Un film adevărat cu "penticostali" adevăraţi din America

Ei au ceva specific...
Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"
Un film adevărat cu "penticostali" adevăraţi din America

Mesaj necititde Dionysie » 05 Mai 2011, 17:06

AICI se găseşte un film documentar din 1967, Holy Ghost People, despre o anumită grupare din ramura "penticostalilor", ramură numită, din câte am înţeles, Pentecostal Holiness. Filmul se poate descărca în format mp4, în două părţi, şi poate fi văzut şi pe youtube, atât în întregime cât şi secţionat în 6 părţi, de la pagina aceasta.

Filmul conţine şi scene mai şocante cu şerpi şi de aceea nu recomand nimănui şi nu sfătuiesc pe nimeni să facă ceva ce vede pe acolo; copiii chiar ar fi indicat să nu vadă aşa ceva, în cazul în care ar putea aşa ceva să cadă în mâna vreunui copil. Cică versetele lor de bază ar fi Marcu 16:17-18. Nu lipsesc nici scene de veritabile "vorbiri în limbi" specifice "penticostalilor".

Părerea mea personală, aşa din câte ştiu eu şi din ce am văzut, ceea ce se întâmplă acolo este, chiar dacă poate părea dur, o formă de păgânism cu faţă şi "acoperire" "biblică". Nu am văzut şi nu am auzit de aşa ceva din tot ce am citit, văzut sau trăit şi sincer nu pot să îmi imaginez că ceea ce se întâmplă acolo ar avea vreo legătură cu Biserica Apostolică primară creştină. Oricum sper să vizionaţi filmul, care durează în jur de o oră, şi dacă vreţi să vă exprimaţi şi o părere despre ce se întâmplă acolo şi dacă vă închipuiţi sincer aşa ceva la Biserica lui Hristos, chiar şi din perioada apostolică. Eu unul nu pot şi, cum am spus, părerea mea este că acolo este păgânism în toată regula, la un moment dat aproape cu tente şamanice [de triburi primitive].

electronist67
Mesaje:5
Membru din:22 Sep 2011, 12:04
Confesiune:neo-protestant

Re: Un film adevărat cu "penticostali" adevăraţi din America

Mesaj necititde electronist67 » 29 Sep 2011, 11:01

Am vazut astfel de filme. Pe acesta nu pot sa-l vizualizez pe calculatorul acesta.
Sunt impotriva unor astfel de manifestari , vorba d-voastra cu tente samanice.
Asemenea manifestari "carismatice" fac mult rau deoarece multi pun semn de egalitate intre ce se face si crestinism.
Dar, oare nu erau de asteptat...pentru vremurile din urma?


Înapoi la “Penticostali şi harismatici”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX