FRUMUSETEA ORTODOXIEI

Expunerea învăţăturii de credinţă ortodoxă pentru cei care nu sunt ortodocşi
Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox
FRUMUSETEA ORTODOXIEI

Mesaj necititde IOACHIM » 24 Feb 2010, 04:47

Deschid un topic nou in care va invit sa postati orice (text, imagine, sunet) vi se pare ca merita sa impartasiti celorlalti (chiar si celor care nu cunosc ortodoxia decat din afara)! Ce reprezinta mai bine ORTODOXIA?

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: FRUMUSETEA ORTODOXIEI

Mesaj necititde IOACHIM » 24 Feb 2010, 04:53

Va recomand lectura textului in paralel cu auditia. In josul paginii gasiti atasamentul!!! SPOR !

1. Dumnezeu este in afara tuturor, neramanand in afara, este in toate dar necuprins de ele, este mai presus de toate fara inaltare, este mai jos de toate fara coborare, este in toate si totodata deasupra tuturor. Dumnezeu poate fi iubit dar nu gandit, poate fi prins si apropiat prin iubire dar niciodata prin gandire!!! Dumnezeu este inceputul, mijlocul si sfarsitul oricarui bine. In Sine, Dumnezeu este gandire necunoscuta, Cuvant negrait si Viata necuprinsa. Dumnezeu este asemenea unui cerc ale carui margini nu sunt nicaieri iar al carui centru este pretutindeni!
2. Pt. aceea a venit Hristos in lume... ca sa cunoasca si sa inteleaga omul cat de mult il iubeste Dumnezeu. Iisus se face ascultator Tatalui vindecand propria noastra neascultare si devine pentru noi modelul unei ascultari fara de care nu exista mantuire. Iisus ne-a impacat prin Sine atat cu Tatal cat si intre noi. La Iisus poti privi fara sa incetezi sa-i privesti si pe ceilalti.
3. Dumnezeu S-a facut purtator de trup pt. ca omul sa poata deveni purtator de Duh.
4. Un singur Cuvant a spus Tatal, si anume pe Fiul Sau, si pe Acesta il spune mereu in tacerea vesnica. Si Cuvantul Acesta trebuie ascultat in tacerea sufletului.
5. Totul este savarsit de la Tatal, prin Fiul, in Duhul Sfant.
6. Nadejdea mea este Tatal, scaparea mea este Fiul, acoperamantul meu este Duhul Sfant, Treime Sfanta slava Tie!
7. Mantuitorul a ales crucea fiindca astfel se moare cu mainile intinse; El S-a sfarsit imbratisandu-ne. Crucea este poarta tainelor: prin linia verticala crucea il arata pe Dumnezeu iar prin linia orizontala se arata toata zidirea in atarnare desavarsita de Domnul, neavand alt suport al existentei sau alta baza afara de Dumnezeu. Orice fapta buna este o cruce. Calea lui Hristos este Crucea de fiecare zi. Nimeni nu s-a urcat vreodata la cer prin comoditate. Crucea: izvor de tamaduire, usa tainelor, arma pacii, veselia sufletului meu!
8. Fii totdeauna cu Dumnezeu daca vrei ca Dumnezeu sa fie totdeauna cu tine!
9. Dupa fire Dumnezeu este in afara tuturor lucrurilor dar prin lucrarile Sale este in toate.
10. Nici un folos nu vine din lucrarea omului fara inraurirea de sus. Fiecare din noi e ajutat de celalalt in mod providential.
11. Dumnezeu nu doar ca nu lasa sa fim ispititi peste puterile noastre dar ne si ajuta chiar in ispita; ne sprijina si ne intareste daca noi facem ce se cuvine din partea noastra si nu ne lipsesc bunavointa, nadejdea in El si rabdarea.
12. Dumnezeu ne trimite darurile Sale cu o bucurie mai mare decat cea cu care le primim noi!
13. Am vazut case si m-am gandit la arhitect, am vazut lumea si am inteles Pronia, am vazut corabia fara carmaci scufundandu-se, am vazut oameni neispravind nimic fara Dumnezeu, am inteles ca toate exista prin randuiala Domnului.
14. Chiar daca noi ne departam uneori de Dumnezeu, Dumnezeu ramane mereu aproape de noi.
15. Omul dinafara nu este decat o oglinda a celui dinlauntru!
16. Omul, o corabie mica... dar acolo se afla lei si balauri, creaturi otravitoare si rautate, carari bolnave si prapastii fara fund... dar sunt deasemenea si Dumnezeu, si ingerii, Viata si imparatia, lumina si apostolii, cetatile ceresti si comorile de har... Acolo sunt toate.
17. Omul este un altar. Caminul este o mica biserica. Toti suntem fiii unei mari familii.
18. Noi il numim pe Dumnezeu TATA!!! Dar El ne-ar putea raspunde: daca tu ai fi fiul Meu, ar trebui ca viata ta sa fie dupa insusirile Mele, altfel Eu nu recunosc in tine icoana Fiintel Mele!
19. Sufletul traieste vesnic si nu poate muri, caci este suflare din suflarea lui Dumnezeu iar la Judecata de Apoi sufletul se va uni iarasi cu trupul! Cand veti curata sufletele voastre, atunci vor straluci si se vor impartasi de prezenta lui Dumnezeu si de cereasca si de Dumnezeiasca Sa stralucire...atunci sufletele vor fi ca niste oglinzi curate, receptive la lumina dumnezeiasca si vor putea primi si ele stralucire! ... fiti mica reflectie a unei mari Lumini!
20. Sufletul si HRISTOS!!! Doar acestea 2 sa te intereseze. Lumea toata sa cada! Pe acestea 2 nimeni nu ti le poate lua, afara numai daca le dai tu, cu voia ta!
21. Fii impacat cu sufletul tau si atunci cerul si pamantul se vor impaca cu tine!
22. Daca ajungem langa Dumnezeu... suntem in cer. Sa ne facem sufletul cer! Cauta-L pretutindeni pe Cel ce este pretutindeni.
23. Binele nu-l gasim in cele trecatoare ci suntem chemati sa ne impartasim din bunurile cele vesnice si adevarate.
24. Ce sunt toate lucrurile vietii in comparatie cu linistea inimii?
25. Orice om de rand care L-a aflat pe Dumnezeu Il poate arat aprin felul lui de viata marturisindu-L in tioate.
26. Totul este facut spre binele nostru pentru mantuirea noastra.
27. Sa dorim binele fratilor nostri si mantuirea tuturor oamenilor mai mult decat pe a noastra!
28. Viata si moartea mea depind de ceilalti, caci daca l-am castigat pe aproapele meu, L-am castigat pe Dumnezeu!
29. Mantuirea este in acelasi timp si lucrarea lui Dumnezeu si a noastra.
30. Dumnezeu este ascuns in poruncila Sale iar cei Ce-L cauta IL gasesc doar in masura implinirii lor.
31. Inceputul si sfarsitul mantuirii este dragostea. Esti desavarsit atunci cand in locul tau il preferi pe aproapele.
32. A fi aproape sau departe de Dumnezeu depinde de om, deoarece Dumnezeu este oriunde.
33. A iubi cineva pe cel drag este un lucru al firii; a iubi cineva si pe vrajmasi este un lucru al harului.
34. Dragostea este bucuria de a face altora bucurie. Saracia si bogatia nu pot invinge dragostea, dar dragostea poate invinge si saracia si bogatia. Dragostea il preface pe cel ce iubeste in chipul celui iubit: daca-L iubesti pe Dumnezeu, dumnezeu vei fi, daca-l iubesti pe diavol, diavol vei fi, daca-ti iubesti trupul, trup vei fi. Aceasta este cea dintai lucrare a dragostei, de a uni pe cel ce iubeste cu cel iubit.
35. Dragostea este radacina si izvorul Binelui - cand am ajuns la iubire am ajuns la Dumnezeu. Dragostea este adevarata slujba pentru Domnului; dragostea este raiul; intrucat este iubire Dumnezeu Se misca iar intrucat este iubit Dumnezeu misca spre Sine toate lucrurile care sunt capabile de dragoste.
36. Dumnezeu nu se uita la fapte ci la dragostea cu care au fost facute. Nu e nimic mult cand oamenii iubesc putin asa cum nu este putin cand oamenii iubesc mult.

Si cam atat, ca este tarziu! Avem in atasament fisierul audio. Poate sa continue oricine mai doreste!
Fişiere ataşate
01-Track 1.mp3
Cuvinte ale Sfintilor Parinti!!!
(46.38MiB)Descărcat de 1720 ori
Ultima oară modificat 03 Sep 2010, 08:54 de către IOACHIM, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: FRUMUSETEA ORTODOXIEI

Mesaj necititde IOACHIM » 24 Feb 2010, 05:16

Si pt. ca a inceput postul...cate ceva din cantarile (rugaciunile) specifice. De urmarit cu ATENTIE si textul, cuvintele, rugaciunea in sine!!!
Fişiere ataşate
Uşile pocăinţei, gl. 8..mp3
(5.15MiB)Descărcat de 1642 ori
Stihiri alese din săpt. Patimilor, gl. 4, de D. Suceveanu.mp3
(9.59MiB)Descărcat de 1574 ori
Stihira la Laude, gl. 3, de Victor Ojog.mp3
(2.74MiB)Descărcat de 1672 ori

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: FRUMUSETEA ORTODOXIEI

Mesaj necititde IOACHIM » 24 Feb 2010, 05:46

Aici - http://www.e-mistic.org/ - gasiti niste programele interesante. Cel mai important este Bible explorer - Softul oferă posibilitatea adăugării de note la versete şi conţine un istoric al cărţilor deschise şi un motor de căutare; căutarea poate fi simplă ("quick search"), doar în pagina deschisă ("in page"), sau complexă ("advanced search"), în întreg textul Bibliei. De asemenea, se pot deschide şi două texte concomitent, împărţindu-se pagina, vertical sau orizontal, dimensiunile celor două pagini putând fi modificate. Interesant.
Fişiere ataşate
CELE SAPTE PLANSURI ALE SFANTULUI EFREM SIRUL.zip
(28.5KiB)Descărcat de 1044 ori
Cele mai frumoase rugaciuni ale ortodoxiei.pdf
(17.46MiB)Descărcat de 1356 ori

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: FRUMUSETEA ORTODOXIEI

Mesaj necititde Floryan » 25 Feb 2010, 08:20

Foarte bune materiale.
Doamne ajuta.
As mai adauga la lista de mai sus, un paradox:
- din monent ce L-ai gasit pe Hristos, pururi IL vei cauta.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: FRUMUSETEA ORTODOXIEI

Mesaj necititde Floryan » 01 Mar 2010, 11:09

Dle IOACHIM de unde ati luat acest material audio despre invatatura Sf Parinti.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: FRUMUSETEA ORTODOXIEI

Mesaj necititde IOACHIM » 01 Mar 2010, 19:09

Dle IOACHIM de unde ati luat acest material audio despre invatatura Sf Parinti.
Oricum nu l-am facut eu! Sursa ramane anonima.
Pt. oricine este interesat mai sunt multe materiale de genul acesta. Invitam pe oricine crede ca are ceva frumos despre ortodoxie sa posteze.

DESPRE DUMNEZEIASCA LITURGHIE.......atasament
Fişiere ataşate
Insemnatatea dumnezeiestii liturghii 2..mp3
audio
(39.22MiB)Descărcat de 1685 ori
Insemnatatea dumnezeiestii liturghii 1..mp3
audio
(40.52MiB)Descărcat de 1753 ori

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: FRUMUSETEA ORTODOXIEI

Mesaj necititde Floryan » 02 Mar 2010, 11:41

Dle IOACHIM de unde ati luat acest material audio despre invatatura Sf Parinti.
Oricum nu l-am facut eu! Sursa ramane anonima.
Pt. oricine este interesat mai sunt multe materiale de genul acesta. Invitam pe oricine crede ca are ceva frumos despre ortodoxie sa posteze.

DESPRE DUMNEZEIASCA LITURGHIE.......atasament
Va multumesc pentru raspuns.
Am o rugaminte:
Imi pot permite sa postez ceva din materialele dv pe youtube? Binenteles insotita de imagini (icoane)?
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: FRUMUSETEA ORTODOXIEI

Mesaj necititde IOACHIM » 02 Mar 2010, 12:46

De ce nu? Sa puneti totusi un link si pe forum, sa ne bucuram si noi! :)
Daca aveti icoane reprezentative de ce nu le puneti aici, sa le vedem toti !!?!!
Intreb admin. daca se pot previzualiza imaginile postate, adica apare imaginea sau linkul catre imag.?

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: FRUMUSETEA ORTODOXIEI

Mesaj necititde IOACHIM » 15 Mar 2010, 23:14

O icoana aparte !!! Imagine
Fişiere ataşate
CoborareaLaIad.jpg
(98.41KiB)Descărcat de 2853 ori

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: FRUMUSETEA ORTODOXIEI

Mesaj necititde IOACHIM » 15 Mar 2010, 23:33

INGER CU POTIR

Imagine
Fişiere ataşate
Copie (2) a Inger_cu_potir-1.jpg
(15.45KiB)Descărcat de 2508 ori

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: FRUMUSETEA ORTODOXIEI

Mesaj necititde IOACHIM » 15 Mar 2010, 23:43

Imagine
Fişiere ataşate
Maica Domnului 034.jpg
(48.95KiB)Descărcat de 2323 ori

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: FRUMUSETEA ORTODOXIEI

Mesaj necititde maria_andreea » 07 Iul 2010, 19:48


Guvernatorul din Iudeea, Publius Lentulus, către cezarul roman

Am înţeles Cezare că ai dorit să ştii despre bărbatul plin de virtute, cu numele Iisus Hristos. Este de statură mijlocie, faţa Lui e plină de bunătate şi trădează o demnitate înălţătoare; astfel, privind la El te cuprind fără să vrei simţăminte de teamă, dar şi de iubire. Părul Lui până la urechi are culoarea nucilor mai coapte şi de acolo pînă la umeri este de culoare deschisă, blondă, strălucitoare. Îl poartă după datina nazarinenilor, cu cărare la mijloc. Frunte netedă, faţă fără încreţituri şi pete, barba de culoarea părului capului, creaţă, dar nu prea lungă şi împărţită la mijloc. Privirea este serioasă şi are puterea razelor soarelui. Nimeni nu-l poate privi drept în ochi. Dacă mustră, inspiră frică, iar imediar ce a mustrat plînge.
Deşi e strict, e şi amical. Se zice că nimeni nu L-a văzut râzând vreodată, adeseori însă plânge. Mâinile şi braţele sunt frumoase. Toţi află petrecere frumoasă cu El şi interesantă. Rar îl vezi în public, dar dacă Se prezintă undeva, Se arată foarte modest.
Are o ţinută foarte frumoasă şi măiestoasă. Mama Sa este cea mai frumoasă femeie din acele părţi.
Deşi n-a studiat niciodată, cu toate acestea cunoaşte toate ştiinţele.
El umblă desculţ şi fără acoperământ pe cap. Mulţi râd dacă-L văd în depărtare, dar îndată ce vin în apropierea Lui tremură şi totodată îl admiră. Se zice că în acele părţi nu s-a văzut niciodată un asemenea bărbat. El niciodată nu este mulţumit ci caută să îndestuleze pe fiecare.

Ierusalim, ziua a şaptea, luna unsprezece.
Publius Lentulus, Guvernator al Iudeii.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: FRUMUSETEA ORTODOXIEI

Mesaj necititde IOACHIM » 04 Oct 2010, 19:23

Chiar nu mai gasiti nimic de postat?

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: FRUMUSETEA ORTODOXIEI

Mesaj necititde IOACHIM » 04 Oct 2010, 20:10


Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: FRUMUSETEA ORTODOXIEI

Mesaj necititde Doriana » 04 Oct 2010, 22:14

Binecunoscutul (dar deosebitul) acatist de multumire "'Slava lui Dumnezeu pentru toate":

"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: FRUMUSETEA ORTODOXIEI

Mesaj necititde danadoina » 27 Noi 2010, 01:07


Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: FRUMUSETEA ORTODOXIEI

Mesaj necititde IOACHIM » 15 Feb 2011, 23:53

http://thephora.net/forum/showthread.php?t=54343

Aici gasiti Psalmul 22 (23) si Psalmul 144.... in lb. greaca (inclusiv text), varianata AUDIA!!! SUPERB ! Asculta si urmareste si textul grecesc!!!

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: FRUMUSETEA ORTODOXIEI

Mesaj necititde IOACHIM » 15 Feb 2011, 23:58

Protestantii si ne-iubitorii de bizantinisme gasesc tot acolo si o traducere in lb. engleza.... ca e mai pe placul lor. :idea:

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: FRUMUSETEA ORTODOXIEI

Mesaj necititde IOACHIM » 16 Feb 2011, 00:13

Urmeaza si Psalmul 112 (113), Psalmul 148, Psalmul 138 s.a.


Înapoi la “Ortodoxia pentru ne-ortodocşi”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron