Nelamuriri

Expunerea învăţăturii de credinţă ortodoxă pentru cei care nu sunt ortodocşi
Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova
Re: Nelamuriri

Mesaj necititde dimitrie » 06 Ian 2013, 23:25

Salut, sunt interesat care ar fi raspunsul, d.p.d.v. ortodox, pentru urmatoarele intrebari (nu urmaresc raspunsuri complicate):
1. In sens larg ce este Dumnezeu? (nu cine este si nici ce calitati are)
2. Este biblia scrisa prin inspiratie divina? Dumnezeu este autor sau co-autor cumva?
3. Cand citesti biblia trebuie sa o interpretezi sau textul are un singur inteles?
4. Raiul si Iadul sunt lucuri reale sau un fel de stari?
5. Care este scopul vietii pe Pamant?
6. Persoanele fara discernamant ajung in rai sau in iad, si de ce scop au ei?
7. Dupa ce mori vei avea memorii din viata terestra, inclusiv cele pe care le-ai uitat de-a lungul vietii pe Pamant?
8. Cand Dumnezeu a creat omul a stiut ca nu il va asculta?
9. Cati oameni a creat Dumnezeu pentru a popula Pamantul? (2, 4 sau mai multi)
10. Este Dumnezeu neschimbator?
11. Tot ce este in biblie trebuie respectat? (de ex: Deuteronomul 21:18-21; 22:22, 28-29; Leviticul 20:9,10,13; Ieşirea 21:1-6)
12. Cele 6 zile in care Dumnezeu a creat Universul sunt zile sau perioade mai mari de timp?
13. De ce a avut nevoie Dumnezeu de o zi de odihna?
14. Poate lumina sa exista in absenta unei surse de lumina? Daca da, atunci explica cum este posibil iar daca nu, atunci cum a creat Dumnezeu lumina inaintea Soarelui si a altor stele?
15. Cum a putut exista flora pe Pamant cu o zi (biblica) inaintea exitentei Soarelui?
16. Cati ani au trecut de la crearea Universului?
17. Daca Dumnezeu este etern, ce a asteptat pana la crearea Universului?
18. Are Dumnezeu voie sa faca ce vrea cu creatia sa? Daca da, pot si eu sa creez ceva si sa fac ce vreu cu creatia mea?
19. Cum se justifica o pedeapsa infinita pentru fapte finite?
20. Cate celule formeaza un om? Daca omori o celula poti sa consideri ca ai ucis?
21. Unde in biblie zice sa-ti iubesti aproapele se refera la toleranta pentru ca nu inteleg la ce iubire se refera?
21. Este permis in ortodoxie sa incerci sa convertesti pe cineva importiva vointei lui sau sa il supui traditiilor ortodoxiei? Exista undeva o regula care sa interzica aceasta atitudine?
Edit:
22. Au existat dinozauri pe arca lui Noe?
23. De ce Universul este asa mare iar Pamantul asa mic?
24. Cand Dumnezeu a creat animalele de ce a ales sa nu le dea sanse egale la supravietuire cu cea data omui, cum ar fi puterea mintii?
25. Dumnezeu a creat totul, inclusiv aspectele negative sau acestea sunt independente de el?
26. Cei care isi marturisesc pacatele la preot si se inchina la Dumnezeu vor avea acces la rai fara nici o alta pedepsa?
Ohoo..., aici sunt o grămadă de ferestre către subiecte vaste de discuție! Avem de dat răspuns la subiecte pentru o lună de zile. Unele vor trebui aprofundate de dvs., studiind materialele cele mai lămuritoare pe care vi le vom indica. Deși intuiesc la dvs. o dorință de a ne "lumina" (în cel mai fericit caz), să știți că apreciem buna inteție.

1. In sens larg ce este Dumnezeu? (nu cine este si nici ce calitati are)
R: Orice persoană care posedă calitățile divine este Dumnezeu.

2. Este biblia scrisa prin inspiratie divina? Dumnezeu este autor sau co-autor cumva?
R: Biblia este scrisă sub inspirație divină. (A doua întrebare este identică cu prima.)
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Nelamuriri

Mesaj necititde dimitrie » 07 Ian 2013, 00:53

Deși intuiesc la dvs. o dorință de a ne "lumina" (în cel mai fericit caz), să știți că apreciem buna inteție.
Nu voi raspunde la mesaje decat daca nu am inteles.
R: Orice persoană care posedă calitățile divine este Dumnezeu.
De exemplu aici: Dumnezeu este o persoana atunci? (adica un om cu anumite calitati?)
Dumnezeu este personal, mai precis întreit în persoane. Asta arată Biblia și realitatea o confirmă. Dar trebuie să vă lămuriți asupra a două noțiuni: natură și ipostas/persoană. Aveți aici, în capitolele 4-7 ceva lămuriri.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Nelamuriri

Mesaj necititde dimitrie » 07 Ian 2013, 18:21

Dethmold, dvs. va trebui să citiți mult din Biblie, în special din Noul Testament, altfel îmi este imposibil să lucrăm/operăm cu noțiuni/date de care nu aveți încă habar. Dogma despre Dumnezeu este una de natură revelată iar nu un produs al minții omenești, și de aceea noi nu facem altceva atunci când prezentăm învățătura despre Dumnezeu decât să sintetizăm învățătura revelată nouă. Această învățătură despre Dumnezeu Cel unul în ființă/natură dar în trei ipostase/persoane, în care ni se arată că trei persoane distincte -Tatăl, Fiul și Duhul Sfânt:
- Se numesc pe Sine Dumnezeu;
- sunt recunoscute de alții ca Dumnezeu;
- fac lucrări proprii naturii divine care le recomandă ca fiind Dumnezeu (dovedesc atotștiință, omniprezență, omnipotență, putere creatoare, etc.) dar cu toate acestea nu sunt trei dumnezei ci Unul Singur, este o învățătură ce trebuie acceptată ca atare, neputând fi înțeleasă/cuprinsă de o minte finită. Este și firesc ca o minte ce nu a ajuns să înțeleagă încă tainele, rațiunile creaturii/finitului să nu poată ajunge la a înțelege înseși rațiunile naturii/firii/ființei divine, creatorului, Infinitului.
Ce putem, putem; ce nu, nu.
Cred că ar trebui să vă procurați ori să citiți de pe internet un Catehism de Credință Ortodox, unde învățătura noastră de credință este prezentată ordonat și sistematizat. Vă va fi mai ușor și dvs. și nouă.
Multe din întrebările dvs. au un răspuns simplu în Catehismul de Credință Ortodox.

Voi încerca atunci când mai am timp (am șase copii pe lângă altele) să vă răspund la ce mai pot din cele propuse de dvs.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
claudiuboia
Mesaje:32
Membru din:06 Ian 2013, 21:36
Confesiune:ortodox
Preocupări:preot
Localitate:Zalău
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde claudiuboia » 07 Ian 2013, 23:23

Domnule „Lex”. Ceea ce mi-ați pus în față este o provocare. Nu datorită complexității întrebărilor ci datorită numărului lor. O să încerc să răspund acum la câteva (cât îmi permite timpul), iar la restul mâine. (să nu fie cu supărare!)

1. Dumnezeu este o Persoană, spirituală, perfectă, infinită și atotiubitoare! (în primul rând este o Persoană.)
2. Biblia este scrisă prin inspirație divină. Problema inspirației însă nu trebuie înțeleasă în nici un fel ca fiind o dictare. Dumnezeu le-a descoperit autorilor adevărul, le-a luminat mintea ca să înțeleagă, și i-a asistat prin Duhul Sfânt. Atenție! Nu le-a încălcat libertatea de a trece faptele revelate prin filtrul rațiunii proprii, însă i-a ferit de greșeli!
3. Interpretarea Scripturii este una, însă ea trebuie să țină cont de niște reguli. Vezi regulile Ermineuticii. Aceste reguli sunt general valabile pentru orice text.
4. Raiul și Iadul sunt locuri create de starea sufletului de a accepta sau nu iubirea lui Dumnezeu. În nici un caz nu sunt locuri materiale, cu foc și pucioasă, pentru că sufletele sunt spirituale.
5. Mântuirea (asemănarea cu Dumnezeu. A se deosebi termenul asemenea cu identic!!!)
6. Persoanele care se nasc fără discernământ sunt ca și copiii. Mat_19:14 Iar Iisus a zis: Lăsaţi copiii şi nu-i opriţi să vină la Mine, că a unora ca aceştia este împărăţia cerurilor. Mar_10:14 Iar Iisus, văzând, S-a mâhnit şi le-a zis: Lăsaţi copiii să vină la Mine şi nu-i opriţi, căci a unora ca aceştia este împărăţia lui Dumnezeu.

7. Memoria este o funcție a rațiunii umane, iar rațiunea, împreună cu sentimentele și voința sunt componente ale Chipului lui Dumnezeu din om, ale sufletului. Cu siguranță că tot ceea ce am trăit în viața acesta va rămâne și după moarte. Doar trupul moare.
8. Da. Dar atunci când iubești cu adevărat îți asumi și acest risc.
9. Fac 1:27 Şi a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat şi femeie.
Fac 1:28 Şi Dumnezeu i-a binecuvântat, zicând: "Creşteţi şi vă înmulţiţi şi umpleţi pământul şi-l supuneţi; şi stăpâniri peste peştii mării, peste păsările cerului, peste toate animalele, peste toate vietăţile ce se mişcă pe pământ şi peste tot pământul!"

10. Iacov 1:17 Toată darea cea bună şi tot darul desăvârşit de sus este, pogorându-se de la Părintele luminilor, la Care nu este schimbare sau umbră de mutare.
11. Legea creștinului este legea Noului Testament. Cele pe care le-ai enumerat mai sus, sunt prescripții ale legii iudaice, lege care a fost abrogată în anul 50 la Ierusalim de către apostoli. Faptele Apostolilor cap. 15.
12. Pot să fie înțelese atât ca perioade de timp îndelungate (de genul erelor geologice) dar și ca perioade de 24 de ore. Problema este că la Dumnezeul timpul nu există ca trecut, prezent și viitor, ci doar ca un prezent continuu. Este destul de greu de înțeles de oameni deoarece noi ne naștem și trăim în timp, și nu putem percepe viața în afara timpului.
13. Odihna se refera la faptul că Dumnezeu nu a mai creat nimic după ziua a șasea. În ebraică termenul este shabath (בו שׁבת) și este un verb ce s-ar traduce prin repaus, sau pauză de la activitatea dinainte, în cazul lui Dumnezeu de la creație. În nici un caz nu S-a odihnit pentru că a obosit.
14. Lumina creată în ziua întâi nu aparține unei stele, ci este o lumină izvorâtă din Dumnezeu. Știința astăzi recunoște faptul că tot universul este animat de o energie universală, ce susține toate corpurile cerești. Acea lumină din ziua întâi este Harul lui Dumnezeu, revărsat continuu peste omenire din momentul creației.
15. În ziua a treia pământului i sa dat potențialitatea rodirii, a fost însămânțat. Mai târziu, Dumnezeu a dat ploaie pe pământ. Fac 2:5 Pe câmp nu se afla nici un copăcel, iar iarba de pe el nu începuse a odrăsli, pentru că Domnul Dumnezeu nu trimisese încă ploaie pe pământ şi nu era nimeni ca să lucreze pământul.
Fac 2:6 Ci numai abur ieşea din pământ şi umezea toată faţa pământului.

16. După cronologia Bibliei se pare că au trecut aproximativ 7000 de ani din momentul căderii lui Adam. Nu știm cât a stat Adam în rai, și nu știm cât au durat zilele creației. Este foarte greu de spus. Cert este că știința vorbește despre milioane de ani, însă nu dovedește cu nimic concret acest lucru. Sunt doar teorii.
17. Dacă Dumnezeu este etern, și implicit infinit în tot, noi oamenii care nu suntem eterni, ci doar nemuritori nu vom putea înțelege. Nu cred că este necesar să știm.
18. Da. Dumnezeu are voie să facă ce vrea cu creația Sa. Diferența dintre noi și Dumnezeu este că Dumnezeu nu va vrea niciodată răul creației Sale. Este Atotbun.
19. Nu se justifică. Dacă faptele ar fi finite, atunci și pedeapsa ar fi finită. Din păcate patimile omului care nu sunt vindecate rămân în suflet și după moarte. Acelea sunt chinurile infinite ale omului. Patimile sale, pe care nu și le poate satisface.
20. Nu știu sigur câte celule formează un om. Nu cred că știe nimeni. Știința vorbește despre aprox. 100 de trilioane de celule. :-o . Dacă omori o celulă nervoasă, și prin asta provoci moartea unui om, da e o crimă. Dacă îți dai unghiile, și le arunci, nu! nu e o crimă.
21. Când Sfânta Scriptură vorbește de iubirea aproapelui, nu se referă doar la toleranță, ci la iubirea adevărată. La fel cum îți iubești mama sau pe tine însuți. Toleranța presupune indiferență. Iubirea presupune interes și implicare.
21. (sunt două întrebări 21.) Nu există nici o prevedere care să interzică acest lucru pentru că nu este nevoie. Ortodoxia nu este o credință la care te convertești. Ortodoxia înseamnă viață în Hristos. Și dacă aici te referi la botezul pruncilor, menționez că ei nu sunt convertiți obligatoriu. Părinții și nașii garantează pentru ei, ca cei ce știu ce e mai bine pentru copilul lor.
22. http://teologiesicultura.wordpress.com/
23. Pământul este suficient de mare ca să susțină viața și să servească omului. Ce folos că universul e atât de mare, și totuși e sterp?
24. Omul a fost creat ca și stăpân al creației. Animalele și natura a fost creată ca suport pentru dezvoltarea omului. De aceea omul are suflet și animalele nu.
25. Aspectele negative nu au fost create de Dumnezeu. Ființial răul nu există. Raul este doar o lipsă a binelui. Dumnezeu îngăduie omului să greșească pentru că îi respecta libertatea. Numai iubind poți înțelege acest lucru.
26. Cei care-și mărturisesc păcatele și se vindecă de ele vor avea acces la rai.
27. Până în acest moment nici o descoperire științifică (descoperire, nu teorie!!!) nu a dezaprobat Sfânta Scriptură. Aici doresc să menționez ceva. Biblia nu a fost scrisă cu rolul de a oferi omului răspunsuri la întrebări științifice. Cartea Facerii arată doar că toate au fost create de Dumnezeu.
28. RELÍGIE ~i f. Credință în existența unei forțe supranaturale (care implică un ansamblu de acte rituale) și adorarea ei. [G.-D. religiei; Sil. -gi-e] /<fr. religion, lat. religio, ~onis, germ. Religion Dumnezeu este Dumnezeu, și religia se definește în raport cu El. Dacă Dumnezeu ar avea o religie, atunci implicit nu ar mai fi Dumnezeu. (sofism!)
29. Fiind Atotputernic, nu. Înțeleg totuși natura întrebării tale. În nici un caz Dumnezeu nu ne-a creat ca să-i fim slujitori. Dumnezeu ne-a creat ca să împărtășească cu noi iubirea Sa, și bucuriile bunătăților Sale. Noi am refuzat acest lucru, și am încetat să-l mai privim pe Dumnezeu ca un tată și prieten. Frica ne face să-L vedem ca pe un Stăpân. Iubirea în schimb...
30. (nu credeam că voi avea timp să răspund la toate în acestă seară) Nu se întâmplă fără voia lui Dumnezeu, și nici fără știința lui. Și da. Rugăciunea ajută. Încearcă și vezi.

!!! Atenție !!! Răspunsurile nu au un caracter exhaustiv! Recunosc că unele întrebări au un înțeles dublicitar, și pot să fie răstălmăcite. Majoritatea întrebărilor sunt defapt specifice Ateismului științific, așa că mi-am asumat voit acest risc. Nu evit însă să discut mai pe larg fiecare problemă, cu condiția să te intereseze găsirea unui răspuns, și nu doar lansarea unei polemici, ce poate dura la nesfârșit. Pace și noapte bună.
Cu respecte, Pr. Claudiu Boia

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Nelamuriri

Mesaj necititde dimitrie » 08 Ian 2013, 03:22

Dimitrie, am citit Biblia, ...
Bun! Totul e mai simplu acum. Hristos și Apostolii ne sunt model nu doar de conduită ci în primul rând de gândire. De aceea, oricine se dorește să fie cu adevărat creștin ortodox, va lua în considerație tot ceea ce scrie în Noul Testament. Acest lucru presupune schimbarea modului de gândire care se va reflecta în aspirațiile și acțiunile viitoare ale creștinului. Acest lucru este scris și în Noul Testament:
-3. "Pentru că, deşi umblăm în trup, nu ne luptăm trupeşte.
4. Căci armele luptei noastre nu sunt trupeşti, ci puternice înaintea lui Dumnezeu, spre dărâmarea întăriturilor. Noi surpăm iscodirile minţii,
5. Şi toată trufia care se ridică împotriva cunoaşterii lui Dumnezeu şi tot gândul îl robim, spre ascultarea lui Hristos, 2Cor.
-16. "Noi însă avem mintea lui Hristos." 1Cor.2
-8. "Ba mai mult: eu pe toate le socotesc că sunt pagubă, faţă de înălţimea cunoaşterii lui Hristos Iisus, Domnul meu, pentru Care m-am lipsit de toate şi le privesc drept gunoaie, ca pe Hristos să dobândesc." Filip.3, etc.

Acestea fiind spuse, înțelegeți că scara valorilor se schimbă pentru un creștin. Un creștin adevărat este dispus să moară pentru credința lui dacă va fi nevoit, dar nu să ucidă. Exemplul Mântuitorului și al Apostolilor este urmat de creștini până azi.
Cu multă durere în suflet vă ofer un material în acest sens :!: : Sfântul Evghenie Rodionov.
Dacă credința noastră s-ar limita numai la vorbe, fără a fi confirmată de Dumnezeu prin lucrări suprafirești, s-ar putea îndreptăți - poate - necredința unora. Însă acest lucru nu este așa, deoarece Dumnezeu lucrează atât direct, cât și prin Sfinții Săi în Biserica Ortodoxă..
Duminical sunt pus în directa întâmpinare a necazurilor oamenilor, care de cele mai multe ori sunt sufletești: coșmaruri repetate, atacuri de panică (fără implicația vreunei cauze medicale), tulburări de gândire, insomnii, depresii, etc. Ei, toate acestea se termină atunci și acolo, prin puterea preoției și a duhovniciei (puterea primită de un preot de a lega și dezlega păcate oamenilor), când oamenii colaborează cu Dumnezeu, mărturisindu-și sincer păcatele. Acest lucru este necesar deoarece întunericul ce a pătruns în suflet prin căderea în păcate grele generează acele stări.
În acest mod se mai împlinesc cuvintele Domnului: " Pace vă las vouă, pacea Mea o dau vouă, nu precum dă lumea vă dau Eu"(Ioan.14:27).
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Nelamuriri

Mesaj necititde dimitrie » 08 Ian 2013, 11:01

Dethmold, dorința dvs. de a discuta cu noi este generată de altceva decât de onestitate. Ridicați întrebări doar pentru a intra în polemică. Gata cu joaca! Avem sisteme de valori diferite. Apropo, dvs. ați intrat pe forum doar pentru a face propagandă anticreștină, sub masca curiozității întinzând curse. De ce mai puneți întrebări și nu intrați direct în subiect, așa cum ați început acum? Viclenia dvs. este cusută cu ață albă din început. Uite care este adevăratul dialog pe care-l propun întrebările dvs.:
Bun! Totul e mai simplu acum. În acest mod se mai împlinesc cuvintele Domnului: " Pace vă las vouă, pacea Mea o dau vouă, nu precum dă lumea vă dau Eu"(Ioan.14:27).
Tot cuvintele domnului: "Nu socotiţi că am venit să aduc pace pe pământ; n-am venit să aduc pace, ci sabie. Căci am venit să despart pe fiu de tatăl său, pe fiică de mama sa, pe noră de soacra sa. Şi duşmanii omului (vor fi) casnicii lui." (Matei 10:34-36)
?
Dar știți, asta voi discuta doar cu un credincios (fie și eterodox), deoarece numai cu acest tip de oameni se merită făcut efortul. Ateii s-au dovedit până acum doar agresivi și prozelitiști pe forum, și nu puțini cu simțămintele umane atrofiate. Ăsta este efectul ateismului - dezumanizarea.
Nu este puterea preotiei ci puterea mintii umane. Momentul in care oamenii credinciosi deja ajung in biserica, mintea lor se linisteste pentru ca au asociat biserica cu loc de pace. Acelasi efect l-ar avea daca ai fi budist si ai merge la templu. Daca as avea eu insomnii si m-a duce la matale nu cred ca mi-ai putea face nimic decat sa-mi zici unde e farmacia cea mai apropia.
Vă poftesc să faceți un experiment în acest sens. Vă aștept Duminică la Mănăstirea Lainici cu ceva "material" care nu poate dormi, sau se va găsi vreunul atunci.
Faptele nu vorbele!
Vă mai invit și pe la noi la Segarcea, că poate le explicați dvs. segărcenilor de ce a plouat în vara lui 2000 imediat după procesiunea cu moaștele Sf.Grigorie Decapolitul, și încă doar până în localitatea de unde s-au întors creștinii înapoi cu sfintele moaște (doar până la Drănic a plouat, că de acolo nu au mers mai departe în procesiune).
Aaah..., pierd timpul cu cei ca dvs. mereu!

PS
Sunteți ipocrit să mă acuzați de prozelitism pe un forum creștin. Dvs. sunteți ateul nu eu.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Nelamuriri

Mesaj necititde Floryan » 08 Ian 2013, 15:10

Dle Dethmoud cu asemenea intrebari puerile atacati crestinismul si sperati sa castigati? Succes! Dar eu cred ca dati singur cu piciorul in tepusa . Elegant era daca citeati ceva inainte de a pune intrebarile alea ridicole, slava lui Dumnezeu exista atita literatura! Doar daca nu va interesat niciodata, altfel nu-mi explic cum de puneti asa niste intrebari! Chiar credeti, ca forumul asta e gradinita pentru cei ca dv?
Sa-i multumiti parintelui Dimitrie ca si-a rupt din timpul dumnealui pt a va raspudne la toate intrebarile. Eu unul ma feresc de a face discutii cu cei ca dv, nu pt ca nu am argumente ci pentru faptul ca e inutil. De aceea nu cred ca veti obtine prea multe pe aici, daca veti continua pe aceeasi linie. Si intr-adevar sunt de acord cu parintele, ati intrat smerit si timid ca incet sa ne aratati cine sunteti si ce urmariti de fapt.
Ba le explic, dar nu stiu daca omeanii superstitiosi au capacitatea de a intelege..
Asta sa-i spuneti unora ca Nicolae Steinhart, Petre Tutea, Seraphim Rose si multi alti "superstitiosi" care nu au capacitatea dv si a celor ca dv,sa inteleaga.

Dl Dethmold a fost banat pentru o zi, poate se mai potoleste.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
claudiuboia
Mesaje:32
Membru din:06 Ian 2013, 21:36
Confesiune:ortodox
Preocupări:preot
Localitate:Zalău
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde claudiuboia » 08 Ian 2013, 15:54

Domnule Claudiu Boia,

Intrebarile nu imi apartin dar subscriu la multe dintre ele.

1.Cum putem stii ca Dumnezeu este o Persoana excluzand Biblia?
2.Ce garantii avem?Sunt unii care sustin ca anumite parti din Biblie ar fi trecut prin mainile mai multor editori.De exemplu diferite indicii din Geneza ar indica ca aceasta carte in forma curenta dateaza dupa Moise.In cartea Deuteronom scrie ca Moise a murit, in Samuel(Regi I, Regi II) scrie ca Samuel a murit, in textul Masoretic apar aparente contradictii intre detaliile din Samuel/Regi si Cronici/Paralipomena.
3.Si care sunt regulile ermenauticii d.p.d.v ortodox asupra textelor din Vechiul Testament?
4.Ce fel de locuri sunt atunci?Exista alte lumi?
5.Sa dea Domnul in mila Sa!
7.Si ce se intampla cu sufletul dupa moarte?
9.Cati oameni?Doi?Sau ce insemnatate au versetelea alea?Cum era omul inainte de cadere?
15.Nu cred ca poate exista flora fara lumina solara directa sau indirecta si fara ploaie?Ce insemnatate au versetele aduse in discutie de dumneavoastra?
18.Atunci de unde a aparut raul?Poate exista ceva independent de Dumnezeu?
23.Suporta posibilitatea existentei vietii in afara planetei noastre.De fapt se vorbeste de existenta a 17 miliarde de planete ca planeta Pamant.
25.Atunci de unde au aparut aspectele astea negative?Cum interpretati Isaia 45:7?Daca Dumnezeu e Personal si bun, de ce nu a intervenit de exemplu in cazul acela inainte de Craciun cu cei 20 de copii care au fost omoriti la o scoala din America?Cand vezi astfel de cazuri nu ai cum sa nu te oripilezi si sa iti pui astfel de intrebari, cu atat mai mult cu cat si criminalul era unul care suferea mental..
26.Cum are loc vindecarea asta?
28.Cred ca intrebarea se refera la faptul ca Dumnezeu ar fii infiintat o anume religie.

Apreciez efortul dumneavoastră de a raspunde la toate intrebarile.In principal in momentul de fata acestea ma deranjeaza mai mult.Noapte buna!
Mă bucură promptitudinea și interesul dumneavoastră. Voi încerca să răspund și acestor întrebări, după putințele mele.

Așadar:
1. Putem ști că Dumnezeu este o persoană din experiența proprie. Nu avem nevoie neapărat de Biblie ca să-l cunoaștem pe Dumnezeu. Revelația, în ansamblul ei, include și creația (lumea cu minunățiile ei) și experiența personală (rugăciunea). Dumnezeu este o persoană pentru că putem comunica (dialoga) cu El.
2. Aveți perfectă dreptate. Critica raționalistă modernă pune sub semnul întrebării multe din caracteristicile cărților Vechiului Testament. Spre exemplu, teoria Jawinistă, (sec. XX) susține că Pentateuhul nu ar fi fost scris de Moise, ci de rabini, după Exilul Babilonic. Cert este că există așa numitele „adaosuri istorice”, atât la Pentateuh cât și la cărțile Regilor, și Cronicilor. Finalul Deuteronomului, de exemplu, nu a putut fi scris de Moise, pentru că relatează chiar moartea lui Moise. Autorul este Josua Navi, lucru evidențiat și de stilul identic, cu cel al următoarei cărți. Referitor la cărțile Regilor (I, II Samuel și I, II Regi) autorul, sau autorii rămân necunoscuți. Este drept că în mare parte, textul Vechiului Testament a suferit modificări, și chiar nuanțări de-a lungul timpului (a se vedea diferențele dintre Septuaginta și textul Masoretic), dar per ansamblu învățătura a rămas aceeași.
3. În primul rând Vechiul Testament, cum am mai spus-o trebuie explicat prin și din perspectiva Mesianică. În al doilea rând trebuie să se țină cont de context. Aici mă refer pe de o parte la contextul general al Scripturii, și pe contextul specific al fiecărei cărți. Plus de asta, în analiza textului este absolut necesar să se țină cont de aspectele istorice, culturale, sociale etc. ale epocilor în care Biblia a fost redactată. (Moise a scris prima carte aprox. în anul 1500 în. Hr., iar Apocalipsa a fost definitivată în jurul anului 100 d. Hr. = 1600 de ani).
4. Lumi în sensul de lumi paralele, sau existențe individuale nu există. Există însă o lume spirituală, Raiul dacă vrei în care toate persoanele create de Dumnezeu (îngeri și oameni) se bucură de iubirea nesfârșită a Creatorului. Acum problematica raiului și a iadului este foarte amplă. Azi ne este foarte greu să înțelegem că omul poate avea o existență diferită de cea în trup (problema este materialismul exagerat al capitalismului.). Ar fi bine să deschidem un topic pe acestă temă.
5. Amin!
7. Potrivit învățăturii ortodoxe, sufletul după moarte se supune judecății particulare, după care, în funcție de faptele personale, așteaptă judecata universală, în sau în afara dragostei Divine. Judecata universală va fi după învierea tuturor oamenilor din toate timpurile, și va fi o judecată a faptelor ce i-au afectat pe cei de după noi. ATENȚIE! După moarte omul nu mai poate face nimic pentru mântuirea proprie. De aceea Mântuitorul ne spune: Matei 5:25 Împacă-te cu pârâşul tău degrabă, până eşti cu el pe cale, ca nu cumva pârâşul să te dea judecătorului, şi judecătorul slujitorului şi să fii aruncat în temniță. Aici termenul de „pârâș” (αντιδικω - gr. adversar, fig. conștiință) se referă la conștiința noastră, iar cale, este viața noastră. Aici în trup se câștigă mântuirea, și acestă viață ar trebui să ne intereseze în mod special.
9. Doi. O pereche. Bărbat și femeie. Și omul înainte de cădere era în deplină armonie cu el însuși, cu natura și cu Dumnezeu.
15. Flora și fauna creată de Dumnezeu în ziua a treia, s-au dezvoltat mai apoi, sub incidența luminii solare, și a ploii. Versetele sunt din cap. 2, Geneză, capitol care reia, în parte evenimentele din zilele creației. În ziua a treia, cum am mai spus, Dumnezeu a însămânțat pământul, i-a dat potențialitatea rodirii.
18. Răul a apărut datorită libertății prost întrebuințate de om (și de diavol). Analizând mai în profunzime, ne vom da seama că defapt răul nu există.
23. Se vorbește (teorie) de existența a 17 milioane de planete. Eu știu că există teorii care demonstrează că nu pot să mai existe planete precum pământul. (http://diasporaonline.info/cinema/filme ... giata.html)
25. Versetul de la Isaia este redat în contextul în care Dumnezeu, prin proorocul Isaia, îi expune Regelui Cirus faptul că El este Creatorul și Stăpânul lumii, și că Cirus este unsul său. Vorbește despre crearea lumii (vezi și versetele următoare.) Acum despre evenimentul din America. De ce nu a intervenit Dumnezeu? Te rog să urmărești linkul următor. Cred că vorbește destul de explicit: http://www.altamedicina.com/de-ce-ingad ... ezeu-raul/
26. Prin voință. Avem cea mai puternică armă. Voința. Păcatul trebuie în primul rând raționat (identificat), mai apoi Mărturisit (în sensul în care ceri o părere obiectivă, sau mai experimentată) și mai apoi Combătut (prin voință.) Este dacă vrei cam aceeași modalitate ca și în cazul unei boli trupești. Identifici boala, prescrii tratamentul și mai apoi iei tratamentul și te vindeci, păzindu-te să nu te îmbolnăvești iar.
28. Dumnezeu nu a înființat o anume religie. Religia înseamna adorarea lui Dumnezeu. Dacă te referi la sistemele religioase, ele sunt doar moduri prin care omul a înțeles să trăiască sentimentul religios (creștinism, iudaism, budism, etc.) Ortodoxia este, dacă pot spune fără să te simți ofensat, religie! în sensul că oferă omului un sistem religios dat de Dumnezeu-Hristos. Este cel mai potrivit mod de ai sluji lui Dumnezeu. Acum a nu se confunda Ortodoxia cu ortodocși. Ortodoxia nu greșește ca și mod de viață. Oamenii greșesc prin faptul că nu o trăiesc așa cum trebuie.

Sper că v-am fost de ajutor. O zi bună în continuare.
P.S. Mențin concluzia enunțată în postarea precedentă. Cele spuse de mine nu sunt absolute. Nici nu ar putea fi, că doar nu sunt Dumnezeu :D! Nu?
Cu respecte, Pr. Claudiu Boia

Avatar utilizator
claudiuboia
Mesaje:32
Membru din:06 Ian 2013, 21:36
Confesiune:ortodox
Preocupări:preot
Localitate:Zalău
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde claudiuboia » 08 Ian 2013, 20:42

Buna,

1.Da si nu, nu stiu.
2.Nu stiu ce sa cred.
3.Nu stiu.
4.Am de gand sa "imi raspund" unor intrebari .[/quote][/quote][/quote]

Bine. Atunci îmi permit să încep cu începutul.

1. A crede e în primul rând un dar. Și spun acest lucru, deoarece orice dar se primește cu un motiv. Când e ziua ta, primești daruri, când e Crăciunul primești daruri, când vrei să înțelegi pe Dumnezeu, primești daruri. Credința este așadar darul pe care îl primești de la Dumnezeu, pentru că te interesează. Acum, la fel ca și cum darurile sunt mai mari sau mai mici, așa și credința este mai puternică sau mai slabă, în funcție de dispoziția noastră. Important este că la dumneavoastră există. În ce măsură, rămâne ca dumneavoastră să descoperiți.
Descoperirea credinței, se poate realiza printr-un singur mod. Să vrei. Există în Sfânta Scriptură un verset de aur (mie așa îmi place să-l numesc) Matei 7,7 - Cereţi şi vi se va da; căutaţi şi veţi afla; bateţi şi vi se va deschide. . Meditând puțin la acest verset putem descoperi mai multe lucruri:
a) cererea presupune o dispoziție - o dorință, credința că ceva există și că pot să primesc.
b) Există cineva de la care să cer, și care o să îmi dea
c) Acel Cineva este viu, și înțelege ce cer, deci este o persoană.
d) Dacă cer înseamnă că am nevoie, și implicit acea persoană, de la care cer are ce eu nu am, este deci superioară mie în acea privință.
În problema de la punctul 1, m-ați întrebat la ce mă refer când vorbesc de experiențe personale. Exact la ce vă spuneam mai sus m-am referit. La o relație personală. La o relație adevărată cu Dumnezeu ca Persoană. La o relație exact ca și aceea pe care o am cu tatăl meu. Dialog, comunicare, interacțiune, cum vreți să o numiți.
În primul rând aici trebuie să cădem de acord. Există Dumnezeu? Dacă există putem comunica cu El? Și dacă putem comunica cu El, avem certitudinea că ne ascultă?
Ce ziceți? Puteți să-mi împărtășiți experiența dumneavoastră personală, legată de acest punct 1? Aștept...
Cu respecte, Pr. Claudiu Boia

Avatar utilizator
claudiuboia
Mesaje:32
Membru din:06 Ian 2013, 21:36
Confesiune:ortodox
Preocupări:preot
Localitate:Zalău
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde claudiuboia » 08 Ian 2013, 21:38

Și nu v-ați întrebat niciodată de ce subconștientul nostru rămâne atât de enigmatic? Nu v-ați întrebat vreodată ce este conștiința, și de ce, uneori, ea raționează independent și diferit de felul nostru general de a fi și a gândi? Eu în ce privește mintea umană, am rămas întotdeauna fascinat de obiectivitatea conștiinței mele, și mi-am dat seama că ea funcționează liber de mine, dar în concordanță cu normele morale ale creștinismului. Nu ați experimentat niciodată acest lucru?
Cu respecte, Pr. Claudiu Boia

Avatar utilizator
claudiuboia
Mesaje:32
Membru din:06 Ian 2013, 21:36
Confesiune:ortodox
Preocupări:preot
Localitate:Zalău
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde claudiuboia » 08 Ian 2013, 21:59

Dacă ați crezut cândva, înseamnă că ceva s-a întâmplat dacă acum nu mai credeți. Poate rezolvarea acelei probleme va reînvia credința dumneavoastră. Acum în ceea ce privește îndoctrinarea, cu siguranță creierul uman poate fi dezvoltat să creadă automat ceva, dar în nici un caz nu poate fi oprit să-și pună întrebări. Dacă mergem pe firul invers al gândurilor, ne putem da seama, destul de ușor dacă ceea ce credem, sau am crezut a fost fals, sau real. Sunteți familiarizat cu pariul lui Pascal?
1. Nu stim daca exista Dumnezeu.
2. Daca el exista, necredinta în el are consecinte negative asupra sufletului nemuritor.
3. Daca el nu exista, credinta în el nu are nici o consecinta.
4. Asadar, este în interesul omului sa creada în Dumnezeu.”


Cred că merită puțină atenție.
Cu respecte, Pr. Claudiu Boia

Avatar utilizator
claudiuboia
Mesaje:32
Membru din:06 Ian 2013, 21:36
Confesiune:ortodox
Preocupări:preot
Localitate:Zalău
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde claudiuboia » 08 Ian 2013, 22:32

3.Am inteles partea cu perspectiva mesianica.De ce e asa de importanta venirea unui Mesia?Si de ce asteptarile religiilor mozaice nu corespund cu cele crestine?Are textul biblic un singur inteles sau mai multe intelesuri?Intreaga Scriptura pare a fi o historiografie ebraica, un text scris de evrei pentru evrei.

Totul începe în momentul în care Adam a căzut. Cu toate că a pierdut bunăstarea paradisului, Dumnezeu îi promite un răscumpărător Facere cap.3,15 De aici toată istoria Vechiului Testament se axează pe această idee. Când va veni acel Răscumpărător? Toți protagoniștii marcanți ai Vechiului Testament vorbesc de un Mesia - Avraam, Isaac, Iacov, Moise, David, Solomon, Isaia, Ieremia, Daniel, și toți profeții au vorbit de un Mesia. Problema a fost că evreii, în timpul lui Iisus Hristos așteptau un Mesia diferit de cel vestit de profeți, cu toate că avea posibilitatea documentării. Ei vroiau un Mesia militar, care să-i scape de jugul romanilor, și să creeze un imperiu pământesc. Dumnezeu nu a promis acest lucru. Mesia avea rolul de salvator al sufletelor, al lui Adam căzut. De aceea evreii încă îl așteaptă pe acel Mesia care să-i facă stăpânitori ai pământului. Acesta a și fost motivul pentru care, evreii nu i-au văzut bine pe creștini încă de la început. Ei nu luptau contra asupritorilor pământești.

Textul biblic nu are mai multe înțelesuri. Înțelesul e unul singur. Ne arată cum să ne mântuim.

Când spui că Scriptura este toată o historiografie a poporului evreu ai dreptate în ceea ce privește Vechiul Testament. Adevărat că în mare parte Vechiul Testament este o istorie a unui popor, însă este o istorie a poporului din care s-a născut Hristos. Noul Testament în schimb se îndepărtează de tot ce înseamnă prozelitism iudaic. Epistolele pauline, spre exemplu, sunt cât se poate de neiudaice, și universale. (Vezi Galateni cap. 1 și 2.)
Cu respecte, Pr. Claudiu Boia

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde dimitrie » 08 Ian 2013, 23:11

Când spui că Scriptura este toată o historiografie a poporului evreu ai dreptate în ceea ce privește Vechiul Testament. Adevărat că în mare parte Vechiul Testament este o istorie a unui popor, însă este o istorie a poporului din care s-a născut Hristos. Noul Testament în schimb se îndepărtează de tot ce înseamnă prozelitism iudaic. Epistolele pauline, spre exemplu, sunt cât se poate de neiudaice, și universale. (Vezi Galateni cap. 1 și 2.)
De fapt în Vechiul Testament este prezentată istoria noastră, a poporului lui Dumnezeu - vechiul și noul Israel, a fiilor legitimi și ilegitimi ai lui Avraam. Legitimitatea este dată de faptele de credință ale insului iar nu de legătura de sânge.
Domnul nostru Iisus Hristos Domnul, Ioan Botezătorul, mai apoi și Apostolii urmându-I, înfierează limpede lipsa de legitimitate a rasismului, după cum scrie:

-"7. Dar văzând Ioan pe mulţi din farisei şi saduchei venind la botez, le-a zis: Pui de vipere, cine v-a arătat să fugiţi de mânia ce va să fie?
8. Faceţi deci roadă, vrednică de pocăinţă,
9. Şi să nu credeţi că puteţi zice în voi înşivă: Părinte avem pe Avraam, căci vă spun că Dumnezeu poate şi din pietrele acestea să ridice fii lui Avraam."Mt.3;

-"37. Ştiu vă sunteţi sămânţa lui Avraam, dar căutaţi să Mă omorâţi, pentru că cuvâtul Meu nu încape în voi.
38. Eu vorbesc ceea ce am văzut la Tatăl Meu, iar voi faceţi ceea ce aţi auzit de la tatăl vostru.
39. Ei au răspuns şi I-au zis: Tatăl nostru este Avraam. Iisus le-a zis: Dacă aţi fi fiii lui Avraam, aţi face faptele lui Avraam.
40. Dar voi acum căutaţi să Mă ucideţi pe Mine, Omul care v-am spus adevărul pe care l-am auzit de la Dumnezeu. Avraam n-a făcut aceasta.
41. Voi faceţi faptele tatălui vostru. Zis-au Lui: Noi nu ne-am născut din desfrânare. Un tată avem: pe Dumnezeu.
42. Le-a zis Iisus: Dacă Dumnezeu are fi Tatăl vostru, M-aţi iubi pe Mine, căci de la Dumnezeu am ieşit şi am venit. Pentru că n-am venit de la Mine însumi, ci El M-a trimis.
43. De ce nu înţelegeţi vorbirea Mea? Fiindcă nu puteţi să daţi ascultare cuvântului Meu.
44. Voi sunteţi din tatăl vostru diavolul şi vreţi să faceţi poftele tatălui vostru. El, de la început, a fost ucigător de oameni şi nu a stat întru adevăr, pentru că nu este adevăr întru el. Când grăieşte minciuna, grăieşte dintru ale sale, căci este mincinos şi tatăl minciunii."Ioan.8;

-"6. Precum şi Avraam a crezut în Dumnezeu şi i s-a socotit lui ca dreptate.
7. Să ştiţi, deci, că cei ce sunt din credinţă, aceştia sunt fii ai lui Avraam."Gal.3;

-"6. Dar nu aşa că ar fi căzut cuvântul lui Dumnezeu: căci nu toţi cei din Israel sunt şi israeliţi;
7. Nici pentru că sunt urmaşii lui Avraam, sunt toţi fii, ci "întru Isaac, a zis, se vor chema ţie urmaşi",
8. Adică: Nu copiii trupului sunt copii ai lui Dumnezeu, ci fiii făgăduinţei se socotesc urmaşi."Rom.9.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde protosinghel » 09 Ian 2013, 16:04

[OFFTOPIC]Sincer nu stiu ce s-a intamplat de ieri pana azi si de unde au apurut atatea postari chiar si intersectate(de fapt cred ca au fost mutate din alt thread), pentru ca niste persone cu intentii bune au incercat sa ma reduca la tacere pentru o zi, moment in care am vrut sa sa-i rasplatesc cu aceeasi moneda si sa le inchid forumul pentru o zi, dar colaboratorii mei au reusit sa ma convinga sa nu o facem.[/OFFTOPIC]
Se ducea o discuţie paralelă în două locuri şi pe care cineva din ăştia cu "întrebările super deştepte" (nu Dvstră, altcineva) aţi dublat-o. Acum eu le-am unit.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Floryan » 10 Ian 2013, 09:34

. Am vazut ca cel care m-a banat radea de intrebarile mele "ridicole", dar poate ca el nu a citit Biblia.
In fine, as prefera (pentru ca ati raspuns la toate intrebarile) sa va pun cateva suplimentare intr-o discutie privata sau pe adrese de email caci aici orice discutie se poate termina brusc prin interventia unora care prefera sa insulte si sa cenzureze ce nu le place lor sa vada.
N-am ras dle de dv, de fapt nu ati inteles nimic. NIci nu v-am insultat nici nu v-am cenzurat, v-am dat posibilitatea sa va potoliti, deja erati prea aprins. Acum ca v-ati linistit si ati lasat si amenintarile deoparte putem discuta omeneste. Pentru a nu va ramine dator sau cumva sa credeti ca am dorit doar sa va reduc la tacere, in masura cunostintelor mele am sa va raspund la cateva intrebari puse de dv, cu toate ca altii deja au facut acest lucru.
4. Raiul si iadul sunt lucuri reale sau un fel de stari?
Sunt locuri reale, nu stari. Stari gasim in budism (nirvana)
8. Cand Dumnezeu a creat omul a stiut ca nu il va asculta?
Da
12. Cele 6 zile in care Dumnezeu a creat Universul sunt zile sau perioade mai mari de timp?
Din cat am citit eu, sfintii parinti spun ca intreaga creatie a fost facuta odata.
13. De ce a avut nevoie Dumnezeu de o zi de odihna?
Dumnezeu nu are nevoie de odihna. S-a odihnit pentru a marca ca a terminat creatia. Vedeti ca acea zi nu s-a incheiat, este si azi, adica Scriptura nu mai spune ..."Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua a..."
14. Poate lumina sa exista in absenta unei surse de lumina? Daca da, atunci explica cum este posibil iar daca nu, atunci cum a creat Dumnezeu lumina inaintea Soarelui si a altor stele?
Dv va referiti la lumina materiala, acolo e vorba de lumina harica, de energiile necreate - gasiti pe larg la Sf Grigore Palama
15. Cum a putut exista flora pe Pamant cu o zi (biblica) inaintea exitentei Soarelui?
Este foarte sipmlu de inteles ca viata nu paote exista fara Dumnezeu, EL fiind sursa vietii, nu lumina.
19. Cum se justifica o pedeapsa infinita pentru fapte finite?
La fel cum se justica o rasplata infinita pentru fapte finite.
25. Dumnezeu a creat totul, inclusiv aspectele negative sau acestea sunt independente de el?
El nu a creat raul.
27. Cand o descoperire stiitifica contrazice biblia este bagata sub pres sau e aprobata cu mici modificari ca fiind compatibila?
Vreau un exemplu de descoperire stiintifica dovedit care biserica s-o fi bagat sub pres,d ar sa fie dovedit nu vreo teorie.
29. Are nevoie Dumnezeu de robi si roabe?
Evanghelia nu vorbeste de robi, dupa Invierea Domnului noi suntem fii si fiice.
Daca sunteti interesat de Cartea Facerii, va recomand Sf Vasile cel Mare - OMILII LA HEXAIMERON.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde dimitrie » 10 Ian 2013, 12:12

.12. Cele 6 zile in care Dumnezeu a creat Universul sunt zile sau perioade mai mari de timp?
Din cat am citit eu, sfintii parinti spun ca intreaga creatie a fost facuta odata.
"...Și s-a făcut seară și s-a făcut dimineață; zi una."(Facere.1:5). Această "zi una" apare ca zi etalon (24h) pentru celelalte, "a spus una pentru că voia să determine măsura zilei și a nopții, ca să se plinească durata celor douăzeci și patru de ore ale unei zile."(Sf.Vasile cel Mare, Omilii la Hexaemereon...)
13. De ce a avut nevoie Dumnezeu de o zi de odihna?
Dumnezeu nu are nevoie de odihna. S-a odihnit pentru a marca ca a terminat creatia. Vedeti ca acea zi nu s-a incheiat, este si azi, adica Scriptura nu mai spune ..."Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua a..."
"Pentru că a încetat să creeze și pentru că a adus pe lume , prin porunca Sa, toate câte a voit, ..., a pus capăt creației în ziua a șasea"(Sf.Ioan Hrisostom, Omilii la Facere,..). De aici înțelegem și că alte ființe sau lumi în afară de cele descrise în Cartea Facerii nu a mai creat Dumnezeu. Însă, tot Sf.Ioan Hrisostom ne arată că odihna lui Dumnezeu nu înseamnă nelucrare, decât încetarea actului creator, după cuvintele Domnului:"Tatăl Meu până acum lucrează și Eu lucrez". (Ioan,5:17).
14. Poate lumina sa exista in absenta unei surse de lumina? Daca da, atunci explica cum este posibil iar daca nu, atunci cum a creat Dumnezeu lumina inaintea Soarelui si a altor stele?
Ne este suficient faptul că a creat-o (Fac.1:3), iar cum poate exista lumina fără un Soare, ne potolește curiozitatea apariția sfintei lumini de la Sf.Mormânt, fără existența unei surse de lumină omenească.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Floryan » 10 Ian 2013, 14:12


"...Și s-a făcut seară și s-a făcut dimineață; zi una."(Facere.1:5). Această "zi una" apare ca zi etalon (24h) pentru celelalte, "a spus una pentru că voia să determine măsura zilei și a nopții, ca să se plinească durata celor douăzeci și patru de ore ale unei zile."(Sf.Vasile cel Mare, Omilii la Hexaemereon...)

Absolut.
Sfântul Athanasie cel Mare - arată cum înţelege cele Şase Zile ale Facerii şi spune că toate lucrurile acelor zile au fost zidite deodată:
„Cât despre stele şi marii luminători, nu a apărut întâi acesta şi apoi celălalt, ci toate întru aceeaşi zi şi la aceeaşi poruncă au fost chemate la fiinţare. Şi tot aşa a fost plăsmuirea dintâi a celor cu patru picioare, şi a păsărilor şi a peştilor şi a dobitoacelor şi a ierburilor... Nici o făptură n-a fost zidită înaintea alteia, ci toate lucrurile ce au luat început au prins viaţă la o singură poruncă"
Cartea Facerii - Ieromonah Serafim Rose
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Nelamuriri

Mesaj necititde Doriana » 26 Ian 2013, 17:07

Observ diferite texte ortodoxe în care ne-ortodocşii sunt numiţi (uneori cu satisfacţie) "sectari." Şi nu mă refer la neica nimeni ortodoxul, ci cam toţi preoţii folosesc acest termen, ceea ce mă face să cred că face parte din terminologia teologică ortodoxă. Aş dori sa intreb ce întelegeţi dvs, ortodocşii, prin acest termen. Definiţiile de dicţionar pe care le-am găsit sună cam aşa:

SECTÁR, -Ă, sectari, -e, s. m., adj. 1. S. m. Partizan înflăcărat și intolerant al unei doctrine (politice, religioase etc.). 2. Adj. De sectă sau de sectar (1); intolerant față de cei cu alte convingeri; exclusivist.

iar "secta" (dacă luăm în consideraţie definiţia nr 2) însemnând:

SÉCTĂ ~e f. 1) Comunitate religioasă care s-a separat de biserica oficială. 2) fig. Grup de persoane izolate, care susțin o doctrină filozofică, politică etc.

In ce îi priveşte pe ortodocşi, si după propriile lor mărturii, Bisericile np sunt importate din America, nu ieşite din BO. Ţinând cont că ne-ortodocşii din România nu s-au separat din ortodocşi, ci, eventual, din catolici, ar înseamna că dvs recunoaşteţi BC ca pe Biserica oficiala. Atunci ce mai este BO in raport cu BC? .
În plus, strict tehnic vorbind, BO nu este singura Biserică oficială din România sau Europa, cel puţin nu mai oficială decât cele pe care le numeşte "secte". Deci, care e logica folosirii acestor cuvinte?
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Constantinos

Re: Nelamuriri

Mesaj necititde Constantinos » 26 Ian 2013, 18:11

Asteapta si alte raspunsuri . Pentru mine cuvantul sectar este aproape egal cu eretic . Catolicii pot fi numiti eretici si eventual de a avea aceeasi atitudine ca si fata de fratii lor protestanti . Prin aceasta denumire aveam in vedere sa le intre in cap ca pacatuiesc greu si ca acele nebunii ale lor nu sunt greseli minore de gandire . Unii s-au obisnuit cu aceste denumiri , probabil se fericesc si singuri : " Fericiti veti fi cand vor spune tot cuvantul rau impotriva voastra " . Logica o stii si tu , chiar atat de multe adevaruri si biserici nu pot exista.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Nelamuriri

Mesaj necititde dimitrie » 26 Ian 2013, 18:21

Observ diferite texte ortodoxe în care ne-ortodocşii sunt numiţi (uneori cu satisfacţie) "sectari." Şi nu mă refer la neica nimeni ortodoxul, ci cam toţi preoţii folosesc acest termen, ceea ce mă face să cred că face parte din terminologia teologică ortodoxă. Aş dori sa intreb ce întelegeţi dvs, ortodocşii, prin acest termen...
Aici pe forum, sau (și) în altă parte? Fiecare este responsabil de cum folosește termenul. Trebuie atenție la cuvânt din partea oricui și în relație cu oricine.
Fără a intra prea mult în amănunte, cuvântul sectar este folosit nu doar pentru a desemna apartenența unei persoane la un tip de grupare religioasă, ci și pentru a amenda un anumit tip de comportament, fără a avea legătură cu identitatea religioasă a persoanei în cauză. Am găsit în DEX atașată și această
explicație, prin care se desemnează spiritul sau modul de gândire și de a acționa a cuiva:

"SECTÁR(2) ~ă (~i, ~e) 1) Care ține de sectă; cu caracter de sectă. 2) Care nu tolerează pe cei cu alte vederi, convingeri. Spirit ~. /<fr. sectaire"

Popular, cuvintele de sectar, sectă desemnează orice persoane sau grupări religioase cu comportamente și practici ieșite din comun, animate de doctrine și practici străine duhului poporului român, cum ar fi: practici și manifestări religioase contrare bunului simț; înrobirea persoanei cu ajutorul doctrinei prin intermediul căreia gruparea respectivă suge efectiv vlaga morală și materială a subiecților în cauză; etc.(?)

Discuția rămâne deschisă.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!


Înapoi la “Ortodoxia pentru ne-ortodocşi”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron