Iisus a facut icoana

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
apasarar
Iisus a facut icoana

Mesaj necititde apasarar » 12 Aug 2012, 15:17

IIsus e CALEA ADEVARUL SI VIATA. Adevarul vine de la IIsus. problema Protestantilor e ca ei spun ca si Luther sau Calvin sau altii sunt adevar si iau cuvintele acestora ca si adevar si nu e asa .

1.Icoane

a. IIsus a facut icoana nefacuta de mana omeneasca pe care a trimis-o regelui Abgar din Edessa care s-a vindecat de lepra.
http://en.wikipedia.org/wiki/Abgar_V
Imagine

IIsus e calea ADEVARUL si viata. Deci IIsus fiind adevarul nu poate gresit. Oamenii care au infiintat culte protestante 1500 de ani dupa venirea lui IIsus pot gresi.

b.Apostolul Luca a facut icoane
http://orthodoxwiki.org/Apostle_Luke
Imagine
Apostolul Luca e in rai si acolo sunt si icoanele. Teologia protestanta care interzice icoanele nu cred ca e acolo .

c.Rastalmacirea versului din vechiul testament spune sa nu ai nici un fel de poza, nici un fel de film NIMIC.

Cine vine cu GRESALA aceasta de care nu s-a auzit in PRIMII 1500 de ani de Biserica sa se intrebe pe el. Ia sa vad. Pastrez eu ce zic? Am vreo poza? Ma uit la vre-un film? Am facut vreo poza?

Deci daca eu nu cred in rastalmacirea protestanta, CA SA NU AI NICI O POZA CU NIMIC SUB SOARE, desi profesez ca e adevarata de ce sa cer ortodocsilor care o combat cu dreptate sa accepte rastalmacirea mea pe care nici eu nu o respect? Ia sa vad au cei ce imi cer aceasta minciuna poze sau fac emisiuni TV? Pai de ce imi cer ceva sa respect ce nici ei nu cred ca e adevarat si nu respecta?

Ia sa vad. Apostolul Luca a facut icoane. Stiu eu mai bine ca Apostolul Luca ce e bine si ce e rau?


Ori tarile protestante sunt cele mai mari producatoare de filme, de poze si tot asa deci ei nu respecta rastalmacirea. Biserica a aratat tot timpul ca icoanele sunt bune si a luptat impotriva greselii denumite iconoclasm pentru sute de ani.

Idolatrie= sa consideri ceva egal sau mai mare ca Dumnezeu. De exemplu daca ingenunchezi SAU TE INCHINI in fata unei fete sau ii saruti poza, nu insemna ca gata e idolatrie caci nu o socotesti ca Dumnezeu.Sfintii si icoanele nu sunt egale sau mai mari ca Dumnezeu deci nu sunt idolatrie. Ortodoxia nu are nimic egal sau mai mare ca Dumnezeu deci nu POATE avea idolatrie. Ca si dreptmaritori crestini cinstim prin tamaiere pe cei ce sunt reprezentati de icoane .

Pe la 1500 Protestantismul a fost o inventie omeneasca.
Pe la 1800 Neo protestantismul a fost o alta inventie omeneasca.
Pe la 2100 Neo Neo ... Neo Protestantismul va fi o alta inventie omeneasca.

Problema e ca adevarul se paraseste pentru niste ganduri omenesti.
Avem Sfanta Liturghie a Apostolului Iacov http://en.wikipedia.org/wiki/Liturgy_of_St_James ce se crede ca a fost scrisa in anul 60 care arata cuvant cu cuvant ce faceau crestinii Duminica in Biserica Primara. Sa se compare cu ceea ce fac Protestantii azi si o sa se vada exact cat de mare e inventia Protestanta, adica lucruri noi de la oameni.

PANA LA 1500 TOATE BISERICILE CINSTEAU ICOANE. Asa zisele debateri au inceput dupa 1500 cand a inceput Protestantismul cu rastalmacirea Bibliei.

Daca IIsus si Apostolul Luca au facut icoane si ei sunt in rai, IDEOLOGIA GRESITA care ataca icoanele, PROTESTANTISMUL impotriva icoanelor, este oare acolo? Sa puna mana pastorii pe teologia ortodoxa si sa devina preoti adevarati.

gupalusi

Re: IIsus a facut icoana.Combaterea icoanelor prob. nu e in

Mesaj necititde gupalusi » 12 Aug 2012, 20:30

Pe la 1500 Protestantismul a fost o inventie omeneasca.
Pe la 1800 Neo protestantismul a fost o alta inventie omeneasca.
Pe la 2100 Neo Neo ... Neo Protestantismul va fi o alta inventie omeneasca.
la fel si crestinismul - din pacate asta e subiect tabu aici.
Biblia Crestina (NT) e tot o inventie omeneasca, iar VT e modificat ... doar asa OFF TOPIC
- scuze ca te-am intrerupt. poti continua.

apasarar

Re: IIsus a facut icoana.Combaterea icoanelor prob. nu e in

Mesaj necititde apasarar » 12 Aug 2012, 20:54

Esti in inselare. Crestinismul a aparut datorita lui Dumnezeu.

Uita-te putin la videoul asta si vezi cine vine cand un om cheama pe Dumnezeu: http://www.youtube.com/watch?v=Xyq7L-GPQ2M Cei ce au murit si au venit inapoi s-au intalnit cu IIsus in timpul mortii. De ce? De ce crezi intr-o religie ce te minte ce iti spune ca asa ceva nu se poate intampla?

Iar ca sa vezi ca ortodocsii merg la rai, uita-te la videoul asta:
http://www.youtube.com/watch?v=AyBDs8JpEa8

http://www.sacred-texts.com/bib/fbe/fbe008.htm
Aici in cartea lui Adam si Eva zice ca omenirea va sfi salvata de Cuvantul lui Dumnezeu , numele lui IIsus inainte de nastere. Singurul om ce a zis eu Sunt Cuvantul lui Dumnezeu a fost IIsus. Cuvantul lui Dumnezeu adica pe IIsus il mai intalnesti in geneza 15:1, Zaharia 12:1 si in alte locuri. In geneza 15:1 ii spune lui avraam ca o sa-i dea copii cat numarul stelelor. Cand a venit i-a numit pe cei de la Avraam ai mei.

Ia sa vedem ce zice Ieremia 31:31
31. Iată vin zile, zice Domnul, când voi încheia cu casa lui Israel şi cu casa lui Iuda legământ nou.
32. Însă nu ca legământul pe care l-am încheiat cu părinţii lor în ziua când i-am luat de mână, ca să-i scot din pământul Egiptului. Acel legământ ei l-au călcat, deşi Eu am rămas în legătură cu ei, zice Domnul.
33. Dar iată legământul pe care-l voi încheia cu casa lui Israel, după zilele acela, zice Domnul: Voi pune legea Mea înăuntrul lor şi pe inimile lor voi scrie şi le voi fi Dumnezeu, iar ei Îmi vor fi popor.
34. Şi nu se vor mai învăţa unul pe altul şi frate pe frate, zicând: "Cunoaşteţi pe Domnul" că toţi de la sine Mă vor cunoaşte, de la mic până la mare, zice Domnul, pentru că Eu voi ierta fărădelegile lor şi păcatele lor nu le voi mai pomeni".
35. Aşa zice Domnul, Cel ce a dat soarele ca să lumineze ziua şi a pus legi lunii şi stelelor, ca să lumineze noaptea; Cel ce tulbură marea, de-i mugesc valurile, şi numele Lui este Domnul Savaot:


O noua lege..... Cine are 2 legi incluzand Legea cea Veche inafara de Crestinism? Nimeni... Ooooopsss vedem unde e adevarul... caci trebuie sa fie O lege noua.

34. Şi nu se vor mai învăţa unul pe altul şi frate pe frate, zicând: "Cunoaşteţi pe Domnul" că toţi de la sine Mă vor cunoaşte, de la mic până la mare, zice Domnul, pentru că Eu voi ierta fărădelegile lor şi păcatele lor nu le voi mai pomeni".

Ieremia 31:34 zice ca toti vor cunoaste pe Dumnezeu si asta e caci toti stim pe IIsus.

Isaia 9:5. Căci Prunc s-a născut nouă, un Fiu s-a dat nouă, a Cărui stăpânire e pe umărul Lui şi se cheamă numele Lui: Înger de mare sfat, Sfetnic minunat, Dumnezeu tare, biruitor, Domn al păcii, Părinte al veacului ce va să fie......

Ce copil s-a nascut si a spus ca e Dumnezeu?

ce Cantam la Craciun la colinde, s-a nascut Fiul lui Dumnezeu sa aduca mantuirea.....

In vechiul testament Dumnezeu nu s-a aratat oamenilor si puterea de intelegere nu era desavarsita. Avem in Vechiul testament Dumnezeu tatal, Duhul Sfant in Geneza 1:2 si Cuvantul lui Dumnezeu in Geneza 15:1. Si impreuna Dumnezeu tatal, Duhul Sfant si Cuvantul lui Dumnezeu formeaza Sfanta Treime, Un Dumnezeu. Moise nu a zis Dumnezeu unul este ci am impresia ca Domnul Dumnezeu Domnul unul este... de ce?

Deci ai mila de tine in loc sa mai faci pacatele pe care unele religii le cer impotriva celor ce arata adevarul si roaga-te la Dumnezeu sa aflii cea mai buna religie si denominatiune in ochii lui Dumnezeu. Fii convins ca ai sa o gasesti asa cum au gasit-o cei ce s-au rugat inclusiv eu cand din greseala am vrut sa renunt la ortodoxie si nu eram clar ce religie e cea mai buna si am aflat ca ortodoxia e cea mai buna religie si denominatiune si stiu si de ce.

Altcineva la care IIsus i-a spus caa e Dumnezeul lui Avraam Isaac si iacov.... http://www.youtube.com/watch?v=5ik44QY3 ... re=related

Geneza 15

1. După acestea, fost-a cuvântul Domnului către Avram, noaptea, în vis, şi a zis: "Nu te teme, Avrame, că Eu sunt scutul tău şi răsplata ta va fi foarte mare!"
2. Iar Avram a răspuns: "Stăpâne Doamne, ce ai să-mi dai? Că iată eu am să mor fără copii şi cârmuitor în casa mea este Eliezer din Damasc".
3. Apoi Avram a adăugat: "De vreme ce nu mi-ai dat fii, iată sluga mea va fi moştenitor după mine!"
4. Şi îndată s-a făcut cuvântul Domnului către el şi a zis: "Nu te va moşteni acela, ci cel ce va răsări din coapsele tale, acela te va moşteni!"
5. Apoi l-a scos afară şi i-a zis: "Priveşte la cer şi numără stelele, de le poţi număra!" Şi a adăugat: "Atât de mulţi vor fi urmaşii tăi!"
6. Şi a crezut Avram pe Domnul şi i s-a socotit aceasta ca dreptate.
IIsus a venit la Avraam si Avraam l-a numit stapane Domane si azi oamenii zic ca atunci cand se afla aproape de moarte, IIsus vine si le zice, eu sunt Dumnezeul lui Avraam, Isaac si Iacov....

Numele lui IIsus face minuni indiferent de denominatiune si rugaciunile sunta scultate indiferent de denominatiune dar cand rugaciunea e pentru religia adevarata.... raspunsul e clar.
Ultima oară modificat 12 Aug 2012, 21:52 de către apasarar, modificat de 11 ori în total.

Metamorfoza
Mesaje:104
Membru din:06 Aug 2012, 17:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Filozofia si Teologia

Re: IIsus a facut icoana.Combaterea icoanelor prob. nu e in

Mesaj necititde Metamorfoza » 12 Aug 2012, 20:54

Pe la 1500 Protestantismul a fost o inventie omeneasca.
Pe la 1800 Neo protestantismul a fost o alta inventie omeneasca.
Pe la 2100 Neo Neo ... Neo Protestantismul va fi o alta inventie omeneasca.
la fel si crestinismul - din pacate asta e subiect tabu aici.
Biblia Crestina (NT) e tot o inventie omeneasca, iar VT e modificat ... doar asa OFF TOPIC
- scuze ca te-am intrerupt. poti continua.
musulman?

gupalusi

Re: IIsus a facut icoana.Combaterea icoanelor prob. nu e in

Mesaj necititde gupalusi » 12 Aug 2012, 21:27

musulman?
evreu...necalificat.

apasarar

Re: IIsus a facut icoana.Combaterea icoanelor prob. nu e in

Mesaj necititde apasarar » 12 Aug 2012, 22:10

Atunci vrei sa citesti ce zice wikipedia Sheol, nu am scris-o eu daca vrei sa ma crezi:
http://en.wikipedia.org/wiki/Sheol
She'ol ( /ˈʃiːoʊl/ shee-ohl or /ˈʃiːəl/ shee-əl; Hebrew שְׁאוֹל Šʾôl), translated as "grave", "pit", or "abode of the dead", is the Old Testament/Hebrew Bible's underworld, a place of darkness to which all the dead go, both the righteous and the unrighteous, regardless of the moral choices made in life, a place of stillness and darkness cut off from God.[1] adica in film:

Cam la fel zic majoritatea religiilor necrestine.

apasarar

Re: Iisus a facut icoana

Mesaj necititde apasarar » 14 Aug 2012, 05:08

Ce inseamna in intelegerea mea idolatrie, inchinare si venerare.

Idolatrie in intelegerea mea = sa crezi ca cineva sau ceva este egal sau mai mare ca Dumnezeu.
Inchinare idolatra este sa acorzi cinste cuiva de care crezi ca e egal sau mai mare ca Dumnezeu.
Inchinare lui Dumnezeu este sa acorzi cinste lui Dumnezeu.

Venerare insemna sa acorzi cinste cuiva sau la ceva de care nu crezi ca este egal sau mai amre ca Dumnezeu. Daca ingenuchezi in fata lui Dumnezeu = inchinare. Daca ingenunchezi in fata unei fete, unui rege = venerare sau respect. Acelasi gest dar diferenta e data de ce crezi .

amator
Mesaje:115
Membru din:25 Mar 2012, 21:16
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:zidire sufleteasca

Re: Iisus a facut icoana

Mesaj necititde amator » 14 Aug 2012, 08:55

Ce inseamna in intelegerea mea idolatrie, inchinare si venerare.

Idolatrie in intelegerea mea = sa crezi ca cineva sau ceva este egal sau mai mare ca Dumnezeu.
Inchinare idolatra este sa acorzi cinste cuiva de care crezi ca e egal sau mai mare ca Dumnezeu.
Inchinare lui Dumnezeu este sa acorzi cinste lui Dumnezeu.

Venerare insemna sa acorzi cinste cuiva sau la ceva de care nu crezi ca este egal sau mai amre ca Dumnezeu. Daca ingenuchezi in fata lui Dumnezeu = inchinare. Daca ingenunchezi in fata unei fete, unui rege = venerare sau respect. Acelasi gest dar diferenta e data de ce crezi .
Idolatrie este cand 98% din ortodocsi se Inchina la icoane,la maica Domnului si la sfinti,repet se Inchina ,le Adora nestiind diferenta.Si preotii exploateaza toate superstiile.Intreaba de oameni ce cred ei despre Maria si iti vor spune apoi sa vii cu invinuiri la protestanti.Lasa basmele cu Luca precum ca a facut icoane sau nu stiu ce.Luca poate si a desenat ceva dar nu se inchina precis.Aceste practici izvorasc din mediu pagan.
Iar credinţa este încredinţarea celor nădăjduite, dovedirea lucrurilor celor nevăzute.(Evrei 11:1)Daca aveti nevoie de ceva care se vede(de icoane)inseamna ca nu aveti credinta.
Baptist

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Iisus a facut icoana

Mesaj necititde Floryan » 14 Aug 2012, 13:19

Idolatrie este cand 98% din ortodocsi se Inchina la icoane,la maica Domnului si la sfinti,repet se Inchina ,le Adora nestiind diferenta.
Cu materialul clientului:
Fa-ma sa inteleg procentul asta clar de 98 %, de unde e? Asa statistic vorbind...
Si ce facem daca 100 % dintre ortodocsi fac diferenta intre adorare si cinstire. Atunci mai e idolatrie?
Si preotii exploateaza toate superstiile.Intreaba de oameni ce cred ei despre Maria si iti vor spune apoi sa vii cu invinuiri la protestanti..
Sa inteleg ca prea cinstirea Maicii Domnului e la fel legatul atei rosii la mana pruncului, sau daca iti tiuie urechea stanga iei bani.
Parinte Petru, daca indraznesc sa va intreb ceva, sfintia voastra o sa-mi spuneti cumva sa ma duc la protestanti sa ii invinuiesc? :lol:
Lasa basmele cu Luca precum ca a facut icoane sau nu stiu ce.Luca poate si a desenat ceva dar nu se inchina precis.Aceste practici izvorasc din mediu pagan.
Pai ori e basm, ori e poate. Apropo, sa stii ca si protestantii stiu ce-a facut apostolul Luca.
Pai daca Luca a pictat, si e izvor de paganism, atunci hai sa ne cautam religie, clar
Iar credinţa este încredinţarea celor nădăjduite, dovedirea lucrurilor celor nevăzute.(Evrei 11:1)Daca aveti nevoie de ceva care se vede(de icoane)inseamna ca nu aveti credinta.
Aha, deci np au o credinta mai mare, ca n-au icoane. Atunci de ce aveti nevoie de minuni si semne doar aveti atata credinta?
Ultima oară modificat 14 Aug 2012, 13:57 de către Floryan, modificat de 2 ori în total.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

apasarar

Re: Iisus a facut icoana

Mesaj necititde apasarar » 14 Aug 2012, 13:36

Avea Chivotul heruvimi?

3 Regi 6
29. Pe toţi pereţii templului de jur împrejur, pe dinăuntru şi pe dinafară, a făcut chipuri săpate de heruvimi, de copaci, de finici şi de flori îmbobocite.
30. Şi a îmbrăcat cu aur pardoseala în templu, în partea din fund şi în partea din faţă.
31. Pentru intrat în Sfânta Sfintelor, a făcut uşi de lemn de măslin care se deschid în două părţi, cu uşori în cinci muchii.
32. Pe cele două jumătăţi ale uşilor de lemn de măslin, el a făcut heruvimi săpaţi, finici şi flori îmbobocite; şi le-a îmbrăcat în aur şi heruvimii şi finicii.

Tu de ce ai poze amator? De ce nu iti tii rastalmacirea? Rastalmacirea nu e Biblica caci in Biblia avem chipuri de heruvimi chiar si in Templu.

amator
Mesaje:115
Membru din:25 Mar 2012, 21:16
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:zidire sufleteasca

Re: Iisus a facut icoana

Mesaj necititde amator » 14 Aug 2012, 16:19

Fa-ma sa inteleg procentul asta clar de 98 %, de unde e? Asa statistic vorbind...
Si ce facem daca 100 % dintre ortodocsi fac diferenta intre adorare si cinstire. Atunci mai e idolatrie?
defapt toti(cu mici exceptii,vorbesc de membrii forumurilor si a preotilor)se inchina si le adora
Pai ori e basm, ori e poate. Apropo, sa stii ca si protestantii stiu ce-a facut apostolul Luca.
Pai daca Luca a pictat, si e izvor de paganism, atunci hai sa ne cautam religie, clar
E basm.
Aha, deci np au o credinta mai mare, ca n-au icoane. Atunci de ce aveti nevoie de minuni si semne doar aveti atata credinta?
Ai perfecta dreptate
Baptist

amator
Mesaje:115
Membru din:25 Mar 2012, 21:16
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:zidire sufleteasca

Re: Iisus a facut icoana

Mesaj necititde amator » 14 Aug 2012, 16:22

Avea Chivotul heruvimi?
Ce are una cu alta?Evreii nu pupau heruvimii si serafimii,nu-si faceau semne uitandu-se la ele si in general in activitatea lor religioasa nu aveau acelasi rol pe care au icoanele la voi acum.
Baptist

apasarar

Re: Iisus a facut icoana

Mesaj necititde apasarar » 14 Aug 2012, 18:02

Rastalmacirea ta zice sa nu faci imagini si tu ai poze deci nici tu nu o respecti. Rastalmacirea ta nu zice nimic de respectarea icoanelor.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Iisus a facut icoana

Mesaj necititde Floryan » 14 Aug 2012, 20:09

defapt toti(cu mici exceptii,vorbesc de membrii forumurilor si a preotilor)se inchina si le adora
Uite, facem un sondaj si vedem procentul. Eu sigur castig. In cazul asta, iti ceri iertare pe forum?.
E basm.
Uite un film protestant, care vorbeste de traditia bisericii (deci nu datini omenesti asa cum va invata pe voi ;) ) si apare si Ap Luca cu icoana.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Iisus a facut icoana

Mesaj necititde Floryan » 14 Aug 2012, 20:12

Avea Chivotul heruvimi?
Ce are una cu alta?Evreii nu pupau heruvimii si serafimii,nu-si faceau semne uitandu-se la ele si in general in activitatea lor religioasa nu aveau acelasi rol pe care au icoanele la voi acum.
Dar de unde sti tu? Ai fost contemporan? Eu am citit in Biblie ca aveau evlavie, se aruncau cu fata la pamint in fata chivotului, isi puneau cenusa in cap etc. Aveau si obiecte de cult, candela, si altele. deci e inutil sa vorbim despre asta.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

amator
Mesaje:115
Membru din:25 Mar 2012, 21:16
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:zidire sufleteasca

Re: Iisus a facut icoana

Mesaj necititde amator » 14 Aug 2012, 22:08

Dar de unde sti tu? Ai fost contemporan? Eu am citit in Biblie ca aveau evlavie, se aruncau cu fata la pamint in fata chivotului, isi puneau cenusa in cap etc. Aveau si obiecte de cult, candela, si altele. deci e inutil sa vorbim despre asta.
Ce inseamna de unde stiu?Ce are evlavia cu felul cum voi abordati aceasta problema.Este o mare diferenta cum se raportau ei la obiectele de cult de felul cum voi va raportati.
Baptist

amator
Mesaje:115
Membru din:25 Mar 2012, 21:16
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:zidire sufleteasca

Re: Iisus a facut icoana

Mesaj necititde amator » 14 Aug 2012, 22:12

Rastalmacirea ta zice sa nu faci imagini si tu ai poze deci nici tu nu o respecti. Rastalmacirea ta nu zice nimic de respectarea icoanelor.
de care rastalmacire vorbesti?eu imi fac poze dar nu ma inchin la ele,in poze nu este Dumnezeu ci sunt eu(om).Ti-am raspuns macar ca intrebare este cam..........................
Baptist

apasarar

Re: Iisus a facut icoana

Mesaj necititde apasarar » 14 Aug 2012, 23:18

Cuvantul inchinare are 2 intelesuri:
1.Inchinare daca cel ce primeste inchinarea este egal sau mai mare ca Dumnezeu sau Dumnezeu.
2.cinstire daca cel ce primeste inchinarea este mai mic ca Dumnezeu sau o persoana.

Deci ortodocsii cinstesc icoanele si poti citi ce a facut Abgar cu icoana trimisa de IIsus cum a cinstit-o. In ortodoxie nu exista idolatrie caci nimic nu este egal sau mai mare ca Dumnezeu.

Arata-mi versul unde scrie sa ai poze dar sa nu le cinstesti sau sa nu cinstesti imaginile figurilor religioase. Daca nu ai versul sunt pareri omenesti care merg impotriva istoriei.

Avatar utilizator
undecimus
Mesaje:139
Membru din:04 Noi 2011, 08:19
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Iisus a facut icoana

Mesaj necititde undecimus » 18 Aug 2012, 14:47

Cuvantul inchinare are 2 intelesuri:
1.Inchinare daca cel ce primeste inchinarea este egal sau mai mare ca Dumnezeu sau Dumnezeu.
2.cinstire daca cel ce primeste inchinarea este mai mic ca Dumnezeu sau o persoana.
Această încercare de definire nu e doar irelevantă, dar încearcă să eludeze esenţa problemei. De exemplu "cinstirea" dată unui mare demnitar (prim ministru, preşedinte) poate fi comparată, ori se aseamănă cât de puţin cu "închinarea" acordată icoanelor? Nemaivorbind de faptul că demnitarul e om, pe când icoana e doar o simplă reprezentare a omului (sfântului respectiv).
Arata-mi versul unde scrie sa ai poze dar sa nu le cinstesti sau sa nu cinstesti imaginile figurilor religioase.
Iarăşi puneţi greşit problema... Când cineva se pleacă, îngenunchează, aprinde candelă, sărută şi cădelniţează o asemenea reprezentare, în niciun caz nu mai putem vorbi de "cinstire", ci de curată închinare! Este clar un act de închinare. Ori porunca a II-a din Legea lui Dumnezeu defineşte facerea reprezentărilor în scop de închinare ca i d o l a t r i e .

apasarar

Re: Iisus a facut icoana

Mesaj necititde apasarar » 18 Aug 2012, 19:18

Sunt mai multe greseli:

1. Porunca a doua este din LEGEA CEA VECHE pe care crestinii nu mai trebuie sa o respecte.
Daca te bagi sub Legea cea Veche te poti baga sub blestem:
Galatieni 3
9. Deci cei ce sunt din credinţă se binecuvintează împreună cu credinciosul Avraam.
10. Căci toţi câţi sunt din faptele Legii sub blestem sunt, că scris este: "Blestemat este oricine nu stăruie întru toate cele scrise în cartea Legii, ca să le facă".
11. Iar acum că, prin Lege, nu se îndreptează nimeni înaintea lui Dumnezeu este lucru lămurit, deoarece "dreptul din credinţă va fi viu".
12. Legea însă nu este din credinţă, dar cel care va face acestea, va fi viu prin ele.
13. Hristos ne-a răscumpărat din blestemul Legii, făcându-Se pentru noi blestem; pentru că scris este: "Blestemat este tot cel spânzurat pe lemn".


Galatieni 5
2. Iată eu, Pavel, vă spun vouă: Că de vă veţi tăia împrejur, Hristos nu vă va folosi la nimic.
3. Şi mărturisesc, iarăşi, oricărui om ce se taie împrejur, că el este dator să împlinească toată Legea.
4. Cei ce voiţi să vă îndreptaţi prin Lege v-aţi îndepărtat de Hristos, aţi căzut din har;

Cine incearca sa se INDREPTEZE PRIN LEGEA CEA VECHE CE ZICE MAI SUS? Te indepartezi de Hristos ? De aia fuga de la Adventisti si alte secte ce pornesc hotarat catre Legea cea Veche.

Crestinii = copiii lui Dumnezeu au LEGEA CEA NOUA MANTUITOARE.

2.Zice sa nu te inchini in sens ca sa nu faci gesturi de cinstire langa un idol= ceva egal sau mai mare ca Dumnezeu.
Si la demnitar mai spreiezi aerul, na, acuma ce ai facut inchinare la idoli. Nu, caci nu crezi ca demnitarul este egal sau mai mare ca Dumnezeu.

Inca odata, idolatrie = sa crezi ca ceva sau cineva este egal sau mai mare ca Dumnezeu chiar daca nu faci nici un gest catre acel ceva.
Inchinare in sens de idolatrie = cinste catre cineva sau ceva de care crezi ca e egal sau mai mare ca Dumnezeu.

Stii ca am inteles ca se facea tamaiere si la chivotul Legii cu cei 2 Heruvimi? Este cinstire caci chivotul nu este egal sau mai mare ca Dumnezeu. Tamaierea, aprinderea candelei si altele ca acestea sunt cinstire pentru cei din icoane. Faci asta si la rudele care le respecti mai pui o lumanare langa poza lor, cum sa nu faci asta la persoanele din icoane?
Ultima oară modificat 20 Aug 2012, 02:39 de către apasarar, modificat de 2 ori în total.


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX