Despre botezul pruncilor. Polemică câştigată de ortodocşi!!!

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
racasan carmen
Mesaje:13
Membru din:02 Iun 2008, 11:09
Confesiune:ortodox
Despre botezul pruncilor. Polemică câştigată de ortodocşi!!!

Mesaj necititde racasan carmen » 02 Iun 2008, 11:16

doamne ajuta,as dorii sa stiu de ce anumite secte religioase sustin botezul la maturitate pe motivul:nasterii din nou.ei sustin ca botezul din copilarie nu are nici un temei.as dorii de asemenea sa stiu de ce B.O.R nu ia atitudine acestor practici facute de acesti sectari ?

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Ne-nastere, nastere, purcedere

Mesaj necititde Ioan Cr » 02 Iun 2008, 20:14

doamne ajuta,as dorii sa stiu de ce anumite secte religioase sustin botezul la maturitate pe motivul:nasterii din nou.ei sustin ca botezul din copilarie nu are nici un temei.
Pentru ca ei gandesc ca experienta "nasterii din nou" inseamna "a-L primi pe Domnul Isus ca Mantuitor Personal" si coincide cu convertirea de la necredinta la credinta. Fiind un act esential intelectual, si avand in vedere ca copiii nu-si au facultatea intelectuala inca pe deplin dezvoltata - nu sunt nici capabili sa se "nasca din nou" si sa creada "cum se cuvine", deci botezarea lor este inutila si chiar oprita ("Cel ce va crede şi se va boteza se va mântui" Marcu 16:16 - adauga dansii).
as dorii de asemenea sa stiu de ce B.O.R nu ia atitudine acestor practici facute de acesti sectari ?
:) La ce anume va referiti? Biserica nu poate face mai mult decat sa-i dea anatemei si sa-si instruiasca credinciosii in privinta practicii corecte, asa cum a fost ea dintotdeauna (botezul exclusiv al adultilor este o inventie a anabaptistilor, secta fondata de John Smith in sec. XVII).

P.S. Catre moderator: cred ca noul subiect merita a fi mutat in alta parte.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

racasan carmen
Mesaje:13
Membru din:02 Iun 2008, 11:09
Confesiune:ortodox

Re: Ne-nastere, nastere, purcedere

Mesaj necititde racasan carmen » 02 Iun 2008, 21:27

vamultumesc sincer nu as fi crezut ca voi primi asa de repede un raspuns.da,as dorii dupa cum am scris ca B.O.R sa ia atitudine impotriva acestor invataturi sectare.am o colega penticostala care convinge pe toata lumea ca botezul primit la nastere nu este bun,ca nu este bine sa-ti faci cruce si alte invataturi care in opinia ei sunt bune.dintre cele care au primit invatatura asa zisa buna,nu-si mai fac cruce in biserica.ea sustine ca biblia spune asta.unde?ca eu nu am gasit nicaieri.mie personal mi-e frica de aceste invataturi si de aceea as dorii sa se faca ceva pentru a stopa aceste invataturi gresite.pot cadea in aceste capcane chiar copiii nostrii.sectarii

apar in mass media cu fel si fel de interpretari din biblie.eu stiu ca B.O .R nu este un teren de razboi s-au de razbunare ,dar ar trebui sa se implice mai mult in pastrarea adevarului si in pregatirea ineretului d.p.d.v spiritual.daca nu ai acapareaza aceste secte si ne vom trezi ca nepotii nostri nu vor fi botezati iar noi vom fi ingropati ca niste animale.nu vreau sa aduc acuze si nu vreau sa fiu inteleasa gresit.va multumesc

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Ne-nastere, nastere, purcedere

Mesaj necititde Ioan Cr » 03 Iun 2008, 07:26

mie personal mi-e frica de aceste invataturi si de aceea as dorii sa se faca ceva pentru a stopa aceste invataturi gresite.
Daca va referiti la masuri coercitive, e bine sa stim ca biserica NU le aproba, pentru ca nefiind din lume, nu lucreaza lumeste. Singura noastra arma este ADEVARUL, care se gaseste numai in biserica istorica, cea pentru care Mantuitorul a fagaduit ca "portile iadului nu o vor birui" (Matei 16:18).

V-asi recomanda, in acest scop, pe langa informare directa la preot si duhovnic, ca si de la orice mirean ortodox carturar, sa va procurati pentru biblioteca personala cartea Arhim. Ilie Cleopa "Calauza in credinta ortodoxa", structurata in forma dialogala si care acopera toata invatatura Bisericii in defensiva sa fata de ratacirile acuzatorilor sectari. Daca doriti, imi scrieti e-mail si v-o trimit in versiune digitala.

Doamne ajuta!
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

racasan carmen
Mesaje:13
Membru din:02 Iun 2008, 11:09
Confesiune:ortodox

Re: Ne-nastere, nastere, purcedere

Mesaj necititde racasan carmen » 03 Iun 2008, 08:23

va multumesc.am sa caut cartea si in caz ca nu o gasesc o sa trit e-mail.mai caut demult doua carti pe care nu le gasesc:,,nascut din apa si din duh,, si ,,pelerinul rus,,exista o librarie speciala unde le pot gasii?eu locuesc in Cluj.aici nu am gasit nicaieri aceste carti.linga Catedrala este o librarie cu multe carti dar au acces la ele mai mult studentii de la teologie.se adreseaza mai mult lor.doresc sa ma informez mai mult pentru a face fata cu raspunsuri intelepte acestor sectari.dar ei folosesc Biblia ca argument in tot ceea ce se spun.parca sunt avocati iar Biblia legea care trebuie aplicata.ei spun ca ne arata adevarul dar,eu stiu ca adevarul este ISUS.doamne ajuta!

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Ne-nastere, nastere, purcedere

Mesaj necititde Ioan Cr » 03 Iun 2008, 09:35

dar ei folosesc Biblia ca argument in tot ceea ce se spun.parca sunt avocati iar Biblia legea care trebuie aplicata
Asa este. Desi folosesc aceiasi Biblie, sectarii insisi intre ei nu se impaca, va dati seama? Exista la moment peste 30 000 (mii!) de diferite denominatii protestante in lume, si toate bazate "numai" pe Biblie!

Un prim sfat pentru Dvs., daca imi ingaduiti: sa le spuneti ca orice citire a Bibliei este si o interpretare a ei, si ca atare, nimeni nu se bizuie NUMAI pe Biblie, oricat de echidistanti s-ar pretinde. Ei invata pe altii nu Biblia, ci intelegerea lor a Bibliei - ceea ce poate insemna si falsitate! (ce ce vedem noi prin miile lor de partide)

Doamne ajuta!
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Davieboy

Re: Despre botezul pruncilor

Mesaj necititde Davieboy » 11 Sep 2009, 17:10

doamne ajuta,as dorii sa stiu de ce anumite secte religioase sustin botezul la maturitate pe motivul:nasterii din nou.ei sustin ca botezul din copilarie nu are nici un temei.as dorii de asemenea sa stiu de ce B.O.R nu ia atitudine acestor practici facute de acesti sectari ?
Draga carmen, colega ta penticostala are perfecta dreptate aici. Gresete ea in alte privinte atit cat priveste doctrina penticostala, dar aici are dreptate. Botezul in Dumnezeu nu este altceva decat un legamant ca te lepezi de "caile vechi" si le adopti pe "cele noi" si trebuie facut la o varsta unde esti capabil si responsabil pentru alegerea care o faci. Priveste la Isus, El era matur cand a facut-o! Singurul motiv pentru care religia din Romania este predominanta de Ortodoxie este faptul ca copii sunt botezati imediat dupa ce sunt nascuti pentru ca biserica Catolica si cea Ortodoxa nu sunt atit de mult interesate de "calitate" pe cat sunt interesate de "cantitate".
Daca pentru tine face sens vorba lui Dumnezeu unde iti indica, ca nu poti fi neutra cand spune "ori esti cu Mamona, ori esti cu Dumnezeu", sau "daca nu sunteti cu Mine, sunteti impotriva Mea", atunci de ce nu ar face sens si zicala mea: "daca nu sunt botezati cu acordul lor, atunci sunt botezati impotriva vointei lor"...face mult sens asai?

Davieboy

Re: Ne-nastere, nastere, purcedere

Mesaj necititde Davieboy » 11 Sep 2009, 17:29

V-asi recomanda, ..... sa va procurati pentru biblioteca personala cartea Arhim. Ilie Cleopa "Calauza in credinta ortodoxa", structurata in forma dialogala si care acopera toata invatatura Bisericii in defensiva sa fata de ratacirile acuzatorilor sectari. Daca doriti, imi scrieti e-mail si v-o trimit in versiune digitala.
Doamne ajuta!
mi-o poti trimite si mie te rog! dupa ce imi raspunzi afirmativ, am sa-ti trimit adresa mea de email folosindu-ma de PM!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre botezul pruncilor

Mesaj necititde protosinghel » 11 Sep 2009, 17:46

Botezul in Dumnezeu nu este altceva decat un legamant ca te lepezi de "caile vechi" si le adopti pe "cele noi" si trebuie facut la o varsta unde esti capabil si responsabil pentru alegerea care o faci. Priveste la Isus, El era matur cand a facut-o!
:lol: :lol: :lol:
Iartă-mă, frate Davieboy, dar eşti ridicol!

Davieboy

Re: Despre botezul pruncilor

Mesaj necititde Davieboy » 11 Sep 2009, 18:00

Iartă-mă, frate Davieboy, dar eşti ridicol!
pai asa zicea si vulpea cand na ajuns la strugiri..."sunt acri", dovedeste-mi biblic ca botezul copiilor la o varsta frageda are temelie si istorie biblica. Daca as avea si eu luxul sa scot in evidenta (parinte!) toate erorile care le suporti in mod arogant fii sigur ca rasul nostru nu ar fi unul fortat, pentru ca asa cum mi-ai dovedit deja tu "tai si spanzuri" aici si esti pregatit sa o faci oricand cineva te dovedeste gresit.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre botezul pruncilor

Mesaj necititde protosinghel » 11 Sep 2009, 18:18

Eu am zis că eşti ridicol, pt că te-ai referit la Iisus, ca cel care a făcut o anumită alegere la maturitate. Şi asta bineînţeles e o prostie. Botezul lui Ioan primit de Iisus este cu totul altceva decât botezul pe care l-ai primit matale pe când erai mic...

Cât despre argumentele biblice privind botezul copiilor, te invit să citeşti atent acest material.
Şi hai să discutăm pe marginea lui...

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: Despre botezul pruncilor

Mesaj necititde ccristi » 18 Sep 2009, 10:50

Botezul celor de alte confesiunii(exceptie catolicii) este valid?
Ce conditii trebuie sa indeplineasca un botez spre a fi valid,a fi botezat la D-zeu?
Se pot numi crestini acestia?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre botezul pruncilor

Mesaj necititde protosinghel » 18 Sep 2009, 10:57

Rog să se respecte tematica topicului.
Despre regulile canonice ale Botezului se discută aici. Căutaţi bine că veţi găsi răspunsul.

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: Despre botezul pruncilor

Mesaj necititde ccristi » 18 Sep 2009, 12:43

Parinte protosinghel
Nu cred sa fi gresit topicul ;am scris aici avand in vedere ca se tot discuta cu membrii de alte confesiunii dar eu unul cred ca botezul lor nu este valid si as fi vrut sa aratati ca am dreptate(eu nu sunt capabil sa demonstrez asta dar asa simt ) daca asa este.
Am citit la trimterea facuta de dvs si nu am gasit mare lucru (afundarea in numele sf treimii si putin altceva).Totusi trebuie sa fie o multime de conditii (din scriptura)pentru ca un botez sa fie valid si pe care altii nu le indeplinesc.
Ceea ce ma surprinde este ca botezul fratiilor catolici nu prea este ok! Din cate stiam eu trecerea la ortodoxie a catolicilor se face fara botez dar acum nu mai stiu ce sa cred.
Va multumesc

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre botezul pruncilor

Mesaj necititde protosinghel » 18 Sep 2009, 15:46

Am impresia că n-ai ajuns la Canoanele 46 şi 46 Apostolice.
Totuşi noi aici discutam despre "botezul pruncilor", nu? Asta e o problemă specială de ceea ce întrebi tu despre valabilitatea botezului catolic. Deschide un nou topic şi acolo vom discuta mai pe larg...

adinel84
Mesaje:59
Membru din:24 Sep 2009, 13:37
Confesiune:protestant

Re: Despre botezul pruncilor

Mesaj necititde adinel84 » 24 Sep 2009, 19:37

Botezul pruncilor nu este Biblic. In scriptura avem dat ca exemplu botezul lui Ioan.
Botezul prin scufundare ca si jertfirea mieilor prin simbolistica lor.........facea trimitere la moartea si invierea lui Isus. Botezul lui Ioan care l-a primit si ISUS a fost acela prin scufundare......adica moartea si ingroparea omului vechi si nasterea si invierea omului nou. acesta a ramas si mai departe. sa ne aducem aminte porunca data de Isus dupa ce a inviat din morti: (Marcu 16 cu versetul 15)" Apoi le-a zis:Duceti-va in toata lumea si propovaduiti Evanghelia la orice faptura. Cine va crede si se va boteza va fi mantuit; dar cine nu va crede , va fi osandit."
Cu alte cuvinte trebuie sa crezi ca sa fi botezat. Botezul inseamna un legamant. Asa cum eu v-am adus argumente biblice...........va rog sa faceti acelasi lucru cand spuneti ceva.
La fel a facut si Isus cand a fost dus de Duhul in pustie sa fie ispitit. El a raspuns cu; "Sta scris............."

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: Despre botezul pruncilor

Mesaj necititde ccristi » 25 Sep 2009, 08:15

De ce nu este biblic?
Stiti in ce conditii se face botezul pruncilor?
L-am rugat pe parintele protosinghel sa spuna conditiile pentru ca un botez sa fie valid(le gasiti la sfintele Taine -botez);Dvs va incadrati in acele conditii?
V-ati gandit si la varianta daca moare un copil nebotezat?

adinel84
Mesaje:59
Membru din:24 Sep 2009, 13:37
Confesiune:protestant

Re: Despre botezul pruncilor

Mesaj necititde adinel84 » 25 Sep 2009, 09:31

Nu este biblic pentru ca Dumnezeu nu ne-a invatat asa.
Matei 28 cu 19-20
19. Duceţi-vă şi faceţi ucenici din toate neamurile, botezându-i în Numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh.
20. Şi învăţaţi-i să păzească tot ce v-am poruncit. Şi iată că Eu sunt cu voi în toate zilele, până la sfârşitul veacului. Amin.
Marcu 16 cu 15-16
15. Apoi le-a zis: "Duceţi-vă în toată lumea, şi propovăduiţi Evanghelia la orice făptură.
16. Cine va crede şi se va boteza, va fi mântuit; dar cine nu va crede, va fi osândit.
Trebuie sa crezi si sa pazesti tot ce a poruncit Isus ca sa fi botezat. Asa sta scris! Cum dar pote un prunc sa creada si sa pazeasca? Nu ma lua cu: crede nasa sau nasul..........etc. Argumenteaza biblic.

adinel84
Mesaje:59
Membru din:24 Sep 2009, 13:37
Confesiune:protestant

Re: Despre botezul pruncilor

Mesaj necititde adinel84 » 25 Sep 2009, 09:36

Si referitor daca moare copilul inainte de botez. Are Dumnezeu grija.......nu-ti face probleme din cauza aceasta. Dumnezeu e dragoste.........stie cel mai bine ce decizie sa ia. Copii care mor la nastere sau imediat dupa si nu apuca sa se boteze..............? Nu incerca sa-l pui pe Dumnezeu intr-o situatie fara iesire pentru ca are Cel Prea Inalt solutii.

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: Despre botezul pruncilor

Mesaj necititde ccristi » 25 Sep 2009, 09:46

Dvs aveti un botez valid?
Va inacadrati in conditiile impuse pentru un botez valid?
Dvs nu vreti sa raspundeti la nici o intrebare pe care v-am adresat-o!
Nu stiti sa folositi tastele calculatorului!
Nu inteleg ce vreti sa spuneti cu..........!
Cum are grija dvs de copilul care moare nebotezat?
Si nu-mi vorbiti la per tu asta tine de educatie sititi dvs cu cei 7 ani
Daca sunteti bun mergeti inTibet.mergeti la musumani si spunetile despre cuvintul lui D-zeu.


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX