falsa smerenie

Expunerea învăţăturii de credinţă ortodoxă pentru cei care nu sunt ortodocşi
nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul
falsa smerenie

Mesaj necititde nemessis » 04 Mai 2014, 18:10

Cu ocazia discutiilor, ortodocsii insistau asupra smereniei, a simplitatii, insa observ ca exista o diferenta enorma intre mine si ortodocsi.
Desigur, in perceptia mea eu par mult mai smerit iar ortodocsii aroganti si egocentristi.

Ortodocsii considera ca sunt speciali, ca tot universul a fost creeat special pentru ei, ca o sa traiasca etern si ca sunt in adevar, iar cei care nu sunt deacord cu ei sunt niste sarmani rataciti. Nu am auzit nici un ortodox sa recunoasca ca e posibil ca toata credinta lui sa fie falsa.

Eu sustin ca sunt un animal care stie sa gandeasca, impart timpul meu scurt cu alte fiinte care s-au nimerit sa fie. Ma intereseaza sa corectez ce stiu eu gresit si sunt in continua cautare a adevarului, oricare ar fi aia. deocamdata consider ca toate religiile sunt rataciri, insa pot sa-mi schimb parerea, pentru ca eu nu sunt infailibil, eu pot sa fiu in eroare in absolut orice priviinta, si cu multe ocazii chiar sunt.

"Tot ce au scris sfintii este adevarat! Sfantul Duh nu greseste, deci nici noi. Practic suntem infailibili"
"Eu nu sunt doar o maimuta care stie sa scrie si sa citeasca, eu sunt creatia speciala al lui Dumnezeu! Sufeltul meu este etern!"

Asa ca...de ce primesc lectii de smerenie de la unii care se considera speciali, eterni si infailibili?
E posibil sa aveti dreptate. E posibil ca sa intelegeti ceva ce eu nu pot, sa fi fost creati spcial de Dumnezeu, si sa fiti in marele adevar.
Insa mi se pare deosebit de ciudata infailibilitatea pe care va asumati.

Unde gresesc?

Avatar utilizator
alexandru82
Mesaje:95
Membru din:25 Sep 2013, 17:27
Confesiune:ortodox
Preocupări:Pacatosul
Localitate:Moldova,Soroca
Contact:

Re: falsa smerenie

Mesaj necititde alexandru82 » 05 Mai 2014, 17:56

Desigur, in perceptia mea eu par mult mai smerit iar ortodocsii aroganti si egocentristi.
:x1 .Ce este smerenie?
De ce e foarte greu sa fii smerit cu adevarat?
Lucifer a cazut din mandrie si dupa ce omul a cazut a aflat si el mandria care este foarte greu de invins.
Un smerit cu adevarat nu va zice nici odata ca e smerit.
Astea sunt invataturi Crestine.
Ortodocsii considera ca sunt speciali, ca tot universul a fost creeat special pentru ei
Nu este adevarat,sunt aberatii.
Nu am auzit nici un ortodox sa recunoasca ca e posibil ca toata credinta lui sa fie falsa.
Cum sa recunoasca asa ceva daca nu este adevarat,mai sunt unii care migreaza la alte religii .

Ca sa vezi ca ortodoxia este adevarata ,trebuie sa o traiesti .
Dar acuzind fara dovezi ca nu exista Dumnezeu sau ca religia nui adevarata este o chestie asa ... nu vad ,nu simt ,nu exista.
Eu daca nu am vazut niciodata un tigru ,nu pot sa sustin ca nu exista.

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: falsa smerenie

Mesaj necititde nemessis » 05 Mai 2014, 22:10

Lucifer a cazut din mandrie si dupa ce omul a cazut a aflat si el mandria care este foarte greu de invins.
Un smerit cu adevarat nu va zice nici odata ca e smerit.
Daca cineva spune ca este etern, doar el are dreptate, nimeni altul si ca este special mai e nevoie sa zica ca este mandru? Are vre-o importanta daca neaga?
Nu este adevarat,sunt aberatii.
Hmm. E posibil. Citez din ce scriu ortodocsii, ca sa-mi sustin punctul de vedere:
Omul este mai de cinste decat toate fiintele vazute. Pentru el au fost create toate acestea: cerul, pamantul, marea, soarele, luna, stelele si toate fiintele necuvantatoare. Daca omul este mai de cinste decat toate acestea de ce a fost el creat mai tarziu?
Citat luat de pe http://www.crestinortodox.ro/sarbatori/ ... 69606.html
Ai putea sa zici ca internetul e plin de oameni cu diferite impresii egocentrice, asa ca hai sa luam direct de la sursa:
Şi Dumnezeu i-a binecuvântat, zicând: "Creşteţi şi vă înmulţiţi şi umpleţi pământul şi-l supuneţi; şi stăpâniţi peste peştii mării, peste păsările cerului, peste toate animalele, peste toate vietăţile ce se mişcă pe pământ şi peste tot pământul!
Sursa: http://bibliaortodoxa.ro/vechiul-testament/25/Facerea
Chiar teologia crestina e egocentrica: prin caderea lui Adam si al Evei a intrat moartea in lume. Animalele mor din cauza lui Adam...Cu ocazia potopului si animalele au fost nimicite din cauza oamenilor. In una din evanghelii spune ca e mai important sufletul omului decat intregul univers.
E chiar nefondata parerea mea? Va considerati cei mai importanti din univers, sau nu?
Cum sa recunoasca asa ceva daca nu este adevarat,mai sunt unii care migreaza la alte religii .
Vezi, de aceasta siguranta ziceam. Orice om rational isi formeaza parerile dupa dovezi, deci niciodata nu e asa sigur de nimic, intodeauna este posibil sa greseasca.
E ciudat sa vad aceasta infailibilitate pe care ti-o asumi. toti sunt in eroare, dar NU TU si cei ca tine. Pe baza a ce ti-ai format aceasta siguranta?
Ca sa vezi ca ortodoxia este adevarata ,trebuie sa o traiesti .
Ai accepta afirmatie asemanatoare de la un musulman?
Doar doua categorii au venit cu acest argument: drogatii/betivii si crestinii. Am mai auzit:
"ce comentezi despre betii daca nu ai fost beat niciodata? ce comentezi despre marihuana daca nu ai fumat niciodata?
Si pana la urma, in discutia asta este vorba de aroganta si de egocentrismul care sta la baza ortodoxiei, Daca sunt ei in adevar sau nu e cu totul alta discutie. Insa intr-adevar, daca ati avea dovezi ca sunteti eterni, speciali si in adevar, atunci nu as mai putea sa consider ca sunteti aroganti ci ca sunteti realisti.
Dar acuzind fara dovezi ca nu exista Dumnezeu sau ca religia nui adevarata este o chestie asa ... nu vad ,nu simt ,nu exista.
Eu daca nu am vazut niciodata un tigru ,nu pot sa sustin ca nu exista.
Repet. In discutia de aici este vorba daca ortodocsii sunt opusul smereniei, sau nu. Am peste 100 de postari pe forum, arata-mi o singura postare in care eu sa fi zis ca nu exista Dumnezeu. Sti de ce nu o sa gasesti? Pentru ca eu nu as spune asa ceva. As zice ca dovezile ce am auzit nu sunt suficiente ca sa ma convinga ca exista. Eu nu sunt infailibil ca voi, eu recunosc ca este posibil sa fiu in eroare.
Exemplul cu tigru nu stiu daca e un exemplu bun, e usor sa stabilesti cat de credibil e o afirmatie "tigrul este o pisica de 2 metri", apoi in functie de credibilitate sa stabilesti de ce dovezi este nevoie. In cazul tigrilor se pot aduce dovezi concrete. Sti la ce nu sunt dovezi? La spiridusi, zane, fantome, extraterestri. Ai accepta de la mine scuza "nu ai cautat unde trebuie sau cand trebuie", "spiridusilor le este frica de cei cu inima impietrita"?

Si iar ajungem la siguranta cu care vorbiti cine este Dumnezeu, ce vrea de la fiecare, dar nu aveti nici o dovada concreta. Pe ce va bazati, cand va declarati doar voi in adevar? Ceva concret, verificabil.
Adevarul poate fi demonstrat. Daca nu poate fi demonstrat, atunci este speculatie, eventual eroare sau chiar minciuna.
Cei care cauta sincer ce este adevarat si ce este fals accepta adevarul numai dupa ce a fost demonstrat. Iar cei care induc in eroare intentionat insista sa crezi fara dovezi.

Avatar utilizator
alexandru82
Mesaje:95
Membru din:25 Sep 2013, 17:27
Confesiune:ortodox
Preocupări:Pacatosul
Localitate:Moldova,Soroca
Contact:

Re: falsa smerenie

Mesaj necititde alexandru82 » 07 Mai 2014, 18:49

1.Daca cineva spune ca este etern, doar el are dreptate, nimeni altul.

2.Hmm. E posibil. Citez din ce scriu ortodocsii, ca sa-mi sustin punctul de vedere:
Omul este mai de cinste decat toate fiintele vazute. Pentru el au fost create toate acestea: cerul, pamantul, marea, soarele, luna, stelele si toate fiintele necuvantatoare. Daca omul este mai de cinste decat toate acestea de ce a fost el creat mai tarziu?
3.Ai putea sa zici ca internetul e plin de oameni cu diferite impresii egocentrice, asa ca hai sa luam direct de la sursa:
Şi Dumnezeu i-a binecuvântat, zicând: "Creşteţi şi vă înmulţiţi şi umpleţi pământul şi-l supuneţi; şi stăpâniţi peste peştii mării, peste păsările cerului, peste toate animalele, peste toate vietăţile ce se mişcă pe pământ şi peste tot pământul!
E chiar nefondata parerea mea? Va considerati cei mai importanti din univers, sau nu?



4.Ai accepta afirmatie asemanatoare de la un musulman?


a)Si pana la urma, in discutia asta este vorba de aroganta si de egocentrismul care sta la baza ortodoxiei,b) Insa intr-adevar, daca ati avea dovezi ca sunteti eterni, speciali si in adevar, atunci nu as mai putea sa consider ca sunteti aroganti ci ca sunteti realisti.

5. Am peste 100 de postari pe forum, arata-mi o singura postare in care eu sa fi zis ca nu exista Dumnezeu. Sti de ce nu o sa gasesti? Pentru ca eu nu as spune asa ceva.

a)As zice ca dovezile ce am auzit nu sunt suficiente ca sa ma convinga ca exista.
6)In cazul tigrilor se pot aduce dovezi concrete.


7)Adevarul poate fi demonstrat.
Cei care cauta sincer ce este adevarat si ce este fals accepta adevarul numai dupa ce a fost demonstrat. Iar cei care induc in eroare intentionat insista sa crezi fara dovezi.
1)Doar Dumnezeu are Dreptate.
2)Eu intelesesem ca doar pentru ortodocsi este creat universul,din urmatoare fraza :Ortodocsii considera ca sunt speciali, ca tot universul a fost creeat special pentru ei
De aia am si zis ca nu e adevarat,
Dumnezeu dupa ce a creat pamantul ,a zis sacreeze pe cineva ca sa se bucure de frumusetea creata.
3)Nu cei mai importanti ,dar omul este putin mai mic ca Ingerii,tot un verset din Biblie zice si un Parinte explica de ce :
De ce spune Domnul ca omul este cu putin mai mic decat ingerii si in ce consta micimea omului fata de ingeri (Psalm 8, 5) ?
------
Mai intai omul poarta trup material din pamant si poseda cele cinci simtiri : vazul, auzul, mirosul, gustul si pipaitul. Omul se alatura prin ratiune de fiintele necorporale si spirituale, adica de ingeri, deoarece el rationeaza, cugeta, judeca fiecare lucru, nazuieste dupa virtute, pana la indumnezeire, punct culminant al virtutilor, al trairii in Hristos. Pentru aceasta omul este microcosmos, adica o " lume mica " . Omul se deosebeste insa de ingeri prin neputintele si suferintele trupului, ca : boala, schimbarea, batranetea moartea, prefacerea trupului si altele.

4)Nu ,1-Eu cred ca Ortodoxia este unica Invatatura dreapta.2)Fiindca religia musulmana din cate am inteles e "plagiata' ca sa zic asa de la ortodocsi.
a)Nu este adevarat.
b)Cum ar fi?
5) Imagine
a) Unica dovada doar tu o poti vedea pentru tine ,dar nu vrei.
6) Ce dovezi? poze video? -pot zice ca sunt trucate -desenate.
Pana nu vad cu ochii mei real nu pot zice ca exista :x1
7)Aici sunt de acord .

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: falsa smerenie

Mesaj necititde nemessis » 08 Mai 2014, 00:50

1. Si voi, DOAR VOI, ORTODOCSII sunteti in legatura directa cu el, asa ca si voi aveti dreptate. Cum poti sa sustii ca doar ortodoxia este adevarul, doar voi sunteti in adevar, fara sa considerati ca doar vi aveti dreptate, ca nu gresiti in aceasta priviinta? Mai ales ca faceti afirmatiile astea fara nici o dovada!
2. totul a fost creat special pentru oameni, voi sunteti oameni, deci nu schimba deloc ideea de egocentrism. Se pare ca am formulat gresit si te-am indus in eroare. Oricum, nu stiu ce ar putea sa ma convinga ca totul a fost creeat special pentru oameni, eu nu sunt asa arogant.

Ti-am citat de pe un site ortodox si din cartea facerii. Am adus alte exemple din biblie, tu tot zici ca la baza ortodoxiei nu este aroganta/egocentrismul?

as ignora restul, dar as dori sa clarific niste lucruri.
5. Ai pus o poza acolo, ca sa-mi arati ca scrie acolo ca sunt ateu. Se pare ca tu ai o problema cu definitia, iata aici: ateu este cel care nu crede ca exista zei. Nu inseamna ca eu as spune ca nu exista zei! Ar putea sa existe, doar ca eu nu am vazut destule dovezi care sa ma convinga. Am veste proasta pentru tine, amandoi suntem atei. Si tu esti ateu in priviinta zeilor grecesti si nordici, Zeus, Odin, Mercur, Thor, Freija...sunt mii de zei in care tu nu crezi. Na, ia toti zeii in care tu nu crezi, mai adauga unul si asa as fi eu. Numai ca eu nu as avea niciodata tupeul sa zic ca zeii acestia + Dumnezeu nu exista, ca eu mai pot sa gresesc. Mi se pare aroganta nemarginita sa afirmi asa ceva si sa nu ai nici macar o dovada.

6. Tigrul, din nou. :x4 Ca sa stabilim ce dovezi ar fi acceptabile, ar trebui sa stabilim cat este de credibil astfel de afirmatie.
Tigrul este un mamifer care sta in jungle din asia. Zic eu, ca este o afirmatie care este foarte credibila.
Tigrul este o pisica de 2 metri. Na bine, 2 metri...e mult mai mult decat as putea eu sa cred, deci afirmatia asta nu este credibila.
Tigrul este albastru ca cerul. E o problema cu afirmatia asta. Pigmentul albastru e deosebit de greu de sintetizat, sunt foarte putine specii cu asemenea culori, si nu exista nici un mamifer asa. In plus, nu se potriveste cu culoarea junglei, ar trebui sa fie cava care sa-l camufleze. Deci afirmatia asta nu este credibila.
Era o greseala. tigrul e de fapt galben cu dungi negre. Asta este conform ceea ce observam in lume, galben cu dungi negre se camufleaza bine pe terenul junglei, asa ca e afirmatie credibila.
Oare exista vre-un motiv ca sa produca asa multe imagini false? Nu stiu, deci Nu pot sa ma decid cat e de credibil.

Pe baza afirmatiilor, putem stabili ca ne ajung niste fotografii, pana la urma este vorba de o pisica, care a crescut mai mare, nu e vorba de ceva iesit din comun. Si daca vedem fotografiile, putem vedea ca tigrul seamana, dar este diferit de pisica, deci e foarte posibil sa existe, nu este doar o pisica cosmetizata. Sa zicem ca suntem 40% convinsi. Zic 40%, fiindca afirmatia nu e ceva extraordinara, ci plauzibila, conform lumii in care traim. Dimensiunea inca ne deranjeaza, s-ar putea sa fie iluzie optica. Insa daca comparam pozele, putem vedea ca exista o anumita consistenta in dimensiune, iar numarul pozelor si a inregistrarilor video este enorma, de la multe persoane independente si mai important, totul e consistent, arata acelasi lucru, din unghiuri diferite.
Si daca avem norocul sa vedem la gradina zoologica, atunci putem sa ne convingem ca intr-adevar, are dimensiunea de aprox 2 metri.
Dar nici dupa ce am vazut tigrul, nu putem fi convinsi 100%, ca cine stie, poate era un vis, poate amintirile sunt distorsionate. 95% e mai bine.
Exista un punct, in care exista asa multe dovezi, incat e mai absurd sa negi, decat sa accepti, asta numim noi ca ceva este adevarat, fara sa se presupuna ca esti convins 100%.

Compara asta de mai sus cu credinta ta.
Sustii ca esti in adevar, 100%. Nu exista nici o urma de indoiala. In acelasi timp, nu ai nici o dovada ca ai fi in adevar. Desigur, te bazezi pe ceea ce simti, fiindca e imposibil ca tu si cei ca tine sa gresiti in aceasta priviinta
Sustii ca totul a fost creeat pentru oameni, iar oamenii sunt creatii speciale ale lui Dumnezeu, nu esti doar o maimuta. Refuzi categoric orice dovada s-ar aduce, fiindca e imposibil ca tu si cei ca tine sa gresiti in aceasta priviinta
Esti etern. trupul tau o sa moara, dar sufletul tau este nemuritor. Asa au scris altii, care nu gresesc niciodata si tu nu ai nici urma de indoiala, fiindca e imposibil ca tu si cei ca tine sa gresiti in aceasta priviinta

Ai sustine tu idei asa arogante, fara sa ai vre-o dovada reala, daca nu ai fi ortodox?
Eu par mai smerit decat ortodocsii, nu-i asa?

Avatar utilizator
alexandru82
Mesaje:95
Membru din:25 Sep 2013, 17:27
Confesiune:ortodox
Preocupări:Pacatosul
Localitate:Moldova,Soroca
Contact:

Re: falsa smerenie

Mesaj necititde alexandru82 » 09 Mai 2014, 18:41

In ortodoxie este calea adevarului.
Deci calea care duce la Dumnezeu.
Ca sa ajungi undeva ,parcurgi o cale .
Aici ortodoxia ne arata calea aceasta .
Dogmatica ortodoxiei asta invata ,cei ce nu cred sau vor dovezi ,nu le vor avea (daca nu sunt sinceri si smeriti)
Si ca sa inchei ,ca sa te convingi de existenta "tigrului" sau orice altceva..trebuie sa faci ceva ,eu o sa o numesc cale . :x1
Eu par mai smerit decat ortodocsii, nu-i asa?
Doar Dumnezeu stie.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: falsa smerenie

Mesaj necititde Doriana » 10 Mai 2014, 07:48

de ce primesc lectii de smerenie de la unii care se considera speciali, eterni si infailibili?
Dintre toţi creştinii, ortodocşii sunt cei mai buni teoreticieni. Există însă un mare risc în faptul de a cunoaste foarte multă teorie înainte de a practica măcar o parte din ea. Oamenii sfinţi au experimentat Adevărul, apoi au vorbit despre El ca să ne dea şi nouă o idee. Ca mintea să priceapă şi să conducă apoi duhul nostru spre cunoaştere. Noi însă învăţăm pe de rost ce scriu ei apoi începem sa turuim şi altora ce ştim, uitând să mai trăim ce spunem. Cei mai mulţi nu înţeleg că o cunoaştere mentală este doar un prim pas spre o cunoaştere reală şi pentru ei poate ar fi fost mai bine să nu ştie atât de multe.
Eu par mai smerit decat ortodocsii, nu-i asa?
Tu eşti încă într-o perioadă în care îţi place mai mult să cauţi decât să găseşti. Îţi plac cuvintele şi discuţiile; de aceea dai tot de oameni cărora le plac cuvintele. (Şi nu mă refer la Alexandru, care cred că discută cu tine din dragoste creştinească). Poţi spune cu smerenie că ai cunoscut adevărata credinţă aşa cum poti fi mândru de faptul că eşti într-o căutare continuă. Vorba ceea: "Sunt smerit, dar să se ştie!" Aş putea spune că eşti la acelaşi nivel de smerenie cu unii dintre interlocutorii tăi, diferă doar cuvintele.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: falsa smerenie

Mesaj necititde esenin » 11 Mai 2014, 00:09

Exista întotdeauna un motiv să NU ne smerim.Chiar şi smerenia poate fi unul. Adică suntem atât de perverşi încat smerenia poate deveni motiv de fudulie. De fapt, daca ne gandim, simpla prezenta a altcuiva in fata ochilor nostri ne si infiltreaza cel putin dorinta de a „insemna ceva” pentru el. In loc să ne indreptam catre el iubindu-l ca pe noi insine, ne delimitam de el: vrem sa-i fim superiori, sau sa fim „recunoscuti” de el. Desi stim (teoretic) ca recunoasterea de catre altcineva, sau admiratia altcuiva pentru noi nu au nicio valoare. Asta ca sa nu mai zic de pozitionarea agresiva fata de altcineva. Nu numai ca nu-l iubim, dar daca am putea l-am si ucide, cu „dreptatea” noastra (fiecare cu a lui, caci gasim intotdeauna motive sa „avem dreptate” chiar daca stiute DOAR de noi. De pilda avem dreptate, macar „in sinea noastra”). E foarte rar sa vezi smerenie in lume. Extrem de rar. Este practic o singura imprejurare cand esti smerit: aceea cand, singur, incerci sa intri in mila Domnului: cand ai nevoie de ajutor. Poate ca fraza cea mai puternica zisa de Christos este „fara Mine nimic nu puteti face”. De-abia cand iti dai seama de adevarul acestei fraze, cand dupa ce te-ai zbatut in toate felurile si NU ai reusit, de-abia de aici incolo, cand zici „ai mila de mine, Doamne” INCEPI sa crezi cu smerenie, dar dupa ce ti-ai dat seama ca esti „singur”. (Nu e „singur” in raport cu oamenii ci cu Dumnezeu). De fapt asta e inceputul credintei „practice”; pâna in acel moment e credinţă teoretica, chiar daca savanta sau ştiutoare. Si de altfel îti poţi forma increderea („nădejdea” cum zic ortodocsii) doar din momentul in care vrei sa faci ceva cu El si nu prin tine. Cand zici „Doamne ajută”. Ar trebui interzisă folosirea conventională acestor vorbe. Nu se pot spune cu continut decat daca iti dai seama ca AI nevoie reala de ajutor. Altfel le spui ca pe formule, ca „La multi ani”- nici nu stii ce inseamna de fapt. Din pctul asta de vedere eşecul, insuccesul actiunilor noastre este cea mai buna şcoală de „credinţă”. Trebuie să fim multumiţi când NU reusim: este o ocazie sa ne smerim. Eşecul este un ajutor al lui Dumnezeu, de fapt.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: falsa smerenie

Mesaj necititde Doriana » 11 Mai 2014, 19:29

O, da. Singurătatea este zona unde toate ideile fixe, fie ele şi teologice, se clatină şi sunt puse la încercare ca să se vadă ce mai rămâne din ele; ceea ce va rămâne se va numi încercat şi va avea de acum încolo puterea de a schimba pe alţii. Tot în singurătate îţi dai seama cât eşti de gol în faţa lui Dumnezeu, atunci când nu mai are cine să te aplaude pentru frumuseţea vorbirii tale... Şi tot acolo este zona unde alegi ce vei arunca deoparte şi cu ce vei rămâne. Nu poţi deveni înţelept până nu rămâi singur. Atunci este momentul în care, un pic mai mult cu fiecare moment de singurătate, tu mori şi Hristos ia fiinţă în tine. Şi aceasta este smerenia adevătată.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: falsa smerenie

Mesaj necititde nemessis » 13 Mai 2014, 12:42

Ma tot intreb de ce este atata vorbarie pe aici si tot felu de texte kilometrice, complet irelevante.
Aş putea spune că eşti la acelaşi nivel de smerenie cu unii dintre interlocutorii tăi, diferă doar cuvintele.
Pe ce te bazezi cand afirmi asa ceva?
Crestinii spun ca sunt eterni - eu spun ca peste aprox 50 de ani eu nu o sa mai exist.
Crestinii spun ca DOAR EI sunt in adevar - eu spun ca oricine poate sa greseasca
Crestinii spun ca intregul univers a fost creeat special pentru om - eu spun ca universului nu-i pasa daca existam, nu suntem importanti deloc
Crestinii spun ca oamenii sunt creatia speciala al lui Dumnezeu - eu zic ca suntem doar niste animale.

La fiecare afirmatie a crestinilor dovezile sunt subtiri sau inexistente, la tot ce afirm eu exista dovezi concrete si usor de verificat.
Si totusi spui ca sunt la acelasi nivel de smerenie cu unul care sustine ca este etern, ca el nu greseste, ca e cel mai important lucru din univers. Cum asa?

Si da, imi place sa caut mai mult, decat sa gasesc. Cand zici ca ai gasit adevarul, atunci nu mai cauti, te opresti. Astfel poti sa traiesti o viata si sa fi sigur de ceva, care poate fi gresit. De aceea ma indoiesc de oameni care zic ca sunt in adevar: de obicei oamenii astia sunt prea comozi ca sa se indoiasca de propriile conceptii. Si asa ajungem din nou la una din afirmatiile mele: crestinii se considera infailibili....adica cineva care nu poate sa greseasca.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: falsa smerenie

Mesaj necititde Doriana » 14 Mai 2014, 14:02

Si da, imi place sa caut mai mult, decat sa gasesc. Cand zici ca ai gasit adevarul, atunci nu mai cauti, te opresti. Astfel poti sa traiesti o viata si sa fi sigur de ceva, care poate fi gresit.
Nemessis, găsirea Adevărului nu înseamnă în nici un caz plafonare, ci e abia începutul. E punctul de la care poţi pleca spre o înţelegere mult mai adâncă şi spre o cunoştinţă mult mai bogată. Atunci când ai o ţintă şi cauţi calea înspre ea, nu-ţi mai arde să te joci de-a "uite-o - nu-i", ci vrei să găseşti acea cale pentru a începe să mergi pe ea spre ţintă. De aceea nu-mi pot da seama de ce îţi place mai mult să nu găseşti adevărul, şi să te joci de-a căutatul. Mersul în zig - zag poate fi placut doar celui care nu are nicio ţintă.

E ca şi cum undeva, într-o sală mare, are loc un ospăţ bogat, dar tu stai toată viaţa la uşă şi le spui celor care intră că înăuntru nu e nimic, că sunt aroganţi dacă nu stau pe scări ca tine, că tu eşti mai smerit pentru că mergi pe principiul "E mai sigur să te îndoieşti de orice"... Ei te vor asculta cât te vor asculta, unii poate că vor încerca să te facă să intri ca să te convingi, dar la un moment dat ei vor intra înăuntru, se vor bucura de ospăţ iar tu vei rămâne să demonstrezi următorilor veniţi că înăuntru nu e nimic. Nu ştiu cât de convenabil poate fi acest continuu stat pe scări...
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: falsa smerenie

Mesaj necititde nemessis » 14 Mai 2014, 15:31

De ce scrieti Adevarul, cu A mare si ce inseamna? De unde stiti ca exista? e posibil sa va inselati?
Deci raspunsul domneavoastra nici nu pot sa evaluez, fiindca n-o inteleg.
Eu vorbesc aici doar despre afirmatii adevarate sau false si consider ca am fost cat se poate de clar si mi-am sustinut cu argumente punctul de vedere. Chiar v-am zis care sunt situatiile in care eu sa nu am dreptate.

Inteleg insa analogia, dar e foarte gresita. E ca si cum sute de hoteluri ar fi anuntat ospete si toate s-ar fi dovedit o mare minciuna. Apoi sa vina niste unii si sa-mi spuna ca pot participa la adevaratul ospat, numai ca trebuie sa fac ceva ca sa particip: sa cred ca imi zic adevarul si sa nu ma indoiesc niciodata de ei. In aceasta situatie raspunsul meu ar fi: mai bine mor de foame, pretul e mult prea mare.
Iar ca sa fie si mai clar de ce analogia nu e buna: eu nu ma iau de oamenii care participa la ospat, ci de oamenii care sustin ca au participat, dar nu sunt capabili sa demonstreze ca spun adevarul!

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: falsa smerenie

Mesaj necititde Doriana » 14 Mai 2014, 20:11

De ce scrieti Adevarul, cu A mare si ce inseamna?
Pentru că este unic, minunat, şi, în concluzie, foarte important.
Inteleg insa analogia, dar e foarte gresita. E ca si cum sute de hoteluri ar fi anuntat ospete si toate s-ar fi dovedit o mare minciuna. Apoi sa vina niste unii si sa-mi spuna ca pot participa la adevaratul ospat, numai ca trebuie sa fac ceva ca sa particip: sa cred ca imi zic adevarul si sa nu ma indoiesc niciodata de ei.
Îmi pare rău (sincer) că eşti ademenit din atâtea părţi şi nu mai ştii încotro să o iei. Să nu crezi că noi nu avem asemenea perioade de îndoieli sau chiar confuzie, chiar dacă atunci când dăm de câte un ateu mai facem puţin pe deştepţii... Asta este oferta lumii contemporane, dar ne străduim totuşi să găsim şi să regăsim adevărul; e mult prea important.
Creştinii nu vor putea niciodată să îţi arate adevărul, chiar dacă vei crede orbeşte ceea ce spun ei. Ei pot doar să ţi-l prezinte oarecum în cuvinte, dar descoperirea adevărată este între tine şi Dumnezeu. Faci foarte bine că analizezi, că nu repeţi mot - a- mot ce spun alţii şi nu te încrezi în oameni. Căci mulţi din cei care îţi predică nu cunosc adevărul decât din carţi.
Însă este important pentru început să te decizi: Doreşti cu tot sufletul să cunoşti adevărul sau preferi să te îndoieşti toată viaţa de orice?
In aceasta situatie raspunsul meu ar fi: mai bine mor de foame, pretul e mult prea mare.
Preţul e prea mare? Dar ce ai de pierdut? Învârtitul în cerc şi neştiinţa? E preferabil să rişti şi să greşeşti de mii de ori cu speranţa că tot vei găsi odată adevărul...
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: falsa smerenie

Mesaj necititde esenin » 15 Mai 2014, 00:53

Doriana, nu e RAU ca se indoieste; e chiar sanatos, cel putin in zona celor intelectuale,. decat credulul naiv, mai bine Gica-Contra cu aplomb intelectual. Cand Sf. Pavel spune sa nu te indoiesti de ce crezi, o spune evident, pentru cel care crede ceva. Nu pentru cel care nu crede nimic, caci acela nu ar avea de ce sa se indoiasca, problema nu s-ar pune. (Toma „credea” dar mai vroia sa si vada cu ochii lui...in fine, cu degetul, sa Il perceapa senzorial- vroia sa STIE.)

Nemessis, gresesti ceva la strategia cognitiva: ai pe de o parte lucruri pe le poti aborda din afara lor, cu o privire obiectiva, (in general lucrurile stiintei), dar exista si altele pe care nu le poti aborda la fel: experienta ta cu tine, faptul ca te resimti un „Eu” diferit de altii, si despre care nu stii de unde vine, ce cauze are, cum s-ar deduce, „demonstra” etc. Incearca asa...demonstreaza „logic” CA EXISTI. (nu e o ironie). Daca vrei (sau ceri) sa demonstrezi stiintific un Dumnezeu obiectiv -cam asta pretinzi- ei bine: lumea s-a lamurit de cateva secole ca nu se poate face! (Ultima tentativa e o bataie de joc prezentata Academiei Franceze in 1949).

despre Adevar si adevar...citeste dialogul dintre Pilat din Pont si Christos, si vei intelege de ce il scrie Doriana, cu majuscula: e o Persoana, nu o categorie logica.

MihaiG
Mesaje:23
Membru din:14 Feb 2012, 20:36
Confesiune:romano-catolic
Preocupări:Teologie, politica, muzica etc.
Localitate:Timisoara

Re: falsa smerenie

Mesaj necititde MihaiG » 16 Mai 2014, 18:01

Unde gresesc?
Greşeşti pentru că amesteci în mod nepermis două probleme care ţin de sfere distincte; cea gnoseologică şi cea morală. A reproşa cuiva, din punct de vedere moral, că are convingerea propriilor credinţe este absurd şi ilogic. Smerenia înseamnă cu totul altceva decât "accept că ceea ce CRED eu s-ar putea să fie greşit", atunci când prin credinţă (observă că am folosit majusculele) mă refer la virtutea teologică a credinţei.

Pentru că, aşa cum se poate lesne constata printr-o informare adecvată, în cadrul creştinismului credinţa nu ţine de sfera cunoaşterii, în sens gnoseologic, ci este considerată o virtute, şi încă una dintre cele trei virtuţi teologice: credinţa, speranţa şi caritatea.

Aşa fiind, ar fi absurd ca un creştin să se "smerească" prin aprecierea că poate greşi în credinţa sa, la fel cum ar fi absurd să se "smerească" prin aprecierea că ar putea greşi în caritatea sa.

Cum ar suna: "Eu încerc să fac bine oamenilor, dar realizez că s-ar putea să greşesc făcând aşa, aşa că nu mă mândresc cu asta; ba chiar dimpotrivă, îmi fac un titlu de onoare din a nu fi sigur dacă trebuie să iubeşti oamenii şi să le faci bine sau poate trebuie să-i urăşti şi să le faci rău. Sunt mai smerit decât cel care doar iubeşte şi e sigur că face bine aşa."

Sau, mai simplu: "Uite, măi, acum îţi dau o pâine, dar pentru că sunt smerit îţi spun că s-ar putea să greşesc. Mâine, poate o să-ţi dau o bâtă în cap".

Dacă îţi sună ciudat, e pe bună dreptate: ar fi gândirea unui dezaxat.

Ceea ce nu înseamnă că trebuie să fim mândri de credinţa noastră. La fel ca orice altă virtute, ea este un dar al Duhului Sfânt, pentru care trebuie să fim recunoscători, atunci când îl primim.

În sfârşit, dacă eşti cu adevăret interesat, îţi recomand următorul link ca punct de plecare pentru o mai bună înţelegere despre ce înseamnă credinţa pentru creştini: http://en.wikipedia.org/wiki/Spiritual_dryness

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: falsa smerenie

Mesaj necititde esenin » 16 Mai 2014, 20:57

Raspuns f. articulat! Totusi credinta ŢINE de sfera cunoasterii.....în parte, caci ”in parte cunoastem si in parte proroocim”. In cealalta „parte” credem. Tocmai pentru ca „vedem ca prin oglinda, in ghicitura”, si nu in fel desavarsit, CREDEM. Daca am putea am cunoaste totul, dar nu putem s-o facem decat dupa moarte....etc. Impulsul initial, dat de Satana, cu voia Domnului, .....sau, in fine... e greu de decis...impulsul initial era spre cunoastere (Geneza 3).
In fine.
Raspunsul este totuşi de dat lui Nemessis. Recitind ce scrie, indraznesc sa-i sugerez sa puna probleme in ordine,si intr-adevar, sa separe problemele afective,de cele de cunoastere. Daca ne intereseaza si altceva decat sa câştigam partida cu ortodocsii, (sau iata, cu catolicii), e mai rezonabil s-o facem sine ira. Vom castiga toti!

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: falsa smerenie

Mesaj necititde nemessis » 18 Mai 2014, 14:07

Mihai, nu stiu ce ai inteles tu. Am citit de cateva ori, si tot nu vad nici o legatura cu ce am scris eu.

Intregul univers a fost creeat special pentru oameni.
Ai viata eterna.
Doar credinta ta este adevarata, restu sunt niste rataciti, tu esti incapabil de a gresi in materie de credinta

Cu fiecare afirmatie de mai sus vei fi de acord, dar nu vei putea sa sustii nici unul. In ce sens nu este arogant asa ceva?
Ai accepta daca eu as spune ca sunt stapanul universului, sunt etern si doar eu am dreptate? Nu ti s-ar parea ca e o problema cu mine?

Avatar utilizator
alexandru82
Mesaje:95
Membru din:25 Sep 2013, 17:27
Confesiune:ortodox
Preocupări:Pacatosul
Localitate:Moldova,Soroca
Contact:

Re: falsa smerenie

Mesaj necititde alexandru82 » 18 Mai 2014, 16:16

Doar credinta ta este adevarata, restu sunt niste rataciti
Nemessis ,dacă există un singur Dumnezeu nu este normal să fie şi o singură credinţă? restul sunt rătăciri.Nu poate fi un Dumnezeu şi mai multe credinţe,sau mai mulţi dumnezei şi culmea mai multe credinţe.
Ai accepta daca eu as spune ca sunt stapanul universului, sunt etern si doar eu am dreptate? Nu ti s-ar parea ca e o problema cu mine?
Ba da ,este o problemă ,tu eşti om nu Atotputernic :x1
Iisus fiind Dumnezeu a luat chip de om (pentru a putea pricepe minte noastră limitată) şi făcând minuni a dat de înteles şi chiar a şi zis că El este Dumnezeu.Morţii înviau ,bolnavii se vindecau etc etc

MihaiG
Mesaje:23
Membru din:14 Feb 2012, 20:36
Confesiune:romano-catolic
Preocupări:Teologie, politica, muzica etc.
Localitate:Timisoara

Re: falsa smerenie

Mesaj necititde MihaiG » 19 Mai 2014, 16:31

Mihai, nu stiu ce ai inteles tu. Am citit de cateva ori, si tot nu vad nici o legatura cu ce am scris eu.
Păi, atunci, să mai încercăm :)
Intregul univers a fost creeat special pentru oameni.
Ai viata eterna.
Doar credinta ta este adevarata, restu sunt niste rataciti, tu esti incapabil de a gresi in materie de credinta

Cu fiecare afirmatie de mai sus vei fi de acord, dar nu vei putea sa sustii nici unul.
Nu voi fi de acord cu fecare afirmatie de mai sus. Hai să le luăm pe rând.
Intregul univers a fost creeat special pentru oameni.
Inexact. În primul rând, ceea ce ştim cu siguranţă este că Pământul a fost creat pentru oameni. În ce priveşte cine ştie ce alte galaxii, alte dimensiuni, religia nu ne învaţă nimic, problema este deschisă speculaţiei.
În al doilea rând, scopul ultim al întregii Creaţii este glorificarea lui Dumnezeu; aşa fiind, omul ar fi nebun să "se mândrească" cu rolul său de custode al Creaţiei; faptul că omul este încununarea Creaţiei, făcut după chipul şi asemănarea lui Dumnezeu nu poate fi motiv de "aroganţă", ci în primul rând de recunoştiinţă. Prin analogie, ar fi nebun un manager de fabrică care, după ce a fost numit în funcţie de către consiliul director, ar începe să spună că fabrica a fost creată pentru el.

În sfârşit, deoarece creştiniii îi includ, fără rezerve, pe toţi oamenii în categoria celor pentru care a fost creat Pământul, nu văd cu ce îţi jigneşte o asemenea afirmaţie sensibilitatea. Omul, nu ortodoxul sau catolicul, este cel căruia i s-a spus să stăpânească Pământul.
Ai viata eterna.
Corecţie: Avem viaţă eternă. Deci, din nou, nu înţeleg ce ţi se pare arogant, pentru că niciun creştin nu a afirmat că ateii sau musulmanii nu ar avea şi ei viaţă eternă.
Doar credinta ta este adevarata,
Nu ştiu ce nu ai înţeles mai devreme. Credinţa este o virtute, nu este adevărată sau falsă. Nici măcar dacă te referi la credinţa Bisericii, în sensul de cumul de învăţături, afirmaţia ta nu are valoare absolută.
restu sunt niste rataciti
Dacă dai cuvântului "rătăciţi" o conotaţie morală, nu poţi să-mi reproşezi că îi consider, de pildă, pe violatori sau pe hoţii de biciclete nişte rătăciţi, cu specificaţia că nici catolicii, nici ortodocşii, nici eu şi nici tu nu suntem scutiţi de oarece rătăciri, din când în când.

Pe de altă parte, dacă prin "rătăcit" înţelegi pe unul care nu cunoaşte adevărul religios, atunci, în mod obiectiv, fără a judeca moral, ci raportându-ne la o simplă şi banală stare de fapt, putem spune că atei sunt rătăciţi. Dacă eu văd că sunt pe cărare, iar pe tine te aud strigând din tufişuri că nu găseşti cărarea, ce vrei să spun ? Că nu te-ai rătăcit ?!

tu esti incapabil de a gresi in materie de credinta
Pe asta, sincer, nu ştiu de unde ai mai scos-o. Poate, numai, dacă o să ajung Papă :x9 dar nici atunci n-o să fie vreun ortodox care să creadă că aş fi incapabil să greşesc în materie de credinţă.
Ai accepta daca eu as spune ca sunt stapanul universului, sunt etern si doar eu am dreptate? Nu ti s-ar parea ca e o problema cu mine?
Că eşti stăpânul universului, nu aş accepta. Acela e doar Unul. Că eşti etern, ştiu. Că doar tu ai dreptate, iarăşi nu aş accepta. Singurul care poate spune asta este acelaşi Unul.


P.S. În legătură cu cealaltă discuţie, aş dori să o continuăm aici, pe acest topic, pentru că regulamentul forumului interzice heterodocşilor să posteze în afara acestei arii.

Deci: ai afirmat că eşti familiarizat atât cu Liturghia bizantină, cât şi cu cea romană. Mai mult, ai spus că ai primit confirmarea în Biserica Catolică.

Faţă de această susţinere a ta, am o curiozitate: poţi să ne arăţi, cu cuvintele tale, măcar în mare, ce se spune în Crez ?

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: falsa smerenie

Mesaj necititde nemessis » 19 Mai 2014, 18:27

Cum poti sa zici ca nu esti de acord, apoi sa demonstrezi ca esti de acord cu fiecare afirmatie?
Presupun ca nu te mira ca cer dovezi ca avem viata eterna, nu? Fara dovezi eu nu am cum sa stiu ca zici adevarul.
Credinţa este o virtute, nu este adevărată sau falsă.
Credinta este starea de convingere in absenta dovezilor. Sa crezi ceva fara dovezi este o virtute, de ce? E virtute sa crezi in spiridusi?
Chiar crestinii considera ca sunt credinte false. Daca crezi ca Iisus a fost fiul lui Dumnezeu este credinta corecta din punct de vedere crestin, insa blasfemie din punct de vedere Musulman, ei zic ca Iisus e profetul dinaintea lui Mohammed. Nu pot fi ambele adevarate, dar pot fi ambele afirmatii false.
pentru că regulamentul forumului interzice heterodocşilor să posteze în afara acestei arii.
Intr-adevar, e posibil sa fi postat in categoria gresita, insa tine de admini sa ne atentioneze daca nu am facut bine, sau trebuie sa ma opresc.
Crezul l-am invatat in limba maghiara. Era o poezioara cu diferite chestii ce ar fi trebuit sa cred. Pai?


Înapoi la “Ortodoxia pentru ne-ortodocşi”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX