Miscarile carismatice (harismatice)

Ei au ceva specific...
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde protosinghel » 20 Oct 2010, 18:10

nu inteleg: de ce considerati BC ca fiind biserica sora, in conditiile in care demonii au patruns masiv in aceasta denominatie?
Dar cine consideră B R-C drep soră? Arată vreun Sfânt Părinte sau Sfânt Sinod care spună asta, că toţi spun contrariul şi eu sunt de aceeaşi părere. Sau poate te-ai referit la ierarhii ecumenişti vânduţi, care nu au fost şi nici vor fi o autoritate pentru Biserica noastră?

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde electric77 » 20 Oct 2010, 18:32

Dar cine consideră B R-C drep soră? Arată vreun Sfânt Părinte sau Sfânt Sinod care spună asta, că toţi spun contrariul şi eu sunt de aceeaşi părere. Sau poate te-ai referit la ierarhii ecumenişti vânduţi, care nu au fost şi nici vor fi o autoritate pentru Biserica noastră?

Asta e mainstreamul, ca BC este sora cu BO. Si domnul Ioachim a spus acelasi lucru.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde IOACHIM » 20 Oct 2010, 22:45

Pt. ca dintre toate este cea mai apropiata in sensul de fidelitate fata de ADEVARUL de credinta:
- are taine
- are preotie
- are continuitate apostolica etc etc etc.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde protosinghel » 20 Oct 2010, 23:29

B R-C are taine
Doar că nevalide şi neîmpărtăşitoare de Har.
are preotie
...nevalidă şi deci închipuită
are continuitate apostolica
...în manifestarea exterioară a hirotoniei, dar nu şi în Adevăr. În acest caz prima nu valorează nimic, că pe aceasta o au şi copţii şi aremnii, dar nu îi ajută la nimic.

Totuşi subiectul cu romano-catolicii îl discutăm în altă parte. Aici rămânem la harismatici.

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde dumio » 21 Oct 2010, 11:04

Biserica Ortodoxa este harismatica in fiinta ei! Lucreaza harul lui Dumnezeu prin sfintele taine in Sf. Biserica pentru mantuirea noastra de la inceputul existentei ei si pana la sfarsitul vremurilor. Ceea ce se petrece in lumea catolica si protestanta sunt manifestari demonice, ca anticipare a sfarsitului vremurilor, cum bine a anticipat Seraphim Rose.
deci eu am inteles perfect aceste lucruri, dar ce nu inteleg: de ce considerati BC ca fiind biserica sora, in conditiile in care demonii au patruns masiv in aceasta denominatie?
in spirit ecumenic, uniio considera sora! Oricum, membrii ei sunt frati cu noi, chiar daca nu incredinta, pt. ca asa trebuie sa ne socotim noi oamenii, ca fii ai aceluiasi tata, chiar daca unii sunt vitregi :P!

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde electric77 » 21 Oct 2010, 16:03

in spirit ecumenic, uniio considera sora! Oricum, membrii ei sunt frati cu noi, chiar daca nu incredinta, pt. ca asa trebuie sa ne socotim noi oamenii, ca fii ai aceluiasi tata, chiar daca unii sunt vitregi :P!
si considerati si pe acei catolici carismatici, ca fiind frati cu voi, in conditiile in care sunteti absolut siguri ca sunt posedati de duhuri rele ?

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde dumio » 22 Oct 2010, 18:57

in spirit ecumenic, uniio considera sora! Oricum, membrii ei sunt frati cu noi, chiar daca nu incredinta, pt. ca asa trebuie sa ne socotim noi oamenii, ca fii ai aceluiasi tata, chiar daca unii sunt vitregi :P!
si considerati si pe acei catolici carismatici, ca fiind frati cu voi, in conditiile in care sunteti absolut siguri ca sunt posedati de duhuri rele ?
Sunt frati, pentru care trebuie sa ne rugam, dar fara a avea comuniune cu ei. Ortodoxul (care este ortodox) este tolerant, mai mult decat inseamna toleranta si anume, de a accepta parerea contrarie,chiar daca nu suntem de acord cu ea. Toleranta d.p.d.vedere ortodox, inseamna iubirea fata de toti oamenii (indiferent de etnie, religie, profesie, stare materiala sau fizica), fara a implica relativismul, sincretismul sau indiferentismul.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde electric77 » 22 Oct 2010, 19:50

Ortodoxul (care este ortodox) este tolerant
oare...?

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde IOACHIM » 22 Oct 2010, 22:21

dar tu pe forumu` asta cum esti? OAre nu esti tolerat? :D

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde electric77 » 23 Oct 2010, 06:40

dar tu pe forumu` asta cum esti? OAre nu esti tolerat? :D
Forumul nu este casa de toleranta ci spatiu destinat discutiilor.
In Biserica, pacatosul nepenitent nu trebuie tolerat. Iar in miscarile carismatice nu se prea tine cont de pacat, este mult libertinaj, de aceea au intrat asemenea duhuri.

CE NE FACEM CU CATOLICII CARISMATICI ?
Din pacate nu stiti pozitia papei Ioan Paul al II-lea cu privire la acesti carismatici, pe care i-a declarat parte componenta a Bisericii Catolice, la Conciliul Vatican II, iar papa a spus ca si el este penticostal.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde protosinghel » 23 Oct 2010, 13:56

iar papa a spus ca si el este penticostal.
Papa a spus puţin. Odată pe mine cineva m-a întrebat ce sunt şi i-am spus: eu sunt şi penticostal, şi baptist, şi adventist, şi (adevărat) martor al lui Iehova - într-un cuvânt: eu sunt ortodox. Bărbatul n-a înţeles poanta la moment, dar după câteva explicaţii a plecat foarte îngândurat şi în acelaşi timp entuziasmat.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde Doriana » 23 Oct 2010, 14:06

. Odată pe mine cineva m-a întrebat ce sunt şi i-am spus: eu sunt şi penticostal, şi baptist, şi adventist, şi (adevărat) martor al lui Iehova - într-un cuvânt: eu sunt ortodox..
Nu stiu cine de la cine a invatat, si nici nu prea conteaza, dar aud tot mai des np care spun ca sunt ortodocsi.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde protosinghel » 23 Oct 2010, 16:01

Nu stiu cine de la cine a invatat, si nici nu prea conteaza, dar aud tot mai des np care spun ca sunt ortodocsi.
E bine să şi fie, nu doar să spună...

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde IOACHIM » 24 Oct 2010, 22:16

. Odată pe mine cineva m-a întrebat ce sunt şi i-am spus: eu sunt şi penticostal, şi baptist, şi adventist, şi (adevărat) martor al lui Iehova - într-un cuvânt: eu sunt ortodox..
Nu stiu cine de la cine a invatat, si nici nu prea conteaza, dar aud tot mai des np care spun ca sunt ortodocsi.
dac o iei etimologic si .. istoric te lamuresti rapid! Ideea afirmata de protosinghel am afirmat-o si eu de mai multe ori. Etrodocsii au luat fiecare (adica au ciopartit) ceva din Biserica si , exaltati, au pedalt pe acel crampei rupt din Adevar pana s-au trezit deodata.... in aer. Si atunci... da-i cu teologii si teoretizari... ca sa ne lamurim ce si cum. :D

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde Floryan » 29 Oct 2010, 11:51

Nu stiu cine de la cine a invatat, si nici nu prea conteaza, dar aud tot mai des np care spun ca sunt ortodocsi.
Cunosc genul asta de "reclama". O folosesc destui np, care se considera adevarati ortodocsi, dar care nu practica ortodoxismul. :D
E foarte clar :mrgreen:
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde Doriana » 29 Oct 2010, 13:30

Cunosc genul asta de "reclama". O folosesc destui np, care se considera adevarati ortodocsi, dar care nu practica ortodoxismul. :D
E foarte clar :mrgreen:
Nu as vrea sa va dezamagesc, dar pentru np nu e nici o reclama sa se declare ortodocsi; dimpotriva.
Sau poate si parintele Petru vrea sa-si faca reclama cand spune ca e adventist-penticostal? :mrgreen:

Ambii folosesc aceste denumiri pentru intelesul lor etimologic.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde protosinghel » 29 Oct 2010, 15:57

Sau poate si parintele Petru vrea sa-si faca reclama cand spune ca e adventist-penticostal? :mrgreen:
Off, iar dialectica protestantă de 2 bani...
Eu nu am spus că sunt adventist sau penticostal sau ambele (deşi nu ştiu cum se pot combina). Eu am spus că sunt ŞI adventist, ŞI pentricostal, ŞI baptist, Şi (adevărat) Martor a lui Iahve - adică (întru-un cuvânt) ORTODOX. Acel "şi" face totul. ;)

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde IOACHIM » 31 Oct 2010, 21:10

Cunosc genul asta de "reclama". O folosesc destui np, care se considera adevarati ortodocsi, dar care nu practica ortodoxismul. :D
E foarte clar :mrgreen:
Nu as vrea sa va dezamagesc, dar pentru np nu e nici o reclama sa se declare ortodocsi; dimpotriva.
Sau poate si parintele Petru vrea sa-si faca reclama cand spune ca e adventist-penticostal? :mrgreen:

Ambii folosesc aceste denumiri pentru intelesul lor etimologic.
Dar poate mai curand nu ai tu idee cum se raporteaza lumea occidentala in general (si ma refer la vorbitorii de lb. engleza - nativi) la sensul cuvantului ORTODOX. E un sens UZUAL.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde IOACHIM » 31 Oct 2010, 21:22

Sau poate si parintele Petru vrea sa-si faca reclama cand spune ca e adventist-penticostal? :mrgreen:
Off, iar dialectica protestantă de 2 bani...
Eu nu am spus că sunt adventist sau penticostal sau ambele (deşi nu ştiu cum se pot combina). Eu am spus că sunt ŞI adventist, ŞI pentricostal, ŞI baptist, Şi (adevărat) Martor a lui Iahve - adică (întru-un cuvânt) ORTODOX. Acel "şi" face totul. ;)
Sau poate ar trebui o exprimare mai exacta care sa lase mai putin loc de veveriţisme (metoda veveriţei):
- Ortodoxia e si Cincizecime (cum accentueaza exaltat si eretic penticostalii), e si Advent-Asteptare (cum marturisesc adventistii pierzand in schimb TOATE celelalte legaturi cu CRESTINISMUL insusi), e şi IHWH (mărturisire şi continuare a V.T.), e si BAPTISMALĂ (cum accentuează mai mult decât alte secte baptiştii) etc.
+ DAr nu e o sinteză a tuturor acestor culte-secte-denominatiuni (nici n-ar avea cum - nici istoric, nici dogmatic, nici logic).. ci reprezintă întregul sau TRUPUL, Biserica cea UNA din care cultele , pe rand, au ciopartit si dus la extrem (ca sunt iubitoare de nou si extremiste) aspecte care le+au servit interesele imediate (de obicei de ordin MANAGERIAL cu iz de ADVERTISING nascut din ratiuni de individualizare si iesire in evidenta , DAr intotdeauna, invariabil cu trasaturi si mai ales..RADACINI pecuniare). :D

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde Doriana » 07 Mar 2011, 18:30

Să râzi, sau să plângi de mila penticostalilor?
Miscarea penticostala este destul de diversificata in zilele acestea, domnule Dimitrie, mai ales in SUA unde democratia e la loc de cinste. Acolo si dvs va puteti face o biserica penticostala si sa-i puneti si icoane, daca vreti, sau sa negati Sf Treime, Doamne fereste...Nu inseamna neaparat ca trebuie sa fiti un penticostal tip.

Ce vreau sa spun e ca e nedrept sa-i trantiti astfel de link-uri unu penticostal roman ca si cum asta ar fi pe la ei, cand diferenta este de la cer la pamant. E destul ca ni se pun aceste filmulete pe orice forum si de orice necunoscator; insa de la un preot ma astept totusi la mai mult discernamant.

Apropo, cel putin unul dintre filmulete este modificat si i s-a adaugat muzica de fundal sa iasa ceva de batjocura. Dvs v-ati uitat ce postati? Daca ar face altcineva asa cu inregistrarea Sfintei Liturghii cum vi s-ar parea? Sigur ar iesi ceva foarte comic pentru cei ce-si pierd timpul cu barfe.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21


Înapoi la “Penticostali şi harismatici”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron