce-mi pasa mie de aparente? daca esti atat de idiot (si aici chiar nu ma refer la tine. Sincer. Spun in sens general) sa judeci ORTODOXIA dupa cateva cazuri, izolate sau nu, atunci nu meriti margaritarele, Ramai ignorant, ce sa-ti fac.
. APATie? :lol: Pace? cu un eretic? Matale esti la furat. Tu n-ai auizit ca nu putem avea 2 stapani?
. Lupta impotriva unor ortodocsi? Asta stim. Da` voi luptati nu numai impotriva unor ortodocsi, voi luptati impotriva Ortodoxiei, voi de fapt luptati impotriva lui Hristos Insusi. Nu ma crezi? Atunci de ce indraznesti sa zici ca Hristos nu este Dumnezeu?
. Ura fata de tine? Dar cum sa urasti un schilod, un infometat, un orfan? MILA... asta da. De multe ori pe netrebnic trebuie mai intai sa-l certi, altfel revine la betia lui si nu se trerzeste.
. Adica daca te ajut sa-ti revii si sa te trezesti din erezie iti fac un rau? ITI fac un bine, bre`.... numai ca tu nu pricepi. Lasa metodele mele.... ce conteaza? Fiecare cu metoda lui. Ochi ai dar nu vezi (decat carticicile ereticesti. Pe Sintii Parinti nu i-ai citi/cerceta/studia nici picurat cu lumanarea. Te lauzi in schimb ca CITESTi Scriptura. Cu atat ramai, cu cititul, ca de priceput si mai ales implinit, nici poveste. De fapt nici nu citesti.... SPICUIESTI... adica citesti pe sarite si numai cum/ce iti convine. Asta deja ti-am demonstrat-=o o data. PREOTUL=PARINTE. Si mai avem timp )
Daca vei reveni la normal, fara aiureli si aberatii - putem continua discutia, daca decizi sa ramii un ***, ramii *** ....
:lol: Normalitatea ta nu ma intereseaza nicidecum. Tu strecori ţânţarul si inghiti camila. Dai cumva zeciuiala si din linte sau din menta??? NORMAl e ca atunci cand vorbesti despre altul sa ai bunul simt sa te interesezi si ce crede el cu adevarat despre un subiect sau altul. Daca nu stii sau n-ai timp...INTREABA.
NOI ti-am spus si fara ca tu sa intrebi, asa cum era firesc si politicos, ca esti in greseala si ca noi nu ne inchinam IDOLATRU la icoane, ca postul e altceva decat crezi tu si ca preotul=parinte. Tu inschimb preferi sa faci pe profesorul, tu care nici nu stii ce-i ala un banal dictionar. Daca te iau repede cred ca nici nu stii cum te cheama (me refer la semnificatia numelui). Apropo... ai fost macar curios... sa dai un search? Faza cu dintii... stii tu.

AIURELI si ABERATII. Da dom`le. Aici ai si tu dreptate. vezi/ nu ki-e greu sa recunosc. ABERAM amndoi. cu deosebirea ca eu o fac INTENTIONAt... pt o cauza nobila. Adica ma fac evreu cu evreul, cum ziceai. Iti vorbesc pe limba ta.... da`n asa fel ca sa te si trezesc, adica fara dulcegarii.

Nenea... zi-i cum vrei, zi ce vrei. oricum e neesential. Eu raman ortodox, tu eretic. Epitetele adaugate palesc pe langa adevarul marturisit prin cele 2 deja amintite.

Octav
Mesaje:62
Membru din:14 Noi 2010, 15:05
Confesiune:alta religie

Re: Protestanţii răspund...

Mesaj necititde Octav » 28 Iul 2011, 22:08

Iar Sf. Ioan Gura de Aur zice: "Postiti? Aratati-mi-o prin fapte. Cum? De vedeti un sarac, aveti mila de el; un dusman, impacati-va cu el; un prieten inconjurat de un nume bun, nu-l invidiati; o femeie frumoasa, intoarceti capul. Nu numai gura si stomacul vostru sa posteasca, ci si ochiul, si urechile, si picioarele, si mainile voastre, si toate madularele trupului vostru. Mainile voastre sa posteasca ramanand curate si de hrapire si de lacomie. Picioarele, nealergand la privelisti urate si in calea pacatosilor. Ochii, neprivind cu ispitire frumusetile straine... Gura trebuie sa posteasca de sudalme si de alte vorbiri rusinoase"

Citind Isaia, citind Sf Iustin, citind Sf Ioan Gura de Aur, ne dam seama ca postul este cu mult mai mult de cit mincare.
Iar fraza aceasta din catehismul BO:
"Postul este infranarea de toate mancarurile, sau, la caz de boala, numai de unele, de asemenea si de bauturi si de toate cele lumesti si de toate poftele cele rele, pentru ca sa poata crestinul sa isi faca rugaciunea lui mai cu inlesnire si sa ii fie milostiv Dumnezeu. inca si pentru a ucide poftele trupului si a primi harul lui Dumnezeu...".
Este incompleta sau fraza sau modul de interpretare-promovare a acestei fraze, de ar fi completa lumea ortodoxa nu s-ar deranja numai de mincare si atit.
Ultima oară modificat 28 Iul 2011, 22:21 de către Octav, modificat 1 dată în total.

Octav
Mesaje:62
Membru din:14 Noi 2010, 15:05
Confesiune:alta religie

Re: Protestanţii răspund...

Mesaj necititde Octav » 28 Iul 2011, 22:10

...
Plinge Spitalul de Psihiatrie dupa tine...

Octav
Mesaje:62
Membru din:14 Noi 2010, 15:05
Confesiune:alta religie

Re: Protestanţii răspund...

Mesaj necititde Octav » 28 Iul 2011, 22:15

Cinstiti sfintii nu doar prin cuvinte, dar si prin fapte, iar faptele arata ca nu aveti ideie mare de ce scriu ei. Parintii BO pling acum de jale, din cauza mindrii si impietririi inimii voastre. Eu nu am de gind in continuare sa citesc si sa va rugum ce au scris Sfintii fiindca oricum nu ma veti crede, aveti Sfintii si Prorocii, aveti Evanghelia, cititi atent si cu intelepciune "sfintilor". Eu plec mai departe, ramineti cu adevarul vostru, eu voi continua calea mea. Multumesc pentru toate. Doamne ajuta.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Protestanţii răspund...

Mesaj necititde IOACHIM » 28 Iul 2011, 22:28

Care este VOIA LUI DUMNEZEU?
Să iubeşti pe Domnul Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău şi cu tot cugetul tău. 38. Aceasta este marea şi întâia poruncă.39. Iar a doua, la fel ca aceasta: Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi. 40. În aceste două porunci se cuprind toată Legea şi proorocii.

Daca aceste 2 porunci cuprind totul, oare nu cuprind si frazele citate de tine ? Oare nu este cuprins textul si de la Ioan 6. 39 ? Interesanta logica ai. Ce sa imi explici ? faptul ca nu esti crestin dar numai te faci ? - eu aceasta si singur am vazut. Margaritarule...aici se vede cit e de mare mindria ta, cum am mai zis din mindrie procedezi asa. Cu timpul iti vei da seama.
Era deja limpede ca te depaseste. Daca te framanta totusi ideea (care-ti ramane inca ascunsa/straina) nu ezita sa ceri lamuriri.

Despre logica. NIMIC din Sf. Scriptura nu este LOGIC. Asta ar fi trebuit s-o stii deja. Demonstrezi din nou ca esti inca la nivelul in care confunzi pana si sensurile multiple ale unui cuvant destul de banal, cum ar fi... stiu eu... inchinare. In Sf. Scriptura... totul este META-LOGIC. Incearca un dex.

Ca nu sunt crestin? Ai trecut deja la alt nivel. Te invit sa observi ca noi nu-ti refuzam denumirea si dreptul tau de a crede. Asta e intre tine si Dumnezeu. EL poate ca primeste si credinta ta, si pe-a mea. DECI te recunoastem a fi CRESTIN, chiar daca eretic. Tu vad ca mergi mult mai departe. E treaba ta. Nu ma priveste. Te scuz cu drag, nu de alta... da vesnivcia-i lunga si ai deja destule pe suflet.

MARGARITARELE.... aici era vb. nu despre persoana mea sau a vreunui alt ortodox de pe forum sau nu, era vorba despre margaritarele p ecare noi nu le aruncam. Nu noi suntem margaritarele. NOI... si ar fi trebuit sa stii si asta, suntem MUUUUULT mai de pret decat margaritarele :ugeek: . Nu e chestiune de mandrie, desi in cazul tau, probabil ca si daca te corecteaza cineva intr-o chestiune banala, consideri c-o face din mandrie.
Plus incartiruirea la E.R.E.T.I.C.I.
Fix ca in perioada inchizitiei, ai vrea tu sa ma poti arde pe rug, dar te temi de ce vor zice altii, dar daca altii nimic nu vor zice, cu cea mai mare bucurie probabil imi vei da foc. Bravo, cel mai mare crestin din lume esti. Eretic este un nume relativ, este un instrument utilizat de asa numitii parinti-crestini mindri si ingimfati pentru a lupta cu oamenii care isi pun prea multe semne de intrebare si nu asculta ca zombii comenzile parintilor. Aha, asteapta...
. Acuma sa adaugam la dictionare si un manual de istorie. Ma gandesc acum si ca, totusi, Caragiale era bland. Eu unul nu te-as mai numi nici amice... nici idiot. Esti deja dincolo de aceste smerite calificative ale genialului Caragiale.
... SF. PARINTI = crestini mindri si ingimfati ???
.... crestinii (ortodocsi) = zombi ???
si culmea marlaniei (asta ca sa fiu bland) MATALE = o victima :lol:
BRE`... tu esti sigur ca mai vrei sa stai pe forumu` asta?
Iti atrag DIN NOU atentia ca nu ai corectat/indreptat atitudinea rau-voitoare fata de Ortodoxie/ortodocsi in ceea ce priveste INCHINAREA si PREOTUL ca parinte
Ramin pe pozitia mea, cu toate ca am gasit deja un lucru comun, faptul ca Apostoli pot fi numiti parinti, dar in rest pentru a crede in celelalte este nevoie de argumente, dar nu de vorbe de mafiot pe care foarte des le utilizezi.
1. refuzi sa VEZI sensurile multiple ale cuvantului INCHINARE.
2. Nici n-ai citit dar nici nu intelegi ca POSTUL e mai mult decat simpla legatura cu mancarea.
3. Continui prosteste sa negi calitatea de parinte a preotului. Daca apostolul e parinte pt. ca a nsacut duhvniceste pe fiii sai, si daca credinta vine din auzire.... TU cum numesti pe cel care te-a invatat credinta, pe cel; de l care ai auzit-o , invatat-o? Asta spus minimalist. NU te grabi sa raspunzi ca nu e o intrebare pt. tine!!! E o simpla completare pt. ca oricine sa priceapa hidosenia sufletutlui cu care latri la apostoli (in sensul larg.)
Ca ramai pe pozitia ta nu ma mir. Ai timp o vesnicie intreaga sa te bucuri de aceasta pozitie. Ce nu pricepi matale e ca NU avem un lucru comun in sensul la care te gandesti. Dar e deja prea subtila nota... nu sesizezi tonul, daramite semitonul...
Eu mafioti n-am vazut decat in filme dar daca tu ai cunostinte mai temeinice... sa stii ca nu ma deranjeaza deloc comparatia. Eu reprezint aici MAfia Sfintilor Parinti care te pun pe tine la punct. Iar tu, evident, estiu o victima.... nevinovata. Si inocenta. Saracu`.

Auyi... daca tot esti online... de ce stai ascuns? Lucrezi in umbra?
Eu nu stau ascuns, iar informatia de pe site nu se reactualizeaza momentan, desteptule.
Am inteles ce-ai vrut tu sa zici desi te exprimi noroios (ca sa-l citez pe amicul meu Esenin). Ideea era nu de actualizare sau refresh sau ce mai vrei tu. ERA simplu. NU apari ca etsi online. e ALTCEVA. Stiu ca e mai greu... da` ca sa poti pricepe.. uite chiar acum, cand si tu esti online.... am trecut pe invisibil... data viitoare sa cauti o dungulita verde, in coltul din dreapta... pe care scrie online.
Despre preotie avem alt topic sau mai facem cate vrei... acolo poti sa te diluezi cat vrei. Aici... daca o mai lalaim mult... se va sterge totul sau va fi mutata discutia in alta parte.
Da eu nici nu am de gind sa lalaiesc ca tine, fiindca tu ai inceput sa aduci toata murdaria aceasta pe forum, eu asa macar incercam, dar tu nici nu incerci sa te retii, tot ce gindesti, totul scrii, nu stiu citi ani ai, dar dupa minte - putini.
Tu chiar nu pricepi? Ia si reciteste din urma. Ce crezi c-ai facut pan-acum? TOCMAi ti-am demonstrat cine face copronimii pe-aici (da repede search. ). Chiar vrei sa-ti dau linkul exact cu fiecare trimitere, ziua ora minutul? Nu cere de 2 ori ca imediat te execut si te fortez sa recunosti, fie si tacit, ca esti mincinos. Te-am pus la zid (ma conformez... cu limbajul de mafiot) si ti-am aratat CLAr ca vii cu murdarii. Acum spui ca eu le-am adus? Eu ti le arat in toata frumusetea lor. Ai uitat ca te-am trimis la Baudelaire si la ARGHEZI? lA CE CREZI TU CA MA GANDEAM CAND TI-AM ZIS ASTA?
. Ce spui tu ca incercai sa te retii... ABIA asta e o copilarie. Adica vii si ma injuri da` imi spui c-o faci retinut. Adica ai si retineri, ca altfel....
. Cum sa scriu tot ce gandesc nenea... Ce nu pricepi tu e ca eu scriu mai repede. N-ai vrea sa stii cate idei mi-am retinut. Zi bogdaproste.
Spune+ne si confesiunea...eu am raspuns la intrebarea aceasta de mii de ori, zau ca esti ca un copil mic.
Zau? ia sa ma uit si eu din nou... sa vad.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Protestanţii răspund...

Mesaj necititde IOACHIM » 28 Iul 2011, 22:34

Iar Sf. Ioan Gura de Aur zice: "Postiti? Aratati-mi-o prin fapte. Cum? De vedeti un sarac, aveti mila de el; un dusman, impacati-va cu el; ........................................................."

Citind Isaia, citind Sf Iustin, citind Sf Ioan Gura de Aur, ne dam seama ca postul este cu mult mai mult decit mincare. Iar fraza aceasta din catehismul BO:
"Postul este infranarea de toate mancarurile, sau, la caz de boala, numai de unele, de asemenea si de bauturi si de toate cele lumesti si de toate poftele cele rele, pentru ca sa poata crestinul sa isi faca rugaciunea lui mai cu inlesnire si sa ii fie milostiv Dumnezeu. inca si pentru a ucide poftele trupului si a primi harul lui Dumnezeu...".
Este incompleta sau fraza sau modul de interpretare-promovare a acestei fraze, de ar fi completa lumea ortodoxa nu s-ar deranja numai de mincare si atit.

deja e altceva. Asa mai inteleg si eu. Schimbam foaia.

NU. Nu este incompleta. E insuficient de elaborata. E prea laconica. As zice chiar si ca e provocatoare., adica te cam forteaza sa mai cauti. eu n-as fi formulat asa, dar asta-i altceva
Tu ce intelegi prin toate cele lumesti ................ toate poftele cele rele.......... a ucide poftele trupului ...............a primi harul lui Dumnezeu
E prea simplist spus inca.
DAR in nici un caz nu lasa loc de confuzii. Postul e MULT mai mult decat mancare/nemancare. O definitie pe placul tau, ca s ate ajute sa pricepi... uite, tot de la Sf. Ioan Hrisostom: Sa nu fiti mancatori de carne de om!!!!
Ultima oară modificat 28 Iul 2011, 22:46 de către IOACHIM, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Protestanţii răspund...

Mesaj necititde IOACHIM » 28 Iul 2011, 22:44

...
Plinge Spitalul de Psihiatrie dupa tine...
Vezi ca noi lucram cu materialul clientului.
. Daca nu-ti plac ironia subtila si aluzia finuta (desi am cam trecut deja pragul asta) mai putem cobori. Si nivelul urmator este un mic ban. Adica te invitam sa-ti iei talpasita.
. Nu e prima data cand am de-a face cu indivizi (expresie necrestina) ca tine si crede-ma stiu exact ce simti. Sper doar sa nu fii hipertensiv. Stiu ce simti si stiu cum creste mania, urla-n tine. Esti aproape zombat, ai vrea sa iesi din cerc da` nu poti, astepti cu infrigurare si cu teama sa vezi ce ti-am mai scris, ce-am mai gasit de zis. Cred ca si tremuri la propriu de furie> Evident ca n-o sa recunosti acu` pe forum, da` las` ca stim noi.
. Cu toate astea nu e laudabil sa vb. de cazuri spitalicesti. Astept sa-ti revii, trage-ti sufletul... n-o lua in nume personal (nu e prima data cand iti spun asta) si cere-ti scuze. Asta daca ai demnitate.

Octav
Mesaje:62
Membru din:14 Noi 2010, 15:05
Confesiune:alta religie

Re: Protestanţii răspund...

Mesaj necititde Octav » 28 Iul 2011, 22:59

Chestia cu online/offline - eu am 2 browsere, in unul citesc si reactualizez pagina mai des(offline), iar in altul scriu (online) fara reactualizare, fara reactualizare fiindca nu e posibil cind scrii mesaje sa ai acces la tot forumul ca la un chat. Hai ca esti copil mic si trebuie sati explic fiecare lucru.
Eu nu ma supar asa cum crezi, am mai zis-o anterior, nu ai pe cine, eu nu ma deranjez fiindca ne vede Dumnezeu pe amindoi, vede pacatele mele, dar si ale matale "nene" nu sunt uitate. Nu te temi de Dumnezeu...evident, "meta-logica" ta nu constientizeaza unele lucruri. Eu ca eu...cum ai zis si tu ca sunt eretic, dar matale "nene" ? Vom vedea pe urma cine este idiot, timpul e o chestie interesanta.
Scopul scuza mijloacele, nu e chiar asa Domnule, este o ideie total gresita.
Sincer esti bun de nebun.
Desigur ca voi pleca de pe forum, am mai zis-o doar, crezi ca toti vor avea interes, dorinta si rabdare sa te rabde la infinit, ramii "nene" cu valorile tale, tu nici nu citesti ce scriu, omiti unele ginduri, mai infloresti, mai exagerezi, lista e lunga...tare. Nici nu reusesc sa finisez gindul ca cind vad ce scrii mi se duce dorul sa mai scriu ceva. Ramii nene "mai destept si mai sfint", ramii asa cum esti mai "frumos si pufos", caci vad ca te iubesti mult cum esti acum.
Pacea adevaratului si unicului nostru Parinte, Creatorul tuturor, Dumnezeu, sa fie si cu tine Domnule.

PS: Daca revii (si sigur o vei face) --- da, desigur, asteapta...uitate sa nu fie The Happy End pina atunci :) Hazliu mai esti...
Ultima oară modificat 28 Iul 2011, 23:06 de către Octav, modificat de 2 ori în total.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Protestanţii răspund...

Mesaj necititde IOACHIM » 28 Iul 2011, 23:01

Cinstiti sfintii nu doar prin cuvinte, dar si prin fapte, iar faptele arata ca nu aveti ideie mare de ce scriu ei. Parintii BO pling acum de jale, din cauza mindrii si impietririi inimii voastre. Eu nu am de gind in continuare sa citesc si sa va rugum ce au scris Sfintii fiindca oricum nu ma veti crede, aveti Sfintii si Prorocii, aveti Evanghelia, cititi atent si cu intelepciune "sfintilor". Eu plec mai departe, ramineti cu adevarul vostru, eu voi continua calea mea. Multumesc pentru toate. Doamne ajuta.
. Sa fii sanatos. Daca revii (si sigur o vei face) cu alt nume , TE ROG eu mult mult mult de tot... fa-o cu demnitate. Vorbeste clar, limpede, frumos, politicos, civilizat, elegant, crestineste, omeneste. Fara acuze nefondate si fara bataie de jos la adresa si credinta orotodoxa. Altfel dai iar de mine si ti-o furi.
. oricine e binevenit... numai sa nu improaste cu noroi in ceilalti. Eh... ca esti murdar pe picioare... las` ca stergem noi, curatam dupa tine. Da` nu arunca in noi cu mizerii si copronimii ca nu e acceptabil. E sub demnitatea la care suntem chemati.

Ca final, ca trebuiie sa te corectez pana la capat.... spui ca Parintii BO pling acum de jale. Care Parinti bre` oCTAV? Aia de car espuneai tu copronimii? Aia? De care matale ziceai ... SF. PARINTI = crestini mindri si ingimfati ??? Pai cum... acum plang?
Acu` ai vazut si ce inseamna CU MATERIALUL CLIENTULUI.

DE PLECAT NU PLECI NICAIERI Octav. Tu de fapt ramai pe loc. Adica ramai intepenit in prejudecatile tale. Ai zis bine cu adevarul doar ca nu ai stiut sa pui si majuscula. ADEVARUL. Si cu calea ai zis bine... tu mergi pe calea ta... e o cale lunga, puuutin serpuitoare, f. larga, pavata, bine pietruita. Nu-i nici stramta ... nici cu chinuri, ca aici pe forum. :lol:

Sa fii sanatos. iti urez romaneste.. du-te invartindu-te ca ciocarlia. Stiu ca e criptic si prea ermetic pt. tine.. dar daca stii ce-i ciocarlia si de ce se -nvarte, cand se-nvarte... atunci o sa-ntelegi si sensul urarii mele. E pozitiv.
nu uita insa ca si aia de pe Titanic tot santosi erau. tun.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Protestanţii răspund...

Mesaj necititde IOACHIM » 28 Iul 2011, 23:14

Chestia cu online/offline - eu am 2 browsere, in unul citesc si reactualizez pagina mai des(offline), iar in altul scriu (online) fara reactualizare, fara reactualizare fiindca nu e posibil cind scrii mesaje sa ai acces la tot forumul ca la un chat. Hai ca esti copil mic si trebuie sati explic fiecare lucru.
Eu nu ma supar asa cum crezi, am mai zis-o anterior, nu ai pe cine, eu nu ma deranjez fiindca ne vede Dumnezeu pe amindoi, vede pacatele mele, dar si ale matale "nene" nu sunt uitate. Nu te temi de Dumnezeu...evident, "meta-logica" ta nu constientizeaza unele lucruri. Eu ca eu...cum ai zis si tu ca sunt eretic, dar matale "nene" ? Vom vedea pe urma cine este idiot, timpul e o chestie interesanta.
Scopul scuza mijloacele, nu e chiar asa Domnule, este o ideie total gresita.
Sincer esti bun de nebun.
Desigur ca voi pleca de pe forum, am mai zis-o doar, crezi ca toti vor avea interes, dorinta si rabdare sa te rabde la infinit, ramii "nene" cu valorile tale, tu nici nu citesti ce scriu, omiti unele ginduri, mai infloresti, mai exagerezi, lista e lunga...tare. Nici nu reusesc sa finisez gindul ca cind vad ce scrii mi se duce dorul sa mai scriu ceva. Ramii nene "mai destept si mai sfint", ramii asa cum esti mai "frumos si pufos", caci vad ca te iubesti mult cum esti acum.
Pacea Domnului sa fie si cu tine Domnule.
Cum sa nu citesc ce scrii. Ba chiar la detaliu si f. atent. Te-am si citat ... din plin. Cred ca rar vei mai avea privilegiul sa fii citat intr-atat. e nedrept sa spui asta. Dar faci tu faradelegi mai mari asa ca.. ce conteaza?

Nimeni pe-aici n-a zis ca scopul scuza mijloacele. Sigur ai inteles tu gresit. Evident insa, mijloacele tale n-au dus la scopul urmarit desi te-ai straduit. Nu-i nimic. te astept .. Stiu c-ai sa revii cu alt nume. N-ai fi primul.

Despre RABDARE. Altii nu pe noi.. dar noi sa-i rabdam pe ei cand abereaza cu povesti infantile despre inchinare sau post!!!!

Te cred si eu ca-ti pierzi sirul ideilor. E si normal. Asa se-ntampla cand dai de ceva pt. care antrenorii nu te-au pregatit. Poezioara nu se mai potriveste. De aici si stilul meu. Efectul e garantat. daca esti din alta categorie, alt nivel... schimbam si noi stilul. Ca de invata toti avem de invatat unii de la altii. Garantat. Uite este pe-aici pe forum un neortodox.. Esenin. sa vezi ce buruienos ne-am vorbita o vreme. Acum ... vbim academic. Si imi place de el.

tu nici nu citesti ce scriu, omiti unele ginduri, mai infloresti, mai exagerezi, lista e lunga...tare. Lasa... nu te mai plange atata... iti place sa te vicitimizezi. Nui ti-a facut nimeni nimic. Nici n-am inflorit, nici n-am omis. Da.. poate am exagerat. Si?

Sunt bun de nebun. Asta-mi place. sincer. Chiar imi place ideea. si nu ma supar. Daca vrei ii dau si un sens pozitiv... ORTODOX. Nebun pt. Hristos. Da` si pt. asta trebuie sa dai search. Nu stiu dac-ai auzit. E fain.. oricum.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Protestanţii răspund...

Mesaj necititde IOACHIM » 28 Iul 2011, 23:25

Ramii nene "mai destept si mai sfint", ramii asa cum esti mai "frumos si pufos", caci vad ca te iubesti mult cum esti acum.
Pacea adevaratului si unicului nostru Parinte, Creatorul tuturor, Dumnezeu, sa fie si cu tine Domnule..
Ce contrast !!! 2 urari ... diferite. Pai care din ele?

PRIMA? N-am pretenti nici c-as fi mai destept sau mai frumos sau mai pufos. STIU insa cu certitudine ca fiecare, in ochii Domnului, este cel mai. Deci n-am nevoie sa ma compar cu tine sau cu altul. Trebuie sa ma compar, ca Zaheu (da` tu nu sti asta, n-ai de unde) cu mine insumi, asa cum ma vrea sau cum ma vede Dumnezeu. Da ma iubesc mult... doar iubesc cu iubire egoista! Mai am de mancat mamaliga! Tu esti la masuri mai inalte? Nu prea pareai.

Sau A DOUA? Stiu c-ai incercat acolo un joc de cuvinte dar nu ti-a iesit. Te sanctionez insa si nu te iert.
- LA sfasit trebuia sa scrii domnule cu d mic (minuscula).
- PACEA.... de obicei... o da Hristos. Deci nu TATAL CREATORUL, ci FIUL. Bine... putem accepta pana la urma, doar vb. de Sfanta Treime. DAr pt. corectitudine... pe viitor e bine sa stii.

Faptele Sfinţilor Apostoli
Cap. 10 , 36. Şi El a trimis fiilor lui Israel cuvântul, binevestind pacea prin Iisus Hristos: Acesta este Domn peste toate.
SfântaEvanghelie după Ioan
Cap. 14 27. Pace vă las vouă, pacea Mea o dau vouă, nu precum dă lumea vă dau Eu. Să nu se tulbure inima voastră, nici să se înfricoşeze.
Epistola către Coloseni a Sfântului Apostol Pavel
Cap. 3 15. Şi pacea lui Hristos, întru care aţi fost chemaţi, ca să fiţi un singur trup, să stăpânească în inimile voastre; şi fiţi mulţumitori.
Epistola către Efeseni a Sfântului Apostol Pavel
Cap. 2 14. Căci El este pacea noastră, El care a făcut din cele două - una, surpând peretele din mijloc al despărţiturii,
15. Desfiinţând vrăjmăşia în trupul Său, legea poruncilor şi învăţăturile ei, ca, întru Sine, pe cei doi să-i zidească într-un singur om nou şi să întemeieze pacea,

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Protestanţii răspund...

Mesaj necititde IOACHIM » 28 Iul 2011, 23:38

PS: Daca revii (si sigur o vei face)................
--- da, desigur, asteapta...uitate sa nu fie The Happy End pina atunci Hazliu mai esti...
Vad ca greu te mai dai dus. Iti place pe-aici printre noi. Ma bucur ca pana la urma vezi intr-un ton hazliu toata hlizeala noastra. E mai bine asa. N-o sa stea nimeni sa te verifice la IP sau mai stiu eu ce altceva. Dar stiu c-o sa revii. Daca nu... nu. Simplu.
. Happy end-ul.... asta-i mai greu. MUuuult mai greu. Pt. asta va trebui sa muncesti mult, sa lupti, sa crezi tare si drept... dupa aia sa-l cauti pe parintele Petru, ca e mai aproaspe de tine si sa-l rogi sa te calauzeasca. Apoi tot el te va invata si ce trebuie sa faci ca sa primesti dreapta credinta. Eventual cu botez...... sau doar cu mirungere si devii si tu DREPT-CREDINCIOS, ca-i plina lumea de strambi.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Protestanţii răspund... ortodocşii nu trec cu vederea.

Mesaj necititde dimitrie » 29 Iul 2011, 00:38

Citim paginile 111-121, sau mai bine zis omilia a 6-a a lui Ioan Gura de Aur, in care se analizeaza Evrei 3:7-11, dar se face referire la tot contextul, inclusiv si la Evrei 4:9, si ne lamureste despre care odihna intradevar merge vorba.

Sa incepem cu traducerea corecta a textului Evrei 4:9, ce zice Ioan Gura de Aur si cum citeaza aceasta fraza conform traducerii ortodoxe de pe timpurile Dumnealui ?
"Drept aceia s'au lasat sarbatoarea Simbetei norodului lui Dumnezeu" - aceasta fraza a fost repetata in Omilia a 6-a de cel putin 2 ori, la pagina 116 si respectiv 119. Sa nu uitam ca in varianta ortodoxa moderna suna cu totul altfel: "9.Drept aceea, s-a lăsat altă sărbătoare de odihnă poporului lui Dumnezeu."
Ce spune Ioan despre aceasta fraza ?
"Si bine a sfirsit el vorba, caci n'a zis "odihna", ci "sarbatoarea Simbetei", nume propriu, cu care se mindreau si-l dadeau pina si primblarei din acea zi, numind-o "calea Simbetei"." [Omilia a 6-a, pag:116-117]

Despre care odihna si simbata totusi merge vorba ? - vedem analiza lui Ioan Gura de Aur:
"Trei sunt odihnele, zice: intiia acea a Simbetei, in care Dumnezeu au incetat cu lucrurile sale; a doua acea a Palestinei, in care intrind Iudeii, trebuia sa se odihneasca de ostenelele cele multe, si a treia acea adevarata odihna, imparatia cerurilor, in care cei ce vor cistiga-o se vor bucura in adevar de ostenelele si nacazurile lor. Deci aici el pomeneste de aceste trei odihne. Dara de ce oare vorbind de o singura odihna, el a pomenit de cele trei ? Ca sa invedereze ca Prorocul graieste de aceasta. Ca pentru cea dintii n'a spus el, zice; caci cum ar fi spus de cea petrecuta de demult ? Si nici pentru a doua n'a spus, caci cum ar fi spus cind aceasta isi avusese sfirsitul ? "Nu vor intra, zice, intru odihna mea". Nu ramine deci decit cea de a treia." Iar cea de a treia(odihna), cum este indicat in text, este "Imparatia Cerurilor". [Omilia a 6-a, pag:112]

Ioan se intoarce la specificarea si lamurirea versetului Evrei 4:9 si anume la ziua de odihna:
"Caci despre Palestina nu putem spune, fiindca o aveau; tot asa si de ziua Simbetei nu putem spune, de oarece nu putea vorbi de aceasta ce se intimplase in timpurile de demult. Asa dara cu adevarat el face aluziune aici la alta odihna. Cu adevarat ca aceea este odihna, de unde "a fugit toata durerea, intristrea si scirba" (Isaia 35, 10), unde nu sunt griji, nici ostenele, nici frica ce zguduie sufletul, ci numai frica de Dumnezeu, plina de placere." [acelasi Ioan !, pag 119].

Prin urmare, ...........................................
D-le Octav, hai să vezi textul ortodox de la Evr.4, unde se vorbeşte de altă zi de odihnă (un alt sabat decăt sâmbăta) rânduită poporului lui Dumnezeu:
"7.Iarăşi o zi oarecare rânduieşte astăzi, întru David (nu în Moise) zicând după atâţia ani precum s-a zis: Astăzi de veţi auzi glaul Lui, nu vă învârtoşaţi inimile voastre.
8. Că de le-ar fi făcut Isus acelora odihnă, nu ar fi grăit de altă zi după acestea.
9. Drept aceea s-a lăsat sabat (odihnă) norodului lui Lui Dumnezeu.
10. Că cel ce a intrat întru odihna Lui, şi acela s-a odihnit de lucrurile sale, precum şi Dumnezeu de ale Sale."
Cuvântul sabat fol în vers.9, este lipsit de articolul hotărât -ul (sabatul), ceea ce arată limpede că nu despre sabatul zilei a şaptea e vorba, ci e vorba de o altă zi rânduită poporului Său cu caracter de sabat.
De aceea, lipsa articolului hotărât -ul după cuv. sabat din vers. 9, este în acord cu expresia o zi oarecare fol. în vers.7, dovedind că Apostolul vorbeşte clar despre o altă zi de odihnă decât sâmbăta evreilor.

Şi dacă până acum s-a vorbit de o altă zi de sabat decât sâmbăta evreilor, vom vedea că Duminica - ziua Învierii, este sabatul (ca zi oarecare, alta decât sâmbăta) cu care începe Împărâţia lui Dumnezeu, deoarece Domnul spune: "Că zic vouă: Nu voi mai bea de acum din rodul viţei, până ce nu va veni împărăţia lui Dumnezeu." (Lc.22:18). Iar după Înviere a mîncat şi a băut Domnul:
"40. Dar Dumnezeu L-a înviat a treia zi şi I-a dat să Se arate,
41. Nu la tot poporul, ci nouă martorilor, dinainte rânduiţi de Dumnezeu, care am mâncat şi am băut cu El, după învierea Lui din morţi." (FA.10).
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

CristinaThenewone
Mesaje:47
Membru din:09 Mar 2011, 18:46
Confesiune:ortodox

Re: Protestanţii răspund...

Mesaj necititde CristinaThenewone » 29 Iul 2011, 14:47

Ma bucur tare mult ca discutia a inceput sa aiba un ton mai calm, ca nu s-a mai apelat la acel "BRE" de care am inceput sa am alergie!! E mult mai bine fara jigniri. Nu mai stiu pe ce forum am gasit sloganul : Pentru cei ce cred in mod constient (adica in urma unei cercetari). Argumentele aduc omul la calea cea buna, nu ironia. In general ironia indeparteaza, nu apropie (chiar daca am avea motive sa apelam la ea). Fara suparare!

Acum revin la subiect - mai mult sau mai putin. Domnul Octav spunea la un moment dat, legat de credinta, ceva de genul: vai ca tare sunt eu ala credincios . Sa ai curajul sa recunosti asta e un lucru bun. Omul vrea indreptare. Dar pe de alta parte e foarte grav ca se afla in stadiul in care nu are credinta. Insa cred ca Dumnezeu o sa il faca sa creada, pe parcursul vietii. Si daca a intrat pe acest forum a facut-o si pt ca e in cautarea unor raspunsuri. Daca omul e in cautarea adevarului sper ca la un moment dat Dumnezeu sa i-l arate. Dar pt asta e nevoie de multa cercetare, un oarecare efort propriu, pt ca e nevoie de studiu. De aceea e bine sa ii ajutam cu informatii, sa le dam sa citeasca.
In acest sens, vazand ca apreciaza scrierile Sf Parinti, ca fiind pline de Duh si de intelepciune, as mai aduce in atentie o carte foarte veche, de prin anul 100 se zice, Didahia - Invatatura celor 12 apostoli . Cine vrea indreptare sa caute si din carti, sa nu astepte doar la Preoti. In Didahia o sa gasim ca e bine sa ne rugam de 3 ori pe zi cu rugaciunea Tatal Nostru. Dar ma gandesc, cineva care nu prea are credinta (si eu am avut indoieli la inceput, asta e) nu prea poate sa se roage, sau se roaga mai rar si superficial. Insa, daca I se cere, Dumnezeu poate sa ajute si sa aduca omul la credinta. Se mai spune (undeva prin Biblie): credinta vine din auzire, iar auzirea din cuvantul Lui Dumnezeu. Asa ca Doamne ajuta!
Legat de rugaciunea Tatal Nostru, eu am o nelamurire. De ce persoanele "de alta religie" nu se roaga cu aceasta rugaciune lasta de Insusi Fiul Lui Dumnezeu ? Cand a fost rugat: Doamne invata-ne sa ne rugam ! El i-a invatat sa se roage Tatal Nostru (LUCA 11, 1-4). Iar la Adunarile celor "de alta religie" nu se practica deloc aceasta rugacine importanta. Poate ca pe viitor, cand aceasta va ajunge la urechile Pastorilor, or sa introduca si ei rugaciunea Tatal Nostru ca sa nu dea de banuit. La fel au facut si cu unele Sfinte Taine, pe care au inceput sa le copieze intr-o oarecare masura : Ei nu aveau la inceput impartasania/euharistia. Au introdus-o mult mai tarziu. Si nici acum nu seamana cu ce era in Biserica Primara din primele veacuri, cand se facea euharistia in fiecare Duminica. La cei "de alta religie" se practica o data la 3 luni,cam asa, la cei care fac asta, caci sunt unele religii care nu au deloc Impartasania. Iar cei care o iau se cerceteaza pe ei insisi si singuri isi dau acordul de a se impartasi sau nu, in functie de cat de curat se considera. Ei nu se spovedesc la Pastor. Nu exista un program, o organizare pt asa ceva, pt spovedanie. La cei "de alta religie" exista ideea ca daca te spovedesti doar inaintea Lui Dumnezeu este suficient. Dar in Biblie la Ioan 20, 21-23 gasim expres ca I-a imputernicit pe apostoli sa lege si sa dezlege pacatele oamenilor. Iar preotii sunt urmasii apostolilor. Am mai gasit in Biblie exemple cu oameni care s-au spovedit inainte de a primi botezul, dar nu stiu sa dau toate locurile din Sfanta Scriptura. Pe asta il am la indemana si e foarte explicit : Faptele apostolilor 19, 18-19.
Dupa Biblia lui Cornilescu :
18 Mulţi din cei ce crezuseră, veneau să mărturisească şi să spună ce făcuseră.
19 Şi unii din cei ce făcuseră vrăjitorii şi-au adus cărţile şi le-au ars înaintea tuturor: preţul lor s-a socotit la cincizeci de mii de arginţi.

Dupa cea ortodoxa :
18. Şi mulţi dintre cei ce crezuseră veneau ca să se mărturisească şi să spună faptele lor.
19. Iar mulţi dintre cei ce făcuseră vrăjitorie, aducând cărţile, le ardeau în faţa tuturor. Şi au socotit preţul lor şi au găsit cincizeci de mii de arginţi.

Mi se pare ca s-au spovedit si cand se botezau oamenii la Ioan Botezatorul, pe undeva prin cele 4 Evanghelii . In istoria bisericii gasim ca spovedania se facea la inceput in mod public iar mai apoi intre 4 ochi(sau urechi).
La Iacov 5,16 spune : Marturisiti-va pacatele unii altora...(n-am dat tot versetul)
La Ioan 1,9: "Daca marturisim pacatele noastre El este credincios si drept ca sa ne ierte pacatele si sa ne curateasca pe noi de toata nedreptatea".

Fara spovedanie nu se poate ajunge la impartasanie. Despre impartasanie : I Ioan 1,7: ... si sangele lui Iisus , Fiul Lui ne curata pe noi de orice pacat. Si nu se refera doar la sangele de pe cruce ci si la cel prefigurat din vinul de la impartasanie. Caci spune la I Ioan 1,8: "Dacă zicem că păcat nu avem, ne amăgim pe noi înşine şi adevărul nu este întru noi". Omul cat traieste pacatuieste, mai mult sau mai putin. Si de fiecare data trebuie sa ne spovedim si daca primim aprobarea preotului de a ne impartasi.

Recomand tot capitolul 1, de la I Ioan, ca sa se inteleaga mai bine. Are doar 10 versete.

Alta Sf Taina : Maslul, sau ungerea bolnavilor cu untdelemn in numele Domnului pt vindecare.
Iacov 5,14. Este cineva bolnav între voi? Să cheme preoţii Bisericii şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn, în numele Domnului.

Aceasta Sf Taina au incercat sa o copieze o parte din religiile p/np, nu toate, caci unele din ele nici acum nu au aceste Sf Taina. Si aceasta copiere a survenit mai tarziu caci nu au avut-o de cand s-a format ca si cult religios (p/np).

"Celelalte religii" au incercat sa copieze religia mama, dar nu au reusit prea bine. Chiar daca Ortodoxia poate nu sta bine la toate aspectele, oricum seamana mult mai mult cu ce era in perioada apostolilor decat ce se intampla la alte religii. Ortodoxia a ramas liniara. Din ea s-au desprins catolicii si din ei alte religiile protestante , neoprotestante. La catolici cand fac Aghiazma, am inteles ca ar pune sare in apa ca sa nu se strice. Eu am Aghiazma Mare, adica de la Boboteaza, luata de la o manastire acum 6 ani, care inca mai este buna, proaspata desi am tinut-o intr-o sticla de plastic, PET.

Poate ca or exagera ortodocsii un pic in unele aspecte, poate nu, oricum eu una mai am sa studiez legat de icoane, moaste, de a ruga Sfintii sa mijloceasca pt noi. Dar daca nu vrei sa faci toate astea, sa te rogi la Sfinti nu e nici o problema. Ortodoxia nu inlocuieste Sfanta Treime cu Sfintii. Apeleaza la ei ca la rugatori, mijlocitori, caci spune in Biblie ca rugaciunea dreptului este ascultata de Dumnezeu. O parte din ei sunt martiri (deci clar Sfinti), pt ca au aparat dreapta credinta pana in ultima clipa, a mortii. Moarte sau...trecere la cealalta forma de viata nemateriala. Caci sunt niste documentare: Life after life, de Dr Raymond Moody si de altii care redau experientele celor intorsi din moarte clinica. http://video.google.com/videoplay?docid ... 7350&hl=en#. Aici sunt cei care aveau de spus lucruri frumoase despre ce au vazut. Iar pt marturii, cu subtritate, a celor care s-au intors dintr-un loc neplacut vedeti la http://www.youtube.com/watch?v=uMJrCQZoXp8

Ca or mai fi si Preoti care isi cauta folosul material or fi, dar eu am intalnit cazul in care un Preot mi-a spus sa nu ii dau bani odata cu acatistul (biletel cu numele celor din familie, sau doar cu numele tau pe care se trece dorinta, cererea - care nu trebuie sa contravina invataturii Lui Hristos). Mi-a zis ca daca vreau sa dau bani bisericii, sa ii pun in cutia milei, pt cei nevoiasi cum s-ar spune. Si asta mi s-a intamlat de fiecare data cand m-am dus la respectiva biserica, cam rar ce-i drept, ca nu aveam mereu drum pe acolo.
Dar faptul ca le dam bani preotilor nu este nimic rau in asta, caci inclusiv un apostol, parca Pavel, spunea ca se simte indreptatit sa primeasca bani de la oameni pt invatatura pe care le-o dadea oamenilor, dar ca sa nu apara vre-un comentariu in randul crestinilor el muncea ca sa traiasca : Dati Cezarului ce este al Cezarului si Lui Dumnezeu ce este al Lui Dumnezeu, sau din alta parte, de la : II Tesaloniceni 3, 8-10 . In Biblia de la Blaj 1795 (http://www.scribd.com/doc/55001155/biblia-Blaj-1795) spune explicit : 7. Ca insiva stiti cum sa cade voao sa urmati noao, ca noi nu am umblat far` de randuiala intra voi
8. Nici nu am mancat de la cineva pane in dar, ci intru ostenea si in nevointa, noaptea si zioa lucrand, ca sa nu ingreoiem pre cineva din voi,
9. Nu ca cum nu am fi avut puterea, ci ca pre noi sa va dam pilda voua, ca sa urmati noua
10. ca sic and eram la voi aceasta am poruncit voua, ca, daca nu va cineva sa lucreze, nici sa manance.

Unii Preoti din zilele noastre sunt si profesori, deci iau salariu de la Scoala, mai au si salariu asigurat de stat, sau de Patriarhie, mai ia si de la enoriasi si se strange ceva incat sa isi permita un trai mai bun. Dar sa stiti ca nu toti banii intra in buzunarul Preotului. Ca de curand au tot felul de cheltuieli venite din Ordinul Patriarhului Daniel, cum ar fi: sunt obligati sa isi spele imbracamintea, fata de masa din biserica, tot ce tine de Biserica la o spalatorie de-a Patriarhiei, unde bineinteles ca exista o taxa, nu se face pe gratis si nu cred ca nici prea ieftin. Inainte toate acestea erau spalate in general de catre sotiile Preotilor. Alte cheltuieli de care am auzit :
-Preotii trebuie sa dea o taxa anuala Patriarhiei, bani proveniti de obicei de la enoriasi.
-Sunt obligati sa aiba abonament la nu stiu ce reviste, ziare tiparite de Patriarhie, gen Lumina
- Sa dea bani separati de cei mentionati anterior pt construirea Catedralei Mantuirii Neamului.
Preotul mai are si el familie, deci cheltuieli personale. Si daca au masini scumpe, pt ca oricum vrei nu vrei statul nu iti mai da voie sa mergi pe strada cu masini care polueaza peste limita admisa, limita care in timp o sa devina tot mai apriga, cred ca sunt luate in leasing pe care il achita in nu stiu cati ani, ca altfel nu are fi avut de unde cu bani cash. Dar daca te uiti si la Pastori o sa vezi ca nici unul nu e sarac sau macar modest. Cer 10 % din salariu, lunar parca, cand in Romania omul oricum are un venit mic, si ala impozitat peste masura de stat. Si ei nu dovedesc mereu , cu acte cu ceva, ca ajuta pe cineva si nu isi baga banii in buzunar. Cunosc un Pastor din strainatate care a oprit plata muncitorilor (in constructie) timp de 5 luni. Le-a dat doar de mancare si sa isi plateasca eventual din chirii, intretinere. Iar el isi face casa in Romania, are un apartament cu 4 camere in strainatate, masina, nevasta lui se duce la masaj. A strans cureaua altora ca sa isi plateasca el creditul ipotecar. Dar poate si altii au credite facute, nu numai el.
Eu nu am vazut ca in cadrul unei religii p/np cineva sa fi crescut atat de mult spiritual in cat sa il considere ceilalti ca pe un Sfant, cum a fost cazul Parintelui Arsenie Boca. Sunt atatea marturii de ale oamenilor care inca mai sunt in viata, din cei care l-au cunoascut pe Parintele, incat nu prea ar mai fi nevoie sa il treaca in calendar ca Sfant caci lumea are vie amintirea lui. Pt mai multe detalii accesati http://www.as-arsenieboca.ro/?cat=9
A facut puscarie din cauza comunistilor si acolo facea norma altora care erau slabiti de puteri, etc etc
Si...daca e sa compari faptele si caracterul oamenilor care se duc frecvent la Adunare cu ale celor care se duc frecvent la Biserica Ortodoxa o sa constati o mare diferenta, in general. Primii sunt mai mult prefacuti, sunt buni de fatada, dar daca ai ocazia sa ii vezi incercati de diverse imprejurarii ale vietii o sa vezi ca nu mai sunt asa. Poate or mai fi si exceptii, nu zic ca nu, dar din ce am vazut eu regula generala ramane valabila.
Si...inca o chestie: Biblia pe care o au cei „de alte religii”, cea a lui Cornilescu in general, cam difera de cea Ortodoxa, uneori destul de suparator. Adica , spre ex, la Galateni 6,9 . La Cornilescu : Sa nu obosim in facerea binelui, caci, la vremea potrivita vom secera daca nu vom cadea de oboseala.
La cea ortodoxa, din orice an ai lua, ideea va fi aceiasi : Sa nu incetam de a face binele, caci vom secera la timpul sau, daca nu ne vom lenevi.
Cine citeste doar prima varianta , cea a lui Cornilescu va gandi ca nu strica sa se mai relaxeze, sa nu ajute mereu, ca e mai comod sa stai si sa nu ajuti, caci tocmai in Biblie, chipurile, spune ca o sa seceram daca nu vom cadea de oboseala.

Asa ca...vorba aceea: cine are cap sa ia aminte!

Doamne ajuta!

CristinaThenewone
Mesaje:47
Membru din:09 Mar 2011, 18:46
Confesiune:ortodox

Re: Protestanţii răspund...

Mesaj necititde CristinaThenewone » 29 Iul 2011, 15:24

Dar faptul ca le dam bani preotilor nu este nimic rau in asta, caci inclusiv un apostol, parca Pavel, spunea ca se simte indreptatit sa primeasca bani de la oameni pt invatatura pe care le-o dadea oamenilor, dar ca sa nu apara vre-un comentariu in randul crestinilor el muncea ca sa traiasca : Dati Cezarului ce este al Cezarului si Lui Dumnezeu ce este al Lui Dumnezeu, sau din alta parte, de la : II Tesaloniceni 3, 8-10 .
Pentru ca nu imi mai permite programul sa editez mai mult de 3 ori, rectific aici . In loc de: apostolul se simtea indreptatit sa primeasca "bani", inlocuiesc cu ajutor, sau cu ce vreti voi : mancare, etc, caci bani nu exista pe vremea aceea. Indreptatirea lui se vede din cuvintele de la II Tesaloniceni 3, 9 : Nu ca cum nu am fi avut puterea

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Protestanţii răspund...

Mesaj necititde dimitrie » 29 Iul 2011, 15:46

Rugăciunea Domnească Tatăl nostru, o pot rosti cu deplină simţire aceia care au dobândit înfierea prin Botez (Ef.4:5). Eterodocşii o pot înţelege cel mult cu mintea (şi atunci doar într-o mică măsură), dar nu-l pot simţi pe Dumnezeu ca Tată; nu au o asemenea îndrăzneală în mod fiinţial deci.
Despre acest lucru vorbeşte şi Sf.Nicolae Velimirovici. El spune despre aceştia că simt permanent peretele cel din mijloc al vrajbei între ei şi Dumnezeu. Motiv pentru care, Îl percep pe Dumnezeu nu şi ca Tată ci doar ca Domn, Stăpân.
De asta îi şi tulbură mistica ce caracterizează Biserica Ortodoxă; viaţa pătrunsă de simţirea neîncetată a prezenţei lui Dumnezeu; dăruirea deplină exprimată cel mai lipede în alegerea vieţii monahale, ori a martiriului pentru credinţă. Şi mai exact vorbind, modul de vieţuire suprafirească, dumnezeiesc-omenească al adevăraţilor creştini, al ortodocşilor. Mod ce are la bază ca model viaţa Mântuitorlui.
Mulţi dintre ei nici nu pot suporta ideia de viaţă feciorelnică dusă pentru Dumnezeu. Lucru pentru care şi hulesc pururea-fecioria Maicii Domnului.
Pentru mine e de înţeles de ce nu prea spun eterodocşii Rugăciunea Domnească Tatăl nostru .
Le dorim însă tuturor înfierea şi chiar să ducă o viaţă plină de sfinţenie; să ne depăşeacă chiar!
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Protestanţii răspund...

Mesaj necititde dimitrie » 29 Iul 2011, 15:53

Domnule, pe mine mă plătesc creştinii ca să le pot sta la dispoziţie 24 din 24, şi să nu fiu nevoit să am un servici (spre a-mi întreţine familia şi pe mine) ce m-ar putea înpiedica la a le întâmpina nevoile: spovedanii grabnice, diferite rugăciuni, înmormântări, slujirea în sărbătorile din cursul săptămânii,etc. Dar ce ştiu ei ...
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Protestanţii răspund...

Mesaj necititde IOACHIM » 29 Iul 2011, 19:36

Ma bucur tare mult ca discutia a inceput sa aiba un ton mai calm, ca nu s-a mai apelat la acel "BRE" de care am inceput sa am alergie!! E mult mai bine fara jigniri. Nu mai stiu pe ce forum am gasit sloganul : Pentru cei ce cred in mod constient (adica in urma unei cercetari). Argumentele aduc omul la calea cea buna, nu ironia. In general ironia indeparteaza, nu apropie (chiar daca am avea motive sa apelam la ea). Fara suparare!
Cuvantul scris poate lasa loc la f. multe interpretari. Fie si numai intonatia... ar putea aduce multe lamuriri suplimentare care ar face imediat diferenta.

1. Nu pot fi de acord cu tine ca ARGUMENTELE aduc omul pe calea cea buna. Nici macar dovezile evidente. Se cunosc prea multe ex. din Sf. Scriptura, nu mai aduc si eu acum. cine nu vrea sa vada nu vede, orice argumente i-ai aduce. Si cu Dumnezeu langa el si tot nu-l vede. Omul credincios nici n-are nevoie de dovada sau de argument, la urma urmei. Dar asta e altceva.
. Evident ca intr-un dialog constructiv trebuie sa argumentam temeinic spre folosul comun. Eu nu cred insa ca ARGUMENTUL il convinge. Chiar de-ar fi asa..... e o slaba convingere.... Niciodata n-ar putea sa indrepteze vreun eretic. Ce faci insa daca interlocutorul e mai mult un fel de interlocutaur :oops: si e total imun dar mai ales strain de logica elementara si de bun simt? N-ai mai vazut cazuri in care Admin a trebuit sa-i si excluda de pe forum?

2. Nu pot fi de acord cu tine nici ca ironia indeparteaza. Nu e deloc oblkigatoriu. Ironia poate fi f. pozitiva si chiar de folos. Da` e o discuitie deja prea lunga. Iti recomand rasul patriarhilor de T. Baconski si linkul asta: http://doarortodox.wordpress.com/2009/0 ... s-hristos/

Ce nu inteleg eu, si ma refer la cazul particular - fara sa generalizez, e de ce inca mai credem (impotriva evidentei) ca se doreste apropiere din partea unora care nu au decat dispret pt. Ortodoxie. Scuza-ma (si spun asta fara sa fiu extremist) dar nici nu-mi doresc apropieri de genul asta.
. E trist dar adevarul e ca acestia nu folosesc forumul decat pt. a lovi in dreapta credinta din cel putin 2-3 motive, cel mai enervant fiind dorinta de a face prozelitism chiar la tine-n casă.

3. Am incetat de muuult sa cred ca apropierea s+ar putea face pe forum. Nu, in nici un caz. E ca si cum m-as satura uitandu-ma la televizor la emisiuni culinare.
. DAA... ratacirea asa se face!!! Daca omul e indoielnic in credinta si mai si sta pe forumuri eretice... o ia rayna de tot. VINDECAREA insa nu se face nici la televiyor, nici pe forum ci in biserica, la spovada, sub epitrahil.
. Asta cu apropierea unora de Ortodoxia pe care noi o prezentam cum/necum pe forum e tot o povestioara protestanta sau cel putin cu iz protestant. Un folos putem gasi si in asta, la urma urmei, dar e neesential si nesemnificativ.

Nu ma supar!
Ma supar insa cand vine unu` (care abia leaga 2 vorbe - desi, vorba lu` Tutea, poa` sa fie si laureat Nobel.....daca e fara Dumnezeu nu e decat un dihor increzut, ca sa-l citez) si se apuca sa batjocoreasca credinta noastra!!! Asta e viol... nu doar ca ma insulta sau ma ridiculizeaza. Deci cum sa stau cu mainile-n san? Ii explici politicos ca nu e asa... c-a inteles el gresit, ca noi postul il vedem altfel, ca inchinarea e altceva... si el ce face? Fara nici cea mai elementara intentie de comunicare (nu spun cunoastere a celuilalt) isi spune poezioara si te evanghelizeaza live... c-asa i-o zis lui la adunare, ca noi trebe` evanghelizati.
. Si pe deasupra mai are si tupeul sa-ti fluture pe sub nas scaderi (omenesti dealtfel) ale unor ortodocsi (clerici ori ba)ca si cum lor le-ar fi straine neputintele si pacatele omenesti.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Protestanţii răspund...

Mesaj necititde IOACHIM » 29 Iul 2011, 19:59

Domnule, pe mine mă plătesc creştinii ca să le pot sta la dispoziţie 24 din 24, şi să nu fiu nevoit să am un servici (spre a-mi întreţine familia şi pe mine) ce m-ar putea înpiedica la a le întâmpina nevoile: spovedanii grabnice, diferite rugăciuni, înmormântări, slujirea în sărbătorile din cursul săptămânii,etc. Dar ce ştiu ei ...
Mi-a placut postarea despre atitud. etrodocsilor fata de rug. Tatal nostru. Bine remarcat si f. adevrat totodata. Din pacate.

Te contrazic insa cu disponibilitatea 24 din 24. Mai bine zis te completez... pt. ca are deja legatura cu vesnicia. Deci 24/24/vesnicie.
. As evita insa formularea platesc. E nefericita. Nici harul nu se poate cumpara... nici preotul nu e un naimit. Omul nu plateste pt. un serviciu pe care un altul il presteaza. Mai degraba as spune ca prin intretinerea preotilor, Biserica, poporul si-i osebeste, adica ii pune deoparte, ca sa nu fie legati cu griji lumesti.
. de-aia este si numit parinte. Dincolo de sensul clasic e si acesta... ca nu e doar un slujbas. Cum ai putea s-o platesti pe mama pt. oaresce servicii pe care ti le-a prestat? Un parinte nu-l platesti. El face gestul pt. tine indiferent de prezenta sau lipsa banilor ori a vreunei plati de orice alta natura. Parintele (trupesc sau duhovnicesc) la randul sau poate si trebuie sa munceasca. Exista si exceptii - unii sunt deja batrani sau mult prea ocupati cu slujirea lor - spre exemplu o mama care sta acasa si-si creste copilu` poti sa spui ca nu munceste? Ca salar nu aduce decat el, sotul. Deci ea e o intretinuta... ea huzureste pe banii lui. In fine... as putea contnua dar cred ca e suficient de evident deja.
. Am vazut un pui de eretic spunand ca Sf. Ap. Pavel muncea si lasa sa se subinteleaga sau chiar spunea de-a dreptul (marlaneste), nu mai stiu, ca preotii nu muncesc. Eu il invit prieteneste sa mearga (ne-)frăţia sa intr-o manastire ortodoxa si sa stea acolo, nu mult, vreo 2-3 luni (asa... selectiv, pe anotimpuri). Dupa aia mai vorbim. DACA se referea la pr. de mir... stiu eu un preot care-i si tractorist :lol: ... il trimit la el in practica vreo 2-3 saptamani. Vorbesc eu cu parintele si-l primeste sigur si nici nu-i ia bani :D . NUma` atata... sa aiba grija ca parintele nu are must (decat toamna). :lol:


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron