Miscarile carismatice (harismatice)

Ei au ceva specific...
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde protosinghel » 15 Oct 2010, 12:54

Eu cred că i-a dus direct la Satana.
Sincer, nu ma asteptam sa credeti altceva...nu va suparati pe mine...
Nu mă supăr, dar ce vreţi să spuneţi că i-a adus la Hristos. Vi-L închipuiţi pe Hristos sau pe vreunul din Apostoli făcând aşa ca acei şarlatani?
Cel mai mare pacat al ne-ortodocsilor e ca nu sunt ortodocsi.
Nu ştiu ce aţi vrut să spuneţi, dar aţi spus bine! ;)

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde Floryan » 15 Oct 2010, 13:00

Iată şi "vorbire în limbi"...


Fereasca Dummnezeu.
Parca e Hitler
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde Doriana » 15 Oct 2010, 13:25

Nu mă supăr, dar ce vreţi să spuneţi că i-a adus la Hristos. Vi-L închipuiţi pe Hristos sau pe vreunul din Apostoli făcând aşa ca acei şarlatani?
Nu mi-l inchipui pe Hristos nici cantand muzica bizantina, sau facand alte lucruri ortodoxe :) Insa cand vorbesc despre Bonke ma bazez pe roadele omului si pe marturiile despre vietile transformate ale celor care l-au intalnit.. Dincolo de miscarile trupului, poate socante pentru un ortodox, el se comporta ca un om care a trait in Africa, intr-o alta cultura, unde oamenii gesticuleaza mai mult. De, nu sunt toti latini...Insa mesajul predicat de el este curat [din cate am auzit eu] iar semnele unui apostol il insotesc asa cum scrie Biblia [cel putin il insoteau ultima data cand am verificat]

Cel mai mare pacat al ne-ortodocsilor e ca nu sunt ortodocsi.
Nu ştiu ce aţi vrut să spuneţi, dar aţi spus bine! ;)
Enuntam gandirea ortodoxa despre ceilalti. Nu conteaza ce fac, nu conteaza ca Dumnezeu marturiseste pentru ei prin roadele pe care le aduc si nu conteaza ca raspandesc in jur mireasma lui Hristos; daca nu sunt ortodocsi e degeaba...
Desigur, am spus bine; aud ideea asta foarte des si am invatat-o. :)
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde Floryan » 15 Oct 2010, 13:50

Nu mi-l inchipui pe Hristos nici cantand muzica bizantina, sau facand alte lucruri ortodoxe :)
Poate vi-L inchiputi pe Hristos facand asa, sau chiar pe apostoli.



sa stiti ca seamana izbitor de bine cu asta



sau cu asta



Astea-s roadele?
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde Doriana » 15 Oct 2010, 14:28

Eu vorbeam strict de Bonke. Daca mai doriti va mai dau si eu link-uri de pe you-tube. Iar daca vreti sa denigrati urmariti in special video-urile postate de bindersamuel si mai era unul...nu mai stiu cum ii zice. El se ocupa cu mare placere de denigrarea penticostalilor. Nu stiu care l-a suparat, dar asta e...
A nu se confunda cu bindersamuiel [cu i], a carui identitate virtuala a vrut sa o fure si sa se dea drept penticostal. Bindersamuel [fara i] e doar un imitator batjocoritor. Nu-i duc grija, fiecare gaseste ce cauta pana la urma...
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde electric77 » 15 Oct 2010, 14:30

Electric, nu m-am referit la Benny ci la Bonke. Benny Hinn face doar spectacol. Iar Bonke nu stiu daca a venit din Germania lui bogata ca sa ia zeciuiala din Africa in mare parte tribala si pagana si oricum, cumplit de saraca. Pomul se cunoaste dupa roade. E usor de dat cu parerea de la distanta, dar ar fi interesant sa mergem in Africa sa vedem cum s-au schimbat vietile oamenilor in anii in care a misionat Bonke.

Am citit o carte in care se vorbeste despre Bonkke.
Iar cu "materialul clientului" asa cum domnul Ioachim spune, pot sa-ti arat in ce consta afacerea lui Bonkke: se duce intr-adevar in Africa, insa cine crezi ca il sponsorizeaza? fraierii din Germania, evident !!!
Iar roadele sunt foarte proaste in cazul lui Bonkke.
Eu am vizionat un filmulet in care cineva, un credincios care apartinea de gruparea lui Bonkke descria mersul lui in Iad. Ceea ce m-a socat, pe langa chinurile pe care le vedea acolo: a descris cum usa Iadului s-a deschis cu cea mai minunata muzica pe care a auzit-o vreodata. Cum sa fie asa ceva? Iadul nu are usi si chiar daca ar avea, de ce ar pune Dumnezeu o muzica frumoasa atunci cand usa se deschide? la misto? din sadism? ca acolo sunt numai vaiete si chinuri.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde Doriana » 15 Oct 2010, 15:12

"Am citit o carte " si "am vizionat un filmulet"...[Si eu la fel] Tari argumente, nu am ce zice. Daca le pun in balanta cu sutele de vindecari si invieri din morti [dupa care tu te dai in vant] si milioanele de botezati, in ce parte crezi ca va atarna?
Nu zic ca e perfect, are niste chestii care nici eu nu le agreez prrea mult, dar inca se tine binisor. Sa-l ajute Dumnezeu sa-si sfarseasca cu bine calatoria, ca e om batran de acum...
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde electric77 » 15 Oct 2010, 15:28

"Am citit o carte " si "am vizionat un filmulet"...[Si eu la fel] Tari argumente, nu am ce zice. Daca le pun in balanta cu sutele de vindecari si invieri din morti [dupa care tu te dai in vant] si milioanele de botezati, in ce parte crezi ca va atarna?
Nu zic ca e perfect, are niste chestii care nici eu nu le agreez prrea mult, dar inca se tine binisor. Sa-l ajute Dumnezeu sa-si sfarseasca cu bine calatoria, ca e om batran de acum...
Sute de vindecari si INVIERI DIN MORTI? sute de minciuni...a spus Bonkke cuiva sa lase arma si sa nu mearga sa ucida pe fratele lui din Irak? nu a spus!!! deci e un lucrator fals.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde protosinghel » 15 Oct 2010, 20:51

Nu mi-l inchipui pe Hristos nici cantand muzica bizantina, sau facand alte lucruri ortodoxe :)
De ce mă rog? Ce nu vă place în muzica bizantină (autentică)? Sau poate nu ştiţi că şi evreii cântau ceva asemănător, bine nu atât de dezvoltat?
Şi la care lucruri ortodoxe concrete vă referiţi? Nu vorbţi la general, ci haideţi să ne bazăm pe morala ortodoxă (că doar nu aţi vrut să faceţi trimitere la faptele unor ortodocşi)! Deci ce învaţă morala ortodoxă contrar Evangheliei?

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde Doriana » 15 Oct 2010, 21:08

De ce mă rog? Ce nu vă place în muzica bizantină (autentică)? Sau poate nu ştiţi că şi evreii cântau ceva asemănător, bine nu atât de dezvoltat?
Şi la care lucruri ortodoxe concrete vă referiţi? Nu vorbţi la general, ci haideţi să ne bazăm pe morala ortodoxă (că doar nu aţi vrut să faceţi trimitere la faptele unor ortodocşi)! Deci ce învaţă morala ortodoxă contrar Evangheliei?
Nu e vorba ca nu imi place muzica bizantina; uneori mai ascult. Insa nu mi-l pot imagina pe Hristos cantand pentru simplu fapt ca...nu a cantat decat muzica evreiasca. Imi pare ca de Paste, de exemplu, era obiceiul sa se cante cantarea lui Moise si exista si un dans specific...evreii foloseau mult dansul religios.
Nu mi-l imaginez nici purtand mitra, nici citind molitvele Sf Vasile...Nu zic ca mitra si molitvele nu sunt ok sau ca as avea ceva contra lor , ci doar ca nu-L caracterizeaza pe Domnul. El a fost imbracat foarte simplu si cand a fost confruntat cu un demon i-a zis doar ;'Iesi afara!' si a iesit.
In ce priveste alte lucruri care nu mi L-as imagina pe Domnul ca le-ar face, e prea mult de discutat si e o zona in care prefer sa nu intru. De obicei discutiile de genul nu duc la nimic bun, doar la necazuri.
Cu respect...
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde dumio » 15 Oct 2010, 21:53

[
Nu e vorba ca nu imi place muzica bizantina; uneori mai ascult. Insa nu mi-l pot imagina pe Hristos cantand pentru simplu fapt ca...nu a cantat decat muzica evreiasca. Imi pare ca de Paste, de exemplu, era obiceiul sa se cante cantarea lui Moise si exista si un dans specific...evreii foloseau mult dansul religios.
Nu mi-l imaginez nici purtand mitra, nici citind molitvele Sf Vasile...Nu zic ca mitra si molitvele nu sunt ok sau ca as avea ceva contra lor , ci doar ca nu-L caracterizeaza pe Domnul. El a fost imbracat foarte simplu si cand a fost confruntat cu un demon i-a zis doar ;'Iesi afara!' si a iesit.
In ce priveste alte lucruri care nu mi L-as imagina pe Domnul ca le-ar face, e prea mult de discutat si e o zona in care prefer sa nu intru. De obicei discutiile de genul nu duc la nimic bun, doar la necazuri.
Cu respect...
Dar ti-L imaginezi dansand? ca daca tot a cantat evreieste si evreii mai si dansau, poate a si dansat, de aceea prin casele de adunare neoprotestante se canta ca la bal si se danseaza. Muzica bizantina este o muzica a sufletului si a inimii, dupa porunca Sf. Ap. Pavel la Efes. 5, 19. Cat despre exorcisme, pai nu a spus Domnul ca dracii ies prin post si rugaciune? (Vezi Mt. 17). N-a purtat mitra, pentru ca a fost smerit pana la moarte, dar dupa moarte S-a preainaltat intru slava si a sezut de-a dreapta Tatalui intru imparatia vesnica, unde i s-a dat toata puterea in cer si pe pamant, fiind Domnul domnilor si imparatul imparatilor (I Tim. 6, 15), adica Imparatul creatiei. Asadar, mitra este simbolul demnitatii imparatesti care se manifesta prin conducerea in chip vizibil a Bisericii de catre episcop. Mitra mai inseamna si coroana de spini a Mantuitorului. asadar e vorba de simbolism duhovnicesc, si nu de un capriciu sau chici. Iar despre vesminte, nu mai spun. Toate au o explicatie, dar cred ca despre asta se poate vorbi pe un alt topic.

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde silvestru » 16 Oct 2010, 14:42

Bravo dumio !
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde Doriana » 16 Oct 2010, 15:04

Intr-adevar, bravo , dumio! Insa eu nu am nimic cu mitra sau cu molitvele, dupa cum am spus. Am aratat doar ca Domnul nu le-a folosit. Atat. Fara aluzii sau subintelesuri.
Apropo, rugaciunile se fac inainte de exorcizari; cand esti in fata demonului, in virtutea puterii pe care ai primit-o in rugaciune, ii poruncesti sa iasa. Asa a facut Domnul, asa au facut si apostolii. Desigur, nu-i nici o problema daca pe langa "iesi" mai spui si alte cuvinte [chiar nu am idee ce contin aceste molitve], numai putere sa ai si demonii sa fuga din fata ta.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde silvestru » 16 Oct 2010, 15:09


Insa nu mi-l pot imagina pe Hristos ... nici citind molitvele Sf Vasile... cand a fost confruntat cu un demon i-a zis doar ;'Iesi afara!' si a iesit.
Hristos S-a manifestat ca un stapin iar noi ca robi ,e o diferenta,este o culme a nebuniei sa o faci pe Hristos in situatiile in care nimeni nu le cere,chiar si apostolii -desi primise putere de la Hristos-izgoneau dracii in numele Lui nu al lor,daca e sa judecam dupa ratiunea asta-perfect sablon- atunci ar trebui sa nu sa se mai insoare nimeni,ca doar Hristos nu a fost insurat,nu? apropos ,nu stiu cum se face ca nu prea vad ca n/np sa-L imite in aspectul asta pe Hristos ,care e cel mai important si care chiar si ap Pavel il recomanda,ci aleg toti ala cu bla,bla,bla,care spuneai ca nu prea te intereseaza dar totusi te tine acolo.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde Doriana » 16 Oct 2010, 15:19

Parinte, eu am zis doar ca nu mi-l imaginez pe Hristos facand acele lucruri, nu ca nu ar trebui sa le faceti dvs. Era vorba de persoana lui Hristos in contextul intrebarii lui Floryan. Dvs faceti ce credeti de cuviinta, nu sunt eu in masura sa va dau sfaturi.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde silvestru » 16 Oct 2010, 15:27

Parinte, eu am zis doar ca nu mi-l imaginez pe Hristos facand acele lucruri, nu ca nu ar trebui sa le faceti dvs. Era vorba de persoana lui Hristos in contextul intrebarii lui Floryan. Dvs faceti ce credeti de cuviinta, nu sunt eu in masura sa va dau sfaturi.
Da,dar de aici se poate subintelege ca de fapt noi ne am cam indepartat de modelul Hristos si degeaba ne mai batem noi ortodocsii cu pumnul in piept ,iar eu incerc sa spun ca nu-i asa :)
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde electric77 » 16 Oct 2010, 15:31

Bravo dumio !
Domnul Dumio nu a scos niciun demon, niciodata... :roll:

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde silvestru » 16 Oct 2010, 15:51

Bravo dumio !
Domnul Dumio nu a scos niciun demon, niciodata... :roll:
De unde sti?in virtutea'' harismei proorociei''? :? tu ai scos?
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde electric77 » 16 Oct 2010, 15:54

De unde sti?in virtutea'' harismei proorociei''? :? tu ai scos?
daca ar fi scos demoni, ar fi spus pana acum macar ceva legat de exorcizare, eu am facut topic special si nimeni nu a postat nimic acolo :idea:

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde silvestru » 16 Oct 2010, 16:06

Bravo dumio !
Domnul Dumio nu a scos niciun demon, niciodata... :roll:
de unde sti?in baza carei harisme? :?
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.


Înapoi la “Penticostali şi harismatici”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX