falsa smerenie

Expunerea învăţăturii de credinţă ortodoxă pentru cei care nu sunt ortodocşi
MihaiG
Mesaje:23
Membru din:14 Feb 2012, 20:36
Confesiune:romano-catolic
Preocupări:Teologie, politica, muzica etc.
Localitate:Timisoara
Re: falsa smerenie

Mesaj necititde MihaiG » 19 Mai 2014, 19:41

Cum poti sa zici ca nu esti de acord, apoi sa demonstrezi ca esti de acord cu fiecare afirmatie?
Am arătat că nu sunt de acord cu unele afirmaţii, iar cu altele doar în mod parţial. Cea referitoare la viaţa eternă, în mod evident, o aprob, pentru că ste simplă şi este un adevăr de credinţă.

Presupun ca nu te mira ca cer dovezi ca avem viata eterna, nu? Fara dovezi eu nu am cum sa stiu ca zici adevarul.
Bineînţeles că nu.

Credinta este starea de convingere in absenta dovezilor.
Uite că încet încet începi să ieşi din matricea în care te-ai plasat la început. Admiţi că prin credinţă nu trebuie înţeles un demers pur cognitiv. Bineînţeles că nu este nici o "stare", dar suntem pe drumul cel bun.
Sa crezi ceva fara dovezi este o virtute, de ce?


Deci, nu să te afli într-o stare, ci să faci ceva, să crezi. Ai văzut ? A crede este un act de voinţă, un lucru pe care ai libertatea să-l faci sau nu.

În sine, evident că nu este o virtute. Credinţa în adevărul revelat este în sine o virtute, pentru că ni se cere această credinţă.

Mai multe despre ce este credinţa în sens teologic, din punct de vedere catolic, aici: http://www.newadvent.org/cathen/05752c.htm
E virtute sa crezi in spiridusi?
Poate să fie sau poate să nu fie, în funcţie de circumstanţele particulare. Credinţa în spiriduşi nici nu ni se cere, nici nu ni se interzice din punct de vedere religios - nu face parte din aceeaşi categorie cu credinţa văzută ca virtute. Poate fi o dovadă de romantism, de prostie, de credulitate, poate fi fondată pe observaţii (pentru cel care a văzut spiriduşi) etc, etc., dar nu se preocupă cu cunoaşterea lucrurilor divine, dec, încă o dată, nu intră în aceeaşi categorie cu CREDINŢA pe care o afirmăm când spunem, în Crez, "Cred în....."

În măsura în cae spiriduşii aparţin universului creat şi există facultăţile potrivite pentru a-i cunoaşte, dacă ei există, nu ni se interzice să ne manifestăm convingerea că ei există sau ar putea exista.

Pe de altă parte, dacă prin credinţa în spiriduşi cădem în superstiţie, acest lucru ce este interzis. A se vedea aici: http://www.newadvent.org/cathen/14339a.htm


Chiar crestinii considera ca sunt credinte false.
Evident. A treia categorie de credinţă, pe lângă cea care ni se cere şi cea care este în sine indiferentă este cea care ne este interzisă; în principiu, pentru că ea contrazice credinţa care se cere. Pot să cred în Moş Crăciun, dar nu am voie să cred în faptul că Iisus ar fi creat, pentru că asta înseamnă a afirma erezia arianistă.

Daca crezi ca Iisus a fost fiul lui Dumnezeu este credinta corecta din punct de vedere crestin, insa blasfemie din punct de vedere Musulman, ei zic ca Iisus e profetul dinaintea lui Mohammed. Nu pot fi ambele adevarate, dar pot fi ambele afirmatii false.
Pe de altă parte, nu pot fi toate afirmaţiile despre divinitate false. Iar a evita să faci o alegere, pe criteriul că există informaţii false, înseamnă a nega posibilitatea adevărului.

A clama o căutare continuă, ca scuză pentru evitarea adoptării unei poziţii, este în ultimă instanţă imatur. Este o fugă de responsabilitate.
Crezul l-am invatat in limba maghiara. Era o poezioara cu diferite chestii ce ar fi trebuit sa cred. Pai?
Păi, ţi-l mai aduci aminte ? Nu de alta, dar ca să înţelegem şi noi dacă ştii sau nu despre ce vorbeşti. Adică, ştii ce cred creştinii ?

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: falsa smerenie

Mesaj necititde nemessis » 19 Mai 2014, 21:21

Sustii ca pamantul a fost creat pentru oameni, deci pentru tine. Sustii ca esti etern si sustii ca doar tu ai dreptate - aici la ultima o sa ne mai invartim un pic, dar daca esti crestin oarecum ai obligatia sa recunosti ca exista doar un singur zeu, cu trei persoane, si doar crestinii au dreptate in priviinta divinului si a vietii dupa moarte, nimeni altcineva. Trebuie sa ma repet: singura situatie in care nu ai fi arogant sa afirmi asa ceva, ar fi daca ai avea dovezi. Ai?
Deci, nu să te afli într-o stare, ci să faci ceva, să crezi. Ai văzut ? A crede este un act de voinţă, un lucru pe care ai libertatea să-l faci sau nu.
Daca credinta este act de vointa, te invit la etajul 10 cu picioarele afara din geam. Ia vezi daca poti sa te convingi ca poti sa sfidezi gravitatia. Daca tu ai dreptate, atunci vei putea sa te convingi.Amandoi stim raspunsul: nu vei putea. Fiindca ceea ce crezi nu este act de vointa, niciodata.
Sa zicem ca este act de vointa. Iata ca eu vreau sa cred numai ce este adevarat si sa nu cred nimic ce este fals sau posibil fals. De ce as vrea sa cred ceva fara sa stiu ca este adevarat?
Pe de altă parte, dacă prin credinţa în spiriduşi cădem în superstiţie,
numai ca pentru mine crestinismul este un set de superstitii organizate in ritualuri si obiceiuri.
nu am voie să cred în faptul că Iisus ar fi creat
Cei ca re spun adevarul sunt deschisi intodeauna oricarei cercetari si nu exclud. In momentul in care exista interdictii de orice fel devin deosebit de suspicios. Ar trebui sa fie ceva care merita vazut daca e adevarat sau fals.
Pe de altă parte, nu pot fi toate afirmaţiile despre divinitate false.
Ba da. Daca nu exista atunci tot ce se spun despre el si tot ce i se atribuie sunt erori. De fapt, putem vorbi de caracterul lui Darth Vader, dar vorbim de peresonaj imaginar.
A clama o căutare continuă, ca scuză pentru evitarea adoptării unei poziţii, este în ultimă instanţă imatur
E si mai rau sa accepti dovezi pe care nu poti sa te bazezi sau manipulari emotionale si sa fi intr-o eterna eroare. Pozitia mea e cat se poate de concreta: nu cred nimic din ce sustin credinciosii, pana nu au si dovezi la ceea ce spun. Deci sunt ateu. Am afirmat de cateva ori:
1. E usor sa mi se demonstreze ca Dumnezeu exista, trebuie doar niste dovezi. Iar cand vad siguranta unora mi se pare ca si dovezile sunt pe masura.
2. Ar fi incredibil de greu sa mi se demonstreze ca e bun, tot ce am citit dovedeste ca e rau, capricios, nesigur, razbunator, violent, sadic. Sunt dispus sa-mi schimb parerea, ca poate gresesc.
Dar, inca mai suntem impotmoliti la prima parte: dovezi ca exista.

Interpretarea mea a crezului ti-l dau pe privat. Pentru ca daca zic aici risc sa fiu banat. Ciudat ca daca omul zice clar si raspicat ceea ce sustin crestinii, este considerat blasfemie.

MihaiG
Mesaje:23
Membru din:14 Feb 2012, 20:36
Confesiune:romano-catolic
Preocupări:Teologie, politica, muzica etc.
Localitate:Timisoara

Re: falsa smerenie

Mesaj necititde MihaiG » 19 Mai 2014, 22:26

Sustii ca pamantul a fost creat pentru oameni, deci pentru tine. Sustii ca esti etern si sustii ca doar tu ai dreptate - aici la ultima o sa ne mai invartim un pic, dar daca esti crestin oarecum ai obligatia sa recunosti ca exista doar un singur zeu, cu trei persoane, si doar crestinii au dreptate in priviinta divinului si a vietii dupa moarte, nimeni altcineva. Trebuie sa ma repet: singura situatie in care nu ai fi arogant sa afirmi asa ceva, ar fi daca ai avea dovezi. Ai?
Nu, singura situaţie în care nu aş fi arogant pentru ca să susţin aşa ceva ar fi situaţia în care nu aş fi arogant. Cealaltă situaţie este cea în care tu te încăpăţânezi să vezi ceea ce nu există, adică o anumită atitudine blamabilă dpdv moral, pentru că te-ai convins singur că ea există. Este absurd să reproşezi cuiva că susţine a deţine ceva bun, pentru că nu îţi demonstrează, iar când vine vorba de criteriile pentru această demonstraţie, le impui pe ale tale şi le refuzi pe ale lui. Ca şi cum eu ţi-aş zice că am o ciorbă bună la gust şi hrănitoare, tu refuzi să crezi că e bună la gust, dar refuzi şi să guşti din ea. Vrei să-ţi demonstrez altfel.
Daca credinta este act de vointa, te invit la etajul 10 cu picioarele afara din geam. Ia vezi daca poti sa te convingi ca poti sa sfidezi gravitatia. Daca tu ai dreptate, atunci vei putea sa te convingi.Amandoi stim raspunsul: nu vei putea.
Nu ai înţeles distincţia pe care am încercat să o reliefez. Atunci când vorbum despre credinţă în sesn religios, asta nu are nicio legătură cu convingerile pe care ni le formăm cu privire la universul creat din jurul nostru. Are legătură cu învăţăturile pe care le acceptăm şi le urmăm în legătură cu ceea ce este supranatural, divin.
Fiindca ceea ce crezi nu este act de vointa, niciodata.
Ceea ce, adică conţinuturile, nu, dar faptul de a accepta, de a te încrede şi de a acţiona în concordanţă cu anumite conţinuturi, atunci când acestea privesc natura divină, asta da, este şi un act de voinţă.
Sa zicem ca este act de vointa. Iata ca eu vreau sa cred numai ce este adevarat si sa nu cred nimic ce este fals sau posibil fals. De ce as vrea sa cred ceva fara sa stiu ca este adevarat?
Din nou confunzi conţinutul cu actul.
numai ca pentru mine crestinismul este un set de superstitii organizate in ritualuri si obiceiuri.
Pentru tine.
Cei ca re spun adevarul sunt deschisi intodeauna oricarei cercetari si nu exclud.


Dar te contrazici. Dacă ei spun adevărul, iar adevărul, cel puţin în anumite privinţe, nu este relativ, atunci asta exclude posibilitatea că ceea ce spun nu este adevărul.

In momentul in care exista interdictii de orice fel devin deosebit de suspicios.
Înseamnă că ai o problemă cu ideea de autoritate, nu cu ideea de adevăr revelat. Ceea ce, de fapt, nu mă surprinde; am constatat că de cele mai multe ori, în spatele ateismului deghizat în scepticism sănătos se ascunde doar - atât de umana - fugă de autoritate, cu toate corolarele ei, de pildă, fuga de responsabilitate. Nu dogma Treimii deranjează atât de tare cât faptul că cei care o susţin încearcă să ne spună cum să trăim. Învierea lui Hristos deranjează, de fapt, mult mai puţin decât faptul că acelaşi Hristos ne-a poruncit să facem unele şi ne-a interzis să facem altele.

Ba da. Daca nu exista atunci tot ce se spun despre el si tot ce i se atribuie sunt erori. De fapt, putem vorbi de caracterul lui Darth Vader, dar vorbim de peresonaj imaginar.
Să ştii că am întâlnit oameni care se îndoiesc de existenţa, în fond, şi a legislaţiei statului în care trăiesc. Nu în sensul că n-ar scrie ceva undeva pe nişte hârtii, ci în sensul că, de fapt, nu sunt obligaţi să respecte ce scrie acolo, pentru că nu are caracterul acela real normativ pe care i-l atribuie majoritatea. Şi cu exact acelaşi gen de argumentare: Şi ce dacă scrie în O.U.G. nuştiu care ? Şi ce ? Şi eu pot să stabilesc mâine o regulă că nu-i aşa, ce, o să o respecte cineva ?

Ceea ce duce aproape invariabil la reversul medaliei: negarea divinităţii instaurează credinţa în propria divinitate, în sensul că ateul devine axis mundi d.p.d.v. etic.

Negarea autorităţii supreme duce în primă fază la relativizarea autorităţii şi în ultimă fază la instaurarea autorităţii proprii.
E si mai rau sa accepti dovezi pe care nu poti sa te bazezi sau manipulari emotionale si sa fi intr-o eterna eroare.


Evident.
Pozitia mea e cat se poate de concreta: nu cred nimic din ce sustin credinciosii, pana nu au si dovezi la ceea ce spun.
Dar asta este deja o eroare, să sperăm că nu eternă. Nu trebuie să crezi ce spun credincioşii. Trebuie să crezi ce spune Dumnezeu. În creştinism, adevărul este considerat a fi relevat. Google "divine revelation in christianity".
2. Ar fi incredibil de greu sa mi se demonstreze ca e bun, tot ce am citit dovedeste ca e rau, capricios, nesigur, razbunator, violent, sadic. Sunt dispus sa-mi schimb parerea, ca poate gresesc.
Deci n-ai citit nimic, niciunde, despre faptul că Dumnezeu ar fi bun ? Hai să fim serioşi.

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: falsa smerenie

Mesaj necititde nemessis » 20 Mai 2014, 02:16

Este absurd să reproşezi cuiva că susţine a deţine ceva bun, pentru că nu îţi demonstrează, iar când vine vorba de criteriile pentru această demonstraţie, le impui pe ale tale şi le refuzi pe ale lui.
La fiecare pas am explicat de ce sunt nevoit sa refuz. As accepta, daca ar fi o metoda pe care pot sa ma bazez. Analogia ta este nepotrivita - o supa este evaluata subiectiv. Existenta sau afirmatiile daca exista viata dupa moarte nu sunt preferinte ca si in cazul supei.
Atunci când vorbum despre credinţă în sesn religios, asta nu are nicio legătură cu convingerile pe care ni le formăm cu privire la universul creat din jurul nostru.
1. Care este diferenta intre credinta in sens religios si alta credinta? Faci aici o diferenta pe care eu nu o inteleg.
2. Denaturezi adevarul fara sa vrei, sau intentionat?
Cum poti sa zici ca nu are legatura cu universul creat, cand Galilei a fost arestat si Giordano Bruno a fost ars, pentru ca au contrazis credinte care erau despre univers? De ce exista tot circul acesta creatie-evolutie, daca nu are legatura cu universul? De ce exista discutii despre varsta universului?
Iata alte revelatie care are legatura cu lucrurile materiale:
http://www.realitatea.net/patriarhul-se ... 43553.html
Din nou confunzi conţinutul cu actul.
E posibil. Nimeni nu s-a obosit sa-mi explice. Totusi, intrebarea mea ramane: de ce as vrea sa cred ceva neadevarat? Dupa cum vezi, nici nu-mi pasa de act, imi pasa doar de continut. Probabil ar trebui sa intreb de ce ar trebui sa-mi pese de actul credintei?
Dacă ei spun adevărul, iar adevărul, cel puţin în anumite privinţe, nu este relativ, atunci asta exclude posibilitatea că ceea ce spun nu este adevărul.
Cineva daca spune adevarul nu are nici o problema sa fie verificat de sute de ori. Insa daca minte va face tot posibilu sa interzica,sa distraga atentia si manipuleze,
Înseamnă că ai o problemă cu ideea de autoritate, nu cu ideea de adevăr revelat
Cineva zice la niste sarantoci din Afganistan si Irak ca i s-a relevat ca daca cineva moare omorand necredinciosi, atunci toate pacatele sunt iertate si ajung in rai, unde sunt asteptati de 72 virgine. Asa ca sarantocii fac POC! intr-o veselie.
Revelatia divina i-a dat posibilitatea lui Joseph Smith sa aiba mai multe sotii, apoi tot revelatie divina a stabilit ca negri pot sa faca parte din biserica mormona, dar revelatia divina a sosit dupa ce negri au castigat drepturile "egale" cu albii, nu inainte.
Joseph Smith a avut revelatia ca trebuie sa inceapa propriul cult, ca nici baptistii nici presbiterii nu sunt religia adevarata.
Revelatia lui Harold Camping, care a organizat sfarsitul lumii, apoi a aflat cu dezamagire ca se amana ar fi alt exemplu chiar de ras.
Cineva la vatican ii zice la Galilei ca daca din punct de vedere teologic nu este corect, atunci nici in realitate nu este corect si refuza sa se uite la Jupiter. Adevarul teologic desigur este relevat, nu?
Avraam a avut revelatia ca Dumnezeu a creat omul perfect, insa e nevoie de corectii daca nou-nascutul e baiat, trebuie taiata o parte din piele.
Autoritatea nazista din al doilea razboi mondial a stabilit ca toti evreii trebuie catalogati, si ulterior eliminati....
Autoritatea Comunista a stabilit ca nimeni nu are voie sa faca glume pe seama conducatorului.
Trebuie sa-l citez pe Hitchens: "Religiosii vin la voi zambind si cu bratele deschise, ofera consolare si sprijin. Insa avem dreptul sa ne amintim cat de barbari au fost cand au avut putere si faceau o oferta ce nu putea fi refuzat".
Numai ca tu stii toate astea si totusi ti se pare o idee buna sa te supui. De ce?
Nu dogma Treimii deranjează atât de tare cât faptul că cei care o susţin încearcă să ne spună cum să trăim.
Învierea lui Hristos deranjează, de fapt, mult mai puţin decât faptul că acelaşi Hristos ne-a poruncit să facem unele şi ne-a interzis să facem altele.
Te-ai mira, dar ma deranjeaza mai mult lipsa dovezilor. Daca vreau sa ma supun lor sau nu e cu totul alta poveste si chiar am sugerat inainte: Dumnezeu nu este bun, deci as putea sa cred ca exista si tot as refuza sa ma supun lui.
Trebuie să crezi ce spune Dumnezeu. În creştinism, adevărul este considerat a fi relevat.
Am cam obosit sa repet intrebarea: De unde stiu ca revelatia mea nu este iluzie? De unde stiu ca nu doar imi imaginez revelatia...Acum reluam discutia...tu o sa zici ca simt....apoi eu zic ca am simtit si la filme diferite stari, iar filmul este manipulare, de unde stiu ca nu ma mint singur? Tu o sa zici ca tu esti infailibil, imposibil sa gresesti, ca ceea ce simti e adevarat, eu o sa zic ca nu am tupeul tau....etc.
Iar vorbim de tupeu/aroganta, iata manifestandu-se din nou. E felul tau de a spune "Eu sunt cu adevarat special, Dumnezeu vorbeste cu mine!" "Dumnezeu m-a ales pe mine!".
Deci n-ai citit nimic, niciunde, despre faptul că Dumnezeu ar fi bun ?
Raul intrece binele si ca frecventa, si ca gravitate. Daca e vorba de sacrificiu uman si genocid nici nu prea mai conteaza cat bine face. Acestea lucruri sunt destul de grave dupa orice standard, iar Dumnezeu a participat la asa ceva in nenumarate ocazii (doua sacrificii umane duse la capat si o instigare la omor), iar genocide....de mana lui Dumnezeu stiu asa din minte vreo 2, iar indemnare la genocid nu am numarat, dar sunt multe.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: falsa smerenie

Mesaj necititde dimitrie » 30 Mai 2014, 08:30

Cum poti sa zici ca nu are legatura cu universul creat, cand Galilei a fost arestat si Giordano Bruno a fost ars, pentru ca au contrazis credinte care erau despre univers? De ce exista tot circul acesta creatie-evolutie, daca nu are legatura cu universul? De ce exista discutii despre varsta universului?
Iata alte revelatie care are legatura cu lucrurile materiale:
http://www.realitatea.net/patriarhul-se ... 43553.html
Biserica Ortodoxă nu a executat pe nimeni pentru credința lui.
Biserica Ortodoxă nu a făcut subiect de discuție din chestiuni ce nu privesc mântuirea sufletului, ci din cele care lezează dogma creștină și morala creștină. Uite, sunt unii ce cred în teoria geocentristă în sensul spiritual (fapt pentru care nu se văd nici deranjați, nici aranjați de teoria heliocentristă în sensul ei strict astronomic), iar alții, înțeleg geocentrismul în mod strict fizic, material, astronomic. Primii nu vor intra în conflict niciodată cu fiii veacului acestuia (Lc.16:8), însă, ceilalți da, greșind la fel cu aceia care doresc să târască Biserica în politică (călcând cele poruncite de Domnul în Mt.22:21). Cei dintâi își pot justifica biblic poziția lor, cei de-al doilea nu o pot face însă.
Cât despre legătura dintre faptele oamenilor și prezența calamităților, este partea credinței, nu a științei/Cezarului; dvs. încercați să le amestecați?
Ortodocsii considera ca sunt speciali, ca tot universul a fost creeat special pentru ei,
Aceasta este o bârfă, o calomnie. Ortodocșii susțin antropocentrismul ca răspuns în definirea scopului pentru care a creat Dumnezeu universul acesta fizic, material.
Nu am auzit nici un ortodox sa recunoasca ca e posibil ca toata credinta lui sa fie falsa.
Păi nu ar mai fi ortodocși dacă ar afirma altfel, înșăși etimologia cuvântului ortodox este grăitoare în acest sens.
Ortodoxul are argumente de ordin rațional când afirmă aceasta, dar și trăiri, încredințări lăuntrice ce confirmă cele ce le-a înțeles sau acceptat cu mintea; primele pot fi probate în discuții, cele de-al doilea pot fi probate prin fapte.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: falsa smerenie

Mesaj necititde Doriana » 01 Iun 2014, 20:31

Am cam obosit sa repet intrebarea: De unde stiu ca revelatia mea nu este iluzie?
În ziua în care vei avea această revelaţie vei şti că nu este o iluzie; şi vei vedea diferenüa dintre revelaţia ta şi cea a lui Joseph Smith. Pentru că revelaţia îţi descoperă lucruri dintr-o lume mult mai reală decât această lume. Dar până atunci vei continua să te întrebi de unde ştii că o revelaţie pe care încă nu ai avut-o este reală...

Universul acesta funcţionează pe baza legii cererii şi ofertei. Dacă există în tine dorinţa după această revelaţie o vei primi; iar apoi toate aceste întrebări şi rătăciri nu vor mai exista. Dacă însă tot ceea ce doreşti este să discuţi la nesfârşit, ei bine, tot ce vei găsi vor fi discuţii fără sfârşit. Depinde numai de tine.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: falsa smerenie

Mesaj necititde nemessis » 10 Iul 2014, 23:58

Biserica Ortodoxă nu a făcut subiect de discuție din chestiuni ce nu privesc mântuirea sufletului, ci din cele care lezează dogma creștină și morala creștină.
Europa de est tinea piept turcilor, ca cei din vest sa aiba luxul de privi catre stele. Aici a fost un neam incult si tampit intodeauna, deci biserica ortodoxa nu a fost pusa in situatia de a lua atitudine ferma - nu stim ce ar fi facut si nu sunt interesat de speculatii.
Cât despre legătura dintre faptele oamenilor și prezența calamităților, este partea credinței, nu a științei/Cezarului; dvs. încercați să le amestecați?
Era doar un argument ca MihaiG a gresit cand a scris despre credinte ca nu au legatura cu convingerile despre lumea din jur.
Ortodocșii susțin antropocentrismul ca răspuns în definirea scopului pentru care a creat Dumnezeu universul acesta fizic, material.

Pai ati formulat foarte frumos, dar in capul meu se traduce "Noi chiar suntem buricul universului" - adica omul este scopul pentru care a fost creeat universul
Păi nu ar mai fi ortodocși dacă ar afirma altfel.

Nu prea are nici un sens. Ceea ce am zis eu, ca nu ar strica o pozitie rationala, fara aroganta, in care omul sa-si recunoasca limitele si sa recunoasca ca este posibil ca sa fi fost mintit si sa se fi mintit singur toata viata lui - pana la urma, aveti parerea asta destpre musulmani, nu? Dar voi nu acceptati nici POSIBILITATEA ca sa gresiti, ceea ce mi se pare deosebit de curios. De asta am zis ca trebuie sa fi extrem de arogant, sa crezi ca este IMPOSIBIL sa gresesti.
Deci eu sunt mai smerit, ca nu as cuteza sa consider ca eu sunt incapabil sa cred ceva gresit, iar ortodocsii sunt mandrii si aroganti ca se considera infailibili.
vei vedea diferenta dintre revelaţia ta şi cea a lui Joseph Smith. Pentru că revelaţia îţi descoperă lucruri dintr-o lume mult mai reală decât această lume
Imposibil sa faci comparatii intre doua chestii subiective. E ca si cum ai compara cat de mult imi plac ciresele, cu cat de mult va plac dumneavoastra ciresele.
Va rog sa explicati ce inseamna lume mai reala decat realitatea. E cam imposibil asa ceva. Realitatea este ceea ce exista independent de oameni si din care percepem o mica parte.
Singura metoda prin care putem stabili ce este real si ce este imaginar sunt dovezile concrete. Nu logica, nu argumentele, ci o serie de observatii directe/indirecte, care sa sustina o ipoteza (predictie). Daca ceva e mai real decat ceea ce se poate observa...Ar fi trebuit sa vedem cu totii pana acum. Numai ca revelatiile sunt imaginare tocmai pentru ca sunt subiective.
Universul acesta funcţionează pe baza legii cererii şi ofertei .
Asta se numeste gandire magica, in general copii gandesc asa. Credeti ca sunteti atat de importanta, incat universului ii pasa de dumneavoastra, ca v-ar asculta in vre-un fel. Universului nu-i pasa. Mii de ani de razboaie si nu i-a pasat niciodata de nimeni. dar va felicit, ati dovedit ca ce am zis este adevarat - crestinii se considera extraordinar de speciali. Adica....chiar si universul asculta de tine....
Dacă există în tine dorinţa după această revelaţie o vei primi.
Asta se numeste Bias de confirmare. Toti oamenii cauta dovezi care sa le sustina punctul de vedere si evita sau resping dovezile care ii contrazic. Orice prostie ar crede cineva, daca ar cauta vre-o justificare care sa para dovada, o sa gaseasca...multe chiar.
Eu ma lupt cu aceasta tendinta si daca cred ceva, incerc intodeauna sa vad ce contrazice ceea ce cred...fiindca vreau sa cred doar ceea ce este adevarat. Deci nu am nevoie de revelatii, fiindca eu nu vreau sa cred un lucru anume, eu vreau sa cred ceva adevarat - orice ar fi ala

Avatar utilizator
nora
Mesaje:177
Membru din:21 Dec 2010, 16:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:contabil
Localitate:Londra

Re: falsa smerenie

Mesaj necititde nora » 12 Iul 2014, 22:53

Nemessis, vrei dovezi, si le ceri celorlalti acestea. De ce asteptam de la altii? de ce nu facem un efort de vointa sa cautam dovezile in propriile noastre trairi? in propriile noastre vieti?
Vorbeste-i Domnului, cu smerenie si rabdare, cere-I , intreaba-L, si nu te va lasa. Este atat de bun!
Striga-I: vreau sa Te cunosc!
Paseste tu, nu pune pe altii sa paseasca.
Problema ta este intre tine si Dumnezeu.
Bucuraţi-vă pururea.
Rugaţi-vă neîncetat.
Daţi mulţumire pentru toate, căci aceasta este voia lui Dumnezeu, întru Hristos Iisus, pentru voi.

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: falsa smerenie

Mesaj necititde nemessis » 13 Iul 2014, 18:38

Nemessis, vrei dovezi, si le ceri celorlalti acestea. De ce asteptam de la altii?
Cei care fac afirmatii sunt datori sa si sustina cu dovezi. Daca eu as spune ca spiridusi exista, ar fi obligatia mea sa dovedesc asta. Nu credeam ca e asa mult sa cer ca adevarul sa fie demonstrat ca este adevar...de unde stiu ca nu e speculatie, sau eroare?
de ce nu facem un efort de vointa sa cautam dovezile in propriile noastre trairi?
Fiindca propriile noastre trairi sunt viciate. Stiu ca va considerati infailibila si ca este imposibil sa gresiti, dar ar trebui sa va puna pe ganduri, daca ati ras sau ati plans vreodata la un film - ati avut trairi reale bazate pe o iluzie. Deci nu....nu sunteti infailibila si tocmai de aceea proriile trairi nu pot fi dovezi. Deci nu iau in considerare trairile mele daca vreau sa aflu adevarul.
Vorbeste-i Domnului, cu smerenie si rabdare, cere-I , intreaba-L, si nu te va lasa. Este atat de bun!
Nu este bun. Cum ramane cu fetita de 3 ani violata si strangulata de un barbat de 55 ani? Daca Dumnezeu exista, probabil a stat si a privit fara mila. Ati fi stat dumneavoastra nepasatoare la asa ceva? Libertatea unui astfel de om merita platita cu viata fetitei de 3 ani? Mai conteaza daca omu isi primeste pedeapsa sau ca fata e "la Domnul" sau conteaza daca omu ajunge in iad sau va fi iertat? Chiar nu conteaza ca cineva nevinovat a murit in chinuri? Astea sunt doar unele din motive pentru care as putea sa cred in Dumnezeu, daca ar fi macar o dovada verificabila, insa sunt mult prea multe orori de reevaluat, ca sa fie considerat bun(cititi vechiul testament sau ascultati ce zic talibanii) Mai bine accept iadul si tortura eterna, decat sa-l consider bun fara sa merite
Striga-I: vreau sa Te cunosc!
Asta ar insemna sa cred ca exista. Nici dumneavoastra nu strigati la Manitou sau la Zeus.
Paseste tu, nu pune pe altii sa paseasca. Problema ta este intre tine si Dumnezeu.
Nu. Nu eu sunt cel care face afirmatiile nefondate.
Problema mea nu are nimic de-a face cu Dumnezeu, are de-a face cu oamenii care sustin ca ei sunt eterni, speciali si infailibili. Ba chiar se mai pune unul si altul sa-mi vorbeasca in numele lui Dumnezeu. Adica trebuie sa ai un tupeu extraordinar, sa crezi ca sti ce vrea Dumnezeu de la mine, sau care este parerea lui despre mine - vezi ce a scris Constantinos sau altii.
Vreau doar sa vad smerenia crestina de care mi se vorbeste, in schimb aud doar afirmatii arogante.

Avatar utilizator
nora
Mesaje:177
Membru din:21 Dec 2010, 16:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:contabil
Localitate:Londra

Re: falsa smerenie

Mesaj necititde nora » 13 Iul 2014, 21:01

Dovezile pe care le ceri, Nemessis, un sfant cu siguranta ti le-ar da. Insa tu ceri acestea, de exemplu de la mine, speculand tocmai acest fapt. Daca eu nu sunt sfanta si nu pot aduce dovezile care sa te multumeasca, aceasta nu demonstreaza ca Dumnezeu nu exista. Exista o nisa in logica ta. Nu crezi ca logic ar fi sa ceri demonstratii acelora care pot sa le ofere?
Dar si mai logic ar fi sa incerci tu insuti sa intrebi pe Dumnezeu. Zici ca nu faci asta pentru ca tu consideri ca nu exista Dumnezeu. Atunci de ce astepti dovezi? Ce treaba ai cu ceea ce cred oamenii? Un ortodox bun niciodata nu va impune nimanui nimic si nici nu te va agasa cu credinta lui.

Infailibil este Unul Dumnezeu. Eu sunt un om cu pacate si greseli iar numele de ortodox, doar el, nu imi asigura mantuirea. Stii atat de putine despre ce inseamna adevarata ortodoxie.

"De este cineva care doreste adevarul, se cuvine sa aiba cunostinta dreapta despre ce il ascunde si ce il descopera. Adevarul se tainuieste pe sine de la tot cel care il nesocoteste. Se descopera tot celui care il implineste." Sf. Columba al Ionei
Bucuraţi-vă pururea.
Rugaţi-vă neîncetat.
Daţi mulţumire pentru toate, căci aceasta este voia lui Dumnezeu, întru Hristos Iisus, pentru voi.

Constantinos

Re: falsa smerenie

Mesaj necititde Constantinos » 14 Iul 2014, 14:30

Batranul ateu de 79 de ani ii crede mandrii pe toti romanii . Ca singurul smerit fiindca Smerenia este Dumnezeu are tot dreptul sa fie in centrul universului impreuna cu omul care este smerit . Noi restul romanilor care suntem " atei " folosim cuvantul modestie dar nu prea o practicam ca nu ne foloseste mai mult decat mandria

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: falsa smerenie

Mesaj necititde nemessis » 15 Iul 2014, 00:19

Dovezile pe care le ceri, Nemessis, un sfant cu siguranta ti le-ar da.
Stim cu totii ca nu este adevarat. Cam toti sfintii se bazau pe propriile revelatii si pe ceea ce au fost invatati.
Dovezile pe care le ceri, Nemessis, un sfant cu siguranta ti le-ar da.
Discutia asta este despre falsa smerenie. In momentu de fata, vreau sa stiu doar daca vre-un ortodox este capabil sa recunoasca ca este limitat.
Pana acum toti se declara infailibili - da, daca nici macar nu posibilitatea de a gresi nu acceptati, inseamna ca va considerati infailibila.
Incerc sa clarific intrebarea, daca nu cumva este aroganta ca cineva sa fie sigur ca este in adevar, fara sa poata dovedi acest lucru.
Daca eu nu sunt sfanta si nu pot aduce dovezile care sa te multumeasca, aceasta nu demonstreaza ca Dumnezeu nu exista. Exista o nisa in logica ta
Sunt perfect de acord cu dumneavoastra. E posibil ca Dumnezeu sa existe. Spuneti-mi cate afirmatii sa accept fara dovezi? Inorogi? Spiridusi? Alti zei? OZN-uri? Conspiratii? De ce as accepta oricare din afirmatiile astea, fara dovezi?
Deci eu o sa cred in Dumnezeu din momentul in care existenta lui va fi dovedita. Probabil ca nu o sa-mi schimb parerea peste noapte, dar cu siguranta o sa-mi schimb parerea.
Zici ca nu faci asta pentru ca tu consideri ca nu exista Dumnezeu. Atunci de ce astepti dovezi?
Ca sa-mi schimb parerea, in caz ca gresesc. Vreau sa-mi corectez conceptiile gresite. Si daca cred ceva, intodeauna ascult si argumentele care sa ma contrazica, ca cine stie...eu nu sunt infailibil, eu pot gresi. Nu vad nici un sens sa ma interesez de dovezi la lucruri ce cred deja.
Asta inseamna sa fi rational: sa fi doar atat de sigur, cat iti permit dovezile. De asta consider siguranta crestinilor pare nejustificata, irationala si aroganta.
Stii atat de putine despre ce inseamna adevarata ortodoxie.
Aveti dreptate, intodeauna este loc de mai mult. Ce credeti ca nu stiu din ortodoxie, care mi-ar schimba parerea, sau macar m-ar pune pe ganduri?
Cu ce se deosebeste adevarata ortodoxie de ortodoxia celor de pe forum, sau de ortodoxia celor pe care ii stiu eu?
Adevarul se tainuieste pe sine de la tot cel care il nesocoteste. Se descopera tot celui care il implineste.
Se numeste bias de confirmare. E un fenomen documentat destul de bine si nu este de dorit fiindca duce in eroare.

Avatar utilizator
nora
Mesaje:177
Membru din:21 Dec 2010, 16:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:contabil
Localitate:Londra

Re: falsa smerenie

Mesaj necititde nora » 16 Iul 2014, 00:18

Dovezile pe care le ceri, Nemessis, un sfant cu siguranta ti le-ar da.
Stim cu totii ca nu este adevarat. Cam toti sfintii se bazau pe propriile revelatii si pe ceea ce au fost invatati.
Dovezile pe care le ceri, Nemessis, un sfant cu siguranta ti le-ar da.
Discutia asta este despre falsa smerenie. In momentu de fata, vreau sa stiu doar daca vre-un ortodox este capabil sa recunoasca ca este limitat.
Pana acum toti se declara infailibili - da, daca nici macar nu posibilitatea de a gresi nu acceptati, inseamna ca va considerati infailibila.
Incerc sa clarific intrebarea, daca nu cumva este aroganta ca cineva sa fie sigur ca este in adevar, fara sa poata dovedi acest lucru.
Sintagma "stim cu totii" "se stie" este un apel la o autoritate falsa. Aceste afirmatii cu caracter extrem de general si fara baze logice sunt total gresite. In general omul care face aceasta afirmatie se gandeste la un grup anume de oameni care stiu un anume lucru. Insa asta nu dovedeste ca au si dreptate. Eu zic ca la acest capitol ar trebui sa incepeti sa cautati. Poate ajuta Domnul si veti intalni , daca nu un sfant, macar un parinte induhovnicit. Cunosc atei care , in urma unei astfel de intalniri, s-au schimbat total.

Ideea cum ca toti ortodocsii se declara infailibili este o idee mincinoasa. Nici un ortodox nu va spune asa ceva, Sau poate nu intelegeti corect ce inseamna infailibil? Ortodoxia este minunata si ofera calea spre indumnezeire. Asta nu inseamna ca trebuie sa confundam calea cu calatorul.

Eu am convingerea ca ortodocsii stiu ca omul este limitat, noi cu totii suntem limitati , si fara Dumnezeu nimic nu putem infaptui bun. Chiar daca cineva isi atribuie lui merite asta nu inseamna ca si are meritul pe care si-l atribuie. Noi ortodocsii avem ca tinta tocmai invatarea smereniei, dar aceea smerenie de care vorbeste atat de frumos Sf. Siluan Athonitul, "smerenia lui Hristos". Ati citit vreodata ceva din Sf. Siluan Athonitul?

Daca vreti sa descoperiti adevarul, nu va luati dupa afirmatiile nimanui daca nu voiti, ci intrebati pe Dumnezeu. Ma vad nevoita sa repet acest indemn.
Daca eu nu sunt sfanta si nu pot aduce dovezile care sa te multumeasca, aceasta nu demonstreaza ca Dumnezeu nu exista. Exista o nisa in logica ta
Sunt perfect de acord cu dumneavoastra. E posibil ca Dumnezeu sa existe. Spuneti-mi cate afirmatii sa accept fara dovezi? Inorogi? Spiridusi? Alti zei? OZN-uri? Conspiratii? De ce as accepta oricare din afirmatiile astea, fara dovezi?
Deci eu o sa cred in Dumnezeu din momentul in care existenta lui va fi dovedita. Probabil ca nu o sa-mi schimb parerea peste noapte, dar cu siguranta o sa-mi schimb parerea.
cea mai frumoasa, minunata dovada este cea pe care Insusi Dumnezeu v-o poate oferi, Totul este sa vreti.
Asa cum dvs cereti dovezi pentru existenta lui Dumnezeu, la fel si noi ortodocsii putem cere sa dovediti ca nu exista. De altfel , orice teorie ne-ati servi, ca evolutie, trebuie sa admiteti ca in toate exista un prim inceput. Din nimic nu ia nastere decat nimic. Nu puteti dovedi ca se poate ca din nimic, din vid sau cum vreti sa va exprimati, poate lua nastere - INTAMPLATOR- ceva.
Zici ca nu faci asta pentru ca tu consideri ca nu exista Dumnezeu. Atunci de ce astepti dovezi?
Ca sa-mi schimb parerea, in caz ca gresesc. Vreau sa-mi corectez conceptiile gresite. Si daca cred ceva, intodeauna ascult si argumentele care sa ma contrazica, ca cine stie...eu nu sunt infailibil, eu pot gresi. Nu vad nici un sens sa ma interesez de dovezi la lucruri ce cred deja.
Asta inseamna sa fi rational: sa fi doar atat de sigur, cat iti permit dovezile. De asta consider siguranta crestinilor pare nejustificata, irationala si aroganta.
Insasi a crede si a recunoaste pe Dumnezeu ca Tata si Stapan este o dovada de smerenie. E smerenie incepatoare ca sa spun asa dar e smerenie. Numai un om excesiv de mandru si arogant si irational refuza sa cunoasca pe Dumnezeu. Asadar iata , ortodocsii fac un exercitiu de smerenie inca din clipa in care se considera "robi ai lui Dumnezeu". Restul , fac exercitii de aroganta si mandrie.
Stii atat de putine despre ce inseamna adevarata ortodoxie.
Aveti dreptate, intodeauna este loc de mai mult. Ce credeti ca nu stiu din ortodoxie, care mi-ar schimba parerea, sau macar m-ar pune pe ganduri?
Cu ce se deosebeste adevarata ortodoxie de ortodoxia celor de pe forum, sau de ortodoxia celor pe care ii stiu eu?
Ati catalogat eronat ortodocsii de pe forum, si se pare si cei pe care ii cunoasteti personal, tocmai pentru ca, confundati calea cu calatorul.
Adevarul se tainuieste pe sine de la tot cel care il nesocoteste. Se descopera tot celui care il implineste.
Se numeste bias de confirmare. E un fenomen documentat destul de bine si nu este de dorit fiindca duce in eroare.
Se numeste bias de confirmare tendinta de a cauta dovezi care iti sprijina credintele si de a nu observa sau respinge dovezile care se opun credintelor tale."

Nu, iarasi faceti afirmatie incorecte . Ceea ce spune sfantul este adevar pentru ca nu vine ca sa demonstreze ceva. Adevarul nu are nevoie sa fie demonstrat caci de ar fi asa, nu mai este adevar. De aceea nu ajungeti la nici un liman pentru ca asta nu intelegeti, Adevarul care este Dumnezeu nu are nevoie de demonstratii omenesti. El vine acolo unde este primit, alina acolo unde este chemat, si iubeste neconditionat.

Pot spune ca bias de confirmare este ceea ce faceti dvs, cautati dovezi peste tot ca sa contraziceti ortodocsii si sa va sustina propriile convingeri. Noi nu facem asa ceva, noi nu impunem nimic, nu incercam sa demonstram nimic, ci lasam pe Bunul Dumnezeu sa se descopere atunci cand voieste si cui voieste.

Si in viata de zi cu zi daca nesocotesc un adevar, il dezaprob considerand ca nu e adevar , ma voi departa cu siguranta de acel adevar crezand ca ma departez de minciuna. Insa aceasta nu schimba cu nimic faptul ca adevarul ramane adevar insa adauga in plus consecinta ca eu voi trai in minciuna fiind un inselat.

Cu atat mai mult cand Adevarul este fiinta vie. Atunci Adevarul face numai ce este drept si corect iubind. Si pe dvs va iubeste. Cum? Respectandu-va decizia de a nu dori sa Il cunoasteti. Iata, nu va deranjeaza insa va vegheaza.
Bucuraţi-vă pururea.
Rugaţi-vă neîncetat.
Daţi mulţumire pentru toate, căci aceasta este voia lui Dumnezeu, întru Hristos Iisus, pentru voi.

Avatar utilizator
nora
Mesaje:177
Membru din:21 Dec 2010, 16:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:contabil
Localitate:Londra

Re: falsa smerenie

Mesaj necititde nora » 16 Iul 2014, 21:10

"Fara Hristos lumea este un teatru al aberatiilor. Fara Hristos nu poti explica nimic. De ce mahnirile, de ce nedreptatile, de ce nereusitele, de ce bolile, de ce, de ce, de ce? Nenumarate mii de "de ce"?

Intelege asta! Omul nu-si poate explica aceste "de ce-uri" cu ratiunea sa limitata. Numai in Hristos se explica toate. Ele ne pregatesc pentru vesnicie. Poate acolo ne va invrednici Domnul sa aflam raspuns la unele din aceste "de ce-uri".

Merita osteneala sa-ti citesc o poezie frumoasa din colectia lui Constantin Calinicu, "Dafini si mirturi", cu titlul "Semne de intrebare":

Am intrebat pe pustnicul batran de saptezeci de ani
Ce-si unduia a sale plete pe umerii sai mari:

- Parinte, spune-mi, de ce in sfera crugului ceresc
Nedespartita, ziua si noaptea mereu calatoresc?
De ce, ca niste gemeni, se seamana intr-unul
Spinul si floarea, surasul si suspinul?
De ce in verdele padurii cel mai seducator
Se-ncuiba serpi, vipere si toate odraslele lor?
De ce, inainte ca gingasul boboc s-apuce
Nemirositoarele petale la lumina sa le-arunce,
Un vierme negru vine si-i da o lovitura, care,
in leaganul sau il lasa inchis, fara suflare?
De ce doreste spicul, si plug, si semanat, si lucrator,
Ca paine sa ajunga ce satura pe orice muritor?
De ce, folosul si divinul si tot ce-i frumuseta
Se cumpara cu lacrimi si cu sange in viata;
in timp ce lingusirea indata procopseste
Si josnicia tot pamantul a-nghite se sileste?
Si-apoi, de ce-n atata armonie dinafara
Sa-ncapa atata chin si neoranduiala?

Ridicandu-si mana cea dreapta catre cer, el spuse:

- Acolo sus, deasupra acestor nori de aur
Brodeaza Domnul gherghef fara de seaman
Si fiindca noi, pe dedesubt, mereu pe jos umblam
Partea Lui din spate zilnic o vedem.
Asadar, "firesc" e ca mintea gresit sa priveasca
Acolo unde-ar trebui cu multumire sa slaveasca.
Asteapta ca un bun crestin ziua sa ajunga
Cand sufletul tau inaripat eterul sa strapunga
Si privind cea din fata a lui Dumnezeu brodeala,
Vei vedea atunci ca toate-s in buna randuiala.

Hristos, fiule, nu ne-a parasit niciodata. Ramane langa noi, ajutator si sprijinitor pana la sfarsitul veacurilor. Lucrul acesta il vei intelege insa numai daca vei deveni un madular constient al Bisericii Sale si te vei lega cu Tainele ei."

Parintele Epifanie Teodoropulos

http://www.crestinortodox.ro/cuvinte-du ... 99127.html
Bucuraţi-vă pururea.
Rugaţi-vă neîncetat.
Daţi mulţumire pentru toate, căci aceasta este voia lui Dumnezeu, întru Hristos Iisus, pentru voi.

Avatar utilizator
nora
Mesaje:177
Membru din:21 Dec 2010, 16:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:contabil
Localitate:Londra

Re: falsa smerenie

Mesaj necititde nora » 16 Iul 2014, 22:22

"Sufletului mândru nu Se arată Domnul. Chiar dacă ar învăţa toate cărţile, sufletul mândru nu va cunoaşte nicio­dată pe Domnul, fiindcă mândria lui nu lasă loc în el pen­tru harul Sfântului Duh, iar Dumnezeu e cunoscut numai prin Duhul Sfânt.

Luminaţi prin Botez, oamenii cred în Dumnezeu, dar sunt unii care îl şi cunosc. E bine să crezi în Dumnezeu, dar să cunoşti pe Dumnezeu, iată fericirea. Desigur, şi cei ce cred sunt fericiţi, după cum a zis Domnul Apostolului Toma: „Pentru că M-ai văzut şi M-ai pipăit, crezi, dar feri­ciţi cei ce n-au văzut şi au crezut” [In 20, 29].

Dacă vom fi smeriţi, atunci după iubirea Lui, Domnul ne va face cunoscute toate, ne va descoperi toate tainele, dar vai nouă dacă nu ne smerim, ne mândrim şi, căzând în slava deşartă, ne golim şi ne chinuim şi pe noi înşine şi pe ceilalţi."

"Mândria nu lasă sufletul să o apuce pe calea credinţei. Necredinciosului îi dau acest sfat: Să zică:

„Doamne, dacă exişti, luminează-mă şi-Ţi voi sluji din toată inima şi din tot sufletul”.

Şi pentru acest gând smerit şi dispoziţie de a sluji lui Dumnezeu, Domnul îl va lumina negreşit. Dar să nu spună:

„Dacă exişti, pedepseşte-mă”,

căci dacă vine pe­deapsa se poate să nu ai puterea de a mulţumi lui Dumne­zeu şi să aduci pocăinţă.

Când Domnul te luminează, atunci sufletul tău simte pe Domnul; simte că Domnul l-a iertat şi îl iubeşte şi cu­noşti aceasta din experienţă, şi harul Duhului Sfânt va da mărturie în sufletul tău de mântuirea ta şi atunci vei voi să strigi tare lumii întregi:

„Cât de mult ne iubeşte Domnul!”

Până când nu L-a cunoscut pe Domnul, Apostolul Pavel L-a prigonit, dar când L-a cunoscut, a străbătut lumea în­treagă propovăduind pe Hristos.

Dacă Domnul nu ne face cunoscut prin Duhul Sfânt cât de mult ne iubeşte, omul nu poate să o ştie, căci e cu neputinţă pentru mintea pământească să înţeleagă din ştiinţă ce fel de iubire are Domnul pentru oameni.

Dar ca să te mântuieşti trebuie să te smereşti, pentru că omul mândru, chiar dacă ar fi băgat cu de-a sila în rai, nu şi-ar găsi acolo odihna, ar fi nemulţumit şi ar spune:

„De ce nu sunt pe primul loc?”

Dar sufletul smerit e plin de iubire şi nu caută întâietăţi, ci doreşte binele pentru toţi şi se mulţumeşte cu orice." Sf. Siluan Athonitul
Bucuraţi-vă pururea.
Rugaţi-vă neîncetat.
Daţi mulţumire pentru toate, căci aceasta este voia lui Dumnezeu, întru Hristos Iisus, pentru voi.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: falsa smerenie

Mesaj necititde Doriana » 19 Iul 2014, 09:18

Universul acesta funcţionează pe baza legii cererii şi ofertei .
Asta se numeste gandire magica, in general copii gandesc asa. Credeti ca sunteti atat de importanta, incat universului ii pasa de dumneavoastra, ca v-ar asculta in vre-un fel. Universului nu-i pasa. Mii de ani de razboaie si nu i-a pasat niciodata de nimeni. dar va felicit, ati dovedit ca ce am zis este adevarat - crestinii se considera extraordinar de speciali. Adica....chiar si universul asculta de tine....
Nu asta v-aţi dorit? Nu pentru asta vă luptaţi, ca să arătaţi că, deşi faceţi pe omul care se verifică permanent, dvs aveţi întotdeauna dreptate? Ei bine, aţi primit o ofertă direct proporţională cu cererea dvs. Altfel nu imi explic cum de confundaţi universul cu Dumnezeu, personificându-l, sau cum aţi ajuns la concluzia că ofertele vin numai pentru creştini. Veţi primi oferte şi dacă vă veţi dori razboi sau copii murind de foame, cu condiţia ca dorinţa să fie suficient de puternică. Mulţi au reuşit. Aşa cum dacă durerea dvs. pentru amarâţii planetei neglijaţi de Dumnezeu ar fi reală s-ar concretiza în fapte de ajutorare şi nu doar în atacuri "inteligente" la adresa creştinilor.

P.S. Ce am scris mai sus nu sunt idei creştine. Crestinii nu ar fi de acord cu ele. Am încercat să vorbesc pe limba dvs atee, dar se pare că nici aşa nu merge...Pentru că deviza dvs este "Eu sunt contra!" mascată sub o falsă dorinţă de a învăţa. Pentru că un om smerit, ca să revenim la subiect, cu dorinţă de a învăţa, ar fi înţeles până acum măcar ceva, cât de cât... Dar de dvs. nu se lipeşte nimic, aveţi aceleaşi idei fixe cu care aţi intrat în discuţie: Creştinii sunt mândri pentru că spun că ştiu, eu sunt smerit pentru ca (afirm doar) că sunt gata să îmi schimb părerea. Nici nu mai observaţi cu câtă smerenie vă răspund unii (nu eu) şi cât contrastaţi cu ei. Cât de simplist poţi gândi ca să afirmi că cei care stiu sunt mândri şi se consideră infailibili?... Just asking...
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21


Înapoi la “Ortodoxia pentru ne-ortodocşi”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX