Icoana: locul si rolul ei in mantuirea noastra

Expunerea învăţăturii de credinţă ortodoxă pentru cei care nu sunt ortodocşi
Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:
Re: Icoana: locul si rolul ei in mantuirea noastra

Mesaj necititde maria_andreea » 04 Feb 2012, 20:07

Doriana,
ca să înţelegi rostul Icoanei trebuie să trăieşti ortodox, să priveşti prin lentile ortodoxe căci numai astfel vei putea vedea drept, corect.
Dar şi aceste discuţii ajută, pune mintea la lucru :) , deci spor la scris ;) .
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
descoperire
Mesaje:164
Membru din:27 Dec 2011, 22:55
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:teologie,internet,sport,sanatate

Re: Icoana: locul si rolul ei in mantuirea noastra

Mesaj necititde descoperire » 04 Feb 2012, 21:41

Doriana,
ca să înţelegi rostul Icoanei trebuie să trăieşti ortodox, să priveşti prin lentile ortodoxe căci numai astfel vei putea vedea drept, corect.
Dar şi aceste discuţii ajută, pune mintea la lucru :) , deci spor la scris ;) .
Corect ati mentionat de lentile,numai ca lentilele par a fi de culoare roz.Chiar si in dezbatere interconfesionala ieromonahul Petru Pruteanu a zis ca fara icoane si moaste omul se mantuie.Daca ortodoxia poate fi inteleasa doar de inauntru cum ortodoxsii pot intelege ceea ce e inafara lor?Insasi denumirea topicului imi pare prea exagerata:rolul icoanei in mantuire.Chiar credeti ca icoana va acumuleaza puncte in cer?(serios intreb)Se rasfrange asupra rasplatirii?
Adă Doamne ziua aceea mai devreme!

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Icoana: locul si rolul ei in mantuirea noastra

Mesaj necititde maria_andreea » 05 Feb 2012, 12:12

Chiar si in dezbatere interconfesionala ieromonahul Petru Pruteanu a zis ca fara icoane si moaste omul se mantuie.
Întru totul de acord.
Daca ortodoxia poate fi inteleasa doar de inauntru cum ortodoxsii pot intelege ceea ce e inafara lor?
Pentru că au cunoscut plinătatea adevărului de credinţă, iar cele din afara ortodoxiei pălesc de la distanţă în faţa ei.
(de aceea singura reacţie a unui ortodox adevărat în faţa propagandei altor religii este de compătimire nimic mai mult, nici măcar nu încearcă să convingă - au pe prooroci şi tot nu cred)
Insasi denumirea topicului imi pare prea exagerata:rolul icoanei in mantuire.
Păi nu e exagerat: dicutând ajungem să tragem concluzii (care anume este locul şi rolul ei în mântuire), deşi ea a fost dată de pr. Petru Pruteanu şi subscrisă şi de mine, probabil şi de alţi ortodocşi, dar nu pot vorbi în numele lor.
Chiar credeti ca icoana va acumuleaza puncte in cer?(serios intreb)Se rasfrange asupra rasplatirii?
Ce aberaţie mai e şi asta... vedeţi că nu înţelegeţi drept ;) .


Diferenţa dintre noi şi voi este ca aceea dintre 2 copii care primesc câte o ciocolată, unul nu a văzut în viaţa lui aşa ceva pe când celălalt a înţeles despre ce este vorba deci primul o aruncă pe când al doi-lea se bucură de gustul ei.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Icoana: locul si rolul ei in mantuirea noastra

Mesaj necititde Doriana » 05 Feb 2012, 15:44

Doriana,
ca să înţelegi rostul Icoanei trebuie să trăieşti ortodox, să priveşti prin lentile ortodoxe căci numai astfel vei putea vedea drept, corect.
Dar şi aceste discuţii ajută, pune mintea la lucru :) , deci spor la scris ;) .
Maria_andreea, multumesc...
Am multe lipsuri si locuri in care trebuie sa ma indrept. Insa te asigur ca in ziua in care voi vedea un orthodox il voi cunoaste. Pana in ziua aceea insa, discutam...si e destul de greu, caci fiecare are lentilele lui de care spune ca sunt cele mai drepte. Asa ca facem si noi ce putem.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Icoana: locul si rolul ei in mantuirea noastra

Mesaj necititde maria_andreea » 05 Feb 2012, 16:14

Doriana, ca să înţelegi rostul Icoanei trebuie să trăieşti ortodox, să priveşti prin lentile ortodoxe căci numai astfel vei putea vedea drept, corect.
Dar şi aceste discuţii ajută, pune mintea la lucru :) , deci spor la scris ;) .
Maria_andreea, multumesc...
Am multe lipsuri si locuri in care trebuie sa ma indrept.
Dar cine vorbea de lipsuri şi lucruri de îndreptat pt că în privinţa asta eu chiar sunt primul care ar trebui să pună osul la muncă!? Eu spuneam doar că trebuie să trăieşti ortodoxia şi multe taine ale ei se vor descoperi (de ex. Nils Holgesson pt a călători prin lume pe gâscan a trebuit să se facă pitic ;) )
Insa te asigur ca in ziua in care voi vedea un orthodox il voi cunoaste.
Se spune că (virgulă) crinii pustiei se ofilesc dacă sunt văzuţi, deci cum îi veţi vedea :-? .
Pana in ziua aceea insa, discutam...si e destul de greu, caci fiecare are lentilele lui de care spune ca sunt cele mai drepte. Asa ca facem si noi ce putem.
Tocmai, discuţii cu folos vă doresc, însă am simţit să fac o precizare vis-avis de icoane ca să nu pară că am amuţit în faţa "acuzaţiilor". :)
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
descoperire
Mesaje:164
Membru din:27 Dec 2011, 22:55
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:teologie,internet,sport,sanatate

Re: Icoana: locul si rolul ei in mantuirea noastra

Mesaj necititde descoperire » 05 Feb 2012, 16:57

Cred ca rolul icoanei pentru ortodocsi este de amplificator de credinta.Cand credinta este slaba aveti nevoie de remedii ajutatoare.
Şi credinţa este o încredere neclintită în lucrurile nădăjduite, o puternică încredinţare despre lucrurile care nu se văd.(evrei 11:1)
Adă Doamne ziua aceea mai devreme!

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Icoana: locul si rolul ei in mantuirea noastra

Mesaj necititde Doriana » 15 Feb 2012, 11:36

Insa te asigur ca in ziua in care voi vedea un orthodox il voi cunoaste.
Se spune că (virgulă) crinii pustiei se ofilesc dacă sunt văzuţi, deci cum îi veţi vedea :-? .
Nu au cum sa se ofileasca. Vorbim de oameni cu adevarat credinciosi, in care locuieste Hristos, lumini in lume, nu domnisoare timide. Orthodoxul adevarat are autoritatea de a sta in fata unor multimi si de a castiga lupte; nici vorba de ofilire.
Tocmai, discuţii cu folos vă doresc, însă am simţit să fac o precizare vis-avis de icoane ca să nu pară că am amuţit în faţa "acuzaţiilor". :)
Nici prin cap nu mi-ar trece ca ati putea amuti, mai ales ca, in ce ma priveste, nu e foarte interesant sa faci oamenii sa amuteasca.
Multumesc inca o data pentru urari...
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Icoana: locul si rolul ei in mantuirea noastra

Mesaj necititde maria_andreea » 22 Feb 2012, 13:13

În veacul al VIII-lea al erei creştine a fost, printre altele, o mare luptă pentru icoane. A trebuit un sobor ecumenic, ultimul sobor, al VII-lea, să apere cinstirea sfintelor icoane. Atunci erau iudeii care pârau icoanele la împăraţi, precum că sunt chipuri cioplite şi închinare la lemne. Deşi atunci s-a pus capăt răutăţii şi multe veacuri icoanele au fost în cinste, astăzi iarăşi le se găseşte vină. Atunci li se zicea că-s o închinare greşită Lui Dumnezeu. Azi vina lor e că amintesc de Dumnezeu.

Din scrierile Pr. Arsenie Boca.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
descoperire
Mesaje:164
Membru din:27 Dec 2011, 22:55
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:teologie,internet,sport,sanatate

Re: Icoana: locul si rolul ei in mantuirea noastra

Mesaj necititde descoperire » 22 Feb 2012, 21:24

În veacul al VIII-lea al erei creştine a fost, printre altele, o mare luptă pentru icoane. A trebuit un sobor ecumenic, ultimul sobor, al VII-lea, să apere cinstirea sfintelor icoane. Atunci erau iudeii care pârau icoanele la împăraţi, precum că sunt chipuri cioplite şi închinare la lemne. Deşi atunci s-a pus capăt răutăţii şi multe veacuri icoanele au fost în cinste, astăzi iarăşi le se găseşte vină. Atunci li se zicea că-s o închinare greşită Lui Dumnezeu. Azi vina lor e că amintesc de Dumnezeu.

Din scrierile Pr. Arsenie Boca.
Spune te rog dar celor ce nu cinstesc icoanele ce le aminteste de Dumnezeu?Oare tot ce inconjoara nu este o amintire mai mare de existenta sa?Dar cuvantul?Discutam cu unii membri ai mitropoliei Moldovei si ei imi ziceau ca e greu fara icoane ,e greu oamenilor de crezut.Pai cum credeau oamenii inainte?Asa de puternica credinta inseamna daca au nevoie de icoane.
Adă Doamne ziua aceea mai devreme!

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Icoana: locul si rolul ei in mantuirea noastra

Mesaj necititde maria_andreea » 22 Feb 2012, 22:05

Spune te rog dar celor ce nu cinstesc icoanele ce le aminteste de Dumnezeu?
Că a fost Om şi s-a întrupat pt răscumpărarea nostră.
Oare tot ce inconjoara nu este o amintire mai mare de existenta sa?
Este şi asta, acum dacă e mai mare pt ei nu ştiu.
Dar cuvantul?
Este şi cuvântul, dar trebuie să-şi amintească şi cei analfabeţi cumva de Răscumpătorul lor.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
descoperire
Mesaje:164
Membru din:27 Dec 2011, 22:55
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:teologie,internet,sport,sanatate

Re: Icoana: locul si rolul ei in mantuirea noastra

Mesaj necititde descoperire » 22 Feb 2012, 23:18

Este şi cuvântul, dar trebuie să-şi amintească şi cei analfabeţi cumva de Răscumpătorul lor.
Cei inalfabeti trebuie sa invete sa citeasca.Icoana nu reprezinta cuvantul lui Dumnezeu.Pune un eterodox in fata icoanei si vei vedea daca iti va spune ce-a insusit de acolo(tare mi-ar fi interesant).Off chiar crezi ca suna convingator asta???
Adă Doamne ziua aceea mai devreme!

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Icoana: locul si rolul ei in mantuirea noastra

Mesaj necititde maria_andreea » 23 Feb 2012, 00:18

Off chiar crezi ca suna convingator asta???
Nu, dar poate fi un mijloc de amintire.
Defapt creştinii analfabeţi îşi reamintesc la fiecare Liturghie: viaţa, învăţătura şi Jertfa Mântuitorului şi nu numai că şi-o amintesc, dar se şi împărtăşesc de Ea.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Icoana: locul si rolul ei in mantuirea noastra

Mesaj necititde Doriana » 21 Mar 2013, 10:44

Am inţeles că primele imagini cu sfinţi sunt pictate în catacombe şi datează din primele secole (?).
1. Cam ce ar însemna "primele secole"? Sec. I, II, III, IV?
2. Avem mărturii despre scopul folosirii lor? Ce spun aceste mărturii şi de când datează?
3. Care este cea mai veche documentare a rugăciunilor către sfinţii trecuţi la Domnul?
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Icoana: locul si rolul ei in mantuirea noastra

Mesaj necititde daniel tuduran » 21 Mar 2013, 12:11

Am inţeles că primele imagini cu sfinţi sunt pictate în catacombe şi datează din primele secole (?).
1. Cam ce ar însemna "primele secole"? Sec. I, II, III, IV?
In toate secolele enumerate de tine gasim picturi si gravuri.Mai multe detalii la LEONID USPENSKY-Teologia icoanei
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

Avatar utilizator
duodecimus
Mesaje:193
Membru din:01 Feb 2013, 06:56
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Icoana: locul si rolul ei in mantuirea noastra

Mesaj necititde duodecimus » 05 Apr 2013, 20:09

Am inţeles că primele imagini cu sfinţi sunt pictate în catacombe şi datează din primele secole (?).
1. Cam ce ar însemna "primele secole"? Sec. I, II, III, IV?
In toate secolele enumerate de tine gasim picturi si gravuri.Mai multe detalii la LEONID USPENSKY-Teologia icoanei
Dacă pentru secolele II şi III există serioase dubii, este de-a dreptul aberant să afirmăm că într-un secol acoperit în mare parte de iudaismul de sorginte veterotestamentară ar fi existat reprezentări ale sfinţilor şi încă în scop de închinare (icoane)!

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Icoana: locul si rolul ei in mantuirea noastra

Mesaj necititde dimitrie » 05 Apr 2013, 21:29

Am inţeles că primele imagini cu sfinţi sunt pictate în catacombe şi datează din primele secole (?).
1. Cam ce ar însemna "primele secole"? Sec. I, II, III, IV?
In toate secolele enumerate de tine gasim picturi si gravuri.Mai multe detalii la LEONID USPENSKY-Teologia icoanei
Dacă pentru secolele II şi III există serioase dubii, este de-a dreptul aberant să afirmăm că într-un secol acoperit în mare parte de iudaismul de sorginte veterotestamentară ar fi existat reprezentări ale sfinţilor şi încă în scop de închinare (icoane)!
Cu câțiva ani în urmă s-au descoperit la Ierusalim locuințe datând chiar din perioada apostolică, precum și din perioada imediat următoare ei. Pe pereții acestor locuințe erau prezente (desenate, gravate, etc.) cruci. Pentru mai multe detalii pot fi contactați profesori de teologie specializați în acest domeniu, precum Pr. Vasile Mihoc de la Facultatea de Teologie Ortodoxă "Andrei Șaguna" din Sibiu . Eu am primit informația aceasta (cât am mai reținut din ea) în 2009 de la Pr. Constantin Necula, coleg cu Pr. Vasile Mihoc la aceeași facultate.
Cât despre închinarea la icoane, domnii protestanți (și neoprotestanți) ar trebui să mai citească Biblia. Sunt suficiente exemple acolo care să le arate cât de nebiblică este doctrina protestantă cu referire la acestea.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
duodecimus
Mesaje:193
Membru din:01 Feb 2013, 06:56
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Icoana: locul si rolul ei in mantuirea noastra

Mesaj necititde duodecimus » 06 Apr 2013, 07:26

Cu câțiva ani în urmă s-au descoperit la Ierusalim locuințe datând chiar din perioada apostolică, precum și din perioada imediat următoare ei. Pe pereții acestor locuințe erau prezente (desenate, gravate, etc.) cruci.
Foarte posibil. S-au descoperit cruci gravate pe pereţi şi cu 1.000 de ani înainte de perioada apostolică (în special în Egipt), însă nu văd ce legătură ar avea aceasta cu "icoanele" apostolilor şi mai ales cu închinăciunea adusă lor.
Cât despre închinarea la icoane, domnii protestanți (și neoprotestanți) ar trebui să mai citească Biblia. Sunt suficiente exemple acolo care să le arate cât de nebiblică este doctrina protestantă cu referire la acestea.
Cred că mult mai util ar fi pentru domnii ortodocşi un topic Biblismul pentru ne-biblici.


Înapoi la “Ortodoxia pentru ne-ortodocşi”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron