Efectul activitatii pe Forum pentru cei de alta credinta

Expunerea învăţăturii de credinţă ortodoxă pentru cei care nu sunt ortodocşi
danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox
Efectul activitatii pe Forum pentru cei de alta credinta

Mesaj necititde danadoina » 17 Feb 2012, 14:43

Zilele trecute citind raspunsurile de pe Forum, mi-a "rasarit" intrebarea urmatoare: oare ce efect are participarea activa sau pasiva la Forum pentru cei de alta credinta ?

de aici intrebarea pe care o pun tuturor celor de alta credinta decat cea ortodoxa deasemenea si celor care se declara atei, care citesc sau activeaza pe Forum:

"In ce sens a influentat Forumul acesta credinta dumnevoastra si raportarea la Biserica Ortodoxa ?"

De ex. multi, mai ales dintre neoprotestanti isi motiveaza alegerea confesiunii cu "ortodocsii/preotii ortodocsi sunt asa si asa..."

aici pe Forum au "cunoscut" si alt fel de preoti/ de credinciosi a avut asta vreo consecinta pentru felul de a se raporta la Biserica ?

....apoi a fost lamurita, adancita intelegerea felului cum se raporteaza ortodocsii, de ex la icoane, la Euharistie ... dar nu nu numai... are sau a avut asta vreo consecinta in viata proprie ?

PS: intrebarea poate sa fie perceputa de unii poate ca prea intima, acelora le cer iertare iar celor care vor si pot raspunde, poate exista si unii care doar citesc, le multumesc pentru deschidere si sinceritate :)

asker
Mesaje:84
Membru din:19 Noi 2010, 01:39
Confesiune:eterodox

Re: Efectul activitatii pe Forum pentru cei de alta credinta

Mesaj necititde asker » 17 Feb 2012, 17:37

Zilele trecute citind raspunsurile de pe Forum, mi-a "rasarit" intrebarea urmatoare: oare ce efect are participarea activa sau pasiva la Forum pentru cei de alta credinta ?

de aici intrebarea pe care o pun tuturor celor de alta credinta decat cea ortodoxa deasemenea si celor care se declara atei, care citesc sau activeaza pe Forum:
...
:)
Interesantă întrebare, cred că o să răspund;
dar mai întâi vreau să mă deparazitez de anumite gânduri care mi-au încurcat puţin socotelile în perioada trecută.
(tocmai căutam un zâmbitor mai discret, poate cel de-aici e adecvat) :)
Cu bine!
“Uşile pocăinţei deschide-mi mie, Dătătorule de viaţă..."

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Efectul activitatii pe Forum pentru cei de alta credinta

Mesaj necititde danadoina » 17 Feb 2012, 22:49

multumesc anticipat, asker !
tocmai mi-a scris Doriana ca ar fi raspuns si ea, dar intrebarea este intr-o sectiune unde parintele Petru a rugat sa nu scrie decat ortodocsii (apropo, "ascultare" in toata legea ! :x22 ) eu nu mi-am dat seama :oops: ...deci rog administratorii sa scrie daca este in ordine ca cei ce vor sa scrie sa raspunda aici sau daca nu sa mute intrebarea intr-o sectiune potrivita :)
multumesc !

asker
Mesaje:84
Membru din:19 Noi 2010, 01:39
Confesiune:eterodox

Re: Efectul activitatii pe Forum pentru cei de alta credinta

Mesaj necititde asker » 17 Feb 2012, 23:10

sigur, aşteptăm, no problem.
dar există deja (nu doar) un precedent creat de esenin (bravo lui) ş.a..

n-aş fi văzut o problemă, dar dacă doriana a tulburat apele...
btw, eu am în profil eterodox, deci nu am terminaţia -ant şi nu predic o altă credinţă.
(botezat ortodox iar sunt, deci ... ceva de genul circumstanţe atenuante). :)
“Uşile pocăinţei deschide-mi mie, Dătătorule de viaţă..."

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Efectul activitatii pe Forum pentru cei de alta credinta

Mesaj necititde maria_andreea » 17 Feb 2012, 23:24

Cred că acum e ok, puteţi scrie aici, ca să respectem regula.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

asker
Mesaje:84
Membru din:19 Noi 2010, 01:39
Confesiune:eterodox

Re: Efectul activitatii pe Forum pentru cei de alta credinta

Mesaj necititde asker » 18 Feb 2012, 00:06

Da, cred că acum e ok.

Se putea şi mai rău: de ex. să ne scriem pe-un bileţel mesajul şi să-l aruncăm într-o sticlă în Dunăre.
Aşa, subiectul doar e mutat la carantină.
“Uşile pocăinţei deschide-mi mie, Dătătorule de viaţă..."

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Efectul activitatii pe Forum pentru cei de alta credinta

Mesaj necititde maria_andreea » 18 Feb 2012, 07:45

Aşa, subiectul doar e mutat la carantină.
:) , "asker", dacă eşti la carantină e grav.
Cum spuneam am făcut întocmai pt "a respecta regula" deja stabilită pt că unde-i lege nu-i tocmeală. Iar această secţiune a fost creată din cauză că de cele mai multe ori cei de alte confesiuni, religii dansau mai repede decât muzica cum spune dl "esenin" şi dădeau peste cap discuţiile ortodocşilor, deci pt a menţine caracterul constructiv al forumului. Eşti/Sunteţi oricând binevoiţi să scrieţi şi la teologie ortodoxă dacă sunteţi bine intenţionaţi şi sincronizaţi cu muzica :) .
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Efectul activitatii pe Forum pentru cei de alta credinta

Mesaj necititde Doriana » 18 Feb 2012, 10:46

Aşa, subiectul doar e mutat la carantină.
Eu cred ca e mai bine asa. Sunt multi ortodocsi care intra pe forum in cautarea unor raspunsuri ortodoxe. Iar unii dintre ei nu au capacitate de discernamant si se pot clatina in credinta lor citind ce scriu eu, de exemplu. Si prefer un ortodox convins unui ortodox confuz.
"In ce sens a influentat Forumul acesta credinta dumnevoastra si raportarea la Biserica Ortodoxa ?"
De ex. multi, mai ales dintre neoprotestanti isi motiveaza alegerea confesiunii cu "ortodocsii/preotii ortodocsi sunt asa si asa..."
Multe din invataturile ortodoxe mi-au fost cunoscute dinainte de a intra pe acest forum, caci am discut cu ortodocsii de ceva ani buni...Aici pus insa niste intrebari si am primit raspunsuri asupra conceptiei BO in ce priveste Biserica, cunoasterea lui Dumnezeu, mantuirea, erezia, credinta, si altele. Cu preotii nu am avut vreo problema vreodata; iar in ce-i priveste pe ortodocsci ca sunt asa si pe dincolo, ei bine, necunoastere de Dumnezeu exista in toate cultele. M-am obisnuit sa nu ma impiedic prea mult in oameni.

In ce ma priveste sunt genul care ma straduiesc sa privesc printre si dincolo de cuvinte si sa cunosc oamenii si ceea ce a sadit in ei credinta pe care o au. De aceea, dincolo de cuvintele pe care le citesc, ma uit la omul care le spune, iar atunci cand primesc o informatie nu primesc doar cuvantul brut, ci inteleg si ceva din duhul celui care a scris.

Prin acest forum am primit cel putin o mare binecuvantare duhovniceasca. Nu intru in detalii, caci unele lucruri sunt prea sfinte ca sa se spuna pe forumuri. Am invatat de la unii ortodocsi verticalitatea si determinarea, calitati deosebite, dupa parerea mea. Am invatat multe din tacere si multe feluri de tacere, unele bune, altele daunatoare. Am primit si bobarnace si mi le-am asumat caci si ele fac parte din ortodoxie. Cel mai mult m-a ingrozit usurinta cu care unii ortodocsi arunca cuvinte grele, fara pic de frica, si am vazut cat de daunator este uneori sa te crezi buricul pamantului, omul cu singura credinta adevarata.

Am inteles ca ortodocsii gandesc cu totul altfel decat mine ba mai mult vorbesc o alta limba asa ca de multe ori vorbim paralel. De aceea ma intreb uneori ce mai caut pe aici. Apoi ma gandesc ca nu sta in puterea mea de a analiza efectele pe termen lung ale unor actiuni..

Am cunoscut aici cativa oameni deosebiti si i-am indragit. Si cunoscandu-i, le-am putut vedea si problemele spirituale cu care se confrunta. Pentru mine acesta este un mare castig, deoarece atunci cand identifici o problema ea e pe jumatate rezolvata. Ramane doar sa te mai rogi pentru rezolvarea ei.

Deci, per ansamblu, mi-a fost de folos. Desigur ca unii ortodocsi gandesc mai simplist, spunand ca singurul folos posibil este daca mi-as schimba religia. Insa stiu ca, daca noi cautam sa schimbam oamenilor confesiunea, Dumnezeu pune mare pret pe schimbarea caracterului si transformarea lui dupa chipul lui Hristos. Acesta este lucrul care cantareste intr-adevar in ochii Lui.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Efectul activitatii pe Forum pentru cei de alta credinta

Mesaj necititde daniel tuduran » 18 Feb 2012, 15:09

Raspunsul tau e bun insa are si o mica hiba.
Desigur ca unii ortodocsi gandesc mai simplist, spunand ca singurul folos posibil este daca mi-as schimba religia.
Corect ar fi asa:desigur ca unii ortodocsi gandesc mai simplu, spunand ca singurul folos posibil este daca mi-as schimba religia insa pe mine ma atrage complicarea lucrurilor.Asta-i pacatul meu capital :sa dau cu bata in balta si sa vad ce se intampla. :roll:
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Efectul activitatii pe Forum pentru cei de alta credinta

Mesaj necititde Doriana » 18 Feb 2012, 22:44

Ba e simplist sa gandesti ca schimbarea religiei ar face cel mai bine, Daniel. Uita-te putin in jur si vei vedea ca o simpla religie nu face mare lucru.

Stiu ca a vorbi deschis despre tine presupune un risc, caci deschiderea te face vulnerabil. dar eu am indraznit. Acum il mai las si pe asker sa devina vulnerabil. :)
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Efectul activitatii pe Forum pentru cei de alta credinta

Mesaj necititde daniel tuduran » 19 Feb 2012, 00:38

Ba e simplist sa gandesti ca schimbarea religiei ar face cel mai bine, Daniel. Uita-te putin in jur si vei vedea ca o simpla religie nu face mare lucru.
Intr-adevar,schimbarea unei religii nu face mare lucru,trairea unei religii ar putea sa faca diferenta.Chiar mai inainte m-am uitat la un film iranian,Baran,sunt mai religiosi ca noi si cred ca de multe ori traiesc mai frumos decat noi chiar daca n-au o religie buna.
Stiu ca a vorbi deschis despre tine presupune un risc, caci deschiderea te face vulnerabil. dar eu am indraznit. Acum il mai las si pe asker sa devina vulnerabil. :)
Cred ca-ti plac riscurile.Doar in aparenta esti vulnerabila in realitate cred ca esti in stare sa faci fata situatiilor.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

asker
Mesaje:84
Membru din:19 Noi 2010, 01:39
Confesiune:eterodox

Re: Efectul activitatii pe Forum pentru cei de alta credinta

Mesaj necititde asker » 20 Feb 2012, 02:26

De fapt am vrut să mai amân, am mai citit diverse articole aici pe forum (s-au discutat deja multe lucruri de care sunt străin) şi mi-am revăzut micimea.

Încerc un răspuns, specific insă faptul că este o percepere personală şi valabilă în momentul scrierii, viitorul nu-l cunosc.

După câteva sute de ore petrecute pe forum am sentimente împărţite, încă neclare (de-aici intenţia iniţială de-a amâna).
Încerc să aplic ceea ce spun altora, să fiu cât se poate de obiectiv (de fapt o contradicţie) - în măsura posibilă mie.
Am luat aşadar în calcul faptul că BO este o biserică istorică, multe învăţături, dogme, tradiţii se explică prin contextul istoric corespunzător, pe care de cele mai multe ori nu-l cunosc.

Am venit pe forum cu aşteptări cam nerealiste, am aşteptat de la alţi oameni să poată mult, eu cel care pot puţin. Din acest punct de vedere am fost uneori înşelat în aşteptări, dar mi-am luat timp de reflecţie.
Sunt în general interesat de finalităţi, vârsta şi alte circumstanţe nu-mi mai permit să rămân un veşnic idealist care nu vede necesitatea practicării şi sensul ultim, final.
(Mulţumesc pe această cale, maria_andreea, pentru invitaţia de a participa la teme teologice; în unele privinţe poate că m-aş descurca să formulez ceva inteligibil, în general însă admir pe cei care şi-au dăruit atâtea ore din viaţă pentru a-şi însuşi atâtea cunoştinţe. Eu nu mă număr printre ei, îi pot cel mult întreba sau îmi pot exprima opinia .. aşa cum este ea. Există o temă care m-ar interesa mai mult decât altele, este ceea ce mi-a stârnit interesul pentru ortodoxie - asceza. Încă nu am găsit pe forum discuţii pe această temă, poate vor apărea).
Chiar în momentul în care scriu sunt conştient de faptul că există atât de multe lucruri pe care nici măcar nu le cunosc, darmite să pot să le evaluez.
(Ar trebui să fiu mai la obiect, altfel n-o să răspund întrebării danei doina).

Icoana nu a fost o problemă pentru mine, cred că depinde de percepţie; poate fi un act nobil şi înălţător, aşa îl văd.
Discuţiile despre preoţi care... nu m-au interesat cam niciodată (de altfel mă mâhneşte cam orice eşec, al oricui), atâta timp cât există o turmă mică, posibilitatea de întoarcere a celor pierduţi rămâne actuală - aceasta este important.

M-au surprins unele afirmaţii sau reacţii la temele la care am participat (blestem şi antisemitism) sau ca să fiu mai exact şi onest, m-au tulburat, chiar tare. La un moment dat mi-am spus că nu mai vreau să am de-a face cu oameni care văd de bun antisemitismul, naţionalismul etc. şi nu pot şi nici nu vreau să mă identific cu astfel de concepţii.
Mi-am explicat în felul următor: mai mult de jumătate din viaţă mi-am petrecut-o altundeva decât în România, deci nu-i pot înţelege pe aceşti oameni, îi pot doar judeca (ceea ce nu ajută nimănui).
Nu pot însă accepta nici ce spun ei, aşa că ar trebui să caut ortodocşi care trăiesc în aprox. aceleaşi condiţii sociale ca şi mine şi să văd cum gândesc aceştia (urmează). Nu ştiu dacă percep eu bine lucrurile, consider însă că credinţa creştină (autentică) nu are nevoie nici de naţionalism nici de antisemitism pentru a creşte şi dăinui.

În sfârşit, n-am de făcut reproşuri nimănui, nici recomandări.
Îmi caut sensul, chiar dacă am dat altă impresie.
Nu ştiu dacă şi unde îl voi găsi, actual mă regăsesc în versurile lui Arghezi PSALM (Deus absconditus).
Cu bine!

Post edit
Stiu ca a vorbi deschis despre tine presupune un risc, caci deschiderea te face vulnerabil. dar eu am indraznit. Acum il mai las si pe asker sa devina vulnerabil. :)
Nu sunt chiar un marinar de uscat, o să supravieţuiesc.
Ultima oară modificat 20 Feb 2012, 03:29 de către asker, modificat de 2 ori în total.
“Uşile pocăinţei deschide-mi mie, Dătătorule de viaţă..."

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Efectul activitatii pe Forum pentru cei de alta credinta

Mesaj necititde nemessis » 20 Feb 2012, 13:04

rendertime, asa ca am ceva timp.
Nu mi-a schimbat parerea in bine, un pic mai in rau. Am cunoscut si inainte ortodocsi, am vazut ce fel de oameni sunt.
Mi s-a zis ca nu caut destul, dar din pacate nu am intalnit ortodox care sa nu aiba tupeul sa contrazica realitatea, intr-un fel sau altul.
Dispretul si dezamagirea mi-au crescut extraordinar de mult.
incet ince o sa dispar de pe forum, nu merita pentru mine.

marius455
Mesaje:13
Membru din:26 Dec 2014, 08:45
Confesiune:alta religie
Preocupări:scriptura

Re: Efectul activitatii pe Forum pentru cei de alta credinta

Mesaj necititde marius455 » 26 Dec 2014, 09:02

buna ziua si sarbatori fericite,
Vreau sa discut cu cineva care a citit cartea Evanghelia asa cum mi-a fost revelata, de Maria Valtorta, multumesc

Vasile25
Mesaje:38
Membru din:14 Oct 2015, 08:12
Confesiune:ortodox
Preocupări:Arheologia si Simbolistica religioasa
Localitate:Tg-Mures

Re: Efectul activitatii pe Forum pentru cei de alta credinta

Mesaj necititde Vasile25 » 26 Oct 2016, 20:20

Zilele trecute citind raspunsurile de pe Forum, mi-a "rasarit" intrebarea urmatoare: oare ce efect are participarea activa sau pasiva la Forum pentru cei de alta credinta ?

de aici intrebarea pe care o pun tuturor celor de alta credinta decat cea ortodoxa deasemenea si celor care se declara atei, care citesc sau activeaza pe Forum:

"In ce sens a influentat Forumul acesta credinta dumnevoastra si raportarea la Biserica Ortodoxa ?"

De ex. multi, mai ales dintre neoprotestanti isi motiveaza alegerea confesiunii cu "ortodocsii/preotii ortodocsi sunt asa si asa..."

aici pe Forum au "cunoscut" si alt fel de preoti/ de credinciosi a avut asta vreo consecinta pentru felul de a se raporta la Biserica ?

....apoi a fost lamurita, adancita intelegerea felului cum se raporteaza ortodocsii, de ex la icoane, la Euharistie ... dar nu nu numai... are sau a avut asta vreo consecinta in viata proprie ?

PS: intrebarea poate sa fie perceputa de unii poate ca prea intima, acelora le cer iertare iar celor care vor si pot raspunde, poate exista si unii care doar citesc, le multumesc pentru deschidere si sinceritate :)
Dar cel mai important lucru este ca unii de pe forumuri ortodoxe , la diferite intrebari ale altora , care nu le convin sau nu stiu sa raspunda, imediat sant facuti ceilanti ori atei , ori masoni , ori eretici , sau sectanti , iehovisti. Deci in loc sa fie discutii libere la toate intrebarile ei sant scosi de pe forum. Rusine bigotilor.


Înapoi la “Ortodoxia pentru ne-ortodocşi”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron