Diferente intre Cultul Ortodox si cel Penticostal

Expunerea învăţăturii de credinţă ortodoxă pentru cei care nu sunt ortodocşi
Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau
Re: Atitudinea Bisericii fata de eretici

Mesaj necititde Floryan » 19 Mar 2012, 13:39

Daca s-au inventat doua biserici, va rugam cu tot respectul sa ne aratati cum arata cea biserica crestina dinainte de schisma, si sa fie cu dovezi; asta ca sa nu treaca la capitolul "vorbe-n vant"
Stima
In primul rand nici noi nici voi nu putem vedea fiecare om dinauntru asa ca teoria precum biserica este vazuta doar din cauza ca Iisus a fost vazut nu este rezistenta.S-a format atunci la cincizecime,deschide Faptele si vezi cum s-a format caci avem surse comune.Dar daca vrei dovezi uite cine si cum traieste evanghelia,cred ca este cel mai bun indiciu prezentei Duhului in comuniune caci acolo este biserica dar nu umbla cu dovezi ca cine si cand s-a rupt,ele nu vorbesc de nimic.
Raspunsul dv este ...de fapt nu este un raspuns, pt ca nu raspunde la ceea ce s-a afirmat.
Ce inseamna "sa traiesti evanghelia"?
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
descoperire
Mesaje:164
Membru din:27 Dec 2011, 22:55
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:teologie,internet,sport,sanatate

Re: Diferente intre Cultul Ortodox si cel Penticostal

Mesaj necititde descoperire » 19 Mar 2012, 13:43

Si in ce consta aceasta claritate, sau ce ar trebui sa ne spuna?
Ca a fost o simpla femeie prin care Mantuitorul a venit in lume si atat.
Adă Doamne ziua aceea mai devreme!

Avatar utilizator
descoperire
Mesaje:164
Membru din:27 Dec 2011, 22:55
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:teologie,internet,sport,sanatate

Re: Atitudinea Bisericii fata de eretici

Mesaj necititde descoperire » 19 Mar 2012, 13:54

Ce inseamna "sa traiesti evanghelia"?
Sa dai dovada ca esti un crestin si sa se vada roada Duhului.
Adă Doamne ziua aceea mai devreme!

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Diferente intre Cultul Ortodox si cel Penticostal

Mesaj necititde Floryan » 19 Mar 2012, 14:21

Si in ce consta aceasta claritate, sau ce ar trebui sa ne spuna?
Ca a fost o simpla femeie prin care Mantuitorul a venit in lume si atat.
Ce rau sunteti dle descoperire!
"„Bucură-te, ceea ce eşti plină de har, Domnul este cu tine. Binecuvântată eşti tu între femei!“ Luca 1,28
Arhanghelul Gavriil o numeste cea plina de har si binecunvatata intre FEMEI.
Sincer, dv si neoprotestantii o socotesc pe Maica Domnului, un obiect de care insusi Mantuitorul "s-a folosit", ca deh Dumnezeu daca voia, nu avea nevoie de o femeie sa se nasca, iar apoi sa o arunce "la gunoi". Poate nu am inteles bine, dupa dv, daca o femeie este numita femeie i se stirbeste cumva din orgoliu. Sau cum trebuia sa o numeasca?
Maica Domnului intr-adevar nu este egala cu Dumnezeu, fiind creata; Sf Treime are o fiinta(esenta, natura) necunoscuta noua, noi doar ne hranim cu energiile necreate ale lui Dumnezeu pe masura receptivitatii noastre.
Chipul este dat, dar asemanarea se castiga prin har (indumnezeire) asa se ajunge la asemanarea cu Dumnezeu
Sfintenia tine de receptivitatea fiecaruia la Harul Duhului Sfant. Maica Domnului a avut o "receptivitate" totala fiind numita"cea plina de har", pentru Duhul lui Dumnezeu, care nu numai ca S-a salasluit in ea, ci sa si nascut din ea dupa firea omeneasca, insusi Fiul lui Dumnezeu si Dumnezeu. In pantecele Sfintei Marii, nu a fost doar Fiul, ci si Tatal si Duhul Sfant, pentru ca Sfanta Treime este nedespartita si de-o Fiinta.
Deci dle descoperire dovada mai mare de sfintenie nu veti gasi. Cu toate aceastea dv si cei asemenea dv,o numiti o simpla femeie si atit. Stiti dv, adevarul nu este al nostru, in schimb tine de fiecare daca poate sau nu sa-l recunoasca.
Stima.
Ultima oară modificat 19 Mar 2012, 14:49 de către Floryan, modificat de 2 ori în total.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

LivviuCazacu

Re: Diferente intre Cultul Ortodox si cel Penticostal

Mesaj necititde LivviuCazacu » 19 Mar 2012, 14:24

Ce trebuie sa inteleg cand spui ca se sfinteste? Se curateste, se purifica, sau ca persoana respectiva devine sfant?
Apostolii au fost sfinti? Daca da, de ce?
Au fost fara de pacat?

Apostolii nu au fost sfinti,ci oameni care oricare alti oameni. Faptul ca au fost ucenicii Domnului nu ii face sfinti. Si apostolii au avut pacate.

Avatar utilizator
descoperire
Mesaje:164
Membru din:27 Dec 2011, 22:55
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:teologie,internet,sport,sanatate

Re: Diferente intre Cultul Ortodox si cel Penticostal

Mesaj necititde descoperire » 19 Mar 2012, 14:32

"„Bucură-te, ceea ce eşti plină de har, Domnul este cu tine. Binecuvântată eşti tu între femei!“
Asa este dar totusi ne referim la altceva.
Sincer, dv si neoprotestantii o socotesc pe Maica Domnului, un obiect de care insusi Mantuitorul "s-a folosit"
nu s-a folosit ci a avut un plan cu ea asa cum are cu fiecare din noi.
Maica Domnului intr-adevar nu este egala cu Dumnezeu
De asta si P\NP vorbesc ca a fost femeie si cand ortodcsii de rand vor intelege asta?

Dle Floryan noi deasemenea o cinstim pe maica Domnului numai ca acest lucru se face nu asa cum la voi ci prin amintiri despre ea.Pentru ca Supravenerarea ei a dus la ceea ce este astazi in biserici:oamenii numai stiu cine este Dumnezeu.Can un NP vorbeste de maica Domnului este o simpla femeie el nu micsoreaza contributia ei ci arata ca Dumnezeu este cel cui trebuie indreptata atentia.
Adă Doamne ziua aceea mai devreme!

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Diferente intre Cultul Ortodox si cel Penticostal

Mesaj necititde daniel tuduran » 19 Mar 2012, 14:42

Si in ce consta aceasta claritate, sau ce ar trebui sa ne spuna?
Ca a fost o simpla femeie prin care Mantuitorul a venit in lume si atat.
Un im ortodox zice:"Pe cea mai cinstită decât heruvimii şi mai slăvită fără de asemănare decât serafimii,
care fără stricăciune pe Dumnezeu Cuvântul ai născut,pe tine, adevărată Născătoare-de-Dumnezeu, te mărim. "


Asta este diferenta dintre noi si voi.Se pare ca multe lucruri ne despart...
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

Avatar utilizator
descoperire
Mesaje:164
Membru din:27 Dec 2011, 22:55
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:teologie,internet,sport,sanatate

Re: Diferente intre Cultul Ortodox si cel Penticostal

Mesaj necititde descoperire » 19 Mar 2012, 14:45

Si in ce consta aceasta claritate, sau ce ar trebui sa ne spuna?
Ca a fost o simpla femeie prin care Mantuitorul a venit in lume si atat.
Un im ortodox zice:"Pe cea mai cinstită decât heruvimii şi mai slăvită fără de asemănare decât serafimii,
care fără stricăciune pe Dumnezeu Cuvântul ai născut,pe tine, adevărată Născătoare-de-Dumnezeu, te mărim. "


Asta este diferenta dintre noi si voi.Se pare ca multe lucruri ne despart...
citeste te rog mai departe si vezi de ce
Adă Doamne ziua aceea mai devreme!

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Diferente intre Cultul Ortodox si cel Penticostal

Mesaj necititde daniel tuduran » 19 Mar 2012, 15:02

Faptul ca au fost ucenicii Domnului nu ii face sfinti..
Intr-devar faptul ca au fost ucenicii Domnului nu ii face sfinti,vezi pe Iuda care s-a pierdut.
Viata curata ,faptele bune,credinta si harul lui Dumnezeu i-a facut sfinti
Si apostolii au avut pacate.
Evident.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Diferente intre Cultul Ortodox si cel Penticostal

Mesaj necititde Floryan » 19 Mar 2012, 15:18

Dle Floryan noi deasemenea o cinstim pe maica Domnului numai ca acest lucru se face nu asa cum la voi ci prin amintiri despre ea.Pentru ca Supravenerarea ei a dus la ceea ce este astazi in biserici:oamenii numai stiu cine este Dumnezeu.Can un NP vorbeste de maica Domnului este o simpla femeie el nu micsoreaza contributia ei ci arata ca Dumnezeu este cel cui trebuie indreptata atentia.
Dle descoperire, acest razboi a inceput acum cateva secole,de cei care nu au mai suferit neregulile din biserica, dar era vorba de biserica CATOLICA. Si intr-adevar impotriva unei alte erezii din biserica catolica, combatuta de biserica ortodoxa si nume Imaculata conceptie. Dar, din pacate in loc sa-i dati cinstea cuvenita, Maicii Domnului, aceea de Nascatoare de Dumnezeu, o reduceti la simpla fiinta umana si o simpla femeie. Adica catolicii o transforma in Dumnezeu , np o transforma in nimic. Dle descoperire, nu oricine "naste" pe Dumnezeu. Nu cred ca aceasta onoare s-a dat la tot omul si tot pacatosul. Spuneti-mi sincer, cine din Cer sau de pe pamant, s-a mai invredinicit vreaodata sa-L aiba pe insusi Dumnezeu ca Fiul? Caci nu putea Dumnezeu sa se nasca in pacat si dintr-o stricata. Maica Domnului s-a facut Lacas Sfant, S-a Sfintit, pentru ca insusi Dumnezeu a locuit acolo. Intelegi va rog diferenta.
A fost aleasa de Dumnezeu dintre toate femeile lumii, nu ea a smuls acest drept. Duhul Sfant s-a pogarat peste ea, iar puterea celui Preainalt a umbrit-o dupa spusele Arhanghelului Gavriil.,iar "Iata roaba lui Dumnezeui, Fie mie dupa canvantul Tau. Luca 1,38. se arata clar, ca Dumnezeu nu a navalit peste ea, ci vointa libera a omului este respectata de Dumnezeu.
Ultima oară modificat 19 Mar 2012, 15:28 de către Floryan, modificat 1 dată în total.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Diferente intre Cultul Ortodox si cel Penticostal

Mesaj necititde Floryan » 19 Mar 2012, 15:26

Apostolii nu au fost sfinti,ci oameni care oricare alti oameni. Faptul ca au fost ucenicii Domnului nu ii face sfinti. Si apostolii au avut pacate.

Corect pina la un punct. Numai ca la CIncizecime, Duhul Sfant s-a pogorat peste aceastia. Oare s-au sfintit ? Eu unul asa cred.
Dv ce credeti?
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Diferente intre Cultul Ortodox si cel Penticostal

Mesaj necititde dimitrie » 19 Mar 2012, 16:06

Apostolii nu au fost sfinti,ci oameni care oricare alti oameni. Faptul ca au fost ucenicii Domnului nu ii face sfinti. Si apostolii au avut pacate.

Corect pina la un punct. Numai ca la CIncizecime, Duhul Sfant s-a pogorat peste aceastia. Oare s-au sfintit ? Eu unul asa cred.
Dv ce credeti?
Floryane, acesta are probleme mult mai grave. Uite aici!
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
descoperire
Mesaje:164
Membru din:27 Dec 2011, 22:55
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:teologie,internet,sport,sanatate

Re: Diferente intre Cultul Ortodox si cel Penticostal

Mesaj necititde descoperire » 19 Mar 2012, 16:29

Dar, din pacate in loc sa-i dati cinstea cuvenita, Maicii Domnului, aceea de Nascatoare de Dumnezeu, o reduceti la simpla fiinta umana si o simpla femeie.
Sa ne prosternam si noi in fata icoanei ei?Ok dati-mi un exemplu cum pot eu s-o respect dar cu o conditie:Sa nu fac plecaciune\prosternare in fata imaginei ei.
Adica catolicii o transforma in Dumnezeu , np o transforma in nimic.
Mergeti prea inainte.A spune ca ea a fost simplu om(pacatos pe langa altele)deloc nu inseamna sa o faci de nimic.Haideti sa nu exageram.
Dle descoperire, nu oricine "naste" pe Dumnezeu. Nu cred ca aceasta onoare s-a dat la tot omul si tot pacatosul.
Gresiti dle, nu poti sa-l faci pe Dumnezeu sa-ti fie dator.Dumnezeu are plan si alege om ci nu oameni deosebiti.El inzestreaza pe cei chemati ci nu cheama pe cei inzestrati.Faptul ca Mantuitorul se purta cu maica Sa in modul descris ne vorbeste clar ca nu trebuie sa facem din asta asa mare necaz.De ce o numea femeie?Ce a vrut sa arate cu asta?
1Spuneti-mi sincer, cine din Cer sau de pe pamant, s-a mai invredinicit vreaodata sa-L aiba pe insusi Dumnezeu ca Fiul?2Caci nu putea Dumnezeu sa se nasca in pacat si dintr-o stricata. Maica Domnului s-a facut Lacas Sfant, S-a Sfintit, pentru ca insusi Dumnezeu a locuit acolo.
1.Tot Dumnezeu2.Dumnezeu nu putea sa se nasca dar nici noi nu putem prezice ce putea si ce nu.Evreii asteptau ca Mesia sa vina in chip de imparat dar a venit in chip de om simplu(tamplar)
Adă Doamne ziua aceea mai devreme!

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Diferente intre Cultul Ortodox si cel Penticostal

Mesaj necititde maria_andreea » 19 Mar 2012, 17:00

Despre sfinţenie după arhim. Emilianos Simonopetritul- superbă învăţătură ortodoxă:
Avem recunoaşterea slavei Lui Dumnezeu, a sfinţeniei Lui, în opoziţie cu goliciunea şi păcătoşenia noastră. Eu sunt gol, El e îmbrăcat. Dumnezeu e îmbrăcat în sfinţenie. Eu sunt un nimeni, un nimic. Prin nimicnicia mea am în chip nemijlocit un punct de contact, încep şi înţeleg slava Lui Dumnezeu. Şi aici trebuie să existe o opoziţie, înţelegeţi.
Ce înseamnă sfinţenia Lui Dumnezeu? E transcendenţa Lui Dumnezeu. Transcendenţa însă e dată pentru toţi. Ce înseamnă sfânt? Ceva separat şi care aparţine lui Dumnezeu.
Prin urmare, sfinţenia Lui Dumnezeu este ceea ce îi aparţine Lui Însuşi. E ceea ce este dincolo de orice altceva. E ceva ce nu admite nimic altceva, un element imaculat am putea spune.
Sfinţenia e o caracteristică a fiinţei lui Dumnezeu. Sfânt este Dumnezeu. Şi lucrarea, energia lui Dumnezeu are sfinţenie; e altceva. E o strălucire din fiinţa Lui Dumnezeu. Prin urmare, slava e energie. Sfinţenia e Dumnezeu Însuşi. Nu o cunosc, nu văd sfinţenia Lui Dumnezeu, o pipăi în opoziţie cu goliciunea mea, şi aşa cum se manifestă prin lucrările Lui Dumnezeu...

Libertatea mea a fost dată lui Dumneze. Dar ce a făcut Dumnezeu? M-a făcut un lucru sfinţit. Ce înseamnă un lucru sfinţit? Un lucru care aparţine lui Dumnezeu. Întrucât aparţine Lui Dumnezeu, Îi aparţine în exclusivitate, el se mişcă fără probleme în spaţiul Lui Dumnezeu, fără să existe problema libertăţii. Prin urmare, sunt absolut liber, fiindcă am ajuns al Lui şi trăiesc ceea ce am dorit. Am dat libertate şi am luat sfinţire. Trăiesc şi nu trăiesc. Ceea ce spune Apostolul: Hristos trăieşte în mine (Ga 2, 20)
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Diferente intre Cultul Ortodox si cel Penticostal

Mesaj necititde Floryan » 20 Mar 2012, 08:50

Dar, din pacate in loc sa-i dati cinstea cuvenita, Maicii Domnului, aceea de Nascatoare de Dumnezeu, o reduceti la simpla fiinta umana si o simpla femeie.
Sa ne prosternam si noi in fata icoanei ei?Ok dati-mi un exemplu cum pot eu s-o respect dar cu o conditie:Sa nu fac plecaciune\prosternare in fata imaginei ei.
Pai, ce-mi ramine sa spun? Sunteti precum fumatorul bolnav de cancer pulmonar. Urmeaza sa moara, dar la fumat nu renunta.
Adica catolicii o transforma in Dumnezeu , np o transforma in nimic.Mergeti prea inainte.A spune ca ea a fost simplu om(pacatos pe langa altele)deloc nu inseamna sa o faci de nimic.Haideti sa nu exageram. .
Nu exagerez deloc, dva ati spus "o simpla femeie si atat". Si sa nu intru in detalii; despre ce "cinste "si "cinstire" se "bucura" Maica Domnului printre np! Deci sa fim sinceri.
Dle descoperire, nu oricine "naste" pe Dumnezeu. Nu cred ca aceasta onoare s-a dat la tot omul si tot pacatosul.
Gresiti dle, nu poti sa-l faci pe Dumnezeu sa-ti fie dator.Dumnezeu are plan si alege om ci nu oameni deosebiti.El inzestreaza pe cei chemati ci nu cheama pe cei inzestrati.Faptul ca Mantuitorul se purta cu maica Sa in modul descris ne vorbeste clar ca nu trebuie sa facem din asta asa mare necaz.De ce o numea femeie?Ce a vrut sa arate cu asta?
Stati, stat asa, adica, cum se purta?
quote="Floryan"]1Spuneti-mi sincer, cine din Cer sau de pe pamant, s-a mai invredinicit vreaodata sa-L aiba pe insusi Dumnezeu ca Fiul?2Caci nu putea Dumnezeu sa se nasca in pacat si dintr-o stricata. Maica Domnului s-a facut Lacas Sfant, S-a Sfintit, pentru ca insusi Dumnezeu a locuit acolo.1.Tot Dumnezeu2.Dumnezeu nu putea sa se nasca dar nici noi nu putem prezice ce putea si ce nu.Evreii asteptau ca Mesia sa vina in chip de imparat dar a venit in chip de om simplu(tamplar)
Gresit. Aici e buba neoprotestantilor. Hristos este Fiul lui Dumnezeu, dar a fost si Fiul Maicii Domnului. Iar Maica Domnului I-a fost maica, fiica si roaba.
4.2 Şi cu glas mare a strigat şi a zis: Binecuvântată eşti tu între femei şi binecuvântat este rodul pântecelui tău.
43. Şi de unde mie aceasta, ca să vină la mine Maica Domnului meu? Luca 1

I-a spuneti sincer dle descoperire, asa strigati si dv np "Binecuvântată eşti tu între femei" ?

Sau sa inteleg cumva, ca negati nasterea Mantuitorului ca om?! Asta e foarte grav!

Stima
Ultima oară modificat 20 Mar 2012, 09:39 de către Floryan, modificat de 2 ori în total.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Diferente intre Cultul Ortodox si cel Penticostal

Mesaj necititde Pr Haralambie » 20 Mar 2012, 11:56

Floryane, nu mai ai cu cine discuta, descoperire a reuşit să plece într-o vacanţă pe perioadă nedeterminată...
Cu mult respect.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Diferente intre Cultul Ortodox si cel Penticostal

Mesaj necititde Floryan » 20 Mar 2012, 14:09

Floryane, nu mai ai cu cine discuta, descoperire a reuşit să plece într-o vacanţă pe perioadă nedeterminată...
Doamne ajuta Parinte. M-a anuntat dsoara Doriana.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic


Înapoi la “Ortodoxia pentru ne-ortodocşi”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX