Moarte sau adormire

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
Marcus89
Re: Moarte sau adormire

Mesaj necititde Marcus89 » 25 Feb 2012, 14:53

Sufletul (dacă există - nefiind demonstrat acest lucru) nu poate exista în absența materiei. Un simplu test poate releva acest lucru: un om poate fi definit ca suma memoriilor(experiențe, trăiri și altele) sale... aceste informații fiind "criptare" la nivelul neuronilor scoarței cerebrale. Pierderea acestor informații, total sau parțial, poate schimba comportamentul, preferințele, concepții, etc. a unui individ astfel încât să nu mai fie unul și același cu cel dinainte. Îți dai seama că după moarte pierderea este totală și ireversibilă. q.e.d.
Vad ca totul este simplu la Marcus:savantii pana in ziua de astazi bajbaie cu creierul dar aici totul este simplu :x44 Spune te rog cum creierul ia decizii?Numai clar si cu argumente stiintifice(SUNT SIGUR CA NU-S).
Nu am vorbit despre cum se realizează procesul de "criptare" (adică, la ce tu faci referire că "bâjbâie" cercetătorii) ci doar la faptul că informația este stocară la nivelul neuronilor (ceva cunoscut deja).
Creierul ia decizii prin schimburile de informații interneuronale (numite influxuri nervoase = unda de depolarizare care se transmite de-a lungul membranei axonale) deja asimilate prin senzații sau percepții, în urma unui stimul primit din mediu. Asta așa în mare, că nu am să-ți înșirui toate procesele ce se realizează în generarea influxului nervos și transmiterea lui prin butoni terminali ai axonului ce formează sinapsă cu dendritele următorului neuron.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Moarte sau adormire

Mesaj necititde Pr Haralambie » 25 Feb 2012, 15:13

Oricâte unelteşti atee
Viaţă nu vei fabrica
însă, de osânda morţii
Negreşit nu vei scăpa.

Lasă cărţile profane
Fără căpătâi
Şi le ia pe cele sfinte
Ca să prinzi ceva la minte.

Vino, fiul meu iubit,
Din amăgitoare căi,
Ca din nou să te îmbrac
În “podoaba cea dintâi”!

(Sf Ioan Iacob Hozevitul.)
Cu mult respect.

Bad
Mesaje:21
Membru din:23 Feb 2012, 17:21
Confesiune:ortodox
Preocupări:01010101

Re: Moarte sau adormire

Mesaj necititde Bad » 25 Feb 2012, 16:38


pr Harlambie aşa le ziceţi şi mirenilor când au neclarităţi? Dute şi citeşte pe 'cutare' şi 'cutare' ?
Le zic şi aşa, le mai şi vorbesc, îi pun şi să citească.
Am citit o altă carte ce atinge subiectul acesta probabil că mai pe îndelete si anume Seraphim Rose - Viaţa după moarte.Dar tot nu pot să înţeleg aceste lucruri.Mie mi se par basme de adormit copiii.
Vă daţi seama că dacă scrierile pr Serafim Rose, vă par basme şi nu vă pot lămurii, păi eu cine sunt, vorba dumitale, ca să vă lămuresc?
Vă daţi seama cât trebuie să vă scriu?
Sunt necesare 4 lucruri: 1, Viaţă curată. 2, Rugăciune la Dumnezeu pt înţelegere . 3, Smerenie . 4, Împărtăşire în curăţie de sf Taine, ca să puteţi înţelege, dacă sunteţi ortodox.
Ca valoare, Serafim Rose din Sf Ignatie s-a inspirat şi nu numai. Sf Ignatie are explicaţii mai profunde şi argumentate patristic, biblic, şi chiar ştiinţific, după ştiinţa din vremea lui.
Mai există o carte care vorbeşte despre rai a pr Serafim Rose: Cartea Facerii, Crearea Lumii şi Omul începuturilor. Vedeţi poate aia nu vi se pare basm.
PS, mai sunt şi alte screri filocalice.
Pentru ce să facem atâtea sacrificii dacă Biserica Ortodoxă vreme de 2000 nu ştie să explice şi să lămurească ce se intamplă după moarte, prin slujitorii ei preoţii..

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Moarte sau adormire

Mesaj necititde Pr Haralambie » 25 Feb 2012, 18:01


Pentru ce să facem atâtea sacrificii dacă Biserica Ortodoxă vreme de 2000 nu ştie să explice şi să lămurească ce se intamplă după moarte, prin slujitorii ei preoţii..
Puneţi mâna şi citiţi, că sunt suficiente învăţături referitoare la viaţa de dincolo.
Iar dacă aveţi nevoie de îndrumări, vă răspund cu mare drag, dar alegeţi ceva mai categoric, nu o temă foarte generală.
Cred că sunteţi conştient că, nu se poate scrie câte o carte pt fiecare curios în parte, la dorinţă personală, ca la urmă să i se dea apreciere pozitivă sau negativă.
Cu mult respect.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Moarte sau adormire

Mesaj necititde dimitrie » 25 Feb 2012, 18:23


pr Harlambie aşa le ziceţi şi mirenilor când au neclarităţi? Dute şi citeşte pe 'cutare' şi 'cutare' ?
Le zic şi aşa le mai şi vorbesc îi pun şi să citească.
Am citit o altă carte ce atinge subiectul acesta probabil că mai pe îndelete si anume Seraphim Rose - Viaţa după moarte.Dar tot nu pot să înţeleg aceste lucruri.Mie mi se par basme de adormit copiii.
Vă daţi seama că dacă scrierile pr Serafim Rose, vă par basme şi nu vă pot lămurii, păi eu cine sunt, vorba dumitale, ca să vă lămuresc?
Vă daţi seama cât trebuie să vă scriu?
Sunt necesare 4 lucruri: 1, Viaţă curată. 2, Rugăciune la Dumnezeu pt înţelegere . 3, Smerenie . 4, Împărtăşire în curăţie de sf Taine, ca să puteţi înţelege, dacă sunteţi ortodox.
Ca valoare, Serafim Rose din Sf Ignatie s-a inspirat şi nu numai. Sf Ignatie are explicaţii mai profunde şi argumentate patristic, biblic, şi chiar ştiinţific, după ştiinţa din vremea lui.
Mai există o carte care vorbeşte despre rai a pr Serafim Rose: Cartea Facerii, Crearea Lumii şi Omul începuturilor. Vedeţi poate aia nu vi se pare basm.
PS, mai sunt şi alte screri filocalice.
Pentru ce să facem atâtea sacrificii dacă Biserica Ortodoxă vreme de 2000 nu ştie să explice şi să lămurească ce se intamplă după moarte, prin slujitorii ei preoţii..
"aruncatu' cu privirea" nu este suficient (văd că asta scrieţi la preocupări), d-le Bad.
"Muieţi îs posmagii?", conduce la spânzurătoare în poveste, iar în viaţa viitoare ... , nu la viaţa veşnică.
D-ta, dacă nu crezi ce spune Hristos în Evanghelie (pe care se pare că nu o cunoşti), cum vei crede slujitorilor lui?
D-ta vii doar cu pretenţii şi cu tras la răspundere pe forum.
Iar faptul că d-ta, cu multă neruşinare şi obrăznicie, iei la "palme" Biserica lui Hristos, pune capac la toate. Şi cine face asta? Unul care nu vrea să facă minimum de efort, şi să citească cele ce cu multă sudoare "albinele" Bisericii au adunat în cărţile lor - Evangheiile şi celelalte scrieri ale NT sunt cele dintâi exemple; ele sunt muma cărţilor.

PS
Şi asta: Biserica Ortodoxă vreme de 2000 nu ştie să, ce vrea să însemne? 2000 de ce? Şi asta e greu, să vă verificaţi mesajul înainte de a-l posta? Vedeţi că şi noi putem lua la şuturi? Şi încă pe drept!
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Marcus89

Re: Moarte sau adormire

Mesaj necititde Marcus89 » 25 Feb 2012, 20:19

PS
Şi asta: Biserica Ortodoxă vreme de 2000 nu ştie să, ce vrea să însemne? 2000 de ce?
2000 de ani... ce greu de ghicit.... :x44

Bad
Mesaje:21
Membru din:23 Feb 2012, 17:21
Confesiune:ortodox
Preocupări:01010101

Re: Moarte sau adormire

Mesaj necititde Bad » 25 Feb 2012, 20:41


Pentru ce să facem atâtea sacrificii dacă Biserica Ortodoxă vreme de 2000 nu ştie să explice şi să lămurească ce se intamplă după moarte, prin slujitorii ei preoţii..
Puneţi mâna şi citiţi, că sunt suficiente învăţături referitoare la viaţa de dincolo.
Iar dacă aveţi nevoie de îndrumări, vă răspund cu mare drag, dar alegeţi ceva mai categoric, nu o temă foarte generală.
Cred că sunteţi conştient că, nu se poate scrie câte o carte pt fiecare curios în parte, la dorinţă personală, ca la urmă să i se dea apreciere pozitivă sau negativă.
Sunt o mulţime de învăţaturi ortodoxe subliniez ortodoxe care nu sunt în concordanţă unele cu altele.Am crezut că scopul preoţilor este acela de a sluji şi a îndruma, nu de a critica şi comenta.Dacă pot să fac eu totul citind cărţi pentru ce mai există popă?Mâncaţi banii noştrii degeaba atunci.pr Haralambie , sincer care a fost ultima carte care aţi citit-o de la cap la coada şi când?

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Moarte sau adormire

Mesaj necititde Doriana » 25 Feb 2012, 21:49

Mr. Bad, ar fi cinstit sa spuneti ca in nici un caz nu doriti sa va citeasca preotii carti la culcare, nici sa va explice ceea ce nu doriti sa intelegeti, ci ca vreti pur si simplu sa va rafuiti cu preotii. Asta ca sa fie o discutie onesta. Subiectele discutate sunt doar pretexte pentru aceste rafuieli, va asigur ca se vede asta foarte clar.
Urmatorul pas ar fi sa spuneti cine v-a suparat si ce va doare; si sigur cineva va va ajuta. Insa daca vreti doar scandal, ati fost cam neinspirat in alegerea locului.
Am crezut că scopul preoţilor este acela de a sluji şi a îndruma, nu de a critica şi comenta..
Nu, treaba preotilor este sa slujeasca, iar a dvs sa criticati si comentati. Ei trebuie doar sa taca si sa va suporte, pentru ca platiti impozit la stat.
Dacă pot să fac eu totul citind cărţi pentru ce mai există popă?
De la a citi o carte pana la "totul" e drum tare lung. Cititul e minimul pe care il puteti face si dvs... Daca nici asta nu puteti, atunci ce?
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Moarte sau adormire

Mesaj necititde daniel tuduran » 25 Feb 2012, 22:28

Mr. Bad, ar fi cinstit sa spuneti ca in nici un caz nu doriti sa va citeasca preotii carti la culcare, nici sa va explice ceea ce nu doriti sa intelegeti, ci ca vreti pur si simplu sa va rafuiti cu preotii. Asta ca sa fie o discutie onesta. Subiectele discutate sunt doar pretexte pentru aceste rafuieli, va asigur ca se vede asta foarte clar.
Urmatorul pas ar fi sa spuneti cine v-a suparat si ce va doare; si sigur cineva va va ajuta. Insa daca vreti doar scandal, ati fost cam neinspirat in alegerea locului.
Eu zic ca e prea devrem sa-l acuzam pe Mr. Bad.Poate ca omul chiar este interesat de cate ceva si nu i-a reusit dialogul.
Daca chiar are ceva interesuri teologice eu il rog sa incerce sa obtina raspunsul in mod pasnic.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

Avatar utilizator
descoperire
Mesaje:164
Membru din:27 Dec 2011, 22:55
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:teologie,internet,sport,sanatate

Re: Moarte sau adormire

Mesaj necititde descoperire » 26 Feb 2012, 22:23

Creierul ia decizii prin schimburile de informații interneuronale
Nimeni (citesti atent?)inca nu stie cum ia creierul decizii Marcus.
Adă Doamne ziua aceea mai devreme!

Marcus89

Re: Moarte sau adormire

Mesaj necititde Marcus89 » 27 Feb 2012, 08:34

Nimeni (citesti atent?)inca nu stie cum ia creierul decizii Marcus.
Rubish... există aparate care măsoară activitatea neuronală (cred că eeg se numește sau ceva asemănător). Când gândești se intensifică activitate neuronală. În plus nici tu nu citești prea atent, am zis că nu are treabă asta cu postul inițial (și anume, luarea deciziilor cu stocarea informațiilor).

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Moarte sau adormire

Mesaj necititde Floryan » 27 Feb 2012, 09:52

Este sufletul conştient după moarte?
Sufletul (dacă există - nefiind demonstrat acest lucru) nu poate exista în absența materiei. Un simplu test poate releva acest lucru: un om poate fi definit ca suma memoriilor(experiențe, trăiri și altele) sale... aceste informații fiind "criptare" la nivelul neuronilor scoarței cerebrale. Pierderea acestor informații, total sau parțial, poate schimba comportamentul, preferințele, concepții, etc. a unui individ astfel încât să nu mai fie unul și același cu cel dinainte. Îți dai seama că după moarte pierderea este totală și ireversibilă. q.e.d.
Fals. Cei care au suferit moarte clinica, au suferit experienta" in afara trupului" in care erau perfect constienti, ba chiar viata din afara li se parea mult mai reala decit aceasta trupeasca.
Si nu numai, experiente in afara trupului pot fi induse prin diferite tehnici de exemplu practicantii de yoga.
Teoria materialista, a stocarii informatiei in proteinele neuronale este doar partial adevarata.
Îți dai seama că după moarte pierderea este totală și ireversibilă. q.e.d
.
"In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma". Antoine Lavoisier
Nu am vorbit despre cum se realizează procesul de "criptare" (adică, la ce tu faci referire că "bâjbâie" cercetătorii) ci doar la faptul că informația este stocară la nivelul neuronilor (ceva cunoscut deja).
Creierul ia decizii prin schimburile de informații interneuronale (numite influxuri nervoase = unda de depolarizare care se transmite de-a lungul membranei axonale) deja asimilate prin senzații sau percepții, în urma unui stimul primit din mediu. Asta așa în mare, că nu am să-ți înșirui toate procesele ce se realizează în generarea influxului nervos și transmiterea lui prin butoni terminali ai axonului ce formează sinapsă cu dendritele următorului neuron.
.
Dv vorbiti de sinapse, dentrite, axoni, mediatori chimici (acetilcolina, noraderenalina) etc. facand trimitere cu activitate nervoasa superioara. E cam maricel saltul. :x1
Ultima oară modificat 27 Feb 2012, 10:39 de către Floryan, modificat 1 dată în total.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Moarte sau adormire

Mesaj necititde Floryan » 27 Feb 2012, 10:33

Pentru ce să facem atâtea sacrificii dacă Biserica Ortodoxă vreme de 2000 nu ştie să explice şi să lămurească ce se intamplă după moarte, prin slujitorii ei preoţii..
Pai cum nu stie, stie foarte bine. Ce nu intelegeti? Cartea parintelui face referiri la anumite studii ale unor medici. Acele evenimente descrise de acei medici vi se par povesti?Sau ce?
Cartea parintelui Seraphim Rose este excelenta. Spune exact cit trebuie sa stiti. In rest e lucrul dv pentru mantuire. Si asta daca o doriti, Dumnezeu nu obliga pe nimeni.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Marcus89

Re: Moarte sau adormire

Mesaj necititde Marcus89 » 27 Feb 2012, 11:18

Fals. Cei care au suferit moarte clinica, au suferit experienta" in afara trupului" in care erau perfect constienti, ba chiar viata din afara li se parea mult mai reala decit aceasta trupeasca.
Si nu numai, experiente in afara trupului pot fi induse prin diferite tehnici de exemplu practicantii de yoga.
Teoria materialista, a stocarii informatiei in proteinele neuronale este doar partial adevarata.
"Experiența" în afara trupului, nu este altceva decât rezultatul activității creierului, ca să înțelegi este asemănător unui vis. Partea cu realitate este prea greu de probat... ție cât de real ți se pare un vis? desul de real, nu?
De "exeriențe' în afara trupului mai vorbeau și șamanii :lol: . O senzație de "plutire" ți-o pot da și substanțele narcotice (nu încercați totuși).
Îți dai seama că după moarte pierderea este totală și ireversibilă. q.e.d
"In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma". Antoine Lavoisier
Transformarea nu exclude pierderea informațiilor stocate pe un anumit mediu prin modificări structurale ale acestuia din urmă.
Dv vorbiti de sinapse, dentrite, axoni, mediatori chimici (acetilcolina, noraderenalina) etc. facand trimitere cu activitate nervoasa superioara. E cam maricel saltul. :x1
În ce sens este mare acest salt?

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Moarte sau adormire

Mesaj necititde Floryan » 27 Feb 2012, 12:01

"Experiența" în afara trupului, nu este altceva decât rezultatul activității creierului, ca să înțelegi este asemănător unui vis. Partea cu realitate este prea greu de probat... ție cât de real ți se pare un vis? desul de real, nu?
De "exeriențe' în afara trupului mai ziceau și șamanii :lol: . O senzație de "plutire" ți-o pot da și substanțele narcotice (nu încercați totuși).
Da. Stiu acest lucru. Samanii foloseau substante halucinogene sa comunice cu spiritele
Dar nu e vorba doar de plutire. Experientele "fiintei de lumina" sunt descrise in general de literatura occidentala.
In schimb in literatura patristica, acestea sunt mult mai complexe si nu provin nici de la privarea creierului de oxigen nici de la folosirea unor substante halucinogene.
In stiinta sunt citate acele cazuri de moarte clinica in care au fost implicati orbi care au descris perfect ceea ce se intmpla cu ei, acestia fiind morti.
Chiar un medic olandez, imi scapa numele a facut o remarca deosebita, ceva de genul, daca contiinta este in afara trupului, atunci noi o cautam intr-un loc gresit (referitor la creier). Eu unul nu as merge atit de deprate, trupul si sufletul nu sunt separate, ci omul exista in 2 firi, care la moarte se vor desparti, iar apoi dupa Judecata, vor fi iar una.
Îți dai seama că după moarte pierderea este totală și ireversibilă. q.e.d
"In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma". Antoine Lavoisier
Transformarea nu exclude pierderea informațiilor stocate pe un anumit mediu prin modificări structurale ale acestuia din urmă.
De acord, dar ce legatura are sinteza proteica cu existenta sufletului? Mintea exista? O vedem? NU.
Dv vorbiti de sinapse, dentrite, axoni, mediatori chimici (acetilcolina, noraderenalina) etc. facand trimitere cu activitate nervoasa superioara. E cam maricel saltul. :x1
În ce sens este mare acest salt?
In sensul, daca ar tb sa dau un exemplu grosolan ca dv ne aratati suruburi si saibe, si incercati sa ne convingeti ca acestea reprezinta de fapt un motor de Ferrari, sau un computer.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Moarte sau adormire

Mesaj necititde dimitrie » 27 Feb 2012, 13:44

Fals. Cei care au suferit moarte clinica, au suferit experienta" in afara trupului" in care erau perfect constienti, ba chiar viata din afara li se parea mult mai reala decit aceasta trupeasca.
Si nu numai, experiente in afara trupului pot fi induse prin diferite tehnici de exemplu practicantii de yoga.
Teoria materialista, a stocarii informatiei in proteinele neuronale este doar partial adevarata.
"Experiența" în afara trupului, nu este altceva decât rezultatul activității creierului, ca să înțelegi este asemănător unui vis. Partea cu realitate este prea greu de probat... ție cât de real ți se pare un vis? desul de real, nu?
De "exeriențe' în afara trupului mai vorbeau și șamanii :lol: . O senzație de "plutire" ți-o pot da și substanțele narcotice (nu încercați totuși).
Dr.Moody face diferenţa în cărţile sale între experienţa reală extracorporală şi halucinaţii. Pr.Seraphim Rose, în cartea sa Sufletul după moarte, face doar o sinteză a studiilor câtorva savanţi (Dr-ii Raymond A. Moody, Elizabeth Kubler-Ross, Osis, Haraldsson). Şi această literatură ştiinţifică este din ce apăruse până în anii '80!
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Moarte sau adormire

Mesaj necititde Floryan » 27 Feb 2012, 13:53

Dr.Moody face diferenţa în cărţile sale între experienţa reală extracorporală şi halucinaţii. Pr.Seraphim Rose, în cartea sa Sufletul după moarte, face doar o sinteză a studiilor câtorva savanţi (Dr-ii Raymond A. Moody, Elizabeth Kubler-Ross, Osis, Haraldsson). Şi această literatură ştiinţifică este din ce apăruse până în anii '80!
Absolut. Mai mult, Dr.Moody nu face nicio referire la ortodoxie, sau Sfinti Parinti, de fapt din ce este prezentat in carte, observatiile doctorului tin mai mult de ocultism decat de crestinsim. Iar acest lucru, cred ca este unul bun, pt a nu exista suspiciunea unei concluzii deja indicate.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Marcus89

Re: Moarte sau adormire

Mesaj necititde Marcus89 » 27 Feb 2012, 14:06

Dar nu e vorba doar de plutire. Experientele "fiintei de lumina" sunt descrise in general de literatura occidentala.
In schimb in literatura patristica, acestea sunt mult mai complexe si nu provin nici de la privarea creierului de oxigen nici de la folosirea unor substante halucinogene.
Eh, păreri și păreri, eu nu am zis că provin din lipsa de oxigen. Mai există și situația în care înainte de moarte, se zice, că vezi episoade din viața ta sau chiar toată viața, și sunt sigur că această situație este înrudită cu cea de "experiență" în afara corpului
In stiinta sunt citate acele cazuri de moarte clinica in care au fost implicati orbi care au descris perfect ceea ce se intmpla cu ei, acestia fiind morti.

Deci acest lucru face experiența lui mai veritabilă? Faptul că nu vede lucrurile ce îl înconjoară nu înseamnă că nu le poate percepe, și nici nu înseamnă că nu a citit cărți în care erau descrise anumite obiecte. Există persoane fără vedere care poate să deseneze/picteze. Ai aici un caz.
De acord, dar ce legatura are sinteza proteica cu existenta sufletului? Mintea exista? O vedem? NU.
Minte există și se și vede, ea constând în comunicările interneuronale, am mai zis asta, și se evidențează prin aparatura capabilă să detecteze aceste comunicări.
În ce sens este mare acest salt?
In sensul, daca ar tb sa dau un exemplu grosolan ca dv ne aratati suruburi si saibe, si incercati sa ne convingeti ca acestea reprezinta de fapt un motor de Ferrari, sau un computer.
Nu încerc să te conving, nu mă confunda cu BOR...

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Moarte sau adormire

Mesaj necititde Floryan » 27 Feb 2012, 14:56

Mai există și situația în care înainte de moarte, se zice, că vezi episoade din viața ta sau chiar toată viața, și sunt sigur că această situație este înrudită cu cea de "experiență" în afara corpului.

Experienta din afara corpului este diferita de cea a Raiului sau Iadului. Cei care au trait astfel de experiente abia daca au intrezarit ceea din ce va urma.
In stiinta sunt citate acele cazuri de moarte clinica in care au fost implicati orbi care au descris perfect ceea ce se intmpla cu ei, acestia fiind morti.
Deci acest lucru face experiența lui mai veritabilă? Faptul că nu vede lucrurile ce îl înconjoară nu înseamnă că nu le poate percepe, și nici nu înseamnă că nu a citit cărți în care erau descrise anumite obiecte. Există persoane fără vedere care poate să deseneze/picteze. Ai aici un caz..

Da si Beethoven a compus surd, asta nu inseamna ca oricine paote asta. DIn cite vad eu acel turc este singurul. Deci, intrebare, orice orb poate sa "vada" culorile? Raspunsul e simplu NU. Stiu pe cineva orb din nastere care nu putea sa schiteze un copac, nu culori.

Minte există și se și vede, ea constând în comunicările interneuronale, am mai zis asta, și se evidențează prin aparatura capabilă să detecteze aceste comunicări.

Pai, poate ne-o aratati si noua.

În ce sens este mare acest salt?
In sensul, daca ar tb sa dau un exemplu grosolan ca dv ne aratati suruburi si saibe, si incercati sa ne convingeti ca acestea reprezinta de fapt un motor de Ferrari, sau un computer.
Nu încerc să te conving, nu mă confunda cu BOR...
Cu asta ne-ati facut praf :x1
Dumneata ne confunzi cu sectarii care merg din usa in usa sa "propavadiasca". :lol: :x22
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Marcus89

Re: Moarte sau adormire

Mesaj necititde Marcus89 » 27 Feb 2012, 15:24

Minte există și se și vede, ea constând în comunicările interneuronale, am mai zis asta, și se evidențează prin aparatura capabilă să detecteze aceste comunicări.

Pai, poate ne-o aratati si noua.

Păcat că ai șters partea cu doi neuroni, căci vroiam să-ți zic ceva de ea...

Nu încerc să te conving, nu mă confunda cu BOR...
Cu asta ne-ati facut praf :x1
Dumneata ne confunzi cu sectarii care merg din usa in usa sa "propavadiasca". :lol: :x22
Nu vă confund cu frații voștrii în amăgire... :lol:


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX