Miscarile carismatice (harismatice)

Ei au ceva specific...
Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova
Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde dimitrie » 07 Mar 2011, 18:46

Atunci schimbaţi-vă numele din penticostali în altul, că penticostalii din America au venit. Ori ce se vede nu e de la penticostali?
Apropo, ce aţi văzut de batjocură în desfăşurarea Sf. Liturghii? Nu vi se pare obrăznicie să comparaţi una cu alta?
Chestia cu muzica..., dacă era şi fără, o postam fără! Mie nu mi se pare de râs când văd oameni batjocoriţi de diavol.
Nu acelaşi "duh" lucrează toate în adunările penticostalilor? De ce să nu se laude penticostalii cu plenitudinea "darurilor"?
Comentaţi vă rog (lăsând la o parte remix-ul din clip), cele ce se văd acolo! Poate folosiţi şi Biblia...
PS. Clip a postat poliţist, clip am postat şi eu. Ce este în neregulă, ori suntem luaţi de proşti?
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde Doriana » 07 Mar 2011, 19:28

Atunci schimbaţi-vă numele din penticostali în altul, că penticostalii din America au venit. Ori ce se vede nu e de la penticostali?
Pe vremea cand a venit miscarea penticostala din America nu erau atatea soiuri de penticostalism. Dupa aceea s-au dezvoltat separat si diferit. Daca nu va suparati, ne vom pastra numele. A fi penticostal inseamna a crede in lucrarile Duhului Sfant manifestate la Pentecost si in Biserica primara. Nu are rost sa ne schimbam numele de cate ori apare o noua secta...
Nu am nici o idee de unde sunt acele clipuri. Stiu doar ca nu exista asa ceva in BPR.
Apropo, ce aţi văzut de batjocură în desfăşurarea Sf. Liturghii? Nu vi se pare obrăznicie să comparaţi una cu alta?
Nu am vazut nimic de batjocura; nu e genul meu sa caut asa ceva. Dar daca cineva vrea sa-si bata joc cu imagini trunchiate si ceva manele puse peste, o poate face. Si sigur nu v-ar place; de aceea e bine sa masori cu masura cu care ti-ar placea sa ti se masoare.
Nu comentez ce vad acolo, deoarece nu cunosc si nu ma intereseaza. Si nu, nu este acelasi duh ca in Biserica mea. Tot ce voiam sa spu e ca, daca va place sa denigrati, e bine sa o faceti cu imagini adevarate si nu cu falsuri.
PS. Clip a postat poliţist, clip am postat şi eu. Ce este în neregulă, ori suntem luaţi de proşti?
Nu va victimizati. El a vorbit despre el insusi, incercand sa arate cum a lucrat Dumnezeu in viata lui, dvs ati pus clipuri din alte biserici ca sa denigrati credinta lui, care nu prea are legatura cu acele imagini. Vedeti vreo diferenta?
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde dimitrie » 07 Mar 2011, 21:00

Nu comentez ce vad acolo, deoarece nu cunosc si nu ma intereseaza. Si nu, nu este acelasi duh ca in Biserica mea.
Cum, aceaia nu vorbesc şi ei în limbi? 1Se poate să fie 2 "duhuri" diferite ce se pogoară peste aceiaşi penticostali? 2Dacă şi aceia vorbesc în limbi ca şi dvs.(că doar de aceea îşi spun penticostali), ar fi interesant să faceţi un comentariu în complexitatea situaţiei. 3
PS. Clip a postat poliţist, clip am postat şi eu. Ce este în neregulă, ori suntem luaţi de proşti?
Nu va victimizati. El a vorbit despre el insusi, incercand sa arate cum a lucrat Dumnezeu in viata lui, dvs ati pus clipuri din alte biserici ca sa denigrati credinta lui, care nu prea are legatura cu acele imagini. Vedeti vreo diferenta?
El vorbeşte de darul vorbirii în limbi, ca avându-l. Dovediţi-ne că penticostalii din America (ce fac subiectul celor 3 clipuri) nu-l au, şi atunci voi constata o diferenţă!
Apropo, înţelegeţi ce spuneţi când vă vorbiţi în limbi, sau aveţi nevoie de translator şi pentru tine însăţi?4

-Iată scopul darului vorbirii în limbi:
"Cretani şi arabi, îi auzim pe ei vorbind în limbile noastre despre faptele minunate ale lui Dumnezeu!" (FA.2:11) Acelora li se binevestea în limba lor Evanghelia, deoarece nu ştiau altă limbă bine (toţi), decât cea maternă.
"Şi erau uimiţi toţi şi se minunau zicând: Iată, nu sunt aceştia care vorbesc toţi galileieni?"(FA.2:7)
Ca galileeni, ce puteau vorbi decât ceva greceşte ori latineşte? De arabă,etc. ce să mai vorbim! Cei de la adunările penticostale sunt de naţionalităţi diferite, vorbind limbi diferite, ca glossolalia să fie singura soluţie pentru a primi descoperirea Evangheliei?5
Apoi, dacă dvs. nu înţelegeţi ce spuneţi (vorbind o limbă necunoscută atât înainte cât şi după), cum veţi mai putea dialoga în aceeaş limbă?6 Noi ştim că Apostolii dialogau în aceeaş limbă cu cei cărora le binevesteau.
Deci sunt vreo 6 puncte pe care ar trebui să ni le lămuriţi, spre a ne convinge că Acelaşi Duh care a lucrat în Apostoli glossolalia, lucreză şi în penticostali.
Vă înşelaţi dacă credeţi că nu vă iubesc. Am văzut şi ce scrieţi pe forum... E un strigăt păstoresc ceea ce fac acum.
Dacă mă înşel îndoindu-mă că ar lucra Duhul Sfânt glossolalia la penticostali, îmi veţi putea dovedi dvs. ori alt penticostal, răspunzând la cele 6 puncte de mai sus, în acest sens.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde Doriana » 07 Mar 2011, 21:25

Da, exista doua duhuri diferite. Exista Dumnezeu care face minuni, exista si satan care face minuni. Exista Dumnezeu care vindeca, exista si satan care vindeca. Exista Dumnezeu care da vorbirea in alte limbi, exista si duhuri demonice. Si nu sunt aceiasi penticostali. Asa cum dvs nu sunteti acelasi ortodox cu vecinul meu care ma tot fura dupa ce vine de la biserica. [scuzati barfa, am vrut doar sa dau un exemplu]

Parinte, cum as putea sa va dovedesc eu ca acei oameni nu au darul vorbirii in limbi, cand nici macar nu-i cunosc si nu stiu daca acele filmulete sunt adevarate? Tot ce am vrut sa arat este ca manifestarile din filmulete nu se regasesc in bisericile penticostale din Romania, acolo unde mai merg eu si, probabil, si domnul politist. Probabil tot el va va raspunde si la celelalte intrebari, vad ca ii place subiectul. Personal, discut acest subiect numai cu oameni care doresc sincer sa cunoasca, si nu sa polemizeze. Nu stiu de ce, dar nu sunt convinsa ca dvs doriti sa stiti, ci sa-mi aratati ca eu nu stiu. Iar eu stiu deja ca aceste discutii nu duc nicaieri.

In rest, va multumesc pentru cuvintele frumoase. Sunt convinsa ca sunteti un adevarat pastor.

Cu respect...
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde dimitrie » 08 Mar 2011, 00:40

Da, exista doua duhuri diferite. Exista Dumnezeu care face minuni,
Da, de acord, după cum scrie:"Cine este Dumnezeu mare ca Dumnezeul nostru? Tu eşti Dumnezeu, Care faci minuni!" (Ps.76:13). Deci, Cine face minuni este Dumnezeu şi Îl adorăm.
exista si satan care face minuni
Diavolul nu face minuni, ci false minuni (minciunominuni). Despre diavol scrie că "este mincinos şi tatăl minciunii"(In.8:44).
Exista Dumnezeu care vindeca,
Da, după cum scrie:"Binecuvintează suflete al meu, pe Domnul ...pe Cel ce vindecă toate bolile tale"(Ps.102:2-3) şi că "Acesta(nu altul) neputinţele noastre a luat şi bolile noastre le-a purtat"(Mt.8:17).
exista si satan care vindeca.
În care Evanghelie scrie asta stimată Doriana? Eu am auzit de la Domnul contrariul, că diavolul "de la început, a fost ucigător de oameni"(In.8:44). Cine vă duce în aşa rătăcire, încât să-l împodobiţi pe nefârtatul cu calităţi ce aparţin firii divine? Asta învăţaţi acolo? Păi dacă atât de înfricoşate confuzii faceţi, ce să mai discutăm subtilităţi teologice..?
Exista Dumnezeu care da vorbirea in alte limbi,
Sigur, Acelaşi la turnul babel, Acelaşi la Cincizecime.
exista si duhuri demonice
. Bine că v-aţi oprit aici şi nu aţi mai hulit, punând cele scrise mai înainte după "Dumnezeu". Dumnezeu dăruieşte firesc vorbirea în limbi, cum am spus mai sus:
1Apoi, dacă dvs. nu înţelegeţi ce spuneţi (vorbind o limbă necunoscută atât înainte cât şi după), cum veţi mai putea dialoga în aceeaş limbă?2 Noi ştim că Apostolii dialogau în aceeaş limbă cu cei cărora le binevesteau.
Adică vorbeau limba respectivă în chip minunat dar şi firesc, asemeni celor de la tr.babel. În cazul 1 e vorba de posedare de diavol, iar în cazul2de glossolalie. Greşesc? Dovediţi-mi cu Scriptura. Dacă sunteţi totuşi de acord cu mine (cu Biblia de fapt), vă vine greu să daţi cu piciorul în ţepuşe şi să acceptaţi că aţi rătăcit de la Adevăr. Înţelegţi şi dvs. acum prin ce a trecut Saul când a realizat şi el lucruri asemănătoare? Cu toate că nu cred că aţi făcut ceea ce el a făcut Bisericii. Nu e ruşine în a recunoşte adevărul, ci în a ţine partea diavolului, luptând împotriva adevărului învederat, precum potrivnicii Domnului nostru Iisus Hristos oarecând.
Si nu sunt aceiasi penticostali.
Dacă tot vă lepădaţi de ei, faceţi-o până la capăt.
Asa cum dvs nu sunteti acelasi ortodox cu vecinul meu care ma tot fura dupa ce vine de la biserica.
La fapte sunt mai rău ca acela. El fură de la om. Eu fur de la Domnul iertarea păcatelor, făgăduind îndreptare, şi mai apoi din nou ajung în acelaşi noroi al patimilor, poate mai rău ca înainte.
De-asta Sfinţii doresc să vie Împărăţia Domnului mai degrabă ("Tatăl nostru... vie Împărăţia Ta.."), că ori prin moarte ori prin Parusie, scapă de grija că L-ar mai putea întrista pe Domnul prin vreun oarecare păcat. Lor nu le e grijă unde îi va pune Domnul, în rai ori în iad, ci doar ca nu cumva să-L mai mâhnească prin vreun păcat. Acesta ar fi singurul coşmar al Sfântului. Acest fapt îl determină să se arunce la nevoinţe înfricoşătoare uneori, ca smerind trupul, să stăpânească duhul.
[scuzati barfa, am vrut doar sa dau un exemplu]
Pe mine ortodocşii mă înjură, deşi nici nu mă cunosc. O fac gratuit.
Are dracul copiii lui, nu sunt numai ereticii (că aceia sunt din el, învăţând minciuna nu adevărul Bibliei).
Parinte, cum as putea sa va dovedesc eu ca acei oameni nu au darul vorbirii in limbi, cand nici macar nu-i cunosc si nu stiu daca acele filmulete sunt adevarate?
Eu nu aş putea dormi gândind că ar putea fi aşa. Mai puteţi avea odihnă în cazul acesta, până nu aflaţi adevărul? N-aş putea concepe.
Pe filiera penticostală aţi putea afla multe, numai să vreţi. Cele scrise de mine până acum ar fi îndeajuns. Dar de...
In rest, va multumesc pentru cuvintele frumoase.
M-am mirat că încă nu sunteţi ortodoxă.
Sunt convinsa ca sunteti un adevarat pastor.
Eu încă păstoresc purceii patimilor în inimă, iar oile virtuţilor sunt leşinate de foame. Matale ai inimă bună.
Cu respect...
Cu şi mai mult pentru Adevăr, vă doresc!
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde Doriana » 08 Mar 2011, 19:46

Nu sunt sigura daca nu intram pe alt subiect, dar...
.
exista si satan care vindeca.
Eu am auzit de la Domnul contrariul, că diavolul "de la început, a fost ucigător de oameni"(In.8:44). Cine vă duce în aşa rătăcire, încât să-l împodobiţi pe nefârtatul cu calităţi ce aparţin firii divine? Asta învăţaţi acolo? Păi dacă atât de înfricoşate confuzii faceţi, ce să mai discutăm subtilităţi teologice..?
Deci, vreti sa spuneti ca babele si vrajitoarele vindeca prin Dumnezeu? E drept ca vindecarea oferita de ele este numai fizica, iar in schimbul ei te trezesti cu cel putin un demon, deci o boala spirituala, dar este totusi o vindecare, desi nu e de dorit.
Parinte, cum as putea sa va dovedesc eu ca acei oameni nu au darul vorbirii in limbi, cand nici macar nu-i cunosc si nu stiu daca acele filmulete sunt adevarate?
Eu nu aş putea dormi gândind că ar putea fi aşa. Mai puteţi avea odihnă în cazul acesta, până nu aflaţi adevărul? N-aş putea concepe.
Parinte, eu stiu sa deosebesc pe Dumnezeu de satan; insa nu stiu sa deosebesc o filmare reala de una falsificata. :) Si apoi nu sunt Dumnezeu sa fac dreptate in toata lumea. Ma straduiesc sa ma ocup numai de coltisorul care mi-a fost incredintat. Daca m-as ocupa de toti ereticii, criminalii, hotii si demonizatii lumii, nu as sta in picioare nici un minut.
. Nu e ruşine în a recunoşte adevărul,
Nu mi-e rusine de Hristos si nici cu Hristos. Nu am ascuns ca sunt penticostal si ca Hristos, in harul Lui, mi-a dat si ceva daruri nemeritate.
Dar in scurta mea viata am invatat un lucru: Nu da niciodata cuiva ceva [bun] ce nu-si doreste; decat daca isi doreste dar nu stie inca asta. Altfel se va ridica impotriva ta, veti deveni dusmani si nici unul dintre voi nu va avea castig.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde danadoina » 09 Mar 2011, 00:19

.........
Parinte, eu stiu sa deosebesc pe Dumnezeu de satan; ............
"Autorul relateaza ca dupa douazeci de ani de asceza severa in singuratatea mun­telui, Antonie arata "intreg egal cu sine, ca unul ce era calauzit de dis­cernamant si statornicit in ceea ce este propriu firii". Intr-adevar, fericitul Antonie ajunsese sa deosebeasca duhurile rele, diavolii, care impiedica pe toate caile pe crestini sa se urce la cer de unde au cazut ei. "De aceea, subliniaza Sfantul Antonie, e nevoie de multa rugaciune si nevointa, ca primind cineva prin Duhul Sfant darul deosebirii duhu­rilor, sa poata cunoaste cele ale lor... caci multe sunt mestesugurile lor si multe cursele lor"."



"cum ne dam seama daca discernamantul este corect sau fals ? Raspunsul Sfantului Ioan Cassian este ca "discernamantul nu se dobandeste decat printr-o adevarata smerenie. Prima dovada ele smerenie este aceea de a supune examenului celor batrani nu numai faptele dar chiar si gandurile, astfel ca. cineva sa nu se increada in judecata sa, ci toate sa fie incredintate hotararilor lor, iar ce este bine si ce este rau trebuie judecat dupa tra­ditia acestora". Sfantul Ioan Cassian pune un accent deosebit pe legatura dintre indrumatorul duhovnicesc, care trebuie sa fie in varsta si cu experienta duhovniceasca si marturisirea completa a pacatelor, pana la gandurile cele mai ascunse. "

In acest mod vom putea ajunge foarte usor la stiinta desavarsita a discernamantului adevarat, daca mergand pe urma celor batrani, nu avem pretentii sa facem ceva nou sau sa deosebim dupa judecata noastra, ci sa mergem in toate cum ne-a invatat traditia si probitatea vietii lor
. Cel intarit in aceasta inva­tatura nu numai ca va ajunge la ratiunea perfecta a discernamantului, dar va ramane foarte aparat de toate cursele dusmanului"."


http://www.crestinortodox.ro/credinta/d ... 69838.html
Ultima oară modificat 09 Mar 2011, 13:44 de către danadoina, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde dimitrie » 09 Mar 2011, 01:24

.
exista si satan care vindeca.
Eu am auzit de la Domnul contrariul, că diavolul "de la început, a fost ucigător de oameni"(In.8:44). Cine vă duce în aşa rătăcire, încât să-l împodobiţi pe nefârtatul cu calităţi ce aparţin firii divine? Asta învăţaţi acolo? Păi dacă atât de înfricoşate confuzii faceţi, ce să mai discutăm subtilităţi teologice..?
Deci, vreti sa spuneti ca babele si vrajitoarele vindeca prin Dumnezeu? E drept ca vindecarea oferita de ele este numai fizica, iar in schimbul ei te trezesti cu cel putin un demon, deci o boala spirituala, dar este totusi o vindecare, desi nu e de dorit.
Exista Dumnezeu care vindeca,
UNICUL Vindecător este Dumnezeu, după cum scrie:"Binecuvintează suflete al meu, pe Domnul ...pe Cel ce vindecă toate bolile tale"(Ps.102:2-3) şi că "Acesta(nu altul) neputinţele noastre a luat şi bolile noastre le-a purtat"(Mt.8:17).[/quote]
Nu ştiţi că sunt şi boli provocate de diavol? Fuge diavolul şi boala dispare. Amintiţi-vă de femeia gârbovă, pe care o legase satana de 18 ani şi pe care Domnul a dezlegat-o.
Un exemplu vreau doar din Biblie, în care diavolul vindecă trupul.
Eu ştiu că Apostolii vindecau în numele lui Iisus Hristos (FA.3:6;16, 4:10;30), nu în al vreunui înger.
Deci, cum rămâne?
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde Pr Haralambie » 09 Mar 2011, 12:34


Parinte, eu stiu sa deosebesc pe Dumnezeu de satan...
Au fost prinşi de erezie pentru o vreme Preacuvioşii Ioanichie cel Mare, Gherasim de la Iordan şi alţi câţiva bineplăcuţi lui Dumnezeu. Dacă sfinţii bărbaţi care şi-au dus viaţa numai şi numai cu grija mântuirii nu au putut pricepe dintr-o dată hula ascunsă sub o mască frumoasă, ce să mai spunem de cei care-şi duc viaţa în griji lumeşti, având despre credinţă o concepţie neîndestulătoare, cu totul neîndestulătoare?

Cum să recunoască aceştia erezia aducătoare de moarte, dacă ea li se înfăţişează sub masca înţelepciunii, dreptăţii şi sfinţeniei? Iată pricina pentru care obşti creştine întregi şi popoare întregi s-au plecat lesne sub jugul ereziei!

Din aceeaşi pricină este foarte anevoioasă întoarcerea din erezie la Ortodoxie, cu mult mai grea decât întoarcerea din necredinţă şi idolatrie. Ereziile care sunt mai aproape de ateism sunt mai lesne recunoscute şi oprite decât cele mai puţin îndepărtate de credinţa ortodoxă şi, ca atare, mai ascunse.

Impăratul roman cel întocmai cu Apostolii, Marele Constantin, i-a scris o epistolă Sfântului Alexandru, patriarhul Alexandriei, cel care l-a dat în vileag pe ereziarhul Arie, îndemnându-l să înceteze cearta ce strică pacea din pricina unor cuvinte deşarte. Prin aceste cuvinte pe care Constantin le-a numit deşarte era tăgăduită Dumnezeirea Domnului nostru Iisus Hristos, era nimicit creştinismul. Astfel, şi într-un bărbat sfânt, râvnitor al dreptei credinţe, neştiinţa a fost amăgită printr-o cursă a ereziei pe care el nu a putut să o priceapă.( sf Ignatie Briancianinov), sursa .
De aceea, sa nu fim asa siguri, pt ca mantuirea intru mult sfat sta si numai in Adevar poate fi.
Multi se insala crezind ca sunt pe drumul cel bun, pt ca se opresc de la oarecare pacate mari si adera la secta, dar in schimb comit pacatul cel mai greu si cumplit ,, lepadarea de biserica si credinta cea adevarata' '. Matei cap 7, 22. Mulţi Îmi vor zice în ziua aceea: Doamne, Doamne, au nu în numele Tău am proorocit şi nu în numele Tău am scos demoni şi nu în numele Tău minuni multe am făcut?
23. Şi atunci voi mărturisi lor: Niciodată nu v-am cunoscut pe voi. Depărtaţi-vă de la Mine cei ce lucraţi fărădelegea.

Miscarile harismatice si toate ereziile sunt mostenirea satanei, chiar daca vorbesc toata ziua despre Dumnezeu, si au o religie a lor...
Ar fi bine de citit si aici , despre inselare.
Cu mult respect.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

către "harismatici":penticostali,etc.

Mesaj necititde dimitrie » 09 Mar 2011, 18:38

Nu mi-e rusine de Hristos si nici cu Hristos. Nu am ascuns ca sunt penticostal si ca Hristos, in harul Lui, mi-a dat si ceva daruri nemeritate.
Doriana, poliţistul şi alţii asemesea, cum se face că doar atunci când intră "harismaticii" ca dvs. într-o biserică ortodoxă, dintr-o dată le dispar "darurile nemeritate"? Acest lucru l-au păţit şi ucenici de-ai lui Mudava, bioenergiticieni cu origini nu în America, ci în Tibet.
Aţi încercat să purtaţi asupra dvs. o cruce, în timpul manifestării "darurilor nemeritate" (inclusiv "glossolalia")?
În ambele cazuri, veţi fi surprinşi de ce veţi constata.
PS.Am mai scris ceva în acest sens la "Despre bioenergie".
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde Doriana » 09 Mar 2011, 19:28

Doriana, poliţistul şi alţii asemesea, cum se face că doar atunci când intră "harismaticii" ca dvs. într-o biserică ortodoxă, dintr-o dată le dispar "darurile nemeritate"?".
Am auzit si eu astfel de relatari, dar nu stiu ce sa cred despre ele. "Harismaticul" de mine a intra in biserici ortodoxe si se roaga in romaneste si in limbi fara probleme. Si oricand isi poate face semnul crucii fara sa vada cine stie ce diferente. Din cate am observat, semnul crucii are puterea pe care i-o atribuie credinta omului. Am regasit acelasi Dumnezeu si intr-o biserica ortodoxa si intr-una penticostala, ceea ce difera sunt oamenii si ideile lor. Acum, nu stiu cati ortodocsi si cati penticostali vor sa gaseasca ce am gasit eu...
A nu se intelege ca sunt ecumenista.
Deci, cum rămâne?
Pai, poate imi spuneti dvs cum ramane cu babele care vindeca; sau cu bioenergeticienii sau yoghinii. Eu am fost vindecata prin descantec cand eram mica. Refuz sa cred ca am fost vindecata de Dumnezeu. Mai tarziu am vazut si vindecari de la Dumnezeu; e cu totul si cu totul altceva.
Insa diavolul este un imitator prin excelenta. In acest fel pacaleste el pe oameni: imitand lucrarile lui Dumnezeu. Nu ca i-ar reusi prea bine imitarea, dar ii reuseste amagirea.

Parinte Haralambie, danadoina, cred ca am facut o gafa de exprimare. Dar va raspund pe alt topic, ca sa nu fiu off.

viewtopic.php?f=66&t=1605&p=22554#p22554
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde dimitrie » 10 Mar 2011, 01:09

Doriana, poliţistul şi alţii asemesea, cum se face că doar atunci când intră "harismaticii" ca dvs. într-o biserică ortodoxă, dintr-o dată le dispar "darurile nemeritate"?".
Am auzit si eu astfel de relatari, dar nu stiu ce sa cred despre ele. "Harismaticul" de mine intra in biserici ortodoxe si se roaga in romaneste si in limbi fara probleme.
Posedatul rămâne tot posedat şi în biserică. Însă eu altceva am ţintit: lucrarea ce o face asupra altora prin intermediul "harismelor" primite de la tibetani ori americani - "vindecările", de.
Si oricand isi poate face semnul crucii fara sa vada cine stie ce diferente. Din cate am observat, semnul crucii are puterea pe care i-o atribuie credinta omului. Am regasit acelasi Dumnezeu si intr-o biserica ortodoxa si intr-una penticostala,
Al dumitale - da, al nostru - nu. Având mintea întunecată cu eresul, Duhul Sfânt nu încape acolo... de-aia nu aţi obs. nici o diferenţă. Atâta vreme cât eresul e în minte, Duhul Sfânt nu sfinţeşte cu atotprezenţa Sa.
Deci, cum rămâne?
Pai, poate imi spuneti dvs cum ramane cu babele care vindeca; sau cu bioenergeticienii sau yoghinii. Eu am fost vindecata prin descantec cand eram mica. Refuz sa cred ca am fost vindecata de Dumnezeu. Mai tarziu am vazut si vindecari de la Dumnezeu; e cu totul si cu totul altceva.
Insa diavolul este un imitator prin excelenta. In acest fel pacaleste el pe oameni: imitand lucrarile lui Dumnezeu. Nu ca i-ar reusi prea bine imitarea, dar ii reuseste amagirea.
Bolile fizice adevărate: cancer, migrene, osteoporoză, orbire, lepră, reumstism, şi în general tot ceea ce se poate diagnostica medical, pe baza realităţii fizice a bolii (un organ bolnav, tumori, etc.) aestea nu pot fi vindecate decât de Dumnezeu ori de ştiinţa medicală; nu de slugile diavolului. Dar acelaşi lucru se întâmplă şi cu bolile psihice: îndrăcirea ( între care şi epilepsia); atacurile de panică (necauzate de vreun dezechilibru de minerale în org., ori de altceva palpabil); coşmarurile repetate; mustrarea conştiinţei; insomniile; etc. Doar Dumnezeu le vindecă în Biserica Sa Ortodoxă.
Femeia gârbovă vindecată de Domnul, avea o boală de origine demonică, cu manifestare în trup.
Diavolul poate provoca dureri în trup, neputinţă, şi în general, boli ori altceva, inexplicabile d.p.d.v. medical, ştiinţific. Mai poate manifesta prin cei demonizaţi puteri fizice neobişnuite (asemeni celor doi demonizaţi din Gadara, călugărilor shaolin, etc.).
http://search.yahoo.com/r/_ylt=A0oG7h2n ... vrajitorie
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde Doriana » 10 Mar 2011, 08:38

Posedatul rămâne tot posedat şi în biserică. Având mintea întunecată cu eresul, Duhul Sfânt nu încape acolo...
No, bun, daca este vorba ca sunt un posedat cu mintea intunecata atunci nu mai are rost sa vorbesc.
Insa e intelept pentru dvs sa aveti si dovezi atunci cand faceti oamenii posedati. Ca daca ii faceti numai in urma unei consultatii de la distanta, pe baza principiului: "Daca nu esti ca noi ai drac", nu sunteti cu nimic diferit fata de fariseii din vremea Domnului. Cam de asta fuge omul de ortodoxie: prea multa lauda ca ar fi calea cea adevarata si prea putina roada. Prea putini ortocsi o traiesc, iar cei care o traiesc se cred prea intelepti ca sa mai vada ca si altii sunt oameni; si macar daca ar dovedi acea intelepciune...

Nadajduiesc ca nu v-am suparat prea tare. Nu vreau sa va mai fac sa pacatuiti vorbind despre lucruri pe care nu le cunoasteti. Binecuvantari!
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde Dionysie » 10 Mar 2011, 08:51

No, bun, daca este vorba ca sunt un posedat cu mintea intunecata atunci nu mai are rost sa vorbesc.
Insa e intelept pentru dvs sa aveti si dovezi atunci cand faceti oamenii posedati. Ca daca ii faceti numai in urma unei consultatii de la distanta, pe baza principiului: "Daca nu esti ca noi ai drac", nu sunteti cu nimic diferit fata de fariseii din vremea Domnului. Cam de asta fuge omul de ortodoxie: prea multa lauda ca ar fi calea cea adevarata si prea putina roada. Prea putini ortocsi o traiesc, iar cei care o traiesc se cred prea intelepti ca sa mai vada ca si altii sunt oameni; si macar daca ar dovedi acea intelepciune...

Nadajduiesc ca nu v-am suparat prea tare. Binecuvantari!
De fapt încetaţi să mai puneţi în spatele altora, întâi a latinilor apoi a ortodocşilor, propria voastră neascultare, propriul vostru libertinaj, nu de alta dar mirosul vă este tot mai greu şi este mirosul vostru al celor care de bunăvoie v-aţi făcut temple pe care nu le-a ales Dumnezeu !!

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde Doriana » 10 Mar 2011, 08:56

Adevarul este ca tu raspandesti in jur o adevarata mireasma... :roll: De aceea esti banat de cate 5-6 ori pe un forum.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde Dionysie » 10 Mar 2011, 08:58

Adevarul este ca tu raspandesti in jur o adevarata mireasma... :roll: De aceea esti banat de cate 5-6 ori pe un forum.
De fapt încetaţi să mai puneţi în spatele altora, întâi a latinilor apoi a ortodocşilor, propria voastră neascultare, propriul vostru libertinaj, nu de alta dar mirosul vă este tot mai greu şi este mirosul vostru al celor care de bunăvoie v-aţi făcut temple pe care nu le-a ales Dumnezeu !!

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde Doriana » 10 Mar 2011, 09:08

Aletheia, las-o balta. Noi doi am mai discutat. Inevitabil sfarsesti blocandu-te si repetand aceeasi fraza intruna. Si macar daca ar fi o fraza inteligenta. Tu nici macar nu esti un ortodox traitor si nici nu stiu daca vei fi vreodata. Sunt destui preoti pe forum care te-ar putea ajuta; numai sa vrei.
Ultima oară modificat 10 Mar 2011, 09:09 de către Doriana, modificat 1 dată în total.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde Dionysie » 10 Mar 2011, 09:09

Adevarul este ca tu raspandesti in jur o adevarata mireasma... :roll: De aceea esti banat de cate 5-6 ori pe un forum.
Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale! Pentru că suntem lui Dumnezeu bună mireasmă a lui Hristos între cei ce se mântuiesc şi între cei ce pier; unora, adică, mireasmă a morţii spre moarte, iar altora mireasmă a vieţii spre viaţă. Şi pentru acestea, cine e destoinic? Căci nu suntem ca cei mulţi, care strică cuvântul lui Dumnezeu, ci grăim ca din curăţia inimii, ca de la Dumnezeu înaintea lui Dumnezeu, în Hristos. [2 Corinteni 2:14-17]

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde Dionysie » 10 Mar 2011, 11:31

Aletheia, las-o balta. Noi doi am mai discutat. Inevitabil sfarsesti blocandu-te si repetand aceeasi fraza intruna. Si macar daca ar fi o fraza inteligenta. Tu nici macar nu esti un ortodox traitor si nici nu stiu daca vei fi vreodata. Sunt destui preoti pe forum care te-ar putea ajuta; numai sa vrei.
....
Ultima oară modificat 25 Aug 2011, 20:58 de către Dionysie, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde dimitrie » 10 Mar 2011, 13:41

Posedatul rămâne tot posedat şi în biserică. Având mintea întunecată cu eresul, Duhul Sfânt nu încape acolo...
No, bun, daca este vorba ca sunt un posedat cu mintea intunecata atunci nu mai are rost sa vorbesc.
Insa e intelept pentru dvs sa aveti si dovezi atunci cand faceti oamenii posedati. Ca daca ii faceti numai in urma unei consultatii de la distanta, pe baza principiului: "Daca nu esti ca noi ai drac", nu sunteti cu nimic diferit fata de fariseii din vremea Domnului. Cam de asta fuge omul de ortodoxie: prea multa lauda ca ar fi calea cea adevarata si prea putina roada.
Că Ortodoxia e adevărată, aşa e! Mărturisirea adevărului, nu e un păcat ci o datorie. Treaba cu roada, e de competenţa Domnuluil; căci, "cine eşti tu să judeci pe sluga altuia?"
Nu ştiţi că şi smintitul şi smintitorul în gheena merg? Al cui este dar interesul să nu se smintească?
Domnul nu a ţinut cont de păcatele preoţilor Legii Vechi, şi a trimis pe leprosul vindecat la ei. Deci, cum vi se pare pilda Domnului, ai Cărui preoţi suntem noi, urmaşii Apostolilor?
Prea putini ortocsi o traiesc, iar cei care o traiesc se cred prea intelepti ca sa mai vada ca si altii sunt oameni; si macar daca ar dovedi acea intelepciune...

Nadajduiesc ca nu v-am suparat prea tare. Nu vreau sa va mai fac sa pacatuiti vorbind despre lucruri pe care nu le cunoasteti. Binecuvantari!
Aici dacă răspundeaţi, aţi fi avut dreptate să mă acuzaţi de subiectivism.Cui îi este teamă dar să vină la lumină?
Frunzele (postările ulterioare ce ocolesc răspunsurile) nu pot acoperi goliciunea. Prin urmare, aţi rămas fără credit moral şi teologic!
Greu vă e să daţi cu piciorul în ţepuşă!

Înţelegeţi dar, de ce îi ies perii prin căciulă omului (fiind vorba şi de Aletheia aici)? Ereticul se teme să vină la lumină, ocolind răspunsurile. Dacă aţi dovedi că aveţi darul vorbirii în limbi şi nu sunteţi posedaţi, s-ar lămuri repede totul. Poliţistul, spre exemplu, ar fi fost mare în grad acum dacă ştia ceva limbi străine (mai ales araba). Ori cei de la MAI, fac diferenţa între un poliglot şi un farsor (ca să nu-i zic posedat, că nu e prevăzut în codul penal acest calificativ).
Ultima oară modificat 10 Mar 2011, 13:55 de către dimitrie, modificat 1 dată în total.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!


Înapoi la “Penticostali şi harismatici”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX