BISERICA ADEVARATA...DUPA SCRIPTURA..!

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
Avatar utilizator
duodecimus
Mesaje:193
Membru din:01 Feb 2013, 06:56
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea
Re: BISERICA ADEVARATA...DUPA SCRIPTURA..!

Mesaj necititde duodecimus » 16 Noi 2013, 07:12

Aveţi cumva vreun episcop sau preot cu succesiune apostolică valabilă care să slujească
Da, avem:

Lucru de căpetenie din cele spuse este că avem astfel de Arhiereu care a şezut de-a dreapta tronului slavei în ceruri, Slujitor Altarului şi Cortului celui adevărat, pe care l-a înfipt Dumnezeu şi nu omul. ” (Evrei 8,1-2 - versiunea Sinodală Ortodoxă)

Deci da, avem un astfel de Mare Preot care slujește la Adevăratul Altar (nu la cel fals) și care e pus de Dumnezeu, nu de om. Trei adevăruri incontestabile ale versetului de mai sus, care vă demontează definitiv replica dumneavoastră.
Sau doar un nene la cravată vine să comemoreze şi să vă dea simboluri?
Iar dacă vreți, da avem și un asemenea oficiant uman care să administreze Cina așa cum a făcut și Hristos ucenicilor la Cina Cea de Taină. Adică adminsitrând simboluri (nu Trupul și Sângele Său real) și poruncind urmașilor re-editarea acestei comemorări (adică comemorarea Jertfei Lui, nu uciderea Lui cu trup și sânge iar și iar). Iar dacă pentru dumneavoastră are vreo importanță îmbrăcămintea, El n-a oficiat în epitrahil, ci în îmbrăcămintea decentă a timpului.
sunt foarte bine informat, iar dvs mult prea tare înşelat.
Deci sunteți foarte bine informat. Dacă mai era nevoie s-o fac...

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: BISERICA ADEVARATA...DUPA SCRIPTURA..!

Mesaj necititde protosinghel » 16 Noi 2013, 10:44

Răspunsul dvs este considerat eretic din perspectiva Bibliei şi a Tradiţiei Bisericii şi, prin urmare, Biserica nu poate recunoaşte o astfel de pretinsă euharistie.
Şi să ştiţi că noi nu-L omorâm iarăşi pe Hristos. Studiaţi mai bine perspectiva ortodoxă....

Avatar utilizator
duodecimus
Mesaje:193
Membru din:01 Feb 2013, 06:56
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: BISERICA ADEVARATA...DUPA SCRIPTURA..!

Mesaj necititde duodecimus » 18 Noi 2013, 20:12

Răspunsul dvs este considerat eretic din perspectiva Bibliei şi a Tradiţiei Bisericii şi, prin urmare, Biserica nu poate recunoaşte o astfel de pretinsă euharistie.
Şi să ştiţi că noi nu-L omorâm iarăşi pe Hristos. Studiaţi mai bine perspectiva ortodoxă....
Scuzaţi, rectific:
Domnul Hristos la Cina cea de Taină a administrat simboluri (pâine şi rodul viţei), iar nu părţi din sîngele şi trupul Lui real. Apoi a lăsat poruncă ca aceste simboluri să fie re-editate comemorând astfel Jertfa Lui supremă. Deci comemorând (prin intermediul sacramentelor şi al ritualului sacru), iar nu repetând Jertfa la scară mai mică (doar părţi din Trupul şi Sângele Său).
E mai bine aşa? Sună tot "eretic din perspectiva Bibliei"?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: BISERICA ADEVARATA...DUPA SCRIPTURA..!

Mesaj necititde protosinghel » 18 Noi 2013, 22:36

E mai bine aşa? Sună tot "eretic din perspectiva Bibliei"?
Da, bineînţeles, pentru că Hristos nu a spus "Luaţi, mâncaţi, aceste este simbolul Trupului Meu", ci a spus "acesta este Trupul Meu". La fel şi despre Sânge. Căci dacă ar fi simple simboluri, atunci cum nişte simboluri s-ar încadra la ceea ce spune Iisus despre Trupul şi Sângele Său la Ioan cap. 6 sau Pavel la I Cor 11:27-30? Cu simbolul anamnetic ori reuşeşti să-ţi aminteşti, ori nu reuşeşti şi aici se termină totul. Dar când e vorba de Trupul şi Sângele real (împărtăşit prin forma vizibilă a pâinii şi vinului), atunci totul se schimbă!
Şi nu uitaţi de faptul că Biblia vorbeşte şi de o preoţie sacramentală, care-şi are izvorul în preoţia lui Hristos dar nu se limitează la El.
Iată de ce Sf. Ignatie Teoforul (+106), ucenic direct al apostolilor spunea: Unde este episcop şi euharistie, acolo este Biserica, iar unde este Biserica acolo este Hristos. Detaliile oferite de acelaşi autor vorbesc clar de episcop cu atribuţii sacramentale şi realismul euharistic. Şi e vorba de vremuri practic apostolice!

Iată care sunt principiile ortodoxe. Np ar înţelege mult mai mult dacă i-ar citi şi i-ar lua ca mărturie cel puţin pe părinţii sec. II, iar nefăcând asta pierd enorm.

Avatar utilizator
duodecimus
Mesaje:193
Membru din:01 Feb 2013, 06:56
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: BISERICA ADEVARATA...DUPA SCRIPTURA..!

Mesaj necititde duodecimus » 19 Noi 2013, 05:50

Da, bineînţeles, pentru că Hristos nu a spus "Luaţi, mâncaţi, aceste este simbolul Trupului Meu", ci a spus "acesta este Trupul Meu". La fel şi despre Sânge. Căci dacă ar fi simple simboluri, atunci cum nişte simboluri s-ar încadra la ceea ce spune Iisus despre Trupul şi Sângele Său la Ioan cap. 6
Ioan 6 nu s-a petrecut cu ocazia Cinei celei de Taină, totuşi a operat cu aceleaşi simboluri. Nici atunci, nici la Cină, Hristos nu a oferit bucăţi din trupul Său ori picături din sângele Său - acesta ar fi fost un gest oribil pentru nişte evrei (şi nu numai). Nu trebuie să vă legaţi neapărat de termenii folosiţi, căci verbul (estin) are şi sensul de "reprezintă" - deci aşa cum un simbol reprezintă de fapt realitatea către care face trimitere. La masa pascală, Hristos a oferit în realitate simboluri, căci mielul pascal nu era chiar Hristos în Persoană, ci un simbol ce trimitea către Adevăratul Miel al lui Dumnezeu ce ridică păcatul lumii. La fel pâinea şi vinul de pe masa pascală. Porunca Mântuitorului era în legătură cu folosirea aceloraşi simboluri folosite "întru pomenirea Mea", la fel şi Pavel:
sau Pavel la I Cor 11:27-30?
care de două ori repetă "pâinea aceasta" şi "paharul acesta", iar nu Trupul şi Sângele Real. Ucenicii şi primii creştini nu participau la un festin antropofagic, ci serveau din "pâinea aceasta" şi "paharul acesta" întru pomenirea lui Hristos şi a mântuirii Lui minunate.
Şi nu uitaţi de faptul că Biblia vorbeşte şi de o preoţie sacramentală, care-şi are izvorul în preoţia lui Hristos dar nu se limitează la El.
Nu am ce să uit, pentru simplul motiv că în afară de preoţia sacramentală a Vechiului Testament şi cea a Marelui Preot Hristos, Biblia nu vorbeşte despre aşa ceva. Vorbeşte în schimb despre preoţia universală a credincioşilor, dar asta e cu totul altă discuţie...
Iată de ce Sf. Ignatie Teoforul
Nu vă supăraţi, dar sf. Ignaţie Teoforul nu este Biblia. În multe din scrierile atribuite lui, nu este nici el însuşi, ci călugării copişti care au interpolat fraze ori chiar cărţi întregi; cred că nu are rost să intrăm în aceste detalii tehnice.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: BISERICA ADEVARATA...DUPA SCRIPTURA..!

Mesaj necititde protosinghel » 19 Noi 2013, 17:49

1. A oferi ceva sub o altă formă nu înseamnă a oferi altceva. Şi versetele din Pavel vorbesc şi despre nişte consecinţe ale împărtăşirii cu nevrednicie. Simbolurile nu sunt în stare să te ducă nici la înviere (Ioan 6) şi nici să atragă pedeapsa (I Cor. 11). Şi chiar dacă admitem că "εστίν" înseamnă şi "reprezintă" (dar vreau şi alte texte biblice paralele cu acest sens evident), haideţi să discutăm care-i diferenţa fiinţial între "a fi" şi "a reprezenta"? Fiul nu este Tatăl, ci-L reprezintă pe Tatăl. Dar o poate face numai pentru că este de o fiinţă cu El. Duodecimus nu poate să-L reprezinte pe Tatăl...
2. Despre preoţie am scris aici şi este un topic special şi pe forum. Discutăm acolo.
3. Despre pretinsele interpolări în opera Sf. Iganitie tb să ştiţi că nu există dovezi asupra acelor interpolări, ci doar speculaţii np recente, pentru că nu există nici un manuscris vechi care să aibă un alt text decât cel general cunoscut. Iar dacă Dvs aveţi alte dovezi, le aşteptăm cu toţii.
-

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: BISERICA ADEVARATA...DUPA SCRIPTURA..!

Mesaj necititde esenin » 19 Noi 2013, 19:40

Duodecimmus,

Aveti EXACT replica evreilor, cand ziceti de „atropofagie”. La milimetru:

Ioan 6:
51. Eu sunt pâinea cea vie, care s-a pogorât din cer. Cine mănâncă din pâinea aceasta viu va fi în veci. Iar pâinea pe care Eu o voi da pentru viaţa lumii este trupul Meu.
52. Deci iudeii se certau între ei, zicând: Cum poate Acesta să ne dea trupul Lui să-l mâncăm?
53. Şi le-a zis Iisus: Adevărat, adevărat zic vouă, dacă nu veţi mânca trupul Fiului Omului şi nu veţi bea sângele Lui, nu veţi avea viaţă în voi.
54. Cel ce mănâncă trupul Meu şi bea sângele Meu are viaţă veşnică, şi Eu îl voi învia în ziua cea de apoi.
55. Trupul este adevărată mâncare şi sângele Meu, adevărată băutură.
56. Cel ce mănâncă trupul Meu şi bea sângele Meu rămâne întru Mine şi Eu întru el.
57. Precum M-a trimis pe Mine Tatăl cel viu şi Eu viez pentru Tatăl, şi cel ce Mă mănâncă pe Mine va trăi prin Mine.


Ei da, n-ati trecut inca la crestinism....

Ca sa fiu COMPLET clar: cum vedeti evreii isi pun aceeasi problema ca domnia-voastra. iar Christos raspunde „da, PE MINE mancati-ma!”. Ce interes mai are ce inseamna cuvantul? Problema a fost deja pusa (de evrei) iar Christos a lamurit-o.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: BISERICA ADEVARATA...DUPA SCRIPTURA..!

Mesaj necititde protosinghel » 19 Noi 2013, 20:48

Mie-mi place şi sfârşitul cap 6 de la Ioan. Şi se pare că versetele 60 şi 66 îl vizează direct pe duodecimus şi "fraţii" lui.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: BISERICA ADEVARATA...DUPA SCRIPTURA..!

Mesaj necititde esenin » 19 Noi 2013, 21:12

Eu nu pot sa le inteleg gandirea. Evreii zic acelasi lucru: „nu suntem dom’le antropofagi, cum sa Te mancam?”. Christos le raspunde „Ba nu, mancati-Ma!” . Deci e clar ca Christos da acest sens cuvantului: „pe Mine mancati-Ma, nu vreo „reprezentare” a Mea”. E clar. Problema sensului vorbei a fost DEJA rezolvata de Christos, STIM ce semnificatie are vorba. De ce atunce o mai sucim?
Ei par sa vrea sa concilieze gandirea ordinara, burgheza, pentru care nu e convenabil sa mananci un OM, cu spusele lui Christos, sa Il faca sa spune ceva cuminte, asezat.. De ce nu se duc cu gandul la theofagie? Pentru ca vad, de fapt, un om, in Christos, si nu pe Dumnezeu. Intr-adevar, nu sunt inca la crestinism.
Cum explicati, duodecimus?

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: BISERICA ADEVARATA...DUPA SCRIPTURA..!

Mesaj necititde dimitrie » 13 Ian 2014, 00:31

Aveţi cumva vreun episcop sau preot cu succesiune apostolică valabilă care să slujească
Da, avem:

Lucru de căpetenie din cele spuse este că avem astfel de Arhiereu care a şezut de-a dreapta tronului slavei în ceruri, Slujitor Altarului şi Cortului celui adevărat, pe care l-a înfipt Dumnezeu şi nu omul. ” (Evrei 8,1-2 - versiunea Sinodală Ortodoxă)

Deci da, avem un astfel de Mare Preot care slujește la Adevăratul Altar (nu la cel fals) și care e pus de Dumnezeu, nu de om. Trei adevăruri incontestabile ale versetului de mai sus, care vă demontează definitiv replica dumneavoastră.
Tupeul și comportamentul de viperă surdă (Ps.57:4-5) pe care-l afișați, vă recomandă a fi asemenea caracatiței ce aruncă cu cerneală ca să poată ieși din vizorul priceputului vânător. Sunteți incapabil de a dialoga onest; aveți o singură misiune pe acest forum, aceea de a lansa non-stop sloganuri sectare. Vă banez dacă mai continuați acest simulacru de dialog, ce nu face decât să ne ofenseze munca și dispoziția de a vă acorda credit moral pe acest forum ortodox. Aici nu au loc papagalismele sectare!
Efectiv, prin răspunsul pe care-l dați mai sus, vă opuneți poruncii Domnului ca ucenicii Săi și urmașii lor (hirotoniți) să frângă Pâinea (Lc.22:19); după care, mai jos, parcă după o schemă tipică de schizofrenie, afirmați contrariul.
Sau doar un nene la cravată vine să comemoreze şi să vă dea simboluri?
Iar dacă vreți, da avem și un asemenea oficiant uman care să administreze Cina așa cum a făcut și Hristos ucenicilor la Cina Cea de Taină. Adică adminsitrând simboluri (nu Trupul și Sângele Său real) și poruncind urmașilor re-editarea acestei comemorări (adică comemorarea Jertfei Lui, nu uciderea Lui cu trup și sânge iar și iar). Iar dacă pentru dumneavoastră are vreo importanță îmbrăcămintea, El n-a oficiat în epitrahil, ci în îmbrăcămintea decentă a timpului.
(Sublinierea îmi aparține.)
Hopaa.., oficiantul acela face pe Hristosul? Hristos le-a oferit apostolilor Trupul și Sângele Său; asemena-și oferă și pastorul?Ori nu acordați nici o importanță cuvintelor determinante? Hristos a spus "Aceasta să faceți...!", iar nu "Așa să faceți...!".

Cumva știți și în ce erau îmbrăcați Apostolii și urmașii lor atunci când oficiau Cina Domnului? Cumva Hristos a avut felon la Cină? Știți cumva, ceva (câtuși de puțin) despre felonul Sf.Ap.Pavel din 2Tim.4:13? Sigur că nu aveți habar de acestea, ci numai decât despre cinstitul ștreang (cravata) ce atârnă la gâtul pastorului (atunci când o poartă)...

M-ați înfuriat tare. Vă garantez, că dacă începeți să bateți iar câmpii veți fi banat pe un timp destul de lung. Nu avem aici un forum teologic cu profil cantitativ, ci unul cu profil calitativ, menit să deservească cu ușurință și caracterul didactic al acestui forum. Ori la baza profilului calitativ nu poate sta decât dialogul onest și de tip argumentat.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
duodecimus
Mesaje:193
Membru din:01 Feb 2013, 06:56
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: BISERICA ADEVARATA...DUPA SCRIPTURA..!

Mesaj necititde duodecimus » 13 Ian 2014, 08:45

Stimate domn, e cam de neînțeles cum v-ați putut ”înfuria tare” la două luni după postarea mea ce nici măcar nu vă era adresată. Și care cuprindea niște realități incontestabile, în ciuda vehemenței contestatare din replica dumneavoastră. Dacă e nevoie, vă mai las două luni să vă calmați; dacă nu, puteți să mă banați - acest ultim favorit argument demonstrând exact contrariul a ceea ce vreți să susțineți. O zi [mai] senină vă doresc!

MarcusAurelius
Mesaje:118
Membru din:13 Noi 2014, 18:23
Confesiune:alta religie
Preocupări:idolatru

Re: BISERICA ADEVARATA...DUPA SCRIPTURA..!

Mesaj necititde MarcusAurelius » 15 Noi 2014, 20:16

Criteriul dupa care o Biserica Adevarata se conduce..sunt Sfintele Scripturi..
Păi cum rămâne cu Efeseni, 4:5? Nu mai este o singură Biserică adevărată, sunt mai multe acum?
Știi ce? Faci afirmații contradictorii și eretice, dar bine că vii să ne înveți pe noi!
Numai la eterodocși poți găsi asemenea tupeu.
Lasand la o parte remarca despre tupeul eterodocsilor care nici macar nu se cere comentata, aici va contraziceti. Ceva mai sus ati acceptat ca versetele acestea din Efeseni sa fie analizate pentru a se stabili pe baza lor care e Biserica adevarata, iar acum spuneti ca omul are tupeu intrucat incearca sa le comenteze. Atunci inseamna ca sunteti de parere ca Biserica nu se conduce dupa Sfintele Scripturi si tot edificiul pe care Sfantul Pavel l-a construit se naruie ca un castel din carti de joc: adio Biserica unica, adio credinta unica, adio botez unic. De fapt realitatea e ca Biserica unica s-a divizat in vreo 20000 de partide, secte, factiuni intr-o babilonie fara de seaman. Cam toate cred acelasi lucru: Sfanta Treime cu sau fara Filioque, cam toate practica o forma de botez in care esential e elementul numit apa si cam toate le urasc pe celelalte deopotriva. Si in plus, oricat de radicale sau de protestante ar fi, toate sustin ca sunt pastratoarele unei traditii de 2000 de ani. Asta e Biserica adevarata? haosul care a rezultat din dezvoltarea istorica a ideii crestine? Scuzati ironia, dar situatia asta in care a ajuns crestinismul e de-a dreptul enervanta.

Or fi scripturile doar o parte din enciclopedia de date a religiei crestine, dar poate nu sunt totusi neimportante pentru a lamuri problema Bisericii unice, mai ales ca fiecare Biserica unica se foloseste de ele pentru a se autojustifica.
In 2 Tim 3,16-17..sta scris:,, TOATA Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos ca sa INVETE , să MUSTRE , să INDREPTE ,sa dea INTELEPCIUNE in neprihanire , pentru ca omul lui Dumnezeu sa fie desavarsit si cu totul destoinic pentru orice lucrare buna,,,...De aici putem incepe ..De la Sf. Scriptura....de ce ..? Pt ca este Cuvantul LUI...Va doresc numai bine la toti..!
Aici Ap Pavel nu vorbeste de Sola Scriptura. Mai mult, atunci cand spunea aceste vorbe Noul testament nici nu exista, el referindu-se la VT, deci daca ar fi sa judecam dupa cum spun np, inseamna ca nici macar de NT nu am avean nevoie.
Asta e adevarat. Sola scriptura e o inventie a lui Martin Luther intr-o vreme in care inventia tiparului va face ca principalul mijloc de transmitere a informatiei care pana atunci era cuvantul vorbit sa fie inlocuit de cuvantul scris. Cat despre Sfantul Pavel, acesta se referea intr-adevar la Vechiul Testament. Deci 2-0 pentru ortodoxie.
Caut crestin cu bun simt. Gasitorului ofer recompensa.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: BISERICA ADEVARATA...DUPA SCRIPTURA..!

Mesaj necititde dimitrie » 17 Noi 2014, 00:01

Criteriul dupa care o Biserica Adevarata se conduce..sunt Sfintele Scripturi..
Păi cum rămâne cu Efeseni, 4:5? Nu mai este o singură Biserică adevărată, sunt mai multe acum?
Știi ce? Faci afirmații contradictorii și eretice, dar bine că vii să ne înveți pe noi!
Numai la eterodocși poți găsi asemenea tupeu.
Lasand la o parte remarca despre tupeul eterodocsilor care nici macar nu se cere comentata, aici va contraziceti. Ceva mai sus ati acceptat ca versetele acestea din Efeseni sa fie analizate pentru a se stabili pe baza lor care e Biserica adevarata, iar acum spuneti ca omul are tupeu intrucat incearca sa le comenteze. Atunci inseamna ca sunteti de parere ca Biserica nu se conduce dupa Sfintele Scripturi si tot edificiul pe care Sfantul Pavel l-a construit se naruie ca un castel din carti de joc: adio Biserica unica, adio credinta unica, adio botez unic.
Dat fiind caracterul acestui forum - teologic, nu pot să nu remarc faptul că v-ați ales un nume de împărat roman, și încă unul idolatru. Acum, faceți un minim de efort și aflați profunzimea remarcii mele, citind cele de aici!
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

MarcusAurelius
Mesaje:118
Membru din:13 Noi 2014, 18:23
Confesiune:alta religie
Preocupări:idolatru

Re: BISERICA ADEVARATA...DUPA SCRIPTURA..!

Mesaj necititde MarcusAurelius » 18 Noi 2014, 14:56

Dat fiind caracterul acestui forum - teologic, nu pot să nu remarc faptul că v-ați ales un nume de împărat roman, și încă unul idolatru. Acum, faceți un minim de efort și aflați profunzimea remarcii mele, citind cele de aici!
Scuze, nu voiam sa atac pe nimeni, insa cred ca e clar ca toti cei ce scriu in acest topic accepta ca o presupozitie implicita ca punctul de plecare pentru analiza noastra e scriptura. Nu degeaba topicul are titlul pe care il are. In al doilea rand, de la a incerca sa avem o opinie si pana la a avea tupeu e o distanta si cred ca e contraproductiv sa aruncam unii in altii cu asemenea cuvinte, chiar daca incercam cu totii sa dam un "razboi intru cuvant". In al treilea rand, am citit postarea dumneavoastra si diferenta pe care o faceti intre articolul hotarat si cel nehotarat e corecta, insa nu cred ca e relevant aici sa ne legam de valorile articolului in romana, mai ales ca problema pe care incercam cu totii sa o rezolvam e urmatoarea: care e Biserica adevarata din multitudinea de biserici care exista. Concluzia logica e ca una dintre multele biserici care au proliferat de-a lungul timpului ar fi cea adevarata. Deci folosirea ambelor articole se justifica. Oricum, am inteles ideea si nu cred ca Dumitru ar sustine ca exista mai multe biserici adevarate (s-ar lovi astfel cu stangu-n dreptul). Iar in al patrulea rand faptul ca mi-am ales drept pseudonim numele unui imparat roman, fie chiar idolatru, nu cred ca prezinta vreo problema si presupun ca nu le e interzis pe aici accesul membrilor pagani ori idolatri atata vreme cat se comporta decent.
Caut crestin cu bun simt. Gasitorului ofer recompensa.


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX