Despre ACATISTE

Tot ce ţine de sărbătorile bisericeşti şi calendarul Bisericii Ortodoxe. Abordare istorico-liturgică şi exegetică
nikolai
Mesaje:88
Membru din:13 Oct 2011, 19:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:TEOSEVIE
Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde nikolai » 29 Aug 2012, 11:58

.
Ultima oară modificat 17 Oct 2013, 09:41 de către nikolai, modificat de 2 ori în total.

nikolai
Mesaje:88
Membru din:13 Oct 2011, 19:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:TEOSEVIE

Re: Despre ACATISTE

Mesaj necititde nikolai » 29 Aug 2012, 13:05

.
Ultima oară modificat 17 Oct 2013, 09:42 de către nikolai, modificat de 2 ori în total.

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Despre ACATISTE

Mesaj necititde Florina » 30 Aug 2012, 11:14

Parintele Adrian Fageteanu recomanda rugaciunile din Biblie, adica Psaltirea si Rugaciunea Domneasca. Spunea ca pentru acelea avem garantia ca sunt insuflate de Duhul Sfant.

nikolai
Mesaje:88
Membru din:13 Oct 2011, 19:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:TEOSEVIE

Re: Despre ACATISTE

Mesaj necititde nikolai » 10 Sep 2012, 18:49

.
Ultima oară modificat 17 Oct 2013, 09:40 de către nikolai, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Cosmina
Mesaje:64
Membru din:24 Sep 2011, 19:52
Confesiune:ortodox
Preocupări:////

Re: Despre ACATISTE

Mesaj necititde Cosmina » 25 Sep 2012, 09:36

Intr-adevar... bun subiectul, interesant si de actualitate.

Pe net si nu numai se gasesc o gramada de acatiste de tot felul. Si de multe ori amestecate alea bune cu alea rele, poate fi derutant. Am vazut acatiste de-a dreptul aberante gen "acatistul soborului Maicii Domnului", nascocire a la Ctin Dogaru... si sunt multe de-astea, pt morti, pt copiii lepadati, pt. bunasatare... numai daca arunci un ochi prin ele se vede clar ca nu-s cum trebuie. E periculos pt ca multi nu pot face diferenta dintre acatistele bune si cele rele.

Acum lasand deoparte pe cele evident gresite, sunt unele mai "subtil" gresite, adica multi le considera bune. Sf. Serafim din Sarov citea acatistul Sfintei Cruci. Parerea mea despre acest ac. e ca o cam da-n idolatrie. La fel cred si despre ac. Sfantului Mormant. Eu evit. Am citit odata din naivitate acatistul Sf. Cruci, de atunci evit acatistele despre obiecte... bine... daca nu te sminteste, poate e de folos.


Inca o chestie pe care am vazut-o in unele acatiste, lauda sfintilor poate deveni usor exagerata cateodata, apropiindu-se mai mult de felul de marire cuvenita Maicii Domnului. Daca restul acatistului e bun, pur si simplu tai cu pixul fraza aia si o sar. Daca sunt prea multe scapari de-astea, nu mai citesc ac. respectiv.

Ac.Sf. Arhangheli... am vazut, nu mai mentioneaza ca toate minunile sunt de fapt facute de Dumnezeu prin ei, nu le-au facut ei singuri... dar orice crestin stie ca minunile resp. sunt facute cu puterea lui Dumnezeu, si citind te duce gandul la slava Lui. Dar eu stiu... pt un om recent botezat sau fara educatie religioasa in sensul asta poate crede altceva.

..un gen de acatiste pe care le evit sunt cele pt sfintii necanonizati. Am auzit de cateva ori persoane zicand ca au citit acstistul "Sfantului" Arsenie Boca de exemplu... sau pt sfintii romani din inchisori. Este evident ca in inchisorile acelea au fost sfinti dar pana la canonizare n-ai de unde sa stii sigur care e sfant si care nu.

Mai sunt si de acord ca n-are rost sa ai prea multe acatiste in "repertoriu". Putine si bune, pt Maica Domnului, Iisus Hristos si eventual pt sfintii cei mai apropiati. Sincer... nu inteleg, daca ai mai multe cand ai timp sa le citesti? Ca sunt rugaciunile de dim, de seara, mai e si Psaltirea din care putem citi mai degraba decat din acatiste... mai e si serviciu/scoala, si biserica si treburi casnice.

Treaba cu impartirea sfintilor pe "ocupatii"... e o moda. Nu stiu daca-i asa de rea, fiecare cauta un sfant/o sfanta care sa-i inteleaga problemele. Daca un bolnav de cancer aude de un sfant care a facut multe minuni in asemenea cazuri normal ca-si inchipuie ca sfantul respectiv ii va intelege mai bine suferinta. Rau este daca citeste acatistul fara evlavie, ca pe o retzeta de vindecare. In fine... eu cred ca nu-i asa de rau, mai ales ca dupa ce sfantul la cre s-au rugat ii ajuta, cei mai multi raman cu evlavie la el toata viata, si ii apropie mai mult de biserica si de Dumnezeu.

Rea mai este, cred, citirea acatsitelor ca pe niste "incantatii". Am auzit de vreo 2-3 ori "mi-a zis cutare sa citesc acatistul asta ca e bine pt casa"
Nici un păcătos, oricât de mare ar fi, să nu se piardă, dacă Maica Domnului îl apără. (Parintele Arsenie Papacioc)

Avatar utilizator
Cosmina
Mesaje:64
Membru din:24 Sep 2011, 19:52
Confesiune:ortodox
Preocupări:////

Re: Despre ACATISTE

Mesaj necititde Cosmina » 26 Sep 2012, 08:56

Tocmai mi-am amintit de ceva: am vazut pe net ca-s o gramada de acatiste, cate unul pt. fiecare icoana vestita, facatoare de minuni a Maicii Domnului. Astfel, avem:

-Ac. Maicii Domnului "Prodromita"
-Ac.Maicii Domnului "Grabnic ascultatoare"
-Ac.Maicii Domnului "Bucurie neasteptata"
-Ac.Maicii Domnului "Luminarea mintii"
-Ac.Maicii Domnului "Izvorul tamaduirii"
-Ac.Maicii Domnului "Potirul nesecat"
-Ac.Maicii Domnului "Eu sunt cu voi si nimeni impotriva voastra"
-Ac.Maicii Domnului "Portarita"
-Ac.Maicii Domnului "Potoleste Doamne intristarile"
-Ac.Maicii Domnului "Izbavitoarea"
-Ac.Maicii Domnului "Sporitoarea granelor"
-Ac.Maicii Domnului "Pantanassa"
-Ac.Maicii Domnului la "Icoana plangatoare de la Boian"
-Ac.Maicii Domnului la "Icoana cu 7 sageti"
-Ac.Maicii Domnului la "Icoana facatoare de minuni de la Crasna"

Si mai sunt, ca sunt multe icoane facatoare de minuni doar...
Ce parere aveti despre genul asta de acatiste pt anumite icoane? Trebuie sa recunosc, mi se par putin dubioase, dar am citit si eu "Imn acatist la rugul aprins" si asta este tot de o icoana inspirat, si mi se pare ok.
Nici un păcătos, oricât de mare ar fi, să nu se piardă, dacă Maica Domnului îl apără. (Parintele Arsenie Papacioc)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre ACATISTE

Mesaj necititde protosinghel » 26 Sep 2012, 09:39

Ăsta cu "rugul aprins" este mai isihast şi, chiar dacă abundă de poezie, este ok. Există chiar şi traduceri occidentale ale lui. Nu sunt împotrivă să fie şi altele, dar să se înţeleagă 2 lucruri:
1. Cinstirea unei icoane nu este condiţionată de existenţa şi citirea unui acatist; (la fel e valabil şi pt sfinţi)
2. Acatistul oricum este închinat persoanei zugrăvite şi nu icoanei.

protopsalt
Mesaje:171
Membru din:11 Dec 2008, 02:49
Confesiune:ortodox

Re: Despre ACATISTE

Mesaj necititde protopsalt » 27 Sep 2012, 10:21

Chiar daca este uneori dulceag de poetic, Imnul acatist al rugului-aprins e foarte interesant si vine dintr-o experienta isihasta. Ce-i drept Daniil Sandu Tudor ca poet nu a fost unul semnificativ in literatura romana, insa merita notat faptul ca dintr-un dandy - caci asa a fost Sandu Tudor - a ajuns ieroschimonahul Daniil. Cumva similar celor din viata Mariei Magdalena...


Înapoi la “Sărbători şi perioade liturgice. Slujbe specifice”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron