Preotul poate dezlega păcatele?

Expunerea învăţăturii de credinţă ortodoxă pentru cei care nu sunt ortodocşi
Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau
Re: Preotul poate dezlega păcatele?

Mesaj necititde Floryan » 12 Feb 2013, 14:16

Nu am ce să răspund la tăcerea dvs. totală legată de acea "răsturnare" dogmatică, pe care apropo, Scriptura o face nu eu.
Eu sau dv va confruntati cu tacerea? Va mai intreb odata:

Repet, ati spus ca trebuie marturisirea facuta direct lui Hristos
Ce a vrut sa spuna Ellen White cea care s-a implicat in fondarea culutul AZ7: "PATRIARHI SI PROFETI" Moartea lui Moise
"Pentru prima dată Domnul Hristos era pe punctul de a-i da viată unui mort. Când Printul Vietii si fiintele luminoase s-au apropiat de mormânt, pe Satana l-a apucat spaima că-si pierde stăpânirea.

.........

Dar Domnul Hristos Si-a pus nădejdea în Tatăl Său, zicând: „Domnul să te mustre" (Iuda 9)."

Deci daca doar Scriptura guverneaza doctrina cultul AZ7 atunci conform EW, Domnul Iisus Hristos este Arhanghelul Mihail ???? Si ca sa revenim, conform celor spuse cu tarie de dv. ca noi trebuie sa ne marturisim pacatele noastre DIRECT LUI HRISTOS , daca Iisus Hristos este Arhanghelul MIhail, atunci poate acesta sa ierte pacatele?
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
duodecimus
Mesaje:193
Membru din:01 Feb 2013, 06:56
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Preotul poate dezlega păcatele?

Mesaj necititde duodecimus » 12 Feb 2013, 15:02

Inainte sa fii exclus de pe acest forum ar trebui sa raspunzi si off topic
Pentru că ţin la tine, am să-ţi răspund, căci întrebarea ta nu este chiar atât de departe de subiectul topicului:
Pavel nu a fost preot , a fost arhiereu .
Mai grav! În limbaj biblic, Arhiereu înseamnă mare preot.
Şi ca să răspund: Apostolul Pavel a fost... apostol.
Eu sau dv va confruntati cu tacerea? Va mai intreb odata:
Domnule Floryan, respectuos vă rog postaţi ontopic şi nu mă mai întrebaţi lucrurile acelea. Dacă totuşi nu vă puteţi abţine, faceţi-o pe un topic adecvat, cum v-am rugat. Mulţumesc.

Constantinos

Re: Preotul poate dezlega păcatele?

Mesaj necititde Constantinos » 12 Feb 2013, 16:49

Hristos este apostol - "acela care este trimis". " Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit si Eu pe voi " Tot el ii face pe unii ca Pavel, apostoli si arhierei , preoti sau diaconi . Hristos nu este singurul slujitor la mese , diacon ( sau pacalici cum veti vrea a-L numi modificand Biblia , lucrare pentru care nu veti lua osanda :D )

Avatar utilizator
duodecimus
Mesaje:193
Membru din:01 Feb 2013, 06:56
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Preotul poate dezlega păcatele?

Mesaj necititde duodecimus » 12 Feb 2013, 17:12

Hristos este apostol - "acela care este trimis". " Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit si Eu pe voi " Tot el ii face pe unii ca Pavel, apostoli si arhierei , preoti sau diaconi .
Încă nu aţi demonstrat că Hristos îi face "pe unii ca Pavel" preoţi şi arhierei. Şi după cât se tărăgănează subiectul acesta, nici nu o veţi face vreodată [cu Biblia în mână]. Poţi să mă numeşti "profet" în sensul acesta.
Hristos nu este singurul slujitor la mese , diacon ( sau pacalici cum veti vrea a-L numi modificand Biblia , lucrare pentru care nu veti lua osanda :D )
În Biblia "modificată" nu apare termenul "păcălici", decât cel mult acela de "preot" acolo unde în realitate scrie prezbiter.

Constantinos

Re: Preotul poate dezlega păcatele?

Mesaj necititde Constantinos » 12 Feb 2013, 17:26

Mai sa fie , cata inteligenta sau prostie , dar pe arhiereii Vechiului Testament cine i-a facut , Satana ? " Iar Caiafa, unul dintre ei, care in anul acela era arhiereu le-a zis: Voi nu stiti nimic; Nici nu ganditi ca ne este mai de folos sa moara un om pentru popor, decat sa piara tot neamul. Dar aceasta n-a zis-o de la sine, ci, fiind arhiereu al anului aceluia, a proorocit ca Iisus avea sa moara pentru neam," - deci din darurile sacramentale se poate ajunge si la darurile harismatice , a prooroci sau a ierta de pacate , deoarece Hristos lucreaza , bineanteles nu pentru profeti de carton buni de ars si mantuiti ca prin foc.

Avatar utilizator
duodecimus
Mesaje:193
Membru din:01 Feb 2013, 06:56
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Preotul poate dezlega păcatele?

Mesaj necititde duodecimus » 12 Feb 2013, 17:39

Mai sa fie , cata inteligenta sau prostie , dar pe arhiereii Vechiului Testament cine i-a facut , Satana ? " Iar Caiafa, unul dintre ei, care in anul acela era arhiereu le-a zis: Voi nu stiti nimic; Nici nu ganditi ca ne este mai de folos sa moara un om pentru popor, decat sa piara tot neamul. Dar aceasta n-a zis-o de la sine, ci, fiind arhiereu al anului aceluia, a proorocit ca Iisus avea sa moara pentru neam," - deci din darurile sacramentale se poate ajunge si la darurile harismatice , a prooroci sau a ierta de pacate , deoarece Hristos lucreaza , bineanteles nu pentru profeti de carton buni de ars si mantuiti ca prin foc.
Încă nu te-ai prins că pe aici nu discutăm de preoţii Vechiului Legământ, ori de preoţii păgâni; ci de presupuşii preoţi ai Noului Legământ?

Constantinos

Re: Preotul poate dezlega păcatele?

Mesaj necititde Constantinos » 12 Feb 2013, 17:50

Deci apa , painea si vinul cel spurcat , ca si toate simbolurile poti sa ti le administrezi singur " intru-ascuns" , sunt "taine" deoarece mai exista si animale cu orificii diferite pentru hrana .

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Preotul poate dezlega păcatele?

Mesaj necititde Floryan » 12 Feb 2013, 18:13

În Biblia "modificată" nu apare termenul "păcălici", decât cel mult acela de "preot" acolo unde în realitate scrie prezbiter.

Asta insemnand EXCLUSIV batran?
Nu am ce să răspund la tăcerea dvs.
Ce sa inteleg din acuzele dv?
Domnule Floryan, respectuos vă rog postaţi ontopic şi nu mă mai întrebaţi lucrurile acelea. Dacă totuşi nu vă puteţi abţine, faceţi-o pe un topic adecvat, cum v-am rugat. Mulţumesc
Este foarte on topic, dar refuzati un raspuns pertinent pentru ca dupa cum spune parintele Dimitrie este sah mat. Tacere dv spune totul. :x1
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Preotul poate dezlega păcatele?

Mesaj necititde dimitrie » 12 Feb 2013, 19:02

Floryan, acesta este doar un propovăduitor al doctrinei adventiste (de la început), deoarece cuvântul Scripturii îl trece cu vederea (asta ca să nu spun că îl calcă în picioare), afirmând cu tărie tradiția adventistă. Eu am observat asta de la început, fapt ce m-a determinat să-l banez (e totuși bine că l-am debanat - știu eu de ce).
D-lui, printr-un aparent dialog, nu face altceva decât să exprime și să reia la nesfârșit "argumentele" adventiste (cred că ați observat cu toții asta), nefiind nicidecum dispus la un dialog onest ce ar fi determinat numai de iubirea curată a adevărului. Noi suntem în stare să și murim pentru adevăr, pe când d-lor (adventișii și nu doar) îl relativizează. Nici nu are habar d-lui că pe acest forum se află oameni care sunt atât de sensibili la adevăr, încât doar o mică eroare de credință de ar simți la BO, ar fi în stare să caute în altă parte Adevărul, până la epuizare. Pe când adventiștii (mai pot fi și alții), dacă sesizează vreo eroare în doctrina lor - doctrină trecută și doctrină prezentă - îți spun că asta nu-i o problemă atât de gravă. Însă, dacă noi, în baza Scripturii, spunem că Biserica noastră a propovăduit și învață numai adevărul, ei răspund că este absurd ca vreo confesiune creștină să aibă pretenția că deține adevărul de credință absolut (Euharistia ce este?). Nu noi suntem aceia care-și schimbă doctrina în timp, ci d-lor, fapt ce implică permanent prezumția de eroare doctrinară. Măcar de-ar schimba-o tot timpul doar în mai bine!
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Preotul poate dezlega păcatele?

Mesaj necititde Floryan » 12 Feb 2013, 19:39

Nu noi suntem aceia care-și schimbă doctrina în timp, ci d-lor, fapt ce implică permanent prezumția de eroare doctrinară. Măcar de-ar schimba-o tot timpul doar în mai bine!
Corect.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Dumitru
Mesaje:40
Membru din:15 Feb 2013, 10:34
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:electronist

Re: Preotul poate dezlega păcatele?

Mesaj necititde Dumitru » 02 Mar 2013, 16:04

Dar spusa Sf. Ciprian de Cartagina: "În afara Bisericii nu este mântuire!" cum o apreciaţi? E conformă cu Biblia sau nu?
Dumneavoastră ce ziceţi? Mulţimea de oameni credincioşi din toate timpurile şi toate neamurile care nu au avut privilegiul să facă parte din Biserica Creştină, vor arde în focul Iadului? Eu zic că Dumnezeu nu e mai rău decât omul. El nici măcar nu-i rău...
D-le undecimus:
1. Nu ați răspuns Pr. Petru (protosinghel).
2. La întrebarea dvs. (a doua) nici nu e nevoie de răspuns, deoarece ați sărit peste prima întrebare care ar trebui pusă: Ce se întâmplă cu aceia care, începând cu perioada de după Învierea Domnului și până la Judecata de Apoi, nu au primit Botezul creștin din motive independente de voința lor și care, bineînțeles au murit așa? Acum să vă văd! (Vă rog, nu încercați să evitați mai ales răspunsul la întrebarea a nr.2!)
Cu permisiunea dvs..ma bag si eu si raspund cu Marcu 16, 16..,,Cine va crede si se va boteza , va fi mantuit ; dar cine nu va crede , va fi osindit.."..Degeaba cunosti teorie biblica ..degeaba poti fii intr-o biserica ..daca nu pui in practiva Adevarul LUI..Adevarul LUI ...nu teoriile oamenilor...Baza este pe STA SCRIS. Isaia 8 , 20....Botezul este optiunea rationala dupa intelegerea Adevarului prin arvuna Duhului Sfant si este baza intarii intr-o noua viata schimbata si o traire practica continua cu jutorul LUI..Botezul se face cand omul este matur si stie pt. ce ..face..Ioan Botezatorul boteza in Iordan persoane care simteau nevoia de mantuire...Ioan NU boteza prunci....Sa nu uitam ca nici unul dintre noi nu este mandatat sa judece pe altii..Judecata este a Domnului..

Dumitru
Mesaje:40
Membru din:15 Feb 2013, 10:34
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:electronist

Re: Preotul poate dezlega păcatele?

Mesaj necititde Dumitru » 02 Mar 2013, 16:27

duodecimus, am să vă arăt curând (azi, mâine cel târziu) că puterea de a lega și dezlega păcatele nu au primit-o toți. Ba, mai cuprinzător, ale preoției - Botezul, Euharistia, Maslul, Spovedania - nu le-a încredințat Domnul la toți, ci doar unora le-a încredințat ceea ce numim preoția sacramentală. Mesajul este în lucru, trebuie doar finisat. :x22
Dimitrie..Am impresia ca dvs..nu cunoasteti activitatea de Mare Preot al Domnului Iisus Hristos..Evrei 8 , 1-2.. EL a fost pus dupa randuala lui Dumnezeu-dupa rabduiala lui Melhisedec- el a dobandit aceasta nu numai ca fiu..Ps 2, 7..si a fost rastignit dincolo de poarta ,pe Golgota ca jertfa pt toti..Ioan 3,16..El este paracletul nostru in Cer pt credinciosii adevarati 1 Ioan 2,1-2.. Ucenici Domnului nu au fost preoti..ei au fost apostoli..cei care au dus o solie.. Mat 28 ,19-20.Botezul..Euharistia , Maslul .Spovedania sunt obiceiuri din traditie care Nu au nimic comun cu Scriptura..pt ca nu trateaza EXACT cum spune Scriptura ..Si lumea nu va fi judecata dupa traditie ci dupa Scriptura...Va doresc sa aveti parte de iluminare divina intru Cuvantul Sau..si Pacea Lui sa va cuprinda inima..

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Preotul poate dezlega păcatele?

Mesaj necititde dimitrie » 03 Mar 2013, 23:42

duodecimus, am să vă arăt curând (azi, mâine cel târziu) că puterea de a lega și dezlega păcatele nu au primit-o toți. Ba, mai cuprinzător, ale preoției - Botezul, Euharistia, Maslul, Spovedania - nu le-a încredințat Domnul la toți, ci doar unora le-a încredințat ceea ce numim preoția sacramentală. Mesajul este în lucru, trebuie doar finisat. :x22
Dimitrie..Am impresia ca dvs..nu cunoasteti activitatea de Mare Preot al Domnului Iisus Hristos..Evrei 8 , 1-2.. EL a fost pus dupa randuala lui Dumnezeu-dupa rabduiala lui Melhisedec- el a dobandit aceasta nu numai ca fiu..Ps 2, 7..si a fost rastignit dincolo de poarta ,pe Golgota ca jertfa pt toti..Ioan 3,16..El este paracletul nostru in Cer pt credinciosii adevarati 1 Ioan 2,1-2.. Ucenici Domnului nu au fost preoti..ei au fost apostoli..cei care au dus o solie.. Mat 28 ,19-20.Botezul..Euharistia , Maslul .Spovedania sunt obiceiuri din traditie care Nu au nimic comun cu Scriptura..pt ca nu trateaza EXACT cum spune Scriptura ..Si lumea nu va fi judecata dupa traditie ci dupa Scriptura...Va doresc sa aveti parte de iluminare divina intru Cuvantul Sau..si Pacea Lui sa va cuprinda inima..
Dumitru, văd că nu știi nici doctrina p/np. Asta îți spune ceva:
"5. Şi voi înşivă, ca pietre vii, zidiţi-vă drept casă duhovnicească, preoţie sfântă, ca să aduceţi jertfe duhovniceşti, bine-plăcute lui Dumnezeu, prin Iisus Hristos;
.....
9. Iar voi sunteţi seminţie aleasă, preoţie împărătească, neam sfânt, popor agonisit de Dumnezeu, ca să vestiţi în lume bunătăţile Celui ce v-a chemat din întuneric, la lumina Sa cea minunată."1Pt.2?
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Preotul poate dezlega păcatele?

Mesaj necititde Doriana » 18 Mar 2013, 01:08

Preotul poate dezlega păcatele dacă are bunăvoinţa să o facă. Şi nu numai membrilor cuminţi care vin la spovedanie şi au credinţă, ci mai ales ortodocşilor nepracticanţi. Vorbim aici de acei ortodocşi care, copii fiind, nu au fost catehizaţi, nu au avut o familie sau un anturaj creştin. Când au crescut suficient de mari încât să le dea prin cap că ar trebui să Îl caute pe Dumnezeu, sunt deja băgaţi pâna în gât in păcat şi nu mai au voinţa de a se ridica de acolo, căci păcatul presupune lanţuri grele, greu de rupt. Aşa că acest oameni nu vor veni singuri la Biserică să ceară ajutor, nici măcar nu vor voi să vină. căci nu se simt vrednici de a vedea faţa lui Hristos şi îl alungă de la ei aşa cum L-a alungat şi Petru. Dar Domnul nu s-a uitat la refuzul lui Petru, ci l-a vindecat cu dragostea Lui până când Petru L-a urmat. La fel poate face şi un preot: să inconjoare omul rătăcit cu rugăciune, cu milă şi dedicare, să continuie să îi vorbească şi să îl atraga spre Hristos, până când, într-o zi, lanţurile păcatului se vor rupe şi omul va fi liber să vina în Biserică. Şi aşa va fi câştigat un suflet pentru Hristos. Pentru că dezlegarea păcatelor are ca efect întotdeauna apropierea oamenilor de Dumnezeu.

De dezlegarea ne-ortodocşilor nu mai vorbesc, e deja prea mult. Măcar câţiva ortodocşi nominali dacă ar dezlega fiecare preot, aducându-i la un creştinism real, ar fi mare câştig pentru Hristos.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
preotioan
Mesaje:42
Membru din:20 Noi 2012, 23:25
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică,pastorală,muzică

Re: Preotul poate dezlega păcatele?

Mesaj necititde preotioan » 18 Mar 2013, 13:30

. La fel poate face şi un preot: să inconjoare omul rătăcit cu rugăciune, cu milă şi dedicare, să continuie să îi vorbească şi să îl atraga spre Hristos, până când, într-o zi, lanţurile păcatului se vor rupe şi omul va fi liber să vina în Biserică.
Foarte frumos!!! În teorie așa este, în practică, am impresia că preotul poate și trebuie să-l înconjoare pe credinciosul bolnav mai ales cu rugăciunea. Informația (de cele mai multe ori distructivă) este atât de abundentă și ne copleșește uneori atât de rău, încât foarte greu găsim un creștin care să asculte cu folos vorbele preotului.
Cu respect, pr. Ioan

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Preotul poate dezlega păcatele?

Mesaj necititde Doriana » 19 Mar 2013, 11:08

Informația (de cele mai multe ori distructivă) este atât de abundentă și ne copleșește uneori atât de rău, încât foarte greu găsim un creștin care să asculte cu folos vorbele preotului.
Ce-i drept, rareori găseşti un preot care să ştie să explice cuiva simplu şi pe înţeles mesajul mântuirii, majoritatea pentru că nici ei nu prea l-au înţeles. De aceea trebuie iniţial să tăcem şi să ne rugăm, sa zidim rugăciune, iar mai apoi să vorbim. Să nu vorbim niciodată mai mult decât iubim acea persoană, căci se va vedea chiar foarte bine şi nu ne va asculta nimeni. Iar roadele firii pământeşti se văd foarte bine chiar dacă sunt camuflate de o teologie perfectă. Să nu folosim limbaj filocalic, ci cotemporan; preferabil să nu trimitem oamenii să citească două - trei cărţi cu ceea ce noi le putem spune în câteva cuvinte. Majoritatea oamenilor din ziua de azi nu mai citesc, sau chiar dacă citesc conştiinţa lor nu le este trezită aşa cum ar fi dacă ar conversa cu un om al lui Dumnezeu. Iar dacă noi îi trimitem din prima la citit i-am cam pierdut.

Efectul pe care vorbele şi rugăciunile noastre îl au pentru mântuirea cuiva depinde de autoritatea in Hristos pe care am dobândit-o. Iar această autoritate creşte odată cu pocăinţa, smerenia şi despătimirea şi cu fiecare luptă câştigată împotriva celui rău. De aceea, cine consideră că are prea puţină autoritate să se concentreze mai mult asupra scoaterii păcatului din viaţa lui. Iar cine consideră că are multă autoritate, să verifice dacă această autoritate este autoritate în Hristos sau doar o autoritate academică sau socială. Autoritatea în Hristos mântuieşte oamenii, îi vindecă, îi dezleagă; zideşte şi nu dărâmă, îndeamnă la smerenie şi asemănare cu Hristos.

Mie mi-i drag de ortodocşi că sunt serioşi şi luptă pentru lucrurile în care cred (desi deseori luptă pentru mărunţişuri în loc să lupte să câştige sufletul lor şi al altora). Însă ceea ce le lipseşte este entuziasmul. Adică, sunteţi preoţi, deci reprezentanţii lui Hristos pe pămant, aveţi credinţa adevărată, şi noi ştim că cei care au credinţă pot face lucrările pe care le-a făcut Hristos şi altele mai mari. Dvs puteţi întoarce lumea cu susul în jos aşa cum Hristos a întors-o! Dacă dvs nu o faceţi, cine o va face? Şi nu mă refer aici la chestii politice sau economice, ci la suflete mântuite din păcate, la demoni alungaţi şi la oameni dezlegaţi din robia păcatului. În plus, aveţi un mare credit din partea oamenilor datorită hainei pe care o purtaţi şi ăsta este deja un mare pas înainte. Aşa că, mergeţi înainte, începând de la tocitul genunchilor în rugăciune până la mântuirea oamenior din jurul dvs. Aceasta este slujba la care v-aţi angajat în ziua când aţi îmbrăcat haina preoţească. Dumnezeu să vă ajute!
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

MasQueNada
Mesaje:91
Membru din:04 Mar 2013, 10:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:Preocuparea e un pacat

Re: Preotul poate dezlega păcatele?

Mesaj necititde MasQueNada » 19 Mar 2013, 11:42

. La fel poate face şi un preot: să inconjoare omul rătăcit cu rugăciune, cu milă şi dedicare, să continuie să îi vorbească şi să îl atraga spre Hristos, până când, într-o zi, lanţurile păcatului se vor rupe şi omul va fi liber să vina în Biserică.
Foarte frumos!!! În teorie așa este, în practică, am impresia că preotul poate și trebuie să-l înconjoare pe credinciosul bolnav mai ales cu rugăciunea. Informația (de cele mai multe ori distructivă) este atât de abundentă și ne copleșește uneori atât de rău, încât foarte greu găsim un creștin care să asculte cu folos vorbele preotului.
Invatati de la noul papa ;)

Constantinos

Re: Preotul poate dezlega păcatele?

Mesaj necititde Constantinos » 19 Mar 2013, 18:03

Felicitari Doriana , pentru cele scrise , probabil tii post la fel ca ortodocsii de iti merge mintea . Nu m-ar mira sa aud ca ai intemeiat o familie impreuna cu un ortodox ( daca tot nu conteaza pentru tine ce " natie " de crestin ar fi pentru a ajunge amandoi in rai ) . Pe mine ma intereseaza acum sa stiu doar ce limbi straine cunosti , daca binevoiesti sa spui . Nu am intentia sa caut mesajele pe care probabil le-ai postat pe forumurile din strainatate.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Preotul poate dezlega păcatele?

Mesaj necititde Doriana » 19 Mar 2013, 20:57

Dacă m-ați cunoaște în viața reală ați vedea că nici mintea nu mă duce prea mult, nici pocăința nu îmi e pe măsura vorbelor pe care le spun. Vă voi răspunde pe privat, topicul acesta nu s-a vrut a fi despre mine.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
duodecimus
Mesaje:193
Membru din:01 Feb 2013, 06:56
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Preotul poate dezlega păcatele?

Mesaj necititde duodecimus » 05 Apr 2013, 20:20

Asta insemnand EXCLUSIV batran?
Asta însemnând INCLUSIV, căci avem exemple şi de prezbiteri tineri, nu doar de prezbiteri... prezbiţi. ;)


Înapoi la “Ortodoxia pentru ne-ortodocşi”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron