Despre botezul pruncilor. Polemică câştigată de ortodocşi!!!

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
Iancu36
Mesaje:44
Membru din:18 Dec 2014, 23:22
Confesiune:ortodox
Preocupări:somer , cititul ,
Localitate:Sarmas , jud Harghita
Re: Ne-nastere, nastere, purcedere

Mesaj necititde Iancu36 » 02 Iun 2015, 15:38

Botezul noilor nascuti era NECUNOSCUT , in crestinismul primar. Cuvintele lui Hristos ,, Cine crede , si se va boteza,, arata clar ca botezul e precedat de credinta si nu invers.
Asta este conditia mantuirii nu a botezului.

Cel ce va crede şi se va boteza se va mântui; iar cel ce nu va crede se va osândi. Mc16,16.

Deci daca e o conditie a mantuirii, inseamna ca se aplica si copiilor.
Ce bine ar fii fost sa se inventat macar atunci in secolul intai aparatul de fotografiat , si sa avem azi poze de atunci , cum le-ar mai inchide gura unora.
Dar Biblia exista in secolul I?
Nu exista Biblia completa de azi . dar existau manuscrise , si pergamente din Vechiul Testament in sinagogi din care primii crestini citau. Si cine trebuie sa fie mantuit sau salvat trebuie sa creada nu-i asa? Copilul prunc cum sa creada , ce sa creada , ce sa inteleaga? . Cum sa inteleaga el importanta Imparatiei Cerurilor. Sau ce este Imparatia Cerurilor . Botezul noilor nascuti a fost adoptat sau introdus pentru a sporii numarul credinciosilor , si a mai fost introdusa astfel si ideea ca daca nu esti botezat de mic risti sa mergi in iad. Sau moare vreun copil de mic nebotezat e problema atunci mare de tot. Dar cati copii au murit la nastere , de la inceputul omenirii , sau cei omorati aruncati de vii in foc in cinstea lui Baal sau Moloh. Oare Dumnezeu nu ii va tine minte si pe ei?. :x3

dac
Mesaje:1
Membru din:15 Oct 2016, 08:44
Confesiune:ortodox
Preocupări:restaurari

Re: Despre botezul pruncilor

Mesaj necititde dac » 15 Oct 2016, 09:58

doamne ajuta,as dorii sa stiu de ce anumite secte religioase sustin botezul la maturitate pe motivul:nasterii din nou.ei sustin ca botezul din copilarie nu are nici un temei.as dorii de asemenea sa stiu de ce B.O.R nu ia atitudine acestor practici facute de acesti sectari ?
Draga carmen, colega ta penticostala are perfecta dreptate aici. Gresete ea in alte privinte atit cat priveste doctrina penticostala, dar aici are dreptate. Botezul in Dumnezeu nu este altceva decat un legamant ca te lepezi de "caile vechi" si le adopti pe "cele noi" si trebuie facut la o varsta unde esti capabil si responsabil pentru alegerea care o faci. Priveste la Isus, El era matur cand a facut-o! Singurul motiv pentru care religia din Romania este predominanta de Ortodoxie este faptul ca copii sunt botezati imediat dupa ce sunt nascuti pentru ca biserica Catolica si cea Ortodoxa nu sunt atit de mult interesate de "calitate" pe cat sunt interesate de "cantitate".
Daca pentru tine face sens vorba lui Dumnezeu unde iti indica, ca nu poti fi neutra cand spune "ori esti cu Mamona, ori esti cu Dumnezeu", sau "daca nu sunteti cu Mine, sunteti impotriva Mea", atunci de ce nu ar face sens si zicala mea: "daca nu sunt botezati cu acordul lor, atunci sunt botezati impotriva vointei lor"...face mult sens asai?
Davieboy, tu chiar te auzi in ceea ce afirmi?
"Botezul in Dumnezeu nu este altceva decat un legamant ca te lepezi de "caile vechi" si le adopti pe "cele noi" si trebuie facut la o varsta unde esti capabil si responsabil pentru alegerea care o faci. Priveste la Isus, El era matur cand a facut-o!"
Iisus Hristos avea nevoie sa lepede caile vehi si sa le adopte pe cele vechi, El care era Dumnezeu si nu avea pacat? Mai mare blasfemie nu am auzit. Nu scrie ca botezul lui Ioan era un botez al pocaintei? Deci Hristos avea nevoie de pocainta?


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX