Pastor penticostal tine predica intr-o biserica ortodoxa!

Ei au ceva specific...
Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox
Re: Pastor penticostal tine predica intr-o biserica ortodoxa!

Mesaj necititde IOACHIM » 07 Oct 2010, 21:12

1.
Stai tare in credinta si nu cauta miracole .
credinta produce miracole ;)

2.
Da` de vindecari pe stadioane n-ai auzit?
alea sunt prostii
1. NU, nu credinta, Dumnezeu face minunile (chiar daca uneori prin oameni!!!) O rugaciune ortod. spune asa: Tu esti Dumnezeu Care faci minuni...
Dar ce ne facem ca ... mai sunt si false minuni.
- Spuneam asadar ca asta e ordinea: credinta... si apoi minunile (daca sunt bine, daca nu iar bine, ca doar suntem credinciosi, avem credinta).
TU insa ziceai invers: ca vrei sa vezi minuni, adica vrei sa vezi SEMNE ale prezentei Duhului in Biserica... si abia dupa aia ai sa crezi.

2. Corect. Asta ziceam si eu. Deci nu asta (parelnicele minuni.... sau fie ele chiar si reale) e esential.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Pastor penticostal tine predica intr-o biserica ortodoxa

Mesaj necititde Dionysie » 27 Mar 2011, 21:59

Parintele Pomohaci e un om deosebit. A inteles ce altii nu inteleg intr-o viata.
La cât discernământ spiritual ai, ar fi fost culmea să spui altceva. Dar noi ştim cât se bucură vrăjmaşii Bisericii Ortodoxe de astfel de cazuri. Pe de altă parte, dacă ar fi înţeles el chiar aşa de multe nu ar mai chemat un eretic să predice, ci ar fi predicat el însuşi. Ştim noi cine este acest Pustan; uneori se poartă ca un miel, dar ştim noi ce propovăduieşte el în adunările np, câtă vrăjmăşie şi ură are împotriva Bisericii Ortodoxe, împotriva prezbiterilor, şi a episcopilor Bisericii.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Pastor penticostal tine predica intr-o biserica ortodoxa

Mesaj necititde Floryan » 28 Mar 2011, 13:55

Ştim noi cine este acest Pustan; uneori se poartă ca un miel, dar ştim noi ce propovăduieşte el în adunările np, câtă vrăjmăşie şi ură are împotriva Bisericii Ortodoxe, împotriva prezbiterilor, şi a episcopilor Bisericii.

Asa este.
In primul film pus de Nectaria, vedeti la indexul 6:38 cu V Pustan isi face cruce.
Ultima oară modificat 31 Mar 2011, 07:02 de către Floryan, modificat de 2 ori în total.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Pastor penticostal tine predica intr-o biserica ortodoxa

Mesaj necititde Dionysie » 28 Mar 2011, 23:18

:D
Ultima oară modificat 15 Apr 2011, 10:57 de către Dionysie, modificat de 2 ori în total.

constantin
Mesaje:2
Membru din:14 Apr 2011, 16:54
Confesiune:ortodox

Re: Pastor penticostal tine predica intr-o biserica ortodoxa

Mesaj necititde constantin » 15 Apr 2011, 09:14

[quote="nectaria"]Trist, dar adevărat! Am descoperit cu stupoare..... rog sa-mi explice si mie cineva ce este rau in asta,cu ce gresesc pocaitii si in ce consta "erezia" lor .am vazut si revazut predica lui VP si e ceva extraordinar. va multumesc

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Pastor penticostal tine predica intr-o biserica ortodoxa

Mesaj necititde Floryan » 15 Apr 2011, 09:56

am vazut si revazut predica lui VP si e ceva extraordinar.
In ce consta acel "ceva extraordinar"?
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Pastor penticostal tine predica intr-o biserica ortodoxa

Mesaj necititde Doriana » 15 Apr 2011, 12:11

ştim noi ce propovăduieşte el în adunările np, câtă vrăjmăşie şi ură are împotriva Bisericii Ortodoxe, împotriva prezbiterilor, şi a episcopilor Bisericii.
De toate stiti voi...
In cate adunari np ati fost si cate predici de-ale lui Pustan ati auzit?

"Cu cine voi asemăna pe oamenii acestui neam? Şi cu cine sunt ei asemenea?
Sunt asemenea copiilor care şed în piaţă şi strigă unii către alţii, zicând: V-am cântat din fluier şi n-aţi jucat; v-am cântat de jale şi n-aţi plâns. "
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Pastor penticostal tine predica intr-o biserica ortodoxa

Mesaj necititde Floryan » 15 Apr 2011, 12:40

De toate stiti voi...
In cate adunari np ati fost si cate predici de-ale lui Pustan ati auzit?
"Cu cine voi asemăna pe oamenii acestui neam? Şi cu cine sunt ei asemenea?
Sunt asemenea copiilor care şed în piaţă şi strigă unii către alţii, zicând: V-am cântat din fluier şi n-aţi jucat; v-am cântat de jale şi n-aţi plâns. "
Intrebare, de ce VP isi face semnul Sf Cruci si care este scopul unui astfel de gest?
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Pastor penticostal tine predica intr-o biserica ortodoxa

Mesaj necititde Doriana » 15 Apr 2011, 13:04

Intrebare, de ce VP isi face semnul Sf Cruci si care este scopul unui astfel de gest?
Well, nu stiu exact ce a gandit Pustan la acel moment, insa presupun ca este vorba de respectul pentru Biserica in care vorbeste. El este musafir si respecta obiceiurile gazdelor...pana la ceea ce considera ca ar fi pacat, desigur... A-ti face cruce nu e pacat.

Asa cum daca un ortodox vine intr-o BP ar putea canta cu penticostalii din aceeasi carte, sau s-ar putea ruga cu ei. Sau, daca e femeie, isi va acoperi neaparat capul. Respecta obiceiul locului.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Pastor penticostal tine predica intr-o biserica ortodoxa

Mesaj necititde dimitrie » 15 Apr 2011, 16:42

Intrebare, de ce VP isi face semnul Sf Cruci si care este scopul unui astfel de gest?
Mai întâi de toate, VB nu-şi face cruce ci doar mimează. Dovada:
1) lipsa totală a simbolisticii (nu uneşte degetele...);
2) spre finalul acelei mimări, în loc să ducă mâna la umărul stg., îşi aşază palma pe piept. Unde dar îşi face cruce?
A recurs la asta spre a-i păcăli pe ortodocşi, sau nu ştie cum se face? Ortodocşii au fost păcăliţi sigur (dar nu toţi). În continuare, foarte fin, el critică Taina Pocăinţei (minutul 8:50-58). Lupul tot lup rămâne!
Asa cum daca un ortodox vine intr-o BP ar putea canta cu penticostalii din aceeasi carte, sau s-ar putea ruga cu ei. Sau, daca e femeie, isi va acoperi neaparat capul. Respecta obiceiul locului.
Un ortodox nu are voie să se roage împreună cu ereticii (catolici, anglicani, p/np, etc.) şi schismaticii, fiind oprit de caoanele: 10 şi 45 ale Sf.Apostoli; 33 Laodiceea; iar canoanele 6 şi 7 de la Sin I Ec. poruncesc să păstrăm obiceiurile de la început. (Sf.Ioan Iacob Hozevitul, Hrană Duhovnicescă, Edit. "Lumină din Lumină", Buc.2006, p.541). Dacă ortodoxul procedează altfel, se va opri de la Sf.Împărtăşanie (se va afurisi).
ştim noi ce propovăduieşte el în adunările np, câtă vrăjmăşie şi ură are împotriva Bisericii Ortodoxe, împotriva prezbiterilor, şi a episcopilor Bisericii.
De toate stiti voi...
In cate adunari np ati fost si cate predici de-ale lui Pustan ati auzit?

"Cu cine voi asemăna pe oamenii acestui neam? Şi cu cine sunt ei asemenea?
Sunt asemenea copiilor care şed în piaţă şi strigă unii către alţii, zicând: V-am cântat din fluier şi n-aţi jucat; v-am cântat de jale şi n-aţi plâns. "
În acele adunări nu avem ce căuta noi. Numai dacă suntem chemaţi să le vorbim, dar nu ne rugăm împreună cu ereticii.
Uită Doriana că a încercat să ne ducă cu preşul ? viewtopic.php?f=66&t=1760&p=23125#p23125 Eu nu uit cum ne-a prezentat drăceasca-i harismă ca pe un dar ce l-au avut Apostolii, Sf.Efrem Sirul, Cuvioşii Paisie Aghioritul şi Porfirie. viewtopic.php?f=66&t=1747&p=22860&hilit ... rie#p22860
Însăşi Doriana a mărturisit că nu cunoaşte (înţelege) limbile în care se roagă, ci doar pe una străină, pe care a învăţat-o acasă sau acolo unde e acum.
Noi nu vrem nici să jucăm cum joacă "harismaticii" de penticostali, nici să plângem sau să râdem cum plâng ori râd "harismatiii" de penticostali viewtopic.php?f=66&t=1518&start=20#p22441 . Şi nici să auzim lângă noi pe dracul "glossolalâu" vorbind prin Doriana ori prin altcineva. Nu ne trebuie nouă aşa drăcovenie! Cunoaşterea păcatelor proprii ar fi cel mai mare dar.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Pastor penticostal tine predica intr-o biserica ortodoxa

Mesaj necititde Floryan » 15 Apr 2011, 18:32

Intrebare, de ce VP isi face semnul Sf Cruci si care este scopul unui astfel de gest?
Mai întâi de toate, VB nu-şi face cruce ci doar mimează. Dovada:
1) lipsa totală a simbolisticii (nu uneşte degetele...);
2) spre finalul acelei mimări, în loc să ducă mâna la umărul stg., îşi aşază palma pe piept. Unde dar îşi face cruce?
A recurs la asta spre a-i păcăli pe ortodocşi, sau nu ştie cum se face? Ortodocşii au fost păcăliţi sigur (dar nu toţi). În continuare, foarte fin, el critică Taina Pocăinţei (minutul 8:50-58). Lupul tot lup rămâne!
A da, corect. Bineinteles. VP doar, a schimonosit semnul Sf Cruci. A incercat sa faca ceva , " sa para", sau cum se spune "de ochiii lumii"; s-a vazut clar ca i-a stat in git, dar na, convertirea de noi "credinciosi" cere sacrificii. :lol:
Eu voiam sa stiu care e sensul a ceea ce-a facut din viziunea np, a pseudo semnsului Sf Cruci. Acum m-am exprimat corect. :D Clar este ca ce-a facut n-are nimic de-a face cu respectul locului unde se afla. Oare daca predica la musulmani, eventual la cei care se invart, ce facea, isi tinea predica invartidu-se? Sau la hidusi, in fata vreunui idol (Kali de ex) si pupa picioarele vreunui guru? :lol:
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

constantin
Mesaje:2
Membru din:14 Apr 2011, 16:54
Confesiune:ortodox

Re: Pastor penticostal tine predica intr-o biserica ortodoxa

Mesaj necititde constantin » 15 Apr 2011, 20:01

am vazut si revazut predica lui VP si e ceva extraordinar.
In ce consta acel "ceva extraordinar"?
a da slava lui d-zeu asta e extraordinar

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Pastor penticostal tine predica intr-o biserica ortodoxa

Mesaj necititde Doriana » 15 Apr 2011, 21:21

. Oare daca predica la musulmani,.... ce facea?
Se descalta la intrare. ;)
.Sau la hidusi, in fata vreunui idol (Kali de ex) si pupa picioarele vreunui guru? :lol:
Din cate am vazut nici la ortodocsi nu a pupat ce pupa ortodocsii.

Mare pricina de poticnire acest semn al crucii... Penticostalii s-au scandalizat ca de ce l-a facut, ortodocsii la fel... Cine cauta nod in papura il gaseste. D-aia nu mai ploua afara... Omul isi vede mai departe de treaba, ca are destula.

P.S. Acum am vazut... Parinte dimitrie, vad ca nu va puteti abtine, aproape in fiecare mesaj imi asociati persoana cu vorbirea in limbi. Sunteti foarte fascinat de subiect. :lol:
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Pastor penticostal tine predica intr-o biserica ortodoxa

Mesaj necititde Floryan » 15 Apr 2011, 21:44

. Oare daca predica la musulmani,.... ce facea?
Se descalta la intrare. ;)
.Sau la hidusi, in fata vreunui idol (Kali de ex) si pupa picioarele vreunui guru? :lol:
Din cate am vazut nici la ortodocsi nu a pupat ce pupa ortodocsii.

Mare pricina de poticnire acest semn al crucii... Penticostalii s-au scandalizat ca de ce l-a facut, ortodocsii la fel... Cine cauta nod in papura il gaseste. D-aia nu mai ploua afara... Omul isi vede mai departe de treaba, ca are destula.

P.S. Acum am vazut... Parinte dimitrie, vad ca nu va puteti abtine, aproape in fiecare mesaj imi asociati persoana cu vorbirea in limbi. Sunteti foarte fascinat de subiect. :lol:
E bine ca recunoasteti toate, degeaba o dati intoarsa , scopul gestului lui VP e mai mult decat evident, dar ma rog ;)
Am inteles ca sutneti penticostala. Sa stiti un lucru, caracterul sectar al unei confesiuni np este dat de o anume exagerare, in cazul dv (cultul penticostal) este vorbitul in limbi.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Pastor penticostal tine predica intr-o biserica ortodoxa

Mesaj necititde Doriana » 15 Apr 2011, 23:03

Sa stiti un lucru, caracterul sectar al unei confesiuni np este dat de o anume exagerare, in cazul dv (cultul penticostal) este vorbitul in limbi.
Regret sa va dezamagesc, dar penticostalii nu vorbesc atat de vorbirea in limbi cat vorbesc ortodocsii cand vad un penticostal. Ati auzit prea multe povesti. Unora li se aprinde luminita rosie cand vad un penticostal: "astia sunt aia cu vorbirea in limbi":) Puteti sa faceti o paralela, cam cat vorbesc eu de asta si cat parintele dimitrie.

Dar nu vreau "s-o mai dau intoarsa" prea mult; va las cu bine. Noapte buna!
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

electronist67
Mesaje:5
Membru din:22 Sep 2011, 12:04
Confesiune:neo-protestant

Re: Pastor penticostal tine predica intr-o biserica ortodoxa

Mesaj necititde electronist67 » 29 Sep 2011, 10:49

Pentru mine este de mirare ca mai este intr-o biserica ortodoxa!

amator
Mesaje:115
Membru din:25 Mar 2012, 21:16
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:zidire sufleteasca

Re: Pastor penticostal tine predica intr-o biserica ortodoxa

Mesaj necititde amator » 01 Apr 2012, 21:52

Am văzut toate astea. Numai că din comportamentul preotului şi al credincioşilor poţi să deduci că şi ăia sunt oleacă protestanţi...
De ar fi si in ortodoxie asa oameni ca dl Pustan.Ce a facut el,A chemat la pocainte si atat?Cred ca diferenta intre noi este izbitoare parinte si
imi pare rau ca unii vor recunoaste asta doar langa tronul de judecata.

Ps.Canonic este permis preotului ortodox invitarea unui pastor sa predice?
Baptist

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Pastor penticostal tine predica intr-o biserica ortodoxa

Mesaj necititde dimitrie » 01 Apr 2012, 23:14

[
Ps.Canonic este permis preotului ortodox invitarea unui pastor sa predice?
D-le amator, amator se consideră orice ortodox înaintat în viaţa spirituală; rămâne de văzut cât de sincer sunteţi (este retorică exprimarea curiozităţii mele).
Acum, să ştiţi că nici protosinghel şi nici unul dintre preoţii activi aici nu ne simţim jigniţi ori ofensaţi dacă rămâind la conceptul np cu privire la folosirea termenului părinte, vă veţi adresa nouă, clericilor, cu d-le. Dacă totuşi aţi înţeles relativismul termenului de părinte, de care uzitează şi Sf.Apostol Pavel când spune:
"Căci de aţi avea zeci de mii de învăţători în Hristos, totuşi nu aveţi mulţi părinţi. Căci eu v-am născut prin Evanghelie în Iisus Hristos" (1Cor.4:15), aşa cum şi noi îl înţelegem şi folosim, adresaţi-vă după cum doriţi!
Deci, e bine să ştiţi că noi nu forţăm conştiinţa nimănui, de aceea nu aveţi a vă teme de vreun tratament subiectiv din partea noastră de vă veţi adresa cu d-le.
Desigur, nu prea sunt obişnuit cu apelativul d-le, dat fiind mediul religios în care mă învârt, dar sunteţi din această lume şi nu extratereştri. În consecinţă ... sunteţi liber să respectaţi chipul lui Dumnezeu din om. :x22

Răspuns:
Nu ne este îngăduit să folosim surse eretice (ediţii ale Bibliei, etc.) în activitatea noastră învăţătorească, cu atât mai mult să chemăm un eretic spre a predica creştinilor (Mt.15:14).
Această slugă a diavolului (pr.Puştan/"puştan") trebuie scuipată din gura Bisericii. El nu este onest în ceea ce face nici faţă de ortodocşi, şi nici faţă de ceilalţi. Se ştie că mai este şi lăutar (cântăreţ), şi bişniţar pe de-asupra.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

amator
Mesaje:115
Membru din:25 Mar 2012, 21:16
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:zidire sufleteasca

Re: Pastor penticostal tine predica intr-o biserica ortodoxa

Mesaj necititde amator » 01 Apr 2012, 23:41

Acum, să ştiţi că nici protosinghel şi nici unul dintre preoţii activi aici nu ne simţim jigniţi ori ofensaţi dacă rămâind la conceptul np cu privire la folosirea termenului părinte, vă veţi adresa nouă, clericilor, cu d-le.
Inainte consideram formula parinte la adresa clericilor nepotrivita dar cred ca Dumnezeu priveste la intentia omului si asta conteaza.
Această slugă a diavolului (pr.Puştan/"puştan") trebuie scuipată din gura Bisericii. El nu este onest în ceea ce face nici faţă de ortodocşi, şi nici faţă de ceilalţi. Se ştie că mai este şi lăutar (cântăreţ), şi bişniţar pe de-asupra.
De ce nu este onest?Vad ca este sincer in ceea ce spune.
Faptul ca canta si vinde\vindea(nu stiu de asta)cred ca nu schimba nimic.La noi in Basarabia multi preoti sunt fosti politisti si fac multe lucruri interesante(am surse de prima mana) si cand le zici asta ortodocsilor ei zic ca acesti indivizi sau cum spune Kuraev "barbati in sutana" sunt preoti in sensul functiei sale ci nu a persoanei .
Baptist

Avatar utilizator
Andrey
Mesaje:72
Membru din:20 Iun 2011, 19:34
Confesiune:ortodox
Preocupări:dogmatică, liturgică, patristică
Localitate:Baia Mare
Contact:

Re: Pastor penticostal tine predica intr-o biserica ortodoxa

Mesaj necititde Andrey » 01 Apr 2012, 23:54

Despre părintele Pomohaci, s-a facut anul trecut pe vremea aceasta un reportaj, de către cei de la emisiunea România te iubesc de pe Pro Tv.
Puteţi urmări reportajul în link-ul de mai jos!
http://stirileprotv.ro/emisiuni/romania ... inuni.html


Înapoi la “Penticostali şi harismatici”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX