impotrivire la educatia sexuala din scoli

Expunerea învăţăturii de credinţă ortodoxă pentru cei care nu sunt ortodocşi
nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul
impotrivire la educatia sexuala din scoli

Mesaj necititde nemessis » 13 Ian 2016, 01:56

Am o mare nelamurire si inca nu stiu cum sa formulez intrebarea. Sunt foarte consternat de atitudinea ortodocsilor fata de educatia sexuala din scoli. Si acum, o alta discutie de pe forum mi-a reamintit de nedumerirea mea:

Cea mai sigura metoda de preventie a avorturilor este educatia sexuala temeinica si utilizarea metodelor contraceptive.
Insa voi sunteti impotriva avortului si in acelasi timp si impotriva educatiei sexuale si a contraceptiilor.
Astfel expuneti niste copii la mult prea multe pericole care pot fi prevenite numai prin educatie.

Dar chiar si cand ajung la maturitate, poate nu strica sa stie ca copilul nu este dar de la Dumnezeu, ci rezultatul firesc al unui proces biologic/chimic exact ca in cazul sobolanilor si ca procesul poate fi inteles si controlat.
De ce spuneti ca este un lucru rau sa fii informat? Pana la urma chiar nu inteleg, si cei informati pot sa fie abstinenti daca chiar doresc.

Una din stiri pe tema

Olga
Mesaje:7
Membru din:27 Ian 2016, 17:25
Confesiune:ortodox
Preocupări:pe ogor cu zdruncinu

Re: impotrivire la educatia sexuala din scoli

Mesaj necititde Olga » 28 Ian 2016, 10:28

:) "voi ortodocsii"...
Chestiunea cred ca tine mai degraba de niste minime de genul bun simt, cultura generala si experienta de viata.
Un aspect ar fi acela ca in Romania statul a educat timp de 50 de ani pana nu a mai putut si vedem rezultatele .
In paralel un exemplu este Marea Britanie unde se face educatie sexuala de prin anii '70 si daca ati avea curiozitatea sa vedeti statisticile lor, va veti lamuri pe deplin asupra eficacitatii.
Cred ca ar trebui sa nu uitam ca medicina nu este o stiinta exacta si ca in lumea de astazi se bazeaza pe una din cele mai profitabile industrii , aceea a medicamentelor.
O cautare pe Google este suficienta sa va lamuriti asupra subiectului/subiectelor.
Probabil ca ar trebui sa va reimprospatati si cunostintele de anatomie corelate cu niste lecturi atente ale prospectelor de pe cutiile cu anticonceptionale ( si sa nu ignorati efectele secundare).
Si nu in ultimul sa intrebati orice medic despre cea mai eficace metoda de preventie a "sarcinilor nedorite", cum se exprima delicat lumea medicala, care nu este alta decat : ABSTINENTA.

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: impotrivire la educatia sexuala din scoli

Mesaj necititde nemessis » 29 Feb 2016, 13:01

Un aspect ar fi acela ca in Romania statul a educat timp de 50 de ani pana nu a mai putut si vedem rezultatele .
Romania a avut parte de cea mai imbecila educatie in ultimii 50 de ani. Normal ca educatia idioata nu proce nimic util.
In paralel un exemplu este Marea Britanie unde se face educatie sexuala de prin anii '70 si daca ati avea curiozitatea sa vedeti statisticile lor, va veti lamuri pe deplin asupra eficacitatii.
Romania conduce statisticile in cazul adolescentelor insarcinate. Conduce si la numarul avorturileor. Intr-adevar, si englejii sunt sus de tot pe liste, de vreme ce scandinavii sunt la capatul listei. Insa nu stim cat stiu persoanele respective. Nu exista teste obligatorii pe domeniul acesta, cu toate ca ar fi necesar.
Probabil ca ar trebui sa va reimprospatati si cunostintele de anatomie corelate cu niste lecturi atente ale prospectelor de pe cutiile cu anticonceptionale ( si sa nu ignorati efectele secundare).
Nu inteleg ce conteaza? normal, ar fi ca toti sa fim in cunostiinta de cauza si fiecare sa decida pt el stiind efectele secundare. Decizia poate fi inclusiv abstinenta. Sa cunosti metodele de contraceptie nu inseamna negarea abstinentei.
cea mai eficace metoda de preventie a "sarcinilor nedorite" nu este alta decat : ABSTINENTA.
A. da? Esti sigura de asta? Fiindca Bristol Palin este platita cu milioane de dolari pe an sa spuna acelasi lucru...si are 2 copii de la tati diferiti!
Sau, sau....si exemplu asta o sa va placa si mai mult...Alta abstinenta, Fosta Maica Stareta de la manastirea Tariceni, nascatoare de gemeni. Pentru mine ajunge un singur exemplu, ca sa pierd orice incredere in marea abstinenta.
Cum ziceam...dezinformati si manipulati (ca doar de asta ati adus vorba de marile efecte secundare).
Totusi, daca ortodoxia este atat de eficienta in educatia corecta, de ce sunt asa multi copii nedoriti si de ce sunt asa multe avorturi in tara?

Olga
Mesaje:7
Membru din:27 Ian 2016, 17:25
Confesiune:ortodox
Preocupări:pe ogor cu zdruncinu

Re: impotrivire la educatia sexuala din scoli

Mesaj necititde Olga » 17 Mar 2016, 10:11

:) normal; copiii sunt darurile lui Dumnezeu pentru noi.
Lasati barfele si ocupati-va de lucruri serioase, asa cum fac acum tinerii ortodocsi romani luptand impotriva ucideriii copiilor, pentru constientizarea crimei , responsabilitate si abstinenta.

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: impotrivire la educatia sexuala din scoli

Mesaj necititde nemessis » 17 Mar 2016, 12:09

:) normal; copiii sunt darurile lui Dumnezeu pentru noi.
Si...Dumnezeu nu stie ca darul lui poate fi respins? de ce daruieste celor care nu doresc asa ceva? Nu se face Dumnezeu vinovat, daca STIE ca daruieste copil care va fi avortat?
Prin ce fenomen copii sunt darul lui Dumnezeu, dar puii de sopbolan nu? Procesul este identic. Cum stabiliti care este dar si care nu?
ocupati-va de lucruri serioase, asa cum fac acum tinerii ortodocsi romani luptand impotriva ucideriii copiilor, pentru constientizarea crimei , responsabilitate si abstinenta.
Faceti-va de cap. Dar cum va opreste educatia sexuala din campania voastra? Ca pana la urma asta e cea mai mare nelamurire: puteti fi impotriva avortului, puteti sa considerati crima, chiar daca aveti parte de educatie sexuala.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: impotrivire la educatia sexuala din scoli

Mesaj necititde protosinghel » 17 Mar 2016, 19:53

Dumnezeu nu stie ca darul lui poate fi respins? de ce daruieste celor care nu doresc asa ceva? Nu se face Dumnezeu vinovat, daca STIE ca daruieste copil care va fi avortat?
Copiii nu sunt dar pentru părinţi, ci pentru lume, iar din alt punct de vedere, pentru EL Însuşi. Părinţii sunt doar mijloace care, dacă vor să se bucure de rânduiala instituită de Dumnezeu de a se căsători, trebuie să-şi asume şi responsabilităţile pe care Dumnezeu le pune pe umerii lor. Sau ei vor "sex fără responsabilităţi"? Asta deja nu mai este familie...
E ca şi cum, dacă cineva vrea să devină pompier, trebuie să-şi asume riscul de a arde de viu pentru a-l salva pe altul. Altfel trebuia să nu se facă. Tot aşa şi cei care se căsătoresc. Problema este însă că oamenii astăzi se iubesc doar pe ei şi nu-L iubesc nici pe Dumnezeu, nici pe alţii...

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: impotrivire la educatia sexuala din scoli

Mesaj necititde nemessis » 18 Mar 2016, 13:45

Părinţii sunt doar mijloace care, dacă vor să se bucure de rânduiala instituită de Dumnezeu de a se căsători, trebuie să-şi asume şi responsabilităţile pe care Dumnezeu le pune pe umerii lor.
Pai sunt oamenii liberi sau nu? Sa fi liber inseamna inclusiv respingerea unor responsabilitati.
Ca sa nu se ajunga la avorturi, de ce nu ar fi mai bine educatia intemeiata, in care sa cunoasca bine metodele contraceptive, inclusiv efectele secundare, sa poata sa decida fiecare?
Sau ei vor "sex fără responsabilităţi"? Asta deja nu mai este familie...
Nu vorbim aici de familie, vorbim de educatie sexuala. Activitati sexuale pot exista - si chiar exista - in afara familiei.
E ca şi cum, dacă cineva vrea să devină pompier, trebuie să-şi asume riscul de a arde de viu pentru a-l salva pe altul. Altfel trebuia să nu se facă. Tot aşa şi cei care se căsătoresc.
Imi place extrem de mult analogia asta. Pentru ca pompierii folosesc tehnologia ce au la dispozitie si sunt educati/antrenati sa nu se expuna riscurilor inutile si sa fie capabili sa evalueze situatia. Asa si cu metodele contraceptive si educatia sexuala.
Daca folosim tehnologia si educatia specifica in orice alt domeniu, de ce am renunta tocmai in cazul educatiei sexuale?
Problema este însă că oamenii astăzi se iubesc doar pe ei şi nu-L iubesc nici pe Dumnezeu, nici pe alţii...
Am avut prietena ortodoxa timp de 6 ani si nu am fost iubit. Eram irelevant in propria relatie, ceea ce doream eu nu conta niciodata deloc. Acum am alta prietena, care chiar ma iubeste, conteaza si ceea ce doresc eu. Stiind cum sunt ortodocsii mi se pare tare tare ciudat ca tocmai dumneavoastra stabiliti cine iubeste si cine nu.

Olga
Mesaje:7
Membru din:27 Ian 2016, 17:25
Confesiune:ortodox
Preocupări:pe ogor cu zdruncinu

Re: impotrivire la educatia sexuala din scoli

Mesaj necititde Olga » 21 Mar 2016, 10:37

"Am avut prietena ortodoxa timp de 6 ani si nu am fost iubit. Eram irelevant in propria relatie, ceea ce doream eu nu conta niciodata deloc. Acum am alta prietena, care chiar ma iubeste, conteaza si ceea ce doresc eu. Stiind cum sunt ortodocsii mi se pare tare tare ciudat ca tocmai dumneavoastra stabiliti cine iubeste si cine nu."
Silogismul asta e schiop, chior si stramb, Doamne iarta-ma!
Daca ati fi avut intr-adevar "o prietena", ati avea-o si acum.
Teoretic , vorbind dintr-un punct de vedere al fizicii ...pure " actiune fara reactiune nu se poate" astfel: iubim si putem fi iubiti sau nu( lipsa raspunsului la iubirea noastra este tot o reactiune); dar de vreme ce ne-au trebuit 6 ani sa aflam ca nu suntem iubiti, adica am asteptat 6 ani sa fim iubiti, o intrebare fireasca imi da tarcoale : ce oare am facut in acesti 6 ani ca sa fiu iubit, de vreme ce nu s-a intamplat asta( adica sa fiu iubit)?!?
Daca suntem "irelevanti in propria relatie" pe care o avem cu o alta persoana, alta decat noi insine, este o problema grava, fiindca relatia pe care o putem avea cu o alta persoana, alta decat noi insine, poate exista numai atunci cand reusim sa consideram mai putin irelevant ceea ce "doresc eu".
Din pacate nu stiti cum sunteti domnia voastra; cand veti ajunge sa va cunoasteti, poate ca veti ajunge si sa va acceptati si sa va iubiti asa cum sunteti, poate ca veti avea curiozitatea, astfel, "sa stiti" cum sunt semenii si, probabil si cum sunt ortodocsii.
Si mie mi se pare ciudat cum ati ajuns domnia voastra la asemenea " minunatie de concluzie".
Oare ati reusit sa treceti de prima zi de gradinita cand procuparile sunt centrate pe " jucarica"?

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: impotrivire la educatia sexuala din scoli

Mesaj necititde nemessis » 12 Apr 2016, 17:54

Mai intai spuneti ceva complet neadevarat - cum ar fi relatiile umane sunt supuse legilor fizicii, veniti cu idei de adolescenta care s-a uitat numai la filme din hollywood:
Daca ati fi avut intr-adevar "o prietena", ati avea-o si acum.
apoi veniti cu asta:
Oare ati reusit sa treceti de prima zi de gradinita cand procuparile sunt centrate pe " jucarica"?
Ma tot intreb la ce va referiti. Se pare ca tot trebuie sa repet: sa fi constient de toate urmarile posibile si sa intelegi ce se intampla din punct de vedere chimic/biologic nu afecteaza deloc posibilitatea de a trai abstinent. Nu inseamna ca cineva devine obsedat sexual. Doar devine informat si nu mai zice "copii sunt darul lui Dumnezeu", ci are control asupra procesului. Astfel nu se mai ajunge la familii mult mai numeroase decat este nevoie (Capsali), sarcini nedorite (Maica stareta de la tariceni), mame adolescente sau avorturi.
Vazand aceste lucruri decizia de a evita educatia sexuala este chiar malefica.
Situatia devine si mai absurda: Sunt indivizi care vor sa interzica complet avorturile. Asta a dus la foarte multe tragedii in perioada comunista si nu a adus nici un beneficiu si stau destul de consternat, vazand ce doresc ortodocsii semenilor lor. Dar ajungem inapoi la tema principala: de ce sa nu eviti tragediile si sa incerci sa educi?

Olga
Mesaje:7
Membru din:27 Ian 2016, 17:25
Confesiune:ortodox
Preocupări:pe ogor cu zdruncinu

Re: impotrivire la educatia sexuala din scoli

Mesaj necititde Olga » 05 Mai 2016, 18:04

Cred ca ar fi util sa cititi ceea ce scrieti, sa cititi si ce am scris, sa intrebati nu numai pe domnul Capsali ce inseamna familia numeroasa, sa cititi si despre "educatia sexuala" si rezultatele ei in Franta, Marea Britanie( programme de educatie sexuala in scoala si sarcini explozie de sarcini la elevele din ciclul secundar, si asta avand in vedere ca programele au fost incluse in anii' 70),Suedia , Statele Unite, ca e net-ul plin de studii.
Batutul tobei pe aici cu accentul asta de autism cronic nu va este util.
Singura metoda anticonceptionala verificata déjà de milenii de omenire este abstinenta; salveaza vieti, iubiri,cupluri ( sau ...relatii).

ps: si nu in ultimul rand intrebati-va si iubita, cam ce parere are ea ; daca nu suna prea ...revolutionar pentru ateist ce crede in egalitate, libertate si mai stiu io ce...

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: impotrivire la educatia sexuala din scoli

Mesaj necititde nemessis » 11 Mai 2016, 18:58

Singura metoda anticonceptionala verificata déjà de milenii de omenire este abstinenta; salveaza vieti, iubiri,cupluri ( sau ...relatii).
Salveaza cupluri? Pe bune? Si atunci...daca 6 ani am fost abstinent, de ce am fost nefericit in relatia respectiva? Putem sa facem chiar si un sondaj cu cateva sute de oameni: abstinenta salveaza cupluri/iubiri/vieti? Am vorbit cu foarte multi oameni despre relatia mea de atunci si parerea generala e ca mi-am pierdut timpul si am fost tampit.

Uite inca ceva recent, cu abstinenta maicilor de pretutindeni.
https://dragosvasilescu.wordpress.com/2 ... i-ii-pasa/
ps: si nu in ultimul rand intrebati-va si iubita, cam ce parere are ea ; daca nu suna prea ...revolutionar pentru ateist ce crede in egalitate, libertate si mai stiu io ce...
Si prietena se minuneza cum Olguta de pe forum sustine ignoranta si ii e frica sa stie si sa inteleaga un pic de anatomie si biologie.
Mai exact ce sa intreb?

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: impotrivire la educatia sexuala din scoli

Mesaj necititde daniel tuduran » 13 Mai 2016, 13:53

Singura metoda anticonceptionala verificata déjà de milenii de omenire este abstinenta; salveaza vieti, iubiri,cupluri (
https://dragosvasilescu.wordpress.com/2 ... i-ii-pasa/
Nemessis,sunt destule lucruri in media romanesca care pur si simplu sunt inventatate pt a denigra biserica.Subiectul recomandat de tine e unul dintre ele,povestea este o lecție de manipulare făcută ca la manual, după toate ”rigorile” meseriei.

http://mesagerulneamt.ro/2016/05/tragic ... e-on-line/
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: impotrivire la educatia sexuala din scoli

Mesaj necititde nemessis » 13 Mai 2016, 15:06

Subiectul recomandat de tine e unul dintre ele,povestea este o lecție de manipulare făcută ca la manual, după toate ”rigorile” meseriei.
Aveti dreptate. Este tot mai clar ca era o minciuna. Multumesc ca mi-ati atras atentia.
Revenind la tema discutiei: in comunism au murit foarte foarte multe femei, din cauza ca avortul era interzis - si culmea, ortodocsii doresc aceeasi situatie.
De ce se doreste ignoranta intentionata si frica de cunoastere. Daca intelegi un pic de biologie si intelegi ce metode de contraceptie exista, nu se ajunge nici la copii nedoriti, nici la avort. Chiar si asa, cunoscand toate astea, abstinenta inca este posibila, nu se exclud.
Sau?

Olga
Mesaje:7
Membru din:27 Ian 2016, 17:25
Confesiune:ortodox
Preocupări:pe ogor cu zdruncinu

Re: impotrivire la educatia sexuala din scoli

Mesaj necititde Olga » 14 Mai 2016, 11:14

:))))) e hilara descompunerea sintactico-morfologica utilizata de domnia voastra; mi-aduce aminte de discursurile asesorilor populari din anii '45 -'50 cand infierau "dusmanii poporului" si decapitau societatea romaneasca si de atat de frecventii- vehementii -recentii "descoperitori" ai crestinismului sau de "umanisti" , ca tot va plac etichetele...
E grav ca ma citez, dar e bine ca macar pomeniti de biologie, mai nou...
"Cred ca ar trebui sa nu uitam ca medicina nu este o stiinta exacta si ca in lumea de astazi se bazeaza pe una din cele mai profitabile industrii , aceea a medicamentelor.
O cautare pe Google este suficienta sa va lamuriti asupra subiectului/subiectelor.
Probabil ca ar trebui sa va reimprospatati si cunostintele de anatomie corelate cu niste lecturi atente ale prospectelor de pe cutiile cu anticonceptionale ( si sa nu ignorati efectele secundare)." ( 28 ianuarie 2016)
In loc de cuvinte de prisos, ceva util, de la oameni adevarati de stiinta: http://cartearomaneasca.blogspot.fr/201 ... tatea.html .

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: impotrivire la educatia sexuala din scoli

Mesaj necititde nemessis » 16 Mai 2016, 15:46

E grav ca ma citez, dar e bine ca macar pomeniti de biologie, mai nou...
"Cred ca ar trebui sa nu uitam ca medicina nu este o stiinta exacta si ca in lumea de astazi se bazeaza pe una din cele mai profitabile industrii , aceea a medicamentelor.
Fals. Exista o marja de eroare, fiindca sunt multe necunoscute. Dar medicina nu e nici pe departe asa speculativa cum insinuati. Daca mergeti cu un os rupt vor sti exact ce sa faca. Asta e doar exemplu.
O cautare pe Google este suficienta sa va lamuriti asupra subiectului/subiectelor.
Probabil ca ar trebui sa va reimprospatati si cunostintele de anatomie corelate cu niste lecturi atente ale prospectelor de pe cutiile cu anticonceptionale ( si sa nu ignorati efectele secundare)." ( 28 ianuarie 2016)
Numai ca sunt lamurit. Exista nenumarate metode contraceptive si cineva educat poate sa ia decizii in cunostiinta de cauza. Cel mai sigur pare sa fie prezervativul - si culmea, este practic fara efecte secundare. Numai ca ortodocsii sunt si impotriva acestuia, nu-i asa? Si doresc sa pastreze adolescentii in ignoranta - astfel ii expun nu doar la boli, dar...ce mai. Romania conduce europa in categoria mame sub 16 ani.
Se pare ca tot trebuie sa repet: cunostiintele astea nu neaga posibilitatea abstinentei. Si atunci de ce s-ar impotrivi cineva sa le predea?
In loc de cuvinte de prisos, ceva util, de la oameni adevarati de stiinta:
Multumesc, dar in lipsa prezentarii metodologiei cum a ajuns la concluziile respective, sau pur si simplu nu iau la purecat fiecare fraza, trebuie sa zic ca am ascultat jumate, si nu prea imi afecteaza parerea in nici un fel. Este aceeasi discurs fundamentalist ce auzi de la orice ortodox, baptist, musulman.
Omu nu este "om de stiinta". Numele lui apare numai pe site-urile ortodoxe si nu are nimic publicat in nici un jurnal "stiintific".

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: impotrivire la educatia sexuala din scoli

Mesaj necititde Pr Haralambie » 17 Mai 2016, 12:46

O carte interesanta cu privire la sexualizarea copiilor.
http://alternativenewsromania.blogspot. ... a.html?m=1
Cu mult respect.

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: impotrivire la educatia sexuala din scoli

Mesaj necititde nemessis » 20 Mai 2016, 10:48

O carte interesanta cu privire la sexualizarea copiilor.
In loc de "carte interesanta" era mai potrivit "perspectiva extrem de naiva".
Femeia locuieste intr-o lume complet paralela, in care copii nu se influenteaza intre ei, nu au contact cu altceva, decat cu parintii. Copii intra pe internet, vad mai multe decat puteti voi sa va inchipuiti. Degeaba luati decizii in functie de cum ati dori voi sa fie lumea, realitatea nu tine cont de narcisism. Care o fi momentul in viata oricarui matur, cand uita complet, cum era cand era copil?

Oricum, nici nu este vorba de sexualizarea nimanui! Este vorba de educatie: ce se intampla, cum se intampla, care sunt urmarile si cum poate fi impiedicat urmarile neplacute. Nu este un indemn si nu este provocare. In ce fel ar fi asta sexualizarea copiilor?

De ce n-am preveni niste posibile greseli ce pot face copii/tinerii, in loc sa ne astupam urechile si sa traim cu impresia ca toti copii sunt ascultatori.
Sunt din sat si exista un fenomen ciudat la cei care merg la discoteca. Normal ca nu sunt educati, fiindca ehh....cine sa-i educe? Insa invata unii de la altii. Folosesc eficient putinele informatii care ajung la ei si din pacate ajung si greseli.
Eram socat, ca proprii mei parinti erau orbi si surzi la tot ce facea frate-miu sau sora mea. Practic nici un parinte nu stia ce se intampla cu copilul lui.
Mi se pare groaznic, ca din ignoranta si tampenie sa-ti expui copilul la nenumarate probleme si sa te mai si enervezi...dupa 15 ani, cand afli ca erai in bezna!
Si asta ar fi un alt aspect: obtuzitatea si ignoranta maturilor face ca tinerii sa nu aiba incredere. Sunt extrem de curios ce ar avea de zis copii femeii din articol. Oare ce vorbesc intre ei, cand maturii nu sunt pe faza?

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: impotrivire la educatia sexuala din scoli

Mesaj necititde Pr Haralambie » 20 Mai 2016, 16:28

Imi pare rau, femeia vorbeste despre efectele nocive ale asa zisei educatiei sexuale cand se preda la o varsta prematura la copii. Nu cred ca ar fi foarte multi impotriva educatiei sexuale, daca aceasta s ar preda la varsta pubertatii. Materia, sa fie opțională si benefiind doar in urma inscrieri personale. Asa cum s a pus si problema orei de religie.
Cu mult respect.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: impotrivire la educatia sexuala din scoli

Mesaj necititde Pr Haralambie » 20 Mai 2016, 16:55

Si mai e o problema. Cine dicteaza ce contine materia de invatamant? In occident, prin materia care se impune fortat, se incearca o schimbare de concept in ce priveste identitatea de gen, care sfideaza morala crestina si chiar legile anatomiei.
Cu mult respect.

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: impotrivire la educatia sexuala din scoli

Mesaj necititde nemessis » 21 Mai 2016, 15:47

femeia vorbeste despre efectele nocive ale asa zisei educatiei sexuale cand se preda la o varsta prematura la copii.
Si care ar fi varsta potrivita? Cea mai buna calitatea a copiilor este curiozitatea fara margini - care este ucisa incet incet, pana ajung maturi supusi si blazati. Copii sunt curiosi. In clasa intaia pot sa faca experimente "ti-arat pe a mea daca-mi arati pe a ta". Iar cand afla de la aia cu 3-4 ani mai mare care este treaba cu sexul, interesul este pe masura.
Tocmai de asta ma mir: majoritatea maturilor sunt complet ignoranti la societatea copiilor si aduc reguli dupa propriile perceptii, in loc sa afle cum sta treaba.
Nu cred ca ar fi foarte multi impotriva educatiei sexuale, daca aceasta s ar preda la varsta pubertatii.
Bun. Ma bucur ca perceptia mea este gresita. Poate am auzit doar pe aia cei mai galagiosi.
Cine dicteaza ce contine materia de invatamant?
Este irelevant "cine", mai degraba "ce". Pericolele/riscurile dicteaza. Pana la urma este vorba sa educi copii sa nu ajunga la ziar cu "mama la 13 ani" sau ce stiu ce alte minunatii. Evaluezi si reevaluezi dupa urmari. Momentan avem o generatie intreaga de tineri care nu puteau vorbi cu adultii, asa ca au adoptat comportament sexual din filmele de pe internet. Deci clar, atitudinea de pana acum nu a dat nici un rezultat.
se incearca o schimbare de concept in ce priveste identitatea de gen, care sfideaza morala crestina si chiar legile anatomiei
Asta nu m-ar interesa prea mult, eventual lipsa totala de creativitate la romani. Sunt incapabili sa rezolve probleme, copiaza solutiile altora. In rest, afirmatiile celor cu fluiditatea de gen le privesc la fel ca oricce alta afirmatie: o sa cred cand o sa dovedeasca. Pana acum nu au fost prea convingatori.


Înapoi la “Ortodoxia pentru ne-ortodocşi”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX