Succesiunea penticostală / harismatică

Ei au ceva specific...
Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu
Re: Succesiunea penticostală / harismatică

Mesaj necititde Doriana » 07 Noi 2011, 23:04

Ba chair te rog sa ma ajuti sa pun corect intrebarea,doamna Doriana atotstiutoare,ori vorbiti ca nu aveti ce face ori de dragul discutiei de a ma enerva pe mine.
Emy, chiar daca sunt atotstiutoare, nu-mi dau seama ce ai vrut sa intrebi. Probabil ceva de genul: "Nu-i asa ca am dreptate cand spun ca aveti duhul satanei?"
In intrebarea ta nu e bine pusa problema, deoarece vorbirea in limbi nu are legatura cu vorbirea unui roman in limba romana. Romanul care vorbeste in limbi vorbeste pur si simplu in alte limbi decat cea romana. Deci, ce doreai sa afli?
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

emy777
Mesaje:43
Membru din:31 Oct 2011, 17:17
Confesiune:ortodox
Preocupări:scolara si teologie

Re: Succesiunea penticostală / harismatică

Mesaj necititde emy777 » 08 Noi 2011, 15:08

Se vede ca nu ai inteles ce am vrut sa spun!va recomand intai sa va consultati cu stiinta dumneavoastra atotstiutoare si apoi sa scrieti pe forum(Doriana ma impresioneaza logica ta).Constantinos, eu nu ma refeream la ,,Coborarea Duhului Sfant"ca ar fi inutila,ci la Penticostali care in biserica lor zic ca se coboara Duhul Sfant si vorbesc in limbi.Nu vorbesc ei in limbi ci tipa urla ca bezmetici,fug prin biserica de parcai sala de sport si fac spume la gura.Eu ma refeream la penticostali,,repet" de ce trebuie sa vorbiti in limbi oamenilor daca ei cred in Mantuitorul de mi de ani(ma refer la generatia noastra ,nu la generatia cand apostoli propovaduiau).Penticostali care au darul vorbiti in limbi sa mearga la pagani sa propovaduiasca asa zisa ,,credinta cea adevarat in Hristos"Ce cauta penticostali sa vorbeasca in limbi celor credinciosi ,de vreme ce limbile sunt spre semn nu credinciosilor ci necredinciosilor (1Cor 14,22).Fereasca bunul Dumnezeu sa vedeti ce fac ei la biserica,fac ca diavoli nu il au pe Duhul Sfant ci duhul satanei.Manifestarile penticostalilor aveau si pagani greci cei din vechime cand se rugau la zuel lor Dyonisos.Acestia cand ajungeau in fata unui idol diavolesc tremurau si faceau spume la gura.Repte iarasi pentru Doriana si pentru alti nu m-am referit la apostoli sau la ,,Coborarea Duhului Sfant"ci la vorbirea penticostalilor in limbi chinezesti.

ddc
Mesaje:217
Membru din:10 Oct 2009, 16:35
Confesiune:ortodox
Preocupări:Adevarul

Re: Succesiunea penticostală / harismatică

Mesaj necititde ddc » 11 Dec 2011, 21:59

interesant numele topicului... pacat ca domnul politist nu mai este, parea atat de fresh... ii propun sa se intoarca si sa fie primit..

interesant conceptul "succesiune penticostala" adica, aceasi succesiune harismatica care a fost la sarbatoarea Pentecostului (vorbirea in limbi)... pe mine unul ma intriga faptul ca avem (a aparut, re-aparut) vorbire in limbi in crestinism... e cel putin ceva interesant... e o harisma cel putin exotica...

de ce nu domle... de ce sa nu mai existe aceasta harisma?

s-apoi se da exemplul in Biblie de cel care vorbeste in limbi si nu intelege pentru ca el in Duhul se roaga lui Dumnezeu...

Aceasta harisma a fost extrem de prezenta la inceput... de ce sa nu mai existe acum?

emy777
Mesaje:43
Membru din:31 Oct 2011, 17:17
Confesiune:ortodox
Preocupări:scolara si teologie

Re: Succesiunea penticostală / harismatică

Mesaj necititde emy777 » 23 Dec 2011, 10:35

dumnezeiescul si marele vas al alegerii(Faptele2,15)Pavel,apostolul a prorocit ca va inceta(1Corinteni13,8)in Biserica ,deoarece a fost un dar si un semn numai pentru vremea cea de la inceput a crestinismului si ptr cei necredinciosi (1Corinteni14,22-28)

emy777
Mesaje:43
Membru din:31 Oct 2011, 17:17
Confesiune:ortodox
Preocupări:scolara si teologie

Re: Succesiunea penticostală / harismatică

Mesaj necititde emy777 » 23 Dec 2011, 10:40

Deci bn zis daca Sf ap Pavel a prorocit ca va inceta la voi a incetat si a ,,re-aparut"(asa ai zis)woaw suntei mai Sfinti DECAT SF ap Pavel voua va descoperit Dumnezeu o greseala in versetele de la corinteni,greseala e ca nu s -a scris ca va reincepe in biserica eretica penticostala ptr a fraieri oameni .

ddc
Mesaje:217
Membru din:10 Oct 2009, 16:35
Confesiune:ortodox
Preocupări:Adevarul

Re: Succesiunea penticostală / harismatică

Mesaj necititde ddc » 23 Dec 2011, 12:06

a incetat atunci si proorocia si stiinta? daca a incetat vorbirea in limbi , atunci cum explici vorbirea in limbi din crestinism?

Constantinos

Re: Succesiunea penticostală / harismatică

Mesaj necititde Constantinos » 23 Dec 2011, 14:34

Daca omul poate sa invete o limba straina pentru a putea munci sau face afaceri peste hotare cu atat mai mult ar trebui sa invete pentru Dumnezeu, dar lenea nu ne lasa sa lucram si pentru Hristos in felul acesta. Cred ca ar inceta in parte ( nu total ) darul tamaduirii daca doctorii din spitale ar putea sa vindece toate bolile si darul izgonirii demonilor daca ar putea fi izgoniti cu mijloace electrotehnice. Poate ii suntem mai placuti lui Dumnezeu daca incercam sa invatam o limba straina decat a o lua fara osteneala.

emy777
Mesaje:43
Membru din:31 Oct 2011, 17:17
Confesiune:ortodox
Preocupări:scolara si teologie

Re: Succesiunea penticostală / harismatică

Mesaj necititde emy777 » 25 Dec 2011, 13:24

Ma refer la darul vorbiri in limbi.A da a reaparut la penticostali,nu uitati ca penticostali au aparut in sec xx cu darul vorbiri in limbi.Deci darul vorbiri in limbi a fost la inceputul crestinismului ca semn ptr cei necredinciosi.Draga Domn Constantinos si Dcc Sf Ioan Gura de Aur a explicat dc nu mai exista darul vorbiri in limbi si pe atunci era anul 300-400(si nu mai exista ) si multi sfinti parinti +Sf ap Pavel care spune 1)ca este semn ptr cei necredinciosi 2)ca va inceta.Dumnzeavoastra ma intrebati dc a incetat?Sf ap Pavel a spus clar ca ii semn ptr cei necredinciosi 2)ca va inceta (adik va inceta deaoarece europa o sa fie increstinata si va crede in Hristos ptr ce mai avem nevoie de darul vorbiri in limbi?daca noi credem in Hristos???Sf Ioan Gura de Aur ,,Dar poate ca cineva ar spune ptr ce pricina nu se mai fac acumm semne?(atunci era anul 300-400 si nu mai era darul,cum se face ca reaparut la penticostali spiriti in sec xx cand desigur au reaparut ei)si spuen Sf Ioan ,,in aceasta privinta ascultati-ma cu dinadinsul,caci de la multi aud acestea si cu dinadinsul se intreaba,,Ptr ce atunci(in timpul apostolilor),toti cei botezati vorbeau in limbi si acum nu?clar pe atunci nu mai exista .Eu nu amestec cu balivernele spuse de uni cum explic ca uni invata limbi straine?Dcc invata intai ce inseamna darul vorbiri in limbi si dupa aceea mai vorbim.Ce inseamna darul vorbiri in limbi?Cel botezat graia in limba indienilor,a persilor,a scitilor,a tracilor.Chiar si acestia de acum ,daca ar fi fost botezati atunci ,indata i-ai fi auzit glasuind in diferite limbi.Pavel,dupa cum se spune in Sfanta Scriptura,a gasit pe unii botezatic u botezul lui Ioan si le-a spus:,,ati luat Duh Sfant dupa ce ati crezut?Iar ei au zis catre el:Dar nici n-am auzit daca este Duhul Sfant"(Faptele 19,2),si indata a poruncit s afie botezati:,,Si punandu-si Pavel mainile peste ei,a venit asupra lor Duhul Sfant si vorbeau in limbi(Faptele19,6)Deci ptr care pricina a fost dus si luat dintre oameni acest dar ?Nu ptr motivul ca Dumnezeu nu-l cinsteste,ci ptr ca ne cinsteste foarte mult.Cum ?Sa va spun:Oameni erau atunci mai fara de minte ,deoarece ei erau de curand izbaviti de idoli si mintea lor era inca neascutita si mai nesimtitoare ,erau atrasi si incantati de cele trupesti,nu aveau nici o ideee de darurile netrupesti si nic inu stiau ce este darul spiritual care se contempla numa prin credinta .Pt aceea se faceau atunci semne .Unele dintre harismele cele duhovnicesti sunt nevazute ,si se inteleg nuam prin credinta.Spre exemplu iertarea pacatelor,este un lucru spiritual est eo harisma nevazuta , caci nu vedem cu ochii trupului cum ni se curatesc pacatele .Ptr ce?Ptr ca sufletul est ecel curatit

emy777
Mesaje:43
Membru din:31 Oct 2011, 17:17
Confesiune:ortodox
Preocupări:scolara si teologie

Re: Succesiunea penticostală / harismatică

Mesaj necititde emy777 » 25 Dec 2011, 14:07

dar sufletul nu este vazut cu ochi trupului,cum ni se curatesc pacatele.Asadr,curatirea pacatelor este un dar spiritual care nu poate sa fie facut vederii trupesti .A vorbi insa in diferite limbi este ,este aceasta una din lucrarile spiriatuale ale Duhului Sfant,dar da un semn vazut si usor de priceput de cei necredinciosi.Intradevar vorbirea care se aude in afara,este o invederare si o dovada a lucrarii launtrice petrecute in suflet,adica a celei nevazute .Pte aceasta si Pavel zice :Insa fiecaruia i se da aratarea Duhului spre folos(1Corinteni12,7)Eu acum deci ,nu am nevoie de semn .Cel care nu crede ,are nevoie de zalog ,dar eu cred,n-am nevoie de zalog si nici de semn .Stiu ca am fost curatit de pacate ,chiar daca nu as vorbi in limbi .Cei de atunci insa ,nu credeau daca nu primeau semn .Ptr aceasta li se dadea semne ,ca un gaj al credintei in care armau sa creada.Prin urmare nu li se dadeau semne ca la niste credinciosi ,ci ca la niste necredinciosi ,ca sa ajunga credinciosi .In acest sens zice Pavel:Limbile sunt semn nu credinciosilor ,ci necredinciosilor (1Corinteni14,22)Vedeti dar,ca daca s-au indreptata e la noi semnele nu se datoareaza faptului ca Dumnezeu ne necinsteste ,ci ca ne cinsteste .A facut astfel voind sa arate credinta noastra.Ca noi credem in el far agajuri sau fara semne .Cei de la inceput,daca n-ar fi avut mai intai gaj si semn ,n-ar fi crezut in El cu privire la cele nevzute.Eu insa si fara semn Ii arat toata credinta.Aceasta este pricina ptr care nu se fac semne (Sf Ioan gura de aur ,Cuvant 1 la Rusalii,Cuvantari din Praznicile imparatesti

Constantinos

Re: Succesiunea penticostală / harismatică

Mesaj necititde Constantinos » 25 Dec 2011, 20:57

De acord emy , dar imi trece prin minte faptul ca pentru a dovedi ca sunt facute cu ajutorul demonilor vorbirile in limbi din zilele noastre , cativa oameni ar trebui sa ceara adevaratul dar al glosolaliei de la Dumnezeu si sa actioneze la fel cum Moise prin minuni ataca falsele minuni ale vrajitorilor. Eu nu as crede ca cineva are de la Dumnezeu acest dar decat daca stie ce inseamna absolut toate cuvintele dintr-o limba straina - daca omul obisnut stie vreo 20 mii cuvinte , cel cu darul sa stie peste 200 - 300 mii mai bine si mai corect decat cei mai recunoscuti academicieni de la institutul de lingvistica.
Vreau sa fac o legatura intre Romani 12 , 6 "Dar avem felurite daruri, după harul ce ni s-a dat. Dacă avem proorocie, să proorocim după măsura credinţei; Dacă avem slujbă, să stăruim în slujbă; dacă unul învaţă, să se sârguiască în învăţătură; Dacă îndeamnă, să fie la îndemnare; dacă împarte altora, să împartă cu firească nevinovăţie; dacă stă în frunte, să fie cu tragere de inimă; dacă miluieşte, să miluiască cu voie bună! "
si Faptele Apostolilor 2 , 41. "Deci cei ce au primit cuvântul lui s-au botezat şi în ziua aceea s-au adăugat ca la trei mii de suflete. Şi stăruiau în învăţătura apostolilor şi în împărtăşire, în frângerea pâinii şi în rugăciuni.Şi tot sufletul era cuprins de teamă, căci multe minuni şi semne se făceau în Ierusalim prin apostoli, şi mare frică îi stăpânea pe toţi. Iar toţi cei ce credeau erau laolaltă şi aveau toate de obşte. Şi îşi vindeau bunurile şi averile şi le împărţeau tuturor, după cum avea nevoie fiecare." - adica unii nu primeau darul proorociei sau vorbirii in limbi ci al muceniciei sau al milostivirii fata de aproapele in asa fel incat il considera mai mult decat pe familia sa (Anania si Safira au luat potential acest dar si l-au batjocorit , deci este posibil si ca unul care are darul vorbirii in limbi straine de la Domnul ,sa treaca mai tarziu la vocabular patimas , injuraturi si vorbe de dragoste porcoasa ).

emy777
Mesaje:43
Membru din:31 Oct 2011, 17:17
Confesiune:ortodox
Preocupări:scolara si teologie

Re: Succesiunea penticostală / harismatică

Mesaj necititde emy777 » 26 Dec 2011, 01:15

De acord,eu nu zic ca darul vorbiri in limbi nu a existat sau am mai auzit ca nu cred in Duhul Sfant ,Ba Da din potriva vreau sa subliniez ce fac penticostali este bataie de joc,apostoli nu se tavaleau pe jos sau faceau spume la gura sau tremurau,Domnule Constantinos uitati-va pe youtube si o sa vdeti ce fac acesti neinspraviti din darul vorbiri in limbi

CrestinRoman
Mesaje:24
Membru din:04 Ian 2012, 10:08
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:muzica

Re: Succesiunea penticostală / harismatică

Mesaj necititde CrestinRoman » 06 Ian 2012, 12:54

Sf Ioan Gura de Aur a explicat dc nu mai exista darul vorbiri in limbi ...
In omilia sa, Sf. Ioan Gura de Aur a dat un raspuns la o intrebare ridicata in timpul lui:
„ - Cum de astazi nu mai au loc semne si minuni?”
Credinciosi sinceri din acele vremuri erau ingrijorati de lipsa miracolelor in viata bisericii din vremea lor.
Stiau ca de-a lungul vremurilor Dumnezeu lucrase intr-un mod supranatural, prin minuni.

Raspunsul sfantului Ioan Gura de Aur are in vedere vorbirea in limbi dar si toate celelalte daruri duhovnicesti supranaturale. El credea ca semnele si minunile, in general, s-au sfarsit. In opinia lui acestea au fost valabile in era apostolica. El traia in secolul IV si considera ca semnele si minunile au fost manifestate doar in primele 2-3 secole din istoria Bisericii.

Sa fie adevarat acest lucru?
Au confirmat secolele urmatoare opinia sfantului Ioan Gura de Aur?
Raspunsul este evident: NU.

Orice teolog si orice simplu crestin ortodox stiu ca dea lungul celor 2000 de ani de istorie a Bisericii, Dumnezeu a lucrat cu semne si minuni inclusiv in Biserica Ortodoxa: vindecari, clarviziuni, exorcizari au avut si au inca loc. Daca sfantul Ioan Gura de Aur ar fi avut dreptate aceste minuni nu am mai fi trebuit sa se intample.

Explicatia sfantului Ioan Gura de Aur (ca să ne cinstească) este o inteligenta din punct de vedere omiletic dar neconfirmata de secolele care au urmat dupa el.

Vedeţi că Dumnezeu a luat de la noi arătarea semnelor nu ca să ne necinstească, ci ca să ne cinstească. Şi a făcut aceasta arătând că acum noi credem în El fără de semne şi minuni. Iar aceia de nu ar fi avut mai întâi semne sau probe, nu ar fi crezut în El, prin lucrările cele nevăzute. Dar eu şi fără de acestea arăt toată credinţa. Iată deci pricina pentru care nu se mai fac acum semne. Poti citi intreaga omilie aici http://www.ioanguradeaur.ro/653/cuvant-la-rusalii-i/.

Avatar utilizator
descoperire
Mesaje:164
Membru din:27 Dec 2011, 22:55
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:teologie,internet,sport,sanatate

Re: Succesiunea penticostală / harismatică

Mesaj necititde descoperire » 06 Ian 2012, 15:06

vindecari, clarviziuni, exorcizari au avut si au inca loc. Daca sfantul Ioan Gura de Aur ar fi avut dreptate aceste minuni nu am mai fi trebuit sa se intample.
Putin deviati de la subiect CrestinRoman.Faceti va rog distinctie dintre vorbire pentru raspandirea mesajului in secolul intai si spuma la gura epileptica in ziua de astazi.Cred ca pentru toti este foarte clar (numai intram in detaliu) ca este un fenomen inventat.Aceste vindecari de care vorbiti este rezultatul credintei si nu se compara cu fenomenul vorbirii in limbi.
Adă Doamne ziua aceea mai devreme!

CrestinRoman
Mesaje:24
Membru din:04 Ian 2012, 10:08
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:muzica

Re: Succesiunea penticostală / harismatică

Mesaj necititde CrestinRoman » 06 Ian 2012, 22:00

vindecari, clarviziuni, exorcizari au avut si au inca loc. Daca sfantul Ioan Gura de Aur ar fi avut dreptate aceste minuni nu am mai fi trebuit sa se intample.
Putin deviati de la subiect CrestinRoman.
Recunosc ca am pus vorbirea in limbi in contextul paragrafului citat din Sfantul Ioan Gura de Aur. El afirma ca au incetat si vorbirea in limbi si minunile, in general. Se pare ca nu au incetat.
Faceti va rog distinctie dintre vorbire pentru raspandirea mesajului in secolul intai si spuma la gura epileptica in ziua de astazi.
Eu nu ma obosesc sa comentez „spuma la gura epileptica”. E treaba medicilor.
Vorbesc doar despre darurile Duhului Sfant: vorbirea in limbi, darul tamaduirilor, darul minunilor...
.Aceste vindecari de care vorbiti este rezultatul credintei si nu se compara cu fenomenul vorbirii in limbi.
Va recomand sa cititi in Biblie, cartea 1 Corinteni la capitolul 12. Acolo veti putea gasi scris ca darul vorbirii in limbi nu doar ca se compara cu darul vindecarilor dar sunt impreuna prezentate ca avand aceeasi sursa: Duhul Sfant.

Avatar utilizator
descoperire
Mesaje:164
Membru din:27 Dec 2011, 22:55
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:teologie,internet,sport,sanatate

Re: Succesiunea penticostală / harismatică

Mesaj necititde descoperire » 06 Ian 2012, 22:23

Se pare ca nu au incetat.
Nu au incetat vindecarile. Dar de care vindecari spuneti?Nu de cele care practica Benny Hinn &Co?Asta-i manifestarea vindecarilor?Vindecari teatralizate?
Vorbesc doar despre darurile Duhului Sfant: vorbirea in limbi, darul tamaduirilor, darul minunilor...
Dar roada Duhului este dragostea, bucuria, pacea, răbdarea, bunătatea, generozitatea, credința, 23 blândețea, autocontrolul. Împotriva unor astfel de lucruri nu este Lege.(Gal 5:22,23)Acolo trebuie sa cautati succesiune.
Va recomand
Multumesc pentru recomandare.Cred ca s-a spus destul
la pe aceasta tema si nu are rost sa discutam.Cred ca succesiunea penticostala daca si poate avea loc,numai nu ciclic.Numai denumirea acestui topic mi se pare aberanta.
Adă Doamne ziua aceea mai devreme!

CrestinRoman
Mesaje:24
Membru din:04 Ian 2012, 10:08
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:muzica

Re: Succesiunea penticostală / harismatică

Mesaj necititde CrestinRoman » 06 Ian 2012, 22:35

Se pare ca nu au incetat.
Nu au incetat vindecarile. Dar de care vindecari spuneti?
De vindecarile pe care le face Dumnezeu.
Este un dar al Duhului Sfant numit darul tamaduirilor.
Este scris despre el in acelasi pasaj in care este amintit si darul numit vorbire in limbi.
Acolo trebuie sa cautati succesiune. Cred ca succesiunea penticostala daca si poate avea loc,numai nu ciclic.Numai denumirea acestui topic mi se pare aberanta.
Nu am folosit si nu folosesc termenul „succesiune penticostala”.
Iertati-ma dar nici n-am de gand sa-l caut nicaieri.

Avatar utilizator
descoperire
Mesaje:164
Membru din:27 Dec 2011, 22:55
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:teologie,internet,sport,sanatate

Re: Succesiunea penticostală / harismatică

Mesaj necititde descoperire » 06 Ian 2012, 22:41

Se pare ca nu au incetat.
Nu au incetat vindecarile. Dar de care vindecari spuneti?
De vindecarile pe care le face Dumnezeu.
Este un dar al Duhului Sfant numit darul tamaduirilor.
Este scris despre el in acelasi pasaj in care este amintit si darul numit vorbire in limbi.
Acolo trebuie sa cautati succesiune. Cred ca succesiunea penticostala daca si poate avea loc,numai nu ciclic.Numai denumirea acestui topic mi se pare aberanta.
Nu am folosit si nu folosesc termenul „succesiune penticostala”.
Iertati-ma dar nici n-am de gand sa-l caut nicaieri.
Frate CrestinRoman incearca sa gandesti putin mai nestandart,ori esti robot?
Am impresia ca vorbesc cu un martor(le este caracteristic)
Adă Doamne ziua aceea mai devreme!

CrestinRoman
Mesaje:24
Membru din:04 Ian 2012, 10:08
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:muzica

Re: Succesiunea penticostală / harismatică

Mesaj necititde CrestinRoman » 07 Ian 2012, 09:24

In ce priveste teologia, prefer sa nu gândesc în afara standardului Scripturii.
Iarta-ma si accepta-ma asa cum sunt, mai putin deschis la inventii.

Dar nu gandirea mea e subiectul topicului. Sa revenim.

Avatar utilizator
descoperire
Mesaje:164
Membru din:27 Dec 2011, 22:55
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:teologie,internet,sport,sanatate

Re: Succesiunea penticostală / harismatică

Mesaj necititde descoperire » 07 Ian 2012, 12:34

In ce priveste teologia, prefer sa nu gândesc în afara standardului Scripturii.
Iarta-ma si accepta-ma asa cum sunt, mai putin deschis la inventii.

Dar nu gandirea mea e subiectul topicului. Sa revenim.
Nu gandirea ci felul cum abordati standartul scripturii.Voi vad ca nu admiteti ca in scriptura este sens figurat ,pur si simplu gasiti un minim argument
in favoarea doctrinei penticostale\harismatice si atit.Bine ai zis de inventii pentru ca nu esti putin deschis ci foarte deschis daca ai acceptat una din
cele mai mari inventii in zilele de astazi(vorbirea in limbi).
Adă Doamne ziua aceea mai devreme!

CrestinRoman
Mesaje:24
Membru din:04 Ian 2012, 10:08
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:muzica

Re: Succesiunea penticostală / harismatică

Mesaj necititde CrestinRoman » 07 Ian 2012, 13:53

... ai acceptat una din
cele mai mari inventii in zilele de astazi(vorbirea in limbi).
Va declarati neoprotestant dar nu cititi Biblia... :x4
V-am recomandat Sfanta Scriptura pentru a va edifica asupra faptului ca vorbirea in limbi este darul Duhului Sfant si ca a fost primit ce credinciosi inca din timpurile bisericii primare.

V-am dat capitolul, cartea. Nu stiu cum altfel sa va argumentez.
Sa mai incerc totusi o data: daca folositi traducerea Cornilescu, cititi va rog la pag. 1122. Acolo, in partea stanga, este cifra 12 mare si bolduita. Daca veti urmari desfasurarea versetelor veti putea ajunge la cifra 10. Cititi acel verset. Veti gasi expresia „felurite limbi”. Asta inseamna „vorbire in limbi”. Daca nu e suficient pentru a crede, dati pagina la 1124 si cititi ce scrie dupa cifrele 4, 5, 6, 14, 18, 23, 26,27, 39.

Veti descoperi ca vorbirea in limbi nu este o inventie a secolului XXI ci un dar al Duhului Sfant inca acum 2000 de ani, de la sarbatoarea Cinzecimii.
Asta in cazul in care intr-adevar sunteti neoprotestant si credeti cele scrise in Biblie.


Înapoi la “Penticostali şi harismatici”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX