Miscarile carismatice (harismatice)

Ei au ceva specific...
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde protosinghel » 16 Oct 2010, 16:23

daca ar fi scos demoni, ar fi spus pana acum macar ceva legat de exorcizare, eu am facut topic special si nimeni nu a postat nimic acolo
Cel care nu-i primeşte pe draci în el însuşi (prin erezii sau patimi), acela e mai mare decât cel care scoate dracii de alţii. Ca să nu mai zis de celebrul citat din pateric: "Cel care şi-a văzut păcatele lui, e mai mare decât cel care a înviat morţii". Asta e logica şi prin urmare teologia ortodoxă.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde Doriana » 16 Oct 2010, 16:39

Si in plus, unora le place sa vorbeasca despre scoaterea demonilor, altii tac si ii scot. ;)
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde electric77 » 16 Oct 2010, 16:40

Si in plus, unora le place sa vorbeasca despre scoaterea demonilor, altii tac si ii scot. ;)
nu scot nimic! :roll:

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde Doriana » 16 Oct 2010, 16:45

Si in plus, unora le place sa vorbeasca despre scoaterea demonilor, altii tac si ii scot. ;)
nu scot nimic! :roll:
Asa ziceam si eu; tu nu scoti, tu doar vorbesti. ;)
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde IOACHIM » 17 Oct 2010, 22:09

Nu mi-l inchipui pe Hristos nici cantand muzica bizantina, sau facand alte lucruri ortodoxe :)
raspunsul e atat de simplu... Cum spuneam si in alta parte.... Doriana e ...puerila, nici mai mult nici mai putin!

- Ea si-L inchipuie pe Hristos facand sau nefacand lucruri ortodoxe sau protestante sau catolice sau atee sau budiste sau... ce mai vreti. Si pt. ea asta e un criteriu de valabilitate. Daca Hristos... in inchipuirea ei ar face acele lucruri.. atunci totul e ok. Daca nu.... NU! Ea-si inchipuie ca Hristos nu ar canta muzica.... budista, bizantina si arabeasca. Dar tot ea poate sa-si inchipuie ca ar canta muzica... sa zicem... simfonica? nu... nu.. asta nu... muzica instrumentala de tip pietist p.np (da` nu la pian/orga... numai la chitara ). DA.. dom`le..asta da, ar canta! DECI ramane stabilit: inchipuirea ei - ca autoritate infailibila- a stabilit. Asa ramane.

- de ce toate astea???? PT. ca pentru Doriana, la fel ca pt. marea maj. a p/np Hristos este doar un om. Uita (dac-au stiut vreodata) ca este Dumnezeu desavarsit!

Ca sa nu se mai incurce careva in silogisme de-astea PUERILE si de 2 bani... OFER gratuit (adica nu pecuniar, ci fara sa mai fie nevoie de efort suplimentar) raspunsul ORTODOX:
HRISTOS toate cele omenesti le lucra dumnezeieste... iar cele dumnezeiesti le lucra omeneste.

Acuma reluati orice vreti voi din Scriptura si cititi in lumina acestui adevar si veti intelege (muuuult mai bine).
STIMA.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde Floryan » 18 Oct 2010, 08:29

Nu mi-l inchipui pe Hristos nici cantand muzica bizantina, sau facand alte lucruri ortodoxe :)
De ce mă rog? Ce nu vă place în muzica bizantină (autentică)? Sau poate nu ştiţi că şi evreii cântau ceva asemănător, bine nu atât de dezvoltat?
Şi la care lucruri ortodoxe concrete vă referiţi? Nu vorbţi la general, ci haideţi să ne bazăm pe morala ortodoxă (că doar nu aţi vrut să faceţi trimitere la faptele unor ortodocşi)! Deci ce învaţă morala ortodoxă contrar Evangheliei?
De acord cu parintele.
Parinte, am avut ocazia sa ascult citeva cintari dintr-o sinagoga din Ungaria. Cinta rabinul sau cum se numeste la ei, dar asemanator cu ce se canta in Biserica noastra ortodoxa. Cinta despre fuga evreilor din Egipt, si sincer mi-a placut ce am auzit.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde dumio » 18 Oct 2010, 13:40

Domnul Dumio nu a scos niciun demon, niciodata... :roll:
In primul rand ca nu omul scoate pe demoni, ci Hristos care lucreaza prin om (care trebuie sa fie duhovnicesc). In al doilea rand, mi s-au scos draci din mine, la botez, iar prin intermediul meu s-au scos din altii tot la botez. In rest, daca vrei sa asisti la exorcizari, mergi pe la manastiri unde se face Sf. Maslu sau molitfe de exorcizare si lamureste-te! Inca un lucru: sa stii ca si demon pe demon se scoate, de asta era acuzat Hristos ca ar scoate dracii cu domnul dracilor. In cazul de fata, pentru ca in cadrul puterilor intunericului exista o ierarhie, ca in cazul puterilor ceresti (care dupa invatatura ortodoxa sunt cel putin 9 cete ingeresti, 3 triade), dracii patimilor de tot felul se supun tatalui dracilor care este al ereziei. Daca prin bisericile p/np se fac exorcizari unde oamenii scapa de duhurile rele, acolo e spectacol ieftin si inselaciune demonica. Ies dracii mici si intra dracul ereziei.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde electric77 » 18 Oct 2010, 16:06

sa stii ca si demon pe demon se scoate, de asta era acuzat Hristos ca ar scoate dracii cu domnul dracilor.
Pai si Cristos ce raspunde? ca daca Satana ar scoate pe Satana, imparatia lui ar fi dezbinata. Deci explicatia asta nu sta in picioare.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde IOACHIM » 18 Oct 2010, 17:09

sa stii ca si demon pe demon se scoate, de asta era acuzat Hristos ca ar scoate dracii cu domnul dracilor.
Pai si Cristos ce raspunde? ca daca Satana ar scoate pe Satana, imparatia lui ar fi dezbinata. Deci explicatia asta nu sta in picioare.
Pai n-ai inteles nici ce-a zis Dumio... nici ce-a zis acolo Hristos!

Acolo Hristos l-a scos afara pe demon si demonul n-a mai intrat in om!!! Deci a fost o vindecare... intelegi?
Dumio zicea (f. corect) ca demonul este mincinos, inselator si de multe ori para si ca facator de minuni.. una dintre ele este si vindecarea indracitilor. Doar ca nu e vindecare... e inselatorie. Pricepi? Adica iese un demon... si intra altul/altii mai mari (si mai subtili) in loc.
- asa se explica bunaoara de ce unu` care toata viata lui a fost un pacatos notoriu (si aici nu ma refer la cazurile reale de convertire) dintr-o data paraseste (aparent) pacatul si devine un f. bun si fervent crestin (DAR intotdeauna, invariabil eretic) - pt. ca unu` mai mic a iesit ca sa faca loc unui diavol mai mare; si cel m. mare este diavolul ereziei.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde electric77 » 19 Oct 2010, 17:20

Cum va explicati existenta unei puternice miscari carismatice in sanul bisericii Catolice, in conditiile in care considerati ca BO si BC sunt surori ? ar trebui ca si in cadrul BO sa fie miscari carismatice? de ce le are numai BC?

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde IOACHIM » 19 Oct 2010, 20:36

DIN ACEST MOTIV.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde IOACHIM » 19 Oct 2010, 20:38

SAU ACESTA

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde electric77 » 19 Oct 2010, 20:44

sa inteleg ca nu recunoasteti biserica Catolica ca fiind sora.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde IOACHIM » 19 Oct 2010, 21:12

ai citit mai intai articolele?

despre catolici fa un topic si-ti raspund. Daca vrei... la subiectu` cu papa sunt profesor.. iti mai dau si idei pe care nu cred ca le-ai mai auzit niciodata pana acum!

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde electric77 » 19 Oct 2010, 21:14

ai citit mai intai articolele?
da, mai demult.
iti mai dau si idei pe care nu cred ca le-ai mai auzit niciodata pana acum!
nu vreau sa intru la idei :lol:

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde IOACHIM » 19 Oct 2010, 21:27

daca faci topicu`... da un link si promit sa scriu. O sa te lamuresti imediat. Argumente imbatabile.

Daca zici c-ai cetit articolele... inseaman ca stii de ce BO nu = love cu harismaticii.... ca scrie acolo.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde electric77 » 19 Oct 2010, 21:28


Daca zici c-ai cetit articolele... inseaman ca stii de ce BO nu = love cu harismaticii.... ca scrie acolo.
o, da, asta stiu foarte bine.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde IOACHIM » 19 Oct 2010, 21:58

k.

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde dumio » 20 Oct 2010, 17:48

Cum va explicati existenta unei puternice miscari carismatice in sanul bisericii Catolice, in conditiile in care considerati ca BO si BC sunt surori ? ar trebui ca si in cadrul BO sa fie miscari carismatice? de ce le are numai BC?
Biserica Ortodoxa este harismatica in fiinta ei! Lucreaza harul lui Dumnezeu prin sfintele taine in Sf. Biserica pentru mantuirea noastra de la inceputul existentei ei si pana la sfarsitul vremurilor. Ceea ce se petrece in lumea catolica si protestanta sunt manifestari demonice, ca anticipare a sfarsitului vremurilor, cum bine a anticipat Seraphim Rose.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde electric77 » 20 Oct 2010, 17:56

Biserica Ortodoxa este harismatica in fiinta ei! Lucreaza harul lui Dumnezeu prin sfintele taine in Sf. Biserica pentru mantuirea noastra de la inceputul existentei ei si pana la sfarsitul vremurilor. Ceea ce se petrece in lumea catolica si protestanta sunt manifestari demonice, ca anticipare a sfarsitului vremurilor, cum bine a anticipat Seraphim Rose.
deci eu am inteles perfect aceste lucruri, dar ce nu inteleg: de ce considerati BC ca fiind biserica sora, in conditiile in care demonii au patruns masiv in aceasta denominatie?


Înapoi la “Penticostali şi harismatici”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX