Moarte sau adormire

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau
Re: Moarte sau adormire

Mesaj necititde Floryan » 27 Feb 2012, 16:04

Minte există și se și vede, ea constând în comunicările interneuronale, am mai zis asta, și se evidențează prin aparatura capabilă să detecteze aceste comunicări.

Pai, poate ne-o aratati si noua.

Păcat că ai șters partea cu doi neuroni, căci vroiam să-ți zic ceva de ea...
Daca vrei dai drumul. Am sters pt ca nu vreau sa dezvolt un acest subiect. Oricum matale nu esti in stare sa porti o discutie despre acest subiect. Asa ca las-o balta. NU te da mai destept decit esti.
Nu încerc să te conving, nu mă confunda cu BOR...
Cu asta ne-ati facut praf :x1
Dumneata ne confunzi cu sectarii care merg din usa in usa sa "propavadiasca". :lol: :x22
Nu vă confund cu frații voștrii în amăgire... :lol:
Cind am zis ca esti ignorant ai tipat ca te jignesc. Deci revin si iti spun, esti ignorant.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Marcus89

Re: Moarte sau adormire

Mesaj necititde Marcus89 » 27 Feb 2012, 18:38

Daca vrei dai drumul. Am sters pt ca nu vreau sa dezvolt un acest subiect. Oricum matale nu esti in stare sa porti o discutie despre acest subiect. Asa ca las-o balta. NU te da mai destept decit esti.
Eu nu mă dau deștept, ți se pare ție...
Dumneata ne confunzi cu sectarii care merg din usa in usa sa "propavadiasca". :lol: :x22
Nu vă confund cu frații voștrii în amăgire... :lol:
Cind am zis ca esti ignorant ai tipat ca te jignesc. Deci revin si iti spun, esti ignorant.
:lol: Nu am țipat te-am rugat, e o diferență, dar de ce mă chinui să-ți expic... că deh... 2 neuroni nu înțeleg prea mult... și nici nu văd ce te deranjează prea tare, că sunteți frați creștini dar vă amăgiți prea mult cu viața veșnică... și poate că sunt subiectiv, dar nu ai(ați) reușit să mă convingi(eți) că ar fi altfel de cum văd eu situația.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Moarte sau adormire

Mesaj necititde maria_andreea » 27 Feb 2012, 20:59

și nici nu văd ce te deranjează prea tare, că sunteți frați creștini dar vă amăgiți prea mult cu viața veșnică... și poate că sunt subiectiv, dar nu ai(ați) reușit să mă convingi(eți) că ar fi altfel de cum văd eu situația.
"marcus89", judecă şi singur: cum să înţeleagă creaţia pe Creator, dacă ea nu se cunoaşte pe sine :x4 . Tu te-ai înscris pe forum să-ţi pierzi timpul pentru că nu văd cum te-ar ajuta un mediu virtual mai mult decât te poţi ajuta singur. Te rog, nu mai deranja dacă nu ai nimic de spus decât de comentat fără cunoştinţa subiectelor.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Marcus89

Re: Moarte sau adormire

Mesaj necititde Marcus89 » 27 Feb 2012, 21:48

și nici nu văd ce te deranjează prea tare, că sunteți frați creștini dar vă amăgiți prea mult cu viața veșnică... și poate că sunt subiectiv, dar nu ai(ați) reușit să mă convingi(eți) că ar fi altfel de cum văd eu situația.
"marcus89", judecă şi singur: cum să înţeleagă creaţia pe Creator, dacă ea nu se cunoaşte pe sine :x4 . Tu te-ai înscris pe forum să-ţi pierzi timpul pentru că nu văd cum te-ar ajuta un mediu virtual mai mult decât te poţi ajuta singur. Te rog, nu mai deranja dacă nu ai nimic de spus decât de comentat fără cunoştinţa subiectelor.
Bine doamnă cenzor am să mă retrag... vă rog să-mi închideți contul de utilizator. :x33

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Moarte sau adormire

Mesaj necititde Floryan » 28 Feb 2012, 09:06

:lol: Nu am țipat te-am rugat, e o diferență, dar de ce mă chinui să-ți expic... că deh... 2 neuroni nu înțeleg prea mult...
Ma bucur ca ai ajuns la o concluzie corecta. :x2
Caci atunci cand vorbim de mintea omeneasca, e mai mult decat ceea ce sugerezi dumneata: neuroni, dentrite, axoni, sinapse si mediatori chimici. In rest e inutil, pt ca topicul este depsre moarte - adormire.
nici nu văd ce te deranjează prea tare, că sunteți frați creștini dar vă amăgiți prea mult cu viața veșnică... și poate că sunt subiectiv, dar nu ai(ați) reușit să mă convingi(eți) că ar fi altfel de cum văd eu situația.
Ma deranjeaza faptul ca vorbeste despre lucrui depsre care habar n-ai, scopul fiind acela de a lovi, nu de a ne arata ca suntem frati. Caci generalizand "frati suntem toti" si asta chiar stiinta o spune. Si nu esti subiectiv, esti rau.
Tu ai venit pe acest forum sa fii convins? Super. :x22 Deci nu BOR e "vinovata", vi tu singurel.
Acuma judeca si tu, pe Hristos cel Inviat din Morti L-au vazut multi oameni, exista atitea marturii si nu crezi, in schimb (de exemplu) cum au iesit pestii pe uscat acuma 100 de mii de miliarde de ani si le-au crescut plamani nu i-a vazut nimeni, dar cu siguranta tu crezi asta si ti se pare stiinta si "fapt dovedit" :x9 Foarte convingator
PS - ai ramas dator sa ne arati mintea caci ai zis ca se vede.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Dumitru
Mesaje:40
Membru din:15 Feb 2013, 10:34
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:electronist

Re: Moarte sau adormire

Mesaj necititde Dumitru » 18 Mai 2013, 19:43

Sa urmarim CUM a fost creat OMUL...,, Domnul Dumnezeu a FACUT pe Om din Tarana pamantului , i-a suflat in nări SUFLARE DE VIATA , si OMUL s-a facut un suflet viu.".. Deci Tarana( microelementele pamantului..fe..si..mg..au ..cr etc)+Suflare de viata =PERSOANA VIE...In Eclesistul scrie ca ,,pana nu se intoarce tarana in pamant(omul), cum a fost , si pana nu se intoarce duhul la Dumnezeu , care l-a dat."..si tot in Ecl la 3,20:,,TOATE merg la un loc ;toate au fost facute din tarana , si TOATE se intorc in tarana.."..In Ezechiel 18, 4 si 20....scrie ca ,,Sufletul care pacatuieste , acela va muri."..MOARTEA este sfarsitul existentei fizice si spirituale....elementele din care e compus OMUL..se intoarce in pamant..si suflarea de viata se intoarce la Dumnezeu..Sunt multe texte ..dar am cautat sa nu va obosesc..Va doresc numai bine..!

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Moarte sau adormire

Mesaj necititde dimitrie » 18 Mai 2013, 22:59

Ecl la 3,20:,,TOATE merg la un loc ;toate au fost facute din tarana , si TOATE se intorc in tarana.."
TOATE, nu toți :idea:
Sa urmarim CUM a fost creat OMUL...,, Domnul Dumnezeu a FACUT pe Om din Tarana pamantului , i-a suflat in nări SUFLARE DE VIATA , si OMUL s-a facut un suflet viu.".. Deci Tarana( microelementele pamantului..fe..si..mg..au ..cr etc)+Suflare de viata =PERSOANA VIE...In Eclesistul scrie ca ,,pana nu se intoarce tarana in pamant(omul), cum a fost , si pana nu se intoarce duhul la Dumnezeu , care l-a dat."..
Ce este acea "Suflare de viață"? Dar "duhul", ce este? Sunt identice? Sunt ceva din Dumnezeu (necreat) sau ceva creat de El?
Apropo, unde se găsește ultimul dvs. citat în Ecclesiast (sau altundeva)?
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
duodecimus
Mesaje:193
Membru din:01 Feb 2013, 06:56
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Moarte sau adormire

Mesaj necititde duodecimus » 19 Mai 2013, 12:04

TOATE, nu toți :idea:
Dacă vă consultaţi versiunea ortodoxă a Bibliei, veţi observa că e vorba chiar de TOŢI (oameni şi animale):

"Căci soarta omului şi soarta dobitocului este aceeaşi: precum moare unul, moare şi celălalt şi toţi au un singur duh de viată, iar omul nu are nimic mai mult decât dobitocul. Şi totul este deşertăciune!
Amândoi merg în acelaşi loc: amândoi au ieşit din pulbere şi amândoi în pulbere se întorc.
" (Ecl.3,19-20 - Biblia Sinodală)
Ce este acea "Suflare de viață"? Dar "duhul", ce este? Sunt identice? Sunt ceva din Dumnezeu (necreat) sau ceva creat de El?
Suflarea de viaţă, duhul, spiritul, sunt sinonime şi reprezintă principiul vieţii pe care Dumnezeu l-a pus în om pentru a deveni un suflet viu, o fiinţă vie.
Apropo, unde se găsește ultimul dvs. citat în Ecclesiast (sau altundeva)?
"până nu se întoarce ţărâna în pământ, de unde a fost luată, şi până când suflarea nu se întoarce la Dumnezeu, Cel Care a dat-o." (Ecl.12,7 - versiunea NTR)

"pînă nu se întoarce ţărîna în pămînt, cum a fost, şi pînă nu se întoarce duhul la Dumnezeu, care l-a dat." (Ecles.12,7 - versiunea Cornilescu)

Nu am folosit versiunea ortodoxă, deoarece este greşită la acest verset, termenul "suflet" nejustificându-se. Nici după originalul ebraic, nici după traducerea Septuaginta. Asta dovedeşte că traducătorul ortodox a contrafăcut textul sacru doar pentru a-l face să conglăsuiască cu dogma lui.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Moarte sau adormire

Mesaj necititde Floryan » 20 Mai 2013, 08:17

"până nu se întoarce ţărâna în pământ, de unde a fost luată, şi până când suflarea nu se întoarce la Dumnezeu, Cel Care a dat-o." (Ecl.12,7 - versiunea NTR)

"pînă nu se întoarce ţărîna în pămînt, cum a fost, şi pînă nu se întoarce duhul la Dumnezeu, care l-a dat." (Ecles.12,7 - versiunea Cornilescu)

Traducerea protestanta James King:
Then shall the dust return to the earth as it was: and the spirit shall return unto God who gave it. Ecl 12,7
Nu am folosit versiunea ortodoxă, deoarece este greşită la acest verset, termenul "suflet" nejustificându-se. Nici după originalul ebraic, nici după traducerea Septuaginta.
Da, bine?
καὶ ἐπιστρέψῃ ὁ χοῦς ἐπὶ τὴν γῆν, ὡς ἦν, καὶ τὸ πνεῦμα ἐπιστρέψῃ πρὸς τὸν Θεόν, ὃς ἔδωκεν αὐτό
Pot sa va intreb ce inseamna “πνεῦμα”?

Atunci cum traducem?
“Ὅταν δὲ τὸ ἀκάθαρτον πνεῦμα ἐξέλθῃ ἀπὸ τοῦ ἀνθρώπου, διέρχεται δι᾿ ἀνύδρων τόπων ζητοῦν ἀνάπαυσιν, καὶ οὐχ εὑρίσκει” Matei 12,43
Şi când duhul necurat a ieşit din om, umblă prin locuri fără apă, căutând odihnă şi nu găseşte. Biblia ortodoxa

Duhul necurat, când a ieşit dintr-un om, umblă prin locuri fără apă, căutând odihnă, şi n-o găseşte. Cornilescu
Ce-a iesit din om, suflarea???

ὁ δὲ Ἰησοῦς πάλιν κράξας φωνῇ μεγάλῃ ἀφῆκε τὸ πνεῦμα
Jesus, when he had cried again with a loud voice, yielded up the ghost.
Isus a strigat iarăşi cu glas tare şi Şi-a dat duhul. Matei 27,50 (Cornilescu)
Deci Hristos, Dumnezeu Adevarata din Dumnezeu Adevarat, si-a dat suflarea de viata ;)

Ὁ ἔχων οὖς ἀκουσάτω τί τὸ Πνεῦμα λέγει ταῖς ἐκκλησίαις. Τῷ νικῶντι δώσω αὐτῷ φαγεῖν ἐκ τοῦ ξύλου τῆς ζωῆς, ὅ ἐστιν ἐν τῷ παραδείσῳ τοῦ Θεοῦ μου
Cine are urechi să audă ceea ce Duhul zice Bisericilor.. Apoc 2,7


Lamuriri aici. sau aici
traducătorul ortodox a contrafăcut textul sacru doar pentru a-l face să conglăsuiască cu dogma lui.
Sunteti penibil, sa va fie rusine!!!
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
duodecimus
Mesaje:193
Membru din:01 Feb 2013, 06:56
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Moarte sau adormire

Mesaj necititde duodecimus » 20 Mai 2013, 19:15

Traducerea protestanta James King:
Then shall the dust return to the earth as it was: and the spirit shall return unto God who gave it. Ecl 12,7
Puţin mai sus exact asta spuneam că unul din sinonime este şi spirit. Care e problema?
Da, bine?
καὶ ἐπιστρέψῃ ὁ χοῦς ἐπὶ τὴν γῆν, ὡς ἦν, καὶ τὸ πνεῦμα ἐπιστρέψῃ πρὸς τὸν Θεόν, ὃς ἔδωκεν αὐτό
Pot sa va intreb ce inseamna “πνεῦμα”?
Duh, spirit, suflare de viaţă. Tadaaam!
Atunci cum traducem?
“Ὅταν δὲ τὸ ἀκάθαρτον πνεῦμα ἐξέλθῃ ἀπὸ τοῦ ἀνθρώπου, διέρχεται δι᾿ ἀνύδρων τόπων ζητοῦν ἀνάπαυσιν, καὶ οὐχ εὑρίσκει” Matei 12,43
Şi când duhul necurat a ieşit din om, umblă prin locuri fără apă, căutând odihnă şi nu găseşte. Biblia ortodoxa

Duhul necurat, când a ieşit dintr-un om, umblă prin locuri fără apă, căutând odihnă, şi n-o găseşte. Cornilescu
Ce-a iesit din om, suflarea???
Duhul cel rău, spiritul malefic, demonul, dracul... şi câte expresii or mai fi... că limba română e foarte expresivă. Din păcate greaca (şi nu ceaa clasică, ci dialectul koine) e mai puţin expresivă, doar ca să puteţi dumneavoastră fabula pe tema asta...
ὁ δὲ Ἰησοῦς πάλιν κράξας φωνῇ μεγάλῃ ἀφῆκε τὸ πνεῦμα
Jesus, when he had cried again with a loud voice, yielded up the ghost.
Isus a strigat iarăşi cu glas tare şi Şi-a dat duhul. Matei 27,50 (Cornilescu)
Deci Hristos, Dumnezeu Adevarata din Dumnezeu Adevarat, si-a dat suflarea de viata ;)
Nu uitaţi că Hristos e şi Om Adevărat şi în această calitate a avut ca orice om suflare de viaţă, duh, spirit... E chiar atât de greu să acceptaţi un adevăr biblic? Care de altfel e cunoscut în Ortodoxie din câte ştiu eu... ori nu e aşa?
Sunteti penibil, sa va fie rusine!!!
Stimate domn, nu eu am tradus stâlcit textul sacru grecesc ca să-mi fie ruşine... Pe de altă parte, cei care masacrează Cuvântul nu au nici ruşine, nici frică de Dumnezeu. Asta ca s-o spunem verde, pe româneşte.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Moarte sau adormire

Mesaj necititde dimitrie » 20 Mai 2013, 20:43

TOATE, nu toți :idea:
Dacă vă consultaţi versiunea ortodoxă a Bibliei, veţi observa că e vorba chiar de TOŢI (oameni şi animale):

"Căci soarta omului şi soarta dobitocului este aceeaşi: precum moare unul, moare şi celălalt şi toţi au un singur duh de viată, iar omul nu are nimic mai mult decât dobitocul. Şi totul este deşertăciune!
Amândoi merg în acelaşi loc: amândoi au ieşit din pulbere şi amândoi în pulbere se întorc.
" (Ecl.3,19-20 - Biblia Sinodală)
Sinodala aceea nu este cea ortodoxă, deoarece are la bază surse eterodoxe.
În Sinodala de la 1914, dar și în edițiile mai vechi spune chiar mai mult și total diferit:
"20. Toate merg la un loc, toate s-au făcut din țărână, și toate se vor întoarce în țărână."
Cumva a primit și animalul ce a primit omul la creație? Omul nu a primit nimic mai mult? Dar cum se face că numai omul este făcut după chip și asemănare (cf.Fac.1:26), deși Biblia spune limpede că "Dumnezeu nu este ca omul" (Num.23:19)?
Ce este acea "Suflare de viață"? Dar "duhul", ce este? Sunt identice? Sunt ceva din Dumnezeu (necreat) sau ceva creat de El?
Suflarea de viaţă, duhul, spiritul, sunt sinonime şi reprezintă principiul vieţii pe care Dumnezeu l-a pus în om pentru a deveni un suflet viu, o fiinţă vie.
1) "Suflarea de viaţă, duhul, spiritul, sunt sinonime"? Asta în care Biblie mai scrie? Ia mai citiți referatul biblic cu referire la creația omului și a animalelor! Nu există cel puțin două diferențe între om și animale?
2) Și dacă duhul și sufletul sunt sinonime, cum explicați afirmațiile:
- "Şi Iisus, strigând cu glas tare, a zis: Părinte, în mâinile Tale încredinţez duhul Meu. Şi acestea zicând, Şi-a dat duhul."Lc.23:46;
- "În numele Domnului nostru Iisus Hristos, adunându-vă voi şi duhul meu, cu puterea Domnului nostru Iisus Hristos..." 1Cor.5:4
- "Duhul să nu-l stingeţi." 1Tes.5:19;
- "Pentru că şi Hristos a suferit odată moartea pentru păcatele noastre, El cel drept pentru cei nedrepţi, ca să ne aducă pe noi la Dumnezeu, omorât fiind cu trupul, dar viu făcut cu duhul,
Cu care S-a coborât şi a propovăduit şi duhurilor ţinute în închisoare" 1Pt.3:18:19? Trebuie să țineți cont că acele duhuri nu erau demoni, după cum am lămurit pe larg aici. Dealtfel, în topicul acela am scris și s-a scris mult, de aceea ar fi bine să-l parcurgeți un pic.
Apropo, unde se găsește ultimul dvs. citat în Ecclesiast (sau altundeva)?
"până nu se întoarce ţărâna în pământ, de unde a fost luată, şi până când suflarea nu se întoarce la Dumnezeu, Cel Care a dat-o." (Ecl.12,7 - versiunea NTR)

"pînă nu se întoarce ţărîna în pămînt, cum a fost, şi pînă nu se întoarce duhul la Dumnezeu, care l-a dat." (Ecles.12,7 - versiunea Cornilescu)

Nu am folosit versiunea ortodoxă, deoarece este greşită la acest verset, termenul "suflet" nejustificându-se. Nici după originalul ebraic, nici după traducerea Septuaginta. Asta dovedeşte că traducătorul ortodox a contrafăcut textul sacru doar pentru a-l face să conglăsuiască cu dogma lui.
Textul d-lui nu se găsește în nici o versiune, pe când al dvs. da, fie ea și eronată versiunea. Despre restul nu mă mai obosesc sa comentez, deoarece habar nu aveți despre noima termenului original pe care-l folosiți. În plus, nici idee nu aveți despre faptul că au existat versiuni eronate ale Septuagintei încă din timpul Sf.Iustin Martirul și Filosoful.

PS
Nu ați lămurit originea și natura duhului omului, animalului, etc. Este duhul omului/animalului creat?
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
undecimus
Mesaje:139
Membru din:04 Noi 2011, 08:19
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Moarte sau adormire

Mesaj necititde undecimus » 23 Mai 2013, 16:59

Sinodala aceea nu este cea ortodoxă, deoarece are la bază surse eterodoxe.
Dacă nici măcar în propria versiune în uz a Bibliei nu mai aveţi încredere, eu ce pot să mai zic?
În Sinodala de la 1914, dar și în edițiile mai vechi spune chiar mai mult și total diferit:
"20. Toate merg la un loc, toate s-au făcut din țărână, și toate se vor întoarce în țărână."
Cumva a primit și animalul ce a primit omul la creație? Omul nu a primit nimic mai mult? Dar cum se face că numai omul este făcut după chip și asemănare (cf.Fac.1:26), deși Biblia spune limpede că "Dumnezeu nu este ca omul" (Num.23:19)?
Nu discutăm de diferenţele între om şi animal (acestea sunt evidente şi nu le contest), ci rămânem la suflarea de viaţă despre care era vorba. Şi pentru că agreaţi Sinodala 1914, iată ce zice ea:

Imagine
Precum vedeţi, şi animalele au primit la creaţie suflare de viaţă/duh de viaţă ("un duh este în toate" vers. 19)
2) Și dacă duhul și sufletul sunt sinonime, cum explicați afirmațiile:
Duhul şi sufletul nu sunt sinonime. Trupul + suflarea de viaţă (duh, spirit) = suflet viu Facerea 2,7.
Textul d-lui nu se găsește în nici o versiune, pe când al dvs. da, fie ea și eronată versiunea.
De ce să fie eronată? Doar pentru faptul că nu are aprobarea Sf. Sinod al Bisericii Ortodoxe Române? În definitiv, ambii traducători (Cornilescu şi Bădiliţă) erau ortodocşi la data când au tradus Biblia :idea:
Pe de altă parte, de ce nu puneţi în calcul că tocmai versiunea ortodoxă oficială ar putea fi falsificată la acest verset (Ecl.12,7)?
Despre restul nu mă mai obosesc sa comentez, deoarece habar nu aveți despre noima termenului original pe care-l folosiți. În plus, nici idee nu aveți despre faptul că au existat versiuni eronate ale Septuagintei încă din timpul Sf.Iustin Martirul și Filosoful.
Consultaţi vă rog versiunile "ne-eronate" ale textului ebraic şi grecesc şi veţi vedea că duhul/suflarea se întoarce la Dumnezeu şi nu sufletul. Nici măcar Sinodala Bisericii Ortodoxe Greceşti nu a falsificat atât de grosolan acest verset, respectând originalul Septuagintei, chiar dacă infirmă dogma ortodoxiei. Iată şi versiunea literară a Septuagintei (Polirom 2006 vol.IV pag. 569) tradusă la fel:

Imagine
PS
Nu ați lămurit originea și natura duhului omului, animalului, etc. Este duhul omului/animalului creat?
Tot ce a creat Dumnezeu în cadrul Creaţiei a fost creat. Singur Dumnezeu e necreat. Cam asta se învaţă încă de la grădiniţă. :idea:

P.S. Pe topicul vecin (viewtopic.php?f=75&t=2199&start=20), în loc să veniţi cu argumente coerente şi solide cum îi şade bine unui intelectual, aţi pus dop demonstrând exact contrariul. Păcat că aveţi o înţelegere atât de îngustă a adevăratului dialog interconfesional... Mare păcat...

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Moarte sau adormire

Mesaj necititde dimitrie » 23 Mai 2013, 22:55

:lol:
Consultaţi vă rog versiunile "ne-eronate" ale textului ebraic şi grecesc şi veţi vedea că duhul/suflarea se întoarce la Dumnezeu şi nu sufletul.
Păi cu asta cum rămâne:
- "Pentru că şi Hristos a suferit odată moartea pentru păcatele noastre, El cel drept pentru cei nedrepţi, ca să ne aducă pe noi la Dumnezeu, omorât fiind cu trupul, dar viu făcut cu duhul,
Cu care S-a coborât şi a propovăduit şi duhurilor ţinute în închisoare" 1Pt.3:18:19?
D-le, eu țintesc "cervicala", las mâinile, picioarele... :lol:
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
undecimus
Mesaje:139
Membru din:04 Noi 2011, 08:19
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Moarte sau adormire

Mesaj necititde undecimus » 24 Mai 2013, 06:50

:lol:
Consultaţi vă rog versiunile "ne-eronate" ale textului ebraic şi grecesc şi veţi vedea că duhul/suflarea se întoarce la Dumnezeu şi nu sufletul.
Păi cu asta cum rămâne:
- "Pentru că şi Hristos a suferit odată moartea pentru păcatele noastre, El cel drept pentru cei nedrepţi, ca să ne aducă pe noi la Dumnezeu, omorât fiind cu trupul, dar viu făcut cu duhul,
Cu care S-a coborât şi a propovăduit şi duhurilor ţinute în închisoare" 1Pt.3:18:19?
D-le, eu țintesc "cervicala", las mâinile, picioarele... :lol:
Până la "asta" cum rămâne cu "ailaltă"? O lăsaţi baltă doar pentru că aţi dat de greu? Recunoaşteţi că e o traducere măsluită şi o lăsăm...
Iar cu "asta" e simplu: nu scrie nimic de suflet, ci de duh.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Moarte sau adormire

Mesaj necititde Floryan » 24 Mai 2013, 07:47

Duh, spirit, suflare de viaţă. Tadaaam!
Daca tot suntem cu Wikipeidia :x1
πνεῦμα:
air
wind
breath
(phonology) breathing
life
spirit, soul
spiritual being: spirit, angel
inspiration (often divine inspiration), genius

Synonyms
Edit: ψυχή

Tadaaam! :x1
Iar cu "asta" e simplu: nu scrie nimic de suflet, ci de duh.
Plecand de "adevaru' biblic" revelat profetilor Az7

Trupul + suflarea de viaţă (duh, spirit) = suflet viu

In "Textul Sacru" (cornilescu) gasim in alta parte:

Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul, dar care nu pot ucide sufletul; ci temeţi-vă mai degrabă de Cel ce poate să piardă şi sufletul şi trupul în gheenă. Mt10,28

Intrebare: ce sens mai are aceasta afirmatie?

Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul dar care nu pot ucide Trupul + suflarea de viaţă (duh, spirit);ci temeţi-vă mai degrabă de Cel ce poate să piardă şi Trupul + suflarea de viaţă (duh, spirit) şi trupul în gheenă. Mt10,28 :x1


Ce sens mai are :

„sa iubească pe Dumnezeu din toată inima lui, din tot sufletul şi din tot cugetul (Matei 22,37)

„sa iubească pe Dumnezeu din toată inima lui, din tot Trupul + suflarea de viaţă (duh, spirit) şi din tot cugetul

Dar aici dle undecimus :
21. Şi suflând de trei ori peste copil, a strigat către Domnul şi a zis: "Doamne Dumnezeul meu, să se întoarcă sufletul acestui copil în el!"
22. Şi a ascultat Domnul glasul lui Ilie; şi s-a întors sufletul copilului acestuia în el şi a înviat. 3 Regi 17,22


22 Domnul a ascultat glasul lui Ilie, şi sufletul copilului s-a întors în el, şi a înviat. (Textul sacru nefalsificat Cornilescu)

Deci cine s-a intors? :x1


Intrebare: despre care duhuri scrie in Scriptura?

Sufletul care păcătuieşte, acela va muri. - au animalele suflete vii? De ce mor animalele? Pacatuiesc?
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Dumitru
Mesaje:40
Membru din:15 Feb 2013, 10:34
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:electronist

Re: Moarte sau adormire

Mesaj necititde Dumitru » 24 Mai 2013, 10:22

Ecl la 3,20:,,TOATE merg la un loc ;toate au fost facute din tarana , si TOATE se intorc in tarana.."
TOATE, nu toți :idea:
Sa urmarim CUM a fost creat OMUL...,, Domnul Dumnezeu a FACUT pe Om din Tarana pamantului , i-a suflat in nări SUFLARE DE VIATA , si OMUL s-a facut un suflet viu.".. Deci Tarana( microelementele pamantului..fe..si..mg..au ..cr etc)+Suflare de viata =PERSOANA VIE...In Eclesistul scrie ca ,,pana nu se intoarce tarana in pamant(omul), cum a fost , si pana nu se intoarce duhul la Dumnezeu , care l-a dat."..
Ce este acea "Suflare de viață"? Dar "duhul", ce este? Sunt identice? Sunt ceva din Dumnezeu (necreat) sau ceva creat de El?
Apropo, unde se găsește ultimul dvs. citat în Ecclesiast (sau altundeva)?
Aici Eclesiastul 12,7..!

Avatar utilizator
duodecimus
Mesaje:193
Membru din:01 Feb 2013, 06:56
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Moarte sau adormire

Mesaj necititde duodecimus » 24 Mai 2013, 19:25

Daca tot suntem cu Wikipeidia:
πνεῦμα:
air
wind
breath
(phonology) breathing
life
spirit, soul
spiritual being: spirit, angel
inspiration (often divine inspiration), genius

Synonyms
Edit: ψυχή

Tadaaam! :x1
Eu ştiam că Ortodoxia e cu Sfânta Tradiţie, cu astea... nu cu Sfânta Wiki. :lol: Stimate domn, aveţi grijă că respectiva e blondă şi cu ochi albaştri, nu prea are alură de sfântă bizantină...
Plecand de "adevaru' biblic" revelat profetilor Az7

Trupul + suflarea de viaţă (duh, spirit) = suflet viu
Adevăru' ăsta e revelat de 2.500 de ani, de pe vremea când Moise a scris Facerea (2,7), deci cu mult înainte de cuvioşii Platon şi Aristotel şi a lor nemurire a sufletului. Acum ce-i drept, nu dumnealor au patentat polologhia, ci... nomine odiosa...
In "Textul Sacru" (cornilescu) gasim in alta parte:

Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul, dar care nu pot ucide sufletul; ci temeţi-vă mai degrabă de Cel ce poate să piardă şi sufletul şi trupul în gheenă. Mt10,28

Intrebare: ce sens mai are aceasta afirmatie?
Sensul e că Dumnezeu poate pierde (nimici, distruge total, ucide - în originalul grecesc) sufletul, cât e el de "nemuritor" :idea:
Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul dar care nu pot ucide Trupul + suflarea de viaţă (duh, spirit);ci temeţi-vă mai degrabă de Cel ce poate să piardă şi Trupul + suflarea de viaţă (duh, spirit) şi trupul în gheenă. Mt10,28 :x1
Bravos! Tocmai aţi descoperit că "suflet" poate avea şi alt sens decăt omul viu (trup+suflare de viaţă)... :x22

Ce sens mai are :

„sa iubească pe Dumnezeu din toată inima lui, din tot sufletul şi din tot cugetul (Matei 22,37)

„sa iubească pe Dumnezeu din toată inima lui, din tot Trupul + suflarea de viaţă (duh, spirit) şi din tot cugetul
Idem.
Dar aici dle undecimus :
21. Şi suflând de trei ori peste copil, a strigat către Domnul şi a zis: "Doamne Dumnezeul meu, să se întoarcă sufletul acestui copil în el!"
22. Şi a ascultat Domnul glasul lui Ilie; şi s-a întors sufletul copilului acestuia în el şi a înviat. 3 Regi 17,22


22 Domnul a ascultat glasul lui Ilie, şi sufletul copilului s-a întors în el, şi a înviat. (Textul sacru nefalsificat Cornilescu)

Deci cine s-a intors?
Uite ce zice o notă la textul sacru nefalsificat (nici al lui Cornilescu, nici al lui Xulescu):

Imagine
(Septuginta, vol.II pag.510- Polirom 2004)
Intrebare: despre care duhuri scrie in Scriptura?

Sufletul care păcătuieşte, acela va muri. - au animalele suflete vii? De ce mor animalele? Pacatuiesc?
Bună întrebare! De ce trebuia să moară nevinovatul miel de Paşte? De ce a trebuit să moară de Paşte Nevinovatul Miel al lui Dumnezeu?
Răspuns: pentru că a păcătuit robul lui Dumnezeu Floryan şi nevrednicul de duodecimus!
De aia!

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Moarte sau adormire

Mesaj necititde Floryan » 25 Mai 2013, 23:54

Ce bine dle undecimus ca avem textul sacru nefalsificat SEPTUAGINTA edit POLIROM 2004 pag 510, asa ca o sa citam de acolo:

Imagine
:lol:


Biblia 1688

Imagine


Si Biblia protestanta James King

And he stretched himself upon the child three times, and cried unto the LORD, and said, O LORD my God, I pray thee, let this child's soul come into him again.

. Trupul + suflarea de viaţă (duh, spirit) = suflet viu Facerea 2,7.
Deci dupa dv in trupul copilului s-a intors nu dar suflarea de viata ci si trupul.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
duodecimus
Mesaje:193
Membru din:01 Feb 2013, 06:56
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Moarte sau adormire

Mesaj necititde duodecimus » 26 Mai 2013, 07:06

Ce bine dle undecimus ca avem textul sacru nefalsificat SEPTUAGINTA
Precum bine ştiţi, Septuaginta este o traducere a textului original ebraic al Vechiului Testament, iar în acesta, termenul este נֶפֶשׁ
Cuvântul ebraic se găseşte de peste 700 de ori în VT şi a fost diferit tradus ca „suflet” (Geneza 2,7; 12,5.12 etc.), „creatură”, „vieţuitoare” (Geneza 1,21.24; 2,19; Levitic 11,46 etc.), „oameni” (Geneza 14,21; Iosua 20,9; Ieremia 43,6 etc.), „cineva” (Isaia 20,9), „viaţă” (Geneza 9,4; Exod 4,19; Iosua 2,14 etc.), „mort”, (Levitic 19,28; Numeri 9,6.7.10 etc.), „înşişi” (Isaia 46, 2) şi un număr de alte feluri. Din toate aceste diferite traduceri, traducerea „viaţă” este cea mai potrivită în textul în discuţie, căci traducerea „suflet” induce în eroare şi transmite ideea unei entităţi nemuritoare, capabilă de a exista conştientă, separată de corp. Ideea aceasta nu se găseşte în cuvântul נֶפֶשׁ. În toate cele peste 700 de locuri ale cuvântului niciodată această idee nu este asociată cu el sau implicată. Nici măcar o dată נֶפֶשׁ nu este numit nemuritor. A traduce נֶפֶשׁ cu „viaţă” este în armonie cu antropologia biblică a Vechiului Testament.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Moarte sau adormire

Mesaj necititde Floryan » 26 Mai 2013, 10:54

Uite ce zice o notă la textul sacru nefalsificat (nici al lui Cornilescu, nici al lui Xulescu):

Sa inteleg ca ce-ati sustinut, acum adica negati cu fraza de mai jos? Cate viclenie!
Mai are sens sa continui cu dv aceasta discutie?

Nici macar sola scriptara nu mai exista, locul a fost luat, sa ma iertati de paranoia.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX