Praznice Imparatesti

Tot ce ţine de sărbătorile bisericeşti şi calendarul Bisericii Ortodoxe. Abordare istorico-liturgică şi exegetică
Nuica Stefan
Mesaje:83
Membru din:17 Mar 2009, 00:07
Confesiune:ortodox
Localitate:Targoviste
Contact:
Praznice Imparatesti

Mesaj necititde Nuica Stefan » 14 Aug 2010, 22:22

Sarut mana. Vin cu o intrebare la care, iar am aflat prea multe pareri contradictorii. Praznicele Maicii Domnului intra in categoria de Praznice Imparatesti? Iar multe pareri ca de obicei. Ca sa nu zic altele....Multumim sarut mana!
'Un intelept chiar sclav, e liber; de unde rezulta ca, rege fiind un prost, tot sclav ramane' Sfantul Ambrozie al Milanului

Nuica Stefan
Mesaje:83
Membru din:17 Mar 2009, 00:07
Confesiune:ortodox
Localitate:Targoviste
Contact:

Re: Praznice Imparatesti

Mesaj necititde Nuica Stefan » 14 Aug 2010, 22:42

Are antifoane speciale sarbatoarea Adormirii Maicii Domnului? Am gasit un tipic de pe la 1851 cam asa ceva, editia a doua, tiparit sub Nifon mitropolitul Ungro-Vlahiei, in care avem o indicatie ca asta! Sarut mana si multumesc.
'Un intelept chiar sclav, e liber; de unde rezulta ca, rege fiind un prost, tot sclav ramane' Sfantul Ambrozie al Milanului

pijinmarius
Mesaje:8
Membru din:17 Aug 2010, 17:50
Confesiune:ortodox

Re: Slujba Cununiei. Aspecte liturgice

Mesaj necititde pijinmarius » 17 Aug 2010, 18:32

Care sunt praznicele imparatesti? nu ca nu as sti dar unii vorvesc de 10, altii de 12, altii de alea 10 plus cele 4 sarbatori mari inchinate Maicii Domnului.
Astept raspuns, ce altceva pot sa fac?!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Praznice Imparatesti

Mesaj necititde protosinghel » 18 Aug 2010, 09:46

Ruşii vorbesc de 12 Praznice Împărăteşti în care numără 7 Sărbători închinate Mântuitorului, una Sfintei Cruci şi 4 Maicii Domnului. În acest şir nu se numără Paştele care, chipurile este deasupra tuturor şi nu se compară cu acestea. Eu însă nu văd necesitatea de a te încadra într-un număr simbolic de genul 7, 9, 12, 40... şi mi se pare mai normal să se renunţe la astfel de numărători.
Eu personal am numărat 11 sărbători închinate Mântuitorului, 5 - Maicii Domnului şi 3 - Sfintei Cruci; în total 19. ;) Şi ce dacă nu este un număr frumos? 8-)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Praznice Imparatesti

Mesaj necititde protosinghel » 18 Aug 2010, 09:47

Are antifoane speciale sarbatoarea Adormirii Maicii Domnului? Am gasit un tipic de pe la 1851 cam asa ceva, editia a doua, tiparit sub Nifon mitropolitul Ungro-Vlahiei, in care avem o indicatie ca asta! Sarut mana si multumesc.
Acel tipic este de influenţă greacă, unde situaţia este un pic alta.În BOR însă, sărbătorile Maicii Domnului nu au antifoane speciale la Liturghie (că bănuiesc că de Liturghie ai întrebat).

pijinmarius
Mesaje:8
Membru din:17 Aug 2010, 17:50
Confesiune:ortodox

Re: Praznice Imparatesti

Mesaj necititde pijinmarius » 26 Aug 2010, 01:00

Intre cele 5 ale Maicii Domnului presupun ca este si Acoperamantul(1 oct). Cum se face dar ca e trecut cu cruce neagra, ca doar e praznic imparatesc?!
Discutia cu praznicele imparatesti vine de la interzicerea oficierii Cununiei in zilele de Praznic imparatesc. Motivul se cunoaste: neparticiparea celor implicati in eveniment la Sf liturghie si, mai ales, pertrecerea cauzata de eveniment care se suprapune bucuriei Sarbatorii. Mai clar, s-a facut pogoramant pentru oficierea Cununiei anul acesta in MMB pentru ziua de 15 august cu precizarea ca de la anul viitor nu se vor mai face astfelde pogoraminte. Cu toate acestea, nefiind trecut clar in calendar care sunt praznicele imparatesti, crestinii neintreband de preot inainte de a fixa data nuntii, ci uitandu-se doar in calendar, se ajunge la o polemica pe tema: Facem cununii de Adormirea Maicii Domnului? Precizez ca firesc ar fi fost sa discutam doar pe partea de slujba, evitand discutia despre petrecere. Poate aici gasim si raspunsul la o alta intrebare pe care a adresat-o cineva despre tarnosirea bisericii in zi de praznic imparatesc!?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Praznice Imparatesti

Mesaj necititde protosinghel » 26 Aug 2010, 13:13

Intre cele 5 ale Maicii Domnului presupun ca este si Acoperamantul(1 oct). Cum se face dar ca e trecut cu cruce neagra, ca doar e praznic imparatesc?!
În Biserica Rusă este Acoperământul Maicii Domnului, unde este trecută cu roşu. În Biserica Greacă şi Română e vorba despre "Izvorul Tămăduirii" care e tot cu roşu, dar nu se ţine la ruşi. Deci şi unii şi alţii au 5 praznice ale Maicii Domnului.

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Praznice Imparatesti

Mesaj necititde presviter » 13 Mai 2011, 13:13

Ce ne puteţi spune despre praznicul Înjumătăţirii Praznicului, ce urmează săptămâna viitoare ?
Cum de a ajuns această zi mare, cu odovanie în a 8-a zi, să fie trecută cu negru în calendar şi ignorată aproape complet ?

Înţeleg că Odovania Sfintelor Paşti a fost eclipsată de Înălţare, dar în cazul Înjumătăţirii nu a fost nici o concurenţă.
:?:
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Praznice Imparatesti

Mesaj necititde protosinghel » 20 Mai 2011, 22:36

Ce ne puteţi spune despre praznicul Înjumătăţirii Praznicului...
Îmi cer scuze că nu am răspuns la timp. Nici nu am avut timp, dar nici n-am vrut să vă amăgesc cu puţin, pt că puneam la cale ceva mai mult... ;)

Ataşez lucrarea de seminar a unui fost student de-al meu, pe nume Guzun Marin. Eu predam liturgica în primii 3 ani de facultate: în primul an - Liturgica Generală. La orele de seminar le dădeam fiecăruia câte o sărbătoare despre care trebuia să scrie tot ce găsea. Lui Marin i-a picat asta cu Înjumătăţirea Prazinicului şi am apreciat că a muncit mult, şi chiar dacă lucrarea are şi unele lacune, este totuşi lucrarea unui student din anul I (acum deja absolvent).
Abia acum am dat de el şi i-am cerut acordul pentru a o face publică şi tocmai de aceea am întârziat puţin.
Fişiere ataşate
MGuzun-injumatatirea-Cincizecimii.pdf
(6.32MiB)Descărcat de 2292 ori

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Praznice Imparatesti

Mesaj necititde presviter » 23 Mai 2011, 19:53

Mulţumesc.
O găsisem pe net acum vreo 2 săptămîni.
Dar nu spune de ce a ajuns să fie nesocotită această sărbătoare...
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Praznice Imparatesti

Mesaj necititde presviter » 26 Noi 2012, 19:10

Cum s-a stabilit în istorie data unor praznice ? 21 noiembrie, 15 august, 8 septembrie, 6 august ?
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Praznice Imparatesti

Mesaj necititde protosinghel » 26 Noi 2012, 19:29

Cum s-a stabilit în istorie data unor praznice ? 21 noiembrie, 15 august, 8 septembrie, 6 august ?
Cele mai multe, în funcţie de sfinţirea unor biserici închinate acestor evenimente, iar altele cu o oarecare însemnătate simbolică.
De exemplu, despre Naşterea Maicii Domnului la 8 septembrie (prima lună a anului bisericesc) se vorbeşte care despre "poarta spre veşnicie", de aceea avem 1 şi 8.
Schimbarea la Faţă pe 6 august este cu 40 de zile înainte de Înălţarea Sf. Cruci. Împreună acestea sunt ca o dublură a Teologiei Patimilor din Postul Mare. De fapt însă, Tradiţia Bisericii spunea că Schimbarea la Faţă a avut loc cu 40 de zile înainte de patimirea Domnului.
Pe alocuri avem speculaţii sterile, pe alocuri generalizarea unei practici locale. Deci nu este o regulă generală...

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Praznice Imparatesti

Mesaj necititde presviter » 26 Noi 2012, 22:24

Cele mai multe, în funcţie de sfinţirea unor biserici închinate acestor evenimente,
Dar de ce au vrut să închine o biserică Intrării Maicii Domnului în Templu ? Era cumva o biserică construită deasupra Templului ?

Alt exemplu: 26 octombrie este ziua pătimirii Sf. Dimitrie sau ziua în care a fost sfințită biserica închinată lui din Tesalonic ?
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Praznice Imparatesti

Mesaj necititde protosinghel » 27 Noi 2012, 02:06

Hai să nu încurcăm lucrurile. Atunci când e vorba de pomenirile sfinţilor, se pomeneşte data trecerii lor la Domnul, adică "dies natalis", dar 8 sau 21 noiembrie deja sunt o altă categorie de evenimente, a căror dată este, am putea spune, arbitrară sau convenţională.

Dumbraveanul
Mesaje:25
Membru din:21 Apr 2016, 19:52
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie. Muzică. Liturgică.
Localitate:Cluj-Napoca

Re: Praznice Imparatesti

Mesaj necititde Dumbraveanul » 29 Sep 2016, 23:24

Eu imi pun de ceva vreme o intrebare. Se leaga intr-o oarecare masura de, tipicul parohial-monahal.
Oare se poate ca odovania praznicelor sa se faca in prima duminica de dinaintea odovanirii praznicelor?
Asta pt ca la parohii, de tara de exemplu, nu se fac slujbe peste saptamana, si pt a nu pierde din frumusetile odovaniei, sa zicem.
Un exemplu practic ar fii odovania Inaltarii Sf Cruci, cand se duce Sf Cruce inapoi la locul ei. Nu este cine stie ce moment, dar totusi ce e de facut?
ProtovarisTFS

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Praznice Imparatesti

Mesaj necititde protosinghel » 01 Oct 2016, 13:20

În parohie se poate face acest lucru fără probleme...


Înapoi la “Sărbători şi perioade liturgice. Slujbe specifice”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX