Preotul poate dezlega păcatele?

Expunerea învăţăturii de credinţă ortodoxă pentru cei care nu sunt ortodocşi
Tumuky
Mesaje:1
Membru din:24 Ian 2013, 17:13
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:Muncitor
Preotul poate dezlega păcatele?

Mesaj necititde Tumuky » 24 Ian 2013, 17:29

Poate preotul sa-ti ierte/dezlege pacatele ?

- Stiu ce scrie in Matei in legatura cu asta , dar eu cred ca doar Isus poate ierta pacatele, si cand ne spune sa ne marturisimi pacatele uni altora , se refera la marturisirea aceluia cui i-ai gresit si la Dumnezeu un om orice pozitie ar avea el in bisireci nu poate sa-mi ierte pacatele.

Multumesc

Cu respect Tudor P. Irlanda, Dublin

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Preotul poate dezlega păcatele?

Mesaj necititde protosinghel » 24 Ian 2013, 17:43

Cel puţin Biserica Ortodoxă spune clar că nu preotul dezleagă păcatele, ci Hristos prin gura şi mâna preotului.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Preotul poate dezlega păcatele?

Mesaj necititde Floryan » 25 Ian 2013, 10:06

Poate preotul sa-ti ierte/dezlege pacatele ?

- Stiu ce scrie in Matei in legatura cu asta , dar eu cred ca doar Isus poate ierta pacatele, si cand ne spune sa ne marturisimi pacatele uni altora , se refera la marturisirea aceluia cui i-ai gresit si la Dumnezeu un om orice pozitie ar avea el in bisireci nu poate sa-mi ierte pacatele.

Multumesc

Cu respect Tudor P. Irlanda, Dublin
Din intrebare reiese clar confuzia in care se gasesc p/np.
Eu sunt curios, la dansii se pogoara insusi Hristos sa-i ierte de pacate? Sau ce rost mai are sa citim in Scriptura ca de exemplu:
“fiţi buni unii cu alţii, miloşi, şi iertaţi-vă unul pe altul, aşa cum v-a iertat şi Dumnezeu pe voi în Hristos: Efes 4,32 sau
“Îngăduiţi-vă unii pe alţii, şi, dacă are unul pricină să se plângă de altul, iertaţi-vă unul pe altul. Cum v-a iertat Hristos, iertaţi-vă şi voi” Colos 3,13

dar aici cum explica dumnealor?
Cărora veţi ierta păcatele, le vor fi iertate şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute. Ioan 20,23
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
undecimus
Mesaje:139
Membru din:04 Noi 2011, 08:19
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Preotul poate dezlega păcatele?

Mesaj necititde undecimus » 25 Ian 2013, 11:38

Din intrebare reiese clar confuzia in care se gasesc p/np.
Eu sunt curios, la dansii se pogoara insusi Hristos sa-i ierte de pacate?
De ce să Se pogoare Hristos, când a lăsat Duhul Sfânt să ne asigure de iertarea oferită de El? Mai este nevoie de un intermediar al Mediatorului lăsat de Mijlocitor? Iată unde este confuzia!

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Preotul poate dezlega păcatele?

Mesaj necititde Floryan » 25 Ian 2013, 12:28

De ce să Se pogoare Hristos, când a lăsat Duhul Sfânt să ne asigure de iertarea oferită de El? Mai este nevoie de un intermediar al Mediatorului lăsat de Mijlocitor? Iată unde este confuzia!
Ne puteti da ceva versete din Sf Scriptura care sa va sustina cele afirmate?
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
undecimus
Mesaje:139
Membru din:04 Noi 2011, 08:19
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Preotul poate dezlega păcatele?

Mesaj necititde undecimus » 25 Ian 2013, 13:05

De ce să Se pogoare Hristos, când a lăsat Duhul Sfânt să ne asigure de iertarea oferită de El? Mai este nevoie de un intermediar al Mediatorului lăsat de Mijlocitor? Iată unde este confuzia!
Ne puteti da ceva versete din Sf Scriptura care sa va sustina cele afirmate?
Desigur, doar să-mi spuneţi la care afirmaţie doriţi confirmarea scripturistică:

- că Histos nu trebuie să se pogoare la fiecare cerere de iertare?
- că a lăsat Duhul Sfânt pe pământ să continuie lucrarea Lui până la re-pogorâre?
- că Duhul Sfânt ne convinge de păcat şi de necesitatea iertării?
- că El ne asigură că am primit iertarea oferită de Hristos?
- că nu mai este nevoie de intermediari/mediatori/mijlocitori umani în procesul mântuirii noastre?
- că există confuzie cu privire la aceste aspecte printre urmaşii lui Hristos?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Preotul poate dezlega păcatele?

Mesaj necititde protosinghel » 25 Ian 2013, 13:52

De ce să Se pogoare Hristos, când a lăsat Duhul Sfânt să ne asigure de iertarea oferită de El? Mai este nevoie de un intermediar al Mediatorului lăsat de Mijlocitor? Iată unde este confuzia!
:lol: Da, confuzia o văd şi eu, numai că în altă parte.
Demonstraţi pe baza DEX-ului care-i diferenţa dintre "mediator" şi "mijlocitor" şi cum sincronizaţi asta cu textul biblic care spune că Hristos este singurul Mijlocitor/Mediator? Despre Duhul Sfânt nu se pune nimic acolo...

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Preotul poate dezlega păcatele?

Mesaj necititde Floryan » 25 Ian 2013, 14:07

- că nu mai este nevoie de intermediari/mediatori/mijlocitori umani în procesul mântuirii noastre?
Atunci pentru ce a mai avut nevoie Domnul de apostoli?

La ce bun ?
Aşa să ne socotească pe noi fiecare om: ca slujitori ai lui Hristos şi ca iconomi ai tainelor lui Dumnezeu. 1Cor 1-4
În numele lui Hristos, aşadar, ne înfăţişăm ca mijlocitori, ca şi cum Însuşi Dumnezeu v-ar îndemna prin noi. 2Cor 5 -20

La ce bun ?
Cine vă primeşte pe voi pe Mine Mă primeşte, şi cine Mă primeşte pe Mine primeşte pe Cel ce M-a trimis pe Mine. Matei 10,40.

Pt ce a mai suflat Duh Sfant? Pt ce s-au mai dat cheile Imparatiei Cerurilor OMULUI?
22. Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt;
23. Cărora veţi ierta păcatele, le vor fi iertate şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute. Ev. Ioan 20
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
undecimus
Mesaje:139
Membru din:04 Noi 2011, 08:19
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Preotul poate dezlega păcatele?

Mesaj necititde undecimus » 25 Ian 2013, 14:28

Da, confuzia o văd şi eu, numai că în altă parte.
Demonstraţi pe baza DEX-ului care-i diferenţa dintre "mediator" şi "mijlocitor"
Păi staţi aşa olecuţă că nici n-am vrut să indic diferenţele, chiar dacă am folosit sinonime, era aşa... doar pentru estetica frazei. Şi apoi, să avem iertare... ştiţi... eu sunt cu Sola Scriptura, nu cu Sola DEXu'...
şi cum sincronizaţi asta cu textul biblic care spune că Hristos este singurul Mijlocitor/Mediator? Despre Duhul Sfânt nu se pune nimic acolo...
Adevărat, însă se spune dincolo:

"Copiii mei, acestea vi le scriu, ca să nu păcătuiţi, şi dacă va păcătui cineva, avem mijlocitor [παράκλητον] către Tatăl, pe Iisus Hristos cel drept." (1 Ioan 2,1)

"Şi Eu voi ruga pe Tatăl şi alt Mângâietor [παράκλητον] vă va da vouă ca să fie cu voi în veac"(Ioan 14,16)

"De asemenea, şi Duhul îi vine slăbiciunii noastre într'ajutor; că nu ştim să ne rugăm cum trebuie, dar Duhul Însuşi mijloceşte pentru noi cu suspine de negrăit;"(Rom.8.26)

Cât despre sincronizare, vă las pe dumneavoastră că sunteţi mai în drept să ne explicaţi paradoxul trinitarian, adică cum Dumnezeu e Singurul Dumnezeu adevărat...

Atunci pentru ce a mai avut nevoie Domnul de apostoli?

La ce bun ?
Mă întrebaţi pe mine, ori pe Dumnezeu?

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Preotul poate dezlega păcatele?

Mesaj necititde Floryan » 25 Ian 2013, 14:39

Atunci pentru ce a mai avut nevoie Domnul de apostoli?

La ce bun ?
Mă întrebaţi pe mine, ori pe Dumnezeu?
Va intreb pe dv. Astfel dupa afirmatiile dv atunci la ce rost aceasta fraza?

Mărturisiţi-vă deci unul altuia păcatele şi vă rugaţi unul pentru altul, Iacov5,16
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
undecimus
Mesaje:139
Membru din:04 Noi 2011, 08:19
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Preotul poate dezlega păcatele?

Mesaj necititde undecimus » 25 Ian 2013, 14:51

Va intreb pe dv. Astfel dupa afirmatiile dv atunci la ce rost aceasta fraza?
Asta mă întrebam şi eu... Postaţi nişte versete şi-mi cereţi mie socoteală ca şi cum eu le-aş fi scris...
Mărturisiţi-vă deci unul altuia păcatele şi vă rugaţi unul pentru altul, Iacov5,16
Ştiţi foarte bine că textul nu se referă nicidecum la spovedania în rit ortodox, dacă vreţi pot da amănunte semnificative. Dacă nu, vă rog nu-mi mai puneţi întrebări retorice ca mai apoi să mă acuzaţi că nu răspund la ele.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Preotul poate dezlega păcatele?

Mesaj necititde protosinghel » 25 Ian 2013, 16:26

"Copiii mei, acestea vi le scriu, ca să nu păcătuiţi, şi dacă va păcătui cineva, avem mijlocitor [παράκλητον] către Tatăl, pe Iisus Hristos cel drept." (1 Ioan 2,1)

"Şi Eu voi ruga pe Tatăl şi alt Mângâietor [παράκλητον] vă va da vouă ca să fie cu voi în veac"(Ioan 14,16)

"De asemenea, şi Duhul îi vine slăbiciunii noastre într'ajutor; că nu ştim să ne rugăm cum trebuie, dar Duhul Însuşi mijloceşte pentru noi cu suspine de negrăit;"(Rom.8.26)
M-am bucurat să văd aceste versete. Deci Hristos nu este SINGURUL Mijlocitor. Este şi Duhul Sfânt, dar şi sfinţii în care Acesta sălăşluieşte şi se roagă cu suspine negrăite. Aici am vrut să ajungeţi. Iar acum revenim la subiect...

Avatar utilizator
undecimus
Mesaje:139
Membru din:04 Noi 2011, 08:19
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Preotul poate dezlega păcatele?

Mesaj necititde undecimus » 25 Ian 2013, 21:03

M-am bucurat să văd aceste versete. Deci Hristos nu este SINGURUL Mijlocitor. Este şi Duhul Sfânt
V-aţi bucurat puţin cam repede, trecând cu vederea ce v-am întrebat (legat de "paradoxul trinitarian")...

"Căci unul este Dumnezeu, unul este şi Mijlocitorul între Dumnezeu şi oameni: omul Hristos Iisus" (I Tim.2,5) :idea:
dar şi sfinţii în care Acesta sălăşluieşte şi se roagă cu suspine negrăite. Aici am vrut să ajungeţi.
Mă îndoiesc că chiar aici aţi vrut... sfinţii nu sunt Unici (nici măcar gramatical nu se potriveşte) Dumnezeu şi Mijlocitor :idea:

Iar acum revenim la subiect...
Da, acum putem reveni...

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Preotul poate dezlega păcatele?

Mesaj necititde protosinghel » 25 Ian 2013, 22:19

N-aţi înţeles capcana în care singur aţi căzut, dar asta e... La neoprotestanţi asta-i regulă.
Când vouă vă convine, invocaţi textul de la Timotei şi spuneţi că singurul Mijlocitor este Hristos, iar când nu vă convine spuneţi că şi Duhul Sfânt e Mijlocitor.
Hristos a suflat asupra apostolilor (persoane concrete) Duhul Sfânt, aceştia primind puterea iertării/dezlegării păcatelor. Apostolii şi cei care au fost sfinţiţi de ei au această putere de la Hristos şi, în aceli timp, ei mijlocesc (!) la Dumnezeu (pentru că-L au pe Duhul!) pentru iertarea păcatelor. În acest sens şi preoţii sunt mijlocitori spre iertarea păcatelor, dar nu pentru că ar avea o putere personală, ci una dată de Hristos prin Duhul Sfânt.
Şi atenţie! - puterea n-a fost dată celor 5000 de oameni în pustie sau altor mulţimi, ci numai apostolilor (bărbaţi).

Avatar utilizator
undecimus
Mesaje:139
Membru din:04 Noi 2011, 08:19
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Preotul poate dezlega păcatele?

Mesaj necititde undecimus » 26 Ian 2013, 08:05

N-aţi înţeles capcana în care singur aţi căzut, dar asta e... La neoprotestanţi asta-i regulă.
Când vouă vă convine, invocaţi textul de la Timotei şi spuneţi că singurul Mijlocitor este Hristos, iar când nu vă convine spuneţi că şi Duhul Sfânt e Mijlocitor.
Mă iertaţi că insist, dar văd că tot evitaţi chestiunea aceasta. Aveţi vreo problemă în a accepta că Tatăl e Unul Dumnezeu şi Fiul e Unul Dumnezeu şi Duhul Sfânt e Unul Dumnezeu? Nu ştiu exact cum se formulează în Dogmatică, am folosit terminologia Bibliei Ortodoxe. Dacă aveţi o opinie separată de Biserica Ortodoxă în ce priveşte Sfânta Treime, vă înţeleg şi chiar putem reveni la firul principal al topicului...
Hristos a suflat asupra apostolilor (persoane concrete) Duhul Sfânt, aceştia primind puterea iertării/dezlegării păcatelor. Apostolii şi cei care au fost sfinţiţi de ei au această putere de la Hristos şi, în aceli timp, ei mijlocesc (!) la Dumnezeu (pentru că-L au pe Duhul!) pentru iertarea păcatelor. În acest sens şi preoţii sunt mijlocitori spre iertarea păcatelor, dar nu pentru că ar avea o putere personală, ci una dată de Hristos prin Duhul Sfânt.
Şi atenţie! - puterea n-a fost dată celor 5000 de oameni în pustie sau altor mulţimi, ci numai apostolilor (bărbaţi).
Acum, pentru că am revenit on-topic şi pentru că aţi ridicat şi această problemă, îmi permit să vă atrag atenţia asupra unui aspect ce încurcă lucrurile. Anume că: preoţii nu sunt apostoli, iar apostolii nu erau preoţi. Şi cu asta am intrat în cea mai delicată problemă a subiectului "Preotul poate dezlega păcatele?"

Caleidoscop
Mesaje:12
Membru din:16 Ian 2013, 14:55
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teatrul Viselor

Re: Preotul poate dezlega păcatele?

Mesaj necititde Caleidoscop » 26 Ian 2013, 11:24

N-aţi înţeles capcana în care singur aţi căzut, dar asta e... La neoprotestanţi asta-i regulă.
Când vouă vă convine, invocaţi textul de la Timotei şi spuneţi că singurul Mijlocitor este Hristos, iar când nu vă convine spuneţi că şi Duhul Sfânt e Mijlocitor.
Mă iertaţi că insist, dar văd că tot evitaţi chestiunea aceasta. Aveţi vreo problemă în a accepta că Tatăl e Unul Dumnezeu şi Fiul e Unul Dumnezeu şi Duhul Sfânt e Unul Dumnezeu? Nu ştiu exact cum se formulează în Dogmatică, am folosit terminologia Bibliei Ortodoxe. Dacă aveţi o opinie separată de Biserica Ortodoxă în ce priveşte Sfânta Treime, vă înţeleg şi chiar putem reveni la firul principal al topicului...
De fapt ceea ce pari ca propui tu aici se numeste Modalism, erezie anti-trinitariana contestata de Biserica Ortodoxa.
Hristos a suflat asupra apostolilor (persoane concrete) Duhul Sfânt, aceştia primind puterea iertării/dezlegării păcatelor. Apostolii şi cei care au fost sfinţiţi de ei au această putere de la Hristos şi, în aceli timp, ei mijlocesc (!) la Dumnezeu (pentru că-L au pe Duhul!) pentru iertarea păcatelor. În acest sens şi preoţii sunt mijlocitori spre iertarea păcatelor, dar nu pentru că ar avea o putere personală, ci una dată de Hristos prin Duhul Sfânt.
Şi atenţie! - puterea n-a fost dată celor 5000 de oameni în pustie sau altor mulţimi, ci numai apostolilor (bărbaţi).
Acum, pentru că am revenit on-topic şi pentru că aţi ridicat şi această problemă, îmi permit să vă atrag atenţia asupra unui aspect ce încurcă lucrurile. Anume că: preoţii nu sunt apostoli, iar apostolii nu erau preoţi. Şi cu asta am intrat în cea mai delicată problemă a subiectului "Preotul poate dezlega păcatele?"
Nu cunosc eu prea bine aceste lucruri dar mi se pare ca si Apostolii au fost preoti, adica au slujit la mese.

Avatar utilizator
undecimus
Mesaje:139
Membru din:04 Noi 2011, 08:19
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Preotul poate dezlega păcatele?

Mesaj necititde undecimus » 26 Ian 2013, 12:57

De fapt ceea ce pari ca propui tu aici se numeste Modalism, erezie anti-trinitariana contestata de Biserica Ortodoxa.

Probabil nu m-ai înţeles prea bine, eu cred în Sf. Treime.
Nu cunosc eu prea bine aceste lucruri dar mi se pare ca si Apostolii au fost preoti, adica au slujit la mese.
Apostolii au fost... apostoli, nu preoţi; iar cei ce slujeau la mese se numeau diaconi.
Ultima oară modificat 26 Ian 2013, 13:00 de către undecimus, modificat 1 dată în total.

Caleidoscop
Mesaje:12
Membru din:16 Ian 2013, 14:55
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teatrul Viselor

Re: Preotul poate dezlega păcatele?

Mesaj necititde Caleidoscop » 26 Ian 2013, 13:00

Nu cunosc eu prea bine aceste lucruri dar mi se pare ca si Apostolii au fost preoti, adica au slujit la mese.
Apostolii au fost... apostoli, nu preoţi, iar cei ce slujeau la mese se numeau diaconi si Apostoli
Am facut eu corectia pentru tine.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Preotul poate dezlega păcatele?

Mesaj necititde protosinghel » 26 Ian 2013, 13:08

Aveţi vreo problemă în a accepta că Tatăl e Unul Dumnezeu şi Fiul e Unul Dumnezeu şi Duhul Sfânt e Unul Dumnezeu?
Nu, Doamne fereşte. Ci folosindu-mă de ocazie, am vrut să scot în evidenţă următoarele:
- "Unul este Mijlocitorul", nu trebuie înţeles în sens exclusivist, căci şi Duhul este Mijlocitor (chiar Dvstră aţi spus asta);
- Mijlocirea Duhului se manifestă prin vărsarea în inimile noastre şi apoi îndreptarea rugăciunii către Tatăl, în care tot El se roagă cu suspine negrăite (asta tot Dvstră aţi spus);
- De aici rezultă că, în altf fel decât Fiul, dar şi toţi cei care au Duhul Sfânt sunt mijlocitori, pentru că se pot ruga Tatălui prin Duhul Sfânt. Acesta e şi unul din argumentele pentru care noi invocăm rugăciunile sfinţilor, ale preoţilor şi chiar ale unuia pentru altul!

Cred că acum m-am făcut şi eu mai bine înţeles, iar dacă nu aţi înţeles, deja e problema Dvstră, mai ales că recunoaşteţi că nu stăpâniţi terminologia.
Mai departe, doar la subiect!
preoţii nu sunt apostoli, iar apostolii nu erau preoţi
- Şi-atunci de ce apostolii mai hirotoneau episcopi şi preoţi?
- La ce bun să se dea puterea iertării păcatelor la un număr atât de restrâns de oameni şi ea să fie îngropată odată cu moartea ultimului apostol? Oare nu tot ce a dat Dumnezeu apostolilor a dat de fapt Bisericii care este aceeaşi de atunci şi până la sfârşitul veacurilor?

Avatar utilizator
undecimus
Mesaje:139
Membru din:04 Noi 2011, 08:19
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Preotul poate dezlega păcatele?

Mesaj necititde undecimus » 26 Ian 2013, 14:40

- Şi-atunci de ce apostolii mai hirotoneau episcopi şi preoţi?
Apostolii hirotoneau pe prezbiteri (numiţi şi episcopi), dar ca să hirotonească preoţi n-am citit aşa ceva în Scriptură. Ar fi şi incorect spus, căci pe vremea aceea preoţii se ungeau, nu se hirotoneau.

- La ce bun să se dea puterea iertării păcatelor la un număr atât de restrâns de oameni şi ea să fie îngropată odată cu moartea ultimului apostol? Oare nu tot ce a dat Dumnezeu apostolilor a dat de fapt Bisericii care este aceeaşi de atunci şi până la sfârşitul veacurilor?
Aceasta e o întrebare serioasă şi mă văd puţin în încurcătură... Mă gândesc că fie "puterea iertării păcatelor" are alt sens decât cel comun; fie că în Biserica Primară existau anumite aspecte nemaîntâlnite astăzi. Aş propune spre reflecţie: a avea toate de obşte, vorbirea în limbi şi însăşi existenţa unor martori ai lucrării lui Hristos numiți apostoli. Poate mai sunt și alte aspecte ce nu-mi vin acum în minte...


Înapoi la “Ortodoxia pentru ne-ortodocşi”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron