Diferente intre Cultul Ortodox si cel Penticostal

Expunerea învăţăturii de credinţă ortodoxă pentru cei care nu sunt ortodocşi
LivviuCazacu
Diferente intre Cultul Ortodox si cel Penticostal

Mesaj necititde LivviuCazacu » 17 Mar 2012, 14:46

As dori, daca este posibil, sa aflu ce face Biserica Ortodoxa diferita de cea Penticostala.
Inca ceva, as dori, daca se poate, ca cei care vor posta sa dea dovada de intelepciune si seriozitate, si sa nu foloseasca expresii de genul "Penticostalii sunt demoni", "Penticostalii sunt demonizati", "Penticostalii sunt eretici", lucru pe care l-am vazut la majoritatea Ortodocsilor.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Diferente intre Cultul Ortodox si cel Penticostal

Mesaj necititde Dionysie » 17 Mar 2012, 14:56

Păi prima diferenţă şi cea mai importantă este aceea că Biserica Ortodoxă este Biserică, spre deosebire de penticostalism care este un curent sectar neeclezial şi nu este nici Biserică şi nici biserică. Penticostalismul este doar o sectă, şi spun acest lucru cu obiectivitate şi fără vreo patimă prin care să aduc vreo conotaţie peirativă ori denigratoare la adresa Sectelor "penticostale".

LivviuCazacu

Re: Diferente intre Cultul Ortodox si cel Penticostal

Mesaj necititde LivviuCazacu » 17 Mar 2012, 15:02

De ce consideri ca Biserica Ortodoxa este biserica, si Pencostalii fac parte dintr-o secta?
Ce inseamna secta?

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Diferente intre Cultul Ortodox si cel Penticostal

Mesaj necititde Dionysie » 17 Mar 2012, 15:07

Cred că nu ai înţeles. Nu vreau să îţi predau abecedarul.

Penticostalii nu doar că fac parte dintr-o sectă, ci SUNT secte şi sectanţi.

LivviuCazacu

Re: Diferente intre Cultul Ortodox si cel Penticostal

Mesaj necititde LivviuCazacu » 17 Mar 2012, 15:12

Nu e nevoie sa mi-l predai.
Dar tot nu mi-ai spus ce inseamna "secta". E ceva satanist, necrestin, demonic?

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Diferente intre Cultul Ortodox si cel Penticostal

Mesaj necititde maria_andreea » 17 Mar 2012, 20:31

Dar tot nu mi-ai spus ce inseamna "secta"
SÉCTĂ, secte, s. f. Comunitate religioasă desprinsă de biserica oficială respectivă; p. ext. grup (închis) alcătuit din adepții unei doctrine (filozofice sau politice). – Din fr. secte, lat. secta.
Aveţi dexul online şi îl puteţi folosi uşor :) pentru definiţii ale termenilor, iar pentru explicaţii suplimentare puteţi adresa întrebări în forum ;) .
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

LivviuCazacu

Re: Diferente intre Cultul Ortodox si cel Penticostal

Mesaj necititde LivviuCazacu » 17 Mar 2012, 20:49

Multumesc pentru definitie, maria_andreea.
Deci secta reprezinta o grupare filozofica sau politica (banuiesc ca se poate spune si religioasa). Nu vad care e partea rea in asta. Nu vad unde se specifica partea cu ereticii sau ca ar fi ceva negativ.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Diferente intre Cultul Ortodox si cel Penticostal

Mesaj necititde maria_andreea » 17 Mar 2012, 21:08

Nu vad care e partea rea in asta. Nu vad unde se specifica partea cu ereticii sau ca ar fi ceva negativ.
Biserica la început a fost una singură. În 1054 s-a despărţit în Biserica Ortodoxă (BO) şi Biserica Catolică (BC). Ruptura s-a făcut de BC din motive egoiste, din mândrie, denaturând sensurile originale ale înţelesurilor creştine. Biserica voastră n-ar fi trebuit să se înfiinţeze pentru că exista deja o biserică - BO, dar ea s-a fondat, tot din motive egoiste. Vă considerăm cei care s-au certat cu noi şi au plecat să-şi facă alt rost, ca fiul risipitor, dar în cazul vostru întoarcerea e... în aşteptare.

Considerăm că BO a păstrat intactă învăţătura de credinţă creştină moştenită de la Iisus prin Sfinţii Apostoli, Mucenici, Arhierei etc.

Această explicaţie ţi-am dat-o la modul simplu, căci mai mult nu ştiu, dar pe forum şi în studiile Pr. Petru Pruteanu vei găsi mai multe informaţii. Spor!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

LivviuCazacu

Re: Diferente intre Cultul Ortodox si cel Penticostal

Mesaj necititde LivviuCazacu » 17 Mar 2012, 21:14

Bun. Noi, ca ne-am despartit de BO suntem considerati cei care au gresit, ce am facut ca Biserica Neo-Protestanta am facut din motive egoiste, etc. Dar BO care s-a despartit de Biserica Crestina (cea dinainte de ruptura) nu a facut nimic gresit in despartirea asta?
Te rog, de asemeni sa imi explici si mie unele cuvinte, de exemplu: Mucenini, Arhierei, si alte cuvinte de genul, specifice BO.
De asemeni, te rog sa imi dai exemple din Biblie (nu din alte carti, sau ce au spus alti Sfinti Parinti, Mucenici, etc) in care se specifica:
-Botezul pruncilor
-Introducerea Sfintei Traditii in Credinta
-Posturile (cele mari si cele mici)

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Diferente intre Cultul Ortodox si cel Penticostal

Mesaj necititde danadoina » 18 Mar 2012, 00:00

.....
Biserica la început a fost una singură. În 1054 s-a despărţit în Biserica Ortodoxă (BO) şi Biserica Catolică (BC). Ruptura s-a făcut de BC ..
Biserica nu s-a despartit, Biserica a ramas in continuare cum a fost, Biserica a ramas Ortodoxa; BC s-a desprins din Biserica...Trupul lui Hristos nu poate fi impartit !!!



http://www.razbointrucuvant.ro/2012/01/ ... -stropire/

Staretul Efrem Vatopedinul la Conf de la Alba -Iulia, 2000
"
.......Intrebare: Legat de aceasta, liturghia Romano-Catolica e primita de Dumnezeu?

Arhim. Efrem: Biserica este Una! Nu exista alta Biseri­ca! Celelalte sunt confesiuni, confesiuni crestine. Sfanta Liturghie e Una, asa cum este un Singur Adevar!

....."

LivviuCazacu

Re: Diferente intre Cultul Ortodox si cel Penticostal

Mesaj necititde LivviuCazacu » 18 Mar 2012, 00:50

Fa-ma sa intelerg, te rog. Ai spus ca Biserica a ramas Ortodoxa, celelalte fiind confesiuni. Deci Biserica Ortodoxa este adevarata Biserica, si nicio alta biserica?
Eu sunt de parere ca in cer vor fi oameni din toate cultele (Ortodox, Catolic, Protestant, Neo-Protestant). Sunteti de aceeasi parere cu mine, sau doar BO este cea dreapta, si doar credinciosii ortodocsi vor avea parte de viata vesnica in rai?

LivviuCazacu

Re: Atitudinea Bisericii fata de eretici

Mesaj necititde LivviuCazacu » 18 Mar 2012, 02:41

Dle dimitrie, te.as ruga sa imi explici si mie de ce ortodocsii au atatia sfinti. Sfinti inseamna oameni fara pacat, categoria din care face parte DOAR Isus Hristos. De ce si parintii(banuiesc, primii ortodocsi) sunt considerati Sfinti(Sfintii Parinti) ?

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Diferente intre Cultul Ortodox si cel Penticostal

Mesaj necititde maria_andreea » 18 Mar 2012, 13:08

"LivviuCazacu", nimeni nu va intra în Împărăţia Cerurilor dacă nu va dobândi Duhul Sfânt. Această afacere este dreaptă, corectă cum nu găsim altele: dacă nu joci după reguli corecte, rezultatul e de la sine înţeles. Dacă cei de alte confesiuni vor avea intenţii bune, inimă curată Dumnezeu prin Duhul Sfânt le va descoperi ce nu este în regulă în cultul lor. Ortodocşii le pot arăta erorile de înţelegere a căii de mântuire, atât.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Atitudinea Bisericii fata de eretici

Mesaj necititde maria_andreea » 18 Mar 2012, 13:24

Scuze ca intervin, dar ce s-a intamplat la Marea Schisma?Nu s-a rupt Biserica Crestina? Nu s-au inventat alte 2 culte?Ortodoxismul si Catolicismul?
"LivviuCazacu", cultul tău se trage din romano-catolici, mai exact din catolici, deci voi sunteţi a 3-a ramificaţie a cultului creştin.
Biserica Ortodoxă nu s-a rupt deloc de la începuturi. În 1054 catolicii au plecat de acasă, apoi alţii s-au supărat până am ajuns să avem astăzi "n" culte creştine.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

LivviuCazacu

Re: Atitudinea Bisericii fata de eretici

Mesaj necititde LivviuCazacu » 18 Mar 2012, 14:09

dimitrie, poti sa imi explici si mie de ce anume este considerat "Vasile", ca fiind Sfant?(Sf. Vasile cel Mare). Eu stiu ca sfant este dar Unul, Isus Hristos. Sfant inseamna persoana care nu a avaut NICIUN pacat in viata de pe pamant. SI tare ma indoiesc ca "Sf. Vasile cel Mare" nu a avut vreun pacat...

LivviuCazacu

Re: Diferente intre Cultul Ortodox si cel Penticostal

Mesaj necititde LivviuCazacu » 18 Mar 2012, 14:45

"LivviuCazacu", nimeni nu va intra în Împărăţia Cerurilor dacă nu va dobândi Duhul Sfânt. Această afacere este dreaptă, corectă cum nu găsim altele: dacă nu joci după reguli corecte, rezultatul e de la sine înţeles. Dacă cei de alte confesiuni vor avea intenţii bune, inimă curată Dumnezeu prin Duhul Sfânt le va descoperi ce nu este în regulă în cultul lor. Ortodocşii le pot arăta erorile de înţelegere a căii de mântuire, atât.

Bun, deci conditia pentru a intra in Imparatia Cerurilor este sa dobandesti Duhul Sfant.Am inteles.
"Dacă cei de alte confesiuni vor avea intenţii bune". Deci cei de alte confesiuni au intentii rele, intentii bune avand doar ortodocsii.
"Dumnezeu prin Duhul Sfânt le va descoperi ce nu este în regulă în cultul lor". Deci Dumnezeu o sa le arate ce este in neregula in cultul lor si o sa le spune sa se converteasca la ortodoxism, doar ei fiind cei drepti...
Mai am o intrebare, pe care i.am pus.o si lui "dimitrie". De ce sunt atatia sfinti in cultul Ortodox? Sfant a fost si este decat Unul, Isus Hristos.

LivviuCazacu

Re: Atitudinea Bisericii fata de eretici

Mesaj necititde LivviuCazacu » 18 Mar 2012, 14:54

Scuze ca intervin, dar ce s-a intamplat la Marea Schisma?Nu s-a rupt Biserica Crestina? Nu s-au inventat alte 2 culte?Ortodoxismul si Catolicismul?
"LivviuCazacu", cultul tău se trage din romano-catolici, mai exact din catolici, deci voi sunteţi a 3-a ramificaţie a cultului creştin.
Biserica Ortodoxă nu s-a rupt deloc de la începuturi. În 1054 catolicii au plecat de acasă, apoi alţii s-au supărat până am ajuns să avem astăzi "n" culte creştine.

Deci, la Marea Schisma s-a format Biserica Catolica, iar Biserica Ortodoxa a ramas ca inainte,cea originala, prima biserica crestina.Corect? Sa presupunem ca am inteles, si ca celelalte miliarde de oameni de pe pamant vor merge in iad.
"Biserica Ortodoxă nu s-a rupt deloc de la începuturi." Vrei sa spui ca din BO nu s-a format niciun alt cult mai tarziu?

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Atitudinea Bisericii fata de eretici

Mesaj necititde daniel tuduran » 18 Mar 2012, 14:56

dimitrie, poti sa imi explici si mie de ce anume este considerat "Vasile", ca fiind Sfant?(Sf. Vasile cel Mare). Eu stiu ca sfant este dar Unul, Isus Hristos. Sfant inseamna persoana care nu a avaut NICIUN pacat in viata de pe pamant. SI tare ma indoiesc ca "Sf. Vasile cel Mare" nu a avut vreun pacat...
Liviu,Unul singur este fara de pacat,Domnul nostru Iisus Hristos.Toti ceilalti ne-am nascut in pacat si savarsim multe pacate in decursul vietii.Toti gresim inaintea lui Dumnezeu, unii mai mult, altii mai putin,si nimeni nu este fara de pacat. Acest lucru ni-l arata Sfanta Scriptura care zice : "Toţi au păcătuit." (Romani 3:23) "Dacă zicem că n-avem păcat, ne înşelăm singuri şi adevărul nu este în noi."(1Ioan 1:8)
" iar dacă ne vom mărturisi păcatele, credincios şi drept este Dumnezeu, ca să ne ierte nouă păcatele şi să ne curăţească pe noi de toată întinăciunea şi nedreptatea."
Si cu toate ca oamenii au cazut in pacate unii dintre ei au reusit sa-si sfintesca viata si sa devina sfinti.Sfintirea vietii este lucrarea la care ne cheama Dumnezeu.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

LivviuCazacu

Re: Atitudinea Bisericii fata de eretici

Mesaj necititde LivviuCazacu » 18 Mar 2012, 15:17

dimitrie, poti sa imi explici si mie de ce anume este considerat "Vasile", ca fiind Sfant?(Sf. Vasile cel Mare). Eu stiu ca sfant este dar Unul, Isus Hristos. Sfant inseamna persoana care nu a avaut NICIUN pacat in viata de pe pamant. SI tare ma indoiesc ca "Sf. Vasile cel Mare" nu a avut vreun pacat...
Liviu,Unul singur este fara de pacat,Domnul nostru Iisus Hristos.Toti ceilalti ne-am nascut in pacat si savarsim multe pacate in decursul vietii.Toti gresim inaintea lui Dumnezeu, unii mai mult, altii mai putin,si nimeni nu este fara de pacat. Acest lucru ni-l arata Sfanta Scriptura care zice : "Toţi au păcătuit." (Romani 3:23) "Dacă zicem că n-avem păcat, ne înşelăm singuri şi adevărul nu este în noi."(1Ioan 1:8)
" iar dacă ne vom mărturisi păcatele, credincios şi drept este Dumnezeu, ca să ne ierte nouă păcatele şi să ne curăţească pe noi de toată întinăciunea şi nedreptatea."
Si cu toate ca oamenii au cazut in pacate unii dintre ei au reusit sa-si sfintesca viata si sa devina sfinti.Sfintirea vietii este lucrarea la care ne cheama Dumnezeu.

Sunt aproape in totalitate de acord cu tine. " iar dacă ne vom mărturisi păcatele, credincios şi drept este Dumnezeu, ca să ne ierte nouă păcatele şi să ne curăţească pe noi de toată întinăciunea şi nedreptatea." Asa se capata mantuirea, si viata vesnica in rai. Nu sfintirea. Viata nu se sfinteste. Viata se imbunatateste, imbunatatindu-ti personalitatea, pocaindu-te de pacate si incercand sa nu le mai faci. Domnul Isus s-a nascut Sfant.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Diferente intre Cultul Ortodox si cel Penticostal

Mesaj necititde maria_andreea » 18 Mar 2012, 15:44

De ce sunt atatia sfinti in cultul Ortodox? Sfant a fost si este decat Unul, Isus Hristos.

Aşa e: Unul este Sfânt, Domnul Iisus Hristos. Toţi oamenii sunt chemaţi la sfinţenie după modelul Lui Iisus la care trebuie să luăm aminte... unii au reuşit să-şi sfinţească viaţa, să dobândească Duhul Sfânt de aceea atâţia sfinţi.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)


Înapoi la “Ortodoxia pentru ne-ortodocşi”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron