Activitatea misionara a Bisericii.

Expunerea învăţăturii de credinţă ortodoxă pentru cei care nu sunt ortodocşi
Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu
Activitatea misionara a Bisericii.

Mesaj necititde Doriana » 24 Ian 2012, 09:18

"
Doriana , in felul acesta se poate spune ca nimeni nu are nevoie de vreo amenintare care sa-l duca la frica de Dumnezeu.
Domnule Constantinos, cu ceva timp in urma m-ati provocat sa vorbesc despre unul din subiectele mele preferate. Acum am gasit in sfarsit ceva timp.

Cum aducem oamenii la frica de Dumnezeu, dar mai ales la dragostea de Dumnezeu? Si vreau sa ma refer aici nu neaparat la eretici, caci am inteles dincolo atitudinea fata de ei, ci mai ales la ortodocsii nominali, care au fost botezati odata si apoi lasati. Multi nu au auzit niciodata Evanghelia, caci nu a avut cine sa le-o spuna.

Scriptura spune:"Cel ce va crede şi se va boteza se va mântui". Dvs botezati copiii de pe cand sunt sugari, tocmai pentru ca sa va asigurati ca rezolvati cat mai repede problema botezului. Nu vreau sa discut valabilitatea botezului copiilor; este o tema mult prea discutata. Ce as dori sa stiu este: Ce facem cu acel "crede", enuntat de Hristos ca o conditie sine qua non a mantuirii? Daca Biserica se ocupa cu atata grija de botez, cand isi propune sa se ocupe si de catehizare, deci de sadirea in om a credintei mantuitoare, fara de care botezul e zadarnic? Si prin ce metode?
Multumesc.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Constantinos

Re: Activitatea misionara a Bisericii.

Mesaj necititde Constantinos » 24 Ian 2012, 13:19

Timpul a inceput sa devina pretios iar acum scriu de pe alt calculator.
Pentru mine este valabil si - Cel ce se va boteza si va crede se va mantui ; foarte multe sunt cele ce se pot inversa si sunt valabile , in special de la Sf. Ap . Ioan . Despre frica lui Dumnezeu este scris ca ea este pregatitoare pentru mucenicie , un raspuns al incepatorilor la manifestarea dragostei lui Dumnezeu (Matei 10, 28-... :Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de a(A)cela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena.). Fragmente din Evanghelie cred ca au auzit toti (nu ma judec cu Ap .si evanghelistii pentru cele omise in scris).
Botezul pruncilor este necesar tot la fel de mult ca si cele urmatoare lui : Impartasirea saptamanala sau mai deasa, istorioare si rugaciuni pentru nivelul intelectual al copiilor, atentia sporita asupra alimentatiei si altele multe. Cei invechiti in pacate au foarte putine sanse de scapare. O atitudine a mea si altora pe care zic ca nu ai observat-o ar fi ca atunci cand "politistul" dadea "binecuvantari" nu dadeam si noi chiar daca este scris "Binecuvantati pe cei ce va blesteama" si in lista pacatelor "Am primit binecuvantare de la eretici" din care reiese ca binecuvantarile ereticilor sunt blesteme. Catehizarea pe care si-o doreste Dumnezeu nu poate avea loc acum , dar o umbra a idealului este profetita pentru un viitor neindepartat.

ddc
Mesaje:217
Membru din:10 Oct 2009, 16:35
Confesiune:ortodox
Preocupări:Adevarul

Re: Activitatea misionara a Bisericii.

Mesaj necititde ddc » 24 Ian 2012, 19:46

"
Doriana , in felul acesta se poate spune ca nimeni nu are nevoie de vreo amenintare care sa-l duca la frica de Dumnezeu.
Domnule Constantinos, cu ceva timp in urma m-ati provocat sa vorbesc despre unul din subiectele mele preferate. Acum am gasit in sfarsit ceva timp.

Cum aducem oamenii la frica de Dumnezeu, dar mai ales la dragostea de Dumnezeu? Si vreau sa ma refer aici nu neaparat la eretici, caci am inteles dincolo atitudinea fata de ei, ci mai ales la ortodocsii nominali, care au fost botezati odata si apoi lasati. Multi nu au auzit niciodata Evanghelia, caci nu a avut cine sa le-o spuna.

Scriptura spune:"Cel ce va crede şi se va boteza se va mântui". Dvs botezati copiii de pe cand sunt sugari, tocmai pentru ca sa va asigurati ca rezolvati cat mai repede problema botezului. Nu vreau sa discut valabilitatea botezului copiilor; este o tema mult prea discutata. Ce as dori sa stiu este: Ce facem cu acel "crede", enuntat de Hristos ca o conditie sine qua non a mantuirii? Daca Biserica se ocupa cu atata grija de botez, cand isi propune sa se ocupe si de catehizare, deci de sadirea in om a credintei mantuitoare, fara de care botezul e zadarnic? Si prin ce metode?
Multumesc.

De aceia exista ore de religie si profesori de religie ca sa ii invete pe oameni... Cu privire la necesitatea credintei am sa te rog sa postezi pe topicul asta si sa vorbim despre asta acolo viewtopic.php?f=54&t=1948&p=26341#p26341

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Activitatea misionara a Bisericii.

Mesaj necititde Doriana » 25 Ian 2012, 09:51

Catehizarea pe care si-o doreste Dumnezeu nu poate avea loc acum , dar o umbra a idealului este profetita pentru un viitor neindepartat.
Catehizarea pe care si-o doreste Dumnezeu poate avea loc daca este cineva binevoitor sa o faca. Nu vorbim de semne sau minuni, ci de o simpla catehizare, anume sa-i spui omului de ce a fost botezat si incotro ar trebui sa duca viata lui, dandu-i un minim de cunostinte despre mantuirea lui Hristos si sadirea in sufletul omului a dragostei de a cauta mai mult.

Se discuta aici despre refuzarea unor slujbe pentru credinciosii formali, ceea ce este absolut normal. Insa ar trebui sa ne intrebam putin de ce acesti credinciosi sunt atat de formali? Poate ca unii nici nu au avut ocazia de a cunoaste mai mult. Societatea seculara le-a dat acestor fosti copii o educatie seculara inainte ca biserica sa le dea una crestina.
De aceia exista ore de religie si profesori de religie ca sa ii invete pe oameni...
Manualele si programele de religie prezinta ortodoxia dpdv cultural, nu mantuitor. Cele mai importante lucruri care ar trebui stiute despre Hristos si mantuire sunt aproape absente. In plus, putini profesori de religie sunt credinciosi, asa ca nu prea pot preda altora ceea ce nici macar ei nu au.
Apoi, exista oameni care nu au facut nicodata religie. Ce facem cu ei?
Cu privire la necesitatea credintei am sa te rog sa postezi pe topicul asta si sa vorbim despre asta acolo viewtopic.php?f=54&t=1948&p=26341#p26341
ddc, nu pot scrie pe acel topic, caci nu este in sectiunea "Interconfesional". E drept, ca, asa cum spune Marcu, regulamentul imi da dreptul sa calc peste dorinta parintelui, dar prefer sa imi exercit dreptul de a calca pe drepturile mele. Si asa am prea multe intr-o lume excesiv de democratica si umanista.
In schimb ti-am raspuns aici
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Activitatea misionara a Bisericii.

Mesaj necititde daniel tuduran » 25 Ian 2012, 23:14

Manualele si programele de religie prezinta ortodoxia dpdv cultural, nu mantuitor. Cele mai importante lucruri care ar trebui stiute despre Hristos si mantuire sunt aproape absente. In plus, putini profesori de religie sunt credinciosi, asa ca nu prea pot preda altora ceea ce nici macar ei nu au.
Eu cred ca ai sesizat binisor cest aspect.Am avut si eu placerea sa ma uit pe manuale si am avut impresia ca este prezentata o ortodoxie corect politic.Dar si lucrul asta sa stii ca este foarte mult.Eu n-am avut parte in scoala de religie ,in gimnaziu mi-am pierdut credinta.Un profesor cu har ar completa manusurile din manual.Am vazut de multe ori invatatoare sau profesoare care vin cu intreaga clasa la Biserica pt spovedanie si impartasanie.E un lucru mare sa responsabilizezi un copil de 7 ani,sa-l lasi singur in fata duhovnicului pt a-si marturisi pacatele.
Sunt si profesori cu har,nu neaparat teologi,si lucru asta cred ca va aduce roade in viitor.Dar exista si profesori atei sau care mimeaza credinta.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

Marcus89

Re: Activitatea misionara a Bisericii.

Mesaj necititde Marcus89 » 26 Ian 2012, 07:49

Sunt si profesori cu har,nu neaparat teologi,si lucru asta cred ca va aduce roade in viitor.Dar exista si profesori atei sau care mimeaza credinta.
Vai ce păcat, că există și profesori atei și că nu pot să fie toți creștini. Ar trebui modificată constituția și legea învățământului în sensul restrângerii drepturilor aceștia de a-și exprima obțiunea și părerile și firește obligativitatea orelor de religie, cu precăderea a celei majoritare în România. Trăiască democrația!
Scuză-mă Daniel, nu sunt foarte bine dispus azi. Rog, administrația forumului, să-mi se aplice o sancțiune coercitivă pentru solidaritate față de acei profesori atei.
E un lucru mare sa responsabilizezi un copil de 7 ani,sa-l lasi singur in fata duhovnicului pt a-si marturisi pacatele.
E greu, să mă abțin să nu fac o glumă (răutăciosă), în legătură cu o anumită religie, dar cine o știe cred își va aduce aminte de ea, fără ca eu să o postez.
Ultima oară modificat 26 Ian 2012, 10:26 de către Marcus89, modificat 1 dată în total.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Activitatea misionara a Bisericii.

Mesaj necititde Doriana » 26 Ian 2012, 09:41

Un profesor cu har ar completa manusurile din manual.Am vazut de multe ori invatatoare sau profesoare care vin cu intreaga clasa la Biserica pt spovedanie si impartasanie.E un lucru mare sa responsabilizezi un copil de 7 ani,sa-l lasi singur in fata duhovnicului pt a-si marturisi pacatele.
Sunt si profesori cu har,nu neaparat teologi,si lucru asta cred ca va aduce roade in viitor.Dar exista si profesori atei sau care mimeaza credinta.
Ma bucur sa aud ca mai exista si profesori credinciosi. Personal nu am vazut, dar nici nu vin dintr-o zona care se lauda cu crestinismul.
Cu copiii e intotdeauna mai usor, caci caracterul lor este in formare si sunt ca un burete care absoarbe orice informatie, facand usor din ea un standard de viata. "Deprinde pe tânăr cu purtarea pe care trebuie s-o aibă; chiar când va îmbătrâni nu se va abate de la ea." Acesta este locul unde trebuie insistat in primul rand: zona copilariei. Cand copilul va creste va fi deja mult mai greu, caci caracterul va fi deja format, principiile de viata bine definite si solidificate in zona adolescentei. Omul va lupta acum pentru ideile pe care si le-a insusit, indiferent daca sunt bune sau nu.

Acum, care ar fi solutia practica? Instruirea si alegerea mai serioasa a profesorilor de religie sau niste manuale mai serioase, dupa parerea mea. Dar o ora de religie pe saptamana e aproape fara efect, din moment ce restul timpului este petrecut intr-o lume secularizata. Educatia crestina ar trebui inceputa din familie si cu familia.

Sunt si profesori cu har,nu neaparat teologi,si lucru asta cred ca va aduce roade in viitor.Dar exista si profesori atei sau care mimeaza credinta.
Vai ce păcat, că există și profesori atei și că nu pot să fie toți creștini.
Marcu, era vorba de profesori de religie, relax. E normal ca profesorii de religie sa creada in ceea ce predau. Cred ca nici tu, ca ateu, nu ai accepta sa predai religia. Un ateu care se respecta nu isi calca principiile invatand pe oameni ceea ce el nu crede. Profesorii atei sunt foarte buni la alte materii, dar nu la religie.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Marcus89

Re: Activitatea misionara a Bisericii.

Mesaj necititde Marcus89 » 26 Ian 2012, 10:38

era vorba de profesori de religie, relax.
A zis "nu neapărat", și eu nu am văzut ateu care să predea religie, dar poate nu am înțeles bine, so carry on. :x22
Ultima oară modificat 28 Ian 2012, 14:45 de către Marcus89, modificat 1 dată în total.

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Activitatea misionara a Bisericii.

Mesaj necititde daniel tuduran » 26 Ian 2012, 13:48

Acum, care ar fi solutia practica? Instruirea si alegerea mai serioasa a profesorilor de religie sau niste manuale mai serioase, dupa parerea mea. Dar o ora de religie pe saptamana e aproape fara efect, din moment ce restul timpului este petrecut intr-o lume secularizata. Educatia crestina ar trebui inceputa din familie si cu familia.
Nu m-am referit doar la profesorii de religie ci si la ceilalti.Profesorii care au credinta fi convinsa ca stiu s-o transmita mai departe chiar daca predau fizica,chimie,matematica.
Marcu, era vorba de profesori de religie, relax. E normal ca profesorii de religie sa creada in ceea ce predau
Nu am auzit de profesor de religie ateu.Poate la unii dintre acestia credinta este doar formala sau poate nu au har.In orasul meu profesorii de religie sunt oameni credinciosi ,practica credinta si cu siguranta lucru asta se rasfrange asupra elevilor.Un prieten de al meu,prof de religie,predica si la Sf Liturghie,si o face foarte bine.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Activitatea misionara a Bisericii.

Mesaj necititde daniel tuduran » 26 Ian 2012, 19:24

Vai ce păcat, că există și profesori atei și că nu pot să fie toți creștini. Ar trebui modificată constituția și legea învățământului în sensul restrângerii drepturilor aceștia de a-și exprima obțiunea și părerile și firește obligativitatea orelor de religie, cu precăderea a celei majoritare în România. Trăiască democrația!
Pe mine nu ma deranjeaza ca exista profesori atei.Slava Domnului,in scoli exista astazi si profesori credinciosi,religia se preda copiilor iar asta e o realizare uriasa.
Nu e rau daca copiii intra in contac cu ateii,oricum iar descoperii in societate si in literatura.
Eu cand m-am imbisericit citeam o carte crestina apoi "bagam",un Cioran,un Freud sau un Voltaire.E bine ca tineri crestini sa cunosca si argumentatia ateista si mai ales sa vada viata profesorilor ateisti.Eu vad acum dupa 20 de ani ce s-a ales de bravi mei profesori ateisti.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

ddc
Mesaje:217
Membru din:10 Oct 2009, 16:35
Confesiune:ortodox
Preocupări:Adevarul

Re: Activitatea misionara a Bisericii.

Mesaj necititde ddc » 26 Ian 2012, 20:41

Manualele si programele de religie prezinta ortodoxia dpdv cultural, nu mantuitor.
Asta e parerea ta.. Pun pariu ca nu toti cei care predau religia in scoli au aceasi parere.. Recent am revazut un manual de religie din clasele primare... E plin de povesti morale si de rugaciuni..
Cele mai importante lucruri care ar trebui stiute despre Hristos si mantuire sunt aproape absente.
Cum ar fi?
In plus, putini profesori de religie sunt credinciosi, asa ca nu prea pot preda altora ceea ce nici macar ei nu au.
De unde stii tu ca putini profesori de religie sunt credinciosi?Profesorii mei de religie intotdeauna mi-au aprins interesul spre domeniul asta.
Apoi, exista oameni care nu au facut nicodata religie. Ce facem cu ei?
Cazurile tale sunt pur teoretice.. credinta se invata mai ales din familie... daca copilul a fost botezat inseamna ca familia lui e constienta de existenta Bisericii si intr-un fel sau altul il va informa si pe copil de aceasta..

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Activitatea misionara a Bisericii.

Mesaj necititde Doriana » 28 Ian 2012, 13:21

Cele mai importante lucruri care ar trebui stiute despre Hristos si mantuire sunt aproape absente.
Cum ar fi?
Faptul ca Hristos mantuieste si cum se realizeaza aceasta mantuire. Ai putea sa ne spui ce ai invatat la scoala despre asta?
Apoi, exista oameni care nu au facut nicodata religie. Ce facem cu ei?
Cazurile tale sunt pur teoretice.. credinta se invata mai ales din familie... daca copilul a fost botezat inseamna ca familia lui e constienta de existenta Bisericii si intr-un fel sau altul il va informa si pe copil de aceasta..
Nu sunt cazuri teoretice. Religia s-a introdus in scoli relativ recent. Sunt generatii intregi care nu au facut-o.

A informa copilul despre existenta unei biserici e una si a-i face educatie crestina este alta. Inteleg ca tu te uiti in jur si ti se pare ca traim intr-o societate crestina serioasa, care are tot sistemul crestin-educational bine pus la punct si nu mai are nevoie sa invete nimic. Eu iti respect opinia, dar raman in continuare la parerea ca romanii au o nevoie acuta de evanghelizare/catehizare/invatare.

Are cineva vreo idee despre ce putem face cu adultii?
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
descoperire
Mesaje:164
Membru din:27 Dec 2011, 22:55
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:teologie,internet,sport,sanatate

Re: Activitatea misionara a Bisericii.

Mesaj necititde descoperire » 28 Ian 2012, 14:39

Are cineva vreo idee despre ce putem face cu adultii?
Cred ca ai raspuns deja:evanghelizare/catehizare/invatare.
Adă Doamne ziua aceea mai devreme!

ddc
Mesaje:217
Membru din:10 Oct 2009, 16:35
Confesiune:ortodox
Preocupări:Adevarul

Re: Activitatea misionara a Bisericii.

Mesaj necititde ddc » 29 Ian 2012, 14:30

Cele mai importante lucruri care ar trebui stiute despre Hristos si mantuire sunt aproape absente.
Cum ar fi?
Faptul ca Hristos mantuieste si cum se realizeaza aceasta mantuire. Ai putea sa ne spui ce ai invatat la scoala despre asta?
Religia il invata pe om cum sa aiba o relatie cu Dumnezeu.Sa se roage sa faca fapte buna.Pe vremea mea am invatat despre Iisus la orele de religie.Cum se realizeaza aceasta mantuire este o intrebare complexa, la care nici teologii nu au raspunsuri complete...
Apoi, exista oameni care nu au facut nicodata religie. Ce facem cu ei?
Cazurile tale sunt pur teoretice.. credinta se invata mai ales din familie... daca copilul a fost botezat inseamna ca familia lui e constienta de existenta Bisericii si intr-un fel sau altul il va informa si pe copil de aceasta..
Nu sunt cazuri teoretice. Religia s-a introdus in scoli relativ recent. Sunt generatii intregi care nu au facut-o.
Ma refeream in general la ce ai zis despre profesori de religie necredinciosi si oameni care nu au facut niciodata religie sau care nu au auzit niciodata de Biserica , Dumnezeu sau Christos... Cazurile astea sunt pur teoretice si fanteziste.. Religie s-a introdus in scoli dupa perioada comunista... Dar spiritul religios a poporului a ramas din mosi stramosi... Mergi pe undeva pe la tara si vezi, ca nu e unu care sa nu fi auzit de Dumnezeu , de Biserica sau de Christos... La noi credinta se invata mai mult in familia...
A informa copilul despre existenta unei biserici e una si a-i face educatie crestina este alta. Inteleg ca tu te uiti in jur si ti se pare ca traim intr-o societate crestina serioasa, care are tot sistemul crestin-educational bine pus la punct si nu mai are nevoie sa invete nimic. Eu iti respect opinia, dar raman in continuare la parerea ca romanii au o nevoie acuta de evanghelizare/catehizare/invatare.
Din pacate catehizari se fac doar celor ce se convertesc la ortodoxie si nu celor botezati de mici... Aici sunt de acord cu tine ca nu ar strica o catehizare si la cei botezati ortodocsi... Marea majoritate nici macar nu isi cunosc religie de aceia trec pe la secte..

Are cineva vreo idee despre ce putem face cu adultii?
Dupa cum am spus sunt de acord ca e nevoie de catehizare, informarea si invatarea credintei ortodoxe.. Sunt multi ortodocsi care nu is cunosc credinta si din cauza asta ajung pe la sectari, ateisti, etc.

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Activitatea misionara a Bisericii.

Mesaj necititde daniel tuduran » 29 Ian 2012, 14:55

. Dar spiritul religios a poporului a ramas din mosi stramosi... Mergi pe undeva pe la tara si vezi, ca nu e unu care sa nu fi auzit de Dumnezeu , de Biserica sau de Christos... La noi credinta se invata mai mult in familia... .
Unde stai tu de aveti familii asa credincioase? La noi daca te bazezi doar pe familie risti sa ajungi orice dar nu ortodox :)
Sunt de acord ca spiritul religios a poporului a ramas din mosi stramosi,eu de multe ori observ acest spirit chiar si la oamenii necredinciosi sau la eterodocsi.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

Marcus89

Re: Activitatea misionara a Bisericii.

Mesaj necititde Marcus89 » 29 Ian 2012, 14:58

Dupa cum am spus sunt de acord ca e nevoie de catehizare, informarea si invatarea credintei ortodoxe.. Sunt multi ortodocsi care nu is cunosc credinta si din cauza asta ajung pe la sectari, ateisti, etc.
Și cum propui să se facă această informare/învățare a credinței ordodoxe (prin ce mijloace)?

ddc
Mesaje:217
Membru din:10 Oct 2009, 16:35
Confesiune:ortodox
Preocupări:Adevarul

Re: Activitatea misionara a Bisericii.

Mesaj necititde ddc » 29 Ian 2012, 15:54

Dupa cum am spus sunt de acord ca e nevoie de catehizare, informarea si invatarea credintei ortodoxe.. Sunt multi ortodocsi care nu is cunosc credinta si din cauza asta ajung pe la sectari, ateisti, etc.
Și cum propui să se facă această informare/învățare a credinței ordodoxe (prin ce mijloace)?
scoli catehezice pentru mireni.

Marcus89

Re: Activitatea misionara a Bisericii.

Mesaj necititde Marcus89 » 29 Ian 2012, 16:08

Dupa cum am spus sunt de acord ca e nevoie de catehizare, informarea si invatarea credintei ortodoxe.. Sunt multi ortodocsi care nu is cunosc credinta si din cauza asta ajung pe la sectari, ateisti, etc.
Și cum propui să se facă această informare/învățare a credinței ordodoxe (prin ce mijloace)?
scoli catehezice pentru mireni.
Și crezi că acest lucru ar rezolva problema apariției ateilor? Eu vreu să-ți spun că la orele de religie aveam un profesor care ne obliga să participă în fiecare săptămână la slujbă, și să-i conspectem ce s-a discutat, și multe alte pentru ca să nu ne "pice", și se pare că tot ateu am ajuns :lol: .

ddc
Mesaje:217
Membru din:10 Oct 2009, 16:35
Confesiune:ortodox
Preocupări:Adevarul

Re: Activitatea misionara a Bisericii.

Mesaj necititde ddc » 29 Ian 2012, 16:18

Și crezi că acest lucru ar rezolva problema apariției ateilor? Eu vreu să-ți spun că la orele de religie aveam un profesor care ne obliga să participă în fiecare săptămână la slujbă, și să-i conspectem ce s-a discutat, și multe alte pentru ca să nu ne "pice", și se pare că tot ateu am ajuns :lol: .
nu, asta i-ar face pe cei botezati ortodocsi sa isi cunoasca mai bine religia.. un factor important in economia unei alegeri... sa faci o alegere constienta..

Marcus89

Re: Activitatea misionara a Bisericii.

Mesaj necititde Marcus89 » 29 Ian 2012, 16:34

nu, asta i-ar face pe cei botezati ortodocsi sa isi cunoasca mai bine religia.. un factor important in economia unei alegeri... sa faci o alegere constienta..
Ce vreu să zic e că am fost informați. Alegerea a fost una de lungă durată, pe baza unor raționamente și evident a unor convingeri personale, rezultate din tocmai din contactul cu religia și învățăturile ei.


Înapoi la “Ortodoxia pentru ne-ortodocşi”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron