Atitudinea Bisericii fata de eretici

Expunerea învăţăturii de credinţă ortodoxă pentru cei care nu sunt ortodocşi
LivviuCazacu
Re: Atitudinea Bisericii fata de eretici

Mesaj necititde LivviuCazacu » 17 Mar 2012, 14:38

Subiect delicat pentru unii, dar savuros pentru altii. Cred ca multi dintre noi folosim termenul de "eretic" la modul general, fara sa ne intrebam prea mult ce inseamna. A venit timpul sa ma intreb si eu mai exact cam ce ar fi.

M-ar interesa, pentru inceput, in ordine, trei aspecte; si anume:
1. Ce este un eretic? Cine sunt considerati eretici (cat mai specific, daca se poate)?
2. Cum ar trebui sa se comporte un crestin serios cu un eretic?
3. Care sunt sansele de a se mantui ale ereticilor, cat de dorita este aceasta mantuire de Biserica si ce (ar putea) face Biserica in acest sens?

Multumesc pentru raspunsuri.
Sarut mina. Va citesc raspunsurile de ceva timp si tb sa recunosc ca acestea sunt bine argumentate si de bun simt. Cu riscul de a va supara (nu acesta este scopul meu) si cu dorinta ca si ceilalti sa vina si sa raspunda pentru a va lamuri cit mai bine, am sa incerc sa va scriu citeva randuri, asa cum inteleg eu aceste probleme ridicate de dv.

La intrebarea 1 - in dex gasim raspuns - Eretic- Adept, susținător, propovăduitor al unei erezii,
Erezie - 1. Doctrină sau credință religioasă care ia naștere în sânul unei biserici, abătându-se de la dogmele consacrate și care este condamnată de biserica respectivă. 2. Fig. greșeală, eroare, rătăcire.
Eretici sunt considerati toti cei care s-au rupt de biserica lui Hristos, cea ortodoxa.

Stim ca, chiar de la începutul crestinismului, Mântuitorul nostru Iisus Hristos si Sfintii Sai ucenici si Apostoli ausemanat samânta cea buna a Cuvântului vietii (I Ioan 1, 1) în tarina lumii acesteia, dar nu dupa multa vreme a aparut lânga samânta cea buna si neghina celui rau (Matei 13, 25). Asa gasim Sf Scriptura gasim eretici ca Simon Magul, sau pe nicolaiti
Dintre erezii mai amintim:
Cei dintâi au fost gnosticii, foarte puternici în sec. I;
- montanistii si pepuzenii în sec. II;
- arienii si macedonienii în sec. III;
- nestorienii si apolinaristii în sec. IV, ca si eunomienii;
- monofizitii în sec. V;
- origenistii, condamnati în sec. VI;
- monotelitii în sec. VII;
- iconoclastii, începând cu sec. VIII.
Pe lânga aceste erezii amintite, au tulburat si au hartuit Biserica lui Hristos, înca din primele secole, si alte numeroase secte si erezii, precum au fost: sabelienii, eudoxienii, marcioni-tii, valentinienii, jumatatenii (care tineau jumatate din dogmele cele spurcate ale lui Arie), pnevmatomahii (luptatorii împotriva Sfântului Duh), urmatorii lui Macedonie, marchelienii, hiliastii (vechii milenisti), neasemanatii, meletienii, novatienii, donatistii, patrusprezecinii, protopaschitii, frigii, pelagienii, evrocratistii, maniheii, eustatienii si multi altii.

La intrebare 2 - folosim Sf Scriptura care spune ca de omul eretici dupa primele mustrari sa te lepezi.
Eu va spun asa. Nu sunt interesat de credinta nimanui, ne-am nascut liberi, si avem aceasta libertatea care este un dar de la Dumnezeu, fiecare crede ce vrea. Atita timp cit nu sunt atacat (aici ma refer la batut la usa, biblii cadou, propavaduiri, doar daor sa ma atraga intr-o anume confesiune, din sutele de oferte de confesiuni americane)fiecare om va fi aproapele, indiferent de confesiunea sau religia pe care o are.

Intreabrea 3 - folosim ceea ce spune Sf Ciprian care spune asa: "În afara Bisericii nu există mântuire" (Ecclesiam nulla salus). NU stiu ce ar putea face biserica, dar stiu ce nu poate face. Nu poate obliga pe nimeni.

Va intreb eu, ce sanse de mantuire au gnosticii, sau arienii sau nestorienii , care au luptat cu idei eretice impotriva Dumnezeirii Domnului si a bisericii Lui?

Cu respect.

Eretici sunt considerati toti cei care s-au rupt de biserica lui Hristos, cea ortodoxa.
Scuze ca intervin, dar ce s-a intamplat la Marea Schisma?Nu s-a rupt Biserica Crestina? Nu s-au inventat alte 2 culte?Ortodoxismul si Catolicismul? In acest caz Ortodoxismul nu s-a rupt din adevarata Biserica Crestina?

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Atitudinea Bisericii fata de eretici

Mesaj necititde Doriana » 18 Mar 2012, 18:49

Scandal la o biserica din craiova intre enoriasi si un grup de penticostali

Aceasta intampare (pe care pr Dimitrie o cunoaste mai bine, cred) imi aminteste ca odata am intrat intr-o biserica ortodoxa a carui preot ma cunostea. Asa ca preotul a ramas cu ochii pe mine, nelamurit de ce cauta un penticostal in BO, pana cand am iesit ca sa-l las sa-si faca slujba linistit. De atunci am mers numai in BO in care nu ma cunostea nimeni.

Totusi, cum este acceptabil? Este slujba numai pentru ortodocsi si altii ar trebui sa stea afara? Sau omul ar trebui intai sa se boteze ortodox ca sa poata participa la slujbe?
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Atitudinea Bisericii fata de eretici

Mesaj necititde daniel tuduran » 18 Mar 2012, 19:32

Totusi, cum este acceptabil? Este slujba numai pentru ortodocsi si altii ar trebui sa stea afara? Sau omul ar trebui intai sa se boteze ortodox ca sa poata participa la slujbe?
Nu cred ca e usor de raspuns la intrebarea ta.In primele veacuri bisericile crestine aveau usieri si nu intra orisicine in biserica. Catehumenii (cei care se pregateau sa devina crestinii) si invitatii dintre pagani participau doar la prima parte a Liturghiei.Astazi poate intra orice neavenit in biserica,usile sunt deschise pt toata lumea.
Cred ca fiecare optiune are avantaje si dezavantaje.Nu am idee cum este mai bine.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Atitudinea Bisericii fata de eretici

Mesaj necititde Dionysie » 18 Mar 2012, 20:27

Totusi, cum este acceptabil?
Nu ştiu exact care este legislaţia bisericească (cu asta nişte preoţi poate reuşesc să răspundă) în materie însă în mod normal nu au ce căuta într-o biserică ortodoxă şi mai ales nu în grup. Dealtfel nimeni nu ştie ce căutau acei eretici în acel loc sfinţit; este posibil să fi avut intenţia de a profana locul sfinţit sau poate chiar de a fura. Oricum şi în orice caz nu cred că ar avea ce să caute într-o biserică. Nu ai voie să aduci mirosul spurcăciunii sectare eretice într-un loc sfinţit aşa cum nici un ortodox nu are voie să aducă mirosul spurcăciunii păcatului într-un loc sfinţit.
Este slujba numai pentru ortodocsi si altii ar trebui sa stea afara? Sau omul ar trebui intai sa se boteze ortodox ca sa poata participa la slujbe?
Nu cred ca e usor de raspuns la intrebarea ta. In primele veacuri bisericile crestine aveau usieri si nu intra orisicine in biserica. Catehumenii (cei care se pregateau sa devina crestinii) si invitatii dintre pagani participau doar la prima parte a Liturghiei. Astazi poate intra orice neavenit in biserica, usile sunt deschise pt toata lumea.
Aşa este, în trecut se mai respecta o disciplină arcană care ar trebui respectată şi astăzi mai ales că textul Sfintei Liturghii nu s-a schimbat până în ziua de astăzi. Prin urmare cei nebotezaţi nu au ce căuta la Liturghia Euharistică, şi cu atât mai mult nişte sectari eretici. Din câte ştiu canoanele interzic slujirea împreună cu ereticii (şi deci inclusiv cu sectarii eretici penticostali, care fie vorba între noi nu au ce să caute la o slujbă în care nu cred) şi cu atât mai mult în interiorul unei biserici şi în timpul Sfintei Liturghii. De altfel după anumite interpretări, chiar ale Părintelui Stăniloae, mulţi dintre ortodocşi nu ar avea ce căuta la Liturghia Euharistică din motive de înţeles.

Avatar utilizator
descoperire
Mesaje:164
Membru din:27 Dec 2011, 22:55
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:teologie,internet,sport,sanatate

Re: Atitudinea Bisericii fata de eretici

Mesaj necititde descoperire » 18 Mar 2012, 20:32

este posibil să fi avut intenţia de a profana locul sfinţit sau poate chiar de a fura. Oricum şi în orice caz nu cred că ar avea ce să caute într-o biserică. Nu ai voie să aduci mirosul spurcăciunii sectare eretice într-un loc sfinţit aşa cum nici un ortodox nu are voie să aducă mirosul spurcăciunii păcatului într-un loc sfinţit.
Una din cauzele principale din care cei mai multi oameni nu vin la ortodoxie,una din cauzele principale de dezamagire si dovada clara de lipsa trairii evangheliei.
Adă Doamne ziua aceea mai devreme!

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Atitudinea Bisericii fata de eretici

Mesaj necititde Doriana » 18 Mar 2012, 22:35

Prin urmare cei nebotezaţi nu au ce căuta la Liturghia Euharistică, şi cu atât mai mult nişte sectari eretici. .
Multumesc, aletheia, esti un dragut ca de obicei. Dar daca pe vremuri nu puteau intra ereticii la Sf Liturghie, Trinitas TV nu era, forum teologie.net nici atat, de unde putea omul sincer interesat sa afle de ortodoxie? Caci e clar ca in afara bisericii nu se prea ocupa nimeni de ei, misionarea BO facandu-se in general ca si astazi, numai in biserici. (desi azi mai este TV si internet, slava Domnului). Insa e impotriva firii sa imbratisezi o credinta care iti inchide usile, asta e clar...
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
descoperire
Mesaje:164
Membru din:27 Dec 2011, 22:55
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:teologie,internet,sport,sanatate

Re: Atitudinea Bisericii fata de eretici

Mesaj necititde descoperire » 18 Mar 2012, 22:39

Prin urmare cei nebotezaţi nu au ce căuta la Liturghia Euharistică, şi cu atât mai mult nişte sectari eretici. .
Multumesc, aletheia, esti un dragut ca de obicei. Dar daca pe vremuri nu puteau intra ereticii la Sf Liturghie, Trinitas TV nu era, forum teologie.net nici atat, de unde putea omul sincer interesat sa afle de ortodoxie? Caci e clar ca in afara bisericii nu se prea ocupa nimeni de ei, misionarea BO facandu-se in general ca si astazi, numai in biserici. (desi azi mai este TV si internet, slava Domnului). Insa e impotriva firii sa imbratisezi o credinta care iti inchide usile, asta e clar...
:x2
Adă Doamne ziua aceea mai devreme!

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Atitudinea Bisericii fata de eretici

Mesaj necititde esenin » 19 Mar 2012, 09:55

Dar, domnilor, NU ESTE BISERICA FACUTA PENTRU PACATOSI?
Daca pacatosii n-au voie in biserica, ce rost mai are biserica?

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Atitudinea Bisericii fata de eretici

Mesaj necititde daniel tuduran » 19 Mar 2012, 10:14

Dar daca pe vremuri nu puteau intra ereticii la Sf Liturghie, Trinitas TV nu era, forum teologie.net nici atat, de unde putea omul sincer interesat sa afle de ortodoxie?
Nu este vorba doar de eretici ci de toti ceilalti care nu erau crestini.Acestia luau contact cu Evanghelia lui Hristos vazand viata curata a crestinilor dar si participand la unele discutii care aveau loc in afara lacasului de cult.Apoi dupa o anumita perioada daca, se vedea ca au interes in a afla mai multe, erau poftiti sa participe si la prima parte a slujbei.
Caci e clar ca in afara bisericii nu se prea ocupa nimeni de ei, misionarea BO facandu-se in general ca si astazi, numai in biserici.
Fals!
"Drept aceea, mergeți și faceți ucenici toate neamurile, botezându-i pe ei în numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh, învățându-i pe ei să păzească toate câte v-am poruncit vouă. "
Biserica a fost si este misionara.Voi sunteti obisnuiti cu misionarismul american si din cauza asta nu puteti intelege misiunea ortodoxa care este una foarte subtila si sincera.
(desi azi mai este TV si internet, slava Domnului). Insa e impotriva firii sa imbratisezi o credinta care iti inchide usile, asta e clar...
Ce vorbesti? Daca s-ar inchide si astazi usile bisericii sunt convins ca s-ar mari numarul celor care vor dori sa asiste la Sf Slujbe.
Omul din fire este curios si incerca sa intre tocmai acolo unde nu are acces.
Ultima oară modificat 19 Mar 2012, 10:21 de către daniel tuduran, modificat de 2 ori în total.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Atitudinea Bisericii fata de eretici

Mesaj necititde daniel tuduran » 19 Mar 2012, 10:16

Dar, domnilor, NU ESTE BISERICA FACUTA PENTRU PACATOSI?
Daca pacatosii n-au voie in biserica, ce rost mai are biserica?
Biserica este pentru pacatosi dar nu pt toti pacatosii ci doar pt aceia care doresc sa scape de pacate.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Atitudinea Bisericii fata de eretici

Mesaj necititde esenin » 19 Mar 2012, 11:33

DANIEL TUDURAN,

DAR DUMNEAVOASTRA de CE CREDETI CA INTRA OMUL IN BISERICA? SA FURE CADELNITA?
Daca pierdeti si supozitia de buna credinta a celorlalti, „eretici”, „pacatosi”.....etc, sunteti chiar voi pierduti, prieteni. Iesti din randul umanitatii.

Asker, (nu pot sa raspund cu mp)

Nu era asa la inceput. Asa a devenit. (si sunteti indulgent).

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Atitudinea Bisericii fata de eretici

Mesaj necititde Doriana » 19 Mar 2012, 11:41

"Drept aceea, mergeți și faceți ucenici toate neamurile, botezându-i pe ei în numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh, învățându-i pe ei să păzească toate câte v-am poruncit vouă. "
Biserica a fost si este misionara..
Ahm...ce legatura are ce scrii cu BO? Unde e "mergeti" (caci se sta in biserica), unde e "faceti ucenici" (caci putinii ucenici vin mai mult singuri, citind carti) si unde e "invatati-i", (caci putinii ortodocsi care sunt nvatat tot din carti invata)?
Voi sunteti obisnuiti cu misionarismul american si din cauza asta nu puteti intelege misiunea ortodoxa care este una foarte subtila si sincera..
Fa-ne sa intelegem, caci sunt numai ochi si urechi. Apoi uita-te la misionarismul bisericii primare, destul de agresiv, dar nu cu mai putin duhovnicesc. Pavel mergea prin cetati si propovaduia, lua bataie sau il fugareau sa il omoare, ca era chiar enervant pentru unii, dar continua in acelasi stil.
Ce vorbesti? Daca s-ar inchide si astazi usile bisericii sunt convins ca s-ar mari numarul celor care vor dori sa asiste la Sf Slujbe.
Omul din fire este curios si incerca sa intre tocmai acolo unde nu are acces.
Si uite asa am umple biserica cu convertiti din curiozitate, si nu din dorinta de cunoastere. Ce crezi ca ar urma? " Am vazut cum e si Sf Liturghie, hai sa mai incercam si prin alte parti" :)
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Atitudinea Bisericii fata de eretici

Mesaj necititde danadoina » 19 Mar 2012, 12:18

....
Si uite asa am umple biserica cu convertiti din curiozitate, si nu din dorinta de cunoastere. ....
Doriana, din curiozitate ar intra cineva in Biserica, dar nu s-ar converti din curiozitate ...

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Atitudinea Bisericii fata de eretici

Mesaj necititde danadoina » 19 Mar 2012, 12:24

misionarism ortodox :
http://www.impantokratoros.gr/misonaris ... ox.ro.aspx

PS: mi-e insa teama ca orice ar cand est evorba de ortodoxie tot gasiti un nod in papura !

Avatar utilizator
descoperire
Mesaje:164
Membru din:27 Dec 2011, 22:55
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:teologie,internet,sport,sanatate

Re: Atitudinea Bisericii fata de eretici

Mesaj necititde descoperire » 19 Mar 2012, 13:18

Biserica a fost si este misionara.Voi sunteti obisnuiti cu misionarismul american si din cauza asta nu puteti intelege misiunea ortodoxa care este una foarte subtila si sincera.
Cate prejudecati mai aveti voi fata de americani!!!Nu neg ca sunt si devieri(ca si la voi)dar asta nu inseamna ca toata contrbutia lor este rea.Daca n-ar fi fost americanii sau germanii astazi oameni nici nu citeau scriptura(sunt sigur) ca tot preotii spun ca cartea e intr-atat de complicata ca nimeni in afara de preot nu poate sa o inteleaga.Am impresia ca aveti o alergie la tot ce este de originea americana:cu chitara nu se poate-asa fac americanii,cu blugi in biserica -la fel.Dar daca fratii vostri americani ar ajuta biserica cum ati reactiona?
Ce vorbesti? Daca s-ar inchide si astazi usile bisericii sunt convins ca s-ar mari numarul celor care vor dori sa asiste la Sf Slujbe.
Omul din fire este curios si incerca sa intre tocmai acolo unde nu are acces.
Cat sunt de curiosi atat sunt si plictisiti.
nu puteti intelege misiunea ortodoxa care este una foarte subtila si sincera.
Exista ea oare?cine stie de ea?Eu cred ca misiunea ortodoxa are loc doar la scolile teologice(ex:Sibiu).Vorbesc cu ortodocsii niciodata nu zic de evanghelie doar de confruntari sunt gata indata ce afla ca esti "sectar" .Cel putin la noi asa e.
Adă Doamne ziua aceea mai devreme!

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Atitudinea Bisericii fata de eretici

Mesaj necititde Doriana » 19 Mar 2012, 14:36

misionarism ortodox :
http://www.impantokratoros.gr/misonaris ... ox.ro.aspx

PS: mi-e insa teama ca orice ar cand est evorba de ortodoxie tot gasiti un nod in papura !
De ce as gasi nod in papura cand nu e? Nu ortodoxia e problema mea, ci lipsa ei printre ortodocsi. ;)
Oamenii astia fac un lucru foarte bun, mai ales ca in Cameroon majoritatea sunt eretici. Hmm, deci BO nu misioneaza si printre eretici... La mai mare!
E mare necaz in Africa...

P.S. Descoperire, Foryan, va rog, va rog, pastrati tema topicului. Sunt topice speciale pentru schisma si biserica nevazuta. Cineva s-a chinuit ieri si a pus fiecare mesaj la topicul de unde apartinea, si nu e usor. Iar pe mine chiar ma intereseaza subiectul topicului.
Multumesc.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Atitudinea Bisericii fata de eretici

Mesaj necititde Floryan » 19 Mar 2012, 15:43

Ce inseamna "sa traiesti evanghelia"?
Sa dai dovada ca esti un crestin si sa se vada roada Duhului.
Cum faci dovada ca esti crestin?
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Atitudinea Bisericii fata de eretici

Mesaj necititde Floryan » 19 Mar 2012, 15:54

Nu ortodoxia e problema mea, ci lipsa ei printre ortodocsi. ;)
Bravo, frumoasa observatie. Si pentru mine este o mare problema, care din pacate i-a amploare. Eu daca tin post si merg la biserica sunt ori habotnic, ori inapoiat, adica nu nu sunt in rand cu lumea din sec XXI, daca-mi duc copiii la biserica dimineata, adica ii privez de somn si nu-i las sa doarma si multe altele, n-are rost sa le enumar. Si asta printre asa-zisi crestini, botezati in biserica ortodoxa.
Din pacate omul fara Dumezeu devine gol, iar rezultatul se vede, azi mai tare ca niciodata. Caci iadul cit si raiul din lumea asta incep. Saracii de ei!
P.S. Descoperire, Foryan, va rog, va rog, pastrati tema topicului. Sunt topice speciale pentru schisma si biserica nevazuta. Cineva s-a chinuit ieri si a pus fiecare mesaj la topicul de unde apartinea, si nu e usor. Iar pe mine chiar ma intereseaza subiectul topicului.
Multumesc.
Sigur, imi cer scuze, am pornit de la ceva care imi captase atentia. De fapt eu am terminat.
Cu deosebit respect
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Atitudinea Bisericii fata de eretici

Mesaj necititde danadoina » 19 Mar 2012, 16:27

......Nu ortodoxia e problema mea, ci lipsa ei printre ortodocsi. ;) .....
pai daca e asa
Nu ortodoxia e problema mea
e minunat, incepe de la tine si incearca sa lucrezi credinta, ortodox si atunci incepi sa te smeresti si poate sa intelegi...si "lipsa ei printre ortodocsi !" ;)

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Atitudinea Bisericii fata de eretici

Mesaj necititde daniel tuduran » 19 Mar 2012, 18:10

DANIEL TUDURAN,
DAR DUMNEAVOASTRA de CE CREDETI CA INTRA OMUL IN BISERICA? SA FURE CADELNITA?
Din diverse motive.Vin unii sa mai si fure dar nu cred ca sunt prea multi care se ocupa cu asa ceva.
Ma tem de cei care vin doar ca sa batjocoresca Tainele,de cei care vor sa provoace dezordine,de cei care fac prozelitism.Ma inspaimata cei care vor sa transforme biserica in Casa de Cultura organizand diverse evenimente cu conotatie pagana sau lumeasca.Altii vin la Biserica doar sa se distreze (eu asa am facut pe la 20 de ani),unii pur si simplu deranjeaza neintelegand bine unde se afla.
Oare chiar trebuie lasate usile deschise pt cei mentionati mai sus? E de discutat....
Daca pierdeti si supozitia de buna credinta a celorlalti, „eretici”, „pacatosi”.....etc, sunteti chiar voi pierduti, prieteni. Iesti din randul umanitatii.
Ah,nicidecum nu pierdem acesta supozitie.Fiti pe pace!
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)


Înapoi la “Ortodoxia pentru ne-ortodocşi”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron