Sfinti omniprezenti?

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
amator
Mesaje:115
Membru din:25 Mar 2012, 21:16
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:zidire sufleteasca
Sfinti omniprezenti?

Mesaj necititde amator » 12 Oct 2012, 22:05

Cum are loc rugaciunea de mijlocire catre un sfant daca simultan ii sunt adresate 100 rugaciuni?Este el omniprezent?Din cate stiu este o calitate specifica doar lui Dumnezeu.
Baptist

Metamorfoza
Mesaje:104
Membru din:06 Aug 2012, 17:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Filozofia si Teologia

Re: Sfinti omniprezenti?

Mesaj necititde Metamorfoza » 12 Oct 2012, 22:20

buna intrebare

Avatar utilizator
Andrey
Mesaje:72
Membru din:20 Iun 2011, 19:34
Confesiune:ortodox
Preocupări:dogmatică, liturgică, patristică
Localitate:Baia Mare
Contact:

Re: Sfinti omniprezenti?

Mesaj necititde Andrey » 12 Oct 2012, 23:43

Cum are loc rugaciunea de mijlocire catre un sfant daca simultan ii sunt adresate 100 rugaciuni?Este el omniprezent?Din cate stiu este o calitate specifica doar lui Dumnezeu.
Nici eu nu sunt omniprezent, dar aceasta nu înseamnă că nu pot să primesc mai multe mesaje în același timp.

amator
Mesaje:115
Membru din:25 Mar 2012, 21:16
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:zidire sufleteasca

Re: Sfinti omniprezenti?

Mesaj necititde amator » 13 Oct 2012, 07:47

Cum are loc rugaciunea de mijlocire catre un sfant daca simultan ii sunt adresate 100 rugaciuni?Este el omniprezent?Din cate stiu este o calitate specifica doar lui Dumnezeu.
Nici eu nu sunt omniprezent, dar aceasta nu înseamnă că nu pot să primesc mai multe mesaje în același timp.
Poti asculta simultan o suta de oameni?Vorbesc de ascultare nu de numarul de mesaje acumulate si citite pe rand?Simultan
Baptist

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Sfinti omniprezenti?

Mesaj necititde Floryan » 13 Oct 2012, 13:56

Cum are loc rugaciunea de mijlocire catre un sfant daca simultan ii sunt adresate 100 rugaciuni?Este el omniprezent?Din cate stiu este o calitate specifica doar lui Dumnezeu.
Sa-mi fie cu iertare, ce intrebare aiurita!
Dle Amator, este Dumnezeu atotputernic? Daca imi veti spune da, atunci, este El in stare sa faca o piatra suficient de grea incat sa nu poata ridica? Raspundeti-mi la asta, apoi va voi spune prin ce canal de comunicare, sau fibra optica ajunge "fumul" din cupele acelea e aur.
Si daca ortodoxia nu va multumeste , atunci sa-l intrebati pe Ap Pavel, caci el ne indeamna:
Faceţi în toată vremea, în Duhul, tot felul de rugăciuni şi de cereri, şi întru aceasta priveghind cu toată stăruinţa şi rugăciunea pentru toţi sfinţii. Efes6,18
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

amator
Mesaje:115
Membru din:25 Mar 2012, 21:16
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:zidire sufleteasca

Re: Sfinti omniprezenti?

Mesaj necititde amator » 13 Oct 2012, 14:49

Sa-mi fie cu iertare, ce intrebare aiurita!
Dle Amator, este Dumnezeu atotputernic? Daca imi veti spune da, atunci, este El in stare sa faca o piatra suficient de grea incat sa nu poata ridica? Raspundeti-mi la asta, apoi va voi spune prin ce canal de comunicare, sau fibra optica ajunge "fumul" din cupele acelea e aur.
Si daca ortodoxia nu va multumeste , atunci sa-l intrebati pe Ap Pavel, caci el ne indeamna:
Faceţi în toată vremea, în Duhul, tot felul de rugăciuni şi de cereri, şi întru aceasta priveghind cu toată stăruinţa şi rugăciunea pentru toţi sfinţii. Efes6,18
1.Intrebarea nu este aurita ci exact la subiect(ni se ofera dupa regulament)
2.Dupa Scriptura modelul tehnic de rugaciune/mijlocire se face la Dumnezeu pentru om ci nu prin om catre Dumnezeu(vezi Ier 7:16,14:11,etc)
3.Cand Pavel spune ca toti sunt vii se referea la suflet nu la trup.
Daca nu puteti da un raspuns nu raspundeti,lasati pe altii sa raspunda.
Baptist

Avatar utilizator
undecimus
Mesaje:139
Membru din:04 Noi 2011, 08:19
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Sfinti omniprezenti?

Mesaj necititde undecimus » 13 Oct 2012, 14:52

Cum are loc rugaciunea de mijlocire catre un sfant daca simultan ii sunt adresate 100 rugaciuni?Este el omniprezent?Din cate stiu este o calitate specifica doar lui Dumnezeu.
Asta este ceea ce eu numesc o întrebare de 100 de puncte. Felicitări! :x2

Avatar utilizator
undecimus
Mesaje:139
Membru din:04 Noi 2011, 08:19
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Sfinti omniprezenti?

Mesaj necititde undecimus » 13 Oct 2012, 14:53

Nici eu nu sunt omniprezent, dar aceasta nu înseamnă că nu pot să primesc mai multe mesaje în același timp.
În cazul sfintei Maria vorbim totuşi de sute de milioane de mesaje simultane!

Avatar utilizator
undecimus
Mesaje:139
Membru din:04 Noi 2011, 08:19
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Sfinti omniprezenti?

Mesaj necititde undecimus » 13 Oct 2012, 14:55

Si daca ortodoxia nu va multumeste , atunci sa-l intrebati pe Ap Pavel, caci el ne indeamna:
Faceţi în toată vremea, în Duhul, tot felul de rugăciuni şi de cereri, şi întru aceasta priveghind cu toată stăruinţa şi rugăciunea pentru toţi sfinţii. Efes6,18
Rugăciunile nu sunt "pentru toţi sfinţii", ci "cu privire la toţi sfinţii":

περί πάντων τών άγίων

Metamorfoza
Mesaje:104
Membru din:06 Aug 2012, 17:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Filozofia si Teologia

Re: Sfinti omniprezenti?

Mesaj necititde Metamorfoza » 13 Oct 2012, 15:20

cred ca mai bine intrebati cum poate sa raspunda la toate simultan sau sa fie in doua locuri in acelasi timp, etc.

Constantinos

Re: Sfinti omniprezenti?

Mesaj necititde Constantinos » 13 Oct 2012, 15:59

Cred ca este o legatura cu Daniel capitolul 10 ; rugaciune smerita nu au toate sutele de milioane iar ajutorul poate veni si dupa luni sau ani. Cine se roaga Sfantului Gheorghe sau oricarui sfant intai se roaga lui Dumnezeu care este Sfant si locuieste intru Gheorghe si apoi persoanei Gheorghe , mai bine zis la amandoi deodata.

Avatar utilizator
undecimus
Mesaje:139
Membru din:04 Noi 2011, 08:19
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Sfinti omniprezenti?

Mesaj necititde undecimus » 13 Oct 2012, 16:19

Cred ca este o legatura cu Daniel capitolul 10 ; rugaciune smerita nu au toate sutele de milioane
iertaţi-mă, dar dacă o confesiune creştină numără suflete nesmerite cu sutele de milioane, se cam descalifică ca şi Biserică a lui Dumnezeu.
iar ajutorul poate veni si dupa luni sau ani.
Tot în Daniel (9,20,21) avem exemplu de rugăciune ascultată pe moment. Doar din raţiuni practice şi nu e mai bine să ne rugăm direct lui Dumnezeu, fără mijlocirea unor sfinţi atât de "lenţi"?

Constantinos

Re: Sfinti omniprezenti?

Mesaj necititde Constantinos » 13 Oct 2012, 17:38

Smerit este cel ce plange in fiecare zi atunci cand se roaga cu rugaciunea lui Iisus (acesta este botezul in numele lui Iisus care se face permanent de catre crestin si nu doar o data de catre falsul botezator sau arhiereu eretic ). Posibil ca exista multe exemple de eretici care cred ca daca s-au rugat o data si s-au simtit bine sunt mantuiti pentru totdeauna ; doar fiindca au fost grabnic ascultati de catre inmultirea dopaminei la nivelul creierului : http://www.youtube.com/watch?v=A37ehFbc ... e=youtu.be Oricum nu trebuie sa va invat eu , care nu sunt o confesiune crestina ci doar o persoana , ca o data sufletul este smerit si altadata poate deveni mandru . Cand ma rog unui Sfant ma rog direct lui Dumnezeu . Daca Domnul Iisus Hristos este "lent" atunci stie ca rugaciunea pe care o facem nu-i este bineplacuta sau este risipita de alte ganduri. In cazul in care rugaciunea este mai folositoare decat darul pe care il cerem nu are rost sa inceteze alipirea si convorbirea cu El si de aceea nu indeplineste cererea.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Sfinti omniprezenti?

Mesaj necititde dimitrie » 13 Oct 2012, 18:08

Cum are loc rugaciunea de mijlocire catre un sfant daca simultan ii sunt adresate 100 rugaciuni?Este el omniprezent?Din cate stiu este o calitate specifica doar lui Dumnezeu.
Deci care este intrebarea aici? Ori sunt mai multe?

-Întrebați cumva dacă este posibil și cum ar putea cunoaște un om gândurile celorlalți, ori faptele lor ascunse?
-Plecând de la premisa că aveți o viziune ortodoxă a existenței sufletului după moarte, întrebați cumva în ce mod un sfânt poate răspunde unei rugăminți sau mai multora ce-i sunt adresate într-un timp relativ scurt ori simultan? În acest caz ar trebui să luăm în calcul și conținutul rugăciunii adresate lui, deoarece unul strigă că se îneacă, altul că este suferind, altul că este înglodat în datorii, etc. Oricum, indiferent de conținutul rugăminții, dacă admitem existența unei cunoașteri de tip supranatural, este imperios necesar să admitem și posibilitatea existenței unui răspuns pe măsura cunoașterii - supranatural, căci scris este:
"Iar El a zis: Cele ce sunt cu neputinţă la oameni sunt cu putinţă la Dumnezeu." Lc.18:27
-Întrebați dacă un sfânt mai poate face de dincolo ce putea face aici, precum Pavel ori Petru vindecau, înviau? Vă întreb și eu: cine vindeca când umbra lui Petru ori șorțurile lui Pavel intrau în contact cu bolnavii (FA.5:15,19:12)?

Aștept lămuriri spre a putea răspunde (mulțumitor chiar).
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Sfinti omniprezenti?

Mesaj necititde Floryan » 13 Oct 2012, 18:20

1.Intrebarea nu este aurita ci exact la subiect(ni se ofera dupa regulament)



Ati dori dv sa fie aurita, dar nu-i. Mie, personal mi se pare pur puerila. :lol:
3.Cand Pavel spune ca toti sunt vii se referea la suflet nu la trup.

N-am remarcat sa fie atit de complex versetul. :x1
Daca nu puteti da un raspuns nu raspundeti,lasati pe altii sa raspunda.
Sincer eu nu pot. Dar hai sa lamurim putin lucrurile, imi puteti spune ce cautau rugaciunile din cupele de aur, mentionate in Cartea Apocalipsei?
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

amator
Mesaje:115
Membru din:25 Mar 2012, 21:16
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:zidire sufleteasca

Re: Sfinti omniprezenti?

Mesaj necititde amator » 13 Oct 2012, 19:08

-Întrebați cumva dacă este posibil și cum ar putea cunoaște un om gândurile celorlalți, ori faptele lor ascunse?
-Plecând de la premisa că aveți o viziune ortodoxă a existenței sufletului după moarte, întrebați cumva în ce mod un sfânt poate răspunde unei rugăminți sau mai multora ce-i sunt adresate într-un timp relativ scurt ori simultan? În acest caz ar trebui să luăm în calcul și conținutul rugăciunii adresate lui, deoarece unul strigă că se îneacă, altul că este suferind, altul că este înglodat în datorii, etc. Oricum, indiferent de conținutul rugăminții, dacă admitem existența unei cunoașteri de tip supranatural, este imperios necesar să admitem și posibilitatea existenței unui răspuns pe măsura cunoașterii - supranatural, căci scris este:
"Iar El a zis: Cele ce sunt cu neputinţă la oameni sunt cu putinţă la Dumnezeu." Lc.18:27
-Întrebați dacă un sfânt mai poate face de dincolo ce putea face aici, precum Pavel ori Petru vindecau, înviau? Vă întreb și eu: cine vindeca când umbra lui Petru ori șorțurile lui Pavel intrau în contact cu bolnavii (FA.5:15,19:12)?
1.Intreb daca un om face ceea ce poate exclusiv Dumnezeu.Apostolii faceau minuni pentru autenticitatea apostoliei.
2.Problema este si de alta natura:oare Pavel si toti apostolii care se aflau in contextul iudaic puteau avea in vedere adresarea sufletului unei persoane decedate?De ce este nevoie sa te aderesezi lor ci nu direct?De ce in anumite cazuri(in general) aduceti exemple din VT si in alte cazuri se exclude contextul iudaic fiind depasit?Observ inconsecventa metodologica.
3.Versetul din Luca vorbeste de altceva.De ce Dumnezeu ar inzestra sfantul cu calitati pentru ca omul sa ii se adreseze prin el?
Baptist

Avatar utilizator
undecimus
Mesaje:139
Membru din:04 Noi 2011, 08:19
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Sfinti omniprezenti?

Mesaj necititde undecimus » 14 Oct 2012, 05:26

Cand ma rog unui Sfant ma rog direct lui Dumnezeu .
Ne-am întors la problematica topicului. Cum rezolvaţi această fractură logică? Fraza este total absurdă!

Constantinos

Re: Sfinti omniprezenti?

Mesaj necititde Constantinos » 14 Oct 2012, 12:13

Problema este la voi care vedeti pe sfinti total despartiti de Dumnezeu . Altii inteleg cum se poate ruga cineva deodata Fiului si Duhului Sfant cu ajutorul Aceluiasi Duh, ascultati fiind si de catre Tatal . Faceti cereri catre Dumnezeu ca ingerii sa nu mai auda rugaciunile voastre (trimise prin mail virusat direct lui Dumnezeu ) iar sfintii sa nu mai vada ticalosiile ce se fac pe ascuns in mintea celor de pe pamant . " Fara Mine nu puteti sa faceti nimic " - fara Hristos sfintii nu pot nici macar sa ne auda . Daca ne-au auzit este mult ca se gandesc la durerea noastra si mult mai bine daca sunt si trimisi de catre Dumnezeu sa ne ajute cu fapta . Intrebarea " de ce " se pune la 3-4 ani de la venirea la "credinta". Mincinos este cel care zice ca iubeste pe Dumnezeu dar nu iubeste ( uraste ) pe aproapele sau . Tot asa de mincinos este cel care zice ca Il cunoaste pe Dumnezeu dar nu vrea sa cunoasca ce faptuieste El prin sfintii apropiati Lui si oamenilor . Cine il iubeste pe Hristos Ii cheama mereu numele si se gandeste la El fiindca este o Persoana indragita iar cand isi aduce aminte de sfinti ii cheama fiindca " traieste Hristos " in ei .

amator
Mesaje:115
Membru din:25 Mar 2012, 21:16
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:zidire sufleteasca

Re: Sfinti omniprezenti?

Mesaj necititde amator » 14 Oct 2012, 13:43

Problema este la voi care vedeti pe sfinti total despartiti de Dumnezeu . Altii inteleg cum se poate ruga cineva deodata Fiului si Duhului Sfant cu ajutorul Aceluiasi Duh, ascultati fiind si de catre Tatal . Faceti cereri catre Dumnezeu ca ingerii sa nu mai auda rugaciunile voastre (trimise prin mail virusat direct lui Dumnezeu ) iar sfintii sa nu mai vada ticalosiile ce se fac pe ascuns in mintea celor de pe pamant . " Fara Mine nu puteti sa faceti nimic " - fara Hristos sfintii nu pot nici macar sa ne auda . Daca ne-au auzit este mult ca se gandesc la durerea noastra si mult mai bine daca sunt si trimisi de catre Dumnezeu sa ne ajute cu fapta . Intrebarea " de ce " se pune la 3-4 ani de la venirea la "credinta". Mincinos este cel care zice ca iubeste pe Dumnezeu dar nu iubeste ( uraste ) pe aproapele sau . Tot asa de mincinos este cel care zice ca Il cunoaste pe Dumnezeu dar nu vrea sa cunoasca ce faptuieste El prin sfintii apropiati Lui si oamenilor . Cine il iubeste pe Hristos Ii cheama mereu numele si se gandeste la El fiindca este o Persoana indragita iar cand isi aduce aminte de sfinti ii cheama fiindca " traieste Hristos " in ei .
Vad ca discutia deviaza de la subiect.Ce are rugaciunea adresata lui Dumnezeu cu cea adresata sfintilor?
Tu urmaresti firul dicutiei?
Baptist

Metamorfoza
Mesaje:104
Membru din:06 Aug 2012, 17:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Filozofia si Teologia

Re: Sfinti omniprezenti?

Mesaj necititde Metamorfoza » 14 Oct 2012, 14:32

Au sfintii omniscienta si sunt omniprezenti?Daca nu au omniscienta si nu sunt omniprezenti atunci cum functioneaza rugaciunile adresate sfintilor?Pe mine unul si cred ca si pe multi dintre noi , mai ales pe fratii nostrii protestanti ne intereseaza procedura..


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX