Despre botezul pruncilor. Polemică câştigată de ortodocşi!!!

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie
Re: Despre botezul pruncilor. Polemică câştigată de ortodocş

Mesaj necititde electric77 » 01 Dec 2010, 19:00

Că eu i-am demonstrat unui pastor penticostal i-am demonstrat că un copil de 3-4 ani are credinţă şi înţelegere. A fost deacord şi a zis că poate fi botezat. Şi totuşi ei nu botează.
Acel pastor penticostal nu intelege ca un copil de 3 ani nu stie nici sa vorbeasca, decat cateva cuvinte, daramite sa inteleaga planul mantuirii pe care Dumnezeu il are in Domnul Iisus Cristos. :lol: si nu intelege nici notiunea de pacat. :idea:

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Despre botezul pruncilor. Polemică câştigată de ortodocş

Mesaj necititde Floryan » 01 Dec 2010, 21:36

Prietene, nu stiu cine esti si ce functie ai... banuiesc ca esti tot un distins preot, insa nu conteaza foarte mult. Am impresia ca dumneata nu ca n-ai citit acele carti .
Nu sunt prietenul dumitale, sunt ca si vasinec un biet functionar. Nu am citit acele carti. Si ce-i cu asta? Intr-adevar am spus ca sunt citate scoase din cotext, e asa de specific la sectari sa scoata numai aiurelile. Carti invetate care nu exista. Sunt obisnuit.
Şi cine va sminti pe unul din aceştia mici, care cred în Mine, mai bine i-ar fi lui dacă şi-ar lega de gât o piatră de moară şi să fie aruncat în mare. Marcu 9,42
Iar cine va sminti pe unul dintr-aceştia mici care cred în Mine, mai bine i-ar fi lui să i se atârne de gât o piatră de moară şi să fie afundat în adâncul mării. Matei 18,6
Nu pot sa nu zambesc cand citesc argumentele tale... se vede ca ai mari dificultati in intelegerea Scripturii.
Eu nu am voie sa interpretez Sf Scriptura din cauza pacateleor mele. Deci ceea ce inteleg eu nu-mi apartine, eu ma ajut de Sf pArinti. Dumneta si ceilalti eretici, o interpretati cum doriti, lucru interzis chiar de Scriptura. ;)
In primul rand, analizand contextul, n-are nici o legatura aceste versete cu botezul pruncilor.
Asa este. Eu am zis altceva, ca si copiii au credinta :D Deci indeplineste acel criteriu trimbitat prin care va justificati cu nesimtire erezia, pe toate siturile si pe toate forumurile posibile
CINE VA CREDE SI SE VA BOTEZA SE VA MANTUI
DEci daca pruncii cred, de ce nu sunt botezati?


Stiu, o sa ma contrazici, dar de data asta nu cred ca vei mai apela la Scriptura, ca nu prea te ajuta. Poate la Traditie...dar si acolo sunt unele probeleme, ca daca luam exemplul sfintilor parinti, ar trebui sa se renunte la botezul pruncilor. Vrei exemple concrete ? Vezi Grigore Teologul, vezi Sfantul Vasile, vezi Ambrozie episcopul Mediolanului si altii. Am sa iti ofer si sursele bibliografice, ca sa iti usurez putin munca:
Manual de istoria bisericii crestine, preot econom E. Ionescu, licentiat in teologie. Carte aprobata de Sf. Sinod, editia a II-a, Bucuresti, 1913, pag.42 (vezi si Istoria bisericeasca universala de Ioan Ramureanu, pag. 176 - 186)
OFera dle sectant



Stimabile, astept un raspuns pertinent, insotit de argumente solide si te-as mai ruga sa nu mai folosesti termenul de sectar in dreptul meu si al fratilor mei nu ca m-ar deranja lucrul asta, ci pentru ca te faci tot tu de ras fiindca nu stii ce inseamna secta.
Pai asta ma asteptam si eu de la dumneata, vezi ca parintele a postat 3 intrebari, incepe cu alea. :D
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre botezul pruncilor. Polemică câştigată de ortodocş

Mesaj necititde protosinghel » 01 Dec 2010, 21:48

Că eu i-am demonstrat unui pastor penticostal i-am demonstrat că un copil de 3-4 ani are credinţă şi înţelegere. A fost deacord şi a zis că poate fi botezat. Şi totuşi ei nu botează.
Acel pastor penticostal nu intelege ca un copil de 3 ani nu stie nici sa vorbeasca, decat cateva cuvinte, daramite sa inteleaga planul mantuirii pe care Dumnezeu il are in Domnul Iisus Cristos. :lol: si nu intelege nici notiunea de pacat. :idea:
Şi dacă vă conving şi pe dvstră cu acelaşi argument?! Cel puţin să încerc! ;)
Într-o familie creştin-ortodoxă exemplară, unde un copil (bineînţeles botezat) educat în acelaşi spirit, pe când încă nu împlinise 3 ani, se ruga pentru fratele său mai mare bolnav. Asta deja arată o credinţă! Iar ca să vă convingeţi, vă zic şi o frază din rugăciune improvizată: "Doamne....[cereri ale copilului]... Doamne, eu cu Tine vorbesc! Tu mă auzi?"
Aşa se roagă un copil ortodox care nu are nici 3 ani! Acum spuneţi-mi dacă el are mai multă sau mai puţină credinţă ca dvstră, vasinec, don răzvan sau alţi eterodocşi de pe aici. Şi mă refer aici la credinţa în sens biblic, ca în cazul persoanelor cu care Hristos a făcut minuni şi nu în sensul protestant (raţionalist).
Şi spuneaţi ceva de copiii evreilor şi 13 ani. Ei copiii ortodocşi (cel puţin din Basarabia) îi întrec şi la 3 ani! :)

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Despre botezul pruncilor. Polemică câştigată de ortodocş

Mesaj necititde electric77 » 02 Dec 2010, 12:49

Şi dacă vă conving şi pe dvstră cu acelaşi argument?! Cel puţin să încerc! ;)
Într-o familie creştin-ortodoxă exemplară, unde un copil (bineînţeles botezat) educat în acelaşi spirit, pe când încă nu împlinise 3 ani, se ruga pentru fratele său mai mare bolnav. Asta deja arată o credinţă! Iar ca să vă convingeţi, vă zic şi o frază din rugăciune improvizată: "Doamne....[cereri ale copilului]... Doamne, eu cu Tine vorbesc! Tu mă auzi?"
Aşa se roagă un copil ortodox care nu are nici 3 ani! Acum spuneţi-mi dacă el are mai multă sau mai puţină credinţă ca dvstră, vasinec, don răzvan sau alţi eterodocşi de pe aici. Şi mă refer aici la credinţa în sens biblic, ca în cazul persoanelor cu care Hristos a făcut minuni şi nu în sensul protestant (raţionalist).
Şi spuneaţi ceva de copiii evreilor şi 13 ani. Ei copiii ortodocşi (cel puţin din Basarabia) îi întrec şi la 3 ani! :)

La 3 ani copilul nu poate vorbi decat spune cateva cuvinte. :idea:

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre botezul pruncilor. Polemică câştigată de ortodocş

Mesaj necititde protosinghel » 02 Dec 2010, 13:25

La 3 ani copilul nu poate vorbi decat spune cateva cuvinte. :idea:
Eu nu ştiu cum sunt copii în RO, dar în MD e altfel... :D Cum să-i spui omului altfel?!
Un frate de-al meu, cu 23 de ani mai mic ca mine, a venit la 3 ani şi mi-a cântat "Mântuieşte, Doamne poporul Tău" (în psaltică), iar la 4 ani vorbea liber şi ruseşte, limbă pe care a învăţat-o de la TV, pt că în familie şi în sat nu se vorbeşte deloc ruseşte.
Cunosc o fetiţă din Chişinău care la 4 cânta la pian. Deci fii sigur că aceşti copii sunt capabili de credinţă mai mult decât mulţi maturi.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Despre botezul pruncilor. Polemică câştigată de ortodocş

Mesaj necititde Floryan » 02 Dec 2010, 13:40

La 3 ani copilul nu poate vorbi decat spune cateva cuvinte. :idea:
Nu te supara, fiica-mea la 3 ani scrie la calculator dupa dictare (pot dovedi cu film), vorbeste fara probleme, poate sa-l faca pe A si pe X. Recuoaste toate literele dupa imagine.
Cand ii arat icoanele le saruta, ca sa nu spun ca stie Tatal nostru.
La 3 ani un copil care nu vorbeste, te duci cu el al doctor sa vezi daca nu are ceva probleme
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Despre botezul pruncilor. Polemică câştigată de ortodocş

Mesaj necititde electric77 » 02 Dec 2010, 13:44

Eu nu ştiu cum sunt copii în RO, dar în MD e altfel... :D Cum să-i spui omului altfel?!
Un frate de-al meu, cu 23 de ani mai mic ca mine, a venit la 3 ani şi mi-a cântat "Mântuieşte, Doamne poporul Tău" (în psaltică), iar la 4 ani vorbea liber şi ruseşte, limbă pe care a învăţat-o de la TV, pt că în familie şi în sat nu se vorbeşte deloc ruseşte.
Cunosc o fetiţă din Chişinău care la 4 cânta la pian. Deci fii sigur că aceşti copii sunt capabili de credinţă mai mult decât mulţi maturi.
Acestia sunt copii precoci. Chiar si asa, ei tot nu inteleg conceptul de pacat.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Despre botezul pruncilor. Polemică câştigată de ortodocş

Mesaj necititde electric77 » 02 Dec 2010, 13:46

La 3 ani copilul nu poate vorbi decat spune cateva cuvinte. :idea:
Nu te supara, fiica-mea la 3 ani scrie la calculator dupa dictare (pot dovedi cu film), vorbeste fara probleme, poate sa-l faca pe A si pe X. Recuoaste toate literele dupa imagine.
Cand ii arat icoanele le saruta, ca sa nu spun ca stie Tatal nostru.
La 3 ani un copil care nu vorbeste, te duci cu el al doctor sa vezi daca nu are ceva probleme
Felicitari, sa va traiasca fetita !

Dar...totusi in BO nu se boteaza copiii la 3 ani, ci cand sunt sugari, nici macar un an nu au facut !

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Despre botezul pruncilor. Polemică câştigată de ortodocş

Mesaj necititde Floryan » 02 Dec 2010, 15:08

Felicitari, sa va traiasca fetita !
Multumesc foarte mult. Am doua sa stiti.
Dar...totusi in BO nu se boteaza copiii la 3 ani, ci cand sunt sugari, nici macar un an nu au facut !
Sigur, ca se boteaza pentru credinta mea, nu a ei. Insusi Hristos spune "Lasati copiii sa vina la Mine."
La sectari, ei spun ca sunt botezati cind? Cind are credinta? Pai uite un copil de 3 ani are credinta , sunt ei botezati? Mai este sola scriptura, nu!
Inca ceva, ei spun ca sunt botezati la maturitate, cind au discernamint. Bun, dar pina la maturitate ei nu cunosc decit secta, atit. Aia nu e voie libera, e spalare de creier. Daca ar fi voie libera, l-ar lasa liber sa cunoasca si ortodoxia, si catolicismul si buddismul si orice.Se intimpla asa? Nu. Deci nu e voie libera, e spalare de creier din frageda pruncie.
Era un exercitiu de logica:
Omul se poate mântui numai prin botez şi credinţă (după noi), sau prin credinţă şi botez (după sectari). În fond se cer aceleaşi condiţii:
botezul şi credinţa, respectiv credinţa şi botezul . Când un copil, fie ortodox, fie sectar, moare, lui îi lipseşte una din cele două condiţii. Copilul ortodox moare cu botez, dar fără credinţă, iar cel sectar moare cu credinţă (?), dar fără botez - deşi nici la un copil sectar, întocmai ca la cel ortodox, nu poate fi vorba de credinţă.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

vasinec

Re: Despre botezul pruncilor. Polemică câştigată de ortodocş

Mesaj necititde vasinec » 02 Dec 2010, 15:17

Sigur, ca se boteaza pentru credinta mea, nu a ei.
Botezul crestin, care duce la mantuire, este precedat de o marturisire personala ("cu gura ta") a credintei:

"Dacã mãrturisesti deci cu gura ta pe Isus ca Domn, si dacã crezi în inima ta cã Dumnezeu L-a înviat din morti, vei fi mîntuit."(Romani 10:9)

Sfanta Scriptura vorbeste despre o credinta mantuitoare personala. Nu spune nimic despre credinta lui taticu si marturisirea cu "gura nasului".

vasinec

Re: Despre botezul pruncilor. Polemică câştigată de ortodocş

Mesaj necititde vasinec » 02 Dec 2010, 15:20

Insusi Hristos spune "Lasati copiii sa vina la Mine."
Si, mai spune Mantuitorul: "caci Imparatia cerurilor este a celor ca ei"(Matei 19:14).
Era vorba de copilasi nebotezati. Mantuitorul nu-i respinge pe copii pentru ca sunt nebotezati. Mantuirea copilasilor nu este conditionata de botez.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Despre botezul pruncilor. Polemică câştigată de ortodocş

Mesaj necititde Floryan » 02 Dec 2010, 17:15

Botezul crestin, care duce la mantuire, este precedat de o marturisire personala ("cu gura ta") a credintei
"Dacã mãrturisesti deci cu gura ta pe Isus ca Domn, si dacã crezi în inima ta cã Dumnezeu L-a înviat din morti, vei fi mîntuit."(Romani 10:9)
Corect, "te vei mantui", nu esti mantuit, pentru ca in alt loc spune Sf Scriptura
"cu frică şi cu cutremur lucraţi mântuirea voastră" Fil2,12 sau Efes3 14-15.
Pai daca acel botez duce inevitabil la mantuire (cum cred np ca sunt deja mantuiti si ne pling noua de mila) pentru ce mai este necesar sa lucram la mantuirea noastra?
Sfanta Scriptura vorbeste despre o credinta mantuitoare personala. Nu spune nimic despre credinta lui taticu si marturisirea cu "gura nasului".
Oho le spune de amindoua. Dle vasinec numai sectarii sunt asa de individualisti, dar Sf Scriptura spune altceva, mai exact e plina de exemple cind pentru credinta cuiva Dumnezeu mantuieste. DE exemplu imi puteti spune sluga sutasului ce credinta avea cind a fost vindecata de Hristos? Dar fata lui Iair? Tot pe temeiul credintei a vindecat (mantuit) Mantuitoru Hristos copilul lunatic.
Si va pot da zeci de exemple.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Despre botezul pruncilor. Polemică câştigată de ortodocş

Mesaj necititde Floryan » 02 Dec 2010, 17:34

Insusi Hristos spune "Lasati copiii sa vina la Mine."
Si, mai spune Mantuitorul: "caci Imparatia cerurilor este a celor ca ei"(Matei 19:14).
Era vorba de copilasi nebotezati. Mantuitorul nu-i respinge pe copii pentru ca sunt nebotezati. Mantuirea copilasilor nu este conditionata de botez.
De acord, atunci dupa judecata dv, daca Domnul se refera la copiii nebotezati, tot Domnul spune ca :
Şi a zis: Adevărat zic vouă: De nu vă veţi întoarce şi nu veţi fi precum pruncii, nu veţi intra în împărăţia cerurilor. Matei 18,3 Succes dle vasinec, cind va veti face inapoi copil si fara botez sa ma anuntati si pe mine,sa ma fac si eu. ;)
Domnul se refera la starea de curatenie a copiilor nu la botez.

Câţi în Hristos v-aţi botezat, în Hristos v-aţi îmbrăcat (Gal. 3, 27) şi iarăşi: Au nu ştiţi că toţi câţi în Hristos Iisus ne-am botezat, întru moartea Lui ne-am botezat? (Rom. 6, 3).
Copiii fac exceptie? S-au pe ei nu vreti sa-i imbracati in Hristos, pai sutneti pagin, nu crestin.
Atunci pentru ce s-a mai rastignit Hristos, deja si-a pierdut insemnatatea jertfei pe cruce.
Ultima oară modificat 03 Dec 2010, 08:56 de către Floryan, modificat 1 dată în total.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre botezul pruncilor. Polemică câştigată de ortodocş

Mesaj necititde protosinghel » 02 Dec 2010, 17:58

Acestia sunt copii precoci. Chiar si asa, ei tot nu inteleg conceptul de pacat.
Din câte îmi dau seama, nici eu nu înţeleg acest concept şi cred că-l înţelege doar Satana cu dracii. Nu ştiu dacă aţi sesizat ideea pe care o lansez...
Şi la urma urmei, unde în Scriptură se cere "înţelegerea conceptului de păcat" drept condiţie pentru botez?

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Despre botezul pruncilor. Polemică câştigată de ortodocş

Mesaj necititde electric77 » 02 Dec 2010, 18:11

Şi la urma urmei, unde în Scriptură se cere "înţelegerea conceptului de păcat" drept condiţie pentru botez?

daca eu nu m-as simti pacatos, atunci de ce m-ar atrage Isus? daca nu as simti povara pacatului, de ce as avea nevoie de un Eliberator?

vasinec

Re: Despre botezul pruncilor. Polemică câştigată de ortodocş

Mesaj necititde vasinec » 02 Dec 2010, 19:36

Corect, "te vei mantui", nu esti mantuit, pentru ca in alt loc spune Sf Scriptura
"cu frică şi cu cutremur lucraţi mântuirea voastră" Fil2,12 sau Efes3 14-15.
Pai daca acel botez duce inevitabil la mantuire (cum cred np ca sunt deja mantuiti si ne pling noua de mila) pentru ce mai este necesar sa lucram la mantuirea noastra?
Aveti dreptate. Unii np asa cred (ca nu mai pot pierde mantuirea). Dar, nu este si cazul adventistilor. Stim ca botezul este o etapa pe calea mantuirii.
DE exemplu imi puteti spune sluga sutasului ce credinta avea cind a fost vindecata de Hristos? Dar fata lui Iair? Tot pe temeiul credintei a vindecat (mantuit) Mantuitoru Hristos copilul lunatic.
Si va pot da zeci de exemple.
Totusi, nu ati dat nici un exemplu de botez pe baza credintei altora. Mai cautati. Aveti dreptul la trei incercari (ca in sport). Dar, hai sa facem o mica derogare pentru dvs. Aveti dreptul la trei sute de incercari.

vasinec

Re: Despre botezul pruncilor. Polemică câştigată de ortodocş

Mesaj necititde vasinec » 02 Dec 2010, 19:42

Asa, si unde spune nu-i botezati? Sincer nu gasesc aceast verset. Lasati copiii sa vina la Mine si nu-i botezati. Poti sa-mi arati?
Corect. Nu spune. Atunci, insemna ca putem sa-i si vopsim in verde. Ca nu spune sa nu-i vopsim.


Eu cred ca trebuie sa ascultam de ceea ce spune Mantuitorul, nu de ceea ce nu spune.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Despre botezul pruncilor. Polemică câştigată de ortodocş

Mesaj necititde electric77 » 02 Dec 2010, 19:46

Asa, si unde spune nu-i botezati? Sincer nu gasesc aceast verset. Lasati copiii sa vina la Mine si nu-i botezati. Poti sa-mi arati?
Corect. Nu spune. Atunci, insemna ca putem sa-i si vopsim in verde. Ca nu spune sa nu-i vopsim.
Imagine

supertare !

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Despre botezul pruncilor. Polemică câştigată de ortodocş

Mesaj necititde Floryan » 02 Dec 2010, 23:34

Asa, si unde spune nu-i botezati? Sincer nu gasesc aceast verset. Lasati copiii sa vina la Mine si nu-i botezati. Poti sa-mi arati?
Corect. Nu spune. Atunci, insemna ca putem sa-i si vopsim in verde. Ca nu spune sa nu-i vopsim.


Eu cred ca trebuie sa ascultam de ceea ce spune Mantuitorul, nu de ceea ce nu spune.
Ehei ce-mi place, cum mai dati cu piciorul la sola scriptura. :D
Pai tocmai. Lasati copiii sa vina la Mine. Caci cine se boteaza se imbraca cu Mine. Mai simplu de atit nu se poate.Dv nu vreti pruncii imbracati in Hristos. Pai se mai pune problema sa-i lasam sa vina la Hrsitos? Nu prea!
Totusi, nu ati dat nici un exemplu de botez pe baza credintei altora. Mai cautati. Aveti dreptul la trei incercari (ca in sport). Dar, hai sa facem o mica derogare pentru dvs. Aveti dreptul la trei sute de incercari.
Daca tot ne ghidam dupa ce nu scrie, ;) si tot am dreptul la 3 incercari hai sa vedem:
1. Lidia a fost botezată şi ea şi casa ei (Fapte 16, 14-15);
2.temnicerul, luându-i la sine (pe Pavel şi pe Sila), în acel ceas al nopţii, a spălat rănile lor şi s-a botezat el şi toţi ai lui îndată (Fapte 16, 33);
3. Crispus, mai-marele sinagogii, a crezut în Domnul, împreună cu toată casa sa (Fapte 18, 8).
Deci toti ai casei adica si copiii.

Acuma i-a sa va intreb si eu pe dv, am voie da,
1. De ce s-a botezat Domnul Hristos cu botezul pocaintei, avea nevie El de pocainta? AZ7 se boteaza la fix 30 de ani? Daca nu de ce?
2.Care a fost marturisirea de credinta in Domnul Hristos si Sfanta Treime a evreilor cind au trecut prin mare si prin nor? Si-au lasat copiii pe mal si au trecut doar adultii?
Şi toţi, întru Moise, au fost botezaţi în nor şi în mare. 1 Cor 10,2
3. 2 Tesaloniceni 3:10 "Daca cineva nu vrea sa lucreze, nici sa nu manance" cumva copiii dv (daca aveti, sau cei din cultul dv) lucreaza toti ca sa primeasca de mancare, sau ii lasati sa moara de foame? Cum procedati?
4. La taierea imprejur erau cumva intrebati copiii daca vor sa faca asta? Ceva de genul "vrei sa porti semnul legamantului si sa apartii poporului lui Dumnezeu, sau nu vrei acest lucru ?"
5. De ce Ap Petru cind predicat pentru prima data Evanghelia, el nu a spus ca promisiunea este facuta numai adultilor, a spus "Caci voua este data fagaduinta si copiilor vostri", ce-a vrut sa spuna cu asta?
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

vasinec

Re: Despre botezul pruncilor. Polemică câştigată de ortodocş

Mesaj necititde vasinec » 03 Dec 2010, 11:36

5. De ce Ap Petru cind predicat pentru prima data Evanghelia, el nu a spus ca promisiunea este facuta numai adultilor, a spus "Caci voua este data fagaduinta si copiilor vostri", ce-a vrut sa spuna cu asta?
"Fagaduinta va este data voua si urmasilor vostri". Se poate scrie si asa. Ca sa nu va impidicati de expresia "copil".


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron