Pastor penticostal tine predica intr-o biserica ortodoxa!

Ei au ceva specific...
Avatar utilizator
nectaria
Mesaje:14
Membru din:09 Apr 2008, 22:39
Confesiune:ortodox
Pastor penticostal tine predica intr-o biserica ortodoxa!

Mesaj necititde nectaria » 03 Aug 2010, 16:07

Trist, dar adevărat! Am descoperit cu stupoare acest material video unde pastorul penticostal Vladimir Puștan tine predica într-o biserica ortodoxa, preotul plânge, vădit mișcat de cuvintele pastorului, iar lumea este în delir! PS: Observați ca detaliu cum încearcă sa înșele lumea, zicând la început "In numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh" și făcându-și cruce!




Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Pastor penticostal tine predica intr-o biserica ortodoxa!

Mesaj necititde protosinghel » 03 Aug 2010, 16:24

Am văzut toate astea. Numai că din comportamentul preotului şi al credincioşilor poţi să deduci că şi ăia sunt oleacă protestanţi...

hodor cristiuc
Mesaje:86
Membru din:30 Mai 2010, 21:26
Confesiune:ortodox
Localitate:Dorna

Re: Pastor penticostal tine predica intr-o biserica ortodoxa!

Mesaj necititde hodor cristiuc » 03 Aug 2010, 17:16

Unor preoti cazuti in ispita celui rau,ar fi nimerit sa li se citeasca de alt preot/episcop rugaciuni de izbavire.
Din cei care pot sa-l ajute,oare nu s-a gasit nimeni sa indrepte un preot ce slujeste la 2 stapani?

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Pastor penticostal tine predica intr-o biserica ortodoxa!

Mesaj necititde Florina » 03 Aug 2010, 21:41

Vad ca acest parinte ortodox, Cristian Pomohaci, canta melodii "crestine" pe ritmuri populare. Versurile sunt gen "Oastea Domnului.


Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Pastor penticostal tine predica intr-o biserica ortodoxa!

Mesaj necititde Floryan » 04 Aug 2010, 08:13

La mine la biserica, acum 2 saptamini, preotul a primit o delegatie de 2 preoti anglicani, si unde,... in altar, ca apoi sa lase pe unul dintre ei sa predice, si ce sa predice,... ca si ei sunt la fel ca ortodocsii si ca intelegem la fel evanghelia si multe altele.
Acuma, eu inteleg, daca o persoana de alta confesiune este dornica sa vada cum se desfasoara Sf Liturghie in cadrul bisericii ortodoxe este oricind binevenita, dar sa o ia usurel de la usa bisericii.
Daca as avea ocazia l-as intreba pe preot, pe cind niste baptisti, penticostali, adventisti de ziua a 7, mormoni, musulmani, yogini, atei?
Ca sa nu mai spun ca in noaptea Invierii Domnului, unii preotii ortodocsi indemnau credinciosii sa se uneasca cu "fratii" catolici ca sa participe impreuna la slujba.


CIndva am citit un articol a lui CT Popescu, in care afirma ca avem o biserica doar pentru nunti si botezuri. Atunci m-am supartat, dar in lumina ultimilor evenimente, si aici ma refer la iminenta introducere a actelor cu cip biometric, mai noi a cartilor de sanatate cu cip, la care BOR nu a avut nicio reactie, completate de sminteli de genul mai sus amintite, nu fac decit sa intareasca ceea ce spunea parintele Arsenie Boca:" Numai putregaiul cade din Biserica Ortodoxa,..."


Am gasit acest material depsre apostazia bisericii ortodoxe din Antiohia:
http://www.danionvasile.ro/blog/2010/06 ... +-+Blog%29

Imi cer iertare daca am fost prea dur.
Ultima oară modificat 05 Aug 2010, 07:19 de către Floryan, modificat de 2 ori în total.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

MarcelMN
Mesaje:52
Membru din:29 Iun 2010, 13:19
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Pastor penticostal tine predica intr-o biserica ortodoxa!

Mesaj necititde MarcelMN » 04 Aug 2010, 11:13

mie imi pplace foarte mult de Cristian Pomohaci numa ca o dus chestia asta cu pastoru ala pocait la extrema nu-s in masura sa judec.
iar la muzica populara crestina nu inteleg ce aveti cu ea la noi in Banat nu se canta psaltica se canta muzica bisericeasca banateanasi cam seamana un pic cu muzica populara

hodor cristiuc
Mesaje:86
Membru din:30 Mai 2010, 21:26
Confesiune:ortodox
Localitate:Dorna

Re: Pastor penticostal tine predica intr-o biserica ortodoxa!

Mesaj necititde hodor cristiuc » 04 Aug 2010, 14:22

mie imi pplace foarte mult de Cristian Pomohaci numa ca o dus chestia asta cu pastoru ala pocait la extrema nu-s in masura sa judec.
iar la muzica populara crestina nu inteleg ce aveti cu ea la noi in Banat nu se canta psaltica se canta muzica bisericeasca banateanasi cam seamana un pic cu muzica populara

Muzica bisericeasca banateana cum spuneti dvs.si care seamana cu cea populara,nu e muzica ortodoxa ci de lume ,asadar
sa nu amestecam lumescul(cum fac unii slujitori ai lui HRISTOS si produc multa sminteala,in primul rand ca incita la a judeca preotul),
cu traditia bisericesca.Muzica populara apartine traditiei din popor(de la lume adunate...) si chiar daca e "autentica
banateana",tot de la lume este,in spirit de joc si voie buna,nu muzica bisericeasca de rugaciune/lauda.

MarcelMN
Mesaje:52
Membru din:29 Iun 2010, 13:19
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Pastor penticostal tine predica intr-o biserica ortodoxa!

Mesaj necititde MarcelMN » 04 Aug 2010, 18:08

vrei sa spui ca muzica bisericeasca banateana e de la lume? atunci psaltica de unde e?
te rog sa te mai documentezi despre asta

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Pastor penticostal tine predica intr-o biserica ortodoxa!

Mesaj necititde electric77 » 28 Sep 2010, 20:20

Am văzut toate astea. Numai că din comportamentul preotului şi al credincioşilor poţi să deduci că şi ăia sunt oleacă protestanţi...
Nici poveste! Acest preot Pomohaci este un ortodox convins si promoveaza Ortodoxia. Mai mult decat atat, s-au relatat vindecari care au avut loc la rugaciunile acestui preot.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Pastor penticostal tine predica intr-o biserica ortodoxa!

Mesaj necititde IOACHIM » 30 Sep 2010, 22:09

[quote="nectaria"]Trist, dar adevărat! Am descoperit cu stupoare acest material video unde pastorul penticostal Vladimir Puștan tine predica într-o biserica ortodoxa, preotul plânge, vădit mișcat de cuvintele pastorului, iar lumea este în delir! PS: Observați ca detaliu cum încearcă sa înșele lumea, zicând la început "In numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh" și făcându-și cruce!

DAr unde se intampla asta, mai exact ???

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Pastor penticostal tine predica intr-o biserica ortodoxa!

Mesaj necititde IOACHIM » 30 Sep 2010, 22:15

Am văzut toate astea. Numai că din comportamentul preotului şi al credincioşilor poţi să deduci că şi ăia sunt oleacă protestanţi...
oleaca mai mult... :x

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Pastor penticostal tine predica intr-o biserica ortodoxa

Mesaj necititde Floryan » 01 Oct 2010, 08:10

Am văzut toate astea. Numai că din comportamentul preotului şi al credincioşilor poţi să deduci că şi ăia sunt oleacă protestanţi...
oleaca mai mult... :x

Am un film pe acasa cu niste bascacareli , si citiva asa-zisi credinciosi care se "tolenaeau" pe jos si pesemne le era frig de tremurau asa.
Asa ca stati ferm pe pozitie.
Ultima oară modificat 31 Mar 2011, 06:50 de către Floryan, modificat 1 dată în total.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Pastor penticostal tine predica intr-o biserica ortodoxa!

Mesaj necititde electric77 » 01 Oct 2010, 15:03


DAr unde se intampla asta, mai exact ???
in Mures, comuna Mosuni, este acolo o parohie pe care o pastoreste acest preot Pomohaci Cristian. Este un preot renumit.

Imagine

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Pastor penticostal tine predica intr-o biserica ortodoxa!

Mesaj necititde IOACHIM » 06 Oct 2010, 00:18


DAr unde se intampla asta, mai exact ???
in Mures, comuna Mosuni, este acolo o parohie pe care o pastoreste acest preot Pomohaci Cristian. Este un preot renumit.

Imagine
nu stiu bre`... renumit sau nu... Hristos nu-l intreaba daca o doinit la TV ori ba. Omu` tre` sa-si clarifice niste trebuir pana nu o ia razan de tot.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Pastor penticostal tine predica intr-o biserica ortodoxa!

Mesaj necititde electric77 » 06 Oct 2010, 17:19

nu stiu bre`... renumit sau nu... Hristos nu-l intreaba daca o doinit la TV ori ba. Omu` tre` sa-si clarifice niste trebuir pana nu o ia razan de tot.
Se fac vindecari prin acest preot. Ce sa-si mai clarifice, nu e Dumnezeu cu el?

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Pastor penticostal tine predica intr-o biserica ortodoxa!

Mesaj necititde Doriana » 06 Oct 2010, 17:53

Parintele Pomohaci e un om deosebit. A inteles ce altii nu inteleg intr-o viata.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Pastor penticostal tine predica intr-o biserica ortodoxa!

Mesaj necititde electric77 » 06 Oct 2010, 17:54

Parintele Pomohaci e un om deosebit. A inteles ce altii nu inteleg intr-o viata.
eu am vazut la televizor emisiuni cu el in care se plangea ca nu este "inteles" de ierarhii superiori, care-i interzic sa se mai roage pt vindecarea bolnavilor.

Avatar utilizator
Geony
Mesaje:19
Membru din:04 Oct 2010, 00:09
Confesiune:ortodox

Re: Pastor penticostal tine predica intr-o biserica ortodoxa!

Mesaj necititde Geony » 06 Oct 2010, 19:56

eu am vazut la televizor emisiuni cu el in care se plangea ca nu este "inteles" de ierarhii superiori, care-i interzic sa se mai roage pt vindecarea bolnavilor.
Intr-adevar este un om deosebit... canta muzica populara dar si muzica bisericeasca... este un om prin care lucra D-zeu, minunile ce se intampla dovedesc acest lucru.
Chestia cu pastorul mi se pare putin deplasat, dar sunt convins ca a urmarit ceva.... numai ca in lumea penticostala s-a facut mult tam-tam...
Chestia cu ierarhii nu este adevarata... nici un episcop nu ar interzice cuiva sa se roage pentru cei bolnavi, ceea ce spui e deplasat....

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Pastor penticostal tine predica intr-o biserica ortodoxa!

Mesaj necititde IOACHIM » 06 Oct 2010, 23:38

nu stiu bre`... renumit sau nu... Hristos nu-l intreaba daca o doinit la TV ori ba. Omu` tre` sa-si clarifice niste trebuir pana nu o ia razan de tot.
Se fac vindecari prin acest preot. Ce sa-si mai clarifice, nu e Dumnezeu cu el?
nu stiu... chiar nu cunosc subiectul. Din ce am vazut in filmulet treaba mi se pare cel putin dubioasa. E clar... omul are niste alunecari - e parerea mea!

Despre vindecari acum. BRE`... esti acasa? SIGUR? Asta este pt. tine semn?

Da` de vindecari pe stadioane n-ai auzit? Sau esti prea credul.... poate.
DA` de ... mama INDIA ai auzit ceva? YOGA ..... ring a bell?

Stai tare in credinta si nu cauta miracole .

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Pastor penticostal tine predica intr-o biserica ortodoxa!

Mesaj necititde electric77 » 07 Oct 2010, 16:18


Stai tare in credinta si nu cauta miracole .
credinta produce miracole ;)

Da` de vindecari pe stadioane n-ai auzit?
alea sunt prostii


Înapoi la “Penticostali şi harismatici”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron