Preotul poate dezlega păcatele?

Expunerea învăţăturii de credinţă ortodoxă pentru cei care nu sunt ortodocşi
Avatar utilizator
undecimus
Mesaje:139
Membru din:04 Noi 2011, 08:19
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea
Re: Preotul poate dezlega păcatele?

Mesaj necititde undecimus » 26 Ian 2013, 14:41

Am facut eu corectia pentru tine.
Mulţumesc. Într-adevăr la început "servirea la mese" o făceau apostolii, apoi au desemnat pentru această lucrare pe diaconi. Şi de atunci până azi aşa a rămas.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Preotul poate dezlega păcatele?

Mesaj necititde protosinghel » 26 Ian 2013, 14:57

- Şi-atunci de ce apostolii mai hirotoneau episcopi şi preoţi?
Apostolii hirotoneau pe prezbiteri (numiţi şi episcopi), dar ca să hirotonească preoţi n-am citit aşa ceva în Scriptură. Ar fi şi incorect spus, căci pe vremea aceea preoţii se ungeau, nu se hirotoneau.
Mai puneţi mâna pe carte. Începeţi cu asta: “Preoţia sacramentală” vs “preoţia universală”. Acolo explic pe scurt şi sensul termenilor.

Avatar utilizator
undecimus
Mesaje:139
Membru din:04 Noi 2011, 08:19
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Preotul poate dezlega păcatele?

Mesaj necititde undecimus » 26 Ian 2013, 19:02

Mai puneţi mâna pe carte. Începeţi cu asta: “Preoţia sacramentală” vs “preoţia universală”. Acolo explic pe scurt şi sensul termenilor.
Mulţumesc pentru link şi pentru sfat. Am pus mâna pe "cartea" de începătură recomandată şi trebuie să vă mărturisesc că m-a dezamăgit felul cum autorul pune problema. Nu e cazul să demontez eu teoria expusă, o fac suficient la urma articolului comentatorii (până când s-a restricţionat posibilitatea de a posta comment-uri).
Atât vreau să spun: înainte de toate cărţile, e bine să "punem mâna" pe Cartea cărţilor. Acolo nu veţi întâlni preoţi [ιερέυς] creştini, ci doar prezbiteri [πρεσβύτερος] creştini. În rest, tot ce are legătură cu "preoţii" creştini se face prin refugiul în Sfânta Tradiţie, nicidecum prin trimitere la textul sacru. Cât priveşte asimilarea lui presbyteros cu preotul în decursul veacurilor. are de-a face cu mutaţia semantică respectivă nicidecum cu adevărul biblic.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Preotul poate dezlega păcatele?

Mesaj necititde protosinghel » 26 Ian 2013, 19:44

înainte de toate cărţile, e bine să "punem mâna" pe Cartea cărţilor. Acolo nu veţi întâlni preoţi [ιερέυς] creştini, ci doar prezbiteri [πρεσβύτερος] creştini. În rest, tot ce are legătură cu "preoţii" creştini se face prin refugiul în Sfânta Tradiţie, nicidecum prin trimitere la textul sacru. Cât priveşte asimilarea lui presbyteros cu preotul în decursul veacurilor. are de-a face cu mutaţia semantică respectivă nicidecum cu adevărul biblic.
Pe lângă numeroasele texte de la Evrei, unde se vorbeşte despre Hristos ca "(h)iereos", textele de la I Petru 2:5,9 precum şi de la Apocalipsă 1:6 vorbesc şi despre creştini ca despre "ierei". (Încă o dovadă că ortodcşii ştiu mai bine Biblia decât neoprotestanţii!)
Deci dacă poate exista o preoţie (hierateuma) universală prin pecetluirea Duhului Sfânt la Botez, poate exista şi una sacramentală pe care Hristos, tot prin Duhul, o dă celor pe care Biserica îi alege să fie presbyteri.

Avatar utilizator
undecimus
Mesaje:139
Membru din:04 Noi 2011, 08:19
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Preotul poate dezlega păcatele?

Mesaj necititde undecimus » 26 Ian 2013, 20:01

Pe lângă numeroasele texte de la Evrei, unde se vorbeşte despre Hristos ca "(h)iereos", textele de la I Petru 2:5,9 precum şi de la Apocalipsă 1:6 vorbesc şi despre creştini ca despre "ierei". (Încă o dovadă că ortodcşii ştiu mai bine Biblia decât neoprotestanţii!)
Precum vedeţi, am scris "preoţii" creştini ca să fac distincţie de preoţia universală şi preoţia Marelui nostru Preot-Hristos care apar într-adevăr în Noul Testament. Nu contest că unii ortodocşi ştiu mai bine Biblia decât neoprotestanţii, să dea Domnul s-o cunoască toţi!
Deci dacă poate exista o preoţie (hierateuma) universală prin pecetluirea Duhului Sfânt la Botez, poate exista şi una sacramentală pe care Hristos, tot prin Duhul, o dă celor pe care Biserica îi alege să fie presbyteri.
Din fericire (pentru mântuirea noastră), preoţia sacramentală a rămas doar în dreptul Marelui nostru Preot din Ceruri, aşa cum citim în Noul Testament.
Offtopic: aş fi curios cum se realizează "alegerea" prezbiterilor de către Biserică în Biserica Ortodoxă. Probabil la nivel reprezentativ... mă gândesc...

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Preotul poate dezlega păcatele?

Mesaj necititde protosinghel » 26 Ian 2013, 20:38

Păi în textele menţionate de mine se vorbeşte despre "preoţia creştină", chiar dacă cea universală. Experienţa şi Tradiţia Bisericii arată că presbyterii erau şi preoţi ai Noului Legământ, care aduceau jertfa cea nesângeroasă şi erau, ca şi apostolii, "iconomi ai Tainelor lui Dumnezeu".
Dar haideţi să vorbim despre preoţie aici, unde deja multe s-au spus şi poate că chiar ar fi bine să legăm cele 2 subiecte.

Avatar utilizator
undecimus
Mesaje:139
Membru din:04 Noi 2011, 08:19
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Preotul poate dezlega păcatele?

Mesaj necititde undecimus » 26 Ian 2013, 21:00

Experienţa şi Tradiţia Bisericii arată că presbyterii erau şi preoţi ai Noului Legământ, care aduceau jertfa cea nesângeroasă şi erau, ca şi apostolii, "iconomi ai Tainelor lui Dumnezeu".
Nu neg şi chiar vă dau dreptate, însă doar de la un anumit moment al istoriei creştine, n-aş putea preciza când de la sec.II încolo. Cert este că în Biserica Apostolică (Biserica din timpul apostolilor) aşa cum găsim scris în Fapte, Epistole şi Apocalipsa, preoţi sacerdotali, sacramentali, sacrificiali (sau vreţi să-i numiţi) nu existau. Existau doar preoţi evrei, preoţi păgâni şi desigur Marele nostru Preot din Cer.
Dar haideţi să vorbim despre preoţie aici, unde deja multe s-au spus şi poate că chiar ar fi bine să legăm cele 2 subiecte.
De acord.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Preotul poate dezlega păcatele?

Mesaj necititde protosinghel » 27 Ian 2013, 01:14

Nu neg şi chiar vă dau dreptate, însă doar de la un anumit moment al istoriei creştine, n-aş putea preciza când de la sec.II încolo.
Aha, deci Biserica lui Hristos cea adevărată atât de repede a dispărut, fiind biruită de porţile iadului (deşi Hristos promisese altceva) şi a trebuit să veniţi voi în sec. 19 ca să readuceţi totul la primele decenii. Mie mi se pare mai mult decât stupid.
Cert este că în Biserica Apostolică (Biserica din timpul apostolilor) aşa cum găsim scris în Fapte, Epistole şi Apocalipsa, preoţi sacerdotali, sacramentali, sacrificiali (sau vreţi să-i numiţi) nu existau. Existau doar preoţi evrei, preoţi păgâni şi desigur Marele nostru Preot din Cer.
Pe ce se bazează această certitudine? Pe Biblie? Păi nu spune singură Biblia că ea nu conţine totul?

Avatar utilizator
undecimus
Mesaje:139
Membru din:04 Noi 2011, 08:19
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Preotul poate dezlega păcatele?

Mesaj necititde undecimus » 27 Ian 2013, 02:15

Aha, deci Biserica lui Hristos cea adevărată atât de repede a dispărut, fiind biruită de porţile iadului (deşi Hristos promisese altceva) şi a trebuit să veniţi voi în sec. 19 ca să readuceţi totul la primele decenii. Mie mi se pare mai mult decât stupid.
De ce v-aţi mâniat? Că nu stă scris în Noul Testament nimic de preoţi oficianţi creştini? Şi ce legătură are aceasta cu biruinţa porţilor Iadului şi mai ales cine a amintit de aşa ceva? Biserica lui Hristos a subzistat în ciuda tuturor atacurilor venite din afara şi din interiorul ei de la apostoli şi până azi, dar n-a subzistat în zidurile şi aurul catedralelor (căci sfinţii apostoli n-au avut nici una nici cealaltă), ci în pietrele vii ale membrilor ei credincioşi. De la apostoli şi până azi. Fără "noi" şi fără "voi", fără "furioşii Domnului", fără ne-sfinte războaie şi ură interconfesională.
Pe ce se bazează această certitudine? Pe Biblie? Păi nu spune singură Biblia că ea nu conţine totul?
Pe Biblie dară, precum citiră-ţi că El Marele şi Singurul Preot Carele e în acelaşi timp şi Jertfă şi Oficiant conţine totul, tot ce este de folos spre învăţătură, spre mustrare, spre îndreptare, spre înţelepţirea cea întru dreptate ca omul lui Dumnezeu să fie desăvârşit şi bine pregătit pentru orice lucru bun întru mântuire.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Preotul poate dezlega păcatele?

Mesaj necititde protosinghel » 27 Ian 2013, 22:47

1. Nu e supărare, ci nedumerire. Dacă Biserica din sec. II a introdus ceva ceea ce nu era în sec. I, înseamnă că nu mai e Biserica Adevărată. Şi atunci unde e cea Adevărată?
2. Ia verificaţi textul biblic şi veţi vedea că aţi pus un cuvânt în plus, care este determinant. Acolo nu scrie "tot ce este de folos..."

Caleidoscop
Mesaje:12
Membru din:16 Ian 2013, 14:55
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teatrul Viselor

Re: Preotul poate dezlega păcatele?

Mesaj necititde Caleidoscop » 28 Ian 2013, 02:03

1. Nu e supărare, ci nedumerire. Dacă Biserica din sec. II a introdus ceva ceea ce nu era în sec. I, înseamnă că nu mai e Biserica Adevărată. Şi atunci unde e cea Adevărată?
2. Ia verificaţi textul biblic şi veţi vedea că aţi pus un cuvânt în plus, care este determinant. Acolo nu scrie "tot ce este de folos..."
Cred ca Protestantii au o cu totul alta soteriologie fata de noi. Pentru ei Biserica inseamna individul. Ei interpreteaza Matei 16:18 ca referindu-se la indivizi, si anume cei ce cred in Hristos, care nu vor fi biruiti de moarte, cum nici Hristos nu a fost. Pentru ei nu trebuie sa existe o Biserica institutionala si Organizatorica, perpetua de la inceput pana in sfarsit in toate perioadele. Asta mai mult soteriologia noastra si a catolicilor. Daca representez gresit punctul de vedere al Protestantilor va rog sa ma corectati.

Avatar utilizator
undecimus
Mesaje:139
Membru din:04 Noi 2011, 08:19
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Preotul poate dezlega păcatele?

Mesaj necititde undecimus » 28 Ian 2013, 15:25

1. Nu e supărare, ci nedumerire. Dacă Biserica din sec. II a introdus ceva ceea ce nu era în sec. I, înseamnă că nu mai e Biserica Adevărată. Şi atunci unde e cea Adevărată?
Tocmai am spus unde este: în pietrele vii din care e formată, nu în pietrele fizice. Pe vremea apostolilor, Biserica chiar era numită "Biserica din casa lui....". Acelea nu erau "Biserica cea Adevărată"?
Hristos nu este de acord ca cineva să-i fure prerogativele Sale de Preot şi Mijlocitor; cel puţin acest aspect nu-l poate accepta ca aparţinând Bisericii Adevărate.
2. Ia verificaţi textul biblic şi veţi vedea că aţi pus un cuvânt în plus, care este determinant. Acolo nu scrie "tot ce este de folos..."
Dacă vă uitaţi bine, eu n-am citat un text biblic, l-am parafrazat doar. Şi nu unul, ci mai multe...
Problema e alta şi la aceasta nu s-a răspuns: unde e textul acela biblic care ar vorbi chipurile de preoţi în Biserica Apostolică?

Avatar utilizator
undecimus
Mesaje:139
Membru din:04 Noi 2011, 08:19
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Preotul poate dezlega păcatele?

Mesaj necititde undecimus » 28 Ian 2013, 15:30

Cred ca Protestantii au o cu totul alta soteriologie fata de noi. Pentru ei Biserica inseamna individul.
Nu chiar. Dacă vorbim de soteriologie la neoprotestanți, aceștia spun că nu Biserica mântuiește, ci Hristos. Cât privește Biserica, ai au un concept aparte, anume Biserica Văzută și cea nevăzută.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Preotul poate dezlega păcatele?

Mesaj necititde protosinghel » 29 Ian 2013, 03:09

Dar spusa Sf. Ciprian de Cartagina: "În afara Bisericii nu este mântuire!" cum o apreciaţi? E conformă cu Biblia sau nu?

Avatar utilizator
undecimus
Mesaje:139
Membru din:04 Noi 2011, 08:19
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Preotul poate dezlega păcatele?

Mesaj necititde undecimus » 29 Ian 2013, 11:41

Dar spusa Sf. Ciprian de Cartagina: "În afara Bisericii nu este mântuire!" cum o apreciaţi? E conformă cu Biblia sau nu?
Dumneavoastră ce ziceţi? Mulţimea de oameni credincioşi din toate timpurile şi toate neamurile care nu au avut privilegiul să facă parte din Biserica Creştină, vor arde în focul Iadului? Eu zic că Dumnezeu nu e mai rău decât omul. El nici măcar nu-i rău...

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Preotul poate dezlega păcatele?

Mesaj necititde Doriana » 29 Ian 2013, 11:51

Eu zic că Dumnezeu nu e mai rău decât omul. El nici măcar nu-i rău...
Si totuşi, El permite în lumea aceasta mult mai mult rău decât eu, ca om, aş permite. Nu pentru că e rău, ci pentru că e drept; ceea ce eu nu sunt.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
undecimus
Mesaje:139
Membru din:04 Noi 2011, 08:19
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Preotul poate dezlega păcatele?

Mesaj necititde undecimus » 29 Ian 2013, 12:11

Si totuşi, El permite în lumea aceasta mult mai mult rău decât eu, ca om, aş permite. Nu pentru că e rău, ci pentru că e drept; ceea ce eu nu sunt.
Aşa este. Deci sunt deja două motive principale pentru care Dumnezeu va mântui şi "în afara Bisericii": pentru că este bun şi pentru că este drept.

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Preotul poate dezlega păcatele?

Mesaj necititde silvestru » 29 Ian 2013, 13:22

Eu aşi asemăna lumea aceasta cu un vapor( Titanic) în naufragiul, iar pe Dumnezeu cu un om care aruncă bărci de salvare ( înţelegând prin bărci Sfintele Taine Şi Credinţă cea dreaptă venită prin dreapta învăţătură în BO). Dar ceai mulţi au refuzat bărcile, şi în timp ce se inecau nu încetau sa-i acuze pe cei care s-au urcat în bărci pentru îndemnul şi avertismentul lor implorator că singură şansă de salvare este barca până ce va venii elicopterul . Zicând că ei nu au nevoie pt că au colaci de salvare.

Dar cei ce se afundau îi întrebau absurd şi rupti de realism, ironizand pe cei din bărci. Este atât de rău cel ce aruncă bărcile că pe toată lumea aceasta care a refuzat bărcile îi vă pierde?

Omule nu-i rău Cel care ti-a dat barca de salvare şi nu El vrea să te piardă, ci tu te pierzi cu încăpăţânare crezând păreri tale. Nu eşti constient că pe dedesubt umblă rechinii şi te înhaţă.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Preotul poate dezlega păcatele?

Mesaj necititde dimitrie » 10 Feb 2013, 00:02

Dar spusa Sf. Ciprian de Cartagina: "În afara Bisericii nu este mântuire!" cum o apreciaţi? E conformă cu Biblia sau nu?
Dumneavoastră ce ziceţi? Mulţimea de oameni credincioşi din toate timpurile şi toate neamurile care nu au avut privilegiul să facă parte din Biserica Creştină, vor arde în focul Iadului? Eu zic că Dumnezeu nu e mai rău decât omul. El nici măcar nu-i rău...
D-le undecimus:
1. Nu ați răspuns Pr. Petru (protosinghel).
2. La întrebarea dvs. (a doua) nici nu e nevoie de răspuns, deoarece ați sărit peste prima întrebare care ar trebui pusă: Ce se întâmplă cu aceia care, începând cu perioada de după Învierea Domnului și până la Judecata de Apoi, nu au primit Botezul creștin din motive independente de voința lor și care, bineînțeles au murit așa? Acum să vă văd! (Vă rog, nu încercați să evitați mai ales răspunsul la întrebarea a nr.2!)
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
duodecimus
Mesaje:193
Membru din:01 Feb 2013, 06:56
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Preotul poate dezlega păcatele?

Mesaj necititde duodecimus » 10 Feb 2013, 02:30

La întrebarea dvs. (a doua) nici nu e nevoie de răspuns, deoarece ați sărit peste prima întrebare care ar trebui pusă: Ce se întâmplă cu aceia care, începând cu perioada de după Învierea Domnului și până la Judecata de Apoi, nu au primit Botezul creștin din motive independente de voința lor și care, bineînțeles au murit așa? Acum să vă văd! (Vă rog, nu încercați să evitați mai ales răspunsul la întrebarea a nr.2!)
Este absurd să credem că Dumnezeu îi va pedepsi pe toţi aceia care independent de voinţa lor nu au primit botezul creştin. Dacă veni vorba, reala întrebare ar fi ce se va întâmpla cu aceia care au primit botezul creştin "independent de voinţa lor", au dus o viaţă neconformă unui adevărat creştin şi aşa au şi murit? Aceştia care au fost în Bisericăvor avea mântuire? Această întrebare ar trebui să ne preocupe şi nu ce se va întîmpla cu budiştii, musulmanii şi alte categorii...

Am răspuns acum?


Înapoi la “Ortodoxia pentru ne-ortodocşi”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX