CUNUNIE MIXTA

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
RODICA
Mesaje:1
Membru din:21 Iun 2015, 22:14
Confesiune:ortodox
Preocupări:CASNICA
CUNUNIE MIXTA

Mesaj necititde RODICA » 21 Iun 2015, 22:22

Eu sunt de religie ortodoxa, iar viitorul sot este maghiar, de religie reformata. Vrem sa facem nunta in Biserica Ortodoxa. Va fi posibil acest lucru, va accepta preotul sa ne cunune ortodox in conditiile in care sotul ramane in religia lui? Multumesc!

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: CUNUNIE MIXTA

Mesaj necititde dimitrie » 22 Iun 2015, 22:39

Eu sunt de religie ortodoxa, iar viitorul sot este maghiar, de religie reformata. Vrem sa facem nunta in Biserica Ortodoxa. Va fi posibil acest lucru, va accepta preotul sa ne cunune ortodox in conditiile in care sotul ramane in religia lui? Multumesc!
Religia este creștină la ambii, dar sunteți de confesiuni diferite: tu, creșină ortodoxă, iar el, eretic. Important de reținut: Slujba Cununiei se face doar mirilor creștin-ortodocși! Dacă veți găsi vreun preot să vă cunune - și nu m-ar mira, vei întărâta și mai mult pe Dumnezeu decât o faci acum.
Acesta este cuvântul ce trebuie să-l împlinești acum: "De omul eretic, după întâia şi a doua mustrare, depărtează-te!" (Tit.3:10)
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Petros
Mesaje:15
Membru din:05 Feb 2015, 11:17
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:Dumnezeu

Re: CUNUNIE MIXTA

Mesaj necititde Petros » 23 Iun 2015, 14:43

Frate Dimitrie,

Care e deosebirea intre eterodocşi şi eretici?

new
Mesaje:41
Membru din:11 Ian 2013, 19:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:viata duhovniceasca, lectura

Re: CUNUNIE MIXTA

Mesaj necititde new » 01 Iul 2015, 00:24

Din câte ştiu, cu permisiunea episcopului ortodox al locului, se poate face cununie între un ortodox şi o persoană de altă confesiune.

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: CUNUNIE MIXTA

Mesaj necititde nemessis » 01 Iul 2015, 09:32

Depinde de preot, pana la urma. Acum cativa ani cand eram presat sa ma casatoresc nu era nici o problema.
Stiau ca nu sunt ortodox si ca sunt impotriva crestinismului. Si tot erau dispusi sa ma casatoreasca si din cate stiu eu nici nu era nevoie de acceptul episcopului.
Fost coleg de facultate s-a cununat si la ortodocsi si la reformati.
Daca nu vrea unu, mergi la altul. E simplu.


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron