Despre GLOSSOLALIE

Ei au ceva specific...
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
Re: Despre GLOSSOLALIE

Mesaj necititde protosinghel » 07 Mar 2011, 19:49

3 versete care lamuresc problema
În primul rând, corect ar fi să spui: "3 versete, care după părerea/mintea mea, lămuresc problema".
În al doilea rând, ar fi cazul să citeşti tot ce s-a scris mai sus şi să nu-ţi închipui că noi prima dată vedem aceste versete. ;)

politistul

Re: Despre GLOSSOLALIE

Mesaj necititde politistul » 07 Mar 2011, 20:12

1 Corinteni 13:1
Chiar dacă aş vorbi în limbi omeneşti şi îngereşti, şi n-aş avea dragoste, sunt o aramă sunătoare sau un chimval zăngănitor.

pai ce evanghelizam si ingerii.

1 Corinteni 14:2
În adevăr, cine vorbeşte în altă limbă nu vorbeşte oamenilor, ci lui Dumnezeu; căci nimeni nu-l înţelege şi, cu duhul, el spune taine.
ce minunat sa-i vorbesti lui Dumnezeu.

1 Corinteni 14:4
Cine vorbeşte în altă limbă se zideşte pe sine însuşi; dar cine proroceşte zideşte sufleteşte Biserica.
Ma zidesc,ma imbarbatez,am siguranta ca sunt pe calea Domnului Isus.Totusi nu e o limba invatata din dictionar.

Faptele apostolilor 5:29
Petru şi apostolii ceilalţi, drept răspuns, i-au zis: „Trebuie să ascultăm mai mult de Dumnezeu decât de oameni!
ascultam de Dumnezeu implinind Biblia in viata personala

Faptele apostolilor 1:16
„Fraţilor, trebuia să se împlinească Scriptura spusă de Duhul Sfânt mai înainte, prin gura lui David, despre Iuda, care a fost călăuza celor ce au prins pe Isus.

Dumnezeu este nelimitat dar s-a limitat singur la Sciptura,daca este scris trebuie sa se intample Dumnezeu spune adevarul,El este adevarul.

politistul

Re: Despre GLOSSOLALIE

Mesaj necititde politistul » 07 Mar 2011, 20:19

Poate ati scris despre dar cum poti vorbi mai bine despre un lucru pe care l-ai experimentat sau unul doar citit pe care mintea si dogma te cam forteaza sa-l refuzi.

ioana89
Mesaje:38
Membru din:30 Oct 2010, 13:42
Confesiune:ortodox

Re: Despre GLOSSOLALIE

Mesaj necititde ioana89 » 07 Mar 2011, 20:36

Pentru mine vorbirea in limbi a fost semnul initial al botezului cu Duhul Sfant El a promis ca va da Duhul Sfant tuturor care-L vor cere.
Toate confesiunile crestine cer Duh Sfant,dar numai penticostalii considera ca vorbesc in limbi.Nu e ciudat?De ce v-ar da doar voua aceasta harisma,daca toti sunt sinceri in credinta?

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Despre GLOSSOLALIE

Mesaj necititde Floryan » 07 Mar 2011, 21:08

Poate ati scris despre dar cum poti vorbi mai bine despre un lucru pe care l-ai experimentat sau unul doar citit pe care mintea si dogma te cam forteaza sa-l refuzi.
Socrul meu "vorbeste in limbi" si nu e penticostal si sunt curios, daca e glosolalie sau prosteala. Acuma vine intrebarea, cum se poate dovedi autenticitatea vorbirii cu ingerii? Sau care sunt criteriile care definesc vorbirea in limbi?
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Despre GLOSSOLALIE

Mesaj necititde esenin » 07 Mar 2011, 21:28

Ma iertati ca ma bag si in ciorba asta....n-o sa stau mult.
Discutia asta e poate cea mai ridicola de pe forum (va rog sa ma iertati). Cum puteti sa credeti ca manifestarile astea de....nici nu stiu cum sa le calific ....pot veni de le Dumnezeu ? Ar fi un Dumnezeu tembel, un clovn ridicol. (vorbesc de filmuletele acelea). Oamenii astia nu vorbesc bine nici romaneste, cum credeti ca ar putea sa vorbeasca "in limbi" ? Din cat inteleg eu (nu am studiat chestia) glosolalia e un fel de limba universala ca cea dinainte de Babel, pe care o intelegi cumva subconstient. Dar babel s-a dus ! Cum pot crede aceste rudimente de oameni ca darul acesta se coboara peste orice biped, asa, ca dreptul la vot ? E, evident, o prostie lamentabila. Dumnezeu iubeste si cultiva demnitatea omului, nu il umileste in halul asta. Este o posesie, nu un "har" - ce se vede acolo. (sunt vorbitor de limbi, si imi place foarte mult ocupatia asta, mi-a adus foarte multe in viata, m-a structurat, m-a luminat. Asta, vorbirea unei limbi straine, te zideste nu te dezmembreaza; nu e un numar de circ, este unul din cele mai frumoase daruri bune ale Domnului).

vasileos
Mesaje:36
Membru din:11 Sep 2008, 15:24
Confesiune:ortodox
Localitate:Moldova
Contact:

Re: Despre GLOSSOLALIE

Mesaj necititde vasileos » 07 Mar 2011, 21:50

Din cat inteleg eu (nu am studiat chestia) glosolalia e un fel de limba universala ca cea dinainte de Babel, pe care o intelegi cumva subconstient.
Nu e nici un fel de limbă universală, glosolalia este vorbirea într-o limba străină, oricare, alta decât cea maternă a vorbitorului, fără să o fi studiat anterior. Pe când bolboroselile penticostalilor sunt nişte tâmpenii şi manifestări bolnave cu care se încearcă racolarea de noi membri. Vad ca la acest subeict s-a scris suficient aici mai sus.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Despre GLOSSOLALIE

Mesaj necititde esenin » 07 Mar 2011, 22:03

Din cat inteleg eu (nu am studiat chestia) glosolalia e un fel de limba universala ca cea dinainte de Babel, pe care o intelegi cumva subconstient.
Nu e nici un fel de limbă universală, glosolalia este vorbirea într-o limba străină, oricare, alta decât cea maternă a vorbitorului, fără să o fi studiat anterior. Pe când bolboroselile penticostalilor sunt nişte tâmpenii şi manifestări bolnave cu care se încearcă racolarea de noi membri. Vad ca la acest subeict s-a scris suficient aici mai sus.

A! atunci sunt si eu un pic "glosolaliu" (de mic; intai am citit in frantuzeste). Sunt foarte multumit. M-as face sfant la penticostali. Poate se da ceva.
(Ridicola istoria asta...)

vasileos
Mesaje:36
Membru din:11 Sep 2008, 15:24
Confesiune:ortodox
Localitate:Moldova
Contact:

Re: Despre GLOSSOLALIE

Mesaj necititde vasileos » 07 Mar 2011, 22:23

A! atunci sunt si eu un pic "glosolaliu" (de mic; intai am citit in frantuzeste).
Fii atent, eşti "glosolaliu" doar dacă vorbeşti franceza fără să o fi studiat vreodată, încearcă japoneza spre exemplu :D :D :D

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Despre GLOSSOLALIE

Mesaj necititde Floryan » 07 Mar 2011, 22:30

Ma iertati ca ma bag si in ciorba asta....n-o sa stau mult.
Discutia asta e poate cea mai ridicola de pe forum (va rog sa ma iertati). Cum puteti sa credeti ca manifestarile astea de....nici nu stiu cum sa le calific ....pot veni de le Dumnezeu ? Ar fi un Dumnezeu tembel, un clovn ridicol. (vorbesc de filmuletele acelea). Oamenii astia nu vorbesc bine nici romaneste, cum credeti ca ar putea sa vorbeasca "in limbi" ? Din cat inteleg eu (nu am studiat chestia) glosolalia e un fel de limba universala ca cea dinainte de Babel, pe care o intelegi cumva subconstient. Dar babel s-a dus ! Cum pot crede aceste rudimente de oameni ca darul acesta se coboara peste orice biped, asa, ca dreptul la vot ? E, evident, o prostie lamentabila. Dumnezeu iubeste si cultiva demnitatea omului, nu il umileste in halul asta. Este o posesie, nu un "har" - ce se vede acolo. (sunt vorbitor de limbi, si imi place foarte mult ocupatia asta, mi-a adus foarte multe in viata, m-a structurat, m-a luminat. Asta, vorbirea unei limbi straine, te zideste nu te dezmembreaza; nu e un numar de circ, este unul din cele mai frumoase daruri bune ale Domnului).
Dle esenin gasiti pe larg depsre manifestarile penticostalilor si nu numai in cartea "Ortodoxia si religia viitorului" scrisa de Serafim Rose. V-o recomand cu caldura, o sa va placa.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Despre GLOSSOLALIE

Mesaj necititde esenin » 07 Mar 2011, 22:48

A! atunci sunt si eu un pic "glosolaliu" (de mic; intai am citit in frantuzeste).
Fii atent, eşti "glosolaliu" doar dacă vorbeşti franceza fără să o fi studiat vreodată, încearcă japoneza spre exemplu :D :D :D
Da, domnule ! N-am studiat-o ! Am vorbit-o din neglijenta, din nebagare de seama. Nu eram atent si...ODATA ! Asa se intampla. Trebuie sa fii mereu vigilent, ca nu stii...
Floryan,
am fost o data la un "templu" (cred, nu sunt sigur pe nume) In franta, undeva pe malul Loarei. tin minte si acuma. de curiozitate. Toti aveau masini foate curate si si ei erau foarte bine spalati. Se vedea. Dar n-am rezistat mult. ptr ca au inceput sa racneasca niste negrese. Remarcati: le statea bine ! La albi insa nu mergea.
Nu, nu sunt curios sa aflu ce secreteaza oamenii astia. Absolut deloc.

politistul

Re: Despre GLOSSOLALIE

Mesaj necititde politistul » 08 Mar 2011, 08:07

1 Timotei 6:4
este plin de mândrie şi nu ştie nimic; ba încă are boala cercetărilor fără rost şi a certurilor de cuvinte, din care se naşte pizma, certurile, clevetirile, bănuielile rele,

Fratilor eu sunt botezat cu Duhul Sfant si vorbesc in alte limbi.(nu e meritul meu, am crezut si am cerut.Domnul Isus fie laudat!)Ca sa rezolvam acesta problema ne asezam pe genunchi si cerem de la Domnul Isus sa ne boteze cu Duhul Sfant.E promisiunea Domnului Isus,propovaduita de apostoli ,se ragaseste in biserica primara(se regaseste la temelia bisericii primare crestine)

Marcu 1:8
Eu, da, v-am botezat cu apă; dar El vă va boteza cu Duhul Sfânt.”
Ioan 7
38 Cine crede în Mine, din inima lui vor curge râuri de apă vie, cum zice Scriptura.”
39 Spunea cuvintele acestea despre Duhul pe care aveau să-L primească cei ce vor crede în El. Căci Duhul Sfânt încă nu fusese dat, fiindcă Isus nu fusese încă proslăvit.
Faptele apostolilor 2
37 După ce au auzit aceste cuvinte, ei au rămas străpunşi în inimă şi au zis lui Petru şi celorlalţi apostoli: „Fraţilor, ce să facem?”
38 „Pocăiţi-vă”, le-a zis Petru, „şi fiecare din voi să fie botezat în Numele lui Isus Hristos, spre iertarea păcatelor voastre; apoi veţi primi darul Sfântului Duh.
39 Căci făgăduinţa aceasta este pentru voi, pentru copiii voştri şi pentru toţi cei ce sunt departe acum, în oricât de mare număr îi va chema Domnul Dumnezeul nostru.”
Faptele apostolilor 10
44 Pe când rostea Petru cuvintele acestea, S-a coborât Duhul Sfânt peste toţi cei ce ascultau Cuvântul.
45 Toţi credincioşii tăiaţi împrejur care veniseră cu Petru au rămas uimiţi când au văzut că darul Duhului Sfânt s-a vărsat şi peste Neamuri.
46 Căci îi auzeau vorbind în limbi şi mărind pe Dumnezeu. Atunci Petru a zis:
47 „Se poate opri apa ca să nu fie botezaţi aceştia care au primit Duhul Sfânt ca şi noi?”

Doamne ajutane pe toti sa urmam Cuvantul tau!Amin!

politistul

Re: Despre GLOSSOLALIE

Mesaj necititde politistul » 08 Mar 2011, 09:38

Doi oameni rapiti la cer Enoh si Ilie toti asteptam acesta sau numai unii.
Evrei 11:5
Prin credinţă a fost mutat Enoh de pe pământ, ca să nu vadă moartea. Şi n-a mai fost găsit, pentru că Dumnezeu îl mutase. Căci înainte de mutarea lui, primise mărturia că este plăcut lui Dumnezeu.

Domnul Isus a primit aceasi marturie in momentul cand Duhul Sfant s-a coborat peste El.

Matei 3
16 De îndată ce a fost botezat, Isus a ieşit afară din apă. Şi în clipa aceea, cerurile s-au deschis, şi a văzut pe Duhul lui Dumnezeu coborându-Se în chip de porumbel şi venind peste El.
17 Şi din ceruri s-a auzit un glas care zicea: „Acesta este Fiul Meu preaiubit în care Îmi găsesc plăcerea.”

Credinciosii primesc aceasta marturie ca sunt placuti lui Dumnezeu, cand Duhul Sfant se coboara peste ei si semnul divin este ca vorbesti in alte limbi.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre GLOSSOLALIE

Mesaj necititde protosinghel » 08 Mar 2011, 09:53

Dle poliţist, am câteva întrebări, la care vreau răspunsuri foarte exacte, fără subterfugii:

1. Unde scrie în Scriptură că "botezul cu Duhul Sfânt" este legat de darul "grăirii în limbi"? Legătura şi interdependenţa acestora este obligatorie?
2. Cum se numesc limbile în care vorbiţi la ce folosesc ele? Pe cine "zidesc", dacă e să mă exprim în limbajul Sf. Pavel şi cum se poate proba că acestă este o limbă şi nu o amăgeală sau chiar o lucrare a celui rău?
3. Daţi-mi măcar câteva exemple VERIFICABILE dpdv ştiinţific, de persoane care între sec. 2-18 au grăit în limbi. Aceştia erau penticostali?
4. Doar penticostalii au "botezul Duhului"? Dacă da, demonstraţi, iar dacă nu, atunci de ce alţii (chiar neoprotestanţi) nu au "darul grăirii în limbi" şi nici nu-l consideră necesar?

Cred că pt început e suficient. Cu mine nu glumiţi! Ori răspundeţi exact la aceste întrebări, ori părăsiţi forumul şi nu ne mai otrăviţi cu "mărturiile" voastre eretice.

P.S. Îi rog pe ceilalţi să nu scrie nimic până nu primim răspunsurile dlui poliţist.

politistul

Re: Despre GLOSSOLALIE

Mesaj necititde politistul » 08 Mar 2011, 11:19

Eu nu glumesc cu lucruri sfinte.
1.
Faptele apostolilor 2:4
Şi toţi s-au umplut de Duh Sfânt şi au început să vorbească în alte limbi, după cum le dădea Duhul să vorbească.
Faptele apostolilor 10
44 Pe când rostea Petru cuvintele acestea, S-a coborât Duhul Sfânt peste toţi cei ce ascultau Cuvântul.
45 Toţi credincioşii tăiaţi împrejur care veniseră cu Petru au rămas uimiţi când au văzut că darul Duhului Sfânt s-a vărsat şi peste Neamuri.
46 Căci îi auzeau vorbind în limbi şi mărind pe Dumnezeu. Atunci Petru a zis:
Faptele apostolilor 19:6
Când şi-a pus Pavel mâinile peste ei, Duhul Sfânt S-a coborât peste ei, şi vorbeau în alte limbi şi proroceau.

Botezul cufundare,cufunfarea in Dumnezeu produce semne exterioare,care depasesc intelegerea umana.
2.Pot fi limbi omenesti si limbi ingeresti dupa cum spune Scriptura,zidesc personal pe cel ce vorbeste dupa cum spune Scriptura.
3.Nu pot.
4.D-le, Duhul Sfant este pentru toti credinciosii care cred in Domnul Isus si care cer acest botez de la Domnul.
Am cunostinta ca au fost botezati cu Duhul Sfant si frati baptisti chiar daca e impotriva doctrinei baptiste,cine cere primeste.Am mai auzit ca au primit Duhul Sfant din crestini din Oastea Domnului,catolici si carismatici.
Te rog sa ma crezi ca nu propovduiesc nici o doctrina penticostala,pentru mine penticostal inseamna doar botezat cu Duhul Sfant.
Aici vorbim despre vorbirea in limbi dar eu am fost martor la zeci de vindecari divine in numele lui Isus unele si cu ungere cu untdelem si la eliberari de demoni,ultima data am fost in biserica din Corjeuti,R.Moldova.Eu insotesc un om a lui Dumnezeu dar am fost martor ocular la cele relatate.
Lucrarea Duhului Sfant este o lucrare mare si minunata nu cred ca vreun om ar putea sa o explice dar putem vorbi in cazul unor revelatii,descoperii.
Domnul sa faca lumina in ceea ce cautati!

Eu marturisesc ce am vazut ca face Dumnezeu,eu sunt un abur,o suflare dar Dumnezeu este viu si mare.Toata lauda este a Lui.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre GLOSSOLALIE

Mesaj necititde protosinghel » 08 Mar 2011, 11:52

Stai puţin că trişezi serios. Să le luăm în aceeaşi ordine.
1. N-aţi răspuns la întrebare. Eu nu întâmplător am subliniat cuvântul "botez". Botezul e pentru toţi şi NICIODATĂ Scriptura nu leagă botezul de glossolalie. Iar "umplerea de Duhul Sfânt" a fost un fenomen unic şi irepetabil în felul său, specific secolului apostolic, şi aşa cum foarte corect ai recunoscut, nu s-a mai dat după aceea.

2. Nimeni, niciodată, până la penticostali, n-a interpretat glossolalia ca referindu-se la limbi neclare sau îngereşti. Iar textul de la I Corintheni 13:1, despre "limbile îngereşti" se referă la cu totul altceva. Pavel spune: "De aş grăi în limbile oamenilor şi ale îngerilor, iar dragoste nu am, făcutu-m-am aramă sunătoare şi chimval răsunător". Unde scrie aici că cineva a vorbit sau va vorbi în "limbi îngereşti"?

3. Punctul 3 trebuie să vă pună serios pe gânduri. Pentru ne-penticostali, lipsa argumentelor istorice spune foarte mult. Pentru dvstră nimic?

4. Nu mi-a răspuns la întrebare. Eu întreb una, iar dvstră răspunde altceva. Iar pe penticostalii de la Corjeuţi (MD) eu îi cunosc f. bine. Am avut o polemică cu ei la Facultatea noastră de Teologie. Mă faceţi să râd în hohote şi nu-i bine, că sunt în Postul Mare. Poate încercaţi şi dvstră puţin să postiţi şi veţi vedea că dracii care vă încâlcesc limba vă vor lăsa mai moale.

Desigur aveţi dreptul la replică şi puteţi chiar să reveniţi cu răspunsuri mai concrete. Iar dacă nu, subiectul va închis, ca de obicei, în favoarea ortodocşilor.

politistul

Re: Despre GLOSSOLALIE

Mesaj necititde politistul » 08 Mar 2011, 12:06

Frate ai castigat,daca de acesta este vorba ca ortodoxii sa aiba dreptate.
Eu zic ca Dumnezeu are dreptate si dupa dreptatea Sa trebuie si noi sa ne indreptam.
Sincer nu ma intereseaza trecutul,pentru ca trecutul nu putem sa-l schimbam doar prezentul cu ajutorul Domnului Isus.
Nu vreau sa conving pe nimeni de nimic.
Biblia se implineste fie ca noi suntem deacord sau nu.
Poti inchide toate forumurile dar cei botezati cu Duhul Sfant vor vorbi in limbi fie ca esti dumneata deacord fie ca nu.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Despre GLOSSOLALIE

Mesaj necititde Dionysie » 08 Mar 2011, 12:16

Domnule "poliţist", poţi să ne dai nişte linkuri pe internet ca să vedem şi noi nişte vorbiri în limbi la penticostali, care să fie ori cele pe care dumneata le-ai văzut sau ţi se pare că le-ai fi văzut şi le-ai "vorbit" sau ţi se pare că le-ai fi vorbit, ori, dacă nu se poate din experienţa personală a dumitale, ceva din alte localităţi sau din alte ţări dar care să semene sau să fie identice cu experienţele pe care dumneata susţii că le-ai văzut şi le-ai trăit sau doar ţi se pare că le-ai fi văzut sau că le-ai fi trăit ?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre GLOSSOLALIE

Mesaj necititde protosinghel » 08 Mar 2011, 12:24

Dle poliţist. Vă apreciez pentru sinceritate şi bun simţ. Se vede că sunteţi în căutarea unor experienţe spirituale profunde, dar v-aş sfătui să încercaţi totuşi experineţa Ortodoxă. Dar una autentic Ortodoxă. Vă va împlini toate golurile şi nu veţi mai avea nevoie de glossolalii şi tremurări, ci "veţi amuţi" la întâlnirea adevărată cu Domnul.
Iar de la mine să ştiţi că "grăirea în limbi" aşa cum o prezintă penticostalii este o simplă înşelare drăcească. Apostolii, evrei fiind, au învăţat de la Duhul Sfânt limba greacă sau alte limbi de genul acesta, dar dacă ar fi învăţat să bolborosească nu ştiu ce fraze neîneţelese absolut de nimeni, n-ar fi convertit pe nimeni niciodată.
Biserica Ortodoxă are comentarii foarte convingătoare la textele de la I Corintheni pe care pastorii dvstră le aduc în sprijinul inepţiei lor. Ar fi bine să le citiţi, mai ales că sunt foarte vechi, de prin sec. IV şi chiar mai devreme.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Despre GLOSSOLALIE

Mesaj necititde Floryan » 08 Mar 2011, 12:37

Domnule "poliţist", poţi să ne dai nişte linkuri pe internet ca să vedem şi noi nişte vorbiri în limbi la penticostali, care să fie ori cele pe care dumneata le-ai văzut sau ţi se pare că le-ai fi văzut şi le-ai "vorbit" sau ţi se pare că le-ai fi vorbit, ori, dacă nu se poate din experienţa personală a dumitale, ceva din alte localităţi sau din alte ţări dar care să semene sau să fie identice cu experienţele pe care dumneata susţii că le-ai văzut şi le-ai trăit sau doar ţi se pare că le-ai fi văzut sau că le-ai fi trăit ?
Adevarul este ca si eu sunt interesat sa vad asa ceva.
Dupa cite stiu, in urma acetui vorbit in limbi de fapt, acea persoana face profetii, iar altul talcuieste. Imi spunea un penticostal, ca lui i-au "profetit" ca cineva din familia lui se va casatori (si confirma ca nu stiu care matusa), va avea un necaz, si altele, dar ca sa fiu sincer, un fel de mers la baba vrajitoarea.
Mai stiu ca la penticostali pe aceiasi "profetie" 2 persoane au dat interpretari diferite.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic


Înapoi la “Penticostali şi harismatici”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX