Care e rostul mantuirii?

Expunerea învăţăturii de credinţă ortodoxă pentru cei care nu sunt ortodocşi
nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul
Care e rostul mantuirii?

Mesaj necititde nemessis » 08 Noi 2016, 18:05

Aud tot timpul in diferite forme ideea ca toti ar trebui sa fie preocupati de mantuire, sau ca mantuirea este de dorit.
Si asta e ceva ce nu pot sa inteleg nicicum. Nu inteleg de ce ar dori cineva asa ceva. Sau nu inteleg ce este, ca descrierile sunt prea vagi.

Mai ales ca mi se spune ca viata nu are nici un sens in lipsa mantuirii. De ce ar avea sens cu mantuirea?

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Care e rostul mantuirii?

Mesaj necititde Pr Haralambie » 08 Noi 2016, 21:27

Mantuirea este sinonima cu dobandirea:
1. Imparatiei lui Dumnezeu a veacului viitor.
2. Vietii vesnice si fericite
3. Invierii sufletului si apoi a trupului. intru slava si putere
Toate revelate de catre Hristos in Evanghelie.

Are vre un rost mersul la scoala timp de 16 ani daca nu inveti nimic in tot acest timp ci doar te simti bine in compania colegilor cu care esti sau te distrezi? Fiecare din ei vor avea un rost in viata care le sta in fata dupa terminarea scolii si a examenelor. Bucurie neinchipuita pe fețele lor, banchet si toate cele. Pe cand tie, o data ce mersul la scoala a incetat, ai ramas, fara studii, fara colegi, fara distractii, fara nimic. Un mare gol, un mare 0, deceptie maxima.
Ceva asemanator e cu sensul vietii acesteia fara mantuire , in viziunea crestina...
Cu mult respect.

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Care e rostul mantuirii?

Mesaj necititde nemessis » 09 Noi 2016, 11:07

Mantuirea este sinonima cu dobandirea:
1. Imparatiei lui Dumnezeu a veacului viitor.
To imi e neclar de ce ar dori cineva asa ceva? Ce e asa bun in imparatia lui Dumnezeu?
Mergand pe analogia scolii: este clar ca o educatie temeinica ofera anumite oportunitati clare. Cineva care vrea sa fie structurist aeronave poate sa afle repede ce sa invete ca sa ajunga asa ceva si poate sa afle ce inseamna sa lucrezi in domeniul respectiv, unde exista birouri pt asa ceva, ce oportunitati alternative exista in caz de esec, etc.
Insa nu avem nici o informatie concreta despre Imparatia promisa, nu-i asa? Numai termeni foarte vagi "fericire" si "vesnicie".
Acuma nu stiu voi cum traiti, dar eu de exemplu nu m-as duce sa lucrez la o companie de care nu stiu nimic. Sau oricum, nu m-as pregati pentru ceva de care nu stiu nimic.
2. Vietii vesnice si fericite
Si acest aspect este deosebit de ciudat si nu inteleg de ce ar vrea cineva asa ceva. E posibila fericirea vesnica? Si nu cumva asta ar fi insasi iadul? Banuiesc ca dupa 1000 de ani de fericire ar deveni extrem de plictisitor si repetitiv totul, nu-i asa? dar dupa 10000 de ani in exact aceeasi stare?
Vesnicia mi se pare extraordinar de inutila. De ce ar dori cineva sa traiasca vesnic...si mai ales, ce ar face in acel timp?
Isaac Newton a inventat teoria gravitatiei, calculul diferential si integral si abia dupa aia a implinit 24 de ani. Si majoritatea oamenilor traiesc 70-80 de ani complet inutili, doar pentrul propriul amuzament. Ce ar putea sa faca cineva intr-o vesnicie, ce nu poate in 70 de ani?
3. Invierii sufletului si apoi a trupului. intru slava si putere
Peste 4.5 miliarde de ani soarele se va dilata si va inghitii planetele apropiate. Dar sunt dispus sa ignor acest aspect. Intrebarea ar fi daca dupa inviere oamenii ar fi liberi. Libertatea include inclusiv posibilitatea de a pacatui. Sau, macar libertatea de a fi nefericit/nemultumit.
Nu prea are nici un sens o vesnicie de sclavie, nu-i asa?

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Care e rostul mantuirii?

Mesaj necititde Pr Haralambie » 09 Noi 2016, 22:01

Ce este anume acolo asa de bun nu stiu. Cert este ca sunt promisiuni ca acolo va fi adevarata fericire, in ce consta, tot nu stiu. Apostolul Pavel chiar in trup fiind, a fost rapit pana acolo si a vazut, tot nu a putut spune. Si multi altii ca el. Se pare ca lipsesc termenii pentru definire.
Oamenii, in general, vor sa trăiască, chiar in aceasta viata necajita si plina de dureri. Sacrifica bogatii, indura suferinte prin spitale, doar ca sa mai prelungeasca cativa ani, care de cele mai multe ori sunt traiti tot in suferinta. Deci dorinta de a trai.
O viata in plictiseala nu poate fi fericita, clar. Problema e ca neputand noi intelege cele viitoare, incercam sa le judecam dupa legile fizicii actuale si experienta traita pe pamant si atunci ajungem la concluzii pe masura. Insa, atunci e posibil sa functioneze alte legi.
Noi ne plictisim pe pamant pentru ca toate lucrurile sunt finite si care nu pot sa iti ofere prin ele insele fericire. Pe cand revelatia il descopera pe Dumnezeu ca fiind infinit.
Iar Evanghelia spune ca cunoasterea lui Dumnezeu inseamna viata, si viata era lumina oamenilot. Deci daca Dumnezeu dupa atribute si fiinta si har este infinit, atunci si cunoasterea lui Dumnezeu tinde spre infinit. In felul acesta plictiseala nu si mai are locul.
In legatura cu astrele, se vorbeste despre cer nou si pamant nou. Adica despre o restaurate a cosmosului in care stricaciunea, degradarea, moartea, va fi eliminta
Cu mult respect.

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Care e rostul mantuirii?

Mesaj necititde nemessis » 16 Noi 2016, 13:49

Ce este anume acolo asa de bun nu stiu. Se pare ca lipsesc termenii pentru definire.
Se pare ca timp de 2000 de ani teologii nu si-au facut treaba, nu-i asa? Dupa 2000 de ani de activitate continua si finantata din bani extraordinar de multi inca nu avem nici o descoperire relevanta?
Oamenii, in general, vor sa trăiască, chiar in aceasta viata necajita si plina de dureri. Deci dorinta de a trai.
De cand sunt pe forum dispretul meu fata de crestinism este evident, nu am ascuns niciodata. Dar inca mai speram ca poate gresesc. Ca poate o sa ma corecteze cineva. Imaginati-va dezamagirea cand practic mi se confirma, ca am avut dreptate: se rezuma totul la lacomie si egocentrism. Ca la oameni nu le ajunge 70 de ani, nuuuu! Ei vor viata eterna.

Dorinta asta a lor aduce niste consecinte destul de importante, nu-i asa? De exemplu, ce mi s-ar cere daca as dori mantuirea?
Ar trebui sa renunt la libertate. De exemplu, popii ar stabilii ce am voie sa mananc si ce nu, cand am voie sa fac sex si cu cine.
Ar trebui sa renunt la gandirea libera. Daca as pune la indoiala bunatatea lui Dumnezeu, atunci as pierde mantuirea, nu?
Ar trebui sa cred lucruri demonstrabil false, ca vinul se transforma in sange, sau ca a existat vreodata primul om.

Vedeti, la ce bun o mantuire, cand ceea ce se cere e sa particip la sclavie voluntara? De ce sa renunt la ceva esential pentru fericire de dragul unor viziuni? SI chiar de ar fi adevarate viziunile, merita o eternitate de sclavie? Fiindca nu exista nici un indiciu ca eternitatea promisa ar fi diferita, nu-i asa?

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Care e rostul mantuirii?

Mesaj necititde Floryan » 18 Noi 2016, 11:41

Vedeti, la ce bun o mantuire, cand ceea ce se cere e sa particip la sclavie voluntara? De ce sa renunt la ceva esential pentru fericire de dragul unor viziuni? SI chiar de ar fi adevarate viziunile, merita o eternitate de sclavie? Fiindca nu exista nici un indiciu ca eternitatea promisa ar fi diferita, nu-i asa?

Pentru o mana de elemenete chimice legate intamplator, intr-un univers aparut accidental aveti curaj! Adica dv sustineti ca renuntarea la anumite lucruri v-ar transforma in sclav????? Culmea tupeului! Aveti si pretentii ca sunteti cineva sau ceva! In realitate dv. nu sunteti nici macar sclav, sunteti NIMIC. Va deranjeaza? N-ar trebui!

Insa cred ca va deranjeaza! Eu vad altfel lucrurile. Deoarece sunteti atat de framantat, este dovada clara ca sperati sa va insealati si ca in adancul sufletului nadajduiti ca sunteti mai mult decat un amestec de chimicale si ravniti de fapt la viata vesnica si la mantuire. Aceasta neliniste eu unul o vad ca pe un lucru bun, iar cu ajutorul lui Dumnezeu, (chiar daca Il dispretuiti) si nu pe un site, sper sa va aflati calea. Doamne ajuta !
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Care e rostul mantuirii?

Mesaj necititde nemessis » 19 Noi 2016, 17:48

Deoarece sunteti atat de framantat, este dovada clara ca sperati sa va insealati si ca in adancul sufletului nadajduiti ca sunteti mai mult decat un amestec de chimicale si ravniti de fapt la viata vesnica si la mantuire.
Explicati va rog, ca nu are absolut nici un sens. Cum as ravni la ceva, care nu stiu ce inseamna? Eternitatea pare interesanta asa pe hartie, dar odata ce incepi sa te gandesti ce ai face cu eternitatea, te trezesti ca ori devine totul repetitiv, ori este fara nici un sens. Dar e si mai rau decat atat, fericirea este garantata, deci nici nu trebuie sa faci nimic, nu. Cum ii asta o idee buna? Sa stai ca o vita si sa existi degeaba, doar de dragul fericirii?
Pentru o mana de elemenete chimice legate intamplator, intr-un univers aparut accidental aveti curaj!
Nu vad ce legatura are originea/structura mea cu valoarea mea. Pana la proba contrarie sunt doar aprox 90 de kg de atomi....Deocamdata doar atat se pot detecta. Valoarea mea nu se schimba daca cineva imi arata ca am suflet. Raman acelasi om.
Adica dv sustineti ca renuntarea la anumite lucruri v-ar transforma in sclav????? Culmea tupeului! Aveti si pretentii ca sunteti cineva sau ceva! In realitate dv. nu sunteti nici macar sclav, sunteti NIMIC. Va deranjeaza? N-ar trebui!
Cand esti intr-adevar smerit, nu te impresioneaza deloc daca ti se spune ca "esti nimic" sau "esti doar o mana de elemente". Abia cand orgoliul este imens incepi sa faci spume la gura cand cineva iti arata ca esti doar o maimuta cheala.
Deci nu ma deranjeaza deloc. Poti sa-mi zici cum vrei.

De ce sa vreau sa fiu sclavul lui Dumnezeu? Aici incepe partea smechera: ca e remarcabila absenta totala lui Dumnezeu. Nu-i nimic, vin preotii si spun ca ei sunt reprezentantii lui - desi nu am vazut niciodata o imputernicire semnata. Tot ce trebuie sa fac, este sa ma supun preotilor. Adica alti oameni de nimic, fix ca mine.
Sper ca intelegi de unde vine lipsa totala de entuziasm. Nu neaparat renuntarea la libertate ma deranjeaza, ci oamenii care au tupeul sa-mi ceara sa renunt la libertate. Treaba e ca si momeala lor - "viata eterna in fericire" - mi se pare dezgustatoare si as vrea sa stiu mai exact ce inseamna asta.

vivian
Mesaje:8
Membru din:09 Noi 2016, 10:45
Confesiune:ortodox
Preocupări:vreau adevarul mantuitor

Re: Care e rostul mantuirii?

Mesaj necititde vivian » 29 Noi 2016, 15:47

Nemessis este dreptul tau sa crezi ce vrei. Nu pot sa uit cand cineva afirma;'' nu ma tem de moarte ci de vesnicia ei!''
Vazand lucrurile din perspectiva ta am gandit urmatoarele:Daca viata se termina, iar dupa ce mori nu mai e nimic,ok asta e!insa daca totusi exista o vesnicie? iar aceasta vesnicie este doar pentru un corp imaterial adica pentru suflet?Potrivit bibliei si a promisiunilor lui Iisus El zice ca are o imparatie ce nu este din aceasta lume si celor ce cred in El le ofera o bucurie , o fericire , o prezenta in beatitudinea eterna( RAIUL). La polul opus este :durerea,scrasnirea dintilor, groaza , frica eterna(IADUL). Acum se pune intrebarea : daca exista ma voi bucura de aceasta viata ( ca fie vorba intre noi nu prea exceleaza in fericire cea pe care o traim, iar unii nu tin neaparat in a trai mult si prost -vezi multa ipocrizie )in cazul in care cred ce am de pierdut? dar pot pierde totul daca neg existenta acestei vieti. Fiind vorba de o eternitate inteleg ca ori cred ori nu cred una din cele 2 variante se va atribui fiecaruia.Concluzia este: daca exista mi-as dori fericirea eterna !

vivian
Mesaje:8
Membru din:09 Noi 2016, 10:45
Confesiune:ortodox
Preocupări:vreau adevarul mantuitor

Re: Care e rostul mantuirii?

Mesaj necititde vivian » 29 Noi 2016, 16:03

Am sa-ti expun o povestioara: Cineva nega cu vehementa existenta lui Dumnezeu si spunea ca atata timp cat nu il vede nu crede in existenta Lui. Degeaga i se arata Dumnezeu in cantecul unei pasari ,in mirosul unei flori,in sanatatea si hrana zilnica,in bunatatea celor din jur ca el spunea NU.Intr-o zi un prieten il intreaba daca in existenta binelui nu crede,atunci crede in cea a raului? ca ar putea exista si puteri malefice? Acesta a mai zis asa cum exista intuneric exista si lumina , caci de fapt lipsa luminii genereaza intunericul, asa cum lipsa binelui poate genera raul. Insa s-a lovit de incapatanare. Nu dupa mult timp forta raului a inceput vehement sa se faca simtita, iar amicul nostru nu numai ca era inspaimantat si ingrozit dar nu mai stia ce sa faca sa scape. Apoi a stigat cu disperare: Nu conteaza daca eu cred sau nu ceva, asta nu neaga realitatea!

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Care e rostul mantuirii?

Mesaj necititde nemessis » 30 Noi 2016, 01:02

este dreptul tau sa crezi ce vrei
Pai...eu nu cred ceea ce vreau. Orice as crede e din cauza ca am aflat prin ce metoda s-a ajuns la concluziile respective si cum se poate verifica.
Orice credinta de-a mea este supusa indoielii si sunt gata sa-mi schimb parerea imediat ce aflu ca ceva e gresit.
in cazul in care cred ce am de pierdut? dar pot pierde totul daca neg existenta acestei vieti.
Asta se numeste pariul lui Pascal (Pascal's Wager). A fost discutata de nenumarate ori, in nenumarate feluri. Cateva dintre obiectii:
- Nu poti sa crezi ceva la comanda. Daca totusi insisti ca da, atunci te invit sa crezi ca graviatia face exceptie in cazul tau si sari in gol de la 5-6 metri.
- Sa crezi ceva doar de dragul rasplatei si de frica pedepsei este din start ipocrizie, si daca zeul tau apreciaza asa ceva, acel zeu nu poate sa merite atentia.
- Si daca ailalti au dreptate? daca musulmanii au dreptate? Daca Hindusii? Din punct de vedere al musulmanilor crestinismul este complet gresit.
Brusc treaba nu e asa simpla. Daca credinta in zeul fals face toti ceilalti zei furiosi? Oricum, care e zeu fals si care e adevarat e irelevant in discutie.
Ca sa ne intoarcem, de ce mi-ar pasa mie de mantuire, daca nici nu stiu daca merita?
Ca sa evit iadul? Imi pare rau, nu-mi pasa asa mult. Daca zeul tau are iadul pregatit pt mine, imi asum. Nu ma supun fortei si intimidarii. Nu ma impresioneaza tiranii.

vivian
Mesaje:8
Membru din:09 Noi 2016, 10:45
Confesiune:ortodox
Preocupări:vreau adevarul mantuitor

Re: Care e rostul mantuirii?

Mesaj necititde vivian » 02 Dec 2016, 10:27

Pai...eu nu cred ceea ce vreau. Orice as crede e din cauza ca am aflat prin ce metoda s-a ajuns la concluziile respective si cum se poate verifica.
Orice credinta de-a mea este supusa indoielii si sunt gata sa-mi schimb parerea imediat ce aflu ca ceva e gresit.


Inseamna ca nu ai epuizat tot in materie de citit. Inca mai ai nevoie de studiu pentru a face o comparatie. Te contrazici singur cand afirmi ca nu crezi ce vrei. Dar dand un sens mai exact la ceea ce ai afirmat imi dau seama ca da tu ai dreptate nu crezi ce vrei ci ce ti se impune de fortele malefice. Gresit este cum te raportezi la viata si la ceea ce ea iti ofera. Multumeste lui Dumnezeu creatorul cerului si al pamantului ca esti om cu ratiune si nu o maimuta chiala( asa cum nu aveai nimic impotriva sa ti se spuna) care la ora actuala in afara de a se zbengui prin copaci si a cauta hrana nu isi punea intrebari de existenta unui zeu. Pentru inceput e bine sa incepi cu istoria bisericii, scriierile primilor parinti , apologetica etc( apropoo nu esti tu singurul , inainte si dupa venirea lui Hristos au mai fost destul de multe erezii si unii care dadeau pe afara de destepti)scrierile parintelui Serafim Rosse http://www.manastirea-sireti.md/.../Ier ... 20Mai%20ap mai multe materiale.(vei afla unele raspunsuri la nedumeririle tale)Daca doresti raspunsuri cu adevarat gasesti. Insa tu nu urmaresti decat polemici si contraziceri. Eu zic citeste si apoi fa o comparatie. Mai vb. O zi buna iti doresc si detaseaza-te de preconceptii...... :x22

vivian
Mesaje:8
Membru din:09 Noi 2016, 10:45
Confesiune:ortodox
Preocupări:vreau adevarul mantuitor

Re: Care e rostul mantuirii?

Mesaj necititde vivian » 02 Dec 2016, 10:29

Mai vb. O zi buna iti doresc si detaseaza-te de preconceptii...... :x22[/quote]

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Care e rostul mantuirii?

Mesaj necititde nemessis » 04 Dec 2016, 22:28

Inseamna ca nu ai epuizat tot in materie de citit. Inca mai ai nevoie de studiu pentru a face o comparatie.
Comparatie cu ce? bag de seama ca tu tot nu intelegi ca intrebarea mea nu are nici o treaba cu existenta lui Dumnezeu. momentan e irelevant. Curiozitatea mea era legata numai de oameni si preocuparile lor. Ideea mea initiala era ca mantuirea este mult prea vag definita ca sa justifice interes.
Ceea ce practic mi s-a confirmat. Nimeni nu stie si asta da posibilitatea ca fiecare sa-si inchipuie ce vrea.
E posibil ca niciodata sa nu inteleg de ce unii aleg sa se preocupe de mantuire chiar daca nimeeni nu stie ce inseamna.
Pentru inceput e bine sa incepi cu istoria bisericii, scriierile primilor parinti , apologetica etc
Nu mai. am citit mai demult si totate mi se par ca merg pe aceeasi idee. Nu are nici un sens sa mai citesc chestii reciclate de 2000 de ani.
Daca Seraphim Rose ar fi avut o metoda obiectiva de a demonstra orice, as fi auzit, cineva ar fi zis deja. Dar nu are, si oricum in discutia asta nu prea conteaza

vivian
Mesaje:8
Membru din:09 Noi 2016, 10:45
Confesiune:ortodox
Preocupări:vreau adevarul mantuitor

Re: Care e rostul mantuirii?

Mesaj necititde vivian » 06 Dec 2016, 12:58

Dragul meu atata vreme cat tu nu ai treaba cu existenta lui Dumnezeu, nu inteleg de ce te framinta mantuirea? intrucat aceasta este legata de cel cu care nu ai treaba ! deci nu se justifica ce cauti. Daca vrei sa intelegi mantuirea musai trebuie sa intelegi si pe cel ce a promis-o.Deci ce cauti tu ???!!! :x2

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Care e rostul mantuirii?

Mesaj necititde nemessis » 06 Dec 2016, 16:55

Dragul meu atata vreme cat tu nu ai treaba cu existenta lui Dumnezeu, nu inteleg de ce te framinta mantuirea?
Citeste inca odata ce am scris. Sunt interesat de oameni si am un real interes pentru oamenii religiosi. Cum una din preocuparile religiosilor de orice fel este mantuirea in diferite forme, normal ca intreb ce ii si de ce li se pare interesant.
Daca am comentat, a fost mai degraba sa aflu mai multe detalii despre partea pe care inca nu inteleg.
Daca vrei sa intelegi mantuirea musai trebuie sa intelegi si pe cel ce a promis-o.Deci ce cauti tu ???!!!
Pai nu stiu tie cine ti-a promis mantuirea, da mie mi-a promis popa si alti crestini. Chiar si cartile -toate cartile au fost scrise de oameni. Deci nu stiu despre ce vorbesti. Aparent avem de-a face exclusiv cu parerea oamenilor. Se pare ca promisiunea asta a fost facuta numai de oameni.

vivian
Mesaje:8
Membru din:09 Noi 2016, 10:45
Confesiune:ortodox
Preocupări:vreau adevarul mantuitor

Re: Care e rostul mantuirii?

Mesaj necititde vivian » 07 Dec 2016, 10:29

:x1 Tu mai ai o sansa! atata vreme cat nu crezi in nimic , cand ti se va descoperi Dumnezeu vei cunoaste adevarul si ce este darul lui Dumnezeu: mantuirea si viata vesnica. Oamenii au scris si au vorbit de la Dumnezeu manati de Duhul Sfant . Nu oamenii sunt cei ce au facut aceasta promisiune ci cel ce s-a jerfit pentru pacatele intregii omeniri: IIsus Hristos ! El a spus:
CINE VREA sa se lepede de sine sa-si ia crucea si sa Ma urmeze! Nu obliga pe nimeni. Asa ca alegerea iti apartine!

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Care e rostul mantuirii?

Mesaj necititde nemessis » 07 Dec 2016, 15:19

cand ti se va descoperi Dumnezeu vei cunoaste adevarul si ce este darul lui Dumnezeu: mantuirea si viata vesnica.
In primul rand te cam pripesti cu concluziile. Consideri ca daca voi crede in existenta lui Dumnezeu automat o sa consider si ca este bun. Sunt doua afirmatii care nu au legatura una cu alta. Daca vechiul testament si lumea actuala reprezinta felul in care este Dumnezeu, atunci am motive intemeiate sa-l consider oribil si malefic.
Deci nu exista posibilitatea ca eu sa fiu mantuit si nici nu doresc acest lucru.
El a spus: CINE VREA sa se lepede de sine sa-si ia crucea si sa Ma urmeze! Nu obliga pe nimeni. Asa ca alegerea iti apartine!
Ce fel de alegere este asta? Ca daca nu alegi, atunci promite ca vei ajunge in iad pentru vesnicie. E ca si cum cineva mi-ar pune o arma la tampla sa-mi ia banii. Desigur, e alegerea mea sa fac ce doreste, nu?
Nici Hristos nu e mai bun. Chiar spune la un moment dat ca cei care nu-l urmeaza vor fi taiati bucati, nu-i asa?

Am avut o prietena foarte ortodoxa. Pentru ea propria mantuire era mai importanta decat orice altceva. Efectul era ca eu eram inutil in relatie, pur si simplu nu contam deloc. Sunt tare curios unde sunt crestinii care se leapada de sine, ca pana acum am avut de-a face numai cu aroganti egocentrici si lacomi.
Desigur, nu sunt singurul care sufera de pe urma promisiunii aberante, mai sunt si altii.
Stiu maicute care si-au parasit logodnicul/sotul ca sa se calugareasca. Banuiesc ca tot din lepadare de sine, nu?
Alt exemplu, homosexualii inca nu au dreptul sa se casatoreasca, din cauza ca nici un crestin nu-i capabil sa se preocupe numai de propria mantuire, simte nevoia sa forteze si pe altii.

Asa ca am toate motivele sa ma preocupe ideea de mantuire, fiindca are efecte reale in lumea actuala. Si nu are nici un beneficiu. Daca nu ar exista ideea de mantuire, atunci nici martirii musulmani nu s-ar inghesui in masinile capcana. Fara promisiunile astea probabil si crestinii ar fi mai atenti la suferinta pe care o provoaca altora. Dar asa, orice suferinta temporara este justificata ca e pentru ceva mai bun.

Si luand in considerare toate efectele, poate e nevoie sa intreb: merita? De ce mantuirea pare culmea lacomiei?

ddd
Mesaje:8
Membru din:09 Dec 2016, 02:11
Confesiune:alta religie
Preocupări:pe apa si uscat padure/badminton/kayak

Re: Care e rostul mantuirii?

Mesaj necititde ddd » 09 Dec 2016, 08:05

“Aud tot timpul in diferite forme ideea ca toti ar trebui sa fie preocupati de mantuire, sau ca mantuirea este de dorit.
Si asta e ceva ce nu pot sa inteleg nicicum. Nu inteleg de ce ar dori cineva asa ceva. Sau nu inteleg ce este, ca descrierile sunt prea vagi.

Mai ales ca mi se spune ca viata nu are nici un sens in lipsa mantuirii. De ce ar avea sens cu mantuirea?

De cand sunt pe forum dispretul meu fata de crestinism este evident, nu am ascuns niciodata. Dar inca mai speram ca poate gresesc. Ca poate o sa ma corecteze cineva. Imaginati-va dezamagirea cand practic mi se confirma, ca am avut dreptate: se rezuma totul la lacomie si egocentrism. Ca la oameni nu le ajunge 70 de ani, nuuuu! Ei vor viata eterna.”
Iti inteleg dezamagirea dar totodata ghicesc dincolo de ea speranta ca poate- poate exista un dram de adevar folositor in invatatura cristica. Din nefericire invatatura este de multe ori denaturata dupa cum il duce mintea pe ccel care o interpreteaza si propovaduieste. Sunt total de accord cu tine in privinta descrierilor vagi, la care eu as adauga si lipsa de ratiune a mesajului. Habotnicia/fanatismul religios de orice fel este un pacat dupa parerea mea, un fel de incapatanare religioasa, fara un temei mai serios decat ca este ‘credinta strabuna’. Pornind de aici, restul este naivitate si ignoranta. Ignoranta consta in a prelua idei/concepte auzite ori citite aiurea fara insa a fi verificate in experienta proprie ori cel putin scrutinizate de logica comuna bunului simt. De exemplu- ideea de Dumnezeu, creatorul a tot ceea ce este… printr-o ciudata imbarligheala a ratiunii este pictata de catre fratii crestini intr-un mod lipsit de logica- i.e. Dumnezeu este in tot si in toate [in afara de mine, pacatosul, caci cum ar putea El sa locuiasca intr-un individ asa de decazut?!]. Pai daca Dumnezeu este present in tot, atotputernic si atotstiutor cum poti tu, un vierme creat de El sa-i negi calitatile pe care tu insuti le promovezi? Ce s-a intamplat cu logica ideilor? Si pe urma acelasi individ care se simte separate de Dumnezeu, cere prin rugaciuni lucruri si chestii pentru sine sau cei apropiati, inca odata negand cunostinta divina care… stie tot, incluzand ce ai tu nevoie. De ce te crezi tu mai destept decat Dumnezeu tinand sa-I atragi atentia asupra unor lucruri pe care tu le consideri ca sunt gresite- e.g. boala, suparare, razboi, lipsuri, etc… Nu e asta o blasfemie, sa te crezi separat de creatorul tau?! E un subiect amplu de discutat, am atins doar un aspect fundamental care se poate explora in detaliu mai departe…

Revenind la problema mantuirii pe care ai pus-o- dupa mine, un concept prost inteles, prost explicat si deci prost primit [si tot asa dat mai departe]. Mantuirea este eliberare [vezi definitia cuvantului]; eliberare de ce?! Eliberare de ceea ce este neplacut, de mizeria existentei, de durere/suferinta. Ca daca astea n-ar exista nu ar fi nevoie de mantuire, nu-I asa?! Placerile vietii sunt rare, scurte ca durata si de cele mai multe ori se transforma in suferinta. Cei care au observant asta au cautat un mijloc de eliberare din cercul vicios al durerii si placerii efemere. Omul este manat de doua imbolduri- frica si dorinta, astfel petrecand viata cautand placerea si fugind de durere si pentru asta trecand prin stress si suferinta si facand sacrificii si eforturi deosebite. Familia, scoala si societatea iti impun niste valori superficiale pornind tocmai de la conceptul asta- frumusete, avutie, putere, faima sanatate… valori efemere care ne croiesc viata si ne robesc, din leagan la mormant. De aceea imparatia promisa nu are decat fericire eternal. Mantuirea este eliberarea de tirania ego-ului care confunda imparatia cu un alt obiect demn de posedat. Ego-ul este cel care isi spune eu si isi revendica proprietatea corpului, a gandului, si care se vede separat intr-o lume ostila care vrea sa-l calce in picioare si de care trebuie sa se apere. Cata orbire sa lupti ca sa ramai in viata cu orice pret- cum zici, 70 de ani nu e de ajuns- tinerete fara batranete si viata fara de moarte… Da, asta este imparatia insa ca sa o ai, tu ca individ trebuie sa dispari. Numai cel ce se leapada de sine gusta din imparatia fericirii nepatate, eterne.
Ultima oară modificat 21 Dec 2016, 18:47 de către ddd, modificat 1 dată în total.

MihaiG
Mesaje:23
Membru din:14 Feb 2012, 20:36
Confesiune:romano-catolic
Preocupări:Teologie, politica, muzica etc.
Localitate:Timisoara

Re: Care e rostul mantuirii?

Mesaj necititde MihaiG » 21 Dec 2016, 08:35

Nu cred că este vag conceptul, şi nu cred că lipsesc definiţiile lui.

Mântuirea trebuie privită din perspectivă relaţională: înseamnă să avem o relaţie bună cu Dumnezeu, şi implicit cu ceilalţi oameni.

Prin analogie cu viaţa de familie, a fi mântuit înseamnă a te înţelege bine cu familia ta: nu vă certaţi, comunicaţi, vă iubiţi şi vă ajutaţi unul pe altul.

ddd
Mesaje:8
Membru din:09 Dec 2016, 02:11
Confesiune:alta religie
Preocupări:pe apa si uscat padure/badminton/kayak

Re: Care e rostul mantuirii?

Mesaj necititde ddd » 21 Dec 2016, 19:40

Mantuirea inseamna..."să avem o relaţie bună cu Dumnezeu, şi implicit cu ceilalţi oameni."?! Pentru mine astea sunt chestii de morala si etica care te invata familia, scoala si societatea. Viata spirituala nu poate avea o orientarea externa ci o adunare inauntru, fara nici o legatura cu morala si etica sociala.

Prin ce spui il plasezi pe Dumnezeu 'si implicit pe ceilalti oameni' in afara ta; cu alte cuvinte alegi sa te separi de Dumnezeu si de creatia lui. Din perpsectiva mea asta este aroganta si blasfemie chiar [nu in sensul bisericesc ci numai in relatie cu 'sufletul' tau]. Asta e calea larga [asa zisa 'normala'] pe care lumea batut-o de veacuri care desi presarata cu 'intentii bune' [perceptele si morala societatii] nu duce decat la suferinta [care de asemenea para 'normala' in acceptiunea lumii de traire a vietii ca persoana limitata in timp si spatiu], si in cele din urma la ne-mantuire [ne-implinire si ne-eliberare/robie]. Calea ingusta este gasirea lui Dumnezeu nu in lume ci in sinele tau si contopirea cu El in duh.

Dar am explicat deja astea in mesajul meu initial asa ca nu tin sa mai repet ce deja am spus.


Înapoi la “Ortodoxia pentru ne-ortodocşi”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX