Idolatria. Închinarea vs Adorarea

Expunerea învăţăturii de credinţă ortodoxă pentru cei care nu sunt ortodocşi
ddc
Mesaje:217
Membru din:10 Oct 2009, 16:35
Confesiune:ortodox
Preocupări:Adevarul
Idolatria. Închinarea vs Adorarea

Mesaj necititde ddc » 29 Ian 2012, 18:38

Am sa vin eu cu niste definitii si am sa va rog sa imi spuneti cum acelea se aplica/nu se aplica Ortodoxiei, icoanelor, moastelor, cultului sfintilor si al Maicii Domnului.

Pacatul nu consta in nesupunerea la poruncile divine, ci în servilitate, în pierderea libertatii, în supunerea fata de o lume inferioara, altfel spus, in ruperea aliantei teandrice. (Nikolai Berdiaev)

"Deci tu venerezi cotul unui " sfint" ?Nu e nimic rau in asta -si ciinele meu venereaza oase,de asemenea.De asemenea Creatorul l-a creat si pe el.
Unul venereaza oase in mod potrivnic naturii sale,altul conform propriei sale naturi" ziceri intelepte suomi

" Daca o mina de nisip valoreaza mai mult decit cuvintele Creatorului,sufletul nu valoreaza mai mult decit o mina de nisip".

“Idolatry' is the practice of seeking the source and provision of what we need either physically or emotionally in someone or something other than the one true God. It is the tragically pathetic attempt to squeeze life out of lifeless forms that cannot help us meet our real needs.” ― Scott J. Hafemann, The God of Promise and the Life of Faith: Understanding the Heart of the Bible

“You can safely assume you've created God in your own image when it turns out that God hates all the same people you do.”
― Anne Lamott

There is nothing so abominable in the eyes of God and of men as idolatry, whereby men render to the creature that honor which is due only to the Creator -- Blaise Pascal

“'Tis mad idolatry to make the service greater than the god.” William Shakespeare

Tatian, c. A.D. 165

Our God did not begin to be in time. He alone is without beginning, and he himself is the beginning of all things. God is a Spirit, not pervading matter, but the Maker of material spirits, and of the forms that are in matter. He is invisible, impalpable, being the Father of both sensible and invisible things. Him we know from his creation, and apprehend his invisible power by his works. I refuse to adore that workmanship which he has made for our sakes. The sun and moon were made for us. How, then, can I adore my own servants? How can I speak of stocks and stones as gods?
For the Spirit that pervades matter is inferior to the more divine Spirit; and this, even when assimilated to the soul, is not to be honored equally with the perfect God. Nor even ought the ineffable [unnameable] God to be presented with gifts, for he who lacks nothing is not to be misrepresented by us as though he were needy.(Address to the Greeks 4)

Clement of Alexandria, c. A.D. 190

The swallows and most birds fly to these statues, and void their excrement on them, paying no respect either to Olympian Zeus, Epidaurian Asclepius, or even to Athene Polias or the Egyptian Serapis; but not even from them have you learned the senselessness of images. (Exhortation to the Heathen 5)

Ultimately all idolatry is worship of the self projected and objectified: all idolization is self-idolization. -Will Herberg

Avatar utilizator
descoperire
Mesaje:164
Membru din:27 Dec 2011, 22:55
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:teologie,internet,sport,sanatate

Re: Idolatria

Mesaj necititde descoperire » 19 Feb 2012, 23:21

Vad ca mult se vorbeste despre Inchinare,inchinare,venerare,adorare,la nivel verbal,dar poate lamuriti cum se manifesta practic aceste lucruri si cum practic ele difera???
Adă Doamne ziua aceea mai devreme!

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Idolatria

Mesaj necititde Pr Haralambie » 20 Feb 2012, 01:37

Vad ca mult se vorbeste despre Inchinare,inchinare,venerare,adorare,la nivel verbal,dar poate lamuriti cum se manifesta practic aceste lucruri si cum practic ele difera???
Vă rog să definiţi dvs mai întâi, cum vă închinaţi Lui Dumnezeu.
Despre icoană/închinare/adorare/venerare, s-a mai discutat aici
Cu mult respect.

Bad
Mesaje:21
Membru din:23 Feb 2012, 17:21
Confesiune:ortodox
Preocupări:01010101

Re: Idolatria

Mesaj necititde Bad » 28 Feb 2012, 21:13

Ma intereseaza si pe mine un raspuns exact la cerintele celui care a creat topicul.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Idolatria

Mesaj necititde protosinghel » 02 Mar 2012, 12:18

Vad ca mult se vorbeste despre Inchinare,inchinare,venerare,adorare,la nivel verbal,dar poate lamuriti cum se manifesta practic aceste lucruri si cum practic ele difera???
Să admitem că vă întâlniţi cu fratele dvstră după trup şi vă îmbrăţişaţi. Vă întâlniţi şi cu vecinul şi vă îmbrăţişaţi. Practic nu-i nicio diferenţă (dacă e să ne poziţionăm dintr-o parte), dar la nivel de minte şi inimă cred că este o diferenţă destul de mare. Am răspuns şi eu la nivel de grădiniţă, după cum spunea şi p. Andrei Kuraev de la Moscova, că între Protestantism şi Ortodoxie diferenţa e ca între grădiniţă şi universitate.

celprost
Mesaje:161
Membru din:09 Feb 2012, 12:39
Confesiune:ortodox
Preocupări:sinceritatea, simplitatea, bunul simt

Re: Idolatria

Mesaj necititde celprost » 02 Mar 2012, 12:38

Vad ca mult se vorbeste despre Inchinare,inchinare,venerare,adorare,la nivel verbal,dar poate lamuriti cum se manifesta practic aceste lucruri si cum practic ele difera???
Să admitem că vă întâlniţi cu fratele dvstră după trup şi vă îmbrăţişaţi. Vă întâlniţi şi cu vecinul şi vă îmbrăţişaţi. Practic nu-i nicio diferenţă (dacă e să ne poziţionăm dintr-o parte), dar la nivel de minte şi inimă cred că este o diferenţă destul de mare. Am răspuns şi eu la nivel de grădiniţă, după cum spunea şi p. Andrei Kuraev de la Moscova, că între Protestantism şi Ortodoxie diferenţa e ca între grădiniţă şi universitate.
Parinte protosinghel, va apreciez pentru deschidere, dar citarea afirmatiei parintelui Kuraev "între Protestantism şi Ortodoxie diferenţa e ca între grădiniţă şi universitate" e posibil sa nu fie pe placul unora.
Vai vouă, cărturarilor şi fariseilor făţarnici! Că închideţi împărăţia cerurilor înaintea oamenilor; că voi nu intraţi, şi nici pe cei ce vor să intre nu-i lăsaţi.
(Matei 23:13)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Idolatria

Mesaj necititde protosinghel » 02 Mar 2012, 12:50

citarea afirmatiei parintelui Kuraev "între Protestantism şi Ortodoxie diferenţa e ca între grădiniţă şi universitate" e posibil sa nu fie pe placul unora.
De ce? Din cauza "faimei" lui Kuraev şi a "riscului" de a-l cita? Sau pentru că afirmaţia ascunde unele capcane?

celprost
Mesaje:161
Membru din:09 Feb 2012, 12:39
Confesiune:ortodox
Preocupări:sinceritatea, simplitatea, bunul simt

Re: Idolatria

Mesaj necititde celprost » 02 Mar 2012, 12:55

citarea afirmatiei parintelui Kuraev "între Protestantism şi Ortodoxie diferenţa e ca între grădiniţă şi universitate" e posibil sa nu fie pe placul unora.
De ce? Din cauza "faimei" lui Kuraev şi a "riscului" de a-l cita? Sau pentru că afirmaţia ascunde unele capcane?
Pentru ca ascunde o capcana. Comparatia "blanda" a unora e intre universitate si pavilionul 9. Altii sunt mult mai duri.
Vai vouă, cărturarilor şi fariseilor făţarnici! Că închideţi împărăţia cerurilor înaintea oamenilor; că voi nu intraţi, şi nici pe cei ce vor să intre nu-i lăsaţi.
(Matei 23:13)

Avatar utilizator
descoperire
Mesaje:164
Membru din:27 Dec 2011, 22:55
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:teologie,internet,sport,sanatate

Re: Idolatria

Mesaj necititde descoperire » 02 Mar 2012, 13:15

Am răspuns şi eu la nivel de grădiniţă, după cum spunea şi p. Andrei Kuraev de la Moscova, că între Protestantism şi Ortodoxie diferenţa e ca între grădiniţă şi universitate.
:x2 Miroase a cazuistica aici.Sunteti ca motanul(ma iertati de comparatie),oricum cadeti in picioare.
Dar cum credeti de ce evreii nu se inchinau la alte obiecte in mintea lor (la nivel de stima).Credeti ca este admisibila asa abordare?Dumnezeu nu astabilit conditiile de inchinare asa cum faceti voi.Imi aduce aminte de musulmani care pot chiar si sa se lepede de credinta(la fel la nivel verbal)dar apoi sa o confirme imamului.E joc de cuvinte dle.
Adă Doamne ziua aceea mai devreme!

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Idolatria

Mesaj necititde Doriana » 02 Mar 2012, 13:23

Mda... Las` ca si gradinita este buna la ceva. Iar pavilionul 9 de asemenea. Facultatea e pentru oameni mari, sanatosi si fara probleme prea mari, care uneori uita ca au mai fost si pe la gradinita odata si ca, Doamne fereste, se pot imbolnavi si ei...

Bine ati revenit, parinte Petru... Ma bucur ca ce se planificase sa se faca intr-un an de zile s-a savarsit in trei luni.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Idolatria

Mesaj necititde protosinghel » 02 Mar 2012, 15:13

Dacă n-a mers textul de la Pilde 26:4, trecem la versetul următor - 26:5.

Cuvântul grecesc λατρεία (prin care exprimăm relaţia noastră doxologică cu Dumnezeu) se traduce prin „adorare”, dar în limbajul (pe alocuri „de lemn”) al Scripturii şi cultului, textele româneşti folosesc cuvintele „închinare” şi „slujbă”.
O anumită identificare dintre λατρεία şi προσκύνησις întâlnim deja la Ioan 4:23 şi în multe alte texte din VT şi NT (începând de la Facere 22:5 şi până la Apocalipsă 22:9). Interesant este că gestul de închinare (προσκύνησις) nu se referă de fiecare dată numai la Dumnezeu, ci şi la oameni - vezi: Facere 37:10, 2 Samuel 15:5 ş.a. Iată de ce majoritatea limbilor moderne (inclusiv româna) aproape că nu mai fac deosebire între cei doi termeni.

Expresiile: "m-am închinat lui Dumnezeu" şi "m-am închinat Sfintei Parascheva" exprimă acelaşi gest, dar nu aceeaşi relaţie, iar confuzia vine de la termenii utilizaţi.
Este important deci să diferenţiem această "închinare" (lautreutică) de închinarea ca gest de prosternare sau "plecăciune". Gestul de închinare îl putem face oricui, inclusiv părinţilor, rudelor, profesorilor, aşa cum se salutau oamenii în majoritatea civilizaţiilor lumii. Deci gestul poate presupune multe: de la respect, până la adorare.
Adorarea însă poate fi adusă doar lui Dumnezeu; nu şi Maicii Domnului sau Sfinţilor. Aceasta reprezintă un simţământ religios lăuntric inefabil care la unii este conştient, la alţii subconştient, iar la alţi inconştient.

Ştiu că neoprotestanţii abia aşteaptă ca "şi popii să recunoască măcar ceva". Deci eu recunosc că mulţi dintre "ortodocşii" noştri nu realizează aceste deosebiri semantice, dar asta nu înseamnă că Ortodoxia e greşită (hmm, e chiar o contradicţie în termeni).

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Idolatria

Mesaj necititde Doriana » 02 Mar 2012, 16:02

Adorarea însă poate fi adusă doar lui Dumnezeu; nu şi Maicii Domnului sau Sfinţilor. Aceasta reprezintă un simţământ religios lăuntric inefabil care la unii este conştient, la alţii subconştient, iar la alţi inconştient. .
Si cum ar putea fi invatat ortodoxul de rand sa recunoasca acest sentiment ca sa il poata aplica numai lui Dumnezeu pentru a nu pacatui? Caci e clar ca de multe ori incurca lucrurile...
Ştiu că neoprotestanţii abia aşteaptă ca "şi popii să recunoască măcar ceva". Deci eu recunosc că mulţi dintre "ortodocşii" noştri nu realizează aceste deosebiri semantice, dar asta nu înseamnă că Ortodoxia e greşită (hmm, e chiar o contradicţie în termeni).
Stiu ca dvs recunoasteti, parinte, dar, din pacate, idolatria ramane printre cele mai crude realitati in Biserica de azi. "Ortodoxul" idolatrizeaza icoane/sfinti/preoti/moaste, catolicul pe papa sau pe Sf Maria, protestantul pe diversi predicatori/prooroci sau chiar Biblia. Chiar si ateii se inchina la mintea lor atotstiutoare, oamenii morali la valorile (bune) ale acestei lumi, iar credinciosii formali la bani si placeri vremelnice. Pana si preotii sau credinciosii exemplu isi pot face idoli din cartile citite (chiar si Biblia), perfectiunea dogmelor propriei biserici sau din superioritatea credintei lor; din experientele minunate pe care le-au avut cu Dumnezeu sau din lucrarea plina de rod pe care o fac in Numele Lui.
As putea spune ca gasirea lui Dumnezeu este de fapt eliberarea din idolatrie. Aceasta idolatrie este prezenta in toti oamenii, deoarece oamenii incearca sa umple cu ceva acel gol de forma lui Dumnezeu care exista in fiecare dintre noi. Iar cand Dumnezeu nu exista acest gol este umplut de idoli. Pe masura cunoasterii lui Dumnezeu suntem eliberati de idolatrie si acel gol este umplut de Dumnezeu.

Poate ca asa trebuie sa fie. Suntem pe o cale, nu am ajuns inca la capatul ei. Asa ca invatam cazand si ridicandu-ne..
Ultima oară modificat 02 Mar 2012, 16:10 de către Doriana, modificat 1 dată în total.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Idolatria

Mesaj necititde protosinghel » 02 Mar 2012, 16:09

cum ar putea fi invatat ortodoxul de rand sa recunoasca acest sentiment ca sa il poata aplica numai lui Dumnezeu pentru a nu pacatui? Caci e clar ca de multe ori incurca lucrurile...
1. Trebuie ca ei înşişi să vrea asta. Fără asta nici Dumnezeu nu poate face nimic;
2. Dacă vor dori şi se vor ruga, Dumnezeu nu va lăsa să greşească (nu zic că-i va învăţa, ci nu-i va lăsa să grească);
3. Dacă vor mai şi citi Scriptura şi Sfinţii Părinţi, vor duce o viaţă curată şi se vor împărtăşi cu Sfintele Taine, Dumnezeu îi va învăţa şi-i va lumina să înţeleagă.

Xerofitic

Re: Idolatria. Închinarea vs Adorarea

Mesaj necititde Xerofitic » 02 Mar 2012, 17:57

Asta e mortala :))

"Deci tu venerezi cotul unui " sfint" ?Nu e nimic rau in asta -si ciinele meu venereaza oase,de asemenea.De asemenea Creatorul l-a creat si pe el.
Unul venereaza oase in mod potrivnic naturii sale,altul conform propriei sale naturi"

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Idolatria. Închinarea vs Adorarea

Mesaj necititde protosinghel » 02 Mar 2012, 19:01

Dle "Xerofitic" sau ce specie ai mai fi şi matale...
În primul rând pune-ţi un nume normal şi declară-ţi corect identitatea confesională. Că matale nu eşti ortodox, cum nu-s eu budist.
În al doilea rând învaţă-tă să scrii româneşte.
În al treilea rând gândeşte-te ce scrii şi nu-ţi închipui că noi toţi suntem proşti, iar tu singurul ai venit să ne luminezi. Poate că va fi nevoie să citeşti multe subiecte de pe forum, unde s-au adus zeci şi sute de argumente pro şi contra. În acest caz, nu-i nevoie să reluăm, ci doar să continuăm anumite subiecte. Şi nu oriunde, ci fiecare la locul lui (topic, subforum, forum, categorie etc.).

Intră puţin în atmosfera noastră, acomodează-te şi apoi vezi ce mai faci...

Forumul este în limba română. Dacă aş veni şi eu cu citate în rusă, sigur n-o să vă placă...
Dacă vreţi să spuneţi ceva, faceţi efortul şi traduceţi acele idei găsite în engleză, şi nu vă limitaţi la copy-paste.

Avatar utilizator
descoperire
Mesaje:164
Membru din:27 Dec 2011, 22:55
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:teologie,internet,sport,sanatate

Re: Idolatria

Mesaj necititde descoperire » 02 Mar 2012, 22:54

Expresiile: "m-am închinat lui Dumnezeu" şi "m-am închinat Sfintei Parascheva" exprimă acelaşi gest, dar nu aceeaşi relaţie, iar confuzia vine de la termenii utilizaţi.
Se permite asa ceva?Oare ce-a zis Petru lui Corneliu cand i s-a inchinat?(Fapte 10:25-26)
Adă Doamne ziua aceea mai devreme!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Idolatria. Închinarea vs Adorarea

Mesaj necititde protosinghel » 02 Mar 2012, 23:04

Eu deja v-am dat texte biblice care arată "închinare" la oameni!
Despre textul din Fapte şi cele din Apocalipsă ştiu f. bine, dar noi ortodocşii le înţelegem şi explicăm foarte simplu. Faceţi efortul de a căuta aceste interpretări patristice şi veţi găsi acolo o întreagă comoară de înţelepciune. Să-mi spuneţi cu ce nu sunteţi de acord...

Avatar utilizator
descoperire
Mesaje:164
Membru din:27 Dec 2011, 22:55
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:teologie,internet,sport,sanatate

Re: Idolatria. Închinarea vs Adorarea

Mesaj necititde descoperire » 02 Mar 2012, 23:19

Să-mi spuneţi cu ce nu sunteţi de acord...
ok m-ati convins, dar lucrurile nu se schimba aici.Oamenii cand se roaga nu stau in fata icoanei?Cred ca vedeti bine avatarul meu,sunt sigur asa inchinare este o raritate in ortodoxie adica fara imagine in fata.
Adă Doamne ziua aceea mai devreme!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Idolatria. Închinarea vs Adorarea

Mesaj necititde protosinghel » 02 Mar 2012, 23:46

Se pare că cunoaşteţi Ortodoxia doar din auzite...
Eu acum sunt într-o mănăstire ortodoxă grecească (unde drept că şi blocul e nou), iar în cameră (chilie) nu am nicio icoană. M-am mirat şi eu că mi-au dat aşa cameră. Am Biserica la 10 metri şi dacă vreau icoane, intru acolo, dar în cameră mă pot ruga şi fără icoane. Totuşi săptămâna viitoare o să-mi pun una cu Mântuitorul, că mă pot concentra mai bine când am chipul lui Hristos în faţă!

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Idolatria. Închinarea vs Adorarea

Mesaj necititde dimitrie » 03 Mar 2012, 01:41

Să-mi spuneţi cu ce nu sunteţi de acord...
ok m-ati convins, dar lucrurile nu se schimba aici.Oamenii cand se roaga nu stau in fata icoanei?Cred ca vedeti bine avatarul meu,sunt sigur asa inchinare este o raritate in ortodoxie adica fara imagine in fata.
În primul rând, dvs. nu vă închinaţi în/cu duh şi în/cu adevăr, şi aşa ceva chiar nu este în Ortodoxie!


Dar vine ceasul şi acum este, când adevăraţii închinători se vor închina Tatălui în duh şi în adevăr, că şi Tatăl astfel de închinători îşi doreşte.
Duh este Dumnezeu şi cei ce I se închină trebuie să i se închine în duh şi în adevăr.
Ioan.4:23-24

Foarte pe scurt, avem un comentariu la aceste spuse ale Domnului aici, şi ceva pe aici (p.10-17).
Apoi noi ne străduim să ne rugăm fără contenire, după cum ne îndeamnă Apostolul (1Tes.5:17, 1tim.2:8). Şi dacă te rogi în toate direcţiile, situaţiile, stările, etc., cu cât mai mult înaintea icoanei Sale? Ori cumva El nu aude, nu vede, etc. (Ps.134:15-17)?

Dar cum puneţi în acord acelea pe care le susţineţi cu acestea:

Intra-vom în locaşurile Lui, închina-ne-vom la locul unde au stat picioarele Lui. Ps.131:7
Înălţaţi pe Domnul Dumnezeul nostru şi vă închinaţi aşternutului picioarelor Lui, că sfânt este! Ps.98:5 ?

Recunoaşteţi ca biblic acest tip de închinare/venerare, cinstire? Da ori ba?
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!


Înapoi la “Ortodoxia pentru ne-ortodocşi”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX