Atitudinea Bisericii fata de eretici

Expunerea învăţăturii de credinţă ortodoxă pentru cei care nu sunt ortodocşi
Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:
Re: Atitudinea Bisericii fata de eretici

Mesaj necititde Pr Haralambie » 26 Noi 2011, 13:38

Pt că mântuirea nu se poate realiza fără pocăinţă, iar pocăinţa fără dreaptă credinţă, iar dreaptă credinţă este doar în BO, şi pt că nu vrem să le inducem o falsă părere că se vor mântuii ereticii, rugându-ne pt mântuirea lor. .
Parinte, dvs trebuie sa fiti constient ca duceti rugaciunea dvs inaintea lui Dumnezeu, nu inaintea unui om. Iar Dumnezeu raspunde in mod direct rugaciunilor unui om dupa inima Lui. Daca ii ceri mantuire, El va da mantuire, nu o falsa impresie de mantuire. Iar daca aceasta mantuire presupune pocainta, va veni si pocainta neaparat.
Dna sau d-ra Doriana, eu sunt contient, dar pt noi pe primul plan este împlinirea poruncilor evanghelice, nu ceea ce ni se pare nouă că este bun sau rău.
Din cuvintele dvs, lăsaţi să înţelegem că BO, ar fi egoistă, interesându-se doar de mântuirea ei, fapt neadevărat.
Bag seama că dvs concepeţi mântuirea ca o pronunţare de sentinţă juridică, de stabilire a unor oameni undeva, în rai, să zic.
Pe când noi, prin mântuire înţelegem ca o transformare/vindecarea sufletească, mintală, fiinţeală, ontologică, înviere sufletească din moartea păcatului şi necredinţă, şi unirea cu Dumnezeu, redobândirea Duhului Sfânt pierdut odinioară în rai. Iar acestea nu se pot dobândii fără cunoaşterea adevărului, pocăinţă în dreaptă credinţă şi dreaptă slăvire şi cunoaştere a Lui Dumnezeu, care posibilitate este doar în BO.

De aceea înainte de toate, ereticii, trebuie să vină la cunoştinţa adevărului, pt că este cu neputinţă să se mântuiască fără această cunoştinţă, este ca şi cum eu v-aşi cere să faceţi facultate, iar dvs nu aveţi deloc şcoală şi nu ştiţi să scrieţi.
Iar pt venirea ereticilor la cunoştinţa adevărului, BO, se roagă din totdeauna, dar, deşi se roagă, prea puţini vin la această cunoaştere, prin urmare, dacă rugăciunea pt venirea la cunoaşterea adevărului nu a dat rezultate, de ce credeţi că ar da pt mântuire?

Nu vi se pare normal ca ordinea să fie firească? Aşa ca la şcoală în ordine succesivă, nu direct în clasa a VIII-a, este nevoie de învăţat scrisul, cititul, etc.

Din viziunea noastră, conformă cu evanghelia, rugăciunea nu are putere dacă ereticii se împotrivesc de bună voie Poruncilor Lui Dumnezeu, pt că Dumnezeu respectă libertatea omului.
Nu numai că nu are putere, dar este împotriva voinţei Lui Dumnezueu, atât timp cât cel pt care te rogi stăruie în păcat de moarte.
De aceea a şi spus Ioan Teologul la întâia epitolă aşa: Cap. 5,16. Dacă vede cineva pe fratele său păcătuind - păcat nu de moarte - să se roage, şi Dumnezeu va da viaţă acelui frate, anume celor ce nu păcătuiesc de moarte. Este şi păcat de moarte; nu zic să se roage pentru acela.
De aceea a şi spus Mântuitorul că cel ce nu va crede se va osândii!
Nu vă este suficient model Mântuitorul la Ioan 17, 9, care nu s-a rugat pt lume, ci doar pt cei care i-au fost daţi lui, şi pt cei care vor crede prin ei?
Putea simplu să spună, pt toată lumea, mai ales că este Dumnezeu, nu? Dar nu a făcut-o!
Ereticii s-au făcut vrăjmaşii Lui Dumnezeu şi hulitori împotriva Duhului Sfânt, care nu vor avea iertare, nici în veacul de acum nici în cel viitor, ei suferă de o boală aproape de nevindecat, sunt daţi anathemei, atât învăţăturile cât şi persoanele lor, atât timp cât persistă în erezie.

Din partea dvs, am simţit un reproş de lipsă de rugăciune a B.O. pt mântuirea ereticilor, dar aceasta este o acuză indirectă adusă Lui Dumnezeu, ca şi cum el este rău, dar noi fiind buni îl înduplecăm prin rugăciune pe El spre bunătate.
Oare nu a spus El că vrea ca toţi oamenii să se mântuiască şi la cunoştinţa adevărului să vină? Oare nu pt asta a venit El pe Pământ? Oare nu ne-a dat El totul spre mântuire? Cine îi opreşte pe eretici să se mântuiască?? Oare sunt închise uşile b(B)isericii pt ei? Oare nu se consideră ei pe drumul cel drept, iar pe noi înşeleţi? De ce ar mai avea nevoie de rugăciunea noastră pt mântuire, a celor care după credinţa lor, noi suntem idolatrii?

Apoi, de ce nu ar fi suficientă rugăciunea Tatăl nostru, în care noi cerem să se facă voia Lui Dumnezeu precum în cer aşa şi pe pământ, care implicit, este şi voia mântuirii tuturor oamenilor?
Domnul Iisus se ruga pentru cei care i-au fost dati. Si cine erau acestia? Caci pe vremea aceea nu exista o Biserica; mai toti erau pagani. El se ruga pentru cei pentru care Tatal ii daduse sa se roage ca sa se mantuiasca.
"Dar nu numai pentru aceştia Mă rog, ci şi pentru cei ce vor crede în Mine, prin cuvântul lor, "
Stitm noi dinainte cine va crede si cine nu?
Cu atât mai mult trebuia să se roage pt păgâni, după logica dvs, că doar şi ei sunt oameni, nu? Dar nu a făcut-o, pt că este nevoie înainte, de credinţă dreaptă, indispensabil. Şi noi chiar dacă nu ştim pe cei ce cred, (deşi Biserica noastră este vizibilă, şi fiecare îi cunoaşte pe ai lui), îi ştie Dumnezeu pe cei care cred drept.
. dar, parinte, vorbim aici de 2 miliarde de oameni! Sunteti sigur ca v-a spus Dumnezeu, ca lui Samuel, sa nu mijlociti pentru ei?
Dar ce, vreţi să vină să vă spună la ureche? Modelul de mai sus, cel de la Ieremia 7, 16, de la Samuel, de la Ep Lui Ioan Teologul, de la soboarele ecumenice, şi din alte locuri, nu sunt de ajuns? Nu este părerea mea, este a Bisericii formată în istorie.
Dar şi rugăciunea discutată este tot o mijlocire, rămâne dor ereticii să răspundă chemării.
Eu m-as ingrozi sa-i stiu pe toti in iad
Dacă ar fii aşa, aţi avea mai întâi milă măcar de dvs şi de cei dragi, apoi de restul, ca să nu rămână în erezie.
Biserica isi este siesi suficienta.
Nu spui eu bine, că sub cuvinte mierloase se poate strecura otrava, pardon, acuza pt Biserică şi implicit Lui Dumnezeu? Şi totodată vătămarea celor ce citesc.
Mă iertaţi!
Cu mult respect.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Atitudinea Bisericii fata de eretici

Mesaj necititde Doriana » 26 Noi 2011, 15:36

11. Ştiind că unul ca acesta s-a abătut şi a căzut în păcat, fiind singur de sine osândit. " "...s-a abătut", adică de la adevărul de credinţă în care era mai înainte.

Aţi prins cum înţelegem să aplicăm cuvântul Apostolului, da?.
Am prins. As dori sa aflu totusi si parerea dvs vis-a-vis de ereticii nascuti eretici, carora poate nu le-a fost prezentata niciodata o alta credinta. Sunt la fel de vinovati ca ceilalti? Ar trebui tratati la fel?
Din cuvintele dvs, lăsaţi să înţelegem că BO, ar fi egoistă, interesându-se doar de mântuirea ei,
Nu numai BO, ci intreaga Biserica, are o doza de egoism, de autosuficienta si isi cauta bunastarea ei mai mult decat mantuirea altora. Si aici ma numar si eu, si tare imi pare rau de asta...As vrea sa pot face mai mult.
Pe când noi, prin mântuire înţelegem ca o transformare/vindecarea sufletească, mintală, fiinţeală, ontologică, înviere sufletească din moartea păcatului şi necredinţă, şi unirea cu Dumnezeu, redobândirea Duhului Sfânt pierdut odinioară în rai. Iar acestea nu se pot dobândii fără cunoaşterea adevărului, pocăinţă în dreaptă credinţă şi dreaptă slăvire şi cunoaştere a Lui Dumnezeu, care posibilitate este doar în BO
Nu vi se pare normal ca ordinea să fie firească? Aşa ca la şcoală în ordine succesivă, nu direct în clasa a VIII-a, este nevoie de învăţat scrisul, cititul, etc.
Eu inteleg ca este o succesiune de evenimente care trebuie implinite. Insa imi place sa fiu practica. De ce sa pierd timpul cu atatea trepte? Oare nu le cunoaste Dumnezeu? Eu spun doar ce-mi doresc: ca oamenii sa fie mantuiti. (mantuirea fiind ceea ce ati spus dvs mai sus). Dumnezeu cunoaste calea intr-acolo si ii va conduce acolo. Deci nu mi-e frica sa ma rog pentru mantuirea dvs, sau a parintelui Petru sau a parintelui Silvestru, si imi asum riscul ca sa nu veniti in Biserica mea, nerugandu-ma pentru convertirea dvs, pentru ca nu asta ma intereseaza, ci mantuirea.
Nu vă este suficient model Mântuitorul la Ioan 17, 9, care nu s-a rugat pt lume, ci doar pt cei care i-au fost daţi lui, şi pt cei care vor crede prin ei?
Da, dar observati ca unii dintre "ai Lui" nu erau inca nascuti si nici convertiti. "toti cei care vor crede" presupune ca intai cineva le va spune ca ar trebui sa creada, convertindu-i. Daca s-ar fi rugat numai pentru crestini, ar fi terminat repede; nu erau prea multi. Deci, Domnul s-a rugat si pentru cei care inca erau pagani, ca sa fie mantuiti, convertiti...
Ultima oară modificat 26 Noi 2011, 15:59 de către Doriana, modificat 1 dată în total.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Atitudinea Bisericii fata de eretici

Mesaj necititde Doriana » 26 Noi 2011, 15:51

Nu spui eu bine, că sub cuvinte mierloase se poate strecura otrava, pardon, acuza pt Biserică şi implicit Lui Dumnezeu? Şi totodată vătămarea celor ce citesc.
Mă iertaţi!
Imi pare rau daca v-am dat impresia ca sunt numai miere. In nici un caz. Sunt doar ceea ce sunt, cu bune si rele. Mai ales cu rele. Daca as fi numai bunatate nu as mai avea nevoie de mantuire, ceea ce nu pot spune. Sunt convinsa insa ca, preot fiind, ati auzit si cuvinte mai grele de atat. Si ma astept de la un preot sa nu fie atat de usor de vatamat. E doar o discutie; ce ati face daca ati auzi tot ce am de spus? :oops: Cred ca stim cu totii ca nu avem intotdeauna aceleasi idei...
Va respect pe dvs si slujba dvs, nu am nimic personal cu dvs, nici nu va cunosc, de fapt, dar cred ca Biserica, in general, nu numai BO, (inclusiv eu) ar putea face mai mult, daca si-ar asuma riscul sa iubeasca mai mult. Dar a iubi oamenii presupune mult sacrificiu; iar acesta este greu de facut.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Atitudinea Bisericii fata de eretici

Mesaj necititde Pr Haralambie » 26 Noi 2011, 17:44

Eu inteleg ca este o succesiune de evenimente care trebuie implinite. Insa imi place sa fiu practica. De ce sa pierd timpul cu atatea trepte? Oare nu le cunoaste Dumnezeu? Eu spun doar ce-mi doresc: ca oamenii sa fie mantuiti. (mantuirea fiind ceea ce ati spus dvs mai sus). Dumnezeu cunoaste calea intr-acolo si ii va conduce acolo. Deci nu mi-e frica sa ma rog pentru mantuirea dvs, sau a parintelui Petru sau a parintelui Silvestru, si imi asum riscul ca sa nu veniti in Biserica mea, nerugandu-ma pentru convertirea dvs, pentr[*]uu ca nu asta ma intereseaza, ci mantuirea.
Dvs, vedeţi mâtuirea undeva înafară şi ca venind din partea Lui Dumnezeu.
Pt noi mântuirea nu se poate decât în interiorul Bisericii prin partciparea la anumite taine, de aceea vrem venirea celor care o vor în BO. Nu pt că am ţine numaidecât la anumite forme, sau ştiu eu, instuţie, aia dacă nu a păstarat adevărul este =0.
Pe noi nu ne foloseşte nu ştiu ce trepte de cunoaştere, dacă ele nu aduc trăirea şi împlinirea unor porunci care trebuie să le aibă cel care vrea să se mântuiască.
Pt noi mântuirea trebuie lucrată, iar BO, a conservat şi păstrat exact ceea ce trebuie pt această mântuire.
Tocmai ăsta e paradoxul, că cei care fug de BO, fug de mântuire, şi cum să se mântuiască dacă ei fug ca de dracul de ea?

Apropo de ceea ce l-aţi întrebat pe pr Dimitrie:
As dori sa aflu totusi si parerea dvs vis-a-vis de ereticii nascuti eretici, carora poate nu le-a fost prezentata niciodata o alta credinta. Sunt la fel de vinovati ca ceilalti? Ar trebui tratati la fel?
Fără să anulez răspunsul părintelui. Cei născuţi în eres şi care vin la ortodoxie nu pot fi trataţi la fel cu cei care au fost cândva ortodocşi şi apoi au apostaziat. Primii sunt primiţi indiferent de ce au fost înainte, trebuie doar să cunoască bine credinţa ortodoxă şi să renunţe public la erezia din care au aparţinut, apoi botezul şi celelalte.
Cei care au fost cândva ortodocşi sunt primiţi sub canon( certare, pedeapsă) şi trebuie să facă multă pocăinţă, poate se va îndura Dumnezeu de ei.
Da, dar observati ca unii dintre "ai Lui" nu erau inca nascuti si nici convertiti. "toti cei care vor crede" presupune ca intai cineva le va spune ca ar trebui sa creada, convertindu-i. Daca s-ar fi rugat numai pentru crestini, ar fi terminat repede; nu erau prea multi. Deci, Domnul s-a rugat si pentru cei care inca erau pagani, ca sa fie mantuiti, convertiti...
Dar a făcut diferenţa între unii şi alţii, deci nu s-a rugat pt toţi.
Ultima oară modificat 26 Noi 2011, 21:03 de către Pr Haralambie, modificat 1 dată în total.
Cu mult respect.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Atitudinea Bisericii fata de eretici

Mesaj necititde Pr Haralambie » 26 Noi 2011, 17:51

Imi pare rau...
Sunteţi o scumpă.
Si ma astept de la un preot sa nu fie atat de usor de vatamat.
Nu l-a mine m-am referit, ci la cei care citesc.
E doar o discutie; ce ati face daca ati auzi tot ce am de spus?
Chiar imi doresc să-mi spuneţi tot, tot ,personal sau prin mesaj privat, oricum, apoi o să văd eu ce-o să fac.
Cu mult respect.

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Atitudinea Bisericii fata de eretici

Mesaj necititde daniel tuduran » 26 Noi 2011, 18:08

Dumnezeu vrea ca tot omul sa se mantuiasca si normal ca Biserica vrea acelasi lucru insa are o anumita pedagogie cand foloseste rugaciunile pt eretici.Trebuie retinut faptul ca Biserica nu ne interzice sa ne rugam acasa pt eretici,pt atei,necredinciosi,sinucigasi etc.
Eu daca ma rog numai pt mine am impresia ca nici nu m-am rugat.Simt nevoia sa ma rog pt apropiatii mei care sunt in necazuri si cred ca aceasta rugaciune imi va fi nu numai mie spre folos duhovnicesc ci si lor le va folosi.Eu nu ma pot ruga in mod individualist si egoist,la fel face si BO se roaga pt toata lumea .Eu ma rog si pt neortodocsi.
Din vietile sfintilor aflam ca omul cu cat este mai cercetat de Duhul Sfant cu atat simte nevoia sa se roage pt toata lumea.
http://vlad-mihai.blogspot.com/2011/07/ ... iunea.html (a se citi de catre Dorina)
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Atitudinea Bisericii fata de eretici

Mesaj necititde dimitrie » 27 Noi 2011, 01:54

11. Ştiind că unul ca acesta s-a abătut şi a căzut în păcat, fiind singur de sine osândit. " "...s-a abătut", adică de la adevărul de credinţă în care era mai înainte.

Aţi prins cum înţelegem să aplicăm cuvântul Apostolului, da?.
Am prins. As dori sa aflu totusi si parerea dvs vis-a-vis de ereticii nascuti eretici, carora poate nu le-a fost prezentata niciodata o alta credinta. Sunt la fel de vinovati ca ceilalti? Ar trebui tratati la fel?
Cred că sunt suficiente cuvintele Sf.Apostol Pavel din 1Cor.5:9-13 şi Tit 3:10-11, pentru a vă da un răspuns.

Noi trebuie să avem milă de toţi oamenii, indiferent de naţie şi religie. Cu toţii ar trebui să simţim ce a simţit femeia samarineancă (ceea ce este cunoscută ca Sfânta Mare Martiră Fotinia - http://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=s ... -w&cad=rja) după convorbirea cu Domnul la fântâna lui Iacov, anume: dorinţa de a vesti pe Hristos şi adevărul Său de credinţă şi altora.
Noi avem datoria sfântă de a ne strădui ca prin faptele noastre să fie sfinţit numele lui Dumnezeu printre oameni, indiferent de religia ori naţia lor - ortodocşi sau nu, apostaţi ori crescuţi în eres, etc. Şi asta înseamnă să avem dragoste între noi, după cuvântul Domnului.
Acum," vis-a-vis de ereticii nascuti eretici, carora poate nu le-a fost prezentata niciodata o alta credinta. Sunt la fel de vinovati ca ceilalti? ", noi nu avem de unde şti ce şi cât cunosc ei, ori cum s-au raportat la ce cunosc în materie de credinţă - Domnul ştie acestea. Vinovăţia o stabileşte Domnul, Cel ce cunoaşte inima fiecăruia.
Omul începe să aibă vină din momentul în care, deşi constată nepotrivirea ce există între ce i s-a spus cu privire la adevărul de credinţă şi ce spune în realitate Scriptura, rămâne totuşi indiferent ori îşi inhibă nelinişltea ce i-a intrat în suflet odată cu constatarea acestor contradicţii, căci este scris:
Cereţi şi vi se va da; căutaţi şi veţi afla; bateţi şi vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, şi celui ce bate i se va deschide.
(Mt.7:7-8)
şi,
De vrea cineva să facă voia Lui, va cunoaşte despre învăţătura aceasta dacă este de la Dumnezeu sau dacă Eu vorbesc de la Mine Însumi. (Ioan.7:17)
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Atitudinea Bisericii fata de eretici

Mesaj necititde Doriana » 27 Noi 2011, 20:29

Tocmai ăsta e paradoxul, că cei care fug de BO, fug de mântuire, şi cum să se mântuiască dacă ei fug ca de dracul de ea?
Nu trebuie sa luati de bun tot ce face omul, caci omul e schimbator. De multe ori omul fuge exact de ceea ce-si doreste, deoarece ii este frica de schimbare, de frangerea inimii. Multi oameni vor sa vina la Hristos, dar nu gasesc forta necesara sa se invinga pe ei insisi. Gasesc in schimb multa teama de necunoscut. Rugandu-ne pentru ei, ei vor simti in duh suportul nostru spiritual si-si vor invinge mai usor teama, intorcandu-se catre Hristos.
Chiar imi doresc să-mi spuneţi tot, tot
Nu ar fi cine stie ce de spus. Doar niste idei care pe mine ma caracterizeaza, dar care pentru dvs sunt idei eretice sau atacuri la adresa Bisericii. Nu mi-ati facut inca nici un rau, asa ca nu as vrea sa va impovarez chiar cu toate deodata. :)
Eu daca ma rog numai pt mine am impresia ca nici nu m-am rugat..
http://vlad-mihai.blogspot.com/2011/07/ ... iunea.html (a se citi de catre Dorina)
Daniel, tu intotdeauna ai fost un baiat de zahar, dar acum m-ai uns la suflet. Sfantul Siluan a inteles: cand iubesti oamenii nu exista limite in a incerca sa-i ajuti. Doamne fereste, fiecare dintre noi putem avea un copil cazut in erezie. Ne-ar lasa oare inima sa nu ne rugam pentru el?
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Atitudinea Bisericii fata de eretici

Mesaj necititde Doriana » 27 Noi 2011, 20:47

noi nu avem de unde şti ce şi cât cunosc ei, ori cum s-au raportat la ce cunosc în materie de credinţă - Domnul ştie acestea. Vinovăţia o stabileşte Domnul, Cel ce cunoaşte inima fiecăruia.
Ati dat un raspuns plin de smerenie, parinte Dimitrie. Dar, pana la urma, Biserica cunoaste statutul ereticilor, sau nu? Caci iata ce spune parintele Haralambie:
Ereticii s-au făcut vrăjmaşii Lui Dumnezeu şi hulitori împotriva Duhului Sfânt, care nu vor avea iertare, nici în veacul de acum nici în cel viitor,
Asa sa fie? Vreo doua miliarde de oameni sunt deja pierduti, caci nu mai au iertare, desi cei mai multi nu au nici o vina ca s-au nascut eretici? Cum sa se faca ei vrajmasii lui Dumnezeu niste oameni care nici macar nu L-au cunoscut vreodata? Si la ce bun sa vii si sa-ti ceri iertare cu pocainta, cand Biserica iti spune ca nu mai ai nici o sansa?
Personal cred ca parintele a scris aceasta fraza dintr-un exces temporar de zel, si nu as vrea sa cred ca aceasta este pozitia oficiala a BO.
Cei care au fost cândva ortodocşi sunt primiţi sub canon( certare, pedeapsă) şi trebuie să facă multă pocăinţă, poate se va îndura Dumnezeu de ei..
Noi trebuie să avem milă de toţi oamenii, indiferent de naţie şi religie.
Dar, parinte, va rugati pentru ei ca sa se indure Dumnezeu de ei? Se concretizeaza aceasta mila de care vorbiti in rugaciune, cea mai puternica arma de salvare a unui om din pacatul care il tine departe de Hristos?
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Atitudinea Bisericii fata de eretici

Mesaj necititde dimitrie » 28 Noi 2011, 01:04

4. Care om dintre voi, având o sută de oi şi pierzând din ele una, nu lasă pe cele nouăzeci şi nouă în pustie şi se duce după cea pierdută, până ce o găseşte? Asta se cuvine să facem pentru o Doriana ...
5. Şi găsind-o, o pune pe umerii săi, bucurându-se; ... Lc.15. Asta se cuvine să facem când o Doriana ...



Dar, parinte, va rugati pentru ei ca sa se indure Dumnezeu de ei? Se concretizeaza aceasta mila de care vorbiti in rugaciune, cea mai puternica arma de salvare a unui om din pacatul care il tine departe de Hristos?

- O Doriana este o parte din trup bolnavă (de moarte chiar) şi pentru această parte suferă tot trupul. Amputarea unei Doriana din trup este moartea fizică, tragedia ultimă... Dar Doriana este o oaie rătăcită, pierdută de turmă şi nu un lup împieliţat. Ea este ceea ce pare neghină în grâu, dar s-ar putea doar să pară. Însă, la seceriş se va cunoaşte dacă ceea ce părea a fi neghină a fost de fapt grâu, ori cu adevărat a fost neghină şi ochiul nu ne-a înşelat.
- Dacă ne rugăm? Şi încă cum! Chiar la Liturghie ne rugăm: ca Domnul să strice repede eresurile, iar pe cei rătăciţi să-i întoarcă iarăşi la credinţă.

P.S. Sunt prea obosit acum să mai continui. Vă rog să mă scuzaţi!
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Atitudinea Bisericii fata de eretici

Mesaj necititde Pr Haralambie » 28 Noi 2011, 01:11

Doar niste idei care pe mine ma caracterizeaza, dar care pentru dvs sunt idei eretice sau atacuri la adresa Bisericii.
Şi nu ar trebui să spun ce sunt?
Nu mi-ati facut inca nici un rau, asa ca nu as vrea sa va impovarez chiar cu toate deodata.
Ia încercaţi. :)
Doamne fereste, fiecare dintre noi putem avea un copil cazut in erezie. Ne-ar lasa oare inima sa nu ne rugam pentru el?
Cred că nu aţi citit cu atenţie pe sf Iosif de la Optina, el spune că în rugăciunile personale se poate, în cele ale Bisericii nu, şi mai ales face referire la pomeniri de nume.
Asa sa fie? Vreo doua miliarde de oameni sunt deja pierduti, caci nu mai au iertare, desi cei mai multi nu au nici o vina ca s-au nascut eretici?
Staţi, staţi, nu vă grăbiţi, nu vor avea iertare dacă vor persista în erezie! şi nu vă grăbiţi să mă acuzaţi pe mine, că Mântuitorul spune că hulitorii împotriva Duhului Sfânt nu vor avea iertare nici în veacul de acum nici în cel viitor. Tot Mântitorul spune că cei care nu-i vor primii pe apostoli, aceştia să scuture praful de pe picioare, că mai uşor va fi Sodomei şi Gomorei în ziua judecăţii decât acelor cetăţi...etc. Şi nu contează numărul. Tot El spune, mulţi chemaţi, puţini aleşi. Tot El spune duceţi-vă de la mine blestemaţilor, deşi, în Numele Tău minuni multe am făcut... Iar cei care s-au născut eretici au toată viaţa la dispoziţie să-l găsească pe Dumnezeu, şi dacă îl vor căuta îl vor găsi.
Cum sa se faca ei vrajmasii lui Dumnezeu niste oameni care nici macar nu L-au cunoscut vreodata?
Aveţi o concepţie foarte greşită; toţi oamenii s-au făcut vrăşmaşi Lui Dumnezeu şi petrec în vrăjmăşie, chiar dacă inconştienţi, de la căderea adamică noi am moştenit această vrăjmăşie, singurul colac de salvare este dreapta credinţă şi trăire.
Si la ce bun sa vii si sa-ti ceri iertare cu pocainta, cand Biserica iti spune ca nu mai ai nici o sansa?
Am spus eu asta? Numai în cazul rămânerii în erezie nu mai este şansă, dacă vine moartea şi suntem în erezie.
Personal cred ca parintele a scris aceasta fraza dintr-un exces temporar de zel, si nu as vrea sa cred ca aceasta este pozitia oficiala a BO.
Nici pe departe, am scris ţinând cont de scrierile celor mai mari părinţi sfinţi ai Bisericii, şi soboarelor ecumenice, etc. Este părerea şi nu numai părerea ci concluzia Bisericii. Mântuitorul a prevăzut-o şi a spus: Largă şi lată este calea pierzării şi mulţi o află! Pt oboseala citirii trebuie să omit multe.
Dar, parinte, va rugati pentru ei ca sa se indure Dumnezeu de ei? Se concretizeaza aceasta mila de care vorbiti in rugaciune, cea mai puternica arma de salvare a unui om din pacatul care il tine departe de Hristos?
Se roagă Biserica pt ei, pt stricarea eresurilor, iar o dată veniţi la sânul Bisericii, se roagă toată Biserica pt ei, pt îndurare, iar dacă nu vin, înseamnă că nu au nevoie de ea.
Iarăşi vă întreb, pt că la celelalte întrebări aţi evitat să-mi răspundeţi. Îl suspectaţi de răutate pe apostolul (iubirii!) Ioan, când a spus că pt cel care este în păcat de moarte nu zice să se roage cineva? Şi asta pt frate, darămite pt străin.
I Ioan, Cap. 5,16. Dacă vede cineva pe fratele său păcătuind - păcat nu de moarte - să se roage, şi Dumnezeu va da viaţă acelui frate, anume celor ce nu păcătuiesc de moarte. Este şi păcat de moarte; nu zic să se roage pentru acela.
Cu mult respect.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Atitudinea Bisericii fata de eretici

Mesaj necititde Doriana » 28 Noi 2011, 13:15

Parinte Dimitrie, ati fost foarte explicit; chiar nu mai am ce comenta. Daca ati vrea totusi sa continuati dupa ce va veti fi odihnit, va rog...
Iarăşi vă întreb, pt că la celelalte întrebări aţi evitat să-mi răspundeţi. Îl suspectaţi de răutate pe apostolul (iubirii!) Ioan, când a spus că pt cel care este în păcat de moarte nu zice să se roage cineva? Şi asta pt frate, darămite pt străin.
I Ioan, Cap. 5,16. Dacă vede cineva pe fratele său păcătuind - păcat nu de moarte - să se roage, şi Dumnezeu va da viaţă acelui frate, anume celor ce nu păcătuiesc de moarte. Este şi păcat de moarte; nu zic să se roage pentru acela.
Nu-l suspectez pe Apostol de rautate, ci pe dvs de exagerarea ideii de pacat de moarte. Adica, exista ereticul John, sa zicem. El se naste intr-o familie catolica, parintii il cresc in credinta catolica si el este un om care se simte puternic atras de Dumnezeu, probabil nu a auzit in viata lui de Filioque, nu pierde nici o ocazie de a merge la Biserica si a-L lauda pe Dumnezeu. Iar cand se bucura mai tare apare un ortodox si-i spune ca a facut pacat de moarte care nu mai are iertare. Pus in balanta cu el, un jihadist care organizeaza atacuri cu bomba este preferat de acest ortodox; el nu a facut pacat de moarte, e doar de "alta religie". Automat te intrebi cu ce cantar or cantari acesti oameni pacatele?

In esenta, toate pacatele sunt pacate care aduc moartea; omul va arde in iad si pentru erezie, dar si pentru furt sau minciuna. Si pacatele mari, si cele mici duc tot in iad; si pacatele mari si cele mici sunt insa iertate daca omul se pocaieste si da dovada de o viata schimbata. Numai hula impotriva Duhului Sfant nu se iarta, deoarece Cel hulit, Duhul, se indeparteaza de om si refuza sa mai produca in el pocainta; omul nu va mai fi iertat din cauza lipsei de pocainta.
Deci, daca erezia este hula, ea nu va avea iertare, caci nu va exista pocainta. Daca nu este hula, este tratata ca oricare alt pacat, se va ierta daca omul se pocaieste.

P.S. Nu-mi dau seama la ce intrebari am evitat sa raspund, dar admit ca uneori am ales sa raspun ideilor celor mai importante, ca sa nu scriu mesaje prea lungi.
Staţi, staţi, nu vă grăbiţi, nu vor avea iertare dacă vor persista în erezie! şi nu vă grăbiţi să mă acuzaţi pe mine
Trebuie sa recunoasteti ca , exprimandu-va incomplet, asta ati dat de inteles.
Aveţi o concepţie foarte greşită; toţi oamenii s-au făcut vrăşmaşi Lui Dumnezeu şi petrec în vrăjmăşie, chiar dacă inconştienţi, de la căderea adamică noi am moştenit această vrăjmăşie, singurul colac de salvare este dreapta credinţă şi trăire.
Aici aveti dreptate.
Cred că nu aţi citit cu atenţie pe sf Iosif de la Optina, el spune că în rugăciunile personale se poate, în cele ale Bisericii nu, şi mai ales face referire la pomeniri de nume.
Eu nu prea inteleg cum vine asta, adica in Biserica te rogi una si acasa alta... Doar sunt tot eu si acasa si in Biserica, iar Dumnezeu este acelasi si acasa si la Biserica. Pentru ce as fi dual?
Ia încercaţi.
Prefer totusi sa ramanem prieteni. Cred ca e vina mea; am o problema de incredere. Iertati-ma.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Atitudinea Bisericii fata de eretici

Mesaj necititde Pr Haralambie » 28 Noi 2011, 19:42

Nu-l suspectez pe Apostol de rautate, ci pe dvs de exagerarea ideii de pacat de moarte
Scumpa mea Doriana, pt noi, păcatele de moarte sunt bine definite, pt mine ca duhovnic ar fii catastrofal să nu le cunosc.
Pt noi, erezia este păcat de moarte, categoric, şi nu este deloc exagerare, mai departe, se înţelege exprimarea apostolului, care mereu vorbea despre iubire...
Adica, exista ereticul John, sa zicem. El se naste intr-o familie catolica, parintii il cresc in credinta catolica si el este un om care se simte puternic atras de Dumnezeu, probabil nu a auzit in viata lui de Filioque, nu pierde nici o ocazie de a merge la Biserica si a-L lauda pe Dumnezeu. Iar cand se bucura mai tare apare un ortodox si-i spune ca a facut pacat de moarte care nu mai are iertare.
Nu că a făcut păcat, ci trăieşte în păcat prin erezia în care stă, iar vestirea acestui lucru adevărat nu ar trebuii să-l dărâme şi scandalizeze, ci să-l bucure pt noua descoperire, să-i dea motiv de căutare şi cercetare.
Întristarea pt aflarea acestui lucru trebuie să fie după moarte, când nu mai există posibilitatea îndreptării.
Pt catolic, este o nouă descoperire, care poate venii din partea Lui Dumnezeu, la timpul potrivit, cum multora li s-a întâmplat.
Ap Pavel ce a făcut când a aflat că de fapt era vrăjmaşul lui Dumnezeu, deşii ardea de râvnă pt Dumnezeu în zelotismul său, sa scandalizat? Nu, ci si-a îndreptat viaţa, devenind încă apostol! De ce nu ar face şi catolicul acelaşi lucru?
Dar închipuţi-vă pe acelaşi catolic căutător, care dă peste un eretic protestant, să zic, care atât prin modul lui de viaţă cât şi prin vorbă, va defăima calea cea ortodoxă după Dumnezeu, şi îl va smintii pe catolic, care nu va mai cunoaşte niciodată ortodoxia.
Nu v-a devenii el oare ucigaş de frate? Care ucide nu trupul ci sufletul pt veşnicie.
Nici nu vreau să-mi imaginez ce-l aşteaptă pe eretic, cred că mai bine şi-ar fi legat o piatră de gât şi s-ar fi aruncat în mare...
Pus in balanta cu el, un jihadist care organizeaza atacuri cu bomba este preferat de acest ortodox; el nu a facut pacat de moarte, e doar de "alta religie". Automat te intrebi cu ce cantar or cantari acesti oameni pacatele?
Acum mi se pare că răstălmăciţi puţin rău voitor atitudinea ortodoxului.
Pt ortodox, cei care vin la ortodoxie, fie din alte credinţe, fie din erezii, sau indiferent ce păcate ar fii făcut înainte, sunt toţi la fel, adică, în urma botezului este un om nou.
Prin botez li se va şterge orice păcat ar fii făcut înainte.
Nu acelaşi lucru se poate spune despre cei care au fost odată ortodocşi şi s-au lepădat de credinţă şi apoi revin la ortodoxie.
Dar dacă tot venii vorba desprecântar şi comparaţia dvs cu catolicul şi talibanul jihadist, judecaţi dvs logic şi drept, care este mai mare criminal, cel care omoară doar trupul, sau ereticul care ucide sufleteşte pt veşnicie??
Aşa, ca să cântărim cu cântarul evangheliei, că cel trupesc vede doar strict trupul.
În ce cumpănă trebuie puşi amândoi?
Numai hula impotriva Duhului Sfant nu se iarta, deoarece Cel hulit, Duhul, se indeparteaza de om si refuza sa mai produca in el pocainta; omul nu va mai fi iertat din cauza lipsei de pocainta.
Şi hula se iartă în această viaţă, iar cât trăieşte omul există posibilitatea pocăinţei pt oricine.
Eu nu prea inteleg cum vine asta, adica in Biserica te rogi una si acasa alta... Doar sunt tot eu si acasa si in Biserica, iar Dumnezeu este acelasi si acasa si la Biserica. Pentru ce as fi dual?
Nu dual ci, este o ordine bine stabilită şi nu oricine se poate ruga nici acasă şi nu oricum, ca nu cumva mai mult să-l mâniem pe Dumnezeu.
Prefer totusi sa ramanem prieteni. Cred ca e vina mea; am o problema de incredere. Iertati-ma.
De ce n-am rămâne prieteni?? Eu am o altă concepţie despre prietenie. Prietenia o simt şi o înţeleg pe măsura deschiderii celuilalt către mine. Să aveţi încredere!
Cu mult respect.

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Atitudinea Bisericii fata de eretici

Mesaj necititde nemessis » 29 Noi 2011, 12:24

Am citit destul de atent mesajele voastre, m-a pufnit rasul de cateva ori, mai ales la intrebarea care a aparut de cateva ori "da' cum sa ne purtam cu ereticii?"
Raspunsurile pana la urma era ca trebuie sa va feriti de ei.
Concluzia mea privind discutiile voastre: NICI URMA DE IUBIRE. De fapt, va iubiti doar pe voi insiva. Pot sa va citez pe fiecare dintre voi, din posturile voastre, ca sa-mi sustin concluzia.
Asa ii iubirea? Sa nu stai nici la masa cu cei care nu sunt deacord cu tine? E asa important ca toti sa fie deacord cu voi, incat excludeti si stigmatizati pe toti. Cu cat vad mai multi ortodocsi, cu atat mi se par oameni fara bun simt, egoisti si rai.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Atitudinea Bisericii fata de eretici

Mesaj necititde Pr Haralambie » 29 Noi 2011, 14:52

Concluzia mea privind discutiile voastre: NICI URMA DE IUBIRE.
Mulţumim dle nemessis, o să ţinem cont de aprecierile dvs, şi dacă binevoiţi , vă rog să ne vorbiţi dvs despre iubire, dschizând un topic destinat cu denumirea ''Iubirea ateistă''. sau cum vreţi dvs.
Cu mult respect.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Atitudinea Bisericii fata de eretici

Mesaj necititde Doriana » 29 Noi 2011, 16:22

Dar închipuţi-vă pe acelaşi catolic căutător, care dă peste un eretic protestant,
:) Ok, am inteles aluzia. Nu framantarile unui eretic il vor indeparta pe catolic de ortodoxie; cel putin nu mai mult decat problemele din BO. Insa un adevarat cautator de Dumnezeu trebuie sa-si asume calea cea ingusta, cu bune si cu rele si sa accepte ideea ca Biserica este formata din oameni care tind spre desavarsire dar nu sunt inca desavarsiti. Dumnezeu nu-i va feri pe copiii Lui de a vedea lucruri rele, ci ii va ajuta in mijlocul necazurilor. Asta a ales omul cand a dorit sa cunoasca binele si raul.
Şi hula se iartă în această viaţă, iar cât trăieşte omul există posibilitatea pocăinţei pt oricine.
Asta mie mi se pare total pe dos, dar trecem peste aceasta parte teologica, deoarece necesita alt topic.
Dar dacă tot venii vorba desprecântar şi comparaţia dvs cu catolicul şi talibanul jihadist, judecaţi dvs logic şi drept, care este mai mare criminal, cel care omoară doar trupul, sau ereticul care ucide sufleteşte pt veşnicie??
Jihadistul, caci omoara si trupul si sansa de a-si salva sufletul, traind. Caci cat mai exista viata mai exista sansa de iertare, chiar si pentru un eretic. Daca ai ucis omul i-ai luat orice sansa la mantuire.
Concluzia mea privind discutiile voastre: NICI URMA DE IUBIRE.
Mai nemessis, iubirea e un lucru tare mare,. In ziua in care o vei gasi nu vei mai dori sa pleci niciunde, caci ai gasit ce ai cautat.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Atitudinea Bisericii fata de eretici

Mesaj necititde nemessis » 29 Noi 2011, 21:40

dacă binevoiţi , vă rog să ne vorbiţi dvs despre iubire, dschizând un topic destinat cu denumirea ''Iubirea ateistă''
Din pacate nu am cum. Nu exista asa ceva. Din cate vad insa nici iubire crestina nu exista, de aici e nedumerirea mea, ca doar crestinii sunt cei care vorbesc cel mai des de iubire, dar nu se suporta grupurile crestine intre ele.
De ce vorbiti atat de mult despre ceva, apoi faceti fix pe dos?
Stiti ce as vrea sa fac? sa iau imnu iubirii si la fiecare fraza cu ce face iubirea sa citez din voi, ca sa aveti oglinda in fata.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Atitudinea Bisericii fata de eretici

Mesaj necititde Pr Haralambie » 29 Noi 2011, 23:37

dacă binevoiţi , vă rog să ne vorbiţi dvs despre iubire, dschizând un topic destinat cu denumirea ''Iubirea ateistă''
Din pacate nu am cum. Nu exista asa ceva.
Aproape că mă aşteptam la aşa răspuns, adică, cum să vă spun, nu mă aşteptam la mai mult. Şi ştiţi de ce? Pt că am auzit că ateii sunt defecţi la minte, (aşa umblă zvonul) şi ei nici nu pot înţelege creştinismul, darămite să mai vorbească de el. Mulţi chiar zic că-s nebuni ateii, cum ar fii proorocul David , de ex, la psalmi, aici. Dvs ce ziceţi, e adevărat?
Din cate vad insa nici iubire crestina nu exista, de aici e nedumerirea mea, ca doar crestinii sunt cei care vorbesc cel mai des de iubire, dar nu se suporta grupurile crestine intre ele.
Na, ştiţi dvs cum e, una e iubirea desăvârşită predicată şi practicată de Hristos, şi alta este cea pusă în practică de oameni, cei din urmă se străduiesc , poate or prinde-o.
De ce vorbiti atat de mult despre ceva, apoi faceti fix pe dos?
Dle nemessis, creştinii iubesc virtutea, credinţa, chiar dacă nu prea le iese la aplicaţie totdeauna.

Stiti ce as vrea sa fac? sa iau imnu iubirii si la fiecare fraza cu ce face iubirea sa citez din voi, ca sa aveti oglinda in fata.
Eu nu vă sfătuiesc să faceţi asta, noi creştinii îndrăgim să cunoaştem exeplele pozitive, nu cele negative de care suntem sătui, că ne înconjură. Dacă sunteţi competent să ne folosiţi cu ceva folositor, pozitiv, bine de bine, iară dacă nu, lăsaţi-o baltă, că suntem sătui de nătărăi în fiecare zi, care ne arată cele rele.
Cu mult respect.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Atitudinea Bisericii fata de eretici

Mesaj necititde dimitrie » 30 Noi 2011, 00:41

Am citit destul de atent mesajele voastre, m-a pufnit rasul de cateva ori, mai ales la intrebarea care a aparut de cateva ori "da' cum sa ne purtam cu ereticii?"
Raspunsurile pana la urma era ca trebuie sa va feriti de ei.
Concluzia mea privind discutiile voastre: NICI URMA DE IUBIRE. De fapt, va iubiti doar pe voi insiva. Pot sa va citez pe fiecare dintre voi, din posturile voastre, ca sa-mi sustin concluzia.
Asa ii iubirea? Sa nu stai nici la masa cu cei care nu sunt deacord cu tine? E asa important ca toti sa fie deacord cu voi, incat excludeti si stigmatizati pe toti. Cu cat vad mai multi ortodocsi, cu atat mi se par oameni fara bun simt, egoisti si rai.
D-le neme..., d-ta ca un paralel cu ale credinţei ar trebui să înţelegi că nu ai cum să te exprimi despre cele discutate într-o limbă pe care nu o cunoşti. Aici este limba celor ce cred în Dumnezeu şi Hristosul Său Iisus, fie ea şi greşită credinţa lor. Ei au ca normativă de credinţă o Carte - Biblia, pe care d-ta o conteşti (în acest sens). Acolo scrie şi de treaba aia cu stigmatizatul, şi cu anatema, etc.; mai scrie şi cui , şi de ce, etc.
Ori d-ta, necunosând şi nerecunoscând această limbă a credinţei îţi pare că spunem inepţii, precum odinioară vechii elini (grecii) numeau barbari pe cei ce nu vorbeau greaca, căci neînţelegându-le limba li se părea că aceia spun cuvinte fără sens.

Aşadar ..., un picuţ de atenţie!
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Atitudinea Bisericii fata de eretici

Mesaj necititde nemessis » 30 Noi 2011, 08:42

dom' Dimitrie,
Nu am zis un cuvant despre credinta, am zis despre iubire, cuvant de care abuzeaza ortodocsii, dar nu se vede deloc in fapte.


Înapoi la “Ortodoxia pentru ne-ortodocşi”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX