Slujba Sfintelor Paşti. Text, comentarii şi rânduială

Tot ce ţine de sărbătorile bisericeşti şi calendarul Bisericii Ortodoxe. Abordare istorico-liturgică şi exegetică
Avatar utilizator
barbosioan
Mesaje:53
Membru din:24 Sep 2014, 07:44
Confesiune:ortodox
Preocupări:Liturgica,Tipic,Drept Canonic,Catehetica
Localitate:Timisoara
Re: Slujba Sfintelor Paşti. Text, comentarii şi rânduială

Mesaj necititde barbosioan » 23 Mai 2016, 09:39

Nu vreau sa creez suparare sau sa par un fixist ... poate sunt cat de cat , insa am ceva intrebari legate de Liturghia Sf. Vasile ( LSV ) din ajunul craciunului , al bobotezei si din sambata mare . Ziua liturgica incepe cu vecernia , vecernia incepe ziua liturgica , apoi peste 24 de ore (dar nu obligatoriu 24 ) cu ceasul 9 si o alta vecernie, se sfarseste ziua liturgica si incepe o alta . Toate bune si frumoase ... exceptand cele doua ajunuri si ziua sambetei mari cand LSV urmeaza vecerniei , fiind unita cu aceasta , asadar LSV se slujeste in ziua tocmai inceputa , ca apoi in insasi ziua sarbatorii , in aceasi zi liturgica sa se savarseasca liturghia Sf. Ioan Gura De Aur ( LSI ) . Asadar daca din punct de vedere canonic nu se permite , cam asa scrie prin dreptul canonic dar si alte lucrari cu privire la liturgica si canoane . Fiind cea mai veche LSV poate ca fiind unica liturghie din ziua de craciun , boboteaza si ziua de pasti care ori se facea odata in ajun sau in insasi ziua sarbatorii . LSI fiind introdusa ulterior fara a avea o temelie clara liturgico-canonica . Cu siguranta sunt si alte dovezi liturgice,canonice si evident istorice de care nu stiu ! Daca exista hotarari ale unor sinoduri , oricare ar fi , ori lucrari din domeniu , poate ne ajutati Parinte Petru ! ? Va multumesc !
P.S.-Cea ce sa discutat la topicul cu triodul cum ca ziua liturgica incepe cu utrenia si si se sfarseste cu vecernia nu e prea lamuritor !
Cu stima
Barbos Radu-Ioan
Trebuie facuta clara diferenta intre credinta si fanatism !

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Slujba Sfintelor Paşti. Text, comentarii şi rânduială

Mesaj necititde protosinghel » 24 Mai 2016, 12:43

Dar Dvs puteţi măcar o dată să scrieţi întrebările acolo unde trebuie şi nu unde se nimereşte?
Şi ca să nu aducem confuzii pe forum, trebuie să folosim aceleaşi abrevieri pe care le foloseşte toată lumea.
- Liturghia Sf. Vasile cel Mare = VAS (BAS)
- Liturghia Sf. Ioan Gură de Aur (Hrisostom) = CHR.

Avatar utilizator
barbosioan
Mesaje:53
Membru din:24 Sep 2014, 07:44
Confesiune:ortodox
Preocupări:Liturgica,Tipic,Drept Canonic,Catehetica
Localitate:Timisoara

Re: Slujba Sfintelor Paşti. Text, comentarii şi rânduială

Mesaj necititde barbosioan » 24 Mai 2016, 16:28

Dar Dvs puteţi măcar o dată să scrieţi întrebările acolo unde trebuie şi nu unde se nimereşte?
Şi ca să nu aducem confuzii pe forum, trebuie să folosim aceleaşi abrevieri pe care le foloseşte toată lumea.
- Liturghia Sf. Vasile cel Mare = VAS (BAS)
- Liturghia Sf. Ioan Gură de Aur (Hrisostom) = CHR.
Da stiu ca sunt imprastiat :D imi cer scuze in acest sens si va rog de se poate sa mutati postarea mea de mai sus unde considerati,apoi puteti sa o stergeti ! Multumesc !
Cu stima
Barbos Radu-Ioan
Trebuie facuta clara diferenta intre credinta si fanatism !


Înapoi la “Sărbători şi perioade liturgice. Slujbe specifice”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX