Cum să se poarte ortodocşii cu eterodocşii

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei
Cum să se poarte ortodocşii cu eterodocşii

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 18 Noi 2008, 17:27

Io vineri am avut o "discutie intensa" cu un baptist si un alt protestant (cred ca era CoE dar nu stiu sigur). S-a ajuns la neste chestii ca te doare capu sa le explici, genul: de ce nu e idolatrie sa te inchini la sfinti, de ce adevarul nu e relativ, daca toti oamenii sunt failibili, de ce Biserica poate sa aiba dreptate, de ce evanghelia dupa Toma si Iuda nu is in biblie, ca sinoadele au fost numa dupa actiuni politice, si altele si mai mari de nu am timp sa le mentionez... sincer, io nici nu prea am avut ocazia sa le zic multe ca ma cam acopereau... Oricum, ii cunosc de la inceput si de doua luni asta a fost cam prima discutie majora...

Sambata am fost la Edinburgh si cand eram intr-un bar incercand sa ne imbatam fiindca castigasem concursul, s-a ajuns la o discutie despre par si din discutia aia unu l-a intrebat pe altul daca e gay si ala a zis ca da. Io am crezut ca glumeste, dar nu, el chiar era gay si in urmatoarele zile am observat ca lumea stia asta de mult si accepta asta ca pe o stare de fapt, o normalitate, si chiar faceau glume pe seama asta fara sa se supere...

Ce sa facem in situatii din alea??? Sa nu traim cu lumea ??? Sa ne izolam??? Eu deja m-am izolat semnificativ prin faptul ca m-am mutat afara de pe campus si sunt departe, dar am facut asta din alte motive, cum ar fi faptul ca nu prea aveam loc pe campus...

ellena
Mesaje:136
Membru din:31 Aug 2009, 15:04
Confesiune:ortodox

Re: Cum sa ne purtam cu neortodocsii???

Mesaj necititde ellena » 06 Oct 2009, 15:52

Iti voi spune ce cred eu.Sper sa nu gresesc,si daca da,poate ma corecteaza cineva.Atat izolarea cat si agresivitatea,chiar si numai verbala,nu sunt solutii.Dragostea da nastere la dragoste si agresivitatea,la o alta agresivitate si la smintire(distantarea celui agresat-fie si numai verbal-de la credinta cea buna,la decurajare).Desi nu e mereu usor,cea mai frumoasa si mai autentica propovaduire a iubirii fata de Isus Hristos,e exemplul propriei tale vieti.Cu siguranta,chiar daca faptele si cuvintele tale bune nu vor da roade imediat,ele vor "incolti".
„Domnul il iubeste mult pe pacatosul care se pocaieste si il strange cu drag la pieptul Sau: „Unde ai fost copilul Meu? De multa vreme te astept!” (Sfantul Siluan)

emanuel

Re: Cum sa ne purtam cu neortodocsii???

Mesaj necititde emanuel » 24 Iun 2010, 22:36

In mod ortodox.
In primul rand roaga-te pentru ei.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Cum sa ne purtam cu neortodocsii???

Mesaj necititde electric77 » 02 Oct 2010, 11:01

In mod ortodox.
In primul rand roaga-te pentru ei.
Exact asta nu se face, adica si de pe forum se observa ce comportament ireverentios au.

ellena
Mesaje:136
Membru din:31 Aug 2009, 15:04
Confesiune:ortodox

Re: Cum sa ne purtam cu neortodocsii???

Mesaj necititde ellena » 17 Oct 2010, 01:00

Nu stiu daca trebuia sa deschid un alt topic,insa mi s-a parut ca acesta e potrivit pentru nelamurirea mea.In ultimul timp,am urmarit pe un forum o discutie legata de viata crestinilor in tarile musulmane.Am aflat lucruri noi,de care nu stiam.Nu numai ca sunt supusi unor restrictii foarte mari in multe aspecte ale vietii sociale si religioase,dar si ca de multe ori sunt de-a dreptul macelariti de catre vecinii lor musulmani.Si uneori au fost nevoiti sa protesteze in acelasi mod.Ba chiar au organizat la randul lor atacuri violente si sangeroase,in adevaratul sens al cuvantului.Si gandindu-ma la situatia respectiva,am incercat sa ma imaginez in locul acelor crestini.Si nu reusesc sa imi dau seama ceea ce ar fi bine,crestineste,de facut...Cum ar trebui sa reactionam,daca oameni de alta religie ar navali asupra noastra ucigandu-ne familia,copiii,distrugandu-ne bisericile si interzicandu-ne religia noastra?Am fi atunci indreptatiti sa ne aparam in acelasi mod,facand varsare de sange in randurile lor?Sunt mama si incerc in fiecare zi sa imi apropii copilul de Dumnezeu,in modul nostru,ortodox.Dar cand va creste si va vedea varsarea de sange(la televizor sau in presa),cum sa ii explic ce se intampla acolo?Adica ,ce sa il indrum sa faca intr-o situatie asemanatoare?Sa isi apere credinta cu pretul vietii lui si al dusmanilor ei sau sa isi jertfeasca doar propria viata,incercand sa ierte si sa se roage pentru raufacatori,indiferent de cruzimea si de distrugerile acestora?As fi foarte recunoscatoare pentru raspunsurile voastre,ale tuturor,deoarece e o problematica importanta pentru mine.Doamne ajuta!
„Domnul il iubeste mult pe pacatosul care se pocaieste si il strange cu drag la pieptul Sau: „Unde ai fost copilul Meu? De multa vreme te astept!” (Sfantul Siluan)

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Cum sa ne purtam cu neortodocsii???

Mesaj necititde esenin » 17 Oct 2010, 13:26

Nu stiu daca trebuia sa deschid un alt topic,insa mi s-a parut ca acesta e potrivit pentru nelamurirea mea.In ultimul timp,am urmarit pe un forum o discutie legata de viata crestinilor in tarile musulmane.Am aflat lucruri noi,de care nu stiam.Nu numai ca sunt supusi unor restrictii foarte mari in multe aspecte ale vietii sociale si religioase,dar si ca de multe ori sunt de-a dreptul macelariti de catre vecinii lor musulmani.Si uneori au fost nevoiti sa protesteze in acelasi mod.Ba chiar au organizat la randul lor atacuri violente si sangeroase,in adevaratul sens al cuvantului.Si gandindu-ma la situatia respectiva,am incercat sa ma imaginez in locul acelor crestini.Si nu reusesc sa imi dau seama ceea ce ar fi bine,crestineste,de facut...Cum ar trebui sa reactionam,daca oameni de alta religie ar navali asupra noastra ucigandu-ne familia,copiii,distrugandu-ne bisericile si interzicandu-ne religia noastra?Am fi atunci indreptatiti sa ne aparam in acelasi mod,facand varsare de sange in randurile lor?Sunt mama si incerc in fiecare zi sa imi apropii copilul de Dumnezeu,in modul nostru,ortodox.Dar cand va creste si va vedea varsarea de sange(la televizor sau in presa),cum sa ii explic ce se intampla acolo?Adica ,ce sa il indrum sa faca intr-o situatie asemanatoare?Sa isi apere credinta cu pretul vietii lui si al dusmanilor ei sau sa isi jertfeasca doar propria viata,incercand sa ierte si sa se roage pentru raufacatori,indiferent de cruzimea si de distrugerile acestora?As fi foarte recunoscatoare pentru raspunsurile voastre,ale tuturor,deoarece e o problematica importanta pentru mine.Doamne ajuta!
AR MERITA UN TOPIC SEPARAT, ce ziceti dumneavoastra. Ar fi fost mai sanatos sa intrebati "cum ne purtam cu musulmanii ?", pentru ca raportul in care se afla ortodoxia cu alte biserici crestine se bazeaza pe diferente de "doctrina" in vreme ce diferenta fata de islam merge aproape pana la opozitie. Nu stiu sa va raspund direct la intrebare, dar va pot da cateva date care sa va ajute sa luati singura decizia. Vi le spun in dezordine, cum imi vin in cap:

Intai despre raportul lor cu noi ("oamenii cartii"-dar necredinciosi-dupa mintea lor):

http://islamfrance.free.fr/doc/coran/sourate/9.html

la 4 si 5 este asa: "daca aveti un pact cu ei, respectati acest pact; dar dupa ce pactul a expirat, "taiti gatul non-musulmanilor acolo unde ii gasiti, prindeti-i, asediati-i, puneti-le capcane"

In multe alte locuri, acelasi tratament este rezervat non-musulmanilor. Asocierea cu ei (cu noi) este mai grava decat crima (2.190) Este permis sa minti un non musulman ("Takria"). (de curand am citit ca "profeteasa" de la Pucioasa a dat si ea o porunca care permite minciuna in numele Domnului) Este permis sa castig o batalie prin viclenie. Este permis sa violezi (nu doar femeile !), printr-o fatwa recenta, dar e adevarat, doar la razboi. (Tiens, ca am zis ca "nu doar femeile": si barbatii, dar si...caprele. Nu glumesc. Nu va dau linkul, ptr e scabros). In principiu nu este permis sa te sinucizi. dar daca te sinucizi ptr Allah, e permis. La razboi nu trebuie ucisi doar soldatii ci toti "necredinciosii". (9.36) Scopul razboiului este eliminarea TUTUROR "necredinciosilor", pana cand islamul va ramane singura religie. (8.39)

Citate fara comentarii, traduc, pur si simplu:

XLVII.4 : cand intalniti necredinciosii ucideti-i (faceti o mare macelarire)

2.223 Femeile sunt campul vostru (agricol, adica) Cultivati-l cum credeti de cuviinta....(Vos épouses sont pour vous un champ de labour ; allez à votre champ comme vous le voulez et œuvrez pour vous-mêmes à l’avance.)
Daca banuiti ca femeia nu este supusa: 4.34 departati-va de ele in pat si loviti-le (éloignez-vous d’elles dans leurs lits et frappez-les).

Dumnezeu (Allah- este "Eloh-im" al nostru) RATACESTE pe "necredincios" si si bate joc de el, (Surata 2.15) Atentie: Dumnezeu face asta si nu diavolul !.

despre Chistos: Nu a fost Fiul lui Dumnezeu, ptr ca NIMENI nu este fiul lui Dumnezeu. A fost doar un profet (recunoscut ca atare de Islam). Totusi o mica propozitie izolata in text spune ca El ne va judeca si ca este asezat in dreapta Tatalui.

Despre dragoste: sunt 5 forme de "dragoste" in Coran, toate mai aproape de "afectiune". Niciuna nu este dragostea de tip Christic, jertfa.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Cum sa ne purtam cu neortodocsii???

Mesaj necititde esenin » 17 Oct 2010, 13:37

Completare:

UNTEXT AL CORANULUI IN FRANCEZA (ptr ca am gresit o referinta sus):

http://islamfrance.free.fr/doc/coran/sourate/index.html

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Cum sa ne purtam cu neortodocsii???

Mesaj necititde silvestru » 17 Oct 2010, 14:46

.Si nu reusesc sa imi dau seama ceea ce ar fi bine,crestineste,de facut...Cum ar trebui sa reactionam,
Ehee, Stefan cel Mare, vesnica fie-i pomenirea...ca la multi lea mai zburat capul.
Sa-i vb copilului ca Stefan cel Mare de asta a ajuns asa mare sfant, ca a zburat capul multora, ca azi noi sa existam.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

ellena
Mesaje:136
Membru din:31 Aug 2009, 15:04
Confesiune:ortodox

Re: Cum sa ne purtam cu neortodocsii???

Mesaj necititde ellena » 17 Oct 2010, 15:01

.Si nu reusesc sa imi dau seama ceea ce ar fi bine,crestineste,de facut...Cum ar trebui sa reactionam,
Ehee, Stefan cel Mare,vesnica fie-i pomenirea...ca la multi lea mai zburat capul.
Sa-i vb copilului ca Stefan cel Mare de asta a ajuns asa mare sfant, ca a zburat capul multora ca azi noi sa existam.
Parinte,sa inteleg ca Dumnezeu iarta daca ucidem pentru a ne apara credinta si copiii?Sunt situatii in care varsarea de sange este permisa si la noi?Care sunt acestea?Oare nu trebuie sa le iertam pacatele si greselilor tuturor rauvoitorilor nostri si sa ne rugam pentru ei si pentru indreptarea lor?Sa nu ne razbunam si sa intoarcem si celalalt "obraz"?Sa il iubim pe Dumnezeu mai presus de copiii si de familiile noastre,Dumnezeu insemnand iubire nesfarsita fata de toti semenii nostri,fie ei binevoitori ,fie rauvoitori?Sunt confuza,in aceasta privinta...Citeam o carte despre mucenicii care au patimit in inchisorile politice din Romania ,din anii comunismului(din vremea lui Ceausescu),iar unul dintre aceste suflete mari a lasat cu limba de moarte niste cuvinte:"Sa nu ne razbunati!"...Atunci...cum trebuie sa ne purtam in astfel de situatii?Cum trebuie sa ne educam copiii? :(
„Domnul il iubeste mult pe pacatosul care se pocaieste si il strange cu drag la pieptul Sau: „Unde ai fost copilul Meu? De multa vreme te astept!” (Sfantul Siluan)

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Cum sa ne purtam cu neortodocsii???

Mesaj necititde silvestru » 17 Oct 2010, 18:07

Sunt excepţii, în care uciderea este un rău mai mic, necesar, pt a scapa de un rău mai mare şi chiar apreciat de Dumnezeu, ca in cazul lui Fines, care fiind in mare intristare pt ca se abatuse mania Lui Dumnezeu peste poporul evreu pt curvii ,pt ca-i iubea mult, s-a aprins si el de manie ,datorita zelului si dragostei care il avea, si cand una din capeteniile evreilor, cu nerusinare si nesimtire, a adus o moabiteanca si a intrat cu ea in cort, in fata tuturor, Fines a luat sulita si i-a strapuns pe amandoi prin burta,si arata scriptura mai departe ca: Şi a grăit Domnul cu Moise şi a zis:
11. "Finees, feciorul lui Eleazar, fiul preotului Aaron, a abătut mânia Mea de la fiii lui Israel, râvnind între ei pentru Mine, şi n-am mai pierdut pe fiii lui Israel în mânia Mea;
12. De aceea spune-i că voi încheia cu el legământul Meu de pace,
13. Şi va fi pentru el şi pentru urmaşii lui de după el legământ de preoţie veşnică,
Si iarasi la psalmi spune asa:Au jertfit lui Baal-Peor şi au mâncat jertfele morţilor
29. Şi L-au întărâtat pe El cu faptele lor şi au murit mulţi dintre ei.
30. Dar a stat Finees şi L-a îmblânzit şi a încetat bătaia
31. Şi i s-a socotit lui întru dreptate, din neam în neam până în veac.
Aşa şi cu sf Stefan Cel Mare.
Si sunt muuuulte alte exemple prin care un rau mare se starpeste prin unul mai mic ,(Moise, David, Isus Navi, Samson, etc), evident ca palma care am primit porunca s-o rabdam nu-i tot una cu ucideea, daca ar fi fost necesar ar fi spus Dumnezeu si acest fapt.
P.S. SUNT SITUATII CIND E BINECUVINTATA UCIDEREA, cititi in viata sf Dimitrie izvoritorul de mir care l-a binecuvintat pe sf Nestore sa-l ucida pe Lie, care avea pasiune sa ucida crestinii si sunt si alta muuulte exemple, cititi, veti gasii.
Evident, noua nu ni se permite sa ucidem, nici vorba de aşa ceva, dar in situatii cheie ,Dumnezeu v-a misca inima celor care trebuie sa apere tara, patria, copii, familiile, şi în astfel de situaţii se poate ucide. Dar uneori si de cele mai multe ori prefera mucenicia pt noi Dumnezeu.
Eheee, daca toti ar judeca asa faurindu-si o mila interminabila s-ar inmultii rautatea f repede si si-ar face de cap toti vagabonzii.
Da, atunci cand sunt atacati cei dragi si nu numai, ci, orice om ,nu stai cu mainele in san ci îl aperi.
Din nefericire f multi sunt niste blegi, de multe ori vine boschetarul , iti da in cap, iti fura poseta si desi sunt multi oameni, toti stau si se uita, rar cand gasesti ca se implica, de asta au si indrazneala rău-facatorii.
Da elena da ;)
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

ellena
Mesaje:136
Membru din:31 Aug 2009, 15:04
Confesiune:ortodox

Re: Cum sa ne purtam cu neortodocsii???

Mesaj necititde ellena » 17 Oct 2010, 22:43

Nu va contrazic,deoarece din pacate pentru mine,nu am destule cunostinte legate de acest subiect."Cunostintele" mele sunt mai mult sufletesti,venite in urma experientei de viata de pana acum.Dar inca nu ma pot impaca cu o perspectiva atat de violenta.Poate aveti dreptate,dar daca as raspunde unui act agresiv tot cu un act agresiv,nu m-as simti cu nimic mai buna decat celalalt...Incepusem sa inteleg lumea prin perspectiva sacrificiului,avandu-l mereu in minte pe Domnul Isus ,care mereu s-a rugat cu blandete pentru ucigasii Lui...Sau pe Sfantul Ioan Rusul,care i-a slujit cu blandete pe stapanii lui turci...Sau pe atatia altii,care chiar dupa pierderile dureroase suferite in randul familiei,prietenilor etc,au renuntat la razbunare ,cand ar fi avut ocazia sa o faca...Stiti ce am invatat in viata de zi cu zi?Ca atunci cand ma agreseaza cineva,daca am rabdare si taria de a nu riposta cu aceeasi moneda,daca il tratez cu respect si cu intelegere pentru neputinta lui sufleteasca,cu timpul agresorul incepe sa se "imbuneze"(rabdarea si intelegerea fata de cel ce imi greseste venind din recunostinta si dragostea fata de Domnul Isus Hristos,care e atat de bun si de iertator cu mine,la fel de neputincioasa sufleteste,desi poate in alte aspecte).Se schimba ceva in sufletul agresorului,in bine.E adevarat ca tipurile de agresiune difera de la caz la caz si nu mereu te poti stapani,in urma lor.Nu mereu avem taria necesara.Insa daca am avea mai multa dragoste si teama fata de Dumnezeu,am capata putere sa trecem peste orice grozavii,fara sa fie nevoie sa punem mana pe sabie. Adica...daca am avea suficienta credinta,am avea si destula putere de a schimba sufletele celor rauvoitori...E ceea ce simt eu si poate ma insel...Sper sa ma ajute Dumnezeu sa inteleg pana la urma...
„Domnul il iubeste mult pe pacatosul care se pocaieste si il strange cu drag la pieptul Sau: „Unde ai fost copilul Meu? De multa vreme te astept!” (Sfantul Siluan)

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Cum sa ne purtam cu neortodocsii???

Mesaj necititde IOACHIM » 18 Oct 2010, 16:37

In mod ortodox.
In primul rand roaga-te pentru ei.
Exact asta nu se face, adica si de pe forum se observa ce comportament ireverentios au.
- deci nu e de-ajunsa politetea si rabdarea specifica romanului in general (asa cum e si atata cat e ) ... mai vor si reverente... unii. :lol:
REVERENȚIÓS, -OÁSĂ, reverențioși, -oase, adj. Foarte politicos, deosebit de respectuos; ceremonios. [Pr.: -ți-os] – Din fr. révérencieux.
Sursa: DEX '98

- acuma`... nu poti nici tu avea pretentii de rabdare nemarginita de la niste oameni (ca tot omul e marginit, limitat). Adica tu vii in casa lor si-i faci idoti, ei rabda cat rabda iar daca la un moment dat te pun la punct... tot ei sunt aia rai? :lol:

- ca se face sau nu se face.. chiar n-ai de unde sti! Eu unul as zice ca nu se face indeajuns. De aia ingaduie Dumnezeu atatea erezii... ca sa se trezeasca odata si poporu` asta si sa se roage mai cu osardie... ca de-ar face-o, si sectele s-ar mai risipi , si-ar pierde ... obiectul muncii :lol:

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Cum să se poarte ortodocşii cu eterodocşii

Mesaj necititde Doriana » 21 Apr 2013, 17:22

Am fost întrebată cam ce cred eu că ar putea sa îi convinga pe np să treacă la ortodoxie. Mi s-a părut o provocare interesantă.. Deci:

În primul rând aș dori să spun că niciun np care L-a găsit pe Hristos în religia lui și care a reușit să-L păstreze nu va găsi motive să treacă la ortodocși. Așa cum niciun ortodox care are o relație serioasă cu Hristos nu iși va părăsi religia. Pentru ca în Hristos suntem acasă, și nimănui nu îi place să iși părăsească casa. Chiar dacă dvs vă supărați că noi vă luăm oile, convertind ortodocși, lucrul acesta nu este adevărat. Noi evanghelizăm doar ortodocșii nominali, pe care îi considerăm oameni necredincioși și fără Dumnezeu sau păgâni și pe care dorim să îi ajutăm. Umplem astfel un gol lăsat de BO și pe care ne-am bucura sa îl umple ea ca să ne putem ocupa și noi de altceva. La fel și dvs nu puteți converti oameni caresunt deja credincioși, ci numai pe cei care ori nu au crezut niciodată, ori și-au pierdut credința. Rămâne deci să vorbim despre cei care, născuți np, nu au fost îndrumați de către părinți spre Hristos, sau de cei convertiți de la ortodocși, care L-au cunoscut pe Hristos dar s-au depărtat de El și nu mai găsesc drumul de întoarcere, sau care sunt în bisericile np din obișnuință, ori căutând mângâiere, părtășie sau ajutoare.

În al doilea rând, np și nu numai ei, inclusiv cei de alte religii sau ateii, vor fi atrași întotdeauna de o credință trăită profund, de frumusețea unui caracter creștin. Doctrina o fi ea faină și perfectă, dar nu ține de cald atât timp cât cineva care o trăiește nu demonstrează practic că ea poate aduce roade bune. Iar un creștin care calcă pe urmele lui Hristos în dragoste, smerenie și înțelepciune (nu neaparat inteligență) poate fi ca un magnet duhovnicesc, căci necreștinul va vedea imediat în el pe Hristos. Prin astfel de trăire s-a înmulțit Biserica de-a lungul timpului și așa se face o misiune reală, cu roade care durează. Iar np, prin natura educației pe care au primit-o, sunt mult mai receptivi la un creștinism practic decât la istorie sau teologie. Cel puțin în prima fază.

Să vă dau un exemplu. Un părinte duhovnic renumit l-a invitat pe un penticostal la biserică, fără să știe că acesta nu e ortodox. Omul însă i-a răspuns că el merge la penticostali. Răspunsul blând al părintelui: "Ei, bine, mergi unde vrei, dar să mai vii și pe la mine." Și acest răspuns l-a marcat pe penticostalul obișnuit să vadă numai preoți cu securea ridicată către eretici. Iar acel răspuns blând a făcut mult mai mult decât cărți întregi de teologie. (Ca o paranteză, neoprotestanții nu îi consideră creștini serioși pe oamenii agresivi, lipsiți de blândețe, așa că nu vor băga în seamă nici ceea ce spun ei.)

Apoi dialogul. Percepția neoprotestanților despre ortodocși este destul de proastă, mai exact ortodoxia = lume sau idolatrie. Pentru că ei s-au numit odată ortodocși și știu bine cum erau - lumești și idolatri. Percepția ortodocșilor despre np este la fel de proastă. Așa că fiecare își dorește să nu fie ca celălalt. Îndrăznesc să spun că această percepție proastă și ura interconfesională sunt susținute la np de niște afoni în ale credinței, însă la ortodocși este mai grav deoarece este alimentată de fețe bisericești, mulțe dintre ele fără habar. Unii își fac un scop din a combate pe cei ce nu sunt ca ei, uitând cu desăvârșire să mai fie ei înșiși creștini adevărați. Ar trebui deci intensificat dialogul pentru ca cealaltă parte să înțeleagă care e adevărul. Discuțiile nu vor convinge probabil pe nimeni, însă vor da de gândit și vor opri măcar parțial ura și sectarismul.

Mai este apoi facerea de bine, ajutorul dezinteresat, mâna dreaptă a Evangheliei dintotdeauna. Dragostea care se dăruiește atrage. Dacă nu iubiți neortodocșii nu vă mai chinuiți să îi atrageți la ortodoxie doar dintr-o ambiție. Iar dacă îi iubiți rugați-vă pentru ei și fiți acolo când au nevoie de vreun ajutor. Faceți ce a făcut Hristos: s-a rugat pentru oameni, i-a dezlegat de păcate, i-a vindecat. Unii s-au întors sa-i mulțumească, alții nu. Însă El a continuat să facă binele și astfel și-a câștigat mulți ucenici.

În plus trebuie să fim dispuși să acordăm timp și răbdare. Pe la noi se spune că cel mai greu de pocăit (adus la credință) sunt chiar pocăiții care s-au îndepărtat de Hristos. Și asta deoarece ei cunosc deja Cuvântul și au păreri deja formate despre el. Dacă nouă ne este relativ ușor să evanghelizăm ortodocșii nominali, care sunt dpdv teologic tabula rasa, nu la fel se întâmplă cu np care de mici sunt duși la biserică și cred că știu totul. Cu ei trebuie zidită multă rugăciune, căci nu cunoașterea le lipsește lor, ci dezlegarea din păcatele care le-au împietrit inima și din cauza cărora nu mai pot crede orice li s-ar spune. Și nu mă refer aici la formulele rostite de preot după spovedanie, ci de o dezlegare reală și vizibilă, așa cum a făcut Hristos cu cei în nevoie.

Și dacă, în final, un anume np a fost convins să devină ortodox, trebuie să adaptați cumva blestemele acelea din rânduielile de trecere la ortodoxie; sau să vă asigurați că neofitul le va citi mecanic, fără să conștientizeze prea adânc că e pus să își blesteme rudele. Pentru un np care gândește aceasta poate fi o pricină de poticnire foarte serioasă.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Constantinos

Re: Cum să se poarte ortodocşii cu eterodocşii

Mesaj necititde Constantinos » 21 Apr 2013, 18:47

Din fericire pentru Dumnezeu si Sfintii Sai in rai ajung cei care nu sunt obsedati sa posteze pe forumuri , cei care se roaga neancetat si care cred ca este cu putinta de a vedea lumina Taborica la fel ca Petru , Ioan si Iacov . Nu ajung in rai cei care l-au descoperit pe satana preschimbat in hristos sau prin talcuiri ale mintii proprii . Departati total de la Fata lui Dumnezeu sunt unii sectanti care se cred detinatori ai adevarului dar care nu pot marturisi ca vad harul sau lumina lui Dumnezeu deoarece le este frica de o internare la spitalul de nebuni . Daca vei vedea o Lumina sau macar lumina pocaintei , in toata viata ta pacalindu-te si diavolul macar de cateva ori cu o lumina falsa , atunci va ingadui Dumnezeu sa te numesti crestina. Arhiconii nu-l considera crestin nici pe Hristos care a ridicat biciul si a folosit cuvinte jignitoare . Pentru " tabula rasa " are vina in mare parte comunismul si apoi democratia care ingaduie erezia. Tu prezinti un model de nou protestant care vrea sa devina ortodox dar nu este in stare prin viata sa curata sa-si aduca rudele la adevarata ortodoxie dupa ce le-a departat de falsa ortodoxie . Blestemul este o lepadare a ideilor eretice , un blestem pentru cei care le-au inventat ; nu este obligatoriu sa percepi ca-ti blestemi rudele neputincioase ci sa percepi ca blestemi pe intemeietorii sectei din care acum faci parte . Acei intemeietori daca ar trai acum v-ar blestema pentru ideile apropiate ortodoxiei , doctrina lor initiala , pe care ar fi marturisit-o chiar fiind amenintati cu decapitarea , fiind antihristica.
" Umplem astfel un gol lăsat de BO și pe care ne-am bucura sa îl umple ea ca să ne putem ocupa și noi de altceva." - daca toata lumea ar fi ortodoxa in adevaratul sens al cuvantului ati crapa de invidie si v-ati ocupa cu vrajitoria .

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Cum să se poarte ortodocşii cu eterodocşii

Mesaj necititde Doriana » 21 Apr 2013, 22:45

Dacă aveți o asemenea atitudine e clar că postarea nu vi s-a adresat. Postarea era adresată unor ortodocși (foarte puțini de altfel) care doresc binele neoprotestanților fără să facă pe deștepții. Astfel de oameni pot gândi corect și ziditor. Pentru ceilalți, problema neoprotestanților este o problemă care îi depășește și, pentru binele lor, nu are rost să se preocupe prea mult de ea; sunt destui ortodocși de mântuit.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX